[ nixylive @ 28.01.2010. 23:15 ] @
Upravo sam se nadovezao na jednom drugom forumu u vezi carinjenja i špediterskih usluga, pa zelim da i sa vama podelim moje iskustvo:

Radio sam par meseci u inostranstvu za jednu avio kompaniju i kad sam napustio posao i vratio se kuci (kraj oktobra 2009.), oni su mi obezbedili besplatno slanje mojih stvari kargom. Poslao sam 50 kg u dva kofera i nisam platio nista. Ta usluga bi inace kostala 120 evra, sudeci po racunu koji sam video.

Zovu mene sa aerodroma posle deset dana (pocetak novembra 2009.) i kazu mi da su moje stvari stigle i da mogu da dodjem da ih podignem. Pita mene špediter, da li me zanima cena. Ja se zacudim, kakva sad cena, kad je kompanija porila sve troskove slanja. On mi kaze kako je to ok, ali da ja ovde u Srbiji placam carinu, neke poreze, bla, bla, bla i kaze mi da ce me to kostati oko 7000 dinara. Na kraju je ispalo 7700.

Secam se nekih troskova: 1400 dinara jedan republicki porez, 600 dinara drugi republicki porez, 1400 dinara lezarina u magacinu (za celu nedelju se placa), iako su stvari stajale manje od 24 sata, ali sam platio nedeljnu cenu, 2500 dinara za gospodinove spediterske usluge i jos 1700 dinara, ne secam se za sta bese. Platio sam silne gluposti. Samo mi jos nisu ocarinili prljave gace, majce i carape. Da nisam imao gomilu privatnih stvari koje su mi trebale, ne bih ni podigao to.

Kako sam tad ispizdeo, ne mogu da verujem da sam morao da platim za svoje sopstvene stvari, koje sam mogao da čekiram i ponesem sa sobom, ali su mi u firmi rekli, zasto da se mucis sa 50 kg, kad ti je besplatno da posaljes. Ja imao jos 3 torbe kao rucni prtljag, reko ajde, gde sad jos i dve ogromne torbetine od 50 kg da vucem sa sobom.

Btw. 50 kg je mnogo za check in, ali kako sam leteo Turkish airlanes-om, verovatno mi ne bi nista naplatili za eventualno prekoracenje tezine od par kg. Da sam znao da ce g... da me oderu na aerodromu, kicmu bih istegao, ali ne b poslao kargom.

Jos me onaj spediter tesi, kaze, ljudi naruce obicnu knjigu od 1000 dinara, pa moraju da plate usluge carinjenja i speditera minimum 4000 hiljade.

Kakvi lopovi.

Ne znam da li postoji neki nacin da se nekako ujedinimo preko neta, recimo preko FB-a i da nekako zahtevamo bolje uslove ili da osnujemo stranku Internet korisnika pa da se borimo na taj nacin, jer ocigledno, za nas šačicu intelignetnih ljudi sa interneta niko ne brine ili ne zeli. Lakse im je da upravljaju ljudima ako su tupavi kao sa granda ili pinka pa pokusavaju da nam zatvore umove i mozgove. Mislim, sta ce nekom tamo neka knjiga iz amerike, jos na engleskom jeziku. Kakav amazon, idi u grand i kupi najnoviji cd Stoje ili Ćane, sta ce tebi knjiga.

Izvinjavam se sto sam oduzio, ali sam se ponovo prisetio svega i ponovo iznervirao :)

Pozdrav svima.
[ tdjokic @ 29.01.2010. 06:51 ] @
Mi o ovome zvacemo vec godinama na podosta tema. Nema spasa. Jedino slanje postom, tamo je najcesce drasticno jeftinije. Medjutim, ti si sa tih 50 kg uleteo bas u nezgodnu zonu - verovatno mnogo za slanje postom, moralo bi da se deli na vise manjih paketa, a suvise malo da bi se nekako isplatili oni fiksni troskovi kad se salje kargom.

A knjige i sitnice obavezno postom. Mislim da se ne radi toliko o blokadi kupovine koliko o cudnim propisima i mozda njihovom krutom sprovodjenju.
[ nixylive @ 30.01.2010. 00:59 ] @
@tdjokic

Nisam imao mnogo opcija, firma je snosila troskove slanja i bilo je 2 torbe, maksimum 50 kg. To je kargo, oni pokrivaju troskove. Zna se sta se salje kargom. Mogli su da otvore i videli bi prljave gace i carape. Sta tu ima da se carini.
[ nixylive @ 30.01.2010. 01:00 ] @
Ja razumem da na nesto mora da se plati carina i to samo kad te "uhvate" ili kad su raspolozeni da rade i preturaju po paketima. Ocigledno kad je los dan, napolju hladno, u magacinu jos hladnije, njima se ne otvaraju paketi, pa verovatno sede u svojim toplim kancelarijama i onda krajnji korisnici dobro prodju, ali ja DODJAVOLA i dalje NE RAZUMEM, zasto sam platio 7700 dinara za licne stvari. Dakle nisam ih kupio, niko mi ih nije poslao, poslao sam ih sam sebi kargom iz druge zemlje jer nisam mogao sa 50 kg u avion. Zasto su mi prokletnici naplatili sve to 7700 dinara i to za prljave gace, majce i carape. Da ne pominjem zvucnike sa woofer-om koje nisu ni videli, inace bi mi i to ocarinili. Doduse, rekao sam spediteru da imam zvucnike u vrednosti od 20 dolara, pa on nije mnogo preturao po torbi pred carinikom, a ona nije ni bila zainteresovana.

Znam da imaju neki zakon koji ih stiti da kad jednom podignes robu i platis, da im nista ne mozes tuzbama, ali ozbiljno razmisljam da pokrenem neki postupak i povracaj novca. Najpre moram da proverim u zakonu kako se kargo racuna.

Ja pitam speditera zasto su njegove usluge skupe (2500 dinara) za popunjavanje par formulara, a on mi objasnjava kako oni moraju da plate kancelariju, kako oni ustvari iznajmljuju prostor na aerodromu i da nemaju veze sa aerodromu, nego da su privatna agencija. Pa ja li cu njihov zakup da placam.

Ma to su g... i derikoze, svi redom. Nama treba Nemac da vodi drzavu, pa bi se stvari dovele u red za 2 dana.
[ tdjokic @ 30.01.2010. 14:31 ] @
Ne kazem ja da je pravedno, ali je trenutno tako. Oni ti nisu ni naplatili carinu, samo su ti naplatili lezarinu, troskove pregleda, bla, bla, sto je sve po zakonu i na sta mi kukamo godinama na 555 tema.

Bilo je slucajeva da su ljudi sami obavili taj posao, bez speditera, pa im je ispalo u novcu skoro u paru isto i jos su potrosili silno vreme oko toga. Naravno, spediteru nisu platili, tu su ustedeli.

Prakticno, ti bi mogao da tuzis samo zakon, jer su oni tamo radili po zakonu. Ne znam ko angazuje spediter u tvom i slicnom slucaju, ali je verovatno da kad njega ne bi bilo tamo bi bila jos veca guzva i haos, jer bi gomila naroda stajale pred svakom kancelarijom u redu a ovako spediter verovatno udje i unese 20 dokumenata i posto se poznaju ostavi to onome tamo, pa on polako uradi, bez guzve i nervoze.

Nemoj misliti da ih branim - ja cesto kupujem neke sitnice i do sada jos nisam uspeo da mi se to salje postom nego sve stize kargom i neke stvari platim i do 300% od pocetne cene na sajtu, tako da je to veoma bolno i za mene i potpuno te razumem, samo ti objasnjavam da lakse "progutas" nepravdu.
[ codec-M @ 31.01.2010. 13:46 ] @
Potpuno razumem tvoj gnev. Drzava(narod) nam je u vecini oduvek bio i bice wild wild west .. hvala bogu podmitljivi smo , licemerni, svako gleda svoj ass pa Miskovici i drugi mogu da rade zakone kako hoce i da stvore situaciju da se jedino isplati da kupis kod velikog brata. Napravi grupu na FB , bojim se da ce nas biti malo ...