[ skyforever @ 01.02.2010. 09:25 ] @
Pozdrav svima.

Da li neko ima iskustva sa 3Com 4800G Layer 3 switch-evima? Najvise bi mi znacilo ako bi neko mogao da mi kaze kakvi su u odnosu na Cisco 3750 switch-eve. Koliko znam (mada nisam siguran), oni koriste Comware Version 5 IOS. Pretpostavljam da je Comware potpuno drugaciji od Cisco IOS?
[ dareezy @ 01.02.2010. 11:37 ] @
Nisam radio sa 3Com opremom ali sam citao da podrzava CDP i da dobro radi sa Cisco opremom.
Nisam mnogo pomogao... dovoljno za pocetak :o)
[ skyforever @ 01.02.2010. 11:56 ] @
Hvala, hvala.

I to mi znaci. Bitno mi je da znam da li su funkcionalnosti iste kao kod Cisco swithc-a. Mislim da nisu isti interfejsi, ali ako su iste funkcionalnosti i ako je pouzdan, super.
[ dhcp_max @ 03.02.2010. 22:15 ] @
Iskreno radio sam sa nekim l2 switchevima 3com i nisam bio bas odusevljen. Mislim da nisu preterano dobri i da su u rangu alied telesyna i hp-a i slicno.

Daleko su od cisco swithceva. Mozda im je ta serija neka dobra ali u svakom slucaju ne moze da ima sve funkcionalnosti kao cisco sw.

Razmisli i o varijanti cisco 3550 sa g portovima ili 3560 oni su ti malo jeftiniji ali takodje l3. Sve zavisi za sta ti konkretno treba.

Pozdrav
[ Sleepless_mind @ 04.02.2010. 05:35 ] @
4800G bi trebalo da bude u rangu sa 3560-E sa IP services sw.

Potpuno su im iste funkcije, osim shto 4800G ima duplo jachi procesor, duplo vetji switching capacity, duplo vishe memorije, isti broj ACL, isti broj VLAN-ova i skoro 4 puta nizhu cenu od 3560-E sa IP services sw.
Koristimo jedan takav, sa 2 SFP modula (jedan single i jedan multi mode) i za sada se bez problema nosi sa 300-tinak mbit i oko 350kpps, sa sve vlanovima, baxic i advanced acl, OSPF, a pri tome ne prelazi 13% zauzece procesora.

Solidno je dokumentovan, sintaksa gotovo identichna Cisco switchevima. Nismo probali dali mozhe da izdrzhi BGP, mada podrzhava, no to je i na 3560, pa chak i na 3750 ista stvar. Shto se tiche pouzdanosti, ukljuchen je pre 4 meseca, konfigurisan i od tada nije bilo niti jednog problema, niti jedan reset.

Takodje koristimo i 3com 2916-SFP plus L2 switch, dobro se drzhi sa vlanovima i optikom, sa dosta velikom kolichinom paketa i saobratjaja.

Ako razmishljash o novom uredjaju, nemoj razmishljati o 3560 sa base sw, jer je nemoguce flashovanje, primenjen je novi licensing metod, sw se aktivira po kupovini uredjaja preko Cisco sajta.
[ johnnie @ 04.02.2010. 10:28 ] @
@Sleepless_mind:

Nisam znao za taj novi licensing metod... Jel mozes nesto malo podrobnije o tome... Znaci nema vise mogucnosti da menjas IOS?
[ Sleepless_mind @ 04.02.2010. 16:04 ] @
Najbolje su oni sami rekli:

http://www.cisco.com/en/US/pro.../QandA_Software_Activation.pdf
http://www.cisco.com/en/US/doc...ration/guide/csa_overview.html
http://www.cisco.biz/en/US/pro...QandA_Software_Activation.html

Imamo jedan IP base 3560-E i nismo uspeli da ga promenimo :)
[ dhcp_max @ 04.02.2010. 18:49 ] @
Sve pohvale za 3com ako je tako, mada za ovo sto je navedeno gore nema razloga da ne radi.
Ovo se je naveo Bojan su osnovne stvari koje su podrzane od strane 3/4 uredjaja koji su u prodaji.
Sto se tice cisco cena to nije vise tako naduvano kao nekada i neprihvatljivo.
Vezano za sintakse pa svi kopiraju cisco sintaksu ali to nema veze sa IOS-om i njegovim funkcijama.
Niko ne prodaje sintaksu ili hw, sve je u softweru a u ovom slucaju IOS-u.
Opet ponavljam sve zavisi za sta ti treba konkretno, mozda ti igra ulogu i netgear i slicno.

Ako budes uzimao novi cisco sw nemoj samo da uzimas E seriju 3560 ili 3750 jel licenciranje se odnosi na njih, svi ostali standardna varijanta.

Moje razmisljanje bolje i polovan cisco sa garancijom nego novi 3com, alied i etc...

Pozdrav


[Ovu poruku je menjao dhcp_max dana 04.02.2010. u 20:00 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dhcp_max dana 04.02.2010. u 20:25 GMT+1]
[ skyforever @ 08.02.2010. 21:18 ] @
Mislim da dugujem svima izvinjenje, ali nisam mogao ranije da odgovorim.

Sve ono sto je Sleepless_mind je upravo ono sto mi treba. Najvaznija mi je pouzdanost switcha, a istrazivao sam jos malo sam i mislim da ce 3com biti ok.

Slazem se sa dhcp_max, sigurno bih i ja uvek izabrao cisco switch, ali bojim se da je ovde sve oko nabavke vec bilo reseno, na meni je bilo samo da kazem da li su promasili ili ne. Mislim da ce posluziti dosta dobro.

Hvala svima.

Pozdrav