[ VladimirGM @ 01.02.2010. 18:17 ] @
Društvo pozdrav.
Ovde sam novi pa je red i da se predstavim, zovem se Vladimir i trenutno pokušavam da odaberem
foto aparat, pa se nadam da sam na pravom mestu.
Naime stari sony je odradio svoje pa je red da ga zamenim. Aparat mi treba za amatersku upotrebu s' tim
što ponekad treba da uradim neke fotografije za suprugu koja ima turističku agenciju (uglavnom slikanje
soba, apartmana za potrebe sajta i izradu ne veću od 13x18 - znači obavezno širokougaoni objektiv i dobar blic).
Cena ne bi trebalo da pređe 350 e.
Modeli koji se meni sviđaju i o njima sam razmišljao:
Lumix DMC-FZ38
Lumix DMC-TZ5
Olympus mju 9000
Fuji FinePix S2000HD
Canon PowerShot SX200 IS
Kao što vidite ovde ima aparata po različitoj ceni i kategoriji (ne bih davao baš svih 350e ako su razlike banalne
za moje potrebe).
Voleo bih da čujem i Vaša mišljenja
[ tommy61 @ 01.02.2010. 18:46 ] @
Panasonic TZ5 je stari model, TZ7 je trenutno aktuelan mada je dobio naslednika, TZ10... Olympus nemoj kao ni taj Fuji s2000hd A odabir aparata ti nije bas ok, bolje ih rangiraj ovako:

1. Ako hoces manji aparat, kompakt sa velikim rasponom zoom-a 10+:

Fuji f70exr vs Panasonic TZ7 vs Canon SX200is ( moj favorit Panasonic )

2. Ako hoces nesto veci, za nijansu ozbiljniji, ultrazoom ili prosumer:

Canon SX20is vs Panasonic FZ38 vs Fuji s200exr ( Fuji ( najveci i najbolji ) pa kako hoces )

[ VladimirGM @ 01.02.2010. 19:00 ] @
Panasonic FZ38 je nešto manji (kompaktniji) od Canon SX20 IS (a i malo jeftinij)
pa mi se čini i kao logičniji izbor, zar ne...
[ crnibombarder @ 01.02.2010. 19:29 ] @
Tommy61 je lepo sve objasnio.
Ovde mozes da vidis uporedne fotke Canona i Panasonica: http://www.digitalversus.com/d...p;mo2=824&p2=6009&ph=1
Panasonic se znacajno popravlja poslednjih godinu-dve.
Fuji S200 EXR daje najbolju fotku, ali je, sto kaze Tommy61, i znacajno vecih gabarita i mase.
[ VladimirGM @ 01.02.2010. 20:58 ] @
Sad vas malo mučim, ali u međuvremenu sam dobio ponudu Canon Powershot S5 is
malo (ali stvarno) korišćen, kartica od 4GB, baterije i punjač + torbica za oko 200 e.
Ne sviđa mi se što nije širokougaoni objektiv...
Vredi li taj aparat toliko, odnosno jeli ga puno pregazilo vreme pošto vidim da se više ne proizvodi ?
[ NShappy @ 01.02.2010. 21:23 ] @
To je dobar aparat, ali ja nikada ne bih prešao preko hendikepa neširokougaonog objektiva. Vidi znači li ti to štogod...
[ VladimirGM @ 01.02.2010. 21:30 ] @
Naravno da mi znači (za potrebe agencije-slikanje soba iznutra)
[ Zarko Silic @ 01.02.2010. 23:08 ] @
Ako ti za tako nesto treba, onda je potpuno nebitno koji aparat kupujes i od kog je proizvodjaca.

Kupi najjeftiniji koji ima navise 28mm, a jako dobro ce ti posluziti i neki koji imaju i manje. Ima nekoliko Sonya i Panasonica.
Za sitne pare mozes kupiti Sony DSC-W310, na primer.
[ VladimirGM @ 02.02.2010. 07:34 ] @
Pa ne baš samo za potrebe agencije, tu su i letovanja, zimovanja, razni izleti...
Definitivno ću da poslušam savet da izaberem imeđu FZ38 i SX20 IS.
Prikupljam najpovoljnije ponude, u svakom slučaju hvala svima na savetima
[ bjosic @ 12.02.2010. 14:31 ] @
da li si možda razmišljao o Olympusu SP-590?



[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 12.02.2010. u 18:51 GMT+1]
[ lazarovm @ 12.02.2010. 15:38 ] @
Mislim da najbolji kvalitet daje IXUS 200 IS sa 24mm wide obj., ali ako ti je potreban veći zum onda definitivno Canon SX200 IS ili sačekaj dok ne stigne novi Canon SX210 IS.

Canon je trenutno lider što se kvaliteta tiče, ali ni Panasonic nije za zanemarivanje, pa možeš uzeti u obzir i Lumix FZ38... Ja lično kod kompakta ne volim veći raspon opt. zuma od ~12x, jer fotografija dosta gubi na oštrini sa optikom takvog raspona.

poz

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 12.02.2010. u 18:53 GMT+1]
[ crnibombarder @ 12.02.2010. 17:39 ] @
Moze se uskoro ocekivati i jedan jako mocan kompakt (bar na papiru), nadam se po nekoj pristupacnoj ceni, mislim da treba obratiti paznju na njega: http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/s/finepix_hs10/
[ ra_rasa @ 13.02.2010. 16:39 ] @
Imam jednu dilemu:
CANON PowerShot SX1IS ili NIKON-ov Coolpix P90 ili SONY-ijev DSLR-A300K, 18-77mm Zoom Lens?
Šta kupiti?
Gledao sam malo po netu ali nisam neki stručnjak za fotoaparate..... :-D
[ Zoran Rodic @ 13.02.2010. 18:11 ] @
Valjalo bi da se malo više udubiš u materiju, s obzirom na sumu koju planiraš da izdvojiš za kupovinu aparata.

Za početak probaj da razlučiš da li ti je uopšte potreban jedan dSLR sistem, koliko on u startu ispunjava tvoje zahteve i koliko si spreman na dalja ulaganja u njega, a prvenstveno mislim na kupovinu objektiva kojim bi nadomestio kratak zoom koji dolazi sa tim kit objektivom.

Recimo, ako bi za sada samo uzeli zoom kao neki reper, video bi da pomenuti P90 ima jedan fascinantan raspon od 26-624mm ... što je priznaćeš ekstremno različito od onoga što dobijaš sa bilo kojim dSLR-om u osnovnoj kit varijanti.

Tu opet, u priču ulazi i video, pa i sami gabariti odabranog aparata i tvoja spremnost da sa sobom vukljaš torbu i menjaš objektive u zavisnosti od situacije, ili da naprosto aparat zavučeš u džep.
[ ra_rasa @ 14.02.2010. 14:28 ] @
Mene ne zanima toliko video, (za to služi kamera), ono što mene najviše zanima je oštrina, brzina blende, makro fotografisanje.
Možda kasnije neko dodavanje jaček objektiva, ali prevashodno za hvatanje (fotografisanje) određenih momenata, da ne kažemo malo profesionalnije "turističko fotografisanje".
To je pravi razlog.
[ VladimirGM @ 15.02.2010. 08:24 ] @
U mercatoru ima taj coolpix p90 (sa pika karticom na 12 rata), medjutim poprilicno su ga napljuvali na vecini foruma.
Većina smatra da nema dobar odnos cena-kvalitet
[ crnibombarder @ 15.02.2010. 09:02 ] @
Pogledaj ovde: http://www.digitalversus.com/d...p;mo2=649&p2=4503&ph=2
Nikon ima moju naklonost samo kada su dSLR fotoaparati u pitanju, trenutno su sa kompaktima, Canon, Fuji, pa i Sony i Panasonic prilicno odmakli ispred.
[ Zoran Rodic @ 15.02.2010. 09:20 ] @
Citat:
ra_rasa: Možda kasnije neko dodavanje jaček objektiva, ali prevashodno za hvatanje (fotografisanje) određenih momenata, da ne kažemo malo profesionalnije "turističko fotografisanje".
To je pravi razlog.


Onda je dSLR pravi izbor.
Ostaje teži deo, a to je da odrediš sumu koju misliš da uložiš sada, sa naglaskom na uloženo/dobijeno.
Tu dodaj i procenu daljih ulaganja sa naglaskom na ponudu/uloženo/dobijeno
[ lazarovm @ 16.02.2010. 18:29 ] @
Da, dSLR u svakom slučaju, ali ne baš Sony, osim ako nemaš Minoltine obj. Siguran sam da imaš bolji izbor u entry-level klasi, nešto od Canon-a (EOS 450D, 500D ili 550D koji tek stiže), ili nešto povoljniji Nikon (D3000 ili D5000 kit sa 18-55mm VR).
poz
[ ra_rasa @ 17.02.2010. 13:08 ] @
Što se tiče keša, fond je 600 eura ili možda malko preko...
Čitajući ove postove, polako sam suzio izbor na Canon (75%) i Nikon (25%)....

[ StORM48 @ 17.02.2010. 13:56 ] @
Pazi, do pre nekog vremena, uvek sam činio istu grešku u koracima - tuđ izbor posmatrao isključivo iz finansijskog ugla i tako uvek dolazio na ideju preporuke DSLR-a.

Sada razmišljam malo drukčije i DSLR preporučujem samo onima koje fotografija zanima nezavisno od svakodnevnog škljocanja - što će reći - idi na DSLR samo ako imaš nameru da učiš tehniku, da se tome posvetiš više od uobičajenog "point & shoot".

Para potrošena na DSLR koji će glumiti kompakt je - bačena para.

Dobro razmisli šta od aparata očekuješ i da li želiš da mu posvetiš vremena. Ako je odgovor "DA", onda nema dileme - preskoči sve egzibicije sa prosumerima, "wannabe prosumerima" i kompaktima i kupi DSLR. Očekuj da je njegova upotreba u nekim segmentima neviđeno laka, a da je opet, u nekim segmentima dosta komplikovanija od kompakta, u smislu da moraš obraćati mnogo više pažnje na neke sitnice koje kod kompakt aparata uopšte nisu bitne.

Pozdrav
[ Nebojsa Milanovic @ 17.02.2010. 14:07 ] @
Citat:
StORM48: Pazi, do pre nekog vremena, uvek sam činio istu grešku u koracima - tuđ izbor posmatrao isključivo iz finansijskog ugla i tako uvek dolazio na ideju preporuke DSLR-a.


Ovo mi je potpuno nerazumljivo, DSLR je jako skup sport i upravo zato sam prilikom takvih preporuka nekome vrlo oprezan.

Jedino što je sa DSLR-om sigurno je da ćeš imati najveći gubitak novca. Da li će on biti vredan - to je drugo pitanje na koje svako sam treba da odgovori.

Sreća, sada se može biti malo slobodniji u preporukama jer su cene već dosta pale, ali ranije je imati DSLR, a ne koristiti ga onako kako on zaslužuje - bilo čisto bacanje para.

Citat:
Sada razmišljam malo drukčije i DSLR preporučujem samo onima koje fotografija zanima nezavisno od svakodnevnog škljocanja - što će reći - idi na DSLR samo ako imaš nameru da učiš tehniku, da se tome posvetiš više od uobičajenog "point & shoot".


Ovo je dobro razmišljanje, to je zapravo to o čemu pričam.

btw, ja nijednu klasu aparata ne podcenjujem, za sve klase postoji i kupci i oni za koje je baš ta klasa najbolje rešenje.

Jedino preostaje da svako za sebe tačno proceni u koju klasu spada i da pravilno odreaguje, jer loš izbor može biti (vrlo) bolan i to na dva načina:

1. Ako je slabiji od idealnog - to te frustrira i limitira u napredovanju-

2. Ako je jači od idealnog - to je čisto bacanje para, bez obzira o kojoj se klasi radi.



[ StORM48 @ 17.02.2010. 15:42 ] @
Fazon je u tome da kad neko pita da li da uzme Nikon P90 ili SX10 za, ne znam - 500 evra, meni odmah padne na pamet 1000D, D60, D3000 ili Pentax K-x, Oly E-420... A u stvari, to je mnogo loš predlog, ako prethodno ne znamo afinitete onoga ko kupuje aparat.

Jer, već sam nekoliko puta u poslednjih godinu dana čuo vrlo loša iskustva sa DSLR-om, kod ljudi koji pre najobičnijeg kompakta nisu imali ništa, te im "veliki aparat" deluje dovoljno moćno, kao da sam pravi savršene fotke.

Prvi šamar usledi nedugo posle prvog uključivanja, kad početnik podigne aparat u visinu očiju i prvo konstatuje da je "ekran pokvaren" (nema live-view-a po defaultu), a onda i da pravi mutne fotke, jer je navikao na CDAF, a zbog super-dubokog DOF-a i na manju potrebu razmišljanja o fokusu. Isto tako, pokušaj snimanja prijatelja/partnera ispred neke crkve ili neke druge građevine - obično biva počašćeno mutnom fotkom, jer DSLR ne oseća vašu želju da fokusirate crkvu, a da vam subjekt bude oštar.

I tako, razna čuda su moguća i zbog toga - oprez prilikom preporuke, jer nije stvar samo u početnoj investiciji.

Pozdrav
[ Zoran Rodic @ 17.02.2010. 16:20 ] @
Ima tu jedan mali niz logičkih poteškoća na koje nailazim i koje me sputavaju da shvatim zašto neko daje 500 evra za nešto što nije dSLR.
Jer, kad baciš na štampu sliku u svadbarskom formatu, razliku između a520, Ixusa i G10, videćeš NIKAD.
A dSLR ćeš konstatovati odmah, upravo zbog tog DOF-a ... :) (ako ništa drugo)
[ Nebojsa Milanovic @ 17.02.2010. 16:28 ] @
To je tačno, ali nije bacanje u štampu u svadbarskom formatu jedina namena aparata.

Ima nešto i u zumu, macro-u, tražilu, ergonomiji, spoljnom blicu, video-u, obrtnom ekranu itd...- u čemu se aparati i te kako razlikuju.

Sve to može da (za)treba i ako znaš sve to da iskoristiš, sve to može da doprinese:

1. I da dobiješ bolji rezultat, a naročito

2. Da povećaš procenat situacija iz kojih ćeš imati makar kakav rezultat, što je vrlo važno.
[ Zarko Silic @ 17.02.2010. 18:02 ] @
Ima nesto i u slikanju na peskovitoj plazi, pa u bazenima, ili plicacima, ili jos ponesto a i ispod vode.

Mnogo je sirok spektar primene kompakta na mestima gde dSLR ne moze tu da prismrdi, a jednom amateru rekreativcu to moze predstavljati nesto mnogo znacajnije od DOFa.

Osim toga, taj mali DOF koliko moze biti od koristi, isto toliko moze i da smeta.

Na primar ovako nesto







Mnogo mocno oruzije.



[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 17.02.2010. u 19:23 GMT+1]