[ Mogh Ur @ 02.02.2010. 15:50 ] @
Za obradu RAW-a koristim ACR, ali i Silkypix 2.1 SE. Oba su sjajna i oba daju skoro identične rezultate sa približno istim parametrima obrade (WB, ekspozicija, itd...). Međutim, ACR kao finalni produkt izbacuje fajl koji je (uvek) duplo manji od onoga što daje Silkypix!!! Zašto?

Jedino što mi pada na pamet je različiti stepen kompresije u finalnom JPG-u. U tom slučaju prednost bi bila na strani Silkypix-a, a opet malo mi je blesavo da Adobe lošije odrađuje posao.

Bilo bi lepo da neko od ljudi koja se zaista razumeju u problematiku, odgovori na ovo.
[ StORM48 @ 02.02.2010. 18:22 ] @
Nije naročito potrebno razumeti se u to.

Obrati samo pažnju na stepen kompresije prilikom exportovanja JPEG-a i to je to. ACR drži 8 kao default, a maksimum je 12, što daje daaaaleko veći fajl.

Pozdrav
[ Mogh Ur @ 02.02.2010. 18:59 ] @
Hvala na odgovoru. Samo, nisam baš siguran da sam skapirao gde mogu da regulišem stepen kompresije. Ja to u PS uopšte ne vidim!!!

Silkypix ima mogućnost podešavanja kompresije (YCC420, YCC422, YCC444) ali PS, tj ACR to nema. Ili ja ne gledam dobro.

Jedina mogućnost je „kvalitet“, ali to se valjda podrazumeva da je na 10 (maksimum).

[Ovu poruku je menjao Mogh Ur dana 02.02.2010. u 20:25 GMT+1]
[ StORM48 @ 02.02.2010. 22:18 ] @
Kad klikneš na "maximum" on stavlja 10, ali je maksimum zapravo 12, kao i u samom PS-u, pa toliko i stavi.

Pozdrav
[ Mogh Ur @ 03.02.2010. 10:14 ] @
Još jednom hvala na odgovoru, ali bojim se da to ne rešava suštinu problema - maximum na ACR i dalje isporučuje dvostruko manje JPG fajlove. (Akcenat je na DVOSTRUKO manje) A već znamo da manji fajl nosi u sebi i manju količinu podataka, dakle manji kvalitet u krajnjem rezultatu.

Možda bi bilo lukavo uporediti nekoliko programa za obradu RAW-a i videti stanje stvari. Sigurno se i algoritmi za kompresiju razlikuju, ali razlika ne bi smela da bude baš tolika. U ovom slučaju razlika je drastična - uopšte nije svejedno da li je fajl 2MB (recimo) ili 5MB.

U svakom slučaju hvala što si se potrudio da mi odgovoriš. Shvatam da je ova problematika malo problematičnija nego što izgleda, ali ja sam uporan čovek i već ću nekako naći u čemu je štos. A kad nađem, proslediću na ES, da i drugi malo porazmisle o tome.
[ vamsi @ 03.02.2010. 11:22 ] @
Verovatno nista novo ni pametno necu reci, ali, da li si obratio paznju na ovaj detalj?






E da, i ACR daje 16obitni fajl, ne znam da li je StORM nesto pogresio
ili ja nisam najbolje shvatio sta je 'teo da kaze, pa se unapred izvinjavam :)
[ StORM48 @ 03.02.2010. 15:17 ] @
Ne, ne... nisi dobro shvatio.

To što si obeležio je format importa iz ACR-a dalje u sam PS. Ovo drugo je kvalitet izlaza iz ACR-a direktno u fajl, bez posredstva samog Photoshopa, koji se dobija klikom na Save Image opciju, u donjem levom uglu.

Tu postoji padajući meni sa nivoom kvaliteta i ponuđeno je od low do maximum, a brojka ide od 1 do 10. Međutim, po uzoru na sam PS, kvalitet može ići i do 12.

Što se samog kvaliteta izlaza tiče, ne verujem da Adobe forsira kompresiju, jer to nema logike, kad oni definišu standarde u ovoj oblasti. Pre će biti da Silkypix koristi neki neoptimizovani algoritam, koji napucava veličinu izlaza bez uticaja na kvalitet.

Videću da proverim o čemu se radi.

Pozdrav
[ Mogh Ur @ 03.02.2010. 16:10 ] @
Vrlo je moguće da je StORM48 u pravu, tj. da Silkypix koristi neki neoptimizovani algoritam. A opet, ako je tako, to bi se brzo provalilo i loše uticalo na plasman proizvoda (programa).

Nemam trenutno druge programe sem tog Silkypix-a i ACR-a, ali bilo bi zaista sjajno da neko ko ima još koješta od te vrste softvera, uporedi veličine izlaznih JPG-ova. Možda se iznenadimo!
[ Mogh Ur @ 11.02.2010. 16:01 ] @
Evo šta sam do sada našao - ACR takođe daje neuporedivo manji JPG od Nikon Caprure-a (NC-6,3MB ACR-2,3MB). Uopšte nije zanemarljiva razlika! Gotovo identična situacija je i kada se uporede izlazni fajlova sa Canon DPP i ACR.

Dakle, vrlo, vrlo neobično. Zar ne?