[ Dragi Tata @ 06.01.2004. 19:25 ] @
Malo da nerviramo Linuxovce:

http://www.microsoft.com/mscorp/facts/default.asp

[Ovu poruku je menjao Reljam dana 06.01.2004. u 14:11 GMT]
[ drdrksa @ 06.01.2004. 21:03 ] @
Sa obzirom na cijem je sajtu text ....

I zasto si stavio tolike uzvicnike?
[ Reljam @ 06.01.2004. 21:14 ] @
Skinuo sam visak uzvicnika. Ionako ovako izgleda mnogo bolje.
[ VRider @ 06.01.2004. 21:16 ] @
Nisi trebao. Tata je hteo da pokaze kako ne treba imenovati teme, i kako ne treba zapocinjati raspravu.
[ degojs @ 06.01.2004. 21:19 ] @
Ma višak uzvičnika je verovatno bio zbog onog pravila da ime teme mora biti min. 15 znakova.

Mada, s obzirom na sam tekst (npr. "10 times less expensive to operate than Linux mainframe") i nije baš da ne treba neki uzvičnik više. Nekim ljudima bi dobro došlo da se probude..

Citat:
drdrksa:
Sa obzirom na cijem je sajtu text ....


Vidi, tamo stoje imena još nekih kompanija: IDC, Meta Group, Giga Research.
[ c00l_daem0n @ 06.01.2004. 23:00 ] @
Heh, koji assholovi, mešaju Sun i Javu u priču gde god stignu.
[ degojs @ 06.01.2004. 23:21 ] @
Uh, a Sun je kao bolji, pa poslednje su komentarisali kako Microsoft "ne bi trebao tako da se odnosi prema klijentima" povodom toga što MS prestaje sa podrškom za neke svoje proizvode. Čuj uzeli oni da komentarišu poslovnu politiku MS. O ličnoj netrpeljivosti Scotta McNealy-ja prema Gates-u da i ne pričamo (dobro, još uvek je pristojniji od Ellison-a koji je baš pao na nivo Slashdot-a).
[ Dragi Tata @ 06.01.2004. 23:46 ] @
Ma probao sam prvo bez i jednog uzvičnika, ali me je Gojkova nova skripta ljubazno odbila i štaviše izbrisala mi poruku (!?!?!?!?), a ne dopada mi se da stavljam naslov tipa: "Pogledajte kako Microsoft dokazuje kvalitet svojih proizvoda".

Inače, tačno je da ovakav način reklamiranja nije Microsoftov specijalitet. Leka je još pre godinu i po dana postavio link na neke tekstove sa IBM-ovog sajta na kome neki "Dr" pravi neka poređenja L vs W u kojima, zamislite, uvek pobeđuje L ;)
[ VRider @ 06.01.2004. 23:56 ] @
Iskreno, mene mrzi da skidam cudo od 6MB da vidim sto je to windows 10x bolji, jeftiniji, sta god. Moze li neko da preprica?
P.S. Koja je poenta postavljanja teme?
[ Reljam @ 07.01.2004. 00:39 ] @
Poenta teme je da se ljudima skrene paznja kako mogu efikasnije i jevtinije da vode svoj IT sektor. Jel' tako Nemanja?
[ Dragi Tata @ 07.01.2004. 00:53 ] @
Jok, vala. Kao što rekoh na početku teme, poenta je da nerviramo Linuxovce.
[ VRider @ 07.01.2004. 00:59 ] @
Ko prizna, pola mu se prasta....
...a druga polovina trostruko racuna!
[ VRider @ 07.01.2004. 01:01 ] @
Citat:
Reljam:
Poenta teme je da se ljudima skrene paznja kako mogu efikasnije i jevtinije da vode svoj IT sektor. Jel' tako Nemanja?

Ti k'o da radis u M$-u.
[ -zombie- @ 07.01.2004. 05:15 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Ma probao sam prvo bez i jednog uzvičnika, ali me je Gojkova nova skripta ljubazno odbila i štaviše izbrisala mi poruku (!?!?!?!?),


xixixi... haha.. lol

izvini što si poruku morao da kucaš dva puta, ali ovo me je nasmejalo. ponekad zaboravim koliko je IE u praxi neupotrebljiv proizvod.. hvala, ova tema me je zabavila verovatno koliko i tebe taj članak :-P


btw, samo kratko pitanje za sve, da li vi stvarno verujete i 2% ovakvim textovima naručenim/pripremljene/odrađenim od samo jedne strane u sukobu (nebitno koja strana i koji sukob)?
[ degojs @ 07.01.2004. 05:29 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Jok, vala. Kao što rekoh na početku teme, poenta je da nerviramo Linuxovce.

Pored što ih njihov OS nervira i više nego dovoljno od jutra do sutra ?

(zbog toga većina i drži krišom Windows na drugoj particiji, pa kad se mnogo iznerviraju - ajd' u Windows: jednostavno.. radi :)
[ Gojko Vujovic @ 07.01.2004. 07:08 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Ma probao sam prvo bez i jednog uzvičnika, ali me je Gojkova nova skripta ljubazno odbila i štaviše izbrisala mi poruku (!?!?!?!?)


Vidiš da AI radi kako treba, primetila je nepoželjnu poruku i poziv na flejmovanje. ;)

Šalim se, sad bi trebalo da ne briše poruku i da back dugme radi kako treba pri pisanju novih tema i odgovaranju na postojeće. Propust je bio, izvinjavam se.
[ drdrksa @ 07.01.2004. 11:41 ] @
Citat:
degojs:
(zbog toga većina i drži krišom Windows na drugoj particiji, pa kad se mnogo iznerviraju - ajd' u Windows: jednostavno.. radi


Xeexexexexexe, da ali kako?

Virus alert, blue screen of death, Illegal operation ....

Radi, hebalo mater ...
[ Palma @ 07.01.2004. 14:19 ] @
Citat:
degojs:
(zbog toga većina i drži krišom Windows na drugoj particiji, pa kad se mnogo iznerviraju - ajd' u Windows: jednostavno.. radi


I 90% njih to neće da prizna.
[ Dejan Lozanovic @ 07.01.2004. 14:55 ] @
hmm, pa sada znas kako kazu svaki gazda svog konja hvali, bas me cudi sto po MS-u linux stoji mnogo gore i skuplje :), ma najbolje da ce da kazu znate linux je jeftiniji i bolji :). Ajde necu ja da saljem neke TCO sa www.linux.com ili www.linuxworld.com

Ajde probacu se neke trece strane
http://www.cyber.com.au/cyber/..._vs_windows_tco_comparison.pdf

A moje cinjenicno stanje bi izgledao ovako za 3 racunara u firmi

win 182$ x 3= 546$
office 570$ x 3 = 1710$
Visual Studio 1564$ x 1 =1564$
MS SQL server 5917$ x 1 = 5917$
MSDN 1350 x 1 = 1350%
--------------------
saldo 11087$


Sve ovo sto sam nabrojao ima u svakoj lin distribuciji, i to moze da se dobije po ceni od 0$ do recimo 150$ u zavisnosti kako nabavljate da li kupujete original distribuciju ili sikidate iso sa neta.

Meni kinta je ista odrzavao linux ili windows. korisnici koji rade za kompom isto im je dali podigli kde ili windows njima je vazno da im aplikacija radi. i da mogu normalno neki tekst da otkucaju i odstampaju eventualno naprave neku tabelu u progamu ala exel. Meni treba C++ i SQL server zbog te aplikacije. E sada vi meni kazite kako je to meni MS jefitiniji.
[ Dragi Tata @ 07.01.2004. 16:07 ] @
A one devojčice Deki? Znaš one kojima treba administrator da im instalira skener posle 3 meseca. Nije sve u parama...
[ srki @ 07.01.2004. 16:13 ] @
Dejane, nije ti dobro poredjenje cena. Ti na Windowsu ne moras da placas office 570$ po kopiji vec isto mozes da koristis OpenOffice. Nije fer da poredis cenu Linuxa i cenu Windowsa sa komercijalnim proizvodima od MS-a. Poredi samo cene operativnih sistema. Isto pored OpenOffica mozes i Mysql da koristis na Windowsu a ne da placas MS SQL.

A i i opet naravno da moze da bude jeftinije koristiti linux ali ne toliko jeftinije koliko si ti prikazao. Cena tvoja jeste ista bez obzira da li koristis windows ili linux ali problem je kod vecih firmi sa ogromnim brojem zaposlenih (univerziteti i istrazivacki centri) gde bi bio potreban veci broj linux administratora nego windows administratora. To je zato sto vecina zaposlenih imaju windows kod kuce pa se kako tako snalaze a kada rade na linuxu onda te zovu za svaku sitnici i imaju vise problema zbog navike koriscenja windowsa. Zbog toga je potreban veci broj administratora da bi se postiglo to da moze svima da pomogne. Mene ovde na univerzitetu stalno cimaju u vezi sa linuxom dok me retko kada zovu kada je u pitanu windows. Ja radim na fakultetu za biologiju i ti istrazivaci biolozi nisu neki strucnjaci sa racunarom ali maltene svi imaju windows kod kuce. A jos nesto je ukljuceno u cenu. Da bi oni mogli da koriste te programe za *nix koje koristimo ipak im je bila potrebna nekakva obuka koriscenja unixa dok je za windows potrebno manje obuka jer vecina vec odavno koristi windows kod kuce...

Tebi mozda jeste linux jeftiniji (mada ne koliko si ti izracunao) ali ti si medju onim izuzecima koji potvrdjuju pravilo :-)
[ Dragi Tata @ 07.01.2004. 16:15 ] @
Citat:
-zombie-:
btw, samo kratko pitanje za sve, da li vi stvarno verujete i 2% ovakvim textovima naručenim/pripremljene/odrađenim od samo jedne strane u sukobu (nebitno koja strana i koji sukob)?


Rezultati su najčešće tačni (posebno ako je dat tačan postupak kako da se reprodukuju), ali je problem što takva merenja retko kad imaju veze sa real-life problemima. Recimo, nevezano za OS-ove, evo kako jedan pametan čovek odgovara na pitanje da li je C++ najbolji jezik - ja bih odgovorio "naravno da jeste, i svako ko kaže drugačije zaslužuje progonstvo u Sibir" :)

http://www.parashift.com/c++-faq-lite/big-picture.html#faq-6.4

Citat:

In 99% of the cases, programming language selection is dominated by business considerations, not by technical considerations. Things that really end up mattering are things like availability of a programming environment for the development machine, availability of runtime environment(s) for the deployment machine(s), licensing/legal issues of the runtime and/or development environments, availability of trained developers, availability of consulting services, and corporate culture/politics. These business considerations generally play a much greater role than compile time performance, runtime performance, static vs. dynamic typing, static vs. dynamic binding, etc.

Anyone who argues in favor of one language over another in a purely technical manner (i.e., who ignores the dominant business issues) exposes themself as a techie weenie, and deserves not to be heard.
[ McKracken @ 07.01.2004. 17:09 ] @
"Facts" xaxxaxaxa

Jel se neko seca prica da Orbit zvake izazivaju rak? Ili da PET ambalaze takodje izaziva rak.. "nezavisne" studije u kojima je istrazivanje platila Paracinka paracin i Knjaz Milos?

Citat:
Microsoft-sponsored benchmarks prove that multiple WinTel Web servers perform better than a Linux mainframe acting as a Web server consolidator.
[ degojs @ 07.01.2004. 19:35 ] @
McKracken-e,
da neće možda oni iz, koliko vidim tamo na stranici: IDC, Giga Research i Meta Group da rade besplatno? Zamisli MS ih platio da naprave test i oni pristali da budu plaćeni za svoj rad. E baš ste vi Linuxovci prave e-komunjare..


Citat:
drdrksa:
Xeexexexexexe, da ali kako?
Virus alert, blue screen of death, Illegal operation ....
Radi, hebalo mater ...


Reče čovek lepo:

Citat:
Palma:
I 90% njih to neće da prizna.
[ degojs @ 07.01.2004. 19:55 ] @
Citat:
McKracken:
"Facts" xaxxaxaxa
Jel se neko seca prica da Orbit zvake izazivaju rak?


A sećaš se ti priča da je ona rakija "pravi otrov"? E, nisu ljudi slušali priče i popiše onomad po 2-3 i.. znaš i sam šta je bilo posle.

Citat:
Dejan Lozanovic:
E sada vi meni kazite kako je to meni MS jefitiniji.

Džaba i izvorni kod i besplatan Linux i svi besplatni programi ovog sveta kad čovek poludi.. A leka posle - nema.
[ Dejan Lozanovic @ 07.01.2004. 20:29 ] @
Citat:
Dragi Tata:
A one devojčice Deki? Znaš one kojima treba administrator da im instalira skener posle 3 meseca. Nije sve u parama...


Jeli ovde neko od vas lud ili mu noge smrde ? tu devojcicu koju ti spominjes je dokupila skener nakon 3 meseca i sama ga instalirala bez da joj je iko trebao !!!
[ Dejan Lozanovic @ 07.01.2004. 20:40 ] @
Citat:
srki:
Dejane, nije ti dobro poredjenje cena. Ti na Windowsu ne moras da placas office 570$ po kopiji vec isto mozes da koristis OpenOffice. Nije fer da poredis cenu Linuxa i cenu Windowsa sa komercijalnim proizvodima od MS-a. Poredi samo cene operativnih sistema. Isto pored OpenOffica mozes i Mysql da koristis na Windowsu a ne da placas MS SQL.


E pa ako vec koristis sva ta opensource resenja da te covek lepo pita koj ce ti qrac windows onda ? A i kod svih ovih TCO-a koje sam video niko ne gleda samo os nego gledaju i pratece programe koji se koriste sve to ulazi u TCO

Citat:

A i i opet naravno da moze da bude jeftinije koristiti linux ali ne toliko jeftinije koliko si ti prikazao. Cena tvoja jeste ista bez obzira da li koristis windows ili linux ali problem je kod vecih firmi sa ogromnim brojem zaposlenih (univerziteti i istrazivacki centri) gde bi bio potreban veci broj linux administratora nego windows administratora.


???? e ovo je bash kontra, naime prema specifikaciji IEEE-a ispada da su unix administratori skuplje placeni ali daleko vise produktivniji nego win administratori.

Citat:

Mene ovde na univerzitetu stalno cimaju u vezi sa linuxom dok me retko kada zovu kada je u pitanu windows. Ja radim na fakultetu za biologiju i ti istrazivaci biolozi nisu neki strucnjaci sa racunarom ali maltene svi imaju windows kod kuce. A jos nesto je ukljuceno u cenu. Da bi oni mogli da koriste te programe za *nix koje koristimo ipak im je bila potrebna nekakva obuka koriscenja unixa dok je za windows potrebno manje obuka jer vecina vec odavno koristi windows kod kuce...


Pa to je samo pitanje obuke, ako imas obucene ljude koji znaju da rade na unixu onda to opet izlazi is samog TCO-a. opet sa druge strane obuka kosta daleko manje nego placena licenca za windows i pratece programe

Citat:

Tebi mozda jeste linux jeftiniji (mada ne koliko si ti izracunao) ali ti si medju onim izuzecima koji potvrdjuju pravilo :-)


Pa ja reko gledamo kompletno resenje, ako vec imam goli windows a sve ostalo open source programe koji su nastali na nekom unixu, pa onda mislim koji ce mi windows kada sve to imam na linuxu. Mislim cena bi isla jos gore da kojim slucajem mi treba DNS, pop3, smtp server i ostale "igracke"
[ Reljam @ 07.01.2004. 21:00 ] @
Deki, e jesi ga preterao. Ovo su cene sa ZDnet-a:

MS Small Business Server 2003 Premium (5 CAL) = $1300 (Server 2003, SQL Server, Exchange, ISA server, firewall, SMTP, RAS, VPN)
MS Works (Word, spreadsheet) = $70 x 3 = $210
Visual Studio .NET 2003 Professional = $650
Windows XP = $182 x 3 = $546

Total: $2706

Ovo je "samo" pet puta jeftinije od cene koje si ti izracunao. Sto je mnogo, mnogo je.

MSDN NIJE help fajl (da li si siguran da ti treba?), i ne uklapa se u pricu sa linuxom jer tamo nema MSDNa, tako da ne mozes da ga poredis.
[ Dragi Tata @ 07.01.2004. 21:48 ] @
A što je najvažnije, Linux nam daje ljubav, za razliku od "onih kapitalista" koje samo interesuju prljavi dolari.
[ drdrksa @ 07.01.2004. 21:57 ] @
Citat:
degojs:

Citat:
drdrksa:
Xeexexexexexe, da ali kako?
Virus alert, blue screen of death, Illegal operation ....
Radi, hebalo mater ...


Reče čovek lepo:

Citat:
Palma:
I 90% njih to neće da prizna.


Xaxaxaxaxa, bas je lepo vama koji mislite da je Windows stvarno bolji od Linux-a ... uzivajte u zivotu i pustite nas da umiremo u "bedi" (sa Linux-om).
[ degojs @ 07.01.2004. 22:01 ] @
Ne samo to Tata, nego Linux ne špijunira korisnike kao što to rade MS, NSA.

Pazi Deki,
ja opet moram da se vratim na priču iz stvarnog života, za koju nemam neku statistiku osim ovog što čujem od ljudi koje dobro poznajem. Da ponovim, znam ovde dosta ljudi koji nisu "kompjuteraši" ali na poslu svakodnevno koriste kompjuter celo radno vreme. Radi se o aplikacijama tipa AutoCAD, Photoshop, Dreamweaver, Flash, MasterCAM, Simply Accounting.. (mogu tačno da se raspitam šta još koriste). Svi oni su poznavali te programe (uglavnom) još pre nego su diplomirali i uputili se za Kanadu. Kad su tražili posao - poznavanje istih je bio uslov za dobivanje posla. Nasuprot tome, niko ih nije tražio da poznaju GIMP, Open Office ili neki odgovarajući program na Linux-u. Gde će oni da dobiju posao sa znanjem Linux-a? Gde će poslodavac lakše da nađe radnika: onog koji zna Windows i određenu aplikaciju ili Linux i određenu aplikaciju? Mogu da ti i ostavim link za pregled poslova koji se nude, pa pogledaj malo ono gde su neki činovnički poslovi u pitanju i slično: svi traže Windows i MS Office i tako. Linux nigde brale.
Evo pogledaj sam, ovaj sajt ljudi ovde često koriste kad traže posao: sad gledaj poslove gde se traži poznavanje kompjutera i onda pogledaj koji OS i koje aplikacije. Naravno, ako se traži baš programer ili administrator onda ima svega, ali ja govorim o ljudima koji su ipak većina - nisu "kompjuteraši", a u radu koriste kompjuter.
http://jb-ge.hrdc-drhc.gc.ca/

[Ovu poruku je menjao degojs dana 07.01.2004. u 18:33 GMT]
[ degojs @ 07.01.2004. 22:11 ] @
Citat:
Reljam:
Total: $2706


Ruku na srce, ovo i nije strašno za malu firmu, zar ne? Pogotovo na trulom zapadu, pa to je jedna malo bolja mesečna plata.

Žao mi je što nemam više jedan mail koji je prošao ovde do studenata, da vidite po kojoj ceni studenti ovde nabavljaju MS alate. Otprilike, cene su bile ovakve (u pitanju su CAD, a ne USD):

Windows XP Pro - $7
Visual Studio .NET 2003 Pro - $15
Visio 2002 Pro - $7
...

i slično tome. Ako baš zatreba pokušaću da vidim sa tipom koji je poslao mail niz mrežu da li ga još ima.
[ Mikky @ 07.01.2004. 22:18 ] @
Hahaha sto volim ove teme
drdrksa - e stvarno ne znam ko je koga poceo da smara i flejmuje da je njegov OS bolji, dal linuxovci windowsovce ili obrnuto
[ srki @ 08.01.2004. 09:25 ] @
Citat:
Dragi Tata:
A što je najvažnije, Linux nam daje ljubav, za razliku od "onih kapitalista" koje samo interesuju prljavi dolari.


Tatko, konacno si puko! :-)))
[ degojs @ 08.01.2004. 14:25 ] @
Citat:
drdrksa:
Xeexexexexexe, da ali kako?
Virus alert, blue screen of death, Illegal operation ....
Radi, hebalo mater ...


A problem with LG CD-ROM drives was discovered that the kernel shipped with Mandrake Linux 9.2 triggered. This problem was that the kernel would send a FLUSH_CACHE command to the LG CD-ROM drive which would make the drive inoperable by overwriting its firmware.

Radilo, hebalo mater ...
[ Goran Rakić @ 08.01.2004. 15:34 ] @
LG je izdao patch i alat za update firmware-a, a problem je postojao i sa drugim "alt" sistemima.
[ Palma @ 08.01.2004. 15:39 ] @
Citat:
degojs:
A problem with LG CD-ROM drives was discovered that the kernel shipped with Mandrake Linux 9.2 triggered.


Simpatičan ovaj Linux, majku mu. Pitam se šta bi bilo da se tako nešto dešavalo na Windows-u. Valjda bi nas ovi "naši" Linuxaši razapeli.
[ drdrksa @ 08.01.2004. 15:45 ] @
Citat:
degojs:
Citat:
drdrksa:
Xeexexexexexe, da ali kako?
Virus alert, blue screen of death, Illegal operation ....
Radi, hebalo mater ...


A problem with LG CD-ROM drives was discovered that the kernel shipped with Mandrake Linux 9.2 triggered. This problem was that the kernel would send a FLUSH_CACHE command to the LG CD-ROM drive which would make the drive inoperable by overwriting its firmware.

Radilo, hebalo mater ...


To je jedan problem ... inace, ne mislim da bi se isplatilo da nabrajamo sve greske u Winu ...
[ Dragi Tata @ 08.01.2004. 16:19 ] @
Ma Linux je super za neke stvari: ljubav, druženje, okupljanje, pljuvanje kapitalizma, rekompajliranje kernela kod mladih dama... Sad što mu je praktična vrednost približna ceni, pa Bože moj. Niko nije savršen.
[ popeye @ 08.01.2004. 16:23 ] @
Citat:
Palma:
Citat:
degojs:
A problem with LG CD-ROM drives was discovered that the kernel shipped with Mandrake Linux 9.2 triggered.


Simpatičan ovaj Linux, majku mu. Pitam se šta bi bilo da se tako nešto dešavalo na Windows-u. Valjda bi nas ovi "naši" Linuxaši razapeli.


Hiljadu puta je ponovljeno: Problem je do LG-a koji je flush_cache naredbu na CD-ROM uredjajima koristio za ko zna sta (verovatno oko zamene firmware-a), a nije do Linux-a. Isto ce uraditi i bilo koji operativni sistem ako posalje pomenutu naredbu koja je bezazlena i koristi se samo kod rezaca.

Vec je pominjana mogucnost pojave virusa pod Windowsom koji bi to lepo odradjivao na radost korisnika.
[ Dejan Lozanovic @ 08.01.2004. 18:09 ] @
Citat:
Reljam:
Deki, e jesi ga preterao. Ovo su cene sa ZDnet-a:

MS Small Business Server 2003 Premium (5 CAL) = $1300 (Server 2003, SQL Server, Exchange, ISA server, firewall, SMTP, RAS, VPN)
MS Works (Word, spreadsheet) = $70 x 3 = $210
Visual Studio .NET 2003 Professional = $650
Windows XP = $182 x 3 = $546

Total: $2706

Ovo je "samo" pet puta jeftinije od cene koje si ti izracunao. Sto je mnogo, mnogo je.

MSDN NIJE help fajl (da li si siguran da ti treba?), i ne uklapa se u pricu sa linuxom jer tamo nema MSDNa, tako da ne mozes da ga poredis.

Jesam li ? Pazi cene sam uzeo i sastavio sa

http://www.cet.co.yu/softver/softver.asp?T=proizvodjac

I nisam isao metodom lupativ
[ degojs @ 08.01.2004. 18:20 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic
Jesam li ? Pazi cene sam uzeo i sastavio sa
http://www.cet.co.yu/softver/softver.asp?T=proizvodjac
I nisam isao metodom lupativ


Pa Deki, možeš kod mene da nabaviš Linux po istim cenama. A Windows još skuplje, što da ne? A ionako instaliraš Linux kod mladih dama "za džaba", je li :)
[ flylord @ 08.01.2004. 22:07 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Sad što mu je praktična vrednost približna ceni,

Necu da tvrdim suprotno, jer nisam dovoljno kompetentan a ne znam dovoljno oko Windowsa (barem ne vise od tebe), ali ...
Zasto Google radi na Linuxu ako Linux ne valja!? Zasto SuSe i RedHat postoje, i cak i zaradjuju:)) ako Linux ne valja?
Zasto IBM sve svoje HPC masine tera na AIX-u i Linuxu!?! A ne na Windowsu.
Zasto je FInska Sonera presla na Linux (ako uopste znas koja je to kompanija),
I najvece i najbitnije pitanje: ZASTO SE MICTOSOFT UOPSTE TANGIRA OKO LINUXA AKO LINUX NEMA SANSE DA GA UGROZI NA BILO KOM TRZISTU.
Zasto napada samo Linux od svih open source OS-ova!? Zasto i na embeded trzistu direktno napada samo na Linux!? Mozda ces da kazes da bi dokazali da nisu monopolisti, ali zasto bas Linux a ne FreeBSD!?
Zasto svi proizvodjaci mreznih kartica, RAID i SCSI kontrolora izbacuju drajvere za skoro sve svoje modele.
I najvaznije pitanje: Kako to da ja zaradjujem na Linux-u ako Linux ne valja:))
POz
[ -zombie- @ 08.01.2004. 22:16 ] @
Citat:
flylord:
Zasto Google radi na Linuxu ako Linux ne valja!?


em.. err...

google radi na freebsd-u.. ;)
[ degojs @ 08.01.2004. 23:24 ] @
Nije lepo da pravimo greške tipa Unix == Linux. Nešto se priča da ovi jedni bukvalno prepisuju, ali ajde da ne otvaramo sad opet onu temu ovde..

[Ovu poruku je menjao degojs dana 09.01.2004. u 03:28 GMT]
[ VRider @ 09.01.2004. 00:20 ] @
Citat:
em.. err...

google radi na freebsd-u.. ;)


šššššššššššššššš................
[ Goran Rakić @ 09.01.2004. 10:56 ] @
Citat:
degojs:
Nije lepo da pravimo greške tipa Unix == Linux. Nešto se priča da ovi jedni bukvalno prepisuju, ali ajde da ne otvaramo sad opet onu temu ovde..

[Ovu poruku je menjao degojs dana 09.01.2004. u 03:28 GMT]


Da nije ovo malo veća provokacija? Hajde molim te, šta sada trebamo redom da tražimo ignore user...
barem ignore forum postoji...
[ flylord @ 09.01.2004. 18:20 ] @
Citat:
-zombie-:
Citat:
flylord:
Zasto Google radi na Linuxu ako Linux ne valja!?

google radi na freebsd-u.. ;)


Linux
Ce te bijem ako mi napadas moj Linux, najbolji, najlepsi, najsifurniji, najvoljeniji OS na svetu:))
[ degojs @ 09.01.2004. 18:46 ] @
Citat:
Goran Rakić:
Da nije ovo malo veća provokacija?


A jesi ti novi na Advocacy?

Šta da radim, novine pišu o tome, nisam ja izmislio tu priču o bukvalnom prepisivanju koda sve sa pravopisnim greškama u komentarima koda (hm.. sad mi je tek jasno što neki izgleda baš koriste taj pogrešan pravopis - izgleda, tu se samo prepisuje, nije ni bitno valja li ili ne valja).

A da ja sad krenem ovom flajkovom logikom ("a što se onda MS uzbuđuje oko Linux-a?"). A što se ti toliko uzbuđuješ kad to nije istina:
1) da nisi i ti učestvovao u tom,
2) da ne znaš nešto o tome pa ćutiš ili
3) da nije možda da sam dobro znaš da se u e-komuni to (prepisivanje tuđeg koda) radi svaki dan, čak je to i u osnovi takvog (nemoralnog :) delovanja?


P.S.
Citat:
Hajde molim te, šta sada trebamo redom da tražimo ignore user...
barem ignore forum postoji...

ODLIČNA IDEJA! I ja sam nedavno tražio isto, no da sad ne pokrećem tu temu ovde. Dakle, kontaktiraj admina, nadam se da će biti nešto od toga.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 09.01.2004. u 14:51 GMT]
[ Dejan Lozanovic @ 09.01.2004. 18:47 ] @
Citat:
-zombie-:
Citat:
flylord:
Zasto Google radi na Linuxu ako Linux ne valja!?


em.. err...

google radi na freebsd-u.. ;)


Hmmm covek tu vise nije pametan, dali je uvek neki ruter linux ili ne ali
http://uptime.netcraft.com/up/graph/?host=www.google.com

Sve u svemu pise linux.
[ Goran Rakić @ 09.01.2004. 19:02 ] @
Google koristi akatomi ili kako se već zove ono što koristi i www.microsoft.com.

Što se tiče "prepisivanja" koda. Šta je to što je SCO pokazao (zaglavlje i prototip dve funkcije?). A uostalom imaš po netu i tekstove odbrane koje su pisali Linus, Alan, i drugi. Sa sve commit logovima, tim funkcijama u različitim verzijama kernela, greškom koja je postojala jedno vreme u kernelu upravo u te dve funkcije,... mnogo više proverljivih podataka od onoga što je pokazao SCO

Uostalom, te dve funkcije nisu uopšte vezane (koliko sam ja zaključio) za ono što SCO priča da je karađa koda pomogla Linuxu za nagli razvoj podrške za SNP mašine.

Plus što većinu vremena "kampanje" uopšte nije bilo moguće kupiti datu Licencu koju je prodavao SCO - što se može videti u komentarima na OSnews-u i drugim ne tako Linux friendly sajtovima.

Uostalom, šta se dalje desilo povodom toga? I IBM i RedHat su tražili da se sudski proces ubrza.

Onda kasnije IBM (preko novel-a kupuje SuSe) dok MS donira (kupuje kojekakve licence za patente koje SCO i ne poseduje) SCO. Mislim, zar nije malo providno ko vodi rat protiv koga?
[ degojs @ 09.01.2004. 19:22 ] @
Slažem se sa jednim: znaćemo istinu kad sud presudi. Do tad, ja sam lepo naglasio "priča se" a nisam rekao da je to sigurno. Mada znaš i sam gde ima dima ima i vatre, a i sama ta kultura organizovanja kao parazita oko tuđeg rada.. ne vidim tu ništa dobro.
Fol kao svi nešto učimo iz izvornog koda (ma kako da ne! Nema inače odakle da se uči programiranje i slično), a ono u stvari jedan radi (Linus), a gomila Deki-ja (IBM) ništa ne plaća, zarađuje, i još pride upoznaje mlade dame. U stvari, razumem ja to - i tata bi sine.

Citat:
Onda kasnije IBM (preko novel-a kupuje SuSe)

Zašto baš preko NoWell-a (ovo naravno pod uslovom da je teorija IBM -> NoWell -> SUSE tačna)? Hmmmm....?
[ impaque @ 09.01.2004. 21:25 ] @
Citat:
degojs:
Slažem se sa jednim: znaćemo istinu kad sud presudi.


Hahahah ;)))) Tad nećemo znati istinu, već presudu, a istinu ćemo znati kad budu bili izneti svi dokazi i sve činjenice ;P LOL... Sa druge strane, da li si ti ikada čuo za lobiranje? Korumpiranost? itd itd...

Što se tiče cele te sprdačine, jeste li vi drugari, pogotovo vi koji koristite Microsoftove proizvode, nekad čuli za FUD? O da, to je izmislio IBM i o da, to danas najbolje u svojoj politici/strategiji primenjuje MS. Tako da, vi koji prežvakavate (ili bolje reći, sladite se ;)) tu SCO temu... Get real.

Sa druge strane, živite u zabludi da vaš oh-so-overrated Windows ne krade hiljadu i jednu ideju od drugih, ali razlika je što MS ima keš da sve to fino zataška... degojse, pogledaj GUI svog OSa i reci mi, na šta te podseća? Eh, šta bi vi bez BSD koda i OS X-a...

Sad malo više on topic: drago mi je da je MS zabrinut. Sami izvucite zaključak.
[ Dragi Tata @ 09.01.2004. 22:19 ] @
Citat:
impaque:
Sad malo više on topic: drago mi je da je MS zabrinut. Sami izvucite zaključak.


Zaključak je kristalno jasan: Relji bi bilo najpametnije da potraži posao u Industriji Motora "Rakovica" dok ne bude kasno.
[ Goran Rakić @ 09.01.2004. 22:30 ] @
Citat:
degojs:
Fol kao svi nešto učimo iz izvornog koda (ma kako da ne! Nema inače odakle da se uči programiranje i slično), a ono u stvari jedan radi (Linus), a gomila Deki-ja (IBM) ništa ne plaća, zarađuje, i još pride upoznaje mlade dame. U stvari, razumem ja to - i tata bi sine.


Zašto tako postavljaš stvari. Zašto ne posmatraš opensource kao priliku za code reuse, način za neotkrivanje točka po milioniti put,... Uostalom isti taj (IBM) pomaže OpenSource zajednicu što marketinški što materijalno, prisutan je na sceni i to dosta znači. Naravno svako ima koristi, ne bi IBM tu bio zbog dobrog raspoloženja.

Medjutim cela sporna stvar sa SCO-om se nije desila u opensource taboru već je to igra velikih igrača koji povremeno protrčavaju kroz Linux. Zašto niko nije tužio FSF? Uostalom, kakav je legalni status Caldera Linux-a onda? SCO kaže Caldera je ok, čekaj a tu nije Linux kernel?

Citat:
degojs:
Citat:
Onda kasnije IBM (preko novel-a kupuje SuSe)

Zašto baš preko NoWell-a (ovo naravno pod uslovom da je teorija IBM -> NoWell -> SUSE tačna)? Hmmmm....?


Novel ima lepo ime, kupili su Ximian a onda ih je IBM "pogurao" da kupe SuSe. Ako se doda da je Novel imao veliku ulogu kada je bila priča sa SCO-om, da poseduje nekoliko Unix related patenata (čak i neke sporne za koje SCO tvrdi da ih ima, iako to nije mogao da dokaže - tj od Novela su kupili pravo da ih koriste) Novel postaje lepa kompanija koja može da krene u Linux svet.

Naravno, i Novel će tu imati koristi, prvenstveno dinamično rešenje za svoj Netware i NetSolutions. A i Linux NService se odavno razvija.
[ -zombie- @ 09.01.2004. 23:02 ] @
ložanović: po tom netcraftu i MS radi na linuxu ;)

ja sam pričao o googlovoj farmi od 20tak hiljada makina. ima par (pdf) dokumenata o tome na netu. potražite ako vas zanima "google architecture" ili kako već..


Citat:
degojs:
Mada znaš i sam gde ima dima ima i vatre, a i sama ta kultura organizovanja kao parazita oko tuđeg rada.. ne vidim tu ništa dobro.


ehh.. ako ćemo tom logikom, za MS i gejtsa se pričaju i mnooogo gore stvari, sve dotle da je gejts izaslanik đavola lično.

ja lično do sada nisam u to verovao, ali ako ti kažeš da gde ima dima, ima i vatre, počinjem i ja da sumnjam..


nego be, degojs, koliko ti ono imaš godina? braniš bre tog gejtsa ko da ti je rod rođeni, a sve što ima reč "open" u opisu napadaš ko da su ti pobili celu rodbinu.. ponašaš se bre isto kao ovi klinci od 13 godina koji su linux instalirali pre 6 meseci zato što su hteli da budu kul, a sad ga već brane kao sveti gral..

get real...
[ degojs @ 09.01.2004. 23:26 ] @
Citat:
Zašto ne posmatraš opensource kao priliku za code reuse

Pa volim da stvari nazivam pravim imenom.

Citat:
ehh.. ako ćemo tom logikom, za MS i gejtsa se pričaju i mnooogo gore stvari, sve dotle da je gejts izaslanik đavola lično.

Ko to priča? Ja to sad prvi put čujem, od tebe..

Citat:
ja lično do sada nisam u to verovao, ali ako ti kažeš da gde ima dima, ima i vatre, počinjem i ja da sumnjam..

Zovi popa kući, da osveti kompjuter i istera đavola :)

Citat:
nego be, degojs, koliko ti ono imaš godina? braniš bre tog gejtsa ko da ti je rod rođeni, a sve što ima reč "open" u opisu napadaš ko da su ti pobili celu rodbinu..

Pa, verovatno stoga što mi je Gejts rod rođeni. Provalio si.

Citat:
ponašaš se bre isto kao ovi klinci od 13 godina koji su linux instalirali pre 6 meseci zato što su hteli da budu kul, a sad ga već brane kao sveti gral..

Sa 13 godina sam znao da napišem veliko slovo bar otprilike gde je trebalo i čak ni tad nisam mislio da je drugačije cool.

Vidite li vi kako je Dragi Tata započeo ovu temu, kojim rečima (isto kao što je i Gojko digao iz mrtvih onu temu iz Linux-a u školama pa se sad cereka)? :>

[Ovu poruku je menjao degojs dana 09.01.2004. u 19:33 GMT]
[ degojs @ 09.01.2004. 23:28 ] @
Citat:
Novel ima lepo ime, kupili su Ximian a onda ih je IBM "pogurao" da kupe SuSe. Ako se doda da je Novel imao veliku ulogu kada je bila priča sa SCO-om, da poseduje nekoliko Unix related patenata (čak i neke sporne za koje SCO tvrdi da ih ima, iako to nije mogao da dokaže - tj od Novela su kupili pravo da ih koriste) Novel postaje lepa kompanija koja može da krene u Linux svet.


Pa da, IBM pogurao NoWell da kupi SuSE jer će tako da se zaštiti Linux na sudu preko NoWell-a, možda je to? Možda ima istine u onoj priči? Ne znam..
[ Palma @ 09.01.2004. 23:30 ] @
Citat:
Zombie:
ponašaš se bre isto kao ovi klinci od 13 godina koji su linux instalirali pre 6 meseci zato što su hteli da budu kul, a sad ga već brane kao sveti gral..


Zombie, nemoj da se ljutiš, ali po mom mišljenju ti najmanje imaš prava da kritikuješ nekoga. Ne tako davno si pričao kako Win 2k znaš u prste, a Win XP ne. Pa posle nekome kaži da se ponaša kao klinac od 13 godina.
No flame...



[ -zombie- @ 09.01.2004. 23:52 ] @
ma ne ljutim se. samo ja nigde nisam nešto posebno branio neki određeni OS, jer imam 2 grama mozga da znam da ni jedan nije savršen, i mogu javno da priznam (a da mi pritom ne spadne kapa sa glave), da su recimo windows OSevi iz NT serije prilično kvalitetni.

a šta sa tim "no flame"? šta je sve ovo ovde ako ne flejm? šta je svaka druga degojsova poruka ovde? u parnim pominje ono čuveno sprživanje LG cdromova od strane mandrake linuxa (ubedi me da bi softverom smeo da možeš da oštetiš hardver), a u svakoj neparnoj poruci pominje SCOov FUD iz spora koji nije stigao još ni do suda, a on ga predstavlja kao "krunski dokaz" da je linux CEO prepisan (a o BSD tcp/ip stacku u windowsu nećemo pričamo).


Citat:
degojs:
Vidite li vi kako je Dragi Tata započeo ovu temu, kojim rečima (isto kao što je i Gojko digao iz mrtvih onu temu iz Linux-a u školama pa se sad cereka)? :>


upravo. zato mi i nije jasno zašto se toliko upinješ..

a za teoriju "gates is evil" ne mogu da verujem da nisi čuo. pitaj google bilo koju od kombinacija "microsoft evil", "gates is evil", itd.. (kombinuj sam da bi ti bilo zanimljivije ;)
[ Goran Rakić @ 10.01.2004. 16:48 ] @
Bilo je na google-u da kada upišeš Microsoft dobiješ Hell.com kao prvi rezultat ;) Jeremy Zawodny je pisao o tome na svom blog-u
[ degojs @ 10.01.2004. 19:15 ] @
Citat:
zombie:
a šta sa tim "no flame"? šta je sve ovo ovde ako ne flejm? šta je svaka druga degojsova poruka ovde?


Šta "no flame"? U temi gde piše da nerviramo Linuxovce, i to čovek 2 puta napisao? Haha A Gojko diže temu od pre 2 godine (mada, i tu smo bolji :))) i sad treba "ozbiljno" da se raspravljamo, a Gojko da se cereka hehehe ? :) Jok, brate, idemo i mi u zezanje.

Da nisi ti malo odlepio? Bez ljutnje.

Citat:
u parnim pominje ono čuveno sprživanje LG cdromova od strane mandrake linuxa

Pa je l' to istina ili nije? :>
Naravno kao i uvek, nisi primetio da je to bio odgovor na poruku drdrkse u kom on, a o čemu bi drugo, nego o BSOD i slično.
Mada, što to tebe nervira toliko što se drdrkša i ja dobacujemo sa "Radi hebalo mater" ? :)))))))))))) Aj ti na neki drugi forum, npr. #Ambasadori, pa tamo vodi te formalne razgovore, ovo je Advocacym a mi smo happy people of.

Citat:
a u svakoj neparnoj poruci pominje SCOov FUD iz spora koji nije stigao još ni do suda, a on ga predstavlja kao "krunski dokaz" da je linux CEO prepisan


Kakav "krunski dokaz". Lepo sam napisao - "priča se". Sad, tebe nervira to što se priča, e pa, nisam ja kriv. Ne smemo ni da pomenemo izgleda ono što je svakih 7 dana u novinama... auuu :)

Citat:
(a o BSD tcp/ip stacku u windowsu nećemo pričamo).


Što da ne? Mislio sam da ti je Dragi Tata već odgovorio na to. Pitaj ga da ti ponovi.

Citat:
upravo. zato mi i nije jasno zašto se toliko upinješ..


Pa možda upravo stoga što se za'ebavam, hm? Je l' ti palo to na pamet ili nije zbog ona 2 grama? Nisam ja kriv što se ti primaš toliko, a nisam ni kriv što ne umeš da se zezaš kao ostali. Nisam kriv ni zato što ne umeš da vidiš da se ja baš smejem ovde dok pišem svoje poruke.

Ako tvoji živci opet nisu izdržali surovi Advocacy, nemoj mene da kriviš.


I znaš, najlepše bi bilo da kolege Linuxovci daju neki test u kom se pokazuje suprotno (npr. da Linux ima niži TCO). Što naravno nikad nije slučaj, uvek se upiru sa praznom pričom, pričom kako je test namešten, kako je Windows loš i ostalo. Ali da od vas vidimo neki test.. taj film se ne pušta u bioskopu ni ove godine :)))
[ degojs @ 10.01.2004. 19:25 ] @
Citat:
Goran Rakić:
Bilo je na google-u da kada upišeš Microsoft dobiješ Hell.com kao prvi rezultat ;)


I šta sad sa tim?

Aaaa, kontam: zombi je onomad tražio vanzemaljce pomoću Google, pa sad ti kao đavola .. to je znači. Pa dobro, ima li šta?

Ej Gorane, aj nađi Relju, on radi u paklu dakle. Zanima me koja mu je funkcija tamo? :>
[ VRider @ 10.01.2004. 21:41 ] @
Za platu koju ima na toj funkciji u paklu, odricem se svega otvorenog! Ili barem vecine stvari...
Neko rece ovo je zezanje. Ako je ovo nacin da se dobro provedes zezajuci se, imas ti veci problem od linuxa...
[ Palma @ 10.01.2004. 21:44 ] @
Degojs, jel se ti to meni obraćaš ili mi se učinilo?
[ Goran Rakić @ 10.01.2004. 22:25 ] @
ma ljudi windows je "naJači"...
[ degojs @ 10.01.2004. 22:34 ] @
VRider,
niko nije rekao da je ovo način da se dobro provedeš, svašta. :) Da su me neke poruke nasmejale, jesu. Posebno drdrkšino "Radi, hebalo mater" pošto isto odavno nisam čuo, a i način na koji zombi redovno izgubi živce na Advocacy.

Sa druge strane, ako će neko ovakve rasprave ozbiljno da shvata, rekao bih da onda taj ima problem, nebitno da li sa Linux-om ili Windows-om.

Mada, razumem što Linux-ovcima ništa nije smešno, ni ovo, ni ono sa Red Hat-om, Minhenom.. loša godina valjda. :)

[ -zombie- @ 10.01.2004. 22:48 ] @
Citat:
degojs:
Ako tvoji živci opet nisu izdržali surovi Advocacy, nemoj mene da kriviš.


hm.. gde sam ja to izgubio živce? baš se nešto ne sećam..

a i nisu živci, nego shvatanje da gubim vreme na neizrecivo glup način..

stvarno nisam više sam sebi jasan što i dalje ulazim u rasprave sa tobom, kad očigledno nema nikakve svrhe. a uz to, ti očigledno imaš slobodnog vremena na pretek, i što je još gore, ne znaš kako bolje da ga iskoristiš da se zabaviš, pa ti ovo verovatno predstavlja neki ventil, ili jeftinu zamenu za provod..

bolje bre pokupi društvo, pa izađite u kafić, ili šta već mladi i ne-tako-mladi u ameriki rade da bi se zabavili. veruj mi, lepše tebi, lepše nama..
[ degojs @ 10.01.2004. 23:01 ] @
Kako "gde sam izgubio živce"? Pa evo ovde, a i treba li da pominjem onu temu GNOME vs Windows?

Citat:
bolje bre pokupi društvo, pa izađite u kafić, ili šta već mladi i ne-tako-mladi u ameriki rade da bi se zabavili. veruj mi, lepše tebi, lepše nama..

Interesantan predlog, pogotovo od nekog ko takođe učestvuje u raspravi?

Nego, mogu li da primetim da smo počeli sa patetikom?
Nemoj sad još ono tužno "nije važno pobediti, važno je učestvovati" :)
[ VRider @ 10.01.2004. 23:08 ] @
Citat:

Nego, mogu li da primetim da smo počeli sa patetikom?
Nemoj sad još ono tužno "nije važno pobediti, važno je učestvovati"


Patetican si ti, sto si i pored ociju slep i pored usiju gluv, a da cemo pobediti, pobedicemo!
[ -zombie- @ 10.01.2004. 23:19 ] @
hmm.. degojs, u čemo ti to tačno želiš da pobediš? živo me zanima..

ili, ako ti mi svi ovde JAVNO PRIZNAMO da si pobedio, da li ćeš se onda smiriti?


i daj, molim te, ispuni svoje obećanje i počni da ignorišeš moje poruke. pliz!
[ degojs @ 10.01.2004. 23:30 ] @
Citat:
ako ti mi svi ovde JAVNO PRIZNAMO da si pobedio, da li ćeš se onda smiriti?

Što ti VIČEŠ?
I još mene pitaš da li ću se smiriti ? :)))

Prvo, što se pobede tiče, pa nije li tebi jasno da ja opet bacim udicu, a ti se primaš?
Užas, zaista. Samo ti nastavi da se nerviraš..

Drugo, što se ignore tiče, znaš, sad si baš smešan, ko se ovde kome obratio? Ajd prolistaj poruke pa vidi da sam ja pričao sa Goranom, a onda ti počeo meni da se obraćaš. Ako može makar toliko poštenja od tebe?

Nego, ajmo mi nazad na temu: TCO i šta je jevtinije? Imate li neki test da pokažete?
[ Palma @ 11.01.2004. 00:27 ] @
Izvinjavam se ako se link ponavlja, ali mi izgleda interesantno, posebno citat na početku teksta:

http://www.newsfactor.com/story.xhtml?story_id=22012

[ VRider @ 11.01.2004. 01:33 ] @
Mnoge velike firme prelaze na linux da bi smanjile troskove (npr. Amazon). Takodje, mnoge manje firme po Nemackoj prelaze na linux (ovo je informacija koju sam dobio od ljudi koje znam a koji rade u tim firmama). Ja nisam cuo da je neka presla na windows (sa unixa, linuxa) da bi smanjila troskove. Ako si ti tako cuo, ti kazi!
[ Dragi Tata @ 11.01.2004. 05:28 ] @
Citat:
VRider:
a da cemo pobediti, pobedicemo! :)


Citat:
Sir Winston Churchill (June 4, 1940, House of Commons)
Even though large tracts of Europe and many old and famous States have fallen or may fall into the grip of the Gestapo and all the odious apparatus of Nazi rule, we shall not flag or fail. We shall go on to the end, we shall fight in France, we shall fight on the seas and oceans, we shall fight with growing confidence and growing strength in the air, we shall defend our Island, whatever the cost may be, we shall fight on the beaches, we shall fight on the landing grounds, we shall fight in the fields and in the streets, we shall fight in the hills; we shall never surrender, and even if, which I do not for a moment believe, this Island or a large part of it were subjugated and starving, then our Empire beyond the seas, armed and guarded by the British Fleet, would carry on the struggle, until, in God's good time, the New World, with all its power and might, steps forth to the rescue and the liberation of the old.
[ degojs @ 11.01.2004. 06:01 ] @
Iz teksta što je Palma ostavio..

Citat:
Even the 2 percent figure used to describe the number of desktop users running Linux is "too high for the enterprise," he said.


Izgleda da su se konačno odlepili od tih ukletih 2%, samo prema 1 :)

VRider,
kad Windows drži preko 90% tržišta, nije lako uzeti još 1 procenat. Ali, ne samo to, čak i kad Windows "dobije" neki posao, to jednostavno nije tolika vest. Kad Linux "uzme" jedan posao to zaista jeste vest i zato se o tome i priča. Šta će biti, ne znam, ali ipak sada stvari stoje mnogo više na strani Windows-a. MS verovatno ima veću konkurenciju od strane starijih verzija Windows-a nego od Linux-a.
[ VRider @ 11.01.2004. 23:17 ] @
'Ajde da vidimo kako meni windows moze pomoci da ustedim. Preciznije, mojoj skoli. Ako me ubedite, priznacu!
Skoli treba baza podataka sa svim mogucim glupostima koje imaju veze sa skolom, i web interfejs za tu istu bazu.
U isto vreme za taj server ne mogu odvojiti mnogo para, pa planiraju da koriste postojecu HP Vectru (333MHz, 128MB rama, 3.2GB HDD).
Moje resenje je linux, mysql, apache, malo perl skripti (mod_perl) i to je to! Koja mi je MS alternativa? Molim Dejana (jer se reklamira da radi komercijalno instaliranje) da kaze svoju cenu za dolazak u Pirot i instalaciju svega. Takodje, neka kaze i svoju cenu za godinu dana telefonske tehnicke podrske. Ovo isto ocekujem i od nekog MS distributera.
Mozemo da pretpostavimo da perl skripte ce isto kostati i kad ih kupujemo za linux i windows (jer su iste). Umesto perl skripti za windows moze i asp_sa_svim_svojim_cudima da posluzi.

Jos jednom, koja je MS alternativa? Voleo bi da nadjete nesto up-to-date. Reljam, 'ajde brat-bratu, koliko bi me sve to kostalo da koristim windows? I sta konkretno da koristim? Ta makina se biti u nekom podrumu i niko nece morati nikad da je vidi (osim mozda kad nesto otkaze). Jednom se pali i to je to.
[ degojs @ 12.01.2004. 01:27 ] @
Ovako kako si ti odabrao zadatak, verovatno je da Linux pobeđuje glatko jer se ovde radi o samo inicijalnom postavljanju servera i ničem više. Tekstovi u kojima se govori o TCO uglavnom se odnose na duže periode (npr. 5 godina) i malo kompleksnije situacije (veća kompanija). Inače, čak i Microsoft kaže da Linux ima nižu cenu samo za postavljanje na početku i upravo zato promovišu to "TCO" u svojim marketinškim istupima.

U svakom slučaju, ako bi to bilo to, mislim da će Linux rešenje ovde da ima nižu cenu.

P.S.
Jedino ne znam kako tamo stoje stvari sa cenom npr. Perl i ASP programera, kao i sa održavanjem jednog vs. drugog koda?
[ popeye @ 12.01.2004. 02:03 ] @
Ako nesto menja u prici, prosiri zadatak sa 5-10 klijenata/radnih stanica, kojima je od softvera potreban samo web citac i dobices klasicno malo preduzece koje poslovanje zasniva na bazi sa web interfejsom. Napominjem da je radnicima/korisnicima baze jedino potrebno predznanje oko koriscenja Mozilla/IE citaca.

Da li recimo ovo popravlja situaciju u korist MS-a ili je Linux i dalje u prednosti? :)
[ Reljam @ 12.01.2004. 02:05 ] @
VRider, ne znam koliko to kosta, nemam nikakve veze sa salesom, ali zato imam kontakt u Beogradu koji se bavi odnosima sa akademskim ustanovama. Siguran sam da postoji neki popust za skole.

Drugo sto znam je da u Americi bi to sto si ti opisao kostalo $1500 (Small Business Server 2003) - to je Win2K3 Server, SQL Server, Exchange, ISA (firewall + proxy), IIS, VPN, itd. Ali ponavljam, to je cena za biznis koji od toga zaradjuje pare, a ne za skolu. I to je u USA, ne u Pirotu.

Takodje imaj u vidu da u najboljem slucaju (part time administrator), taj admin ce kostati barem isto toliko mesecno ovde kada se uracuna payroll tax i ostale dazbine koje firma placa na radno mesto.

Naravno da MS proizvodi, kao i svi ostali proizvodi nisu univerzalno resenje za sve i svakoga. Ali ako stavis brojke na papir videces da stvari nisu toliko crno-bele kao sto deluje.
[ degojs @ 12.01.2004. 03:12 ] @
Citat:
popeye:
..kojima je od softvera potreban samo web citac i dobices klasicno malo preduzece koje poslovanje zasniva na bazi sa web interfejsom.


Da li je to zaista slučaj? Da se u takvim kompanijama koriste samo web-bazirana rešenja?
[ popeye @ 12.01.2004. 14:43 ] @
Ne, sve zavisi od potreba i baze. Web resenja imaju ozbiljna ogranicenja kod pravljenja izvestaja na primer. Ovde sam se samo nadovezao na konkretan slucaj.
[ VRider @ 12.01.2004. 15:10 ] @
Citat:

Jedino ne znam kako tamo stoje stvari sa cenom npr. Perl i ASP programera, kao i sa održavanjem jednog vs. drugog koda?

Jel to pitanje postavljeno da bi mi o tome razmisljali, ili ni ti ne znas odgovor? Mozda ti odluka yahoo-a po tom pitanju pomogne (ASP je puk'o prvi, perl je ispao u zadnjem krugu od PHPa).
[ degojs @ 15.01.2004. 17:47 ] @
Munich Linux setback

Last year, the city of Munich, Germany opted to go with Linux instead of Microsoft software on more than 14,000 desktop computers. This was seen as a significant setback for Microsoft and a clear sign of Linux' increasing viability. But now the project is in trouble, according to Computerwoche.

This Spring, Munich needs to finish a migration plan as well as present a budget for the project. But according to Computerwoche there is not enough money and technical difficulties may result in stalling of the LiMux Project. In particular, smaller software vendors seem to be unable to migrate Munich to Linux, simply because they lack open source knowledge.

http://www.theregister.co.uk/content/4/34891.html

Jest da ovaj The Register nikad nisam nešto čitao, ali ovu informaciju samo prenose iz Computerwoche. Ne znam brale.. kad oni imaju problema sa parama..
[ impaque @ 15.01.2004. 19:13 ] @
Jedva si dočekao, jeli Dekili-mukili-bucibucibuc, mm??
[ Reljam @ 15.01.2004. 19:46 ] @
Taj TCO je gadna stvar, nema sta ...
[ Goran Rakić @ 15.01.2004. 21:53 ] @
Dana Thu, 15 Jan 2004 20:46:09 +0000, "Relja Markovic (Reljam)" napisa:

> Taj TCO je gadna stvar, nema sta ...

Ja koliko sam čitao o Minhenu, oni su pravili TCO za mnogo duži period i
računali su na krizu stoga su i kupili one VMware klijente sa Win95 i 98
koji su postojali na starim sistemima.

Treba sačekati.
[ degojs @ 15.01.2004. 22:24 ] @
Citat:
Jedva si dočekao...


Kako rekoh, pitanje je samo kako bi tek izgledalo da mogu nekako da se uračunaju izgubljeni živci i narušeno zdravlje. Posle će i ta lečenja Minhen da plaća :)
[ Dragi Tata @ 15.01.2004. 22:39 ] @
Eh, Bavarci bar imaju piva (ako im ostane love za pivo posle ove avanture sa Linuxom), pa će moći u njemu da traže utehu i leče živce...
[ popeye @ 16.01.2004. 13:57 ] @
Ko zna, mozda su mazohisti, pa se vrate na Windows...
[ Ivan Dimkovic @ 16.01.2004. 14:15 ] @
Da li su mazohisti ne znam - ali da su od svih naroda u EU najosetljiviji na pare (osim mozda Skotlandjana) to sigurno jesu - tako da svaku akciju svaba mozes gledati kroz prizmu isplativosti i cene, sve i da imaju para na bacanje.

Ako se vrate na Win to znaci samo jedno...
[ vladeck @ 16.01.2004. 20:51 ] @
Obozavam Linux, ali razmislite ovako:

koliko puta sam cuo koliko ljudi uzimaju za odrzavanje GNU/Linuxa i potrebnih xxx stvari ili sta vec, nekim drugim ljudima koji ne sabiraju najbolje... da bi GNU/Linux nesto uradio, prvo mora da se snizi cena koju ljudi placaju za njegovo odrzavanje, a kada GNU/Linux postane laksi za koriscenje, snizava se cena, jer ljudi mogu sami da urade neke stvari - a uzimati pare samo onima koji bas ne znaju ili ne zele da znaju - to je uspeh windows os-a.... mozda gresim, don't flame me :)
[ Goran Rakić @ 16.01.2004. 21:02 ] @
Grešiš. Sistem administracija košta mnogo i to je upravo česta sporna
tačka TCO analiza. (pored dodatnog softvera) Dobrote i ljubavi u poslu
nema mnogo. A besplatnu pomoć možeš naći i za GNU/Linux kao i
komercijalnu tehničku podršku.