[ grabber @ 29.01.2010. 17:10 ] @
Pozdrav

Uradio sam aplikaciju u Visual Basicu koja uzima podatke sa bar koda koji se skenira preko slot čitača, određenu šifru pročitane osobe pronalazi u bazi i ako je pronađe sad mi treba neki način da pošalje signal nekom uređaju koji bi otvorio vrata i omogućio datoj osobi ulaz u zgradu. Nešto na principu interfona. Eh sad me zanima, je li moguće da to odradim preko ove aplikacije, koji mi uređaji trebaju, i uopšte na kojem principu to radi?
[ component @ 29.01.2010. 20:27 ] @
Možeš preko serijskog ili parelelnog porta poslati signal nekom prekidaču koji će aktivirati otvaranje vrata. Serijski, odnosno paralelni portovi imaju dosta slabu struju (mislim da je za serijski oko 5V i 3mA), pa će ti trebati i odgovarajući prekidači.
Nekada davno sam radio upravljanje uređajima preko serijskog i paralelnog porta, ali sam radio u Delphi-ju, pa ne znam kako se redi u VB-u. Mogu ti reći samo da zavisi dosta od operativnog sistema. U Windowsu 95 mogao si direktnim upisom bajta na port da pošalješ struju. Windows XP je imao dosta komplikovaniji metod pa sam koristio razne komponente za Delphi (verovatno i noviji Windowsi). Linux bi ovde trebalo da je mnogo jednostavniji, ali nisam imao prilike da isprobavam.

Upravljanjem preko USB porta mislim da treba da zaboraviš, osim ako ne nađeš neki USB uređaj/prekidač. U slučaju da nađeš neki USB uređaj preko kog možeš aktivirati neke prekidače, obavezno javi gde si našao i pošto je ;)
[ mmix @ 29.01.2010. 21:05 ] @
Zapravo USB device mu je najbolje resenje a postoji gomila i sema a i gotovih USB switcheva za kupiti a standard je dugotrajniji od serial/paralel i bice podrske iz a buduce uredjaje.

Ovaj npr moze da switchuje 4 kanala sa max 60w po kanalu (klik na sliku) a ima ih pogami podosta, samo Google: "USB High Voltage Relay Output". Ako si malo dobar sa lemilicom i napravis svoj relejni sistem sa low-voltage ulazom i optokamplerima onda mozes da kupis i neki dosta jeftiniji USB Low Voltage Relay Output.

[ mmix @ 29.01.2010. 21:23 ] @
Evo npr ultrajeftino resenje iz USB zicane tastature izvuces kontrolersku logiku i onda drajvujes relej preko Casp-lock ili num-lock lampice Ako ne zapali vrata otvorice ih sigurno

USB controlled mini lava lamps



[ miki987 @ 29.01.2010. 23:21 ] @
Druze evo ako mogu ja iako skroman po iskustvu sa ovim stvarima da ti pomognem. Odmah ispod ove teme nalazi se tema koju sam ja otvorio http://www.elitesecurity.org/t389345-vb-motor-iz-kucnih-uredjaja i lik Treechko koji mi je pomogao da napravim kombinaciju sa obicnim motoricem iz CD-ROM-a. Procitaj i mislim da ces uspeti da napravis to sto zelis. Dakle imas i gotov program koji na LPT salje impuls a ti mozes da ga iskoristis za otvaranje tih vrata, ne znam samo da li ta vrata imaju i svoj motor i vec odradjen sistem za otvaanje i zatvaranje, ali ako ti treba samo program siguran sam da moze da ti pomogne.
Ja sam uspeo za sada samo da pokrenem mali step motor u oba smera sa strujom mislim 5v koji izlazi preko LPT-a iz mog laptop-a ono sto ne znam je kako sada da pokrenem motor koji radi na 220v :D pa se nadam da ce mi neko pomoci ali tu je i Treechko pa ....Dobrodosla mi je pomoc i savet drugih svakako
Puno uspeha VB jeste zakon :D
[ cyBerManIA @ 30.01.2010. 07:35 ] @
Mozete da koristite optokapler moc2030. Koristio sam ga za snage do 300,350W pod naponom od 220V.
E sad, sve zavisi od eBrave :) odnosno motora, jer je on dosta slabasan da bi ga koristili za pokretanje istih, ali mozete da ga koristite za aktiviranje relea koji ce aktivirati bravu odnosno pokretati motor.
Ukoliko vam je potreban datasheet moc-a, pogledajte na netu ili se javite ovde da vam posaljem.

Sto se tice VBa i LPT porta, kod win98 je moglo direktno upisati podatke, kod winXP/2000 moralo je ici preko .dll.
Na Visti i sedmici nisam probao, 100% je i tamo zabranjeno direktno upisivanje.
Neka javi neko ukoliko zna :)

Pozdrav
[ grabber @ 30.01.2010. 10:57 ] @
Hvala svima na odgovorima. Aplikacija je radjena u VB6.

Eh sad pošto nemam baš nekog iskustva sa ovim, da vas ovako upitam :) Posto vrata koja zelim natjerati da se otvaraju ili zatvaraju nisu klizna, nego obična vrata. Eh sad je li bolje rješenje to izvjesti sa nekim motorom (step ili kako se već zove) ili na principu nekog magneta, kao što se rade interfoni u zgradama? I ima li neki uređaj konkretno sa kojim mogu upaliti/ugasiti motor ili aktivirati/deaktivirati magnet?
[ mmix @ 30.01.2010. 11:06 ] @
Optokaplersko razdvajanje je obavezno ovde, nemojte da se zezate sa time da drajvujete potrosace izlaznim linijama na LPT portu, ako ploca nije dobro uradjena mozete da spalite dosta stvari, redom preko lpt kontrolera, pci magistrale cak i southbridge. LPT linije daju 5v ali su rated za recimo 1.2mA sto daje maksimalni power peak od 6mW, sve preko toga rizikujete spaljivanje necega u kompu. To nije istih 5V koje dobijate u CD-ROM uredjaju preko molexa. Eventualno mozete da izvucete neku power liniju sa PC napajanja za napajanje drajvera da ne morate i za njega da izmisljate napajanje ( npr lpt->opto->sklopka za 220v, ovo moze da pokrene motor o kojem pricas recimo), ali baciti 5V sa lpt porta na sklopku je no-no.

Sto se tice LPTa, postoji i problem odrzivosti i upgrade-a sistema, recimo moja ploca od pre godinu i po dana vise nema ni com ni lpt portove, al zato ima tonu usb portova, ako i koriste LPT standard danas stampaci ga tuneluju kroz LPT-over-USB emulacije. Postoje i gotova i polugotova USB resenja sa sve drajverima, cak i za entuzijaste postoje seme za USB interfejs a od Viste na ovamo moguce ja za USB uredjaj pisati jednsotavne User-mode drajvere kod kojih je za USB uredjaje vec odradjeno gomila posla, a posto su user mode drajveri ne moraju da se potpisuju i ne mogu da obore sistem. Da ne pominjem da USB daje +5V liniju rated na 2.5w (500mA), uz implementiran BCS standard daje 7.5w, a ako spojis D+ i D- na dodatnom USB linku (znaci bez komunikacije) i ako host to podrzava mozes da izvuces i max 10w iz USB linije (plus 2.5w iz prve komunikacione linije). Zahteva malcice vise posla, ali USB je put kojim treba ici.

[ grabber @ 30.01.2010. 11:07 ] @
Čak meni bi više odgovarala neka elektronska brava, znači ako program prepozna lice da ima u bazi podataka, da "otkoči" vrata, i da on može jednostavno gurnuti i otvoriti vrata, a onima koje ne prepozna da budu blokirana, tj da ne može otvoriti "ručno"... Nadam se da razumijete šta pitam?
[ mmix @ 30.01.2010. 11:12 ] @
Citat:
grabber:Eh sad pošto nemam baš nekog iskustva sa ovim, da vas ovako upitam :) Posto vrata koja zelim natjerati da se otvaraju ili zatvaraju nisu klizna, nego obična vrata. Eh sad je li bolje rješenje to izvjesti sa nekim motorom (step ili kako se već zove) ili na principu nekog magneta, kao što se rade interfoni u zgradama? I ima li neki uređaj konkretno sa kojim mogu upaliti/ugasiti motor ili aktivirati/deaktivirati magnet?


Kupi gotov sistem za interfon, sastoji se od brave sa elektromagnetom i drajverske sklopke koja se aktivira kratkim spojem na ulazu. Taj ulaz povezi na digitalni izlaz iz kompa preko switch elektonike (cime emuliras dugme u zgradi kojim otvaras vrata kad izlazis) i mozes osfvterski da kontrolises otkljucavanje vrata. Koji softverski triger ces koristiti (lozinka, prepoznavanje necega, itd) vec nema veze sa ovim.
[ grabber @ 30.01.2010. 11:20 ] @
da li bih recimo mogao iskoristiti ovako nešto?

http://www.fonel.hr/elektromagnetnebrav.html

i ako bih našao npr tu elektromagnetnu bravu, znači da je moguće njom upravljati iz VB? Pretpostavljam preko nekog LPT ili sličnog porta na način ima signala/nema signala?
[ miki987 @ 30.01.2010. 12:47 ] @
elektromagnet nije nista vise nego li propustanje jednosmerne struje kroz namotaj bakarne zice oko metalne sipke. ako te mrzi da napravis sam,potrazi na buvljaku ili radnjama ona stara metalna poluokrugla zvona,tu ga imas.
[ grabber @ 30.01.2010. 13:27 ] @
Da, znam šta je elektromagnet :)

Ali ne bih se s tim zezao, nego uzeo bih gotovu elektromagnetnu bravu, pa me zanima nacin kontrole toga preko Visual Basica.
[ miki987 @ 30.01.2010. 15:11 ] @
ok,ja sam ti dao predlog gore,i ja sam mislio da je to neka tehnologija ali nije,imas primer koji sam okacio,pogledaj.ti samo umesto motora stavis el.magnet,kad program posalje impuls magnet povuce jezicak na bravi,kad impulsa nema opruga vraca jezicak i vrata su zakljucana.cak ti i ne treba dodatna struja sa kablovima,stavis bateriju od 9v za napajanje,a nacin kako to da vezes ne znam,potrebna ti je sema i par delova i lemilica,dok za kod ides preko if petlje
[ grabber @ 30.01.2010. 19:43 ] @
Da, baš sam gledao ovo tvoje sa motorićem od CD roma, znači ja bih to tako mogao iskoristiti tako što upotrijebim praktički samo jednu žicu? jedna bi uvijek bila spojena, a ja bi kroz tu drugu signal puštao kada hoću putem programa, tj kada hoću otvoriti vrata? Ostalih 8 žica bi ostalo neiskorišteno?
[ mmix @ 30.01.2010. 19:52 ] @
Osim ako nemas 8 vrata
[ miki987 @ 30.01.2010. 21:06 ] @
e to ni ja ne znam, merio sam unimerom sta se desava kada se pokrene program, nesto se desava a sta ***em li ga.
Medjutim, kod mene su obe zice stalno povezane jer impuls se salje samo kad ti zelis odnosno kod mene na dugme a kod tebe kada se preetraga odradi i ako je da kazem pozitivna. Sto se tice povezivanja, najbolje je da povezes neku manju sijalicu i pokrenes program, zatim menjas dve zice t.j. trazis koji su to portovi gde je impuls i struja od 5v polsata. Tako sam ja radio, nasumicno sam nasao i sada su mi zice od motora stalno prikopcane, impuls i struja se samo salje kada pritisnem na dugme.
Kod tebe ce biti potrebna jaca struja od 5v koju komp preko LPT-a salje, jer el.magnetu treba dosta jaca struja da bi on mogao da pokrene jezicak na vratima. Nacin kako da povezes jacu struju od 5v npr.12v NE ZNAM i ja jurim da nadjem resenje. Trenutno radim semu ovu u prilogu pa se nadam da je to to.
[ mmix @ 31.01.2010. 10:35 ] @
Sema koju si okacio je drajver za induktive potrosace (motor/sklopka) sa cetiri prekidaca u ovom slucaju uradjen u 12V varijanti, kontrolisano bitovima D0-D3 na lpt portu, ULN2003 je darlington switcher. Jedino sto bi ja dodao na ovu semu je optokapler na ulazu u ULN (znam da sam dosadan ali verujte mi sprzen ULN je daleko daleko jeftiniji od spreeznog LPTa integrisanog na maticnoj ploci). Svaki od prekidaca na ovom ULN-u moze da istrpi do 500mA (max 50v) i mozes ih vezati paralelno na isti ulazni signal da saberes snage takoda sa ovim cipom mozes da drajvujes 3.5A (ako iskoristis svih 7 parova), tj 42W na 12V. Tacna konfiguracija ove seme bi trebalo da ti zavisi od induktivnog potrosaca koji drajvujes, u svakom slucaju ti ne treba 4 prekidaca za jedan motor ili sklopku (kako je izvedeno na ovoj semi). U svakom slucaju titoplo preporucujem da ne ispitujes LPT port pinove unimerom niti za to imas potrebe, tacno se zna sta je koji pin na LPT dsub-25:



grabber, budi oprezan za maglock bravama, za istu ti treba backup napajanje jer je brava aktivna (ako nestane struje vrata e otkljucaju).
[ grabber @ 31.01.2010. 13:14 ] @
Eh sad me zanima da li mogu programirati USB port preko Visual Basica? Moze li mi neko pojasniti na jednostavnom primjeru recimo da palim/gasim neku sijalicu od 5V spojenu preko USB-a na laptop. To me zanima iz razloga sto na laptopu nemam LPT porta.

EDIT: sad vidim da je sa sijalicom to malo teže jer trebam 5V/10mA, pa da izmijenim pitanje: kako ovo izvesti sa LED?

[Ovu poruku je menjao grabber dana 31.01.2010. u 15:39 GMT+1]
[ miki987 @ 31.01.2010. 19:05 ] @
mmix moim te mozes li malo da kazem prostije da mi pojasnis oko ove seme? na temi ospod ove "vb i motor iz kucnih uredjaja" napravio sam motoric koji se vrti napred i nazad ali tako sto sam ga direktno povezao na LPT. Sad zelim da se brze vrti (posto sam probao direktno na 12v mnogo brze vrti) ALI NE ZNAM KAKVU SEMU DA NAPRAVIM i dam elektronicaru da mi napravi plocicu. Molim te mozes li mi napraviti plocicu i objasniti sta si sve na nju stavio?
[ mmix @ 31.01.2010. 20:51 ] @
@miki, Ja lemilicu u ruke nisam uzeo ima nesto godina, morao bih sad ponovo da ulazim u tu pricu a iskreno mrzi me, nemam cak ni softver za crtanje sema. Dakle elektronicaru koji bi ti radio plocicu (ako ima program za rutiranje onda ima i program za crtanje sema) samo reci da ti ulaz sa lpt D0 lijie izvede preko optokaplera na jedan od kanala ULN2003A (daj mu ovu semu koji si okacio mzoe da krene od nje samo ti ne treba cetiri prekidaca vec jedan), dogovori se sa njim kako ces da uradis 12V napajanje za drajver i motor i nek iskoristi tu istu liniju za drugi krak optokaplera i tako lepo izoluj LPT port od drajvera. Proveri kolika je snaga motorcica pa shodno tome vidi dal mozes sve da drajvujes sa jednim kanalom (na 12V max 6w) ili da ti paralelno izvede preko vise njih (imas 7 na raspolaganju), nema nikakvih dodatnih delova samo je stvar u tome kako ce da rutira linije na plocici. ULN2003 bi trebao da je jeftin, mislim da nema ptorebe da se cimas sa bilo cim drugim.

Inace imao si ludu srecu da nisi spalio LPT kad si zakacio motor na njega, kontrolerska elektonika je verovatno oborila napon na D linija da kompenzuje, isto tako si mogao i da ga spalis.


@grabber. Pazi ovako, USB je stndard koji definise komunikaciju i elektronski deo (voltaze, snage, itd). Ne postoje aktivne linije na USBu u smislu kao sto ih ima na LPT, sta vise USB je blizi COM portu nego LPT-u. Kad ubodes USB uredjaj u masinu oni se prvo otpozdrave i onda se USB uredjaj predstavi da bi sistem ucitao drajver i tek kad se ucita drajver onda se u sistemu vidi uredjaj kojem mozes da posaljes neki podatak. Da pravis sam svoj USB uredjaj je avantura, to je bas za entuzijaste i moras da budes i dobar sa elektronikom. Realno po meni kad vec pravis ovo profi i kupujes maglock onda kupi i gotov USB switcher kao onaj koji sam okacio pri pocetku teme, to ti je gospodsko resenje, povezes dve zice na kupljeni maglock, instaliras drajve i iskoristis API koji dobijes uz uredjaj. Eventualno mozes da probas sa LPT-over-USB donglom.
[ Pulapola @ 01.02.2010. 20:20 ] @
Sve što je napisao @mmix, potpisujem.

@grabber, napusti sve ideje oko upravljanja nekim uređajem preko serijskog
i lpt porta. Radim u velikoj firmi i u proteklih nekoliko godina nabavio sam
mnogo novih PC-a. Gotovo niti jedan nema COM i LPT port.
I sam razvijam jedan uređaj koji je upravljan preko USB porta.
Program u VB-u završio sam prije dvije godine a u zadnjih osam mjeseci
napravio sam četiri verzije pločice pc interfejsa gdje preko USB porta pokrećem
i zaustavljam dva motora, očitavam stanje nekoliko senzora, pokrećem
pneumatiku, printam itd.

Znači na tvoje pitanje odgovor je: DA može se... ali treba napraviti pc interfejs,
ugraditi pored ostale elektronike mikrokontroler (ja sam upotrijebio PIC 18F4550),
isprogramirati PIC, ostvariti HID komunikaciju preko USB porta s PC-om
odnosno VB aplikacijom. Nije to sve tako jednostavno ali moguće je.

Ako radiš komercijalnu aplikaciju (uređaj) pokušaj malo više saznati o pc interfejsima
i napravi vlastiti, sam ili uz nečiju pomoć.

Želim ti puno uspjeha i pozdrav,
[ Brain raider @ 13.03.2010. 19:17 ] @
Pozdrav svima,
ja se vec dugo lomatam slicnim problemima.
Pre izvesnog vremena sam kupio allpic programator, a pokusavam sledece:

Private Sub Command1_Click()
otvori
Label1.Caption = "OTVORENO"
End Sub

Private Sub Command2_Click()
zatvori
Label1.Caption = "ZATVORENO"
End Sub

Private Sub Timer1_Timer()
kontrola stanja
kontrola.Caption = "ZATVORENO ili OTVORENO"
End Sub


trebalo bi da pri ukljucenju racunara program prepozna u kom su polozaju vrata OTVORENO ili ZATVORENO
Da ne dodje do restarta racunara a program otvori vrata kada ne treba.

ima li ko semu kontrolera za ovakav prekidac, pozeljno je da bude USB kontroler sa sto vise izlaza koji bi sluzili kao ON/OFF prekidac i treba mi ideja kako da resim problem da program prepozna je li prekidac na vratima ukljucen ili nije (jesu li vrata otvorena ili zatvorena)
I naravno ima li ko ideju gde mogu da nadjem step motore po pristupacnoj ceni?
[ deniah @ 15.03.2010. 00:42 ] @
Ovdje imaš primjer komunikacije 18F2550 i PC-ja preko usb porta.

http://www.elitesecurity.org/p2047361