[ combuster @ 03.02.2010. 13:03 ] @
http://social.technet.microsof...e6-eeb1-4e61-870d-896ca2f865d6

http://www.itnews.com/windows/...bes-windows-7-battery-problems

E stvarno najs, za goru foru nisam cuo od onda kada je linux kernel koji se pojavio u beta verziji Mandrive sje^avao e1000 firmware na intel-ovim nic-ovima. Hehehehe mene je zeznuo dell bios update sto se baterije tice, win7 rc koji se vrteo cela dva sata na mojoj masini nije napravio neku vecu razliku :( :D
[ Srđan Pavlović @ 06.02.2010. 14:26 ] @
Sad je jos ostalo da MacOS-X s'hebe neki hardver da se i on zapljune :D
[ Srđan Pavlović @ 06.02.2010. 14:42 ] @
PS: Nema Dimketa da TOP-uje ovu temu

;)
[ Dejan Lozanovic @ 06.02.2010. 16:34 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Sad je jos ostalo da MacOS-X s'hebe neki hardver da se i on zapljune :D


Air se pregreva do iznemoglosti
[ Ivan Dimkovic @ 06.02.2010. 16:44 ] @
Tema topovana :)

Ovo je fantastican feature :) Pitam se samo kako li su uspeli da skrljaju bateriju... tj. sta hebeni OS ima sa baterijinim firmware-om uopste :)

Prilicno sam siguran da OS uopste ne bi trebao da ima pristup tim stvarima vec samo da iscitava DMI/SMBIOS/ACPI stanja. Jedino ako nije u pitanju neki custom drajver bas za odredjene modele notebooka koji bas zna sta da "potrefi" :-) Te stvari su obicno vrlo proprietary (Sony, recimo ima svoj interapt kontroler, i prilicno sam siguran da sam Windows ne bi trebao da se bavi sa njim - ali ko zna... danas je sve moguce)
[ Srđan Pavlović @ 06.02.2010. 16:50 ] @
Ma ja sam se usro kad sam ovo cuo za svoju bateriju u NetBook-u jer sam
jedno vreme (recimo mesec dana) drzao i Win7 na njemu, doduse bila je finalna
verzija, ali se ovaj problem izgleda javlja i na njoj - no potrefio sam valjda model koji nije pogodjen ovim :)

Prosto ne mogu da verujem da OS (ili drajver) ima taj nivo kontrole vezano za bateriju.
Mislio sam da OS jedino moze da natera komponente da rade i trose maksimalno
(recimo neki high performance mode) - ali i onda baterija ne bi bila ostacena vec
bi se jednostavno brze potrosila... svasta..

Bolje da su napravili button da "kratkospojis" bateriju, onako kao dodatni fearture :)

Uvek se setim linux programa hdparm i njegovu opciju (treba samo navesti jedan switch)

--make-bad-sector - deliberately corrupt a sector directly on the media (VERY DANGEROUS)

LOL
[ Ivan Dimkovic @ 06.02.2010. 16:52 ] @
Hmm ni meni ovo nije najjasnije bas - instalirao sam Win7 na sve i svasta a nisam imao ovakvih problema... doduse, pojma nemam da li je u pitanju ista oprema.

Jedino sto mi pada na pamet je da se nekim bizarnim bagom u power management drajverima zaista brise nesto u sistemskom firmware-u i da onda dolazi do problema. Ovo bi najobicniji BIOS/EFI wipe / reinstall trebao da resi.

A ako zaista nesto biva skrljano u samoj bateriji... e onda je ovaj bag za nobelovu nagradu.
[ combuster @ 06.02.2010. 16:57 ] @
Videcemo kad se MS oglasi po ovom pitanju :) Dakle ovo je takav fail, da ja za gori nisam cuo...
[ Ivan Dimkovic @ 06.02.2010. 17:05 ] @
Mislim da bi trebalo da se naprave godisnje "Epic Fail" nagrade za softver - nesto poput Darvinovih nagrada :-)
[ Srđan Pavlović @ 06.02.2010. 17:07 ] @
Da stvarno to bi uz danasnje skrabanje softvera bila odlicna ideja - glavna nagrada mesec dana Gvantanama.
[ maksvel @ 06.02.2010. 17:20 ] @
Hm, problem je totalno čudan. Izgleda da sam ga lično izbegao na Aceru, ali videće se još. Upravo ove sedmice na 10 Toshiba Satellite sam takođe stavio Win 7, ali srećom oni su svakako non-stop na AC
LM, ljudi pišu da kad na problematičnom računaru vrate XP ili Vistu - i dalje postoje problemi. Neki su takođe menjali "pokvarenu" bateriju novom, sa više ćelija i opet problem. Very weird! Opet, totalno je neverovatno da OS izvuče bateriju, na prvi pogled izgleda kao da je do ACPi drajvera i pogrešnog očitavanja nivoa punjenja, ali sa ovako trajnim "učinkom", ko će ga znati šta je.
Bilo bi dobro da neko (MS?) sistematizuje listu affected laptopova.
[ Ivan Dimkovic @ 06.02.2010. 17:22 ] @
Ako su menjali bateriju i ostao problem, onda je definitivno u pitanju neka krupcija neceg od sledeceg: SMBIOS ili ACPI tj. BIOS CMOS (ili EFI VSS ako imaju EFI).

Kao sto rekoh, u tom slucaju je najpametnije re-flashovati BIOS/EFI i uraditi wipe ("restore defaults") obicno "restore defaults" resetuje sve tabele koje mogu da se menjaju.

Inace, u slucaju EFI-ja (a ista stvar je i sa starim BIOS CMOS-om) VSS sadrzi gomilu internih podataka osim onih koji se vide u "Bios Setup" programu, i moguce je da ti laptopovi koriste neke od tih podataka za procenu zivota baterije - ako neki drajver greskom menja te podatke, to onda moze vrlo lako objasniti da problem ne prestaje kada se promeni OS pa i baterija.
[ Srđan Pavlović @ 06.02.2010. 18:03 ] @
Ako je tako, onda i nije ostecena sama baterija, vec OS
ima od BIOS-a informaciju (koja je jednom pogresno upisana
i tako ostaje tamo) da jeste i tako se ponasa.

Jesi to hteo reci?

Ako je tako onda je to slican problem kao kod onoga sto je bilo sa linux-om i mreznom,
jednostavno neki deo memorije bi morao da ostane read-only (il' si ROM il' nisi :))

A ako je EPROM - onda nek paze kako ga programiraju i sta se gde upisuje.
[ combuster @ 06.02.2010. 19:01 ] @
How to reverse engineer a motherboard BIOS ! Ko zna kada nam moze zatrebati ;-)
[ Srđan Pavlović @ 06.02.2010. 19:04 ] @
E, stvarno covece, posle ovakvih stvari dodje ti da pre instalacije OS-a citas BIOS hex dumpove... ono za svaki slucaj.
[ Ivan Dimkovic @ 06.02.2010. 19:08 ] @
@Srđan Pavlović,

Yep - mislim na EPROM/NVRAM. Jedino to moze da bude ako zaista problem ne prestaje cak i kada se zameni baterija / OS.

Doduse, ovo jeste malo razlicito od Linux problema, jer je bar relativno jednostavno flashovati BIOS / ocistiti tabele.
[ Srđan Pavlović @ 06.02.2010. 19:27 ] @
Citat:
I can't believe that they are saying its a very limited issue. Microsoft!! Are you even testing with laptops that have the issue?? Take any of the LGs for example. I actually bought two new batteries to prove that it is not a hardware problem. The first battery I plugged in with Windows 7 as the OS. The battery died within a week. The 2nd battery I ran with Windows Vista, and I ran it for a month with no problems. Once I formatted the computer, went to Windows 7, installed all Windows 7 drivers, and made sure the system was running properly, I installed the battery. The battery lasted a little over a week and then died, exactly like the last two batteries. Batteries have an EEPROM in them storing values like the battery's total capacity, what it's last charge capacity was, voltage, etc. The chip monitors all the characteristics/voltage of the battery. Basically it keeps statistics of the battery to make sure that the voltage is the same and the battery is charging properly. Once it detects that the battery is bad it stops the laptop from charging it. OEMs do not have ACPI drivers. Windows has always issued the ACPI, battery control drivers in their operating system. My observation is, Windows 7 is writing corrupt values into the battery's EEPROM causing the battery to think that something is wrong when it really is not. Once that is compromised, the battery will refuse to charge properly. On some batteries that I've seen, the value of the max capacity changes to 655360 (odd to see that number here), and the battery health percentage turns into a really large value (eg: 724500%)
[ Ivan Dimkovic @ 06.02.2010. 19:35 ] @
Postavlja se pitanje sta @#*&@#( OS ima da radi sa baterijinim EEPROM-om uopste.

Ja mislim da je definitivno u pitanju neki idiotski bug cija je konsekvenca korupcija toga na nekim laptopovima.

Nadam se da ce da padne jedan class-action lawsuit, pa da MSFT ispljune malo para za unistene baterije i izgubljeno vreme.
[ Srđan Pavlović @ 06.02.2010. 19:38 ] @
Na onom linkovanom MS thread-u izgleda da ima dosta ideja da se tako nesto
i pokrene, pogotovo zbog cinjenice da izgleda ovo MS jos uvek ignorise prilicno, a
izgleda se radi o prilicnom % pogodjenih laptopova (recimo ovaj pominje sve od LG-a, ako je istina).

[ Ivan Dimkovic @ 06.02.2010. 19:39 ] @
Ma samo po dzepu... i nikako drugacije.

Ovo samo pokazuje koliko se neke stvari malo testiraju... samo da bi sto pre izasli na market. A ovaj bug je definitivno zasluzio da dobije nagradu za najkreativniji u poslednje vreme.
[ maksvel @ 06.02.2010. 20:22 ] @
Ih, izgleda da ni ova moja Acer kanta (5520, Win 7 Pro) nije pošteđena. Evo, pre neki minut pokazivala baterija 30% - (oko 1 h) i onda cvrc, ode u hibernaciju. Kad sam uključio - puni se, na 6% je E, sad, jes' radio relativno dugo, uključen Wireless, zvučnici i to, ukupno možda i nije kalirao mnogo (tešim se), ali da je nepouzdan indikator, to jeste 100%.

Eto paradoksa, Wireless na produžni kabl.
[ Flo33 @ 06.02.2010. 20:54 ] @
Samo da potvrdim bug. Acer 5920g Windows 7 ultimate 64bit. Od samog instaliranja je tako. Baterija je na Visti radila oko 3 sata nezahtevnog korišćenja. Multimedija recimo. Na Win7 ni 15 minuta. Sistem javlja grešku baterije. Napominjem da nikakve bete nisam koristio pre toga, finalno izdanje je instalirano.
[ maksvel @ 06.02.2010. 20:58 ] @
Meni je radio solidno dugo na tom jednom punjenju - ne mogu sa sigurnošću da kažem koliko, ali sigurno preko 2 h. "Jedino" što je spao sa 30 na 6% za minut Možda mu je za ovaj model tu ta neka pomerena granica.
Flešovao sam BIOS za svaki slučaj Baš ću da vidim šta se dalje događa.
Poražavajuća činjenica u celoj priči je da je MS još od bete bio indolentan, umanjujući razmere ove pojave. Valjda može da se napravi neki patch, ali su Redmondovci očigledno pomerili prag tolerancije...
Mada, kad se malo razmisli - lap-topu koji nema pravilne cikluse punjenja i pražnjenja, već je prečesto na kablu, ume da oslabi baterija. Ako laptop nema pravilnu "dojavu" o nivou napunjenosti, može se dogoditi sličan efekat
[ tdusko @ 06.02.2010. 22:56 ] @
Cekaj cekaj. El moze malo pojasnjenje za one kojima mozak bas i ne radi kako treba od ove silne kosave napolju. Ako sam dobro razumeo one linkove sa pocetka teme i ovo sto vi ovde pricate, mirkovci su uspeli da naprave OS (software) koji uspeva da unisti bateriju (hardware)? Ne kontam da li su sve ove baterije pocrkale nepovratno ili rade kao i pre instalacije win 7 kada se instalira neki drugi OS?
[ Ivan Dimkovic @ 06.02.2010. 23:02 ] @
Hehe, tako nekako.

Doduse nije prvi put - bilo je vise slucajeva da OS moze da unisti hardver.

Ovde se verovatno radi o trash-ovanju ACPI podataka u EEPROM-u. Videcemo sta ce Microsoft reci na ovo, ali kako stvari stoje problem nije bas mali.
[ Zoran Rodic @ 07.02.2010. 08:34 ] @
Nisam ukačio koji je vremenski period potreban da bi se problem manifestovao.
Vidim da nekima u startu ne radi kako valja a drugima tek nakon što su prešli na Win7, ... ali ne govore posle koliko vremena.
Drugo što bih primetio jeste činjenica da kada se provrte stranice sa drajverima za laptopove, dosta pomenutih za XP, pod sekcijom Utility – Tools ima aplikaciju Battery Check, ...Power Saver ... kako bilo ... dok iste nema u ponudi za skidanje kada se odabere Vista iili Win7.
Dakle, rekao bih je neko ipak na tu temu popričao iz recimo HP-a sa nekim momcima u Microsoft-u.

Ili te Power Saver ili Battery check aplikacije, nemaju nikakvog uticaja na ovaj problem?
[ combuster @ 07.02.2010. 10:55 ] @
Pa ne bi trebalo da to ima nekakve veze sa ovim problemom. Battery check ili power management opcije ne bi trebalo da imaju ikakve veze sa EEPROM-om osim iscitavanja istog.

cat /proc/acpi/battery/BAT1/info
present: yes
design capacity: 57720 mWh
last full capacity: 29280 mWh
battery technology: rechargeable
design voltage: 11100 mV
design capacity warning: 1464 mWh
design capacity low: 878 mWh
capacity granularity 1: 264 mWh
capacity granularity 2: 3780 mWh
model number:
serial number: 11
battery type: Lion
OEM info: Dell

E sad ako MS upisuje neke vrednosti ovde (sto je ludost i ne vidim svrhu) onda je ovo bug koji bi trebalo itekako da ih kosta. Pogotovo sto nisu odreagovali na vreme.

@tdusko

Citat:

Ne kontam da li su sve ove baterije pocrkale nepovratno ili rade kao i pre instalacije win 7 kada se instalira neki drugi OS?


Baterije su nepovratno pocrkale jer po instalaciji i drugih OS-ova (XP, Linux) problem ostaje. Kazu da su uspevali da povrate deo kapaciteta pomocu nekoliko full (re)charge ciklusa ali u fazonu mizerno...
[ darkonsm @ 07.02.2010. 11:35 ] @
Taman sam hteo ovih dana da kupim notebook i stavim win 7 kad ovo .
Ovo ce tesko raspetljati jer naravno sad svi kojima crkavaju baterije a na win 7 mislice da je ovo problem .
1 Da li se manifestuje kad se uradi cista instalacija na nov laptop.?
2Koji modeli nisu zahvaceni ?
Ako se nezna moracu drugi os da stavim .
[ maksvel @ 07.02.2010. 11:59 ] @
Po forumima pišu da se događa čak i na računarima sa OEM Windowsom!! tako da maltene niko nije pošteđen . Ne znam ima li igde eksplicitan spisak "nezaraženih" modela.

BTW, pošto ovde očigledno niko ne brani MS, a problem je bogme masovan, šta mislite da se ovo topuje u Windows Desktop ili Laptopovi, da ispratimo epilog tamo??

[Ovu poruku je menjao maksvel dana 07.02.2010. u 16:52 GMT+1]
[ Slobodan Milivojevic @ 07.02.2010. 16:05 ] @
Imam relativno star laptop 3 godine star, ali sam mu kupio novu bateriju. Uglavnom koristim Ubuntu linux, ali zbog nekih stvari imam na drugoj particiji Win7.

Staru bateriju drzim stalno u laptopu, ako nestane struja imam 30min da ga ugasim... Novu koristim jednom do dva puta nedeljno kad laptop nosim negde.

Pre instalacije Win7 mi je stara baterija drzala oko 45 minuta. I vidim od jednom, a bio sam u win7 nesto cesto, update firmware-a na 5 nokia telefona, neka cudesa jos... Nakon toga mi baterija cim iskljucim struju prijavljuje "Computer will hibernate in 5 minutes" i tako to :(. Nova baterija je za sad ok, jer dok je ona bila unutra nisam palio win7. Sad mozda je samo baterija previse stara, a mozda ima veze i sa win7.
[ combuster @ 07.02.2010. 16:24 ] @
@maksvel

Tema je top 24h tako da bi trebalo da bude poprilicno vidjena, eventualno da je neko od admina izmesti na Izdvojene teme da bi jos vise "bola oci". Cudi me da se na laptopovima jos uvek niko nije zalio na ovaj problem...

@Slobodan

Pa ako ti je bat drzala 45 minuta pre instalacije Win7 onda si i ti zakacen ovim bug-om. Koji model laptop-a imas, ako nista drugo da pravimo ovde listu "zeznutih" modela.
[ Srđan Pavlović @ 07.02.2010. 16:27 ] @
U svakom slucaju nemojte instalirati Windows 7 dalje na laptopove dok to ne srede.

@Slobodane - pa ti mi juce rece da nisi imao problema sa Lenovom? :)
Posto obojica imamo isti model (Lenovo S10e)... koju bateriju imas,
3, 6, ili 9 cell? Kod mene je 6 cell, nije bilo problema imao sam WIn 7 neko vreme
na toj masini, mada iskreno nisam ga mnogo ni koristio, mozda par puta se butovao
u Win7.

Moguce da se razlicitno manifestuje na razlicitim kapacitetima baterija za isti model :)

Anyway.... http://www.elitemadzone.org/t373690-29#2515794

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 07.02.2010. u 17:44 GMT+1]
[ stil @ 07.02.2010. 17:18 ] @
Evo da i ja prijavim Baterija na HP 6715b U tom trenutku sam vozio W7 RC skinut sa Majkrosoftovog sajta. Ponovni ciklusi punjenja i pražnjenja su samo pogoršali situaciju. Tako da je sada neupotrebljiva. Slao sam je i na servis ali nisu mogli ništa da urade. Nabavio novu i već sa njom imam 22 ciklusa po programu Battery care koji sam instalirao odmah nakon nakon instalacije W7 Ultimate . Vremenski pre nešto malo više od mesec dana. Baterija je za sada OK. Drži duže nego što je stara ikada držala pod Win XP i w7 RC. Nisam je ni jednom praznio do kraja ono što se radi kada se kalibriše. Kada se pojavi upozorenje na 10% uključim ga na adapter. Koliko sam shvatio neki su prijavili da se problem dešava kada se baterija potpuno isprazni a nije u W7. Tako da je neću kalibrisati kao što sam to povremeno radio pod XP-u. Videću šta će dalje biti.
[ Srđan Pavlović @ 07.02.2010. 17:30 ] @
[ maksvel @ 07.02.2010. 17:44 ] @
Lele, sve gore i gore.
OK, tema je na naslovnici
Poslah mejl korisnicima MSDNAA na faksu, da se bar predupredi kol'ko-tol'ko...
[ Srđan Pavlović @ 07.02.2010. 17:46 ] @
Zar se stvarno MS nije nigde jos oglasio za ovo, nemoguce je da ovoliko korisnika ignorisu?
[ Comrade @ 07.02.2010. 17:58 ] @
Meni se ovo desilo odavno, ali sam mislio, posto mi je komp star preko 3 godine, da je baterija crkla sama do sebe. Naime pre windows 7 bete baterija mi je trajala preko sat vremena, a sada mi treje oko 15 minuta. Mislim to sto se meni ovo desilo sa betom, pa i 'ajde, ko me j*be sto koristim betu, ali ljudima koji su kupili punu verziju...

Btw, laptop je MSI VR600x
[ stil @ 07.02.2010. 17:58 ] @


Ja nisam imao ovo upozorenje kada mi se desio problem sa starom baterijom. Samo nije mogla da se napuni preko 53%, a kasnije je posle svake iteracije taj procenat bivao sve manji.

Sa novom je sve OK. Nadam se da će tako i ostati.
[ combuster @ 07.02.2010. 18:03 ] @
@stil

LOL, to se samo Srdjan zevzeci, Srdjane ozbiljnosti malo molim khm... :D

@Srdjan

Pa jesi video kad je pao prvi report, tamo negde u septembru, i oni za sada nista... Ih sto bih voleo da padne jedna grupna tuzba...
[ Srđan Pavlović @ 07.02.2010. 18:40 ] @
Citat:
Ja nisam imao ovo upozorenje

@stil - priceless
[ icobh @ 07.02.2010. 18:43 ] @
Citat:
combuster: pao prvi report, tamo negde u septembru, i oni za sada nista...

Ne mogu da prepravljaju trenutno, ostao im source zarobljen na nekom lapu...
[ combuster @ 07.02.2010. 18:46 ] @
Da da, baterija im traje samo 3 minuta od kako je napune do vr'a pa ne stignu da patch-uju :)

Gde je sad Steve Balmer da vice:

Batteries Batteries Batteries :D

Juiced by M$
[ dany12 @ 07.02.2010. 18:49 ] @
A sta ako je lap stalno na AC power,jel i tada w7 zezne bateriju'
[ maksvel @ 07.02.2010. 18:51 ] @
Pa šta i ako zezne?
On izgleda upiše taj neki crap u BIOS svakako, pa kad kreneš da koristiš bateriju, to je to..
[ Srđan Pavlović @ 07.02.2010. 19:03 ] @
Cekaj meni sad nesto nije jasno.

Ta programabilna memorija, gde se beleze podaci o stanju baterije
se nalazi na samoj bateriji? Ili se nalazi negde na racunaru (BIOS chip)?

Ako je na samoj bateriji, onda ta baterija nece raditi posle nigde, a ako je
samo u BIOS-u ta pogresna informacija, onda nece raditi na tom racunaru
dalje bilo koji OS da se stavi i bilo koja druga baterija, kako i jeste u ovom problemu, ali ce raditi
ako se premesti u isti tip Laptopa na kome je recimo XP ili Linux, jer nista
lose nije upisano na samu bateriju.

Ja nesto sumnjam da na samoj bateriji ima neki EPROM? Ili gresim?
[ BBS @ 07.02.2010. 19:06 ] @
http://www.computerworld.com/s...ttery_problems?source=rss_news
[ Srđan Pavlović @ 07.02.2010. 19:09 ] @
^ Pa da, to vec znamo - ali od tada nista...

To sto oni "investigejtuju" korisnici mogu da okace macku o rep.
[ BBS @ 07.02.2010. 19:12 ] @
Nemoj tako mogu jos jednu stvar - da predju na Linux:)

Zar ne bi bila odlicna vest: Microsoft svojim korisncima preporucuje da koriste Linux OS dok ne popravimo "situaciju" sa beterijama:)
[ maksvel @ 07.02.2010. 19:14 ] @
Srđane, to što pričaš ima rezona, bar sa ovim informacijama što sada znamo.
E, zamisli foru - Windowsovci hoće da trampe baterije sa Linuksašima. Može al' uz doplatu.
[ Srđan Pavlović @ 07.02.2010. 19:16 ] @
E, to da nema Viste i XP-a gde se ovo ne desava ;)
[ Srđan Pavlović @ 07.02.2010. 19:17 ] @
http://3d2f.com/programs/37-55...eeprom-resetter-download.shtml


:)

Allows user to reset Smart Battery EEPROM to its initial values (this will erase all tracks of previous battery usage) except for ManufactureDate, which will be changed to current system date. All the Permanent Failure Flags if such will be found will be cleared (this will unlock the battery if it is locked) . So user will have a "brand new" battery after repacking. Electronics skills are also not needed. All the changes are made with one button click

# Allows to read and write content of EEPROM chips most frequently used in batteries.

# Allows to read Battery Data from EEPROM dump file. (For supported chipsets only.)

# With included Battery Analyzer allows to analyze batteries and select cells for battery packs.


Znaci IMA EPROM na bateriji.
[ combuster @ 07.02.2010. 19:18 ] @
Evo ja nudim Dell-ovu bateriju, dve godine staru, podatke videste pre par postova, videla je windows-a mozda na tri dana sveukupno od koga sedmicu na dva sata :)

Cena: 80% od cene nove baterije za Dell Vostro 1310 :) Ili ceo laptop sa sve Arch Linuxom za 80% od cene novog :D

Fora je u tome da oni majmuni jos uvek ne znaju gde je bug iako ce sad 6 meseci kako se korisnici zale i jace. Samo da ga isprave do W7 EOL...

/edit: Ne koristite onaj demo software - ima da izgubite pravo da tuzite MS when the time comes :)
[ stil @ 07.02.2010. 19:19 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: @stil - priceless :)


CC pa mene si našao da :)

U stvari poruka postoji samo što glasi:



Čitao sam ovu temu pre neki dan pa sam znao da ima nekakvo upozorenje ali nisam obraćao pažnju šta piše u njemu. :)


[ waikiki @ 07.02.2010. 19:24 ] @
Pre 2 meseca imao sam instaliran Windows 7 celih 5 minuta na HP laptopu. Cisto radi probe. Srecom instalaciju i probu sam uradio bez baterije a nakon instalacije usledio je format C. Potom sam instalirao XP i Linux Ubuntu i evo do danas, baterija je skroz OK. Ispravno se puni, pravilno pokazuje napunjenost i traje ocekivano oko 4 sata bez dopune. Hocu reci, Win 7 instalacija nije ostavila nikakve tragove u BIOS-u sto bi kasnije uticalo na kraci vek trajanja baterije.
[ Srđan Pavlović @ 07.02.2010. 19:25 ] @
Ocigledno nisu pogodjeni svi modeli laptopova.

Ne bi bilo lose da navodite tacne modele Laptopova sa kojim jeste / niste imali problema, vezano za ovo.

Isto tako, kod nekih se javi gotovo odma, a kod nekih posle 2 nedelje.. izgleda nema nekih pravila.
[ stil @ 07.02.2010. 19:28 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Cekaj meni sad nesto nije jasno.

Ta programabilna memorija, gde se beleze podaci o stanju baterije
se nalazi na samoj bateriji? Ili se nalazi negde na racunaru (BIOS chip)?

Ako je na samoj bateriji, onda ta baterija nece raditi posle nigde, a ako je
samo u BIOS-u ta pogresna informacija, onda nece raditi na tom racunaru
dalje bilo koji OS da se stavi i bilo koja druga baterija, kako i jeste u ovom problemu, ali ce raditi
ako se premesti u isti tip Laptopa na kome je recimo XP ili Linux, jer nista
lose nije upisano na samu bateriju.

Ja nesto sumnjam da na samoj bateriji ima neki EPROM? Ili gresim?


Ja na ovoj mašini (HP6715b) imam dual boot XP i 7. U trenutku problema sa starom baterijom bila je instalirana 7 RC i nije bilo ni od kakve pomoći da odem u XP, isto se ponašala. Kada sam kupio novu instalirao sam 7 Ultimate umesto 7 RC isto dual boot sa XP -om i za sada nema problema.
[ Srđan Pavlović @ 07.02.2010. 19:35 ] @
Citat:
MSDN RTM of Windows 7 did NOT fix this issue. Clearly the issue has not been addressed. I don't know why MS didn't fix this for the final RTM, espically when so many people have this problem.


E sad, da li je istina... procenite sami.... Ili mozda bolje ne :)
[ waikiki @ 07.02.2010. 19:36 ] @
Moj je HP6730s.. kao sto rekoh baterija je OK.. win7 je pre 2 meseca bio instaliran 5 min (bez baterije)
[ combuster @ 07.02.2010. 19:40 ] @
Pa to kada je bez baterije nista ne znaci...
[ darkonsm @ 07.02.2010. 19:42 ] @
Mislim da je jasno da problem postoji.
Ono sto nije jasno i tesko ce se utvrditi je obim toga .Normalno je da odredjen broj baterija propadne i nije svaka baterija propala na win 7 zbog ovog baga e sad koji je procenat .
U svakom slucaju sramota za microsoft.
[ Srđan Pavlović @ 07.02.2010. 19:43 ] @
http://blog.neuronaltraining.net/?p=13288

Resenje? :)

(na spanskom je ali snacicete se)
[ waikiki @ 07.02.2010. 19:44 ] @
Citat:
combuster: Pa to kada je bez baterije nista ne znaci...

Mislio sam da nista lose u BIOS nije zapisano sto bi kasnije uzrokovalo probleme.
[ combuster @ 07.02.2010. 19:46 ] @
Da da, fora je dobra, acpi na linuxu unistava vase laptop baterije, boot-ujte sa acpi=off kernel parametrom dok mi za 15 godina ne resimo problem i to nadjes na nekom kineskom blogu :D
[ saneldz @ 07.02.2010. 19:56 ] @
HP 6820s

Koristim Win7 jos od bete, nikakvih problema sa baterijom. Drzi negdje oko sat i po,
moze i duze ali ne smanjujem brightness niti ga stedim kad radi na bateriji.
[ combuster @ 07.02.2010. 20:19 ] @
A koliko ti je mator taj laptop kada ti je wear level 0% ?
[ waikiki @ 07.02.2010. 20:20 ] @
Microsoft tvrdi da je problem u Windows 7 alatu koji odlučuje kada je baterija ispražnjena ili nije u stanju da zadrži napunjenost.
Zvanični predstavnik kompanije navodi da je započeta istraga u saradnji sa njihovim poslovnim partnerima koji su na neki način povezani sa firmware-om sistema (BIOS), naglašavajući da je firmware taj koji pokreće PC i vrši inicijalizaciju hardverskih komponenti. Upozorenje koje se prima prilikom korišćenja Windows 7 operativnog sistema koristi firmware informacije da bi odredio da li je potrebna zamena baterije ili ne.
http://www.itsvet.com/tekst/windows-7-problem-sa-baterijama/3383/
[ Srđan Pavlović @ 07.02.2010. 20:38 ] @
Citat:
Microsoft tvrdi da je problem u Windows 7 alatu koji odlučuje kada je baterija ispražnjena ili nije u stanju da zadrži napunjenost.

Znaci oni same tvrde da je problem u njihovom alatu. Pa ok, neka ga srede.
[ combuster @ 07.02.2010. 20:40 ] @
Po meni je to politicki srocen bshit.

Citat:

Zvanični predstavnik kompanije navodi da je započeta istraga u saradnji sa njihovim poslovnim partnerima koji su na neki način povezani sa firmware-om sistema (BIOS), naglašavajući da je firmware taj koji pokreće PC i vrši inicijalizaciju hardverskih komponenti. Upozorenje koje se prima prilikom korišćenja Windows 7 operativnog sistema koristi firmware informacije da bi odredio da li je potrebna zamena baterije ili ne.


Pa ako je samo greska u firmware-u sto je krivica OEM-a jel'te a ne MS-a kako se taj problem ne manifestuje na drugim operativnim sistemima? Strasno bre... Ovo je samo izbegavanje odgovornosti a ja cekam da vidim sta ce da sroce kada budu resili problem kroz neki patch, sto ce spreciti da problem eskalira dalje ali je steta koja je napravljena nepopravljiva...

/edit: Ne Srdjane, naglasili su da je firmware taj koji pokrece PC i vrsi inicijalizaciju... Ma nemoj, to nisam znao. A zasto taj firmware "laze" pod W7 to nisu objasnil :)
[ saneldz @ 07.02.2010. 21:04 ] @
Citat:
combuster: A koliko ti je mator taj laptop kada ti je wear level 0% ?


Star je oko godinu i po plus ga koristim kao desktop-replacement tj skoro uvijek na AC power.
[ maksvel @ 07.02.2010. 21:13 ] @
Pre jednom forkovah xkcd, evo još jedared:

[ Zoran Milovanovic @ 07.02.2010. 21:35 ] @
Lenovo N500 - U Martu bice godinu dana ako me secanje sluzi (a to me slabo sluzi).

Vozio sam betu, rc i sada rtm. Sve ovo vreme je racunar na w7. Hvala njima tamo, pa su mene zaobisli :P



Baterija 3+h, jedino sto mislim da ovaj Everest nije umeo da ocita najbolje ove podatke, malo mi je sumnjivo da nije opao kapacitet bas ni malkice.
[ Slobodan Milivojevic @ 07.02.2010. 22:12 ] @
Laptop koji imam je Dell Inspiron 1300, evo sta pise za bateriju:

Code:
slobodan@triton:~$ cat /proc/acpi/battery/*/*
alarm:                   200 mAh
present:                 yes
design capacity:         2000 mAh
last full capacity:      524 mAh
battery technology:      rechargeable
design voltage:          14800 mV
design capacity warning: 200 mAh
design capacity low:     60 mAh
capacity granularity 1:  20 mAh
capacity granularity 2:  20 mAh
model number:            DELL TD4296
serial number:           30349
battery type:            LION
OEM info:                Sony
present:                 yes
capacity state:          ok
charging state:          charged
present rate:            1 mA
remaining capacity:      2000 mAh
present voltage:         16695 mV


Dakle pala je na cetvrtinu dizajniranog kapaciteta, pre samo 20ak dana je bila oko 900mAh. E sad dal je baterija sama od sebe propala ili je win7 sredio, nisam naj sigurniji, al znam da sam bar 20 sati u proslih 20 dana bio u win7, nekad i bez AC napajanja.
[ Mister Big Time @ 07.02.2010. 23:03 ] @
Nemam vremena trenutno ali terao sam prvo betu jos negde u martu prosle godine, a zatim i RC cim je izasla... i evo dan danas teram tu RC koliko dobro radi mrzi me da reinstaliram I ne znam o kakvom se to problemu radi sa baterijom, moja vuce regularno 2 i po sata i na 7ici RC i na XP-u i na Ubuntu-u... cak i OpenSolaris radi dobro

P.S. ne drzim cesto bateriju u masini, mozda me zato zaobisao ovaj 'kvar'...


P.P.S. zasto ovde naslov teme glasi da se ovo odnosi samo na RC verziju, ne i na finalnu? odo' da citam na brzak... hmm
[ combuster @ 07.02.2010. 23:11 ] @
Pa u trenutku kada sam procitao nisam bio siguran da li se radi samo o RC verzijama ili ovo kaci i RTM i OEM verzije, pa rekoh ajde da ne prejudiciram ipak je ovo advocacy, jedna netacna informacija, dizes paniku, sa'ranice te ovde :D
[ goodman @ 08.02.2010. 00:04 ] @
Meni se posle 6 meseci koriscenja win 7 pojavilo ovo FS amilo rpo 3505, jel to to o cemu se prica ovde



[ combuster @ 08.02.2010. 00:13 ] @
To je to, bullseye :)
[ staticInt @ 08.02.2010. 00:28 ] @
Au pa ovo je onako lep FAIL, ajde da se razumemo Linux je ipak free a Mikroshaft debelo naplacuje svoje produkte jos su ubacili ovaj neverovatan feature za smanjivanje veka baterija, mozda je sve zapravo zavera sa proizvodjacima baterija za laptopove :)
U svakom slucaju zivo me zanima koji ce epilog da dobije ova prica, na kraju ce opet da bude vuk pojeo magarca po poznatom principu, neko bi trebalo da udari po tuzbama po MSFTu da debelo plate ovu vrstu komocije.

Kao sto i mnoge cudi i mene cudi zasto je uopste dozvoljeno da OS petlja sa firmwareom baterije!?
[ stil @ 08.02.2010. 04:14 ] @
Ja sam prvo mislio da je stara baterija otkazala zbog starosti, 2 godine star laptop a onda sam čuo za ovo sa sedmicom RC. Stara baterija sada ne može da se napuni preko 0%, a kada se otkači od AC adaptera drži neko vreme minut dva i onda se mašina sama isključi.

Skrinšotovi onoga što pokazuje Everest.

Stara, na njoj piše: 10,8 V 55Wh




Nova

[ stil @ 08.02.2010. 06:29 ] @
Citat:
goodman: Meni se posle 6 meseci koriscenja win 7 pojavilo ovo FS amilo rpo 3505, jel to to o cemu se prica ovde





Čovek kaže da je rešio problem tog upozorenja :
-----------------------------------------------------
How I fixed my "consider replacing your battery".

Mislim da je dobro napraviti novi power plan i nazvati ga npr. kalibracija i postaviti ga da bude aktivan pa onda pratiti dalje korake.

1) Adjust all setting in your power scheme to minimize actions when the battery is low. (turn off all sleep or hibernate commands and reduce all warnings to 0 or 1 minute).

2) Run the following command: To change the 'Battery->Critical battery action->'On battery' setting to "Do nothing" using powercfg.exe

1. activate the power scheme you want to modify.
2. open an elevated command console (windows key, type 'cmd' in start menu, press "ctrl+shift+enter", click 'continue')
3. execute "powercfg -setdcvalueindex SCHEME_CURRENT SUB_BATTERY BATACTIONCRIT 0"
4. your current power scheme will show "Battery->Critical battery action->On battery: Do nothing" despite the option being unavailable in the drop box.

3) Run your laptop until it dies...your pc will fully crash. Then fully recharge and run until it dies again. This will recalibrate your battery. Because Windows 7 automatically shuts down your PC when it thinks the battery is low, it never recalibrates. You have to stop if from sleeping or hibernating all together to get the battery to recalibrate. I went from 66% battery wear to 0.0% overnight.

-------------------------------------------------------------------------------

Link

Ja sam sada probao to sa mojom starom baterijom i nije pomoglo verovatno zbog toga što nikada nisam ni imao to upozorenje. Ona samo odbija da se puni. Možda nekom pomogne.




[Ovu poruku je menjao stil dana 08.02.2010. u 08:51 GMT+1]
[ mmix @ 08.02.2010. 09:34 ] @
si probao da ga punis iskljucenog? (tj ukljucen u struju a OS shutdown)
[ mserifov @ 08.02.2010. 09:49 ] @
Ja sma imao neki Lenovo laptop prije par mjeseci i ganjo sam na njemu Win7 jedno 4 mjeseca non stop na baterij igro sam se ko lud 24 sata ga nisam gasio i opet je drzala jedno 1.5 sati ako ne i vise. Ali ljudi ovo je opasn bug ako je ovo stvarno bug za koji je kriv MS.
Kod mene dok sam se ja igrao na njemu nikad nije nista bilo cudno oko baterije.
Ali strh me da ponovo uzem laptop.
[ dany12 @ 08.02.2010. 10:14 ] @
Code:
┌─[ dany @ laptop ] - [ 11:07:01 Mon Feb 08 ] - [ / ]
└─[$]> cat /proc/acpi/battery/*/*
present:                 no
present:                 no
present:                 no
alarm:                   unsupported
present:                 yes
design capacity:         4634 mAh
last full capacity:      4634 mAh
battery technology:      rechargeable
design voltage:          11100 mV
design capacity warning: 232 mAh
design capacity low:     47 mAh
capacity granularity 1:  100 mAh
capacity granularity 2:  100 mAh
model number:            Primary
serial number:           04676 2007/07/29
battery type:            LIon
OEM info:                Hewlett-Packard
present:                 yes
capacity state:          ok
charging state:          charged
present rate:            0 mA
remaining capacity:      4634 mAh
present voltage:         12089 mV

Ja ne mogu da verujem da je ovo tacno,posle 2 godine i 3 meseca baterija istog kapaciteta,jes da je vecinom bio na AC power,ali opet kako da nije nikako opao kapacitet.Inace imam ovde i W7 instaliran vec oko par meseci.HP Compaq 6715b
[ stil @ 08.02.2010. 10:24 ] @
Citat:
mmix: si probao da ga punis iskljucenog? (tj ukljucen u struju a OS shutdown)


Jesam i to sam ga držao petnaetak minuta tako jer znam da kada sam je ranije kalibrisao iz XP-a nije htela odmah da krene sa punjenjem već posle nekog vremena. To se dešavalo samo posle kalibracije i nakon što otpočne da se puni napuni se do 100% bez problema. Sada to više neće da radi. :(
[ mmix @ 08.02.2010. 10:41 ] @
Mislio sam da ostavis laptop iskljucen tokom celog punjenja (preko noci recimo) dok ti sama elektronika laptopa ne prijavi da je baterija puna. Ako upalis win posle 15 minuta bug ce ti iskljuciti punjenje.
[ NemanjaM021 @ 08.02.2010. 10:43 ] @
Evo ja imam Win 7 Professional na Toshiba Satellite P200 od novembra 2009. i za sada je sve ok, a koristim ga i na AC i na bateriji.

[ stil @ 08.02.2010. 10:53 ] @
@ mmix

Pa gledaj on uopšte ne pokreće punjenje. Znači indikator punjenja - svetleća dioda koja to pokazuje se uopšte ne uključuje. Kada se to pojavilo ostavio sam ga čitavu noć (sa isključenim računarom a uključenim adapterom) i ništa nije pomoglo. Da ponovim. Problemi su počeli posle nestanka energije iz baterije dok sam bio u biosu . Posle toga nije mogao da se napuni preko 52% koliko god dugo da sam ga držao na napajanju bilo da sam u 7, XP ili da je isključen. Sa narednim iteracijama taj procenat se smanjivao i sada je došao do nule. Sada ima autonomiju od svega nekoliko minuta. Da li je za takvo ponašanje baterije kriva sedmica RC ne znam. Nova baterija radi normalno.
[ Goran Rakić @ 08.02.2010. 11:28 ] @
Mislim da ovde ima previše šuma, tj. sada su se svi setili da im baterija ne radi kako bi želeli. Verovatno je stvarni problem ograničen na neku usku grupu modela.
[ combuster @ 08.02.2010. 12:38 ] @
Ne bih se ja slozio sa tobom, tacno je da ovde pricamo o svemu i svacemu ali javilo se nekoliko ljudi sa konkretnim simptomima koji neumitno pokazuju na taj bug, ja sam mozda zapazio negde dvojicu gde to ne mora da bude slucaj.

Acer Aspire 6935G
Acer Extensa 4610
Acer Aspire 5920G/5940G
Acer Aspire 5715Z
Acer Aspire 6920
Acer Travelmate 5530G
Acer Travelmate 4230
Dell XPS M1530
Dell Latitude D830
Dell Latitude D630
Dell Studio 17
Dell Inspiron 1720
Dell Inspiron e1505
LG Xnote R500
HP DV9000
HP DV6000
HP DV6933cl
HP NC6320
HP Pavilion 6880EV
HP DV2000t
HP Pavilion DV5-1235la
Lenovo Y510
Lenovo Thinkpad SL410
Lenovo Thinkpad T61
Toshiba Satellite L40-14D
Toshiba Satellite U205

Nije me mrzelo da grep-ujem :D Ovo su samo modeli sa porukom Replace your battery - dakle nisam ukljucio one koji se zale na vek trajanja baterije od 45 minuta i slicno. Sto je najcudnije nigde MSI nije pominjan...
[ ninjaz @ 08.02.2010. 12:44 ] @
Ja imam MSI GX600 i koristim win7 jos od bete. Za sad nemam problema.
[ burex @ 08.02.2010. 13:07 ] @
HP Pavillion DV5 sa Win7 professional ovde - njet probljem za sada.
[ mmix @ 08.02.2010. 13:28 ] @
Toshiba satelite A200-14D, Home Premium takodje sve radi ok i na bateriji i na AC, sta vise ima malcice jacu autonomiju pod Win7 nego pod vistom.
[ Comrade @ 08.02.2010. 14:23 ] @
Citat:
combuster: Ne bih se ja slozio sa tobom, tacno je da ovde pricamo o svemu i svacemu ali javilo se nekoliko ljudi sa konkretnim simptomima koji neumitno pokazuju na taj bug, ja sam mozda zapazio negde dvojicu gde to ne mora da bude slucaj.

Acer Aspire 6935G
Acer Extensa 4610
Acer Aspire 5920G/5940G
Acer Aspire 5715Z
Acer Aspire 6920
Acer Travelmate 5530G
Acer Travelmate 4230
Dell XPS M1530
Dell Latitude D830
Dell Latitude D630
Dell Studio 17
Dell Inspiron 1720
Dell Inspiron e1505
LG Xnote R500
HP DV9000
HP DV6000
HP DV6933cl
HP NC6320
HP Pavilion 6880EV
HP DV2000t
HP Pavilion DV5-1235la
Lenovo Y510
Lenovo Thinkpad SL410
Lenovo Thinkpad T61
Toshiba Satellite L40-14D
Toshiba Satellite U205

Nije me mrzelo da grep-ujem :D Ovo su samo modeli sa porukom Replace your battery - dakle nisam ukljucio one koji se zale na vek trajanja baterije od 45 minuta i slicno. Sto je najcudnije nigde MSI nije pominjan...


Citat:
Meni se ovo desilo odavno, ali sam mislio, posto mi je komp star preko 3 godine, da je baterija crkla sama do sebe. Naime pre windows 7 bete baterija mi je trajala preko sat vremena, a sada mi treje oko 15 minuta. Mislim to sto se meni ovo desilo sa betom, pa i 'ajde, ko me j*be sto koristim betu, ali ljudima koji su kupili punu verziju...

Btw, laptop je MSI VR600x
[ Fanatic_ @ 08.02.2010. 21:13 ] @
Ja imam MSI VR705 koristim Win7 od kako sam ga kupio (pre nekih 6 meseci) i nisam imao vecih problema....mada mi je Battery Wear 15,3% (to je valjda normalno) dok moj drug ima Acer Aspire 5920g (koji se nalazi na spisku modela na kojima se javlja problem) skoro 3 godine od pocetka je koristio Vistu a od pre 5 meseci Win7 ni on nema problema sa baterijom,doduse retko ga skida sa AC, na oba laptopa je win7 x64
[ combuster @ 08.02.2010. 22:24 ] @
OMG

http://www.theregister.co.uk/2..._windows_7_battery_complaints/

Citat:

Microsoft says that extensive testing and conversations with OEMs indicate that Windows 7 is handling notebook batteries exactly as intended - despite user claims that upgrades to the new OS have caused significant degradation to battery life.
This tool was not available with Windows XP or Vista, and Microsoft says that according to its testing, Windows 7 is simply providing information that previous OSes did not. "It should stand to reason that some customers would be surprised to see this warning after upgrading a PC that was previously operating fine. Essentially the battery was degrading but it was not evident to the customer until Windows 7 made this information available.

"We recognize that this has the appearance of Windows 7 'causing' the change in performance, but in reality all Windows 7 did was report what was already the case."


Ma zasto li me ovo ne cudi? Nisam ja mama, zeka je... I sta sad, OEM-i ce da progutaju knedlu i da menjaju "defektne baterije". Znaci meni Linux pokaze wear level od 5% i instaliram W7 i on mi cikne bateriju za dva dana i to je to. W7 samo pokazuje ono sto je vec bio slucaj. Pa znas sta, maheri su stvarno...
[ New Village DC @ 08.02.2010. 23:01 ] @
Da ali kad meni neko kaze u prodavnici: garancija na laptop je tri godine, a na bateriju jedna. To mi je automatski sumnjivo. :)
[ combuster @ 08.02.2010. 23:19 ] @
Neka je jedna, samo da ne rikne odmah kao sto se to mnogima dogadjalo :) Ako se i to desi onda ce OEM da zameni bateriju free of charge (charge lol). A sada da li je do OEM-a ili W7 - to korisnika ne treba da bude briga dok god je pokriven garancijom :)
[ dule62 @ 08.02.2010. 23:47 ] @
Pozdrav svima. Windows 7 RC sam koristio vise meseci na laptopu Lenovo 3000 N200. Nisam imao nikakvih problema sa baterijom. Znaci cisto radi liste laptopa na kojima je bilo problema, a koja je vec poduza, Lenovo 3000 N200 iz mog iskustva nije na njoj.
[ El_Nino @ 09.02.2010. 00:28 ] @
Asus X52S ovde...

Pre nekih 3 meseca mi se javio problem sličan... Greškom mi je otišao u hibernate jer nisam video da se ispraznio skroz. Kada sam ga prikačio na AC prijavio mi je da je baterija neispravna, replacing bla bla...

Nakon toga otišao sam u BIOS i uradio rekalibraciju - trajalo je nekih 30ak minuta...

Od tada nikakvih problema... Kad stavim Power na Balanced sa full brightness drži nešto malo manje od 2h, što je i normalno... U Power Saver drži i više...

Win7 Ultimate 64bit...
[ da Vinci @ 09.02.2010. 12:31 ] @
Čisto radi spiska... Asus A7U nije među oštećenim... Imao sam Vistu, onda prešao na W7 (koji je u totalu radio 3 sata, u tom periodu i sat i pol na bateriju) i nije mi radio nešto po ćejfu (nije se htio ugasiti, dođe na Shutting down i ništa, jedino riješenje je bilo kill na dugme), tako da sam format C i vratio vistu... Svi su mi hvalili W7 kako je dobar, brz, drajvere sve nađe, ali ja lično nisam iskusio ništa od toga... Vista mi radi brže (belive it or not), svi drajveri rade besprijekorno (za razliku od W7)... Uglavnom baterija i sada drži oko tri sata na baterry saving modu, a oko dva sata na high performance modu (sa uključenim wireless-om i bluetooth-om i na full brightness)...
[ Mister Big Time @ 09.02.2010. 18:28 ] @
Citat:
New Village DC: Da ali kad meni neko kaze u prodavnici: garancija na laptop je tri godine, a na bateriju jedna. To mi je automatski sumnjivo. :)


Sta godinu, vecinom sad daju 6 meseci na bateriju. Ja sam dobio 2 god na masinu a na bateriju samo 6 meseci (i to jos pre skoro godinu dana).

Report:
Fujitsu Amilo Pi 3525, proverao sam bas i nema problema ni iz W7/XP ni Linux/Solaris.

Ima li neki 'official list' modela koji najscesce prave ovaj prob?
[ zverko1 @ 09.02.2010. 18:50 ] @
Evo da se i ja javim cisto radi modela koji izgleda nema taj problem.....Jedino je mozda stvar u tome da su W7 jos uvijek neka beta od prije godinu dana.....A tamo su zato jel supruga koja koristi taj laptop neda da stavim RC ili nesto drugo jel joj sve radi bez problema, i na bateriji i na struji, vec godinu dana.....tako da mislim da je taj model ili imun na taj problem ili je mozda stvar u toj beta verziji W7...

Model je: HP 6830S
[ ac1bd4 @ 10.02.2010. 11:03 ] @
Ja imam Asus K50IN i teram Win 7 nekih 25 dana, radi testa dva puta sam ispraznio bateriju dok ga Windows nije ugasio i oba puta je BatteryMon prijavio smanjen Full charge capacity. Pitanje je sada je l to greška do BatteryMon-a ili mi Win 7 polako jede bateriju...
[ VlaDiXx @ 10.02.2010. 13:24 ] @

potvrđujem problem na hp 6735s fu602
Prošlog oktobra sam instalirao w7 i ovo mi se desilo nakon 2 dana, no nisam mislio o čemu se radi pa sam mislio da je same baterije.

Baterija je mogla cca 150 minuta, sada 4-5 minuta. Naravno, pražnjenje i punjenje nije pomoglo.
[ zverko1 @ 10.02.2010. 14:25 ] @
Evo danas vidim na bug-online ovo....
http://www.bug.hr/vijesti/windowsi-7-baterije/100541.aspx
[ Srđan Pavlović @ 10.02.2010. 14:32 ] @
http://blogs.msdn.com/e7/archi...ery-notification-messages.aspx

Citat:
While the information regarding battery status is provided read-only to the operating system through ACPI, we performed a thorough code-review and verified that there exists no code that is capable of modifying battery status information.


Are you sure? :)

Citat:
This data would confirm our point of view that we are seeing nothing more than the normal course of battery degradation over time. The transparency provided in this new Windows 7 feature produced a notice that previously was not available to customers and did so shortly after upgrade. This is the root cause of the urgency with which we’ve seen postings, but does not change the reality of the condition of the battery. We have no confirmed cases of new machines with the as-purchased batteries.


Znaci imas bateriju koja ima kapacitet 2-3 sata, a onda u jednom trenutku ne mozes vise da je koristis -
sto bi njima valjda znacilo "normal course of battery degradation" - ali meni vise lici na "dishonorable discharge" :)
Stvarno, bolje da su stavili "Click here to short-cut your battery" button.
[ combuster @ 10.02.2010. 14:36 ] @
Citat:

izvješćima o problemima s baterijom obzirom da je ta funkcija uvedena tek u Windowsima 7, tako da ukoliko su ranije koristili drugi operativni sustav nisu bili svjesni problema.


Apsolutno se slazem, nisu bili svesni kakav ce problem napraviti W7 :D

I neko kaze MS ce da propadne. Kako bre da propadne kad im se svaka aminuje i kad su jaki toliko da ovakav FAIL pretvore u FEATURE???
[ mmix @ 10.02.2010. 14:51 ] @
Ajd za trenutak da spustimo loptu, kako zapravo windows (ili bilo koje parce softvera) moze da trajno unisti bateriju? Na stranu pogresna ocitavanja koja te oteraju u nedobrovoljnu hibernaciju, ali ovde se prica o trajnom hemijskom ostecenju baterije. Kako? Ne mozes ti da dischargujes 5Ah za par minuta i da tu ne bude ociglednih (termalnih) posledica, to je ukupno 60Wh oslobodjeno za 5 minuta, tj ekvivalentno petominutnom napajanju potrosaca od 720W. Toliko ne vuce ni ova moj kucna zver a kamoli power-savings dizajnirani laptop; da mu popalis sve tranzistore i motore ne moze da povuce toliko, da ne pominjemo da bi se zapalio/istopio u procesu.

PS: Da jos pride ne pominjemo da 720W na 12V vuce 60A jednosmerne struje, sto bi u startu sprzilo naponske linije.
[ Srđan Pavlović @ 10.02.2010. 14:53 ] @
mmix - pa problem i nije u momentalnom dicharge-u, samo se manifestuje tako kao da se upravo desio :)

Naravno da se baterija stvarno ne isprazni, ali su informacije o stanju baterije na nekom nivou pobrkane.
Ova prica ovog MS blogera o "normalnom toku praznjenja baterije" je smesna / tuzna - pazi imas bateiju
koja radi OK, 2-3 sata i onda odjednom padne na 15 min ili ne mozes uopste vise da je koristis. Ako je to
normalan tok praznjenja, onda super, samo malo cudi posve drugaciji tok na XP-u, Linux-u... itd :)
[ combuster @ 10.02.2010. 15:13 ] @
Na linuxu i visti je takodje moguce ocitati stanje baterije i bez tog novog feature-a za upozoravanje iz W7. Ako meni na linuxu ili na Visti baterija pokazuje 30Wh a posle instalacije W7 i za dva dana pokazuje da baterija treba da se zameni a onda se vratim na linux i pokazuje mi da baterija ima 5Wh charge onda to nesto nije u redu sa W7, mogu da pricaju sta god hoce.
[ mmix @ 10.02.2010. 16:19 ] @
Da, ali ako sam shvatio problem, nije pitanje samo u trenutnoj napunjenosti vec pada maksimalnog kapaciteta koji kad padne ispod 60% od max deklarisane prijavljuje faulty bateriju na Win7 (sto je taj novi feature), a sto su vrednosti koje prijavljuje ACPI i koje su za OS transparentne. Ako ista baterija pod dva razlicita sistema daje dve razlicite vrednosti za max/current onda jeste problem u ocitavanju u Win7, ali to i dalje ne moze da pokvari bateriju niti je charge nestao (ZOE je bitch). Sve te vrednosti ACPIu daje elektronika na bateriji i ne vidim sta bi MS tu mogao da sjebe jer je to readonly kolekcija, niti win7 cita neke podatke koje ostali ne citaju pa da pricamo o nekom side-efektu.

Pre se meni ciini da proizvodjaci laptopova i baterija nisu bas projektovali napajanje za hardver vec za OS koji ih ganja, pa win7 aero i high performance na lose odradjenoj bateriji povuku vise struje nego sto baterija moze da istrpi i tako je vremenom sjebe, ali i za to mora da prodje neko vreme, ne moze za dva dana. Jedopstavno nema logike u celoj ovo prici sem da je baterija totalno fuserski odradjena i nije prilagodjena maksimalnom drainu laptopa za koji je predvidjena (sto je opet realno problem proizvodjaca laptopa i nabudzene elektronike za koju nema pokrice u bateriji koju opet maksimalno skracuju zbog tezine).
[ combuster @ 10.02.2010. 16:25 ] @
Pa maksimalni kapacitet baterije uvek ostaje isti (ako mislimo na design capacity). Ono sto je meni cudno i na linuxu je da kada punim bateriju kada je laptop ukljucen charge je uvek u mWh isti kao i na proslom stanju (pre praznjenja/punjenja), kada je laptop iskljucen i kada se puni onda charge varira (nekad je veci nekad manji nego last full capacity).
[ w3bl0rd @ 10.02.2010. 16:26 ] @
I meni isto nije jasno kako win 7 može sjebat bateriju...... prije je do lošeg hardwarea, al kad veli da se to događa samo na win7 ništ mi nije jasno
[ Srđan Pavlović @ 10.02.2010. 16:30 ] @
@mmix - OK, ako nalazis da nema logike - koja onda logika stoji iza cinjenice
da baterija sasvim OK radi na Windows XP-u i na Linuxu, a da se ovo
desi ubrzo nakon instalacije Windows-a 7, tamo gde se desava?

Znaci MS bloger tvrdi "Losa baterija". Ta njegova prica bi pila vodu da ta ista
baterija pre toga na XP-u nije radila "ko zmaj" - pa je onda nekako magicno
posle instalacije Win7 postala losa i kapaitet joj pao sa 2 sata na 15 min, ili na "0".

Losa baterija - How yes no :)
[ Zoran Milovanovic @ 10.02.2010. 16:48 ] @
Bas sam citajuci ovu temu, shvatio i da je jednom ortaku baterija prestala da radi nakon instalacije Windows 7 (mozda svega 2 dana nakon toga). Pre toga je terao Vistu (legalno kupljena/dosla uz Acer).

Evo ja Win7 vozim od kada sam uzeo ovaj racunar i nemam problema sa baterijom. Ali je definitivno cudno da to nakon istalacije Win7 baterija otkaze, a onda reci, verovatno baterije nisu dobre. (Koliko sam ja video ovoh slucajeva ima na milione - razliciti modeli, razlicite serije, baterije..)
[ mmix @ 10.02.2010. 16:55 ] @
Pa ne kazem da problema nema, samo pokusavam da odgonetnem odakle problem potice. Posto je samo tri stvari koje mogu da sjebu kapacitet baterije (ako ne racunamo prozaicne razloge kao sto su cekic i slicno) a sve tri su posledica nereverzibinlih hemisjkih proceas u bateriji. Prva dva su praznjenje ispod minimuma i punjenje iznad design capacity-a (overcharge) i o oba ova racuna vodi elektronika na bateriji (posto ona "zna" specificni profil baterije za koju je trajno vezana), treci je max drain u amperima i nije linearan (zavisi od trenutnog kapaciteta) i tesko ga je kontrolisati. U svakom slucaju balanced win7 ne bi smeo da povuce vise struje nego XP i samim tim ne bi smeo da ima ove probleme.

Postoji i druga varijanta: vrlo je moguce da win7 povice vise ampera od XPa narocitu u high performance rezimu kad raspali ceo GPU i da drain veci od deklarisanog bukvalno sjebava monitorsku elektroniku na bateriji koja to ne ocekuje (manje kontrole, jeftinija baterija) i da taj drain sjebe njeno interno stanje na bateriji nevezano za realno stanje samih celija baterije. To bi moglo da objasni desavanje i zasto se kod nekih problem javnja a kod nekih ne (zavisi koliko je nabudzen laptop naspram isfusarenih baterija)
[ Srđan Pavlović @ 10.02.2010. 17:38 ] @
Ja pretpostavljam da ovde sama baterija (dakle hemija, jel) nema nikakav problem.

Problem je verovatno kod EPROM-a na bateriji. Jednostavno, Windows-7 upise tamo
neke vrednosti zbog nekog bag-a (onaj bloger tvrdi da ne upisuje, ali to ce se pokazati tek
kad neko ozbiljnije pristupi ovome), i onda baterija moze stvarno biti dobra koliko oces
- kada njen EPROM govori svakom racunatu u koji se ubode baterija da je ona prazna, ili da ima 15% kapaciteta, itd.

Zapravo ja sam tako skontao - da na bateriji ima EPROM (dakle memorija koja pod izvesnim
uslovima dozvoljava UPIS necega), a najlogicnija mi je pretpostavka neke brlje oko toga, jer
prosto ne verujem i da sve komponente vuku maksimum da baterija moze da se unisti, moze
verovatno samo brze da se isprazni.
[ milooskv @ 10.02.2010. 17:48 ] @
Da se i ja uključim u raspravu :)))

@mmix:
Baterija na sebi poseduje čip na kojem su između ostalog upisani sledeći podaci: nazivni kapacitet baterije (deklarisani kapacitet), maksimalni kapacitet( maksimani kapacitet do kojeg baterija može da se dopuni,koji je kod nove baterije jednak nazivnom), trenutni kapacitet (trenutna napunjenost baterije) , potrošenost( procenat oštećenja baterije) itd. Kada je potrosenost baterije 0%, maksimalni kapacitet je jednak nazivnom kapacitetu baterije, i kolo za punjenje na laptopu dopunjuje bateriju sve dok se ne dostigne taj nivo i nakon toga prestaje sa punjenjem. Međutim, Win7 promeni vrednost istrosenosti baterije na čipu, na recimo 90%, i onda se vrednost maksimalnog kapaciteta baterije smanjuje za 90%, tj na 10% od nazivnog kapaciteta,pa tada prilikom punjenja kolo za punjenje baterije puni bateriju sve dok se ne dostigne vrednost maksimalnog kapaciteta, koji je sada samo 10% od nazivnog(realnog) i tada se gasi punjenje, i praktično baterija u sebi poseduje samo 10% kapaciteta iako je sposobna da primi još. Kapacitet baterije nije moguće izmeriti direktnom metodom, vec na čipu postoje kola za merenje struje i napona baterije, pa se na osnovu toga, i deklarisanog kapaciteta računa koliko je baterija puna. Hoću da kažem da je hemijski baterija dobra, ali su joj parametri na čipu pogrešno upisani, i tu dolazi do greške.

Verovali ili ne, meni se ovo desilo pod Win XP-om, sada mi je nivo istrošenosti 50 %. Bilo je 20% i kada sam ispraznio bateriju do kraja i ponovo je napunio, dobio sam ovo očitavanje.

Sad mene zanima, ako je Win uspeo da edituje ove podatke, da li postoji neki softver koji takođe može da ih edituje, i vrati u pređašnje stanje?
[ mmix @ 10.02.2010. 18:27 ] @
@milooskv, mislim da nisi u pravu, eeprom o kojem pricas ne sadrzi sve te podatke, sasvim sigurno ne sadrzi stepen ostecenja kao direktnu vrednost. Imas izmedju ostalog i dosta screenshotova na ovoj temi koji pokazuju koji podaci se nalaze na epromu baterije. Stepen ostecenja o kojem pricas (ili wear level) je prosto 100% - (lastfullcharge/designcapacity).

Citat:
Srđan Pavlović:  Problem je verovatno kod EPROM-a na bateriji. Jednostavno, Windows-7 upise tamo neke vrednosti zbog nekog bag-a (onaj bloger tvrdi da ne upisuje, ali to ce se pokazati tek
kad neko ozbiljnije pristupi ovome), i onda baterija moze stvarno biti dobra koliko oces - kada njen EPROM govori svakom racunatu u koji se ubode baterija da je ona prazna, ili da ima 15% kapaciteta, itd.


Indikativna stvar u vezi tvoje tvrdnje je da upis u eeprom umesto citanja iz njega nije nesto sto je podlozno bugovima, nije ono bas sapleo se pa umesto citanja pisao, ako win7 brlja po epromu baterije onda je to NAMERNO. Mogu lako da prihvatim nehat i bagovitost, ali bas tvrditi da MS namerno prikazuje ljudima baterije kao pokvarene je malo na granici teorija zavere.

Medjutim, to problematicno polje (last full charge) se menja SVAKI put kad se punjenje baterije zavrsi kompletno; ne znam tacnu algoritmiku i pretpostavljam da se razlikuje od baterije do baterije (predstavlja njen profil) ali u osnovi ako u periodu T+dT charge poraste za manje od dC zaustavlja se punjenje i trenutni charge se progrlasava maksimalnim), taj proces se desava u saradnji izmedju napojne elektronike laptopa i elektronike na bateriji i nezavisan je od BIOSa i OSa (inace ne bi mogao da punis bateriju bez ukljucenog kompa) . Cak iako Win7 upisuje u ovo polje ne moze da ga zakljuca za upis niti to cini, i prvi sledeci full charge van Windows 7 (znaci kompletan shutdown i samo punjenje do kraja) ce vratiti tu vrednost na realnu vrednost. Cak i da kazes da win7 odmah to prebrise kad se izbutujes, ta realna vrednost bi se videla pod linuxom ako njega prvo podignes.
[ milooskv @ 10.02.2010. 18:34 ] @
Ja sam ubeđen da sadrži sve ove podatke, jer kad moju bateriju ubacim u drugi laptop, on mi pokaže isto, dok kad drugu bateriju ubacim u moj laptop, on mi pokaže drugačije podatke ( podatke sa te druge baterije ), a kad vratim moju, on pokazuje stare podatke. Na osnovu toga mislim da baterija u sebi sadrži sve ovo.
[ combuster @ 10.02.2010. 18:44 ] @
BIOS definitivno sadrzi neki algoritam za punjenje baterije - to odgovorno tvrdim. Od kako sam flash-ovao bios na verziju A15 drasticno mi je opao kapacitet baterije (sa 50000mWh na 30000mWh) a u opisu bios-a stoji "Optimized battery charging algorythm" Laptop je Dell Vostro 1310 pa koga ne mrzi neka proveri...
[ Srđan Pavlović @ 10.02.2010. 18:46 ] @
Citat:
Od kako sam flash-ovao bios na verziju A15 drasticno mi je opao kapacitet baterije (sa 50000mWh na 30000mWh) a u opisu bios-a stoji "Optimized battery charging algorythm"

E jesi ga optimizovo, svaka ti chas'

Dobro rece za ovo, da ne skidam novi bios za svoj netbook, ko zna koliko ce da mi skrati bateriju :D
[ combuster @ 10.02.2010. 18:54 ] @
Pa ja prvo pomislih da su sporo punjenje (od nekih 2 sata i 30 minuta) ubrzali time, kad se iznenadih da punjenje traje isto toliko a baterija da drasticno gubi kapacitet i to vec posle prvog/drugog punjenja/praznjenja.

Sto se BIOS-a tice naravno da smes da update-ujes, to su izgleda mi zabagovali nesto samo za ovaj moj... :D
[ mmix @ 10.02.2010. 19:37 ] @
Citat:
milooskv: Ja sam ubeđen da sadrži sve ove podatke, jer kad moju bateriju ubacim u drugi laptop, on mi pokaže isto, dok kad drugu bateriju ubacim u moj laptop, on mi pokaže drugačije podatke ( podatke sa te druge baterije ), a kad vratim moju, on pokazuje stare podatke. Na osnovu toga mislim da baterija u sebi sadrži sve ovo.


eeprom jeste na bateriji, samo nema wear level podatak o kojem si pricao, taj podatak je dinamicki sracunat.

Citat:
combuster: BIOS definitivno sadrzi neki algoritam za punjenje baterije - to odgovorno tvrdim. Od kako sam flash-ovao bios na verziju A15 drasticno mi je opao kapacitet baterije (sa 50000mWh na 30000mWh) a u opisu bios-a stoji "Optimized battery charging algorythm" Laptop je Dell Vostro 1310 pa koga ne mrzi neka proveri...


Ne mora da znaci da je tako kod svakog, ali kakva god da je kombinacija, lastfullcharge vrednost je u epromu baterije i direktno vidljiva kroz acpi. Ono sto meni jos pada na pamet je da mozda ti biosi ni ne pokusavaju da pune bateriju preko zadnje upisane lastfullcharge vrednosti (pod pretpostavkom da baterija nikad nece moci da se opravi) tako da kakav god inicijalni pad bio nema sanse za oporavak. To onda mogao da resis kroz onaj program koji je Srdjan okacio, samo uprogramiraj lastcharge da bude isti kao design capacity i uradi pun charge van OSa, ako baterija i jeste sjebana punjenje ce se zaustaviti na realnoj vrednosti.
[ milooskv @ 10.02.2010. 19:54 ] @
Jeste on dinamički sračunat, to je ok, ali je netačno sračunat. Meni je wear level 50%, a siguran sam da wear level na mojoj bateriji nije preko 20%

Hoću da kažem da je ware level razlika u % između max kapaciteta i deklarisanog kapaciteta baterije, što znači da vrednost max kapaciteta može da se menja, i da laptop neće da puni preko te vrednosti, iako je baterija hemijski sposobna da se puni i preko toga.

[Ovu poruku je menjao milooskv dana 10.02.2010. u 21:50 GMT+1]
[ StORM48 @ 11.02.2010. 11:28 ] @
Citat:
Microsoft denies Win 7 battery bug

Rumours of a battery-biting bug in Windows 7 that was causing notebook users to receive incorrect warnings of impending disaster - and even cause actual damage to batteries - have been dismissed following an investigation by Microsoft.

Despite numerous reports of battery life suddenly diminishing following the installation of Windows 7, coupled with a warning to "consider replacing your battery," Microsoft has concluded that the issue is nothing to do with Windows 7 or its ACPI management.

In a post to the Windows 7 Engineering Blog - via Digital Trends - Windows Group president Steven Sinofsky states that "to the very best of the collective ecosystem knowledge, Windows 7 is correctly warning batteries that are in fact failing and Windows 7 is neither incorrectly reporting on battery status nor in any way whatsoever causing batteries to reach this state," and confirms that "in every case we have been able to identify the battery being reported on was in fact in need of recommended replacement."

Sinofsky points to the fact that no reports of battery failure thus far have been on new hardware, instead all being from users who have upgraded older devices to Windows 7. The simple reason why Windows 7 appears to have been to blame: the "consider replacing your battery" message, which appears when the last full charge is less than 40 percent of the recorded design charge for the battery, is a new feature which was not present in previous versions of Windows. By announcing the pre -existing battery degradation after an upgrade, Microsoft appears to have mislead users into believing that Windows 7 was the cause - rather than just the age of the laptop.

Having communicated with OEMs regarding the issue, Sinofsky states categorically that "we are seeing nothing more than the normal course of battery degradation over time," and that those wishing to upgrade to Windows 7 should do so without fear for their batteries.

Despite these reassurances, comments are still being made that there genuinely is an issue to be addressed here: one user claims that Microsoft is ignoring the true issue, which is "a marked difference between relative battery life when running Windows 7 vs. any other recent variety of Windows." Others claim that the problem stems from Windows 7 using the Design Capacity field rather than the Total Capacity field for calculating the health of a battery, with user DanLee81 stating that "design capacity with all the problematic batteries is an unpopulated field," reading 0 in affected batteries - even in new laptops including the "Samsung Q320 and Toshiba Satellite T110."

For now, Sinofsky has promised to "continue to monitor the situation" and to continue to "have focused communication with our OEM partners as they monitor their customers and PCs over time."

IZVOR

Znači.... no comment.
Uspeli su efektno da useru jedini Windows koji me je ozbiljno zaintrigirao.

I još odbijaju da priznaju problem...

Možda bi EU mogla malo opet da ih lupi po džepu, da se nauče pameti. Stoka!

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 11.02.2010. 11:33 ] @
Nesto mi se cini da im se smesi druzenje sa sudom u USA, class-action style :)

Ovakve stvari su san svakog advokata :)
[ mmix @ 11.02.2010. 11:56 ] @
Sumnjam. Po kom osnovu? Nista od ovoga nece prici sudu, tj presudi dok se tacno ne utvrdi zasto baterije crkavaju. Pre toga nemas dokaz da je MS kriv za to, jedino sto imas je grupu ljudi koja tvrdi da im je win pojeo baterije. Ja sam siguran da se neko sad ovim bavi u malo vise detalja i radi merenja i isterace stvari na videlo pa ce onda tek biti sudjenja, mada je moja pretpostavka da ce pre proizvodjaci laptopova da se nadju pred istim.
[ combuster @ 11.02.2010. 12:21 ] @
Slazem se, tuzbe nece biti sigurno dok se skroz ne razjasni o cemu se radi. Mada moguce da ce biti da je vuk pojeo magarca i da ce svi negirati krivicu i MS i OEM-i i proizvodjaci baterija. U slucaju da su ovim problemom pogodjeni i netbook-ovi/laptopovi off the shelf onda bi sigurno krivica morala da padne na nekoga, takvo stanje bi bilo neodrzivo zbog nezadovoljstva kupaca. A kako vidim ima slucajeva i sa ganc novim modelima.
[ StORM48 @ 11.02.2010. 12:38 ] @
Koliko sam ja do sada shvatio, uopšte nije problem reprodukovati ovaj bag, koristeći par novih primeraka laptopova, koji su prijavljeni kao pogođeni.

Ovo smeta korisnicima, ali daleko najveću štetu pravi proizvođačima laptopova, pa mislim da bi i oni imali koristi od sudskog epiloga.
Negiranje je najbezobraznije čega su se mogli setiti i zbog toga bi morali da plate.

Pozdrav
[ combuster @ 11.02.2010. 12:43 ] @
Onda ce MS morati da pojede sopstvene reci i takvo stanje sigurno nece biti odrzivo... Meni je za sada logicno ovo sto pokusavaju, negiraju i pokusace da se sve zaustavi na tome, da su priznali, pojeli bi ih tuzbama tako da bi neki settlement ili besplatna zamena baterija o trosku MS uz jedno ogromno izvinjenje svim korisnicima morala da padne...

Makar dobijaju na vremenu...
[ mmix @ 11.02.2010. 12:54 ] @
JA bas nisam to razumeo tako, koliko vidim po netu niko nije izveo blind test niti bilo kakav komparativni test. Ja koliko vidim MS se najvise optuzuje ne za kvarenje baterija vec za forced shutdown i prikazivanje baterija neispravnim u situacijama kad je designcapacity=0, sto je opet feler proizvodjaca baterije i opet nema veze sa kvarenjem baterije ni trajnom stetom. Cisto komparativno recimo da ti napravim konzolni program u koja uneses dva broja i ja ti dam njihovu razliku, i ti uneses 0 kao delilac i onda me tuzis kad ti vratim divide by zero? Sta je trebalo da pretpostavim? Ako designcapacity vrati 0 to onda znaci da je baterija felericna jer ne odgovara standardu, to sto je bila "felericna" od pocetka je opet problem proizvodjaca baterije
[ Goran Rakić @ 11.02.2010. 13:20 ] @
Citat:
mmix
uneses dva broja i ja ti dam njihovu razliku, i ti uneses 0 kao delilac i onda me tuzis kad ti vratim divide by zero? Sta je trebalo da pretpostavim?


Da ispravno implementiraš zahtev korisnika i sprovedeš kontrolu kvaliteta ;)
[ combuster @ 11.02.2010. 13:24 ] @
Ne govori se ovde o tome uopste mmix, reci mi da je slucajnost situacija da po instalaciji Win7 kapacitet baterije degradira toliko? Nisu korisnici ludi, baterija im sa Vistom drzi dva sata a sa W7 ni pet minuta pre nego sto se ugasi. Reinstaliraju Vistu jer su popljuvali sedmicu kad ono isto i tamo. Pa jel moguce da njih gomila ima isti problem, da za dva dana kapacitet baterije degradira toliko i to bas po instalaciji sedmice? Dakle, da je baterija vec bila losa to mogu da okace macku o rep, to je sigurno.

E sad, ok je ono sto si pricao gore, ni meni nije jasno kako moze da se izmeni firmware u bateriji ili u bios-u preko operativnog sistema, to jedino sa namerom moze da se reprogramira EEPROM a kako MS tvrdi to ni iz bliza nije tacno. Jedino ako je doslo do nekog bug-a koji se trigeruje ocitavanjem parametara pod specificnim uslovima na nacin na koji to recimo cini W7 a Vista i Linux ne, pa su samo zakaceni BIOS-i odredjenih modela laptopova ili specificnih modela baterija. Zaista MS mora da testira zajedno sa OEM-ima pod kojim uslovima dolazi do toga a ne samo da kazu u nasoj rutini nema nista neobicno i case closed.

U glavnom sta briga korisnika ko je kriv, njih je to kostalo, neke i za cenu dodatne baterije...

I da, kontrola gresaka mora da postoji, zato i sluzi test period da bi se proverilo da li sve funkcionise pod razlicitim uslovima eksploatacije, da je bug ispravljen dok RTM jos uvek nije bio spreman ne bi bilo problema, to sto finalni proizvod i pored prijavljenog bug-a u vreme RC-a ima isti problem - to je vec bre bezobrazluk...

Ja sam sa Ubuntu-a pobegao jer sam testirao 9.04 i nasao gadan bug gde tastatura i touchpad ne rade pri cold boot-u na mom laptopu, prijavio sam mesec i po dana pre izlaska zvanicne verzije, za sve to vreme niko se od Ubuntu developera nije potrudio da taj bug ispravi pa kada je izasla finalna verzija poceo je da se moj bug report popunjava sa korisnicima koji su imali isti problem. Dakle prijavis bug na vreme pre izlaska finalne verzije, niko se nije ni potrudio da to ispravi, ukazes tacno pod kakvim uslovima dolazi do toga i zasto cak, to je za mene dovoljno da promenim distribuciju i da se vise nikada ne vracam na nju. A da mi je kojim slucajem ostetila hardware, pa digao bih dreku do nebesa...
[ ksrele @ 11.02.2010. 13:34 ] @
Ja nemam laptop, ali sam ujaku pre nekih mesec dana stavio Windows 7 na neki Acer laptop (http://www.elitesecurity.org/t385960) i cini mi se (kao sto u prilozenoj temi pise) da mu se vek baterije malo smanjio. Nisam sa njim nesto detaljno komunicirao oko laptopa i baterije u skorije vreme, ali je ujak spomenuo onako u prolazu da mu laptop kratko radi na bateriji. Moracu ovih dana otici da vidim sta se desava.

Nego, prvenstveno sam se javio da pitam da li neko moze da postavi neki merac struje, pogodno bi bilo neki koji ima graph /history/, izmedju baterije i laptopa da vidimo kolika je razlika u potrosnji izmedju Win7 i nekog drugog OS-a. Nadam se da je to izvodljivo. Znam da sada nece niko da unisti bateriju zbog toga, ali ko ima neku polovnu a ne koristi je, moze da je otvori i nadje koje su to dve zice glavni + i - i onda jedan vod premoste preko meraca.
[ combuster @ 11.02.2010. 13:39 ] @
Nema potrebe za tim, acpi ocitava to sve, imas present voltage i present rate, podelis i dobijes koliko mA trenutno srce...

present rate: 20669 mW
present voltage: 12024 mV

dakle trenutno srce 1.72A

Nije mi ovo jaca strana ali trebalo bi da je tako :D
[ ksrele @ 11.02.2010. 13:41 ] @
Pa? Jel Win7 srce vise od ostalih? Sta kazu ti podaci?
Mislim da je realnije kada se to FIZICKI izmeri. Onda nema laganja.
[ combuster @ 11.02.2010. 13:45 ] @
Pa nema laganja ni ovde, podaci mi se ocitavaju realtime, menjaju se u zavisnosti od toga sta radim na laptopu. Win7 a ni windows nemam pa tako ne mogu da uporedim, ako neko ima mogao bi da ocitava. Trenutno mi radi wireless, brightness je na max, 13" ekran, slusam ziku preko sluski i imam nakacenog samo wireless misa preko usb-a (logitech pro desktop 2400)... C2D 1.8GHz sa x3100 integrisanom grafikom... Cim pustim muziku preko zvucnika present rate mi skoci za 1W tako da bih rekao da je to ok (mono zvucnik).

U stvari mogao bih da napravim bash skriptu koja ce ovo da mi radi automatski i izbacuje potrosnju svaki sekund, pa onda mogu i graph da napravim :)

Evo sada sam smanjio osvetljenje na 2 od mogucih 10 i pade present rate na 17944 mW
[ milooskv @ 11.02.2010. 14:26 ] @
Ne verujem baš da će Microsoft nadoknaditi štetu, i platiti nove baterije tolikom broju korisnika. A i realno, koliko ljudi je uništilo bateriju instalirajući piratski win, njima sigurno neće da nadoknade štetu. Evo samo sa ovog foruma, koliko ima ljudi da im je win uništio bateriju, a koliko njih je instaliralo legalan windows?! ;-)
[ tdusko @ 11.02.2010. 14:27 ] @
Mirko se ogradio:

http://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php?nav_id=410252
[ mmix @ 11.02.2010. 14:56 ] @
Ma Aero je pera zdera, i bez merenja sam ubedjen da srce vise. Ja bih pomogao al laptop je zenin i ne bi me bas blagonaklono pogledala da joj stavim dual boot sa linuxom
Drugi problem je medjutim koliko ti mozes verovati toj vrednosti ako je problem do felericne elektronike u bateriji Jedini realan nacin je eksterno redno vezivanje preko strujomera i jedini realni eksperiment je dva ista nova laptopa sa dve nove baterije u nekoliko iteracija da se eliminise potencijalni kvar test baterije.

Citat:
Goran Rakić: Da ispravno implementiraš zahtev korisnika i sprovedeš kontrolu kvaliteta

To je bio samo primer. Ovaj nivo Q&A je preteran i nepotreban, analogno bi bilo da svaki put kad sipas gorivo nosis isto na labaratorijsku proveru i onda jos rucno izmeris nivo goriva u rezervoaru jer ne verujes plovku AKo je acpi standard definisao da designcapacity drzi fabricki maksimalno siguran nivo napunjenosti onda su baterije kojima je to 0 felericne. 0 ne mora da znaci samo da vredonst nikad nije postojala jer nije podrzana, moze isto da bude i rezultat kvara na bateriji. Dakle ako je tu 0 sigurnije je da korisniku prijavis neispravnu bateriju nego da to ignorises i da posle sistem okine bez upozorenja (kako bi se tek za to bunili).
Isto tako resenje koje traze, da se koristi TotalCapacity je smesno, ni tu vrednost nemaju sve baterije a overcharge ce vrlo brzo spustiti lastfullcharge vrednost duboko ispod totalcapacity pa bi bilo da baterija nikad ne moze da se napuni i da ju je windows 7 opet sprzio. Kako god da obrnes ne valja, MSov jedini faul ovde po meni je sto jednostavno nije dodao "ignore faulty battery" warning pa pici na svoj rizik ako znas da je tvoja baterija fabricki dizajnirana felericno.

Citat:
combuster: Ne govori se ovde o tome uopste mmix, reci mi da je slucajnost situacija da po instalaciji Win7 kapacitet baterije degradira toliko? Nisu korisnici ludi, baterija im sa Vistom drzi dva sata a sa W7 ni pet minuta pre nego sto se ugasi. Reinstaliraju Vistu jer su popljuvali sedmicu kad ono isto i tamo. Pa jel moguce da njih gomila ima isti problem, da za dva dana kapacitet baterije degradira toliko i to bas po instalaciji sedmice? Dakle, da je baterija vec bila losa to mogu da okace macku o rep, to je sigurno.

Pazi, ja mislim ali ne mogu 100% da tvrdim da je ovde problem sa vecim sustained drainom koji proizvodjaci laptopova nisu predvideli kroz win7 (kad su ga pravili nije se ni znalo za win7). Da se ne lazemo, proizvodjaci laptopova seku krivine pod pritiskom trzista, svako bi hteo da ima autonomiju od 12 sati sa 4 AA baterije. To jednostavno ne ide, kapacitet baterije je linearan masi iste, max amperaza je proporcionalna povrsini anode, to su fakti. I ne moze proizvodjac A da nudi laptop istih karakteristika kao proizvodjac B ali sa upola manjom baterijom a da ne bude posledica. Seku se krivine jer vecina korisnika ne koristi svu elektroniku na laptopu pa se "optimizuje" baterijsko napajanje. I onda dodje novi OS koji raspali GPU i cuze kontinualno jacu struju i przi anodu brze nego drugi OSovi ili cak isti OS na bolje uradjenoj bateriji. ALi sve i da cuze tu struju opet nije krivica MSa ako on samo koristi hardver koji mu je na raspolaganju, da je hardver dobro uradjen to bi samo smelu da utice na autonomiju, ne i na zivotni vek.

Citat:
combuster: E sad, ok je ono sto si pricao gore, ni meni nije jasno kako moze da se izmeni firmware u bateriji ili u bios-u preko operativnog sistema, to jedino sa namerom moze da se reprogramira EEPROM a kako MS tvrdi to ni iz bliza nije tacno. Jedino ako je doslo do nekog bug-a koji se trigeruje ocitavanjem parametara pod specificnim uslovima na nacin na koji to recimo cini W7 a Vista i Linux ne, pa su samo zakaceni BIOS-i odredjenih modela laptopova ili specificnih modela baterija. Zaista MS mora da testira zajedno sa OEM-ima pod kojim uslovima dolazi do toga a ne samo da kazu u nasoj rutini nema nista neobicno i case closed.

Nije to firmware, ne verujem cak ni da je eeprom bar ne danas u doba jeftinih flash cipova. To je neki blok flash memorije koji u saradnji sa biosom bude publikovan kao acpi batery info a u koji vrednost upisuje BIOS i elektricni drajver u samoj bateriji. To sto si ti video pad sa 50wh na 30Wh posle bios update-a je verovatno once-off promena jer su primetili neki bug u bateriji kad se puni iznad 30Wh i reprogramirali slash u bateriji promenom designcapcaity polja (cime su limitirali punjenje), sam charge menja lastfullcharge po zavrsetku punjejna, itd. U svakom slucaju ACPI to publikuje kao READ-ONLY kolekciju koju ne mozes da menjas kroz ACPI i cak iako citanje iz iste ima sporedne efekte opet nije krivica MSa. Kako bi ti zapravo testirao to?
[ combuster @ 11.02.2010. 15:16 ] @
U mom slucaju design capacity je ostao isti ako je verovati ACPI-ju. Uzme se par modela koji su pogodjeni ovim bug-om, prati se konkretno posle kog vremena i u kakvim okolnostima dolazi do degradacije baterije, testirani modeli se uporede (koji je bios u pitanju, slicnosti i razlike u dizajnu, ko je proizvodjac baterije, kakve su im karakteristike i sl), tokom svega toga se prate svi parametri baterije i to je to. Kada se nadje veza izmedju svih modela (jer neka mora da postoji) onda ce se naci u cemu je problem. Baterija posle ide na ispitivanje da bi se videlo da li je zaista unistena ili ne...

E sad ta najava da MS zajednicki radi sa OEM-ima na resavanju ovog problema valjda znaci nesto vise osim pukog marketinskog trika i laganog odj****...

Dakle jasno je meni da i baterije mogu biti felericne (secam se da je Sony povlacio gomilu baterija jer su se iste palile ko licne i mogle kucu da ti spale do temelja ako nisi pored lap-a) ali simptomi imaju i suvise toga zajednickog da bi bila puka slucajnost i totalno nevezana sa Win7. Da li je MS kriv ili nije to ne znam, videce se valjda uskoro ali W7 je definitivno konstanta u celoj toj diskusiji...
[ combuster @ 11.02.2010. 16:17 ] @
Izgleda da nije jedini MS sa ovim feature-om :D

Pojavi mi se na blic pre pokretanja desktopa ovo :D I definitivno ima problema sa ocitavanjem acpija, videli ste da mi je last full capacity bio 30 i kusur mWh gle sad:

cat /proc/acpi/battery/*/*
alarm: unsupported
present: yes
design capacity: 57720 mWh
last full capacity: 28430 mWh
battery technology: rechargeable
design voltage: 11100 mV
design capacity warning: 1421 mWh
design capacity low: 852 mWh
capacity granularity 1: 264 mWh
capacity granularity 2: 3780 mWh
model number:
serial number: 11
battery type: Lion
OEM info: Dell
present: yes
capacity state: ok
charging state: charging
present rate: 39417 mW
remaining capacity: 19380 mWh
present voltage: 12318 mV

A samo sam ga restartovao, nesto bre nije u redu...

Jbt mmix mozda si i u pravu...



On zaista vidi last full capacity kao maksimalni kapacitet baterije a ne uzima kao referencu design capacity ??? Kako sam odreagovao sa printscreen, znaci imao sam sekundu samo mozda i manje :D Quickdraw Mcgraw

Da me ne shvatite pogresno nije ovo ni blizu ovog problema sa W7, meni je baterija tj laptop dve godine mator i nije ovo neka degradacija baterije ne znam ti ni ja kakva ali definitivno ima problem sa "pamcenjem" jer mi je last full capacity bio 30000mWh (pre toga je bio 29400mWh) u svakom slucaju nije 28430...

[Ovu poruku je menjao combuster dana 11.02.2010. u 17:54 GMT+1]
[ Almedin @ 11.02.2010. 17:52 ] @
Kako se vidi ovo stanje baterije?
[ combuster @ 11.02.2010. 18:47 ] @
Na Windowsu ja mislim da mozes pomocu Everesta...
[ mmix @ 11.02.2010. 18:59 ] @
Pazi, ima dosta tu stvari koje su povezane i koje nisu zapisane u samom fleshu vec su dinamicke. Ajmo da krenemo od osnova, baterija je crna kutija sa dva terminala, + i -. Jedina dijagnosticka stvar koju mozes da uradis sa njom je da na izlaz zakacis paralelni voltmetar visoke otpornosti (koji daje vrednost Vc) i redni ampermetar niske otpornosti (koji daje vrednost It).

Vrednosti koje dobijs iz acpi-a su (malo uprosceno jer ne posmatra temperaturu ali da steknes sliku, mozda sam nesto i pogresio ispravite me):

remaining capacity: 19380 mWh = fw(Vc). Dinamicka vrednost, za svaku bateriju postoji profil, tj kriva napunjenost u zavisnosti od izlazne voltaze koja varira malo, taj profil je uskladisten je nekako uskladisten u samoj bateriji i sluzi da se sracuna fw(v)

total capacity: (nemas) = fabricki sracunat kapacitet baterije shodno fizikim karakteristikama, zapamcen i ne menja se.

design capacity: 57720 mWh = fw(Vc0 ostvaren pri prvom fabrickom punjenju i kalibrisanju baterije), zapamcen i ne menja se.

last full capacity: 28430 mWh = fw(Vc ostvaren pri poslednjem punom punjenju baterije)

design voltage: 11100 mV = Vcl, to jest Vc za koji je fw(Vc) = design capacity low, minimalni garantovani napon baterije kad je depleted.

design capacity warning: 1421 mWh = f(Vc) kad ti upali warning (pod uslovom da baterija ima alarm)

design capacity low: 852 mWh = f(Vcl) - baterija prazna, iza ovoga vise nema garancije za design voltage ni garancije da ce baterija dalje davati struju

present rate: 39417 mW = Vc*It
present voltage: 12318 mV = Vc


wear-level: 51.74% = 100% - (last full capacity / design capacity), kod tebe = 100% - (28430/57720) = 100% - 49.26% = 51.74%

u praksi formule su malo kompleksnije (npr fw je func(Vc,It,T)) ali su It i T u nekim granicama normale od marginalnog uticaja. Ono sto ti medjutim niko ne kaze na bateriji je koji je Itm, tj maksimalni drain, kad prekoracis isti fw vise nije verodostojan jer It parametar vise nije marginalan jer vuce vise struje nego sto povrsina anode dozvoljava, samim tim nijedna vrednost izvedena iz fw nisu verodostojne, druga stvar je da li snaga cigle ima dovoljno da napaja i Windows 7 i punjenje baterije kad je A/C ukljucen. Dakle ako si bateriju punio dok je ukljucen Win7 koji vuce vise elektricno kolo moze pogresno da skonta da si bateriju potpuno napunio i u last full capacity ce upisati pogresnu vrednost (zato sto ima slabiju struju punjenja od neophodne). To je bar moja pretpostavka izvucena dedukcijom. U principu bi to trebalo da je lako proveriti na novoj "havarisanoj" bateriji koja je pojedena za kratko vreme, treba uzeti i reprogramirati rucno samo last full capacity polje i postaviti ga na design capacity (mislim da to rade biosi sa kalibracijom) i onda sa ugasenim OSom (znaci It = 0, cigla samo na bateriju) napuniti bateriju u potpunosti. Ako dobijete normalan last full capacity onda je to bio problem.
[ Mister Big Time @ 11.02.2010. 19:05 ] @
Citat:
combuster: Izgleda da nije jedini MS sa ovim feature-om :D

Pojavi mi se na blic pre pokretanja desktopa ovo :D I definitivno ima problema sa ocitavanjem acpija, videli ste da mi je last full capacity bio 30 i kusur mWh gle sad:

cat /proc/acpi/battery/*/*
alarm: unsupported
present: yes
design capacity: 57720 mWh
last full capacity: 28430 mWh
battery technology: rechargeable
design voltage: 11100 mV
design capacity warning: 1421 mWh
design capacity low: 852 mWh
capacity granularity 1: 264 mWh
capacity granularity 2: 3780 mWh
model number:
serial number: 11
battery type: Lion
OEM info: Dell
present: yes
capacity state: ok
charging state: charging
present rate: 39417 mW
remaining capacity: 19380 mWh
present voltage: 12318 mV

A samo sam ga restartovao, nesto bre nije u redu...

Jbt mmix mozda si i u pravu...



On zaista vidi last full capacity kao maksimalni kapacitet baterije a ne uzima kao referencu design capacity ??? Kako sam odreagovao sa printscreen, znaci imao sam sekundu samo mozda i manje :D Quickdraw Mcgraw

Da me ne shvatite pogresno nije ovo ni blizu ovog problema sa W7, meni je baterija tj laptop dve godine mator i nije ovo neka degradacija baterije ne znam ti ni ja kakva ali definitivno ima problem sa "pamcenjem" jer mi je last full capacity bio 30000mWh (pre toga je bio 29400mWh) u svakom slucaju nije 28430...

[Ovu poruku je menjao combuster dana 11.02.2010. u 17:54 GMT+1]


Cek ti nisi ni terao W7 na masini, teras sada Linux i imas slican problem ovih dana?

[ combuster @ 11.02.2010. 19:09 ] @
Pa da, samo sto ja nemam u biosu opciju za kalibraciju baterije. Videcu da nadjem neki software bilo pod windows-om bilo pod linux-om pa cu da probam. A skontao sam da gomila stvari (osim fabricki postavljenih) nisu zapisane u fleshu vec da ih preracunava, kao sto sam ja preracunao amperazu, jos sam pitao ortake irc-ere da provere kod sebe pa smo malo uporedili rezultate i doneli interesantne zakljucke :) Samo sam pretpostavljao da last full capacity mora da smesti negde i da ga cuva jer njega nema na osnovu cega da proracuna.

@Mr.BigTime

Nije uopste ni slican problem, to sam naglasio dole, samo mi nije bila jasna promena vrednosti last full charge-a u toku punjenja, malo sam posumnjao na vrednosti acpi ocitavanja.

W7 sam imao instaliran na laptopu samo na dva sata pre par meseci, probe radi, meni nije doslo do nagle degradacije baterije za to vreme (mada ga nisam ni vadio sa punjaca a baterija je bila puna). Ono sto pokazuje Linux je normalno, kaze samo da je kapacitet baterije opao na ispod 50% i upozorava, ja mislim da to mogu cak da podesim u gconf-u da mi ne javlja vise (ili da mu promenim treshold vrednost).
[ Mister Big Time @ 11.02.2010. 19:21 ] @
Aha, OK.


Evo nekih vesti, kao - http://www.benchit.rs/BenchIT-...je-probleme-sa-baterijama.html

Citat:
Microsoft je ispunio obećanje da će ispitati navode o tome da Windows 7 uzrokuje preranu degradaciju baterija u mobilnim računarima. Na iznenađenje nekih, i očekivanje drugih, kompanija je saopštila da Windows 7 nije krivac. Nakon sprovedenog internog testiranja, Microsoft je saopštio da njegove softverske alatke ugrađene u Windows 7 nisu krive za degradaciju baterija, te da će uzrok morati biti potražen na drugom mestu. Kompanija je iznela nagađanje da u stvari mnogi korisnici nisu ranije primetili degradaciju baterije (koja se najčešće odvija u prvoj godini funkcionisanja), te da se u stvari ona pravilno detektovala tek sa Windows 7 operativnim sistemom. Microsoft je obećao da će aktivno pratiti dešavanja na ovom polju kako bi pravovremeno reagovao u slučaju potrebe.
[ milooskv @ 11.02.2010. 19:27 ] @
Postoji još jedna stvar, a to je snaga koju baterija može da ostvari. Ako ti je recimo napon baterije 10V (uglavnom je 11,1 ali rećićemo da je 10 radi lakseg računa), a snaga 50W, pri tom naponu, maksimalna(normalna) struja je 5A. kažem normalna, jer laptop može da povuče i npr 10A, ali bi tada napon pao na 5V, jer baterija nema dovoljnu snagu, a elektronika ne bi mogla da radi pri tom naponu. Naravno, ovo su grube mere, koje navodim čisto radi objašnjenja. Meni se dešavalo da je baterija puna 50 %, a ja laptop opteretim maksimalno, i ona čak ne stigne da se isprazni skroz, a laptop se ugasi zbog pada napona. Potrosnja baterije se računa po sledećem principu: imamo kapacitet baterije, koji je izražen u W/h kao zadatu veličinu (koja nije izmerena, već data kao podatak), imamo napon i struju, koje meri kolo u okviru racunara i na osnovu njih računa trenutnu snagu (u realnom vremenu) i na osnovu trenutne snage koju laptop vuče i kapaciteta baterije, lako se dobija vreme za koje će da se isprazni baterija, po formuli kapacitet/snaga.

Ovde sam ja primetio kod mog laptopa da može doći do greške, jer npr laptop povuče 60W, i tamo piše da je preostalo vreme baterije 30 min, ali mi napon padne i on se isključi posle 10 min, pa kada ga sledeći put uključim dolazi do pogrešnog očitavanja max kapaciteta baterije.

Naravno, ovo je osnovni princip funkcionisanja, sve je to inače malo složenije i preciznije.

@mmix

Tu si u pravu kada kažeš da je dosta stvari dinamički izračunato. Čak štaviše, stvari koje su statičke, i upisane u chip-u su design capacity, design capacity warning, design capacity low. Ostalo se ili meri, ili računa.
[ combuster @ 11.02.2010. 19:33 ] @
Sad mi pade na pamet, pre par meseci pokusavali smo da provalimo zasto promena osvetljenja preko fn tastera nije funkcionisalo kada je kms ukljucen, problem isto bio do acpi-ja, tada mi je jedan intelov developer dao hakovanu dsdt tabelu da promenim u kernelu, sada mi pade na pamet da mozda mogu pomocu nje da izmenim podatak za last full charge, samo prvo da backup-ujem moju sa acpidump-om.

http://www.lesswatts.org/projects/acpi/overridingDSDT.php

Evo extraktovao sam deo dsdt tabele, iz ovoga se moze videti i kako preracunava vrednosti, videcu da u testing kernelu ucitam moju custom dsdt tabelu sa last full charge = designed capacity pa da ga punim dok je laptop ukljucen (kada je iskljucen nece vredeti verovatno). Samo treba da se iscita malo dokumentacije...

[Ovu poruku je menjao combuster dana 11.02.2010. u 21:03 GMT+1]
[ dragon @ 11.02.2010. 22:47 ] @
Evo sta kaze FAQ od programa SBworkshop:

1. Q. How can I read the battery data?
A. You need to connect SCL, SDA and GND pins of adapter to SCL, SDA and GND pins of
the battery with any suitable wires. ...

- paralelna komunikacija

2. Q. Where are SCL, SDA and GND pins on my battery?
A. Different batteries have different terminal pinouts so the only way is to try different combinations.
Connect GND pin of adapter to GND terminal of your battery then try different combinations of connecting
SCL and SDA pins. SCL and SDA pins are always next to each other. It will take no more then 5 minutes.
You need just not to connect battery "+" terminal to adapter. All other combinations are safe. But you have
to remember that not all the batteries are SBS compliant.

- lociranje pinova


4. Q. What does it mean, "to reset the battery"?
A. It means to erase all tracks of previous battery usage and to roll back all vital parameters to
factory new. ...

- moze da se resetuje, na kraju kada se zamijene celije neophodno je da se resetuje

3. Q. How can I reset my battery?
A. Actually, to reset the battery you need to reset EEPROM chip becase EEPROM chip is the place where all
traks of previous battery usage are stored. Unsolder cells, connect EEPROM chip
to adapter (described in GIF file with chip name in ZIP with demo), choose the chipset in "Chipset" listbox
and press "Reset EEPROM" button. Then you can assemble the battery.

1. Q. Do I have to unsolder EEPROM chip when I want to reset it or I can leave it on board and connect the wires?
A. Yes. It is not necessary to unsolder the chip but in some cases you need to unsolder write protection pin
of the chip. For example pin 7 on 24C02 EEPROM. However some PCBs require complete unsoldering the chip.

- ponekada mora da se rastavi baterija i da se u programatoru reprogramira eeprom


5. Q. What is a chipset?
A. Chipset is a combination of microcontroller chip and EEPROM chip. E.g. M37515 and SL220.

- chipset je set cipova ;)


Samo malo licnih zapazanja, drzao sam neko vrijeme RC na ASUS-u EEE 4g surf i stvarno je doslo do problema sa baterijom, medjutim kapacitet baterije je netaknut samo je alarm lazan da je baterija prazna. Posto se baterija puni do kraja jednostavno ignorisem u podesavanjima da mi OS sam gasi racunar i isti radi dva do tri sata bez problema. Vjerovatno postoje uredjaji kod kojih se prekine punjenje baterije kada ista nije potpuno napunjena i tu nastaje veci problem. Rjesenje bi mozda bilo da se vidi mogu li se takve baterije napuniti nevezano za notebook, u tom slucaju bi reprogramiranje eeproma vjerovatno pomoglo ...
[ Srđan Pavlović @ 11.02.2010. 23:12 ] @
@combuster
Citat:
videcu da u testing kernelu ucitam moju custom dsdt tabelu sa
last full charge = designed capacity pa da ga punim dok je laptop ukljucen
(kada je iskljucen nece vredeti verovatno). Samo treba da se iscita malo dokumentacije...

Snimi samo molim te i okaci video na YT kad zapalis nesto

(stavi mu last full charge 2000000 mWh - ce da vidis onda sta je full screen brightnes... )
[ combuster @ 11.02.2010. 23:37 ] @
E, vezbam sad matematiku sutra imam ispit, u subotu ti saljem printscreen ako upali ili yt link ako krene da gori :D

Inace provalio sam donekle kako funkcionise kod u dsdt tabeli, malo mi nije jasno sta radi sa onim bitwise operacijama ako je to uopste to, kao da krati 32K na 1K sa (LAnd (Local1, 0x8000)) a Local1 je 0x0732 ili mi maskira vrednost, jos jedna stvar, nasao sam one podatke koje ocitava (design voltage, granularity, sve je u hexu) ali mi nije jasno zasto mu stoji 0x0FA0 (4000 u decimalnom zapisu) na mestu gde treba da bude design capacity i last full charge, to odnekle drugo povlaci, treba videti odakle...

Hehehe volim ove mozgalice ali samo ne veceras, kodiranje i minimizacija je na tapetu :)
[ Mister Big Time @ 12.02.2010. 23:55 ] @
http://www.itsvet.com/tekst/windows-7-problem-sa-baterijama/3383/

Windows 7 problem sa baterijama
Microsoft je početkom ove nedelje pokrenuo istragu vezanu za probleme sa baterijama koji ugrožavaju Windows 7 notebook računare.

Čelnici kompanije Microsoft navode da ulažu velike napore da pronađu uzrok problema sa baterijama te se nadaju da će rešenje biti brzo obezbeđeno.



Zvanični predstavnik kompanije navodi da je započeta istraga u saradnji sa njihovim poslovnim partnerima koji su na neki način povezani sa firmware-om sistema (BIOS), naglašavajući da je firmware taj koji pokreće PC i vrši inicijalizaciju hardverskih komponenti. Upozorenje koje se prima prilikom korišćenja Windows 7 operativnog sistema koristi firmware informacije da bi odredio da li je potrebna zamena baterije ili ne.


^^ moze li to biti logika, da je u stvari BIOS krivac (i to pojedine verzije/proizvodjaci). :S

[ combuster @ 13.02.2010. 00:38 ] @
Znas sta je moguce, da tupavi bios ima dsdt tabelu sa posebnim setovanjima za windows xp , windows vistu itd, vidjao sam to, upravo takvi bios-i i prave probleme sa power management-om na linuxu, buduci da je w7 relativno nov i da nema setovanja za njega mozda dolazi do pogresnih ocitavanja parametara baterije i kada se baterija puni a w7 je podignut dolazi do rapidne degradacije baterije. Jedini (meni) logican zakljucak do koga sam mogao da dodjem...
[ icobh @ 13.02.2010. 09:48 ] @
^Da, konta BIOS: Hmm, ovo nije ni XP ni Vista, mora da je neki Linux, ajmo ga sje*ati i pokvariti bateriju, a neka on bude kriv
[ combuster @ 13.02.2010. 11:08 ] @
Code:

    Method (GORL, 0, NotSerialized)
    {
        SX10 ()
        SX30 (0x09)
        SX11 ()
        Store (SX42 (), Local0)
        SX12 ()
        Return (Local0)
    }

    Name (W98S, "Microsoft Windows")
    Name (NT5S, "Microsoft Windows NT")
    Name (WINM, "Microsoft WindowsME: Millennium Edition")
    Name (WXP, "Windows 2001")
    Method (GETC, 2, NotSerialized)
    {
        CreateByteField (Arg0, Arg1, TCHR)
        Return (TCHR)
    }


Evo ti deo dsdt tabele za Dell Latitude D510.

Citat:

A custom DSDT (Differentiated System Description Table) is useful when your computer uses ACPI but problems occur due to broken implementation. Typically, your computer works but there are some troubles with the hardware detection or the power management. You can check that troubles come from errors in the DSDT by activating the ACPI debug option and reading the logs. This table is provided by the BIOS, therefore it might be a good idea to check for BIOS update on your vendor website before going any further. Errors are often caused by vendors testing their hardware only with Windows or because there is code which is executed only on a specific OS with a specific version and Linux hasn't been considered during the development. If you succefully use an modified DSDT table, I highly recommend you to email your DSDT to the computer/motherboard vendor for inclusion in the next BIOS upgrade (and more Linux awareness in the future products).


http://gaugusch.at/kernel.shtml
[ Zoran Rodic @ 14.02.2010. 15:43 ] @
Šta je ovo Wear Level 7% ?
Ukupna potrošenost baterije?

[ combuster @ 14.02.2010. 15:54 ] @
Yep, nije to strasno uopste... Dakle 1 - full_charge/design_capacity (valjda) , tacnije 7.99%
[ Srđan Pavlović @ 15.02.2010. 02:48 ] @
"Wear Level" - "Pohabanost baterije" - ajde tako da prevedemo :)

(dakle ne koliko je trenutno potrosena vec koliko je
manje sposobna za pun fabricki dizajnirani kapacitet kada je ponovo punis)

Znaci za 7% sad mozes manje da je punis nego kad je bila nova.
Svaka baterija polako slabi i "haba" se. Nije strasno :)


[ dusaSaLagera @ 15.02.2010. 12:12 ] @
Kupio sam Fujitsu Siemens 3560 pre mesec dana(uz njega dobio originalni Win 7). Win 7 je na pocetku prikazivao trajanje baterije(kada je 100% full) oko 3 i po sata. Posle mesec dana koriscenja(svega 2-3 puta bez kabla) isti taj Win 7 pokazuje da na bateriji na 100%, lap moze da izdrzi sat i po vremena. Realne vrednosti su u oba slucaja manje. Najverovatnije cu da izdrndam bateriju ne bi li mi crkla skroz u narednih par meseci pa da mogu da dobijem novu dok sam u garantnom roku. Ne verujem da cu posle toga Win 7 koristiti za bilo sta osim igranja i programiranja. Za sve ostalo Ubuntu
[ mmix @ 15.02.2010. 12:44 ] @
Taj opis ne mora da znaci nista, ako si instalirao neki softver koji stalno koristi CPU cikluse u pozadini smanjice se i autonomija bez ostecenja baterije, jednostavno ti je present rate veci. Instaliraj neki softver za ocitavanje bateriji i vidi da li je uopste doslo do njene degradacije.
[ dusaSaLagera @ 15.02.2010. 12:49 ] @
Ako su Quake 4(original), Visual Studio C++ Express, wamp, Eclipse i slicni programi/applicije nesto sto bi trebalo da opterecuje lap toliko(ne verujem da mysql/apache samo kao instalirani, a ne pokrenuti servisi trose resurse), onda....
[ mmix @ 15.02.2010. 12:59 ] @
Pa mnogo ocekujes, ne mogu ja da znam koji servisi tebi rade u pozadini i koliko trose. Test je vrlo jednostavan, everest ili nesto slicno i procitaj wear level, ako je 0 ili nesto sitno procenata onda nemas problem o kojem pricamo ovde.
[ Mister Big Time @ 15.02.2010. 14:08 ] @
Meni everest ne prepoznaje nista od tih opcija, kao ni HWmontor dok na drugom Asusu sve to ocitava bez problema.

[ goranelag @ 18.02.2010. 12:28 ] @
Citat:
Kupio sam Fujitsu Siemens 3560 pre mesec dana(uz njega dobio originalni Win 7). Win 7 je na pocetku prikazivao trajanje baterije(kada je 100% full) oko 3 i po sata. Posle mesec dana koriscenja(svega 2-3 puta bez kabla) isti taj Win 7 pokazuje da na bateriji na 100%, lap moze da izdrzi sat i po vremena. Realne vrednosti su u oba slucaja manje. Najverovatnije cu da izdrndam bateriju ne bi li mi crkla skroz u narednih par meseci pa da mogu da dobijem novu dok sam u garantnom roku. Ne verujem da cu posle toga Win 7 koristiti za bilo sta osim igranja i programiranja. Za sve ostalo Ubuntu


Mozda je baterija morala da se formira na pocetku, pa ti zato sad pravi probleme. Sta ti pise u upustvu od laptopa, da li baterija mora da se formira?
[ Catch 22 @ 18.02.2010. 21:33 ] @
Citat:
goranelag: Mozda je baterija morala da se formira na pocetku, pa ti zato sad pravi probleme. Sta ti pise u upustvu od laptopa, da li baterija mora da se formira?

Auuu, kao da je traktorski akumulator!
Litijum-jonske (i novije baterije) u prenosnim uređajima (telefoni, računari, multimedija plejeri...) SE NE FORMIRAJU AMAN!!!!
[ Wajda.W @ 18.02.2010. 21:45 ] @
I meni je nazalost baterija otisla dodjavola...
Samo meni pise ovo na slici:

[att_img]

Probacu da instaliram Win Xp i da resetujem BIOS, nadam se da ce biti sve normalno.
[ combuster @ 18.02.2010. 21:50 ] @
Javi obavezno sta si uradio... Kao i model laptopa, koliko je star i po mogucstvu infoe iz everesta...
[ goranelag @ 18.02.2010. 21:57 ] @
Citat:
Catch 22: Auuu, kao da je traktorski akumulator!
Litijum-jonske (i novije baterije) u prenosnim uređajima (telefoni, računari, multimedija plejeri...) SE NE FORMIRAJU AMAN!!!!

Hvala na informaciji, ja sam mislio da se jos uvek koriste!
[ Wajda.W @ 18.02.2010. 23:23 ] @
Model laptopa je HP530, star oko godinu i po dana.
Nisam imao ranije problema s baterijom, mada je jutros nesto bila prazna, i komp mi je bio iskljucen, inace ga uvek stavim na standby.
Sestra ga je sinoc koristila pa je mozda istrosila bateriju..., a mozda i nije, ko ce ga znati...

Resetovao sa BIOS, i instalirao XP, ali nista, baterija i dalje ko da je prazna, cim izvadim kabal iz laptopa odmah trepce ovo svetlo sto signalizira da je baterija prazna...
Sad sam probao sa Ultimate (posto sam prvi put instalirao Pro) i isti djavo...
Je l' postoji neko resenje da to popravim?, je l' moze nekako da se BIOS reinstalira?

I da, pod power managment u Everestu mi je:

Field Value
Power Management Properties
Current Power Source AC Line
Battery Status 0 % (Low Level)
Full Battery Lifetime Unknown
Remaining Battery Lifetime Unknown
[ ninjaz @ 18.02.2010. 23:34 ] @
Koliko dugo si imao Windows 7 na njemu?
[ Wajda.W @ 18.02.2010. 23:40 ] @
Danas (tj. sad je vec juce posto je proslo 12) oko pola 9 uvece sam instalirao.
Zanimljivo, sad sam izvukao kabal i pustio da se baterija potrosi do kraja, da se komp ugasi, i sad mi stoji 0% Available (plugged in, cahrging) i na laptopu je ono svetlo sada stalno upaljeno sto indikuje da se baterija puni.
A do sada se nije punila...
Mada opet, taj 0% me i dalje plasi posto ne raste...
[ Mister Big Time @ 19.02.2010. 00:31 ] @
I za samo jedan dan ti je sistem ubio bateriju?!

Cudi me da se o ovome ne prica gotovo nista, tj. imam info (lokalni reseller) da se cak niko od korisnika nije zalio od kako je izasao W7. A tipa prodat je trocifren broj laptopova raznih proizvodjaca.


Ima problema ili nema problma pitanje je sad. :S
[ Catch 22 @ 19.02.2010. 01:58 ] @
^ Zamenio sam na ćerkinom laptopu (HP Compaq 6820s) legalnu Vistu, finalnom verzijom Win7 pre skoro pola godine. Baterija je živa i zdrava, kao i pre zamene, nikakve promene nisam uočio.
Instalirao sam Win 7 na veći broj Asus, FS, Acer notebook računara i niko se nije žalio da ima problem sa baterijom.

Kao i većina "senzacionalnih propusta" do sada, verovatno da ima tamo negde, neki notebook, koji jeste fasovao - pa se onda od toga pumpaju priče ovog tipa.

:-(Yawn!)
[ w3bl0rd @ 19.02.2010. 06:33 ] @
složio bi se sa catch-om mislim da nema tu ništa senzacionalnog doli nekog čudnog proizvođača laptopa da je nešt smrdao, pa sad nekim drugima se slučajno tak nešt poklopilo i evo senzacionalne priče da win7 ubija baterije, prije bi rekao da su baterije loše, na kraju krajeva OS nikako nebi smio govoriti bateriji koliko je ona puna, već samo iščitavati vrijednosti van
[ Wajda.W @ 19.02.2010. 08:15 ] @
Evo, nocas sam ostavio da se potrosi baterija do kraja sama, i onda sam ukljucio laptop da se baterija puni, sad sam ustao i baterija je puna.
Izgleda da je trebala samo da se kalibrise ili tako nesto.
Fuuff... Taman sam pomislio da je to kraj moje baterije...
Videcemo kako ce se dalje ponasati..
[ goranelag @ 19.02.2010. 10:21 ] @
Citat:
Wajda.W: Evo, nocas sam ostavio da se potrosi baterija do kraja sama, i onda sam ukljucio laptop da se baterija puni, sad sam ustao i baterija je puna. :)
Izgleda da je trebala samo da se kalibrise ili tako nesto. :)
Fuuff... :) Taman sam pomislio da je to kraj moje baterije... :D
Videcemo kako ce se dalje ponasati..

Jos ispade da sam ja upravu sto se tice kalibracije baterije, mene covek nagrdi sto sam uopste to spomenuo.
[ maksvel @ 19.02.2010. 10:27 ] @
Kalibracija nije isto što i formiranje. A možda si mislio na jedno, a pomenuo drugo?
Nije ni bitno - važno je da treba isprobati kalibraciju, a vidim da to savetuju svakako, bez obzira na ovaj "bug" sa win 7.
U stvari, to što kalibracija rešava stvar (bar u nekim slučajevima) ne pobija mogućnost da Win 7 pravi problem. Rapidno narušeno prepoznavanje realnog stanja baterije od strane sedmice, kalibracijom se ispravlja i to je to, ne?
[ ilDuceo @ 24.02.2010. 17:16 ] @
Imao sam Win XP na laptopu FS Esprimo Mobile v5505 dosta dugo i nije bilo bas nikakvih problema sa baterijom. Cak je iznenadjujuce dugo drzala. Instalirao sam Win 7 i posle nekih nedelju dana mi je poceo izbacivati upozorenje da bi trebao da zamenim bateriju. Pritom ne izdrzi ni celih pola sata bez punjaca. Malo je cudno da se za nedelju dana baterija sama toliko iskvarila da sa 1.5h (2-2.5h standby) intenzivnog koriscenja spadne na nekih 20-30 minuta (30min max standby). Tako da definitivno postoji problem sa Win 7, odnosno Win 7 stvara problem.
[ Foki @ 25.02.2010. 14:35 ] @
@ilDuceo Identicna situacija, samo sto sam ja presao sa Viste na 7 RC. Kapacitet baterije je u roku od par dana degradirao sa sat i po na svega pet minuta. Sada koristim Win 7 Professional i situacija je ista.

Posto tema polako zamire a MS ne izlazi sa resenjem pitam se da li je moguce uraditi reset eeprom-a baterije u nadi da se ista ubrzo opet ne vrati na prethodno stanje? Koliko to uopste kosta?


[ Mister Big Time @ 04.03.2010. 23:56 ] @
Jel moguce da i dalje nema nista zvanicno povodom ovog pitanja?

A nije ni veliki procenat korisnika.... sa problemom.

[ superfly @ 07.03.2010. 22:56 ] @
instalirao w7 ultimate pre 5 dana na toshiba a205 modelu, starom 2 godine.
danas mi se pojavila ta famozna poruka ''consider replacing..'' i čini mi se da može da izdrži
nekih pola sata do 40 minuta.
inače everest mi pokazuje 'wear level 64%' :D

[ balavi @ 07.03.2010. 23:25 ] @
@superfly

koliko ti je ranije drzala baterija
[ superfly @ 08.03.2010. 09:30 ] @
@balavi,

pa recimo oko 75 minuta, a imao sam vistu.
[ banom @ 25.03.2010. 18:47 ] @
Da li je moguce da Microsoft jos nije nasao resenje za problem sa baterijom?!
[ BBS @ 30.03.2010. 05:33 ] @
Kako misliš da nije našao? Našao ga je odavno jednostavno nije do njih.
To što ti imaš problem znači sam oda ti je baterija bila neispravna i da ti je Windows 7 pomogao da to doznaš i treba još da budeš zahvalan.
E sad to što liči na ono ".... u zdrav mozak" to je druga stvar ner znaju za ovo:





[Ovu poruku je menjao BBS dana 30.03.2010. u 07:22 GMT+1]
[ notebookFun @ 30.03.2010. 12:46 ] @
Imam ASUS K70AB (17.4" 1600x900), koristim ga vise od pola godine i jos nisam imao nikakvih problema, cak ni sa baterijom. Na windows 7 Ultimate traje oko 100min, dok na windows xp traje oko 120min.


Inace se baterija na laptop-u ni malo ne grije. Drug mi iz kanade rece da tamo niko vise ne kupuje HP, na pola stvari ne daju garanciju, i DELL se slabo kupuje. Najvise se prodaju TOSHIBE, ASUS i MSI.
Ne mozete da teretite Microsoft zato sto se ovaj problem nije pojavio na svim notebook racunarima. Npr na MSI ili ASUS!






[ musicmaster @ 30.03.2010. 13:29 ] @
Imam kući jedan eMachines e520 i na njemu Win7 64bit ultimate.
Što se baterije tiče, ne znam koliko je to dobro,
ali, kada recimo srežem jedan DVD disk na 4X (pun DVD) i dok to radi češljam preko neta nešto sa njim preko wireless linka ..... baterija je na 85%...
Zapravo, za to vreme od 100% spadne za nekih 15-tak % što je po meni sasvim ok.

Dakle, balanced performance plan i upotreba lasera uz istovremenu wireless konekciju .... oko 20 minuta 15% down...

I ja bih rekao da se ipak radi o već čvrsto izakanim baterijama, ne o Win7.
[ Zoran Milovanovic @ 30.03.2010. 13:29 ] @
Mislim da je kljucno pitanje ovde, da li su laptopovi na kojima je 'riknula' baterija, imali nalepnicu Windows 7 ready ;)
Posto je ustanovljeno da su ti racunari, super izlazili na kraj sa drugim operativnim sistemima.

da odgovorim i na musicmaser:

Tesko da se radi o cvrsto izakanim baterijama. Laptop kupljen sa Vistom, baterija nije koriscena ni 2 sata, (ok testirana, drzala je izmedju 3:15 do 3:30h) posle par meseci (mozda 3-4) instaliran je windows7 rc, zatim kroz par dana (manje od nedelju) je ustanovljeno da baterija vise ne drzi ni 10minuta.

Naravno nista ovo ne znaci, ali takva baterija daleko od toga, da je izakana.
[ ac1bd4 @ 31.03.2010. 15:00 ] @
Evo da se ispravim, Asus K50IN baterija je ok sa Win 7. Malo oscilacija ali posle dva meseca ništa posebno...
[ Vic @ 31.03.2010. 15:03 ] @
Na mojoj toshibi koja je stigla uz Vistu se vrti WIn 7 vec vise meseci. Baterija je ista kao i prvog dana, a prvi dan je bio pre skoro 2 godine :-)
[ musicmaster @ 31.03.2010. 15:13 ] @
To sa baterijama i kako win7 uništava iste najviše raduje ove Linux zealote izgleda..
Mislim, ono... radovati se dezinformacijama.... užas! :P
[ Zoran Milovanovic @ 31.03.2010. 15:35 ] @
Pa i moja baterija na win 7 (beta, rc i sada rtm), radi god dana, bez i najmanjeg ostecenja (ima slika negde na prethodnoj strani).
Radi se samo o nekim modelima, ne o svima.

Veruj ili ne, tvoja stvar.

Da ovo nekoga raduje?! Do bola..
[ balavi @ 31.03.2010. 15:43 ] @
ovo izgleda kako ko ubode ....

@musicmaster

ne znam odakle ti ovo,
[ combuster @ 31.03.2010. 16:51 ] @
To je zato sto sam ja otvorio temu. Ma samo ga kulirajte kolege :D :D :D
[ Srđan Pavlović @ 31.03.2010. 16:56 ] @
Ajde sad musicmaster, zameni bateriju pa mu odgovori. Samo kucaj brzo kad stavis novu.
[ banom @ 31.03.2010. 19:53 ] @
Kako bre ljudi nije do njih?! Pa jel moguce da se masovno ljudima desava i kada zamene novu bateriju i jos da je baterija normalno funkcionisala na XP-u i Visti? Jel moguce da su ta dva sistema "glupa" pa ne vide da je baterija pokvarena i samim tim duze drze bateriju dok je win 7 expert da posle njega ni u jednom sistemu baterija ne radi?
[ combuster @ 31.03.2010. 20:05 ] @
Cim saznam nesto novo javljam ali mislim da je samo frka oko BIOS-a na pojedinim modelima i ACPI-ja... OEM-i nisu saradjivali tesno sa MSFT-om a MSFT je malo radio na svoju ruku verovatno i eto problema. I sad ko je kriv - SVI BRE !!! :)
[ Mister Big Time @ 01.04.2010. 01:19 ] @
Imam info da na Fujitsu Amilo Pa 3553 postoji ovaj problem.

I dalje nista od cika M$, nikakav update?
[ combuster @ 01.04.2010. 01:44 ] @
Issue is resolved !!!

Prema navodima iz DELL-a, osnovni problem je bio taj sto je M$ pogresno ocitavao podatke iz EC-a i tako pogresno prijavljivao parametre baterije. Kao da ovo nije dovoljno, AVS i CFS (Adaptive Voltage Scaling i CPU Frequency Scaling) nisu funkcionisali zbog bug-a u drajveru koji se trigger-ovao na odredjenim verzijama BIOS-a.

Zamenom DSDT tabele (BIOS upgrade-om) se ovaj problem u potpunosti resava ali na zalost consumera - baterije koje su vec ostecene su citiram "beyond repair capabilities". MS ne planira da nadoknadi stetu potrosacima ali ce im za uzvrat ponuditi sneak preview Windows 8 kada i svim developerima sa msdntech-a i popust pri kupovini istog (jedan od ms techies-a se i nasalio, u fazonu da budemo sigurni da se to u buduce nece desavati). Za sada jos nije poznato da li ce se prijave podnositi na mail ili ce MS napraviti formu za upis podataka.

Kako ce se to resavati ja stvarno ne znam, da li ce im se slati baterije kao dokaz ili ce biti dovoljno samo potvrditi da se radi o jednom od problematicnih modela laptopova. Ne znam ni da li ce Srbija biti jedna od zemalja koja ce moci da iskoristi ovu pogodnost.

Dobro, bitno je da je jos jedna misterija resena.
[ Srđan Pavlović @ 01.04.2010. 07:46 ] @
Citat:
Prema navodima iz DELL-a, osnovni problem je bio taj sto je M$ pogresno ocitavao podatke iz EC-a i tako pogresno prijavljivao parametre baterije.

A, ne ne ne.... ovo je isto dezinformacija, jel tako musicmaster? ;)

Citat:
MS... ce za uzvrat ponuditi sneak preview Windows 8 kada i svim developerima sa msdntech-a i popust pri kupovini istog

Hehe, kakvi li su samo manageri... :)
[ mmix @ 01.04.2010. 08:00 ] @
Citat:
combuster: Prema navodima iz DELL-a, osnovni problem je bio taj sto je M$ pogresno ocitavao podatke iz EC-a i tako pogresno prijavljivao parametre baterije. Kao da ovo nije dovoljno, AVS i CFS (Adaptive Voltage Scaling i CPU Frequency Scaling) nisu funkcionisali zbog bug-a u drajveru koji se trigger-ovao na odredjenim verzijama BIOS-a.
Zamenom DSDT tabele (BIOS upgrade-om) se ovaj problem u potpunosti resava ali na zalost consumera - baterije koje su vec ostecene su citiram "beyond repair capabilities".


Po navodima Della? A po navodima iz MSa problem je sto je DELL napravio pogresne DSDT tabele cijim updatom se problem i resava, zar ne? Ne vidim da se problem resava patchovanjem windowsa niti bi problem i postojao da je tabela bila ispravna od pocetka. To sto ce ljudi dobiti sneak-preview je stvarno carski bas zamisljam jednog hilbilija kako skida iso sa msdna, przi na disk i radi reinstalaciju sistema i onda se hvali kako prvi ima windows 8 sa nama ostalim geekovima


[ Srđan Pavlović @ 01.04.2010. 08:17 ] @
Citat:
Po navodima Della? A po navodima iz MSa problem je sto je DELL napravio pogresne DSDT tabele cijim updatom se problem i resava, zar ne?


Naravno da problem moze da se resi apdejtom tabele,
ali isto tako problem nije morao ni da postoji PRAVILNIM
ocitavanjem "problematicne" tabele ;)

Ocigledno bacaju loptu jedno drugom...
[ combuster @ 01.04.2010. 08:20 ] @
Citat:

A po navodima iz MSa problem je sto je DELL napravio pogresne DSDT tabele cijim updatom se problem i resava, zar ne?


Svaka promena na driver modelu se mora prijaviti. U tome je bio problem u samom startu - nije bilo dovoljno tesne saradnje izmedju MS i OEM-a. Da su ove promene prijavljene - bios update bi dosao na vreme - jos u vreme RC-a.

Valjda OS treba da radi sa hardware-om i da postuje neke propisane standarde - ACPI u ovom slucaju. Da je Linux zeznuo ACPI drajver - nesto cisto sumnjam da bi rekao da je DELL kriv :) Ili bilo koji drugi OEM FTM...
[ mmix @ 01.04.2010. 09:10 ] @
Da, ali te tabele ne porpisuje MS vec ACPI. Ako je MS citao iz njih po ACPI dokumentaciji a ACPI tabela nije bila dobro formirana po istoj onda je to 100% i u potpunosti krivica Dellova ovog sveta. Standardi i postoje iz tih razloga, da ne bi sa svakim od 1..X, x->beskonacno proizvodjaca pojedinacno morao da "tesno saradjujes".
[ Ivan Dimkovic @ 01.04.2010. 09:15 ] @
Zanimljivo je da se problem resava apdejtom BIOS-a a ne Windows Update-om

Sto jasno pokazuje ko je zasr*o stvar ovde :)

Citat:
combuster
Valjda OS treba da radi sa hardware-om i da postuje neke propisane standarde - ACPI u ovom slucaju. Da je Linux zeznuo ACPI drajver - nesto cisto sumnjam da bi rekao da je DELL kriv :) Ili bilo koji drugi OEM FTM...


Meni se iz ove komunikacije i nacina patchovanja problema ipak cini da ce pre biti da je DELL izbacio laptop sa bagovitom ACPI tabelom.
[ combuster @ 01.04.2010. 09:25 ] @
Dobro - a cemu onda branch-ovanje u samoj DSDT tabeli ? Evo moj Dell Vostro ima grananje u jednom delu tabele - posebno za XP, posebno za Vistu i posebno za Linux (ovaj moj 1310 ima za Linux sto nisam vidjao inace).

Ja bih pre rekao da se primenjuju prljavi hackovi u BIOS-u zarad kompatibilnosti sa MS-ovim acpi drajverima - a ne vice versa. EC je EC - on pruza interfejs za ocitavanje njegovih parametara. Problem je u tome sto MS drajver nije ACPI compliant 100% i u to sam ubedjen - jer da jeste bio bi backward compatible na svim Windows verzijama sto ocigledno nije slucaj jer OEM-i granaju u BIOS-u ocitavanje EC-a u zavisnosti od verzije Windowsa. A jos jadni Linus i ostali kernel hackeri moraju da jure quirk-ove za svaki od OEM-a i kakva su s*** napravili u BIOS-u da bi sve to radilo pod Windows-om kako treba.

Jos se pitaju ljudi sto moraju da prosledjuju noacpi kernel parametar. :D
[ Ivan Dimkovic @ 01.04.2010. 09:30 ] @
To grananje u ACPI tabelama je nastalo iz drugih razloga, jer su tako pruzali dodatne mogucnosti... Ali grananje nije nastalo zbog MS-a, vec zbog hw. vendora koji su pruzali razlicite stvari i drajvere u razlicitim verzijama OS-a.

ACPI i nije bog zna kako "jak" standard - tako da ne cudi sto nastaju zabune. U ACPI tabele se gura gomila proprietary crap-a takodje, a laptopovi su jako poznati po tome.

Uostalom, i sam znas koliko vremena treba da Linux podrzi neke custom stvari tipa kontrolu ventilatora, naprednije power management event-e itd... a to je sve zato sto su te stvari "custom" u ACPI tabelama - sve te stvari NE DEFINISE Microsoft, vec OEM - koji onda salje OS vendorima info. kako da parsiraju te njegove informacije. Ovo je jos u najboljem slucaju - u najgorem, vendor samo raspise svoj drajver i drzi u tajnosti kako interpretirati njegovo djubre po tabelama.

Mislim, lako je hvaliti se "kako Linux nema problema" - pa nema, ali zato na Linuxu obicno nikad ne rade sve stvari na laptopima, bas zato sto imaju standardni ACPI parser (Intelov, da budemo precizniji) i ignorisu bilo sta sto ne razumeju, a to su mnoge stvari :-)
[ combuster @ 01.04.2010. 09:53 ] @
E sad pocinjem polako da vam verujem:

Code:

MODULE_DEVICE_TABLE(acpi, battery_device_ids);

enum {
        ACPI_BATTERY_ALARM_PRESENT,
        ACPI_BATTERY_XINFO_PRESENT,
        /* For buggy DSDTs that report negative 16-bit values for either
         * charging or discharging current and/or report 0 as 65536
         * due to bad math.
         */
        ACPI_BATTERY_QUIRK_SIGNED16_CURRENT,
};


/* good batteries update full_charge as the batteries degrade */
        if (battery->full_charge_capacity == battery->capacity_now)
                return 1;

        /* fallback to using design values for broken batteries */
        if (battery->design_capacity == battery->capacity_now)
                return 1;

/* Da li bih ja mogao ovo gore da iskoristim umesto da drndam DSDT tabelu, 
da mi po default-u ide na fallback posto mi je baterija skembana, hmmmm */


Samo sta mi nije jasno - ja nisam vidjao custom acpi oem drajvere, uvek vidim MS acpi compliant driver u device manageru a apsolutno je nemoguce da sam na masini imao OEM drajver bilo kakve vrste - iz prostog razloga sto ih ne koristim i uvek instaliram samo intel/nvidia/ati drajvere. Eventualno sam vidjao custom power plan scheme od strane OEM-a...
[ Ivan Dimkovic @ 01.04.2010. 09:57 ] @
Za osnovne stvari, kao sto je baterija - OEMi obicno obavestavaju OS vendore, ili eventualno dorade OSS kod.

Za naprednije stvari, kao sto su oni specijalni dugmici, napredna kontrola ventilatora, itd... tu obicno oni imaju svoje drajvere koji to procesiraju.

Sve je to dovelo do situacije da je ACPI danas haos - vidis i sam kernel kod koliko ima specijalnih slucajeva :(

Na desktop racunarima, problema nije bilo - manje vise su se svi drzali originalne ACPI specifikacije i nisu dodavali puno custom djubreta unutra. Medjutim u notebook svetu je situacija skroz drugacija i bukvalno svaki notebook vendor ima neke svoje ideje.
[ combuster @ 01.04.2010. 11:51 ] @
Pa maltretirao sam se sa jednim od Intelovih developera vezano za brightness keys (Fn+Up/Down) posto nisu radili kada je KMS enable-ovan. On mi je jos tada rekao da je problem do DSDT tabele, hakovao je iz tri pokusaja, ugradjivao sam je u kernel ali nije bilo pomoci dok Greg nije upao u diskusiju i sredio. Mada je i tad bilo quirk-ova na pojedinim modelima kao sto je Samsung NC10 pa je morao da se primenjuje patch-ovan kernel (tacnije samsung_backlight patch specifican za samsung). Tako da problem nismo resili hakovanjem DSDT-a vec patch-ovanjem kernela i drajvera, u protivnom nemoguce bi bilo pisati quirk-ove za svaki model pogotovo sto ne moze puno korisnika da pruzi debug info.

Tako da za taj deo o HAOS-u koji vlada - apsolutno se slazem... Videcemo da li ima neki update danas na one vesti :)

http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=706763#p706763

http://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=20963

http://github.com/gregkh/samsung-backlight
[ musicmaster @ 01.04.2010. 11:57 ] @
Citat:
Citat:
Prema navodima iz DELL-a, osnovni problem je bio taj sto je M$ pogresno ocitavao podatke iz EC-a i tako pogresno prijavljivao parametre baterije.


A, ne ne ne.... ovo je isto dezinformacija, jel tako musicmaster? ;)


Naravno da jeste. Ko još veruje Dell-u?
[ combuster @ 01.04.2010. 12:00 ] @
Gomila zadovoljnih consumer-a medju kojima sam i ja :)
[ musicmaster @ 01.04.2010. 12:45 ] @
Pa dobro... Šta sad... ?

U svakom slučaju, bolje i u Dell nego u deda mraza, što jes' jes'... :D
[ combuster @ 01.04.2010. 14:08 ] @
Ne treba verovati meni, pogotovo ne danas...

Sto se ovoga tice https://www.elitesecurity.org/p2563590

aprilililili :)

Rekoh ajd' sad nije vise zanimljivo kad je diskusija malo utihnula :D

Prave vesti however i dalje iscekujem, zivo me zanima...
[ Srđan Pavlović @ 01.04.2010. 14:10 ] @
Uh, opasna patka. :D
[ musicmaster @ 01.04.2010. 15:43 ] @
Citat:
combuster: Ne treba verovati meni, pogotovo ne danas...

Sto se ovoga tice https://www.elitesecurity.org/p2563590

aprilililili :)

Rekoh ajd' sad nije vise zanimljivo kad je diskusija malo utihnula :D

Prave vesti however i dalje iscekujem, zivo me zanima...


Hahaa.. I knew it!
Thumbs up!
[ mmix @ 01.04.2010. 15:53 ] @
Hehe, i linuxasi imju osecaj za humor Touche
[ combuster @ 01.04.2010. 16:00 ] @
Gracie ! :D

Video sam da je tema opet malo aktivna pa rekoh da malo zacinim diskusiju. Iskoristio sam one "vesti" da popricamo na temu opet :D
[ musicmaster @ 01.04.2010. 16:18 ] @

Najjača četvorka!

[ Srđan Pavlović @ 01.04.2010. 16:24 ] @
https://www.elitesecurity.org/t396183-veliki-brate-Ubuntu

Jbg, prvi april je zaeban, tada i Ubuntu moze da menja kernel release schedule...
[ smrki @ 16.04.2010. 10:08 ] @
MSI m670 i posle otprilike mesec dana koriscenja win 7 ne primecujem nikakve promene sto se tice baterije.
[ antoloud @ 16.04.2010. 14:45 ] @
Pre dve i po godine sam kupio novi SONY laptop. Cele dve godine sam na laptopu koristio Vistu i jos na samom pocetku mi se baterija posle desetak dana praznila nezavisno sto mi je PC bio iskljucen, baterija mi je bila blokirana pa sam ja uspeo da je "ozivim" i trajala je do juce. Posle problema sa bat. nije bio onaj kapacitet ali je trajala OK. Pre 4 mececi sam instal. W7 i primetio sam da mi baterija i ne drzi bas dobro kao sto je bilo pre W7, ali koristio sam wireless net tako da sam mislio da je to razlog sto mi se baterija brzo trosi. Od 10% do skoro 18% se sporije punila, pa posle malo brze do neki % vise i od jednom ode na Fully charged. To bi mogao da bude i smanjeni kapacitet baterije sto je i normalna stvar za staru bateriju. E juce sam aktivirao PC na punjacu i nisam odmah primetio dali je baterija pocela da puni. Na PC sam bio oko 5 min i ostavio na stand by, kad sam se vratio na ikoni za bateriju je bio crveni X i poruka no battery detected, prakticno je baterija nestala. Pokusao sam sa ozivljavanjem i nista. Uskoro cu da kupim novu originalnu SONY bateriju direktno iz prestavnistva u Sofiji pa cu videti sta ce se desavati, i naravno napisacu ovde, dali je uzrok crkavanja baterije sama baterija ili je nesto drugo u pitanju. Meni nije tesko da promenim W7 u XP jer na 4 god. sluzbenom HP imam XP i baterija funkcionise besprekorno.
[ Aleksandar Ilić @ 26.04.2010. 22:19 ] @
Da oživim temu.

Isključio sam napajanje dok je laptop bio uključen, posle 10 minuta sam ga restartovao i kada se bootovao Win7 je prikazivao da ja baterija prazna. Izdržao je nekih 16-17 minuta i onda se ugasio. Toliko mi inače i drži baterija, 30-40 minuta od kada koristim Windows 7, za razliku od 2h na Visti. U pitanju je Toshiba A200.

[ Andalus @ 07.08.2010. 08:49 ] @
jel neko moze da mi kaze da li je i mene zahbatilo ovo sa baterijom evo mog posta:

http://www.elitesecurity.org/t...erija-zbog-win-Compaq-Presario
[ Andalus @ 07.08.2010. 08:50 ] @
jel neko moze da mi kaze da li je i mene zahbatilo ovo sa baterijom evo mog posta:

http://www.elitesecurity.org/t...erija-zbog-win-Compaq-Presario
[ combuster @ 07.08.2010. 10:29 ] @
Vrlo verovatno da jeste :(

Mada ima mnogo drugih cinilaca koji su mogli na to da uticu, ti najbolje znas jel ti se to dogodilo ubrzo po instaliranju sedmice, da li je pre toga radilo ok itd...
[ lermi @ 17.09.2010. 20:26 ] @
- HP Pro Book 4515s.
- Windows 7 od prvog dana.
- Tačno nakon isteka garancije od 1 god. dobijem "consider replacing....".
- Računar je zimi jedno 3-4 mjeseca radio bez baterije.
[ Sp0k @ 17.10.2010. 17:11 ] @
+1 sa ovim problemom

HP compaq cq61, star 10 mjeseci. Sedmica radila od prvog dana, do prije mjesec dva dana, dad je reinstalirao zbog neke gluposti. Prije sedmicu-dvije-tri poceo mi se pojavljivati ovaj problem, sto je prilicno iritatno. Da li se doslo do rjesenja ovoga, i sta da radim sad sa baterijom. Ne znam ni da li je citava. Laptop mi je u garanciji jos, ako to ista znaci.

[ crowsoul @ 10.02.2011. 11:28 ] @
ACER TravelMate...star 3 godine i 3 meseca.
Win 7 Ultimate stavljen pred novu godinu, i posle 48 sati se pojavila "Consider replacing your battery" poruka.
Laptop je u izvanrednom stanju, za 3 godine mu se ispraznila baterija 10ak puta, uvek je bio uključen.

Kada je bio nov, sećam se da nije na bateriju mogao da odvrti DVD, sada radi 15 minuta manje.

Mislim da su velike šanse da to ima veze sa Win 7, jer kažem...48 sati po instalaciji.


Pozdrav.
[ Milan Kragujevic @ 10.02.2011. 11:38 ] @
Verovatno jeste,jer je meni Android upropastio bateriju na telefonu
(nije isto,ali slično)
Probaj da instaliraš XP pa vidi kako ti se troši baterija.
ps.Nije za ovaj forum