[ Srđan Pavlović @ 31.01.2010. 20:23 ] @
Volim kada u nekoj knjizi naidjem na neki jako dobar deo, pasus ili samo jednu recenicu.

Dakle, tema je sasvim jasna, da ne duzim vise.. :)

Evo jedan citat koji mi se svidja sam vec ostavio u temi vezanoj sa smrt Selindzer-a, pa da ga kopiram i ovde...

Citat:
Most girls if you hold hands with them, their goddam hand dies on you, or
else they think they have to keep moving their hand all the time, as if they were afraid
they'd bore you or something. Jane was different. We'd get into a goddam movie or
something, and right away we'd start holding hands, and we wouldn't quit till the movie
was over. And without changing the position or making a big deal out of it. You never
even worried, with Jane, whether your hand was sweaty or not. All you knew was, you
were happy. You really were.


Ni ova nije losa:
Citat:
All generalizations are false, including this one.
-- Mark Twain

:)
[ Jbyn4e @ 31.01.2010. 21:32 ] @
Ne znam da li ti nesto znaci, ali na dnu stranice o knjigama na knjizara.com imas uvek drugu izjavu/citat i ko je izjavio. Primer:
Citat:
Biblioteka je misao na hladnom. - Herbert Semjuel


Necu da ostavim bas direktan link da ne ispadne reklamiranje :) - ali cisto kao informacija da znate da imate citate tamo.
[ Srđan Pavlović @ 31.01.2010. 21:37 ] @
Ima citata svuda, recimo u Linuxu mi se svidja programcic "fortune" koji daje svasta, izmedjuostalog i citate, ali koji su VASI omiljeni? :)


srdjan@Zverko ~ $ fortune
A classic is something that everyone wants to have read
and nobody wants to read.
-- Mark Twain, "The Disappearance of Literature"
srdjan@Zverko ~ $


:)
[ Jbyn4e @ 31.01.2010. 22:44 ] @
Ako cemo tako :)

Jedan od omiljenih citata (pasusa, cega li vec):

Citat:
O fredlani gruntibugli Vaše mikturacije jesu mi
ko plurdlani garblikoči i lurdgni sni.
Grupe, zazivam Ti svoje puntovane turlingdrome.
I huptozno da dranglaš me krinklim bindlvurdlama
il' da te bacim međ gobervarte svojim blarglgnječuronom
čuvaj se ako te ne!


Nadam se da ne moram da navodim odakle je ovo :)
[ Srđan Pavlović @ 31.01.2010. 22:48 ] @
Autostoperski vodic kroz galaksiju mozda? :)

Anyway, bice ovde i od (nazalost prerano preminulog) Daglasa Adamsa jos... :)
[ etjen @ 31.01.2010. 22:50 ] @
ha, ha... Ne moraš. Odlično!

edit
preteče me Srđan

i ja bih dodao -''Teleportovao sam se jedne noći sa Ronom i Sidom do Goge,
Ron je ukrao Gogino srce, a ja Sidove noge''
[ burex @ 31.01.2010. 23:33 ] @
Nije baš neki citat, ali mi je iz nekog razloga ostao u sećanju :)
Citat:
VALER: Upamtite, Žače, vi i vama slični, da je sto prepun jela razbojnička pećina, da kod onoga koji hoće da se pokaže prijatelj svojih gostiju treba da vlada umerenost u jelu što ga iznosi; i da prema jednoj staroj mudroj izreci, čovek treba da jede da bi živeo, a ne da živi da bi jeo.
HARPAGON: Oo! Kako je to lepo kazano! Priđi da te zagrlim za tu reč. To je najlepša izreka koju sam čuo u svom životu. Čovek treba da živi da bi jeo, a ne da jede da bi ži... ne nije tako. Kako ono ti kažeš?
VALER: Čovek treba da jede da bi živeo, a ne da živi da bi jeo.
HARPAGON: Jeste. (Žaku) Jesi li čuo? (Valeru) Koji je to veliki čovek rekao?
VALER: Ne sećam se više njegova imena.
HARPAGON: Seti se da mi napišeš te reči: hoću da ih zlatnim slovima urežem nad kaminom u trpezariji.
VALER: Nemajte brige. A što se tiče vaše večere, pustite samo mene: ja ću urediti sve kako valja.
HARPAGON: Dobro. Primam.


Molijer - Tvrdica
[ Nabukodonosor @ 01.02.2010. 00:30 ] @
Mnogo samujes i dugo cutis sine moj, zatravljen si sa snovima, izmoren putevima duha. Lik ti je pognut i lice blijedo, spustene vjedje i glas kao skripa tamnickih vrata. Izidji u ljetnji dan, sine moj.

- Sta si vidio u ljetni dan, sine moj?
- Vidio sam da je zemlja jaka i nebo vjecno, a covjek slab i
kratkovjek.
- Sta si vidio, sine moj, u ljetnji dan?
- Vidio sam da je ljubav kratka, a glad vjecna.
- Sta si vidio, sine moj, u ljetni dan?
- Vidio sam da je ovaj zivot stvar mucna koja se sastoji u nepravilnoj izmjeni grijeha i nesrece, da zivjeti znaci slagati varku na varku.
- Hoces da usnis, sine moj?
- Ne, oce, idem da zivim.

Ivo Andric, Ex Ponto
[ Fedya @ 01.02.2010. 10:45 ] @
Citat:
You can never know everything and part of what you know is always wrong. Perhaps even the most important part. A portion of wisdom lies in knowing that. A portion of courage lies in going on anyway.
[ boxxter @ 01.02.2010. 13:59 ] @
Odlicna tema. Definitivno je nedostajala ovom forumu. Mozda cemo ovde dnevno nalaziti inspiraciju, kroz misli i citate velikih pisaca. Necu da se trudim da budem originalan, vecita dilema i pitanje:

" Biti ili ne biti, pitanje je sad, jel lepse u dusi trpeti pracke i strele sudbine obesne,
il` na oruzje protiv mora bede, dici se i borbom uciniti im kraj. "

Shakespeare
[ boxxter @ 01.02.2010. 14:17 ] @
Preporucio bih i knjigu od Dostojevskog " Njetocka nezvanova ", onima koji je nisu procitali, ako nisam suvise off topic. Takodje bih rado cuo preporuke i drugih, za neke manje poznate knjige klasicnih pisaca, kao sto je privatna prepiska od Flobera i sl.
[ Srđan Pavlović @ 03.02.2010. 21:40 ] @
Citat:
She was having a helluva time tightening her skate. She didn't have any gloves on
or anything and her hands were all red and cold. I gave her a hand with it. Boy, I hadn't
had a skate key in my hand for years. It didn't feel funny, though. You could put a skate
key in my hand fifty years from now, in pitch dark, and I'd still know what it is. She
thanked me and all when I had it tightened for her. She was a very nice, polite little kid.
God, I love it when a kid's nice and polite when you tighten their skate for them or
something. Most kids are. They really are. I asked her if she'd care to have a hot
chocolate or something with me, but she said no, thank you. She said she had to meet her
friend. Kids always have to meet their friend. That kills me.


Jos jedan koji mi se svidja iz Lovca :)
[ Srđan Pavlović @ 17.02.2010. 01:39 ] @
...i jos jedan:
Citat:

I was the only one left in the tomb then. I sort of liked it, in a way. It was so nice
and peaceful. Then, all of a sudden, you'd never guess what I saw on the wall. Another
"F*ck you." It was written with a red crayon or something, right under the glass part of
the wall, under the stones.
That's the whole trouble. You can't ever find a place that's nice and peaceful,
because there isn't any. You may think there is, but once you get there, when you're not
looking, somebody'll sneak up and write "F*ck you" right under your nose. Try it
sometime. I think, even, if I ever die, and they stick me in a cemetery, and I have a
tombstone and all, it'll say "Holden Caulfield" on it, and then what year I was born and
what year I died, and then right under that it'll say "F*ck you." I'm positive, in fact.
[ boxxter @ 19.02.2010. 01:11 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: ...i jos jedan:That's the whole trouble. You can't ever find a place that's nice and peaceful,
because there isn't any. You may think there is, but once you get there, when you're not
looking, somebody'll sneak up and write "F*ck you" right under your nose.



Nee...ne zelim da verujem u to! :D
[ NoneVi @ 19.02.2010. 08:45 ] @
This is your life and its ending one moment at a time.
[ Au197/79 @ 19.02.2010. 09:23 ] @
Citat:
Pozivam za svjedoka vreme, početak i svršetak svega; da je svaki čovjek uvijek na gubitku.


Obožavam ovaj citat jer ga 99,9% ljudi krivo tumači :) Meša je postavio rebus svima nama.
[ Lesli Eldridz @ 19.02.2010. 09:25 ] @
Ko **bi ga zeli da se na silu budi, na silu pisa, na silu ke*ja, a onda se dva sata probija kroz masu istih takvih jadnika da bi stigao do mesta gde u sustini pravi pare za nekog drugog, i gde jos ocekuju od njega da bude zahvalan zbog toga

Bukovski
[ jericho1405 @ 19.02.2010. 10:03 ] @
Trebalo bi ubijati proslost sa svakim danom sto se ugasi. Izbrisati je da ne boli. Lakse bi se podnosio dan sto traje, ne bi se mjerio onim sto vise ne postoji.
Ovako se mijesaju utvare i zivot, pa nema ni cistog sjecanja ni cistog zivota.
Mesa Selimovic

Zivot je izbor a ne sudbina, jer obican covek zivi kako mora a pravi kako hoce. Zivot na koji se bez otpora pristaje to je bedno tavorenje, a izabrani zivot je sloboda. Covek postaje slobodan svojom odlukom, otporom i nepristajanjem.
Mesa Selimovic

Suze mi teku od smijeha. Ako prestanem da se smijem, ostace samo suze.
Mesa Selimovic

Sta radi tvoja zalost dok ti spavas?
Bdi i ceka... A kad izgubi strpljenje, budi me...
Ivo Andric

Sta je to sto me tisti i pece do nepodnosljivog bola? Nista. Nesto sto dolazi i prolazi i svaki put nosi drugo ime, ali uvek pece i muci jednako. Nesto sto je postalo sa covekom i prvim blescima njegove svesti, pre nego sto je mogao i pomisliti da to nazove nekim imenom i zabelezi nekim znakom. Nesto sto ni danas nije mogucno tacno oznaciti ni izraziti, ali sto pece i boli i ubija zivotnu radost i zivot sam.
Ivo Andric
[ morihei ueshiba @ 19.02.2010. 10:53 ] @
„Bilo je dockan uvece kad je K.stigao.Selo je lezalo u dubokom snegu.Od brega na kome se nalazi zamak nije se nista videlo;bio je obavijen maglom i tminom,i ni najmanji zracak svetlosti nije odavao veliki zamak.K.je dugo stajao na drvenom mostu koji s druma vodi u selo i gledao navise u prividnu prazninu.”

„Nije neophodno da izađeš iz kuće. Ostani za svojim stolom i slušaj. Ne moraš čak ni da slušaš, samo čekaj. Ne moraš čak ni da čekaš, samo sedi sam. Pred tobom će se pojaviti svet bez maski, kao nikome drugom, i u ekstazi se grčiti pred tvojim nogama." (Franc Kafka)

Ova druga mu je vizionarska.Samo jos da se doda „i googlaj do imbecilnosti...”
[ Isak666 @ 19.02.2010. 11:38 ] @
Ako hoces sliku o buducnosti, zamisli cizmu kako gazi ljudsko lice — zauvek.

Dzordz Orvel, 1948.


A to ne ide bez dalje razrade :)
Citat:
„I zapamti da je to zauvek. Uvek će biti tog lica po kome treba gaziti. Jeretik, neprijatelj društva, uvek će postojati da bismo ga mogli ponovo pobeđivati i ponižavati. Sve kroza šta si prošao otkako si nam dopao u ruke — sve će se to nastaviti, i to još gore. Špijuniranja, izdaje, hapšenja, mučenja, pogubljenja, nestajanja, neće nikad prestati. Taj svet će biti svet straha isto koliko i trijumfa. Što bude jača, Partija će biti bezobzirnija; što je slabiji otpor, to je jači despotizam. Goldštajn i njegove jeresi živeće večito. Svakog dana, svakog trenutka, biće poražavane, obezvređivane, ismevane, popljuvane – a ipak će uvek preživljavati. Ova drama koju sam s tobom igrao sedam godina odigravaće se opet i opet, generaciju za generacijom, uvek u sve suptilnijem obliku. Uvek ćemo imati jeretika pred sobom, prepuštenog nama na milost i nemilost, koji vrišti od bola, slomljen, dostojan prezira — i koji će se na kraju potpuno pokajati, spasen od samog sebe, koji će od svoje volje puziti do naših stopa. To je svet koji pripremamo, Vinstone. Svet pobede za pobedom, trijumfa za trijumfom; beskrajnog pritiskanja, pritiskanja, pritiskanja na živac moći. Vidim da počinješ da shvataš kako će taj svet izgledati. Ali na kraju ćeš prevazići golo shvatanje. Prihvatićeš ga i postati deo njega.
[ bobiska @ 19.02.2010. 11:43 ] @
"Još piva."

(Bukowski, - "Žene")
[ Srđan Pavlović @ 19.02.2010. 15:17 ] @
@jericho1405 - Mesu Selimovica sam bas voleo da citam, najvise su mi se
svideli romani Tisine i Tvrdjava, iako se nekim njegovim najboljim delom smatra Dervis i smrt.

@boxter
Citat:
Preporucio bih i knjigu od Dostojevskog " Njetocka nezvanova ", onima koji je nisu procitali, ako nisam suvise off topic. Takodje bih rado cuo preporuke i drugih, za neke manje poznate knjige klasicnih pisaca, kao sto je privatna prepiska od Flobera i sl.

Nije offtopic, naravno, svaka preporuka za dobru knjigu je dobrodosla - jos bolje uz neki citat iz nje ;)

/edit: premestio sam temu u Svakodnevica, sa nadom da ce inspirisati ljude da citaju - svakodnevno :)
[ boxxter @ 19.02.2010. 21:32 ] @
Odlicno, bar jednu pametnu stvar da cujem svaki dan, pored gomile gluposti, posto ja bas i nisam nesto :P.
[ jericho1405 @ 19.02.2010. 22:42 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: @jericho1405 - Mesu Selimovica sam bas voleo da citam, najvise su mi se
svideli romani Tisine i Tvrdjava, iako se nekim njegovim najboljim delom smatra Dervis i smrt.

Slazem se. Tvrdjava je kultno djelo i po meni, najbolji, ne samo Mesin, vec i ex-yu, roman. Veoma mi je krivo sto i Mesa, pored Andrica, nije dobio, slobodno mozemo reci zasluzenu, Nobelovu nagradu za knjizevnost. To su dva velikana kakvi se vrlo rijetko radjaju i koja svojim pisanjem i mislju zadiru duboko u ovu, nasu, dusu, balkansku.

Evo jos par citata iz Tvrdjave: ;)

Najmanje se govori kad te se najviše tiče.

Ništa im ne zameram, pa ni to što mi nisu uspjeli ostaviti čak ni uspomene.

Sve čemer, sirotinja, glad, nesreće… A zašto je tako? Ne znam. Možda zato što smo po prirodi zli, što nas je bog obilježio. Ili što nas nesreće neprestano prate, pa se bojimo glasnog smijeha, bojimo se da ćemo naljutiti zle sile koje stalno obilaze oko nas. Zar je onda čuda što se uvijamo, krijemo, lažemo, mislimo samo na današnji dan i samo na sebe, svoju sreću vidimo u tuđoj nesreći. Nemamo ponosa, nemamo hrabrosti. Biju nas, a mi smo i na tome zahvalni.

Zar smo svi zli? — Svi. Neko manje, neko više. Ali svi.

Izgleda da je uvijek smiješno kad se priča o pravom životu.

Njega nije trebalo ni lomiti, on se savija prije dodira. Sličan je vodi, nema svoga oblika, prilagođava se sudu u koji ga naspu. Ništa mu nije gadno ako mu je korisno…

Sve će proći. Ali, kakva je to utjeha? Proći će i radost, proći će i ljubav, proći će i život. Zar je nada u tome da sve prođe?

Pretvorio sam se u čovjeka koji moli, a to je posljednje biće na zemlji. Ispod toga nema ništa.

Sve bi se u životu moglo izdržati za kratko, i da budeš dobar, i hrabar, i pažljiv, ali život ne traje kratko, a ništa ti ne može postati teško kao obaveza koju sam sebi nametneš u jednom času slabosti ili oduševljenja. Stid te da odustaneš, muka da istraješ.

Slučajno prisustvujem životu, i sve što učinim, nije moje.

Najmanja je mogućnost da pogriješim ako budem ćutao.
[ Srđan Pavlović @ 20.02.2010. 14:25 ] @
Imam komplet ceo njegov, ali nekom sam pozajmio Tisine da procita, i sad ne znam kome, ubicu se :)
[ boxxter @ 20.02.2010. 23:03 ] @
" Ponekad mi se cini, da mi je dovoljno da procitam dnevno, samo jedan kvalitetan post na ovoj temi, da bih se osecao dobro :)."

Ja
[ Srđan Pavlović @ 21.02.2010. 00:29 ] @
^ :D

Evo isto iz jedne dobre knjige, 1924 god:

Citat:
There was much conversation, most of which sounded like the rest of it.


(Sinkler Luis: Dr. Martin Arousmit)
[ miletovmile @ 21.02.2010. 13:06 ] @
Probudim se ja tako oko 5, pola 6, ali više od 6 nije bilo - Sreski špijun Aleksa (Sumljivo lice - Branislav Nušić)
Ponekad je teško biti Srbin, ponekad časno, ali nikad dosadno- Dnevnik jednog - Brana Crnčević
[ Srđan Pavlović @ 22.02.2010. 16:46 ] @
Citat:
If two people love each other, there can be no happy end to it.

-- Ernest Hemingway

...i naravno Marvin, the depresivni robot:

Citat:
"Life, loathe it or ignore it, you can't like it."
-- Marvin, "Hitchhiker's Guide to the Galaxy"


[ boxxter @ 23.02.2010. 14:25 ] @
Just a perfect day,
drink sangria in the park,
and then later,
when it gets dark,
we go home...

oh, it`s such a perfect day,
i`m glad i spent it with you,
oh such a perfect day,
you just keep me hanging on...

Lou Reed


http://www.youtube.com/watch?v=kXgbN81zNG8&feature=related



nije knjiga i nije bas pisac...al` da ne otvaram novu temu. Ili ti Srdjane otvori novu temu, " omiljeni tekstovi iz rock pesama ", ako hoces.

[ Srđan Pavlović @ 23.02.2010. 14:30 ] @
Dobra pesma, odlična.
[ boxxter @ 23.02.2010. 15:17 ] @
Pa eto, da se opustimo malo ovog lepog dana... Evo i jos jedna koja je materijalizovana muzikom, od L. Quarantotto.


Time to say goodbye. -- I'll go with you
to countries I never
saw and shared with you,
now, yes, I shall experience them.
I'll go with you
on ships across seas
which, I know,
no, no, exist no longer;
it's time to say goodbye. -- with you I shall experience them.


http://www.ezgeta.com/goodbye.html


http://www.youtube.com/watch?v=ohXI3po8hK0
[ Srđan Pavlović @ 24.02.2010. 00:06 ] @
Ajd' da se ipak u ovoj temi zadrzimo samo na knjigama.
[ sonus70 @ 02.03.2010. 19:28 ] @
I hajde bar u ovoj temi koristite neošišanu latinicu. Ili ćirilicu.
[ Isak666 @ 03.03.2010. 13:09 ] @
"Kao sto svako moze da vam kaze, nisam bas dobar covek.
Ne znam pravu rec. Oduvek sam se divio lupezima, odmetnicima, kurvinim sinovima. Ne volim glatko izbrijane momke sa kravatom i dobrim poslicem.
Volim ocajnike, ljude razbijenih zuba, razbijenog duha i razbijene sudbine. Takvi me interesuju. Puni su iznenadjenja i eksplozija.
Volim i propale zene, pijane kurve sto psuju, zarozanih carapa i razmazane sminke.
Zanimaju me perverznjaci, a ne sveci.
Mogu da se opustim s klosarima, jer sam i sam klosar. Ne volim zakone, morale, religije, pravila. Ne volim da me oblikuje drustvo..."


Bukovski, Djavo je bio vruc

Inspirisali me citati na temi ovog matorog pokvarenjaka da ponovo uzmem njegovo stivo sa police u ruke :))

Citat:
sonus70: I hajde bar u ovoj temi koristite neošišanu latinicu. Ili ćirilicu.

Sto?
Sta menja cirilica od sustine?
[ boxxter @ 03.03.2010. 15:13 ] @
Da, ova tema je definitivno inspirativna. Verovatno zato sto svako doprinosi njoj svojim identitetom. Zanima me i misljenje koliko citanje Bukovskog utice na izgradnju licnosti... " messing with my brain ." Da li je sirovo vidjenje stvarnosti mracan tunel, ili vidimo svetlost dok ga citamo. Zanima me cisto informativno, kao i bilo sta sto bi me zanimalo.
[ Srđan Pavlović @ 03.03.2010. 15:19 ] @
Citat:
Zanima me i misljenje koliko citanje Bukovskog utice na izgradnju licnosti

Ja nisam nista procitao od Bukovskog. Daj preporuci nesto od njega.
Moze i od Selindzera jos neka preporuka, Catcher in the Rye mi se svidela.

Jes da imam preko 30 godina, ali mozda jos ima mesta za izgradnju licnosti :-P

@Sonus - u pravu si za kukice, ali ja sam jednostavno navikao, a
i mrzi me da prebacujem tastaturu na drugi layout + ne smeta mi ni da citam slova bez kukica.
Sto se tice cirilice - mozes je pisati, ali kada kliknes da posaljes post, to se preslovljava u latinicu.

Evo i simpatican citat:

Citat:
When one burns one's bridges, what a very nice fire it makes.
-- Dylan Thomas

[ Tyler Durden @ 03.03.2010. 15:30 ] @
Od Bukovskog uzmes bilo sta i neces pogresiti, ali mozes poceti sa Bludnim sinom. To je vjerovatno najpopularnija a i najbolja njegova.
[ Srđan Pavlović @ 03.03.2010. 15:38 ] @
To je zapravo Ham on Rye?

Citat:
...vec je odgovor na cuvenog Lovca u zitu, sto se vidi i po originalnim nazivima - "Ham on Rye" i "Catcher in the Rye". Umesto odrastanja depresivnog mladica iz vise klase, opisuje odrastanje autsajdera iz nize klase.

Interesantno. Sad me zanima jos vise, jer sam lovca procitao nedavno.
[ boxxter @ 03.03.2010. 16:33 ] @
Mozes da procitas " Zene ." Ili ne mozes xD. Nije pitanje mucnine na koju pristajemo dok citamo, nego da li je to aspekat, jedno od vidjenja, ili jedina stvarnost? Govorim ovo zato sto ne postavlja pitanje, nego tvrdi. Ne verujem da je neko bio tamo gde je on, i vratio se.Dovesce te do odusevljenja nepostovanje i arogancija. Dakle , bolje ne citaj :D.
[ boxxter @ 03.03.2010. 16:38 ] @
ČARLS BUKOVSKI

»ŽENE«


Dva separea dalje, Čokolada je i dalje sedela s haljinom zadignutom oko dupfeta. Imala je roze gaćice. Nije presetajala da me fiksira pogledom. Kelnerica je stigla s pićima. Popismo ih. Video sam Čokoladu kako ustaje. Zateturala se prema našem separeu. Spustila je obe šake ravno na naš sto i nagunla se. Dah joj je bazdio na alkohol. Uperila je pogled u mene.
»Znači, to je tvoja majka, a, pishka ti materina!«
»Majka nije mogla da dođe.«
Elzi je polgedala u Tanju. »Koliko naplaćuješ, draga?«
»Odjebi!«, reče Tanja
»Jel' dobro pušiš lušu?«
»Produži. Da ne budeš žuta nego modra.«
»Kako ćeš to da izvedeš? Sa kesom pasulja?«
Onda je Elzi otišla mešajući guzicom na nas. Jedva je stigla do svog separea i opet ispružila te slavne bandere. Što nisam mogao da imam obe? Car Mongut je imao 9000 žena. Zamislite samo: 365 dana u godini podeljeno među 9000. Nema svađe. Nema menstruacije. Nema psihičke preopterećenosti. Samo gozba i gozba i gozba. Caru Mongutu bilo je svakako veoma teško da umre, ili veoma lako. Tu nema dileme.
[ Isak666 @ 03.03.2010. 20:13 ] @
Citat:
Tyler Durden: Od Bukovskog uzmes bilo sta i neces pogresiti, ali mozes poceti sa Bludnim sinom. To je vjerovatno najpopularnija a i najbolja njegova.

Upravo.

Zene su mogle i da stanu na duplo manje stranica, ali opet su ok.
Mislim da je on to i naglasio na pocetku da je bio placen po broju napisanih stranica i da je delo moglo biti ne tako obimno :))

On je perfektna literatura za srednjoskolski period.
Secam se kad sam doneo Bludnog sina drugaru da cita, negde u drugoj trecoj godini srednje, da je knjiga kruzila po razredu jos dugo, bez obzira sto neki nikad pre toga nisu citali neku knjigu.
Stil mu je pitak, ali opet zadire u vazne teme.

Citat:
boxxter: Mozes da procitas " Zene ." Ili ne mozes xD. Nije pitanje mucnine na koju pristajemo dok citamo, nego da li je to aspekat, jedno od vidjenja, ili jedina stvarnost? Govorim ovo zato sto ne postavlja pitanje, nego tvrdi. Ne verujem da je neko bio tamo gde je on, i vratio se.Dovesce te do odusevljenja nepostovanje i arogancija. Dakle , bolje ne citaj :D.


Stvarno ne mogu da spojim osecaj mucnine sa ovom knjigom. Ni u sali.
To je realnost i on je neumoljivo prenosi na papir.
Jedino mogu spojiti mucninu sa delom u Bludnom sinu, kad ga otac lomi od batina ili njegove tretmane akni :))

Citat:
boxxter: Da, ova tema je definitivno inspirativna. Verovatno zato sto svako doprinosi njoj svojim identitetom. Zanima me i misljenje koliko citanje Bukovskog utice na izgradnju licnosti... " messing with my brain ." Da li je sirovo vidjenje stvarnosti mracan tunel, ili vidimo svetlost dok ga citamo. Zanima me cisto informativno, kao i bilo sta sto bi me zanimalo.


Znam neke ljude na koje je on ostavio snazan utisak i kad pricaju o njemu - pricaju kao o nekom nasem ortaku. O Matorom. :))
Takodje, skoro svi ljudi sa kojima sam blizak vole Matorog.
Mislim da je on vazna cigla u izgradnji stavova moje okoline, kao i Alan Ford :))
I Monti Pajton, naravno.
[ boxxter @ 03.03.2010. 20:42 ] @
Mozda sam ipak bio previse mlad kad sam citao to, i mozda se moj svet nije previse razlikovao od tog u knjigama. Mozemo ipak da pretpostavimo da postoje i druga vidjenja stvarnosti. Svet u koji te uvodi svojim knjigama je brutalan, i lako ga je prihvatiti za istinu. Pogotovo ako ga osetis na svojoj kozi. Ali nije definitivan. Pitanja idu i dalje od toga, ali te knjige su dokaz varijeteta ljudske prirode i licnosti, i senzibiliteta koji nosimo u sebi.
[ Srđan Pavlović @ 07.03.2010. 02:44 ] @
Citat:
Delores breezed along the surface of her life like a flat stone forever
skipping along smooth water, rippling reality sporadically but oblivious
to it consistently, until she finally lost momentum, sank, and due to an
overdose of flouride as a child which caused her to suffer from chronic
apathy, doomed herself to lie forever on the floor of her life as useless
as an appendix and as lonely as a five-hundred pound barbell in a
steroid-free fitness center.


(pobednicka recenica, 1990 Bulwer-Lytton bad fiction contest)

Citat:
If you tell the truth you don't have to remember anything.


Mark Twain
[ Tyler Durden @ 07.03.2010. 08:06 ] @
Authoritarian societies are like formation skating. Intricate, mechanically precise, and above all, precarious. Beneath civilization’s fragile crust, cold chaos churns...and there are places where the ice is trecherously thin.

v for vendetta - nije knjiga vec strip ali Moore je svakako na nivou vrhunskih pisaca. Mocan pisac i mocan strip.
[ boxxter @ 07.03.2010. 10:45 ] @
Vrlo interesantno. Knjizevnost u stripu. Zanima me da li je neki tekst iz stripa, usao u zvanican knjizevni opus, ako neko zna. Izvinjavam se sto sam totalna neznalica na ovom polju.

[Ovu poruku je menjao boxxter dana 07.03.2010. u 12:08 GMT+1]
[ Isak666 @ 07.03.2010. 14:01 ] @
Mislim da ne postoji zvanicni knjizevni opus.

Eventualno bi mozda mogao neki tekstopisac nekog stripa postati clan nekog zvanicnog udruzenja knjizevnika, pa na osnovu toga da neko vrednuje njegovo delo.
[ boxxter @ 07.03.2010. 15:02 ] @
Da, a i pitanje je koliko je moguce izdvojiti tekst iz nekog stripa, bez crteza, koji i cini sustinu tog umetnickog izrazavanja. Mada ne sumnjam da tu postoje izvanredni autenticni tekstovi. Izvinjavam se dobrim poznavaocima stripova na mom lupetanju :D.
[ Isak666 @ 07.03.2010. 15:47 ] @
Citat:
boxxter: Da, a i pitanje je koliko je moguce izdvojiti tekst iz nekog stripa, bez crteza, koji i cini sustinu tog umetnickog izrazavanja. Mada ne sumnjam da tu postoje izvanredni autenticni tekstovi. Izvinjavam se dobrim poznavaocima stripova na mom lupetanju :D.


Pa ne znam kakvo je zvanicno mesto stripa u istoriji umetnosti, ali mislim da se on vise moze vezati za slikarstvo i da se cesce ocenjuju likovna resenja, nego li spisateljski deo stripa.
Ali, pogledaj npr Maxa Bunkera i njegova pisanija kao tekstopisca Alan Forda. Nema formu novele, ali ima tezinu kao pisano delo.
A tek prevodi Nenada Briksija tog istog stripa, iako je radio "samo" kao prevodioc, opet je uspeo da stvori nesto novo od vec postojeceg i da mu novu formu. Od tud toliki uspeh tog stripa u SFRJ.

Tako da kontam da je tesko gledati tekst u stripu bez crteza, ali da postoje izuzeci koji nose sa sobom posebnu vrednost kao pisana rec.
[ boxxter @ 07.03.2010. 22:48 ] @
Ok, onda ovo nije offtopic :) :

" Tko hoda, ne trci "

Max Bunker

[Ovu poruku je menjao boxxter dana 08.03.2010. u 01:12 GMT+1]
[ Stefan Markic @ 08.03.2010. 00:45 ] @
Look at things... as they can be.
David J. Schwartz
[ boxxter @ 15.03.2010. 16:39 ] @
text 44

" Alas, how strange it is, that we are preparing to commit greatly sinful acts.
Driven by the desire to enjoy royale happiness, we are intent on killing our own kinsmen."

Bhagavad-gita, as it is

Evo ga link ako neko hoce da cita. Po mom misljenju, citajte samo transliteraciju sa sanskrita, da bi osetili duh jezika, i engleski prevod, a objasnjenja ne citajte. To je moje misljenje. Ili ga citajte informativno. Ali bitan je izvorni tekst.


http://books.google.com/books?...;q=bhagavad%20gita&f=false

[ Srđan Pavlović @ 25.03.2010. 08:36 ] @
Citat:
Clothes make the man. Naked people have little or no influence on society.
-- Mark Twain
[ Seraphim0301 @ 01.04.2010. 00:55 ] @


Tema je odlicna, i drago mi je sto je postavljena. E sad nije mi drago da sam se ukljucio kad ste vec ispucali Mesu i Andrica. :) Za mene inace najdraze, Tvrdjava i Ex Ponto.

"Najveća mudrost u životu je da čovjek pronađe pravu ludost."

"Svakome ću priznati pravo da me prevari, osim prijatelju."

"Sva iskušenja, sva ispaštanja i sve patnje u životu mogu se meriti snagom i dužinom nesanica koje ih prate.
Jer dan nije njihovo pravo područje. Dan je samo bela hartija na kojoj se sve beleži i ispisuje, a račun se plaća noću, na velikim, mračnim i vrelim poljima nesnice."

"Žene, ja ne znam kome ste vi bile blaga kiša jutarnja, ali u naš život ulazite kao pljusci nošeni vihorima.
Preko vaših bijelih tjelesa pjeni se bučno život naš, zaustavlja se u virove i pada strmoglavce.
Tu mudrost nije lijek, ni starost ne pomaže, i kad sve umukne, vaš je glas još u bilu krvi moje. S čega se mudračeve oči mute i svetačke usne blijede?
Ženo, što ne možemo da te jasno vidimo kao pračovjek ženku na suncu, nego si postala strašna vizija i otrov krvi naše, pa bježimo pred tobom, i dok mislimo da si daleko,
ti bdiješ u našim mislima, i dok hoćemo da te u radu zaboravimo - gle! - na svim našim djelima tanke vijugaju linije, tragovi tvojih nevidljivih prsta.
Sta znači talasava linija vašeg tijela? I ta nijema, bijela, raspjevana ljepota koju nemirno lovimo kao djeca leptira, a ona nam, naizmjenice, ili zadaje bol ili se pretvara u gorčinu?
Žene, u očima vašim sja ulomak jednog ljepšeg neba koje je sjalo nad srećnijim stvorovima no što smo mi i za neke strahovite kataklizme prsto u parčad.

Herman Hesse

Patnja zadaje bol samo zato što je se bojiš. Ona te proganja zato što bježiš od nje. Ne moraš bježati, ne moraš je se bojati. Moraš voljeti...
Dakle, voli patnju. Nemoj joj se odupirati, nemoj bježati od nje. Okusi kako je ona u dubini slatka, predaj joj se i nemoj je primati s mržnjom. Tvoja mržnja je to što ti nanosi bol i ništa drugo. Patnja nije patnja, smrt nije smrt, ako ih ti ne učiniš time...

I od mene malo Hamleta:

Ne daj misli jezika,
ni dela kakvoj misli nezgodnoj.
Druževan budi, al' nikada prost;
kad prijatelja imaš oprobana,
čeličnom alkom za srce ga veži;
al' stiskom ruke ne žulji svoj dlan
sa svakim novim, žutokljunim drugom.
Kloni se kavge; al' dođe li baš,
držanjem uli protivniku strah.
Svima sluh pokloni, retkima svoj glas.
Primi sud od svakog, a za se čuvaj svoj.

Mali offtopic, kako smo se ogranicili samo na knjige.:)

Max Payne

There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards, when you ask 'Why me?' and 'What if?'. When you look back and see the branches, like a pruned bonsai tree, or forked lightning. If you had done something differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions.

Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion you are already dead. ;)
[ boxxter @ 01.04.2010. 11:00 ] @
"Who is it that can tell me who I am?"

Kralj Lir

Shekspirowsky :)
[ etjen @ 02.05.2010. 22:20 ] @
Sad baš slučajno naleteh

"The ships hung in the sky in much the same way that bricks don't."

D. Adams
[ tdusko @ 15.05.2010. 07:52 ] @
Evo jedan antologijski mada mislim da vecina ljudi ne zna iz cijeg pera je nastalo:

"That which does not kill us makes us stronger. "

Friedrich Nietzsche
[ Odin D. @ 15.05.2010. 11:25 ] @
Citat:
tdusko: "That which does not kill us makes us stronger. "

Friedrich Nietzsche


"That witch will kill us and make a strudel"
Ivica i Marica
[ Count Zero @ 15.05.2010. 11:36 ] @
^Hahaha - ovo je bilo odlično.
[ Seraphim0301 @ 15.05.2010. 20:36 ] @
Citat:
"That witch will kill us and make a strudel"
Ivica i Marica

^


whatever doesn't kill you, simply makes you...stranger. :)

Do I really look like a guy with a plan? You know what I am? I'm a dog chasing cars. I wouldn't know what to do with one if I caught it. You know, I just... do things.

You see, their morals, their code, it's a bad joke. Dropped at the first sign of trouble. They're only as good as the world allows them to be. I'll show you. When the chips are down, these... these civilized people, they'll eat each other. See, I'm not a monster. I'm just ahead of the curve.

JOKER :)
[ Isak666 @ 15.05.2010. 20:55 ] @
Citat:
Odin D.: "That witch will kill us and make a strudel"
Ivica i Marica


lol
[ boxxter @ 18.05.2010. 22:06 ] @
Whatever may be the issue we shall share one common danger, one safety. [Lat., Quo res cunque cadant, unum et commune periculum, Una salus ambobus erit.]
Sta god da je u pitanju, trebalo bi da delimo istu opasnost, istu sigurnost.


Happy the man who has been able to learn the causes of things. [Lat., Felix qui potuit rerum cognoscere causas.]
Srecan je covek koji je mogao da uci razloge stvarima.


They are able because they think they are able. [Lat., Possunt quia posse videntur.]
Oni mogu, zato sto misle da mogu.


But I will trace the footsteps of the chief events. [Lat., Sed summa sequar fastigia rerum.]
Ali ja cu pratiti tragove glavnih dogadjaja.


Accursed thirst for gold! what dost thou not compel mortals to do? [Lat., Quid non mortalia pectora cogis, Auri sacra fames?]
Prokleta zedj za zlatom! Zar to ne primorava smrtnike da rade?


Publije Vergilije Maron
[ Isak666 @ 19.05.2010. 17:41 ] @
Nije bas citat iz knjige, ali je citat iz necije glave ;)



“If you think you're too small to have an impact, try going to bed with a mosquito.”


Anita Roddick, English businesswoman
[ axone @ 19.05.2010. 23:48 ] @
Ideologija je opisivanje nevidljivog cilja, koji opravdava vidljiva sredstva.

Viktor Peljevin, Empire 'V'
[ Srđan Pavlović @ 08.06.2010. 21:45 ] @
Sue (Lauren Graham): "So, do you like kids?" Willie: "f*ck no! What do you think I'm some kind of pervert or something?" Sue: "I just mean because you're Santa Clause."

Nije knjiga, film je: Bad Santa
[ CooLa @ 24.06.2010. 00:44 ] @
The world was reduced to the surface of her skin and her inner self was safe from all bitterness. (279. strana) - 100 godina samoce

Gabriel García Márquez

[ Izvoljski @ 24.06.2010. 07:32 ] @
"Ko u braku ne poludi taj nije normalan" - princ Čarls
[ Srđan Pavlović @ 07.07.2010. 02:41 ] @
In India, "cold weather" is merely a conventional phrase and has come into
use through the necessity of having some way to distinguish between weather
which will melt a brass door-knob and a weather which will only make it mushy.

-- Mark Twain.
[ boxxter @ 09.07.2010. 08:33 ] @
Bilo bi dobro da ova tema zazivi aktivnije u smislu, da svako bez ustrucavanja napise poneki deo onoga sto trenutno cita. Evo od mene:


Gistav Flober - Pisma

Gospodjici Leroaje De Santpi:


"Gete je uzviknuo na samrti: " Svetlosti! Svetlosti! " O da, svetlosti, pa makar nas ona spalila do dna srca. Velika je slast uciti, prisvojiti Istinu posredstvom Lepote."
[ boxxter @ 09.07.2010. 08:44 ] @
Gistav Flober - Pisma


Viktoru Igou


"Izgnanstvo vam je bar ustedelo da ih ne gledate. Oh, da znate u kakvo djubriste tonemo! Pojedinacne bestidnosti proizlaze iz politickog srama, i nijedan korak ne moze se uciniti a da se ne zgazi nesto prljavo. Atmosfera je zagusljivija od odvratnih isparenja."


"Poneki od vasih stihova ostaje zauvek u mom secanju, sa svom vaznoscu nekog dozivljaja."
[ Srđan Pavlović @ 27.08.2010. 02:57 ] @
Citat:
The man who sets out to carry a cat by its tail learns something that
will always be useful and which never will grow dim or doubtful.



Mark Tven, opet...

and:

Citat:
Writing is turning one's worst moments into money.
-- J.P. Donleavy


Iz Linux-fortuna uglavnom citati, pa mi se po neki posebno svidi :)
[ Srđan Pavlović @ 25.09.2010. 21:57 ] @
Procitao sam po preporuci Lovac u Zitu od Selindzera i svidelo mi se prilicno,
sada sam nabavio jos 3 knjige:

Freni i Zui, Visoko podignite krovnu gredu tesari, i Za Esme - devet prica.

Lovac u zitu sam citao u originalu na engleskom, sto uvek vise volim nego
da citam necije prevode, ali ove tri sada sam dobio na srpskom.

Za koju mislite da je najbolja? :)
[ Srđan Pavlović @ 27.09.2010. 00:01 ] @
Tjah.. niko se ne javlja pa sam poceo da citam Freni i Zui, cini mi se da
ga je neko pomenuo kao preporuku ranije...

Evo jednog citata, negde sa pocetka:

"Lejn se malo ispravi na stolici i promeni izraz zabrinutosti i nezadovoljstva
u izraz čoveka čija je devojka jednostavno otišla u toalet i ostavila ga samog,
kao što devojke obično rade, tako da u međuvremenu nema drugog posla
osim da puši i izgleda kao da se dosađuje, i to prijatno dosađuje, kad već
može da bira."

:)
[ Nikola M @ 01.12.2010. 01:06 ] @
Najvecma se vole oni ljudi koji imaju iste vrline a najvecma se mrze
oni koji imaju iste mane.


Vise za zenu vredi jedan dobar kalambur nego najdublja Njutnova
istina. Za nju vise vredi covek duhovit nego dubok, i a vise blistav
nego duhovit.


Jovan Dučić
[ djuricv @ 30.12.2010. 21:59 ] @
Nigde nema takvih algi kao u uvali moga detinjstva.

(Top lista nadrealista, satro Dostojevski)
[ riki45 @ 17.01.2011. 10:54 ] @


- Ljubavne riječi...

„Voljena voljenog pita:
za svojih si putovanja vidio gradove
mnoge.
Pa,deder,kaži mi koji je grad od svih
ljepši ?
A voljeni odgovori:
Najljepši je grad onaj u kojem stanuje
ta koja mi je srce opčarala.“
/ Rumi /
[ Nikola_alokiN @ 10.05.2011. 23:09 ] @
" ... Ženske gaćice su bile strašno razočarenje za mene onog momenta kada sam odlučio prestati živeti sam. I nikada se istinski nisam oporavio od šoka nakon saznanja da žene rade ono što i mi: čuvaju svoje najbolje primerke donjeg veša samo kada znaju da će sa nekim provesti noć. Kada živite sa ženom, sve te izbledele krpice odjednom počinju da se pojavljuju po radijatorima u celoj kući; pohotni mladalački snovi o tome kako ćeš jednog dana, kad odrasteš, biti okružen egzotičnim ženskim intimnim rubljem, od sada pa doveka - amin, raspršiše se kao kula od karata ..."

Nick Hornby, "High Fidelity"
[ Luccio @ 11.05.2011. 20:50 ] @
Pu bre , živa istina !
[ Pali zari @ 10.06.2011. 19:09 ] @
Zna li neko odakle je ovo "Današnje Srpkinje ne rađaju sinove, nego faraone, kojima ispunjavaju sve želje i od njih prave nesposobne" nemam pojma kako se zavrsava misao i odakle je , moze neka pomoc?