[ Isak666 @ 04.02.2010. 12:33 ] @
Da ne bi i dalje gusili temu Dobijanje nemacke boravisne vize sa stvarima koje ucesnici na toj temi treba da odrade tek nakon dobijanja vize, kao i da ne bi pumpali jos informacija na ionako vec ispisanih 50 strana - mislim da je najbolje da otvorim novu temu gde cemo pisati o svemu sa cim se cimamo nakon dobijanja nemacke boravisne vize.

A to su:
- skola jezika / polaganje testova
- polaganje vozackog / izrade vozacke
- nalazenje posla
- birokratija (produzavanje vize, prevodi dokumenata, povracaj poreza i sve ostale salterske aktivnosti kojih ima na pretek)
- i ko se jos cega seti



@Lori
kazi mi koliko dugo su ti trajali B2 i C1 kursevi?
Da li se secas sta se obradjivali tokom tih kurseva?

Evo ja sad vijam B2 kurs, posle toga i C1 jer hocu isto master da nastavim, ali mi je dosta nezgodno da pronadjem neki jer pre podne dadiljam dok zena radi, onda se od 14h rotiramo - ona dadilja, ja radim do 20h.
Ne radimo oboje Vollzeit, pa ide to sve, ali jos i kurs da uklopim uz to - moze, ali tesno.

Pa sam mislio, mozda samo da prijavim test bez kursa za B2 i ispolazem to. To sam mogao isto da uradim i za B1, da sam bio pametniji.




@OneTouch
kao sto vidis iz gore napisanog, fali nam malo vremena pa kontamo da stavimo klinke u Kinderkrippe. Koliko ste cekali na to mesto u Kinderkrippe i jeste li vi bas hteli da bebac ide od novembra ili vam tad doslo slobodno mesto?


@neko
neko je pisao da je poslao zahtev za povracaj 50% sredstava uplacenih za kurs jezika.
Koliko je taj cekao na resenje?
Ja sam poslao zahtev pre 2 meseca i nisam dobio nikakav odgovor. Zvao sam tamo, non stop zauzeto; pisao sam mail, jos cekam odgovor.
Nije velika lova, ali nije ni lose to vratiti nazad u dzep ;)


Poz
[ one-touch @ 04.02.2010. 13:34 ] @
tad sam dobila mesto, a ta 43 evra to je maximalno sto se vrtic placa, bar u berlinu sad ovo sto se dodatno placa to zavisi od vrtica do vrtica, trebali bi odma da vadite te tzv dozvole da bi deca mogla da krenu cim dobiju mesto. i mislim da za drugo dete placate manje, i zavisi od radnog vremena ali uglavnom se dobija pravo na 5-7 sati dnevno, ja imam takvo resenje. ovo je formular koji sam ja predala
http://www.berlin.de/imperia/m...5&file=anmeldevordruck.pdf
a evo i informacija sta tacno treba od dokumenata
http://www.berlin.de/imperia/m...file=informationsbogenkita.pdf
[ loriloreta @ 04.02.2010. 14:28 ] @
b2 je trajao 180 sati. radili smo po knjizi Mittelpunkt i nismo cijelu knjigu stigli obradit. uglavnom, nadogradnja gramatike i konverzacije.
C1 je trajao 80-ak sati cini mi se. to je u biti bila priprema za DSH. poprilicno tesko i ne ucis nista novo vec vjezbas po nekoj knjizi za pripremu za DSH. Dsh nema sanse da prodjes bez te pripreme. vjerojatno ni vecina Nijemaca nebi uspila proc s 1 ili 2 ak bi dobili test(s 1 ili 2 moras polozit da bi nastavio studij)
Uglavnom ja sam B2 i C1 pohadjala od sredine februara do sredine maja(intezivni kurs, svaki dan nastava).
probaj polozit b2 bez da ga prije toga slusas. moguce ga je polozit i bez prethodno odslusanih lekcija iako ja smatram da je bolje odslusat prije zbog novih dijelova gramatike.
ja sam cekala na povrat oko 2 mjeseca ja mislim(davno je to bilo pa stvarno vise nemam pojma al prolistaj moje postove).

i da, razumim da ti je raspored prebukiran. ja nemam dijete al radim svaki dan osim utorka po 5-6 sati pa bi mi se sad kurs tesko uklopio u raspored.
[ Isak666 @ 04.02.2010. 17:05 ] @
Citat:
One Touch:
tad sam dobila mesto, a ta 43 evra to je maximalno sto se vrtic placa, bar u berlinu sad ovo sto se dodatno placa to zavisi od vrtica do vrtica, trebali bi odma da vadite te tzv dozvole da bi deca mogla da krenu cim dobiju mesto. i mislim da za drugo dete placate manje, i zavisi od radnog vremena ali uglavnom se dobija pravo na 5-7 sati dnevno, ja imam takvo resenje. ovo je formular koji sam ja predala


Onda to varira od pokrajine do pokrajine. U BW postoji propisana cena sata boravka u drzavnim vrticima i ona zavisi i od primanja roditelja.
Sad zavisi koliko sati zelis da ostavis dete i plus minus nesto jos novca za propratne stvari - cena se krece od 35€ pa navise, ali limit nije 43€.

Sad sam pogledao tvoj link za Anmeldung zur Förderung von Kindern i mislim da i mi mozemo da se prijavimo za to zbog visine primanja. Hvala za info ;)
Jos cemo procesljati sajt, kao i uvek - ima da se cita :)

Kad ste se prijavili na to mesto koje ste dobili za novembar?



@Lori
Meni bi bilo najbolje da mogu ceo kurs da odslusam, jer u B1 nismo svu gramatiku presli pa bi bilo dobro da imam jos jednom priliku da odslusam to.
Ali ako vec moram da biram, onda cu izabrati da odslusam C1.
Ako sam dobro shvatio, na C1 se dosta rade stilske forme jezika i uci se da se lepse upakuje nauceno gradivo. Jel to tacna info?

Video sam na VHS da imaju i Abendkurs koji je tri puta nedeljno, posle 20h. E sad ne znam kako to izgleda u praksi.
Mozda samo podele gradivo u papiru, malo se provezba a ostatak ti radis kuci.
Zvacu VHS, pa cu videti.


Poz
[ one-touch @ 04.02.2010. 18:23 ] @
ja sam njega prijavila na listu krajem septembra i spremala sam papire za tagesmuterbetreuung i od ponedeljka je trebao tamo da krene a u petak su me nazvali iz vrtica i rekli mi da ima jedno mesto, pa sam ih onda molila da mi daju to resenje sto je pre moguce da ne bi izgubili mesto jer je vrtic dva ulaza samo od nas, imala sam vise srece nego pameti :)
[ profin @ 07.02.2010. 11:06 ] @
marko ristic da ti kazem odakle mi informacija da priznavanje nasih dozvola ima veze sa Belim sengenom. Do pre nekog vremena je stajalo na zvanicnom sajtu Verkehrsamt-a, za clanice EU, za beli sengen i za clanice van Belog sengena sta Nemci priznaju a sta ne i sta sve treba od dokumentacije za zamenu/priznavanje dozvola. Sada su to promenili, pa vise ne stoji. Jos nisam stigla da odem i pitam zbog cega? Nadam se da je dovoljno ;)

Isak sto se povracaja novca tice, stigao je posle mesec dana na racun koji sam ostavila pri slanju dokumenata. Tacno 1/2 od uplacene sume. Dakle, 322, 50e.
Sve ono sto sam navela da treba (formular i link koji sma ostavila za isti, kopiju diplome i pasosa) je poslato na adresu koju sam dobila u skoli, ili moze i licno u Ausländerbehörde. Pismo je stiglo pre par dana u kome me obavestavaju lallalalla, a pare su vec pre toga legle na racun ;)

I mene zanima B2, C1, priprema za fax, nostrifikacija, masteri, flasteri :smajli koji se grohotom smeje:

One touch bas lepo da si nam se javila. Da li znas mozda, da li je moguce dete odmah po rodjenu prijaviti u vrtic, zbog duge liste cekanja? Dok poraste, taman stize na red.
Ja bih vec od godinu dana planirala posao, B2 ili C1 itd. pa zbog toga pitam.

Pozzic

[ loriloreta @ 08.02.2010. 12:28 ] @
isak,
da, otprilike. test za DSH se satoji od usmenog, slusnog, gramatickog dijela te pisanja pisma i razumjevanja teksta. Test je jako tezak i kompliciran. U tom gramatickom dijelu se radi nominalizacija, verbalizacija.... zadanih recenica.
Mi smo u skoli odradili jako puno vjezbi, a i domaci bi uvijek imali.
evo pr. kod kauzalnih recenica:

@ Je schneller der Stoffwechsel, desto leistungsfähiger der gesunde Mensch.

Die __________________________________ Menschen steigt bei ____________________________Stoffwechsel.

(smisao originalne recnice mora ostati nepromijenjen)
[ Isak666 @ 09.02.2010. 09:39 ] @
Citat:
one-touch: ja sam njega prijavila na listu krajem septembra i spremala sam papire za tagesmuterbetreuung i od ponedeljka je trebao tamo da krene a u petak su me nazvali iz vrtica i rekli mi da ima jedno mesto, pa sam ih onda molila da mi daju to resenje sto je pre moguce da ne bi izgubili mesto jer je vrtic dva ulaza samo od nas, imala sam vise srece nego pameti :)


Citat:
Profin:
One touch bas lepo da si nam se javila. Da li znas mozda, da li je moguce dete odmah po rodjenu prijaviti u vrtic, zbog duge liste cekanja? Dok poraste, taman stize na red.
Ja bih vec od godinu dana planirala posao, B2 ili C1 itd. pa zbog toga pitam.


Juce smo posetili i poslednji vrtic koji bi nam odgovarao i predali zahteve.
U svakom smo dobili isti odgovor - da je lista cekanja nenormalno duga i da su neki predali zahtev odmah po rodjenju deteta.


Sad je vec definitivno da cemo se seliti u Fellbach, koji je na 10 km od Stuttgarta, jer tamo mi je firma i ima veci broj vrtica.
Sansa da ne dobijemo mesto u vrticu od septembra je prilicna i necemo se kockati.


Citat:
Profin:

Isak sto se povracaja novca tice, stigao je posle mesec dana na racun koji sam ostavila pri slanju dokumenata. Tacno 1/2 od uplacene sume. Dakle, 322, 50e.
Sve ono sto sam navela da treba (formular i link koji sma ostavila za isti, kopiju diplome i pasosa) je poslato na adresu koju sam dobila u skoli, ili moze i licno u Ausländerbehörde. Pismo je stiglo pre par dana u kome me obavestavaju lallalalla, a pare su vec pre toga legle na racun ;)

I mene zanima B2, C1, priprema za fax, nostrifikacija, masteri, flasteri :smajli koji se grohotom smeje:


Danas cu zalegnuti na telefon dok se neko ne javi i da cujem da li je uopste dosao do njih zahtev za povracaj novca.

Sto se tice faxa, kontaktirao sam par i kod svakog se razlikuje procedura.
Kod Stuttgarter Uni saljes njima diplomu na uvid, na osnovu koje dobijas dozvolu za npr nastavak nekog mastera, dok na Pädagogische Hochschule u Ludwigsburgu zahtevaju da se diploma prvo posalje na Hochschule u Konstanz, koja radi za njih testiranje da li mozes da nastavis dalje studije i na osnovu toga dobijas Zugangsberechtigung za studije na teritoriji Pokrajine BW.

EDIT:
Ovo cimanje sa diplomama se odnosi na nastavak studiranja na nekom srodnom masteru, direktno bez Feststellungsprüfunga.

[Ovu poruku je menjao Isak666 dana 09.02.2010. u 10:59 GMT+1]
[ profin @ 01.03.2010. 12:01 ] @
Zdravo drugari :)
Sitno brojimo do porodjaja, pa me zanima sta je sve potrebno oko papirologije za dete, kad se rodi? Kome se podnosi zahtev za eltern i kindergeld i kada to stize? Da li postoje jos neki uslovi koje treba zadovoljiti da bi se taj novac dobijao? Sta jos moze biti od znacaja kao informacija?
Da li je neko imao iskustva sa dvojinim drzalvjanstvom deteta, u slucaju da je jedan roditelj DE drzavljanin a drugi ne? Da li se to kasnije moze uzeti ako ne odmah i do kada, postoji li neki rok?

Hvala unapred i pozzz od profin
[ Isak666 @ 01.03.2010. 12:32 ] @
Poz Profin,

sto se tice Elterngeld - visina primanja se racuna na osnovu tvojih primanja kao zaposlenog. Sto veca primanja, veci Elterngeld.
Nezaposleni dobijaju minimalan iznos i nemam pojma koliko je to.
Mislim da Elterngeld mozes primati max 2 godine i da ti odredjujes koliko zelis.

Moja supruga je uzela Elternzeit mislim godinu i po, te je uklopila da joj Elterngeld isto toliko pristize.
Mislim, takodje, da je sve jedno koliko dugo si izabrala da primas Elterngeld - dobijas istu sumu, samo pitanje je u koliko mesecnih "rata".

Prijavljivanje deteta smo radili u samom porodilistu, gde postoji biro u te svrhe i traje par minuta.

Kindergeld dobijas bez obzira da li radis ili ne i iznosi 184 ili 164 €. Ne znam da li su vec podigli.



Mi smo dobili sve info o tome gde se sta treba traziti i predati u porodilistu u jednoj fascikli, tako da sacekaj malo, mozda ce i kod tebe biti isto ;)



Postoje jos dve interesantne i korisne info.
Wohngeld, koji -mislim- mogu dobiti samo zaposleni, ali nisam siguran i koji predstavlja dodatak za placanje kirije, te moze iznositi par stotina eura.
Kinderzuschlag koji ne znam ko dobija, ali znam da postoji i to je Savezni deciji dodatak.
Za ovo se nisam interesovao, ali mozes pogledati.


Ako ste u vecem gradu, raspitaj se odmah nakon porodjaja oko situacije u vrticima i kad moras da prijavis dete.
U Stuttgartu to rade odmah nakon rodjenja jer je guzva.


Poz

[Ovu poruku je menjao Isak666 dana 01.03.2010. u 13:42 GMT+1]
[ profin @ 04.03.2010. 04:52 ] @
Divno! Isak druze hvala ti :)

Nisam sigurna da porodlilste iako je bolnica ogromna, ima svoj biro za prijavljivanje, nego su nam rekli da se to radi u Opstini gde su maticne sluzbe.
Moj suprug je zaposlen na neodredjeno, ja ne. Istekao mi je Ugovor na godinu dana i prilikom odlaska u Arbeitsamt receno mi je da ne mogu da primam nadoknadu sa Biroa i Elterngeld. Dakle, to je otpalo kao solucija. Nisam znala da to moze birati koliko dugo se prima. To je korisna informacija.
Ne znam da li ste znali ali u mom slucaju, moj suprug ima pravo na tri meseca 'porodiljskog odsustva' uz 67% plate. Mi smo se odlucili za jedan mesec samo i to prvi, kad je najvaznije. Mozda nekome zatreba ;)

Za Wohngeld i Kinderzuschlag cu se definitivno raspitati. Za stanove sam vec cula ali za ovo drugo ne. Kad se bebana rodi, imamo pravo po Zakonu da prekinemo Ugovor sa stanodavcem zbog vece kvadrature i ja to jedva cekam, jer nismo bas zadovoljni za tu cenu koju placamo a cena nije mala-700e.

U Frankfurtu smo, tako da ne znam da li se secas da sam i ja pitala sta sa vrticima. I kod mene u Nisu je frka za mesto i odmah se prijavljuju roditelji a kamoli ovde. Ipak, prvo moramo da promenimo stan pa da vidimo lokaciju i na osnovu toga izabrati vrtic.

Da li je tvoja supruga menjala poresku klasu vec, po rodjenju dece ili ne?
[ Isak666 @ 04.03.2010. 13:17 ] @
Citat:
profin:  Kad se bebana rodi, imamo pravo po Zakonu da prekinemo Ugovor sa stanodavcem zbog vece kvadrature i ja to jedva cekam, jer nismo bas zadovoljni za tu cenu koju placamo a cena nije mala-700e.


Ovo nisam znao.
I mogu ti reci da mi je prilicno zao sto nisam znao.

Mi vec par meseci planiramo da se selimo, ali smo imali problema oko pronalaska stana koji se poklapao sa nasim terminom za iseljavanja jer smo cekali da prodje 3 meseca po ugovoru sa stanodavcem.
Da sam ovo ranije znao, mogli smo odavno otici i jos izbirati bolji stan.
Jbg.

Citat:
profin

U Frankfurtu smo, tako da ne znam da li se secas da sam i ja pitala sta sa vrticima. I kod mene u Nisu je frka za mesto i odmah se prijavljuju roditelji a kamoli ovde. Ipak, prvo moramo da promenimo stan pa da vidimo lokaciju i na osnovu toga izabrati vrtic.


Culi smo od par roditelja da su oni jednostavno prijavili dete na vise mesta, pa probajte tako ako znate gde bi odprilike se selili.
Posto se ceka minimum nekoliko meseci, verovatno cete se odseliti pre nego vam neko javi da postoji slobodno mesto.
Ako vam odgovara - prihvatite i ostale otkazete.
Vec se naci neki drugi roditelji da ulete na vase otkazano mesto.

Citat:
profin
Da li je tvoja supruga menjala poresku klasu vec, po rodjenju dece ili ne?


Ona je menjala to kad smo se vencali.
Mada, culi smo da se moze dete "staviti" na poresku kartu, te se dobija jos neka suma za to.
Ne znamo tacno sta je to, ali cemo proveriti za koji dan ili nedelju.



Nego, kako izgleda tvoja diploma za B1 tj da li ima pecat i u desnom uglu ili samo u levom?
Imam potpis od Geschäftsführer i pecat za sertifikat. Ali mi pored stoji prazno za Prüfungszentrum.
Kako je kod tebe?
[ profin @ 13.03.2010. 16:17 ] @
Isak
imate pravo po zakonu, zbog deteta i vece kvadrature da otkazete Ugovor ali otkazni rok je tri meseca. Bez obaveze da nadjete nachmieter-a.
Mi cemo to odmah cim se rodi, a blizu smo, za par dana, pa cemo u roku od tri meseca pronaci adekvatan stan, sigurno.
Poslusacu te za obdaniste, nisam o tome razmisljala na taj nacin. Hvala ti.

Kad se dete prijavi, onaj ko ima Ugovor na neodredjeno ima takodje po Zakonu pravo na smanjenje poreza, menjanje poreske klase- isto kao i za vencanje.

Moja diploma je lepa :)))) salim se, ima Telc-ov vodeni zig sa leve strane i desno pecat moje skole ;)
[ one-touch @ 16.03.2010. 11:36 ] @
poz svima :)

Kindergeld je 184 evra a Elterngeld moze maksimalno da se prima 14 meseci, po zakonu iz 2007, mozda tvoja supruga isak prima duze jer su u pitanju blizanci koliko se secam. Moj muz i ja nismo ni znali da imamo pravo na elterngeld a sad je vec kasno :(

profin puno srece u roditeljstvu :*
[ Isak666 @ 22.03.2010. 20:39 ] @
Citat:
profin: Isak
imate pravo po zakonu, zbog deteta i vece kvadrature da otkazete Ugovor ali otkazni rok je tri meseca. Bez obaveze da nadjete nachmieter-a.



A to.
Mislio sam da imamo prava da kazemo -Selimo se sledece nedelje :))
Nama je vec takav ugovor bio i nismo morali nista da navodimo posebno kao razlog iseljenja, ali smo morali da postujemo otkazni rok.
Mogli smo i ranije, jer smo brzo nasli Nachmieter koji je mogao da se ranije useli, ali mi smo nasli kasnije stan i ostajemo ceo otkazni rok.
Ali selimo se za manje od deset dana.

Citat:
profin
Kad se dete prijavi, onaj ko ima Ugovor na neodredjeno ima takodje po Zakonu pravo na smanjenje poreza, menjanje poreske klase- isto kao i za vencanje.

Nesto smo i mi dobili info o mogucnosti da prijavis dete na poresku kartu ili kako bi se to vec moglo nazvati i da tako dobijes umanjenje poreza.
Mada, mislim da se to umanjenje moze ostvariti kroz povracaj poreza na kraju godine, ako se ne odradi ovo vec pomenuto.
Zar nakon vencanja nije tvoj suprug vec uzeo najpovoljniju poresku klasu?

Citat:
profin
Moja diploma je lepa :)))) salim se, ima Telc-ov vodeni zig sa leve strane i desno pecat moje skole ;)


Dobio sam novac nazad pre neki dan, imali su neki zastoj pa je trajalo.
Inace, nemam taj pecat skole desno. Pih.
[ profin @ 27.03.2010. 09:01 ] @
Citat:
Isak666:.Zar nakon vencanja nije tvoj suprug vec uzeo najpovoljniju poresku klasu?
Bio je na 4-oj, otisao je na trecu a ja na najgoru, petu. Sad ide na drugu kako sam shvatila i jeste olaksica poreza je ipak novcani zgoditak kad sve saberes i oduzmes.

Da se pohvalim, 19. 03 sam postala najponosnija mama na svetu. Rodila sam devojcicu i ime joj je Teodora.


[ loriloreta @ 29.03.2010. 10:13 ] @
cestitke ponosnoj mami, a malenoj zelim dug i sretan zivot!!!!!!!!!!
[ one-touch @ 09.04.2010. 09:30 ] @
cestitke i od mene sa malim zakasnjenjem :)
[ profin @ 23.04.2010. 23:04 ] @
Hvala vam :)
[ profin @ 24.05.2010. 21:23 ] @
Cao svima :)
Evo i mene da podelim jedno novo iskustvo. Naime, pre neki dan mi je konacno, posle 10 meseci stiglo pismo u kome mi BAMF cestita zavrsen kurs integracije, tu je i Zertifikat koji obuhvata Orientirungstest i Deutsch test. Naime, u tom lepom pisamcetu u kome pise da sam od 25 odgovorila tacno sa 25 i B1 polozila sa 100% tacnih odgovora, pise i to da imam pravo da nastavim sa integracijom o njihovom trosku, sto me je jako lepo iznenadilo. Uz to ima i brosura u kojoj se detaljno objasnjava da mogu da pohadjam ESF-BAMF-Programm. Malo je reci da sam odusevljena! Koga vise zanima evo linka
http://www.integration-in-deut...-Programm-node.html?__nnn=true
Jedva cekam da Teodora napuni jos par meseci i da krenem sa tim. Najlepse od svega je da je besplatno. Dakle, isplati se u ovoj zemlji zeleti integraciju.
Pozdravcic
[ Isak666 @ 24.05.2010. 21:53 ] @
@Profin
cestitam na dobrom rezultatu i stvarno si dugo cekala.

Nego, ovo sto si poslala zvuci skroz dobro.
Je l' ovo ta brosura sto si dobila http://www.integration-in-deut...le.pdf/foerderhandbuch-pdf.pdf ?

Vidim da stoji u jednom od dokumenata da je program namenjen pre svega za nezaposlene, ali nigde ne stoji da li i oni koji rade mogu ucestvovati.


To bi bilo dobro, jer mi se ne daju pare za C1 i C2, pa bi mozda mogao preko njih.



Sad cu citati da vidim sta ima sve. Kao i uvek - milion megabajta dokumenata na sajtu :D Nemci.




Hvala za info!
[ profin @ 25.05.2010. 08:41 ] @
Hvala Isak :)
Nije to ta brosura, ovo je preobimno LOL.
Evo nasla sam brosuru, izvoli http://www.integration-in-deut....pdf/esf-info-flyer-de-pdf.pdf

U brosuri koju sam dobila, konkretno ono sto te zanima, pise da je to program namenjen i onima koji imaju migracijsku pozadinu, koji su na trzistu rada, arbeitslosgeld I i II, kao i oni koji rade a nisu dostigli dovoljan stepen nemackog jezika ili oni koji zele dodatnu kvalifikaciju. Dakle, to jeste ciljano usavrsavanje faha koji te zanima. Ako zelis da budes menadzer ucices fraze i poslovni jezik u tom smeru, zatim imaces predmetnu nastavu i praksu kao i obilazak firmi koje te zanimaju. U brosuri pise da mozes da se obratis poslodavcu i kazes mu da te zanima ESF-BAMF program i on je u obavezi da ti to omoguci. Jos, mozes se obratiti agenturama za posao kao i drzavnim institucijama za zaposljavanje. Uputicete i savetovati sta je za tebe najbolje da uradis.
Videces i sam kada procitas brosuru kako je to sjajno, sto nam se uopste nudi takva mogucnost o trosku drzave. Pogotovo sto se ni meni ne daje novac za dalje ucenje jezika (6x200=1200e! ) a zelim da sto pre pocnem da radim posao za koji sam se skolovala.
Sjajno je jos i to sto kompletan kurs traje 6 meseci a Teilzeitkurs do dvanaest. Meni je najvazniji Kinderbetreung. Ako nema ko dete da mi cuva kazu da se obratim skoli jezika jer mnoge imaju opciju cuvanja dece, a mozda ce mi i placati cuvanje deteta ako skola nema vec tu opciju. To je sjajno!

Tebi nije stigao odgovor jos uvek? Stici ce sve to i tebi, samo se strpi.
Pozzz
[ one-touch @ 25.05.2010. 11:10 ] @
to je sjajno sto pisete vas dvoje jer ja upravo o tome razmisljam ko ce da mi placa dalje ucenje jezika :)
orietierunskurstest polazem 28.juna a dtz 10.jula, spremna sam ko zapeta puska, nastavnice me jos od februara ubedjuju da idem ranije da polazem ali ja ipak hocu da odslusam kureseve do kraja. planirala sam ovih dana da idem do job centra da vidim koje su mi mogucnosti kad zavrsim b1 da mi oni placaju dalje ucenje jezika, jer mi ne pada na pameta da radim negde kao cistacica pored zavrsenog fakulteta, ne moram da radim ni kao menadzer ali bar neki normalan kancelarijski posao sa mogucnoscu napredovanja :) sestra mi je preporucila da uradim ausbildung za bürokauffrau sto i ne bi bilo lose, mogla bi cak da me ubaci u njenu firmu koja ima i kancelariju u berlinu.... o tom po tom, prvo ispiti, pa odmor, u septembru vozacka dozvola dolazi na red a u medjuvremenu cu verovatno nesto srediti i za ausbildung i za ucenje jezika :)

evo nekih korisnih linkova:
1. za vozacku dozvolu: http://nas-portal.info/wordpress/saveti/vozacka-dozvola
2. Orientierungskurstest Fragenkatalog zur Testvorbereitung http://oet.bamf.de/pls/oetut/f?p=524:1:3642818474578016::NO:::
3. dtz test online modellsatz http://www.goethe.de/lhr/prj/daz/dtz/deindex.htm
[ one-touch @ 25.05.2010. 11:27 ] @
jos nesto sto se tice orietierungskursa ja necu ici na na kurs a dozvolili su mi samo da polazem test i nista ne moram da platim, tako da sam ustedela 45 evra :)
[ Isak666 @ 25.05.2010. 12:05 ] @
Poz OneTouch ;)

Polozices, to je sprdnja ;)


Inace, ja sam bio prosle nedelje da zakazem Beratungstermin sa Ansprechpartner u Arbeitsamtu, bas da vidim jel ima neka podrska za nastavak ucenja jezika i za jos po nesto.
Dobio sam, naravno, formular u kojem -medjuostalom- treba da se navedu teme razgovora za koje se interesujes i to bih trebao da predam za par dana, nesto pre samog termina.
Tu sam naveo sad i ovu temu o kojoj je Profin pisala, pa cu videti sta oni jos na to kazu.

@Profin
ovo stvarno zvuci dobro, jer sam i sam hteo da vijam neku instituciju/organizaciju gde bih mozda nesto raduckao/volontirao ili bilo sta drugo, ali samo da upadnem u nesto sto me interesuje.
Ali za tako nesto mi treba bolje poznavanje jezika.
A za to mi trebaju pare :D
Ovo bi trebalo da je ta varijanta.

Mene interesuje kako se to moze uskladiti sa drugim poslom ili studijama, posto moram ici jos dve godine da bi mi priznali diplomu.
Takodje i mi imamo problem sa Kinderkrippe, jer trazimo dva mesta odjednom.
Uz to zena radi pre podne, a ja popodne i na smenu cuvamo decu.
Ponekad subotom naguram sati da mogu preko nedelje manje raditi.



Inace, meni je odgovor o rezultatima testa stigao jos u januaru ili februaru i to nakon par meseci.
Hören/Lesen 41 von 45
Schreiben 19 von 20
Sprechen 98,50 von 100

:)
[ profin @ 25.05.2010. 22:17 ] @
Citat:
one-touchplanirala sam ovih dana da idem do job centra da vidim koje su mi mogucnosti kad zavrsim b1 da mi oni placaju dalje ucenje jezika, jer mi ne pada na pameta da radim negde kao cistacica pored zavrsenog fakulteta, ne moram da radim ni kao menadzer ali bar neki normalan kancelarijski posao sa mogucnoscu napredovanja :) sestra mi je preporucila da uradim ausbildung za bürokauffrau sto i ne bi bilo lose, mogla bi cak da me ubaci u njenu firmu koja ima i kancelariju u berlinu....
Odi i pogledaj, spomeni im ovaj program mada bi trebalo da oni to sami ucine ;) Sto se ausbildung-a tice koliko sma shvatila ovaj program te navodi upravo na to, dakle praksa se ukljucuje u taj program. Kako i sta jos uvek ne znam dok i sama ne odem da se prijavim da sam arbeitslos pa da vidim o cemu se radi. Normalno je d anecemo sa fakultetima da radimo celi vek kao cistaci. Moze biti dodatni posao ali ne i osnovni. ;) Ja sam ekonomista, specijalizovana za marketing i PR pa mi bas treba ovako nesto da ciljano ucim nemacki za posao.

Svu srecu ti zelim na testovima mada sam sigurna da ces to oduvati bez problema :)

p.s. Hvala za linkove.


Citat:
Isak666
Mene interesuje kako se to moze uskladiti sa drugim poslom ili studijama, posto moram ici jos dve godine da bi mi priznali diplomu.
Takodje i mi imamo problem sa Kinderkrippe, jer trazimo dva mesta odjednom.
Uz to zena radi pre podne, a ja popodne i na smenu cuvamo decu.
Ponekad subotom naguram sati da mogu preko nedelje manje raditi.

Ja sam se malo je reci odusevila. Prosto, ne znam sta bih rekla. Cinjenica je da mnogo stranaca ima i da im trebaju kadrovi ali ovome se nisam nadala. Pogotovo sto ja zelim,a koliko sam shvatila i vi da se sto pre integrisemo u ovu sredinu. Sto se ukapanja studija, posla i ovog programa tice ne znam sta bih ti rekla sem da se konsultujes sa strucnim licima kod kojih budes isao da se raspitas.
Sto se vrtica tice, nesto sam bas danas razgovarala s aprijateljicom na tu temu i ovde je ludnica za mesto kao i svuda. Dete do tri godine ceka na red godinu i po do dve a posle trece godine su valjda u zakonskoj obavezi da nadju mesto za dete. Tako ona kaze.
Mi smo odlucili da je prijavimo u sve vrtice gde planiramo da zivimo pa kad dobijemo mesto da krene. A do tada cemo ako mi iskrsne posao i sl. da anagazujemo babe pa bolje njih da platimo da je cuvaju nego da odbijam poslove.
Super si odradio test. A Orinetirungstest jos nije stigao?
[ Isak666 @ 26.05.2010. 13:48 ] @
Ausbildung za Bürokaufmann/frau mislim da ima i kao ponuda Arbeitsamta za prekvalifikaciju i da je besplatan.
Evo link http://kursnet-finden.arbeitsagentur.de/kurs/index.jsp za kurseve koji postoje kod njih.
A uz ovaj progrma bi to bilo jos bolje.

To nije los posao, dosta se trazi i posle moze da se radi neki upgrade.


Ja isto trenutno radim drugi posao nego sto mi je struka, u Bürou i teilzeit i tu cu ostati dok ne resim problem diplome i studija.
I tu su me pitali da li bi se prekvalifikovao za Bürokaufmanna i da je to besplatno, ali nije to moj fah :)


@Profin
To za obezbedjivanje mesta za dete do 3. godine je tacno, ali ko ce docekati 3. godinu :D
Babe nam nisu u blizini, a fali nam par sati dnevno.
Mada mislim da ce biti do jeseni slobodnih mesta, jer smo se isto svuda prijavili.

Orientirungstest mi je stigao isto odavno, samo to ni ne spominjem - to je bila boza ;)

[ profin @ 26.05.2010. 22:45 ] @
Zar ti nije stigla kao i meni u tom pismu ovakva ponuda?
[ Isak666 @ 27.05.2010. 10:22 ] @
Ne, nije stigla nikom iz moje grupe.
[ profin @ 27.05.2010. 19:13 ] @
Cudno. Hm.....
A kako si dobio rezultate?
Ja sam po diplomu za kurs jezika isla u skolu a onda mi je rekoh posle 10 meseci stiglo pismo sa kompletnom dokumetacijom.
[ Isak666 @ 27.05.2010. 20:21 ] @
Dobio sam postom iz Frankfurta, gde su testovi isli na pregled.

Za Orientirungskurs sam dobio pismo od skole da sam polozio.


I ja sam se isto pitao, kako nisam dobio, kad si ti to spomenula pre neki dan.
Jbm li ga.
[ loriloreta @ 28.05.2010. 11:10 ] @
ulala sta ste ga ispisali...ja sam tu ponudu dobila zajedno s diplomom u skoli. na tom papiru pisu rezultati iz svakog pojedinog dijela testa+kratki info s ponudom "Deutsch für Beruf". Detaljna brosura mi nije polsana al su ostavili nummer pod kojim je moj test arhiviran i da za dodatne info mogu nazvati. kad sam bila produzit vizu, raspitala se malo kod mog sluzbenika o tom i on rekao da mi to ne treba jer vec imam C1. nakon tog "izleta" sam na to skroz zaboravila, al hvala Profiniki na podsjetniku ... ovu bi praksu definitivno vridilo okusati.

[ profin @ 28.05.2010. 16:02 ] @
Eeeej Lori, tu si. Pozzz :)

Dobro, to da ste polozili to je samo info, ali zvanicnu dokumentaciju adersiranu od od BAMF - Bundesamt für Migration und Flüchtlinge niste? Zato se valjda toliko i ceka, jbm li ga.

Lori koliko ranije treba da se odnese dokumentacija za produzetak boravka? Jesi li dobila unbefristet?
[ Isak666 @ 28.05.2010. 16:26 ] @
Citat:
profin
Ja sam po diplomu za kurs jezika isla u skolu a onda mi je rekoh posle 10 meseci stiglo pismo sa kompletnom dokumetacijom.


Kad kazes kompletna dokumentacija - na sta mislis?

Ja sam dobio diplomu i dodatak diplomi koliko poena sam osvojio od BAMFa.
Od IB sam dobio pismom dokument/papir gde stoji da sam polozio Orientirungskurs maksimalnim brojem poena, kao i dodatak kad i koliko je trajao kurs.

I to je to.
[ loriloreta @ 28.05.2010. 22:01 ] @
Citat:
profin: Eeeej Lori, tu si. Pozzz :)

Dobro, to da ste polozili to je samo info, ali zvanicnu dokumentaciju adersiranu od od BAMF - Bundesamt für Migration und Flüchtlinge niste? Zato se valjda toliko i ceka, jbm li ga.

Lori koliko ranije treba da se odnese dokumentacija za produzetak boravka? Jesi li dobila unbefristet?


ja sam uz diplomu od Telca dobila jos jedan papir na kojem pise koliko sam iz kojeg dijela(usmeni, gramatika, pismo, lesen verstehen) imala % + Notizien gdje je navedeno da mogu nastaviti s "deutsch für Beruf". to je sve doslo misec i pol nakon sto sam polagala ispit. brosure i ostalu dokumentaciju(na sto tocno mislis?) nisam dobila.
ja sam odnila neka 4-5 dana prije isteka stare vize. produzili mi na 2 godine. unbefristet dobijes tek nakon 5 godina boravka. moj muz ima Hr drzavljanstvo pa zbog toga 5 god., a oni ciji je supruznik Nijemac, 3 god.
kako malena? jel slusa;)?
[ dacha81 @ 30.05.2010. 01:17 ] @
Pozdrav svima! Vidim da vodite diskusiju o temi koja me veoma zanima,naime supruga i ja zivimo u Srbiji i u Oktobru ocekujemo prinovu...tacnije blizance.Planiramo da dodjemo za koj mesec u De. da bi se supruga tamo porodila! Ono sto mene interesuje dali postoji neka sansa ili nacin da posle porodjaja ostanemo malo duze tamo i eventualno pocnemo da radimo i zivimo regularno,i dali bi deca imala pravo na neki deciji dodatak ili nesto slicno? POZZ
[ Isak666 @ 30.05.2010. 11:16 ] @
Na osnovu cega planirate da ostanete u DE?
Ako na osnovu turisticke vize, onda nemate nikakvu mogucnost da ostanete ili da deca ostvare neko pravo.

Citat:
"Pravo krvi" i dalje je, naravno, na snazi u Nemačkoj, ali je novim zakonom uvedeno i "pravo tla", pa deca stranaca rođena u Nemačkoj takođe mogu odmah nakon rođenja, uz neke uslove, dobiti nemački pasoš. U slučaju da je samo jedan od roditelja Nemac, to se pitanje ne postavlja. U slučaju da su oboje roditelja stranci, njihovo dete može automatski dobiti nemački pasoš pod uslovom da je barem jedan od roditelja, u trenutku rođenja detete, u Nemačkoj imao regularan boravak bar osam godina (takozvani "duldung" se pod tim ne podrazumeva, jer je to samo "odgoda proterivanja"), od toga tri sa neograničenom dozvolom boravka (Unbefristet).


http://www.srpskadijaspora.info/vest.asp?id=5231
[ dacha81 @ 31.05.2010. 01:03 ] @
Hvala na odzivu!!!
Pa pokusali bi sa time sto bih za pocetak trazio dozvolu od njih da otvorim firmu tamo,delatnosti koja je veoma retka i interesuje me dali ja kao stranac mogu da kupim nekretninu u De i dali bi nam to eventualno pomoglo u nameri da ostanemo tamo?
[ Isak666 @ 31.05.2010. 07:46 ] @
Otvaranje firme, mislim, da ti omogucuje dobijanje vize - ovde imas vise o detaljima na nemackom. U attachmentu imas vise o detaljima osnivanja firme na srpskom.


Mislim da mozes bez problema kupiti nekretninu u DE kao stranac.



[ profin @ 31.05.2010. 18:41 ] @
Lori slusa, dobrica je prava- tek kad ima grceve i kad joj nije dan bude besna i placljiva ali je u sustini zlatna, vesela i nadasve temperamentna :P
Isak dobila sam isto sto i Lori, mozda jos neki papir ali nije vazno. Vazno je da je sve to iza nas i da mozemo napred.
Zanima me konkretno da li je bolje da detetu izvadimo nemacki pasos, pa onda dole kad je prijavimo u maticne knjige i kad dobije jmbg i prebivaliste, vadimo crveni. Kako ste to resili sa vasom decom?
Putujemo u avgustu pa bi mi svaka info dobrodosla da uradimo to na vreme.
[ Isak666 @ 01.06.2010. 13:49 ] @
Mi smo deci uradili samo nemacke pasose, bez bilo kakve prijave/registracije u Srbiji.

Ne kontam nesto -
Citat:
profin
Zanima me konkretno da li je bolje da detetu izvadimo nemacki pasos, pa onda dole kad je prijavimo u maticne knjige i kad dobije jmbg i prebivaliste, vadimo crveni.


Kako prijavis dete u Srbiji u maticnu knjigu rodjenih kad je rodjeno u DE?
I kako prebivaliste u Srbiji? Zar nije to grad gde ste u DE?


Deci necu raditi srpski pasos, cak cu se i ja resiti mog kad steknem uslov za to.
Dosta mi je cimanja po pandurskim stanicama od 3 ujutru za bilo kakav posao.
[ profin @ 01.06.2010. 17:01 ] @
Mi hocemo da joj izvadimo nemacki pasos, ali hocemo da ima i srpski. Obzirom da Srbija priznaje dvojno, nisam sigurna da li i Nemacka priznaje, ali ako je nemacki drzavljanin ima pravo na osnovu porekla roditleja da dobije srpski pasos.
Boravak i prebivaliste su dve razlicite stavke.
Prebivaliste ti je u Srbiji (sve dok imas nas pasos i rodjen si u Srbiji, to ti je adresa u pasosu) iako imas boravak u DE. To vazi za sve koji imaju boravisnu vizu.
Dakle, procedura za nju u Srbiji je jako komplikovana. Prvo Konzulat salje njenu krstenicu odavde, pa tek mi kad odemo je upisuju dole, pa se vadi jmbg, pa s eprijavljuje prebivaliste pa u knjigu drzavljana pa tek onda predaja za pasos a to moze trajati mnogo meseci. Ipak to cemo uraditi ali neka ima ona nemacki pa onda laganica kad stignemo srpski. Za izvod rodjenja si u pravu, ne znam gde mi je glava. Sve ostalo dobija po osnovu drzavljanstva roditelja iako nije rodjena dole. Tako je i m.m.
Moras da znas, sto vazi i za nju, posto ti deca imaju nemacke pasose svaki njihov boravak moras da prijavis jer su stranci.
I ja cu cim steknem uslove da trazim otpust iz naseg, pa da uzmem nemacko pa opet nase. Jedino tako da imam oba.

Reci mi sta sve treba od dokumenata za detetov pasos i koliko se ceka na isti?
[ Isak666 @ 01.06.2010. 18:10 ] @
Nisam 100% siguran, ali mislim da ima prava do punoletstva da poseduje dva pasosa po nemackom zakonu i onda se odlucuje za jedan. Ali nisam siguran.

U sustini, otisla je zena u Bürgerbüro i pitala sta treba za pasos, tamo je dobila dokument koji treba da popuni i mislim da je trebao samo Geburtsurkunde i fotografija bebe, koje smo mi sami napravili :)
Cim smo to popunili i odneli fotke - napravili su na licu mesta.
Ali proveri prvo, nisam 100% siguran za dokumente.

Slike u pasosu se menjaju kako se deca menjaju - isto tako brzo menjaju kao i sto prave, posto je njihov pasos -tj deo sa podacima- kao nasa viza u formi nalepnice.


To za prijavljivanje svakako moram raditi zbog zene kad idemo tamo, tako da uzmem samo dva papire vise i ponesem njihove pasose.
Resili smo da imaju samo nemacke pasose, zive u Nemackoj i ne bih ih cimao sad sa dodatnim dokumentima druge zemlje - i to jos one gde birokratija nije bas milosrdna :D
[ profin @ 01.06.2010. 19:15 ] @
Hvala ti na informacijama.
Imas pravo za nasu birokratiju, daleko smo mi od vadjena pasosa na licu mesta grrrrrr! Moja mama je bila danas da se raspita, samo sto je razapeli nisu na salteru. A tek sto je cekala samo da dobije informacije. Uzas!
Ipak, neka ima oba pa neka se sama odluci koji ce. Ko zna sta ce se sve desiti sa geopolitickom kartom sveta dok nasa deca napune 18 god. Sto kazu, zlu ne trebalo.
Pozzz :)
[ Isak666 @ 01.06.2010. 20:27 ] @
Ako imate volje i vremena da to sve odradite, onda ok - od viska glava ne boli ;)

Nego kakvi su uslovi za nas za drzavljanstvo i dobijanja pasosa?
[ profin @ 02.06.2010. 09:50 ] @
Koliko ja znam orienturngstest koji smo polozili i jos par dodatnih pitanja, 5 god. boravka ako si ozenjen nasom drzavljankom, 3 ili 4 ako si ozenjen stranom. Ne znam da li jos nesto treba, mislim da je to sve. Trebalo bi proveriti ali nemam vremena da cituckam na nemackim sajtovima. Ako saznas nesto, javi :)))
[ loriloreta @ 02.06.2010. 10:38 ] @
Citat:
Isak666
Dosta mi je cimanja po pandurskim stanicama od 3 ujutru za bilo kakav posao.

ne razumim ovo boldano?
ja sam do sad prominila 2 posla i nikakvog cimanja nije bilo. muz je rodjen u De al ima Hr putovnicu i nikad nikakvih problema nije imao. Njegovi starci i obitelj od strica takodjer.
njemacka putovnica je bitna jedino ako mislis radit u drzavnim sluzbama radi dobivanja statusa beamte(u suprotnom imas manju placu).
*uvjeti za dobivanje drzavljanstva su sljedeci:
-zavrsen tecaj jezika
-polozen ispit vezan za ustav, ustrojstvo drzave, povijest itd.
-5 ili 7 godina boravka u De. 5 za one ciji su supruznici Njemci, a 7 neki drugi drzavljani.
kad ispunis ove uvjete, nebi trebalo biti prepreka ukoliko prije ne dobijes krimi dosije;)

Citat:
Isak666: Nisam 100% siguran, ali mislim da ima prava do punoletstva da poseduje dva pasosa po nemackom zakonu i onda se odlucuje za jedan. Ali nisam siguran.

do 21 godine zivota koliko je meni poznato.
Citat:
profin: Zanima me konkretno da li je bolje da detetu izvadimo nemacki pasos, pa onda dole kad je prijavimo u maticne knjige i kad dobije jmbg i prebivaliste, vadimo crveni. Kako ste to resili sa vasom decom?
Putujemo u avgustu pa bi mi svaka info dobrodosla da uradimo to na vreme.

izvadite njemacki pa srpski kad stignete. ja sam uvijek za 2 putovnice ak se ima uvjeta za to. tim vise ak ti i suprug imate nekretnine u Srbiji. jesi li probala u konzulatu pitati? oni bi trebali znati te info.
ne znam za Srbiju, al u Hr je moguce dobiti putovnicu tokom jednog dana, ali se za takovo sto treba ici u Zagreb. Mozda postoji tako nesto i u Bg.
Citat:
profin:

I ja cu cim steknem uslove da trazim otpust iz naseg, pa da uzmem nemacko pa opet nase. Jedino tako da imam oba.

ovo nece ici. mozes imat samo jednu putovnicu. pravo na 2 putovnice imaju samo clanice EU i oni ciji su preci Njemci i to ti oni strogo kontroliraju. Ak od tvojih roditelja nitko nema De putovnicu, kannst du vergessen.
ne znam politiku Srbije prema stranicima, al ak imas dole nekretnine, razmisli dobro i raspitaj se.





[ Isak666 @ 02.06.2010. 11:06 ] @
Citat:
ne razumim ovo boldano?
ja sam do sad prominila 2 posla i nikakvog cimanja nije bilo. muz je rodjen u De al ima Hr putovnicu i nikad nikakvih problema nije imao. Njegovi starci i obitelj od strica takodjer.



To se odnosilo na Srbiju, kad se tamo nesto radi preko saltera (produzenje pasosa, nova licna karta, promena adrese i tako).
Ovako to izgleda -





Kako ide posed nekretnine stranaca u Srbiji, nemam pojma, ali neka javi neko ako sta zna.
Mislim da jedino po nekom Zakonu iz 2006. o poljoprivredi, stranci ne mogu posedovati poljoprivredno zemljiste.



E sad, ovo je malo stariji tekst na tu temu i ne znam da li se sta menjalo, ali stoji da strani drzavljani imaju prava na stan.

Citat:
Prava na nepokretnostima

Strana fizička i pravna lica koja obavljaju delatnost u Državnoj zajednici SCG mogu, pod uslovima uzajamnosti, sticati pravo svojine i na nepokretnostima na teritoriji Srbije i Crne Gore koje su im neophodne za obavljanje te delatnosti..

Strano fizičko lice koje ne obavlja delatnost u Državnoj zajednici SCG mogu, pod uslovima uzajamnosti sticati pravo svojine na stanu i stambenoj zgradi kao i državljani naše zemlje.


Pravo svojine na nepokretnostima strana fizička i pravna lica ne mogu sticati ukoliko se ista nalaze na određenim područjima u Državnoj zajednici SCG.

Nasleđivanje predstavlja još jedan pravni osnov po kome strana fizička lica mogu, pod uslovima uzajamnosti, sticati pravo svojine na nepokretnostima.

Ugovor o sticanju prava svojine na nepokretnosti overava sud ili drugi nadležni organ ukoliko su ispunjeni uslovi za sticanje prava svojine, kao i elemenat uzajamnosti. Objašnjenje o postojanju uzajamnosti daje savezni organ nadležan za poslove pravde, a savezni organ nadležan za poslove trgovine daje mišljenje o tome da li je predmetna nepokretnost neophodna za obavljanje delatnosti stranog fizičkog ili pravnog lica. Organ nadležan za upis prava na nepokretnostima dužan je da u roku od 15 dana od izvršenog upisa, dostavi podatke o izvršenom upisu saveznom organu nadležnom za poslove pravde.

Strana fizička i pravna lica mogu prenositi pravo svojine na domaće lice, kao i na strano lice koje može sticati pravo svojine.

http://www.devox.biz/kupoprodaja.htm


E sta znaci uslov uzajamnosti, nemam pojma.
[ profin @ 02.06.2010. 22:04 ] @
Lori koliko znam dobije se otpust iz srpskog, uzme nemacko, pa opet uzme sprsko jer nasa zemlja dozvoljava dvojno drzavljanstvo a i od skora su zakoni labaviji po tom pitanju. Vidim da su ljudi to radili vec. No, pitacu kad budemo njoj vadili pasos.
Sto se redova za biometrijske l.k. i pasose u Srbiji tice bolje da ne znas a i ne treba ti :)

Sto se imovine tice, uslov uzajamnosti znaci reciprocitet. Ako Nemci dozvoljavaju strancima apsolutna prava nad imovinom onda to dozvoljava i Srbija. To cu se svakako raspitati je imam dve nekretnine na moje ime i vazno je da li ih mogu otudjiti, t.j. prodati ili ne ukoliko promenim drzavljanstvo.
[ loriloreta @ 03.06.2010. 10:43 ] @
Citat:
profin: Lori koliko znam dobije se otpust iz srpskog, uzme nemacko, pa opet uzme sprsko jer nasa zemlja dozvoljava dvojno drzavljanstvo a i od skora su zakoni labaviji po tom pitanju. Vidim da su ljudi to radili vec. No, pitacu kad budemo njoj vadili pasos.

pitaj, al znam 100% da to ne ide "legalno". masu Turaka je to radilo i kad ih skuze, sljede sankcije. nije bitno da li je tvoje prvo drzavljanstvo "njemackó" vec je bitno da uz njemacko nemas ni jedno drugo;).

Isak, mein lieber Scholli...katastrofa
[ levac @ 04.06.2010. 16:22 ] @
Lori, koji nivo poznavanja jezika je potreban za dobijanje nemackog drzavljanstvo?
I, kako se racunaju godine braka potrebne za nem. drz.; br. god. provedenih u braku u Nemackoj ili uopste? Ja sam npr. u braku 8 god. (sa srpskim drzavljaninom koji je rodj. ovde i on ima papire), ali sam ovde skoro 3 god.?
[ loriloreta @ 05.06.2010. 21:40 ] @
B1 je potreban. za drzavljansto se gledaju godine provedene u Njemackoj.
[ profin @ 18.06.2010. 21:21 ] @
Moja kci je dobila nemacki pasos za 10 min.
A ja moram da pohvalim osobolje naseg Konzulata u Frankfurtu, otisli smo sa bebom i zapravo otisli po informacije a oni su nas pitali da li imamo sva dokumenta za nove biometrijske pasose, mi odgovorili da imamo i cap cap predali. Posle dve nedelje, tacnije danas su me zvali da mi kazu da mi je pasos gotov i da dodjem da ga podignem.
Divno!
Zanima me da li postoji neka caka ako ona ima nemacki pasos a mi ne, da li to menja nesto i u kom smislu?
[ loriloreta @ 08.07.2010. 09:22 ] @
ne minja nista osim toga da ona moze u vise zemalja bez vize;)
[ profin @ 29.07.2010. 09:59 ] @
Mislila sam na prednosti u nalazenju posla i sl. ali hvala Lori u svakom slucaju.

Cula sam neki dan da je kazna za neimanje nemacke voz. dozvole 2000e! Da li je moguce?

Ja odlazem dosta dugo to polaganje jer mislim da ce uskoro poceti da nam prepisuju dozvole, ali od toga nista izgleda. Moracu to na jesen da resim.
[ profin @ 04.12.2010. 10:14 ] @
Nisam sigurna gde je Isak ostavio i da li je ostavio podatak u kojoj instituciji, ili gde bih mogla da prevedem svoje diplome i dobijem validne nemacke?
[ Isak666 @ 04.12.2010. 20:51 ] @
U svakoj pokrajini je za to zaduzena druga institucija i to je to ludilo koje treba resiti novim zakonom od sledece godine.
Cak ne postoji ni zajednicka osnova, pa tako da za razlicite fakultete treba cimati razlicite institucije u istoj pokrajini.

U Baden Württembergu je za tu temu najbolji sagovornik LLPA.

Ovo je lista za jedan broj pokrajina i fakulteta, za koje ne znam -jasno- nista iz licnog iskustva ;)

Baden-Württemberg

* Medizin und Pharmazie:
Regierungspräsidium Stuttgart
Landesprüfungsamt für Medizin und Pharmazie
Nordbahnhofstr. 135
70191 Stuttgart
* Rechtswissenschaften:
Justizministerium Baden-Württemberg
Landesjustizprüfungsamt
Schillerplatz 4
70173 Stuttgart
* Lehramtsstudiengänge:
Ministerium für Kultus, Jugend und Sport
Landeslehrerpüfungsamt
Schloßplatz 4 (Neues Schloß)
70173 Stuttgart

Bayern

* Human- und Zahnmedizin, Pharmazie:
Regierung von Oberbayern
Landesprüfungsamt für Humanmedizin, Zahnmedizin und Pharmazie
Maximilianstr. 39
80538 München
* Veterinärmedizin:
Prüfungsamt für Tiermedizin
Amalienstr.52
80799 München
* Rechtswissenschaften:
Bayerisches Staatsministerium der Justiz und für Verbraucherschutz
- Landesjustizprüfungsamt -
Prielmayerstr. 7
80335 München
* Lehramtsstudiengänge:
Bayerisches Staatsministerium für Unterricht und Kultus
- Prüfungsämter -
Salvatorstr. 2
80333 München

Berlin

* Human-, Zahn- und Veterinärmedizin, Pharmazie, Lebensmittelchemie:
Landesamt für Gesundheit und Soziales

- Landesprüfungsamt für Gesundheitsberufe -
Fehrbelliner Platz 1
10707 Berlin
* Rechtswissenschaften:
Senatsverwaltung für Justiz
- Gemeinsames Juristisches Prüfungsamt der Länder Berlin und Brandenburg (GJPA) -
Salzburger Str. 21-25
10825 Berlin
* Lehramtsstudiengänge:
Senatsverwaltung für Bildung, Wissenschaft und Forschung
- Prüfungsamt für Lehramtsprüfungen -
Otto-Braun-Str. 27
10178 Berlin

Brandenburg

* Medizin:
Landesamt für Soziales und Versorgung
- Landesgesundheitsamt -
Lipezker Str. 45
03048 Cottbus
* Rechtswissenschaften:
Ministerium der Justiz
- Gemeinsames Juristisches Prüfungsamt der Länder Berlin und Brandenburg -
Salzburgerstraße 21-25
10825 Berlin
* Lehramtsstudiengänge:
Ministerium für Bildung, Jugend und Sport
Heinrich-Mann-Allee 107
14473 Potsdam

Bremen

* Human-, Zahn-, Veterinärmedizin, Pharmazie:
Die Senatorin für Arbeit, Frauen, Gesundheit, Jugend und Soziales
- Prüfungswesen -
Contrescarpe 72
28203 Bremen
* Rechtswissenschaften:
Der Senator für Justiz und Verfassung
- Justizprüfungsamt -
Richtweg 16-22
Am Wall 198
28195 Bremen
* Lehramtsstudiengänge:
Die Senatorin für Bildung und Wissenschaft
Rembertiring 8-12
28195 Bremen

Hamburg

* Human-, Zahn-. Veterinärmedizin und Pharmazie:
Amt für Soziales, Familie, Gesundheit und Verbraucherschutz
- Landesprüfungsamt für Heilberufe -
Billstr. 80
20539 Hamburg
* Rechtswissenschaften:
Justizbehörde
- Justizprüfungsamt -
Dammtorwall 13
20354 Hamburg
* Lehramtsstudiengänge:
Landesinstitut für Lehrerbildung und Schulentwicklung
- Prüfungsamt -
Felix-Dahn-Str. 3
20357 Hamburg

Hessen

* Human- und Zahnmedizin, Pharmazie:
Hessisches Sozialministerium
- Hessisches Landesprüfungs- und Untersuchungsamt im Gesundheitswesen -
Landgraf-Philipp-Platz 1-7
35390 Gießen
* Rechtswissenschaften
Hessisches Ministerium der Justiz, für Integration und Europa
- Justizprüfungsamt -
Luisenstr. 13
65185 Wiesbaden
* Lehramtsstudiengänge:
Hessisches Kultusministerium
- Lehramtprüfungsamt -
Luisenplatz 10
65185 Wiesbaden

Mecklenburg-Vorpommern

* Medizin und Pharmazie:
Das Landesamt für Gesundheit und Soziales
- Landesprüfungsamt für Heilberufe -
Erich-Schlesinger-Str. 35
18059 Rostock
* Rechtswissenschaften:
Justizministerium
- Landesjustizprüfungsamt -
Puschkinstr. 19-21
19055 Schwerin
* Lehramtsstudiengänge:
Ministerium für Billdung, Wissenschaft und Kultur
- Lehrerprüfungsamt -
Möllnerstr. 12
18109 Rostock

Niedersachsen

* Human- und Zahnmedizin:
Niedersächsisches Ministerium für Soziales, Frauen, Familie, Gesundheit und Integration
- Niedersächsischer Zweckverband zur Approbationserteilung -
Berliner Allee 20
30175 Hannover
* Pharmazie:
Apothekerkammer Niedersachsen
- Landesprüfungsamt -
An der Markuskirche 4
30163 Hannover
* Veterinärmedizin:
Niedersächsisches Ministerium für Soziales, Frauen, Familie, Gesundheit und Integration
Hinrich-Wilhelm-Kopf-Platz 2
30159 Hannover
* Rechtswissenschaften:
Niedersächsisches Justizministerium
- Landesjustizprüfungsamt -
Am Waterlooplatz 1
30169 Hannover
* Lehramtsstudiengänge:
Niedersächsisches Kultusministerium
- Niedersächsisches Landesamt für Lehrerbildung und Schulentwicklung -
Schiffgraben 12
30159 Hannover

Nordrhein-Westfalen

* Human-, Zahnmedizin, Pharmazie:
Bezirksregierung Münster
- Landesprüfungsamt für Medizin, Zahnmedizin, Psychotherapie und Pharmazie -
Domplatz 1-3
48143 Münster
* Veterinärmedizin:
Ministerium für Klimaschutz, Umwelt, Landwirtschaft, Naturschutz und Verbraucherschutz
Schwannstr. 3
40476 Düsseldorf
* Rechtswissenschaften:
Justizministerium
- Landesjustizprüfungsamt -
Martin-Luther-Platz 40
40212 Düsseldorf
* Lehramtsstudiengänge:
Ministerium für Schule und Weiterbildung
Völklinger Str. 49
40221 Düsseldorf

Rheinland-Pfalz

* Human-, Zahnmedizin, Pharmazie:
Landesamt für Soziales, Jugend und Versorgung
- Landesprüfungsamt für Medizin, Pharmazie, Psychotherapie und Zahnmedizin -
Rheinallee 97 - 101
55118 Mainz
* Rechtswissenschaften:
Ministerium der Justiz
- Landesprüfungsamt für Juristen -
Ernst-Ludwig-Str. 6-8
55116 Mainz
* Lehramtsstudiengänge:
Ministerium für Bildung, Wissenschaft, Jugend und Kultur
- Landesprüfungsamt für das Lehramt an Schulen -
Mittlere Bleiche 61
Johann-Friedrich-von -Pfeiffer-Weg 3
55116 Mainz
55128 Mainz

Saarland

* Medizin und Pharmazie:
Landesamt für Soziales, Gesundheit und Verbraucherschutz
- Zentralstelle für Gesundheitsberufe -
Hochstr. 67
66115 Saarbrücken
* Rechtswissenschaften:
Ministerium für Justiz
- Landesprüfungsamt für Juristen -
Franz-Josef-Röder-Straße 15
66119 Saarbrücken
* Lehramtsstudiengänge:
Ministerium für Bildung
- Prüfungsamt -
Hohenzollernstraße 60
66117 Saarbrücken

Sachsen

* Human- und Zahnmedizin, Pharmazie:
Landesdirektion Dresden
- Sächsisches Landesprüfungsamt für akademische Heilberufe -
Stauffenbergallee 2
01099 Dresden
* Veterinärmedizin:
Sächsisches Staatsministerium für Soziales und Verbraucherschutz
- Gesundheit- und Veterinärwesen -
Albertstraße 10
01097 Dresden
* Rechtswissenschaften:
Sächsisches Staatsministerium der Justiz und für Europa
- Landesjustizprüfungsamt -
Hospitalstrasse 7
01097 Dresden
* Lehramtsstudiengänge:
Staatsministerium für Kultus und Sport
Carolaplatz 1
01097 Dresden

Sachsen-Anhalt

* Medizin und Pharmazie:
Landesamt für Familie, Gesundheit, Jugend und Versorgung
- Landesprüfungsamt für Gesundheitsberufe -
Ernst-Kamieth-Str. 2
06112 Halle
* Rechtswissenschaften:
Ministerium der Justiz
- Landesjustizprüfungsamt -
Klewitzstr. 4
39112 Magdeburg
* Lehramtsstudiengänge:
Kultusministerium
- Landesprüfungsamt für Lehrämter -
Ernst-Kamieth-Str. 2
06112 Halle

Schleswig-Holstein

* Human-, Zahn-, Veterinärmedizin, Pharmazie:
Ministerium für Arbeit, Soziales und Gesundheit
Landesamt für soziale Dienste
- Prüfungsamt Gesundheitsberufe -
Adolf-Westphal-Str. 4
24143 Kiel
* Rechtswissenschaften:
Ministerium für Justiz, Gleichstellung und Integration
- Justizprüfungsamt -
Gottorfstr. 2
24837 Schleswig
* Lehramtsstudiengänge:
Ministerium für Bildung und Kultur
Brunswiker Straße 16 - 22
24105 Kiel

Thüringen

* Medizin und Pharmazie:
Thüringer Landesverwaltungsamt
- Landesprüfungsamt für akademische Heilberufe -
Weimarplatz 4
99423 Weimar
* Rechtswissenschaften:
Justizministerium
- Justizprüfungsamt -
Werner-Seelenbinder-Straße 5
99096 Erfurt
* Lehramtsstudiengänge:
Ministerium für Bildung, Wissenschaft und Kultur
Werner-Seelenbinder-Straße 7
99096 Erfurt
[ profin @ 05.12.2010. 08:16 ] @
Hvala ti Isak, kao i uvek. Znas da zivim u Hessenu, nisi morao zbog mene ovoliki spisak, ali ako neka, mozda nekome jos zatreba.
Medju ovim institucijama nema one koja meni treba. Ja sam mislila da to radi jedna institucija a ne nekoliko njih?!

Znam da si ti najupuceniji pa moram malo da te maltretiram. Kako to mislis nesredjeno? Sta se moze promeniti 2011?
Da li si ti uspeo da prevedes i da ti priznaju obrazovanje? I Kako?

Ako se setis jos neceg korisnog, slobodno reci. :)
[ Isak666 @ 05.12.2010. 12:57 ] @
Sledece godine treba da se usvoji na saveznom nivou zakon kojim ce se regulisati nostrifikacija diploma stranaca.
Ono sto moze da razvodni taj proces, jeste to sto se o tom zakonu trebaju izjasniti i pokrajine.
Ono sto su najavljivali za taj zakon jeste da bi trebala jedna institucija da se bavi nostrifikacijom, a ne kao do sad - razlicite institucije u razlicitim pokrajinama za razlicite profile.

Ja svoje diplome ne mogu nostrifikovati.
Mogu samo jedan deo ispita da mi priznaju, pa da nastavim ovde studije. A tako ce i biti, jer cesto cujem da ljudi sa stranim diplomama humanistickih nauka imaju problema i kad mogu da ih nostrifikuju.
Mada i to je luda prica i procedura, posebno jer sam studirao pre Bolonje, pa nemam nikakav bodovni sistem, niti bar program na engleskom ili nemackom.

Da bi dobio i takav odgovor, imao sam turneju po institucijama, pa bi bilo najbolje da i ti krenes od jedne - mozda od Ministarstva za nauku i umetnost u Hessenu.
Iako nisu mozda nadlezni za tvoj fah, mozes dobiti info gde da ides dalje.

Puno srece i strpljenja!
[ srndach @ 05.12.2010. 14:24 ] @

Pratim nekoliko tema, u okviru ovog foruma, uglavnom vezanih za emigraciju.
Ono sto me zanima, posto spominjete nostrifikaciju diploma, da li je potrebno i nostrifikovati diplomu koja je dobijena po bolonjskom procesu ?
Imam Master of Science in Electrical and Computer Engineering, 305 bodova, Diploma Suplement, na srpskom i engleskom ...

Pitam, zbog toga sto sam nailazio, i nailazim, na preporuke da je bolje prvo nostrifikovati diplomu, jer su vece sanse da se dobije posao ...
Ne znam da li to vazi i za "bolonjske" diplome, ne verujem, jer ne bi imalo nikakvog smisla ...
A opet, me ne bi iznenadilo da se trazi i nostrifikacija takvih nasih diploma ...
Negde sam nasao, a sad ne mogu nikako, da je Fakultet Tehnickih nauka u nekoj vezi sa Tehnickim Univerzitetom Lajbnic u Hanoveru ...

[ profin @ 05.12.2010. 19:00 ] @
Isak googlala sam i sama i dosla do mnostva podataka da ce od 1.1.2011. poceti sa priznavanjem svih inostranih diploma i prevodjenjem u nemacke za max. 6 meseci. Nista konkretnije sem par fondacija koje se bave time i gde bih mogla eventualno da trazim svoje mesto.
Sto se ove info u tvom prethodnom postu, gledali smo suprug i ja, sve je to sturo i bez mnogo informacija sta, gde i kako?
Ni ja nisam studirala po Bolonji, ali je vazno da diploma ne bude starija od 10 god. fakultet mislim. E sad, ja bih volela da mi priznaju i srednju tehnicko-tehnolosku skolu, smer hemijski tehnicar (posto sam to zavrsila pa upisala studije hemije, pre ekonomije) jer vidim da su laboranti dosta trazeni i cula sam da su im plate solidno dobre za ovdasnje uslove. To bih pre zapela oko toga, dok se cimam sa ekonomijom i prevodjenjem te diplome, jer mi za marketing i uopste ekonomiju treba dobrano znanje jezika, a ja jos uvek ne mogu da se organizujem da upisem taj famozni B2.
I to ce doci, ali bih prvo volela da se skoncentrisem na hemiju, pa onda kasnije, kad naucim jos bolje nemacki, da vidim u medjuvremenu da prevedem i drugu diplomu, pa da biram sta cu i kako cu.
Puno ti hvala jos jednom.

srndach eto sanse i za tvoju struku posle Nove Godine. Inzinjeri im trebaju kao 'leba. Cim dodjem do nekih info vezanih za to, ostavicu ovde.

[ Isak666 @ 05.12.2010. 19:37 ] @
Pre nekih dve nedelje sam bio na nekoj konferenciji gde se medju ostalim temama pricalo i o sertifikaciji diploma.
Od zene iz Internationaler Bund-a koja se bavi ovom temom smo culi da sam zakon na saveznom nivou nece prakticno resiti nista dok se to ne sprovede i na nivou pokrajina, jer se obrazovanje prakticno regulise na tom nivou.
Takodje je spomenula da je to i dobrim delom politicka odluka i da ce sama realizacija zavisiti i od politicke atmosfere, pa da sve moze trajati i par meseci i par godina.

Predlog zakona nisam video, ne znam ko treba time da se bavi i kako, pa sta ce sve od toga biti, nemam pojma i treba cekati.

Na samom netu nisam puno nasao, osim gde da odem.
Tako da probaj da zoves ili obilazis bilo koju tacku za koju si nasla da se na bilo koju nacin spominje u kontekstu priznavanja diplome.
Mislim da sa diplomama srednje skole neces imati puno problema.

Ako vijas ucenje jezika za struku, neku praksu ili slicno - pogledaj ovo http://www.obs-ev.de/aqua/angebote/ mozda imas nesto u blizini i u struci.
[ profin @ 07.12.2010. 07:45 ] @
Upravo o toj fondaciji sam pisala u gornjem postu. Sve to treba iscackati i videti sta, gde i kako. Posle NG krecem u akciju :)
Hvala ti jos jednom na informacijama.
[ Isiii @ 13.12.2010. 15:13 ] @
Pročitala sam nekoliko tema i rešila da zatražim pomoć.
Naime, došla sam iz Srbije u Minhen; živim sa momkom koji je Srbin ali već duži niz godina živi i radi u Minhenu, te ima i boravišnu dozvolu. Ja sam, za sada, "osuđena" na šetanje tamo-vamo, zbog onih propisanih 90 dana, o kojima baš i nemam najtačnije informacije tipa da li je to zaista tako, da se najduže može ostati do 90 dana, zatim napustiti zemlju, vratiti se u svoju, pa kad prođe opet tri meseca mogu nazad za Nemačku. Dosta toga, što mi se učinilo merodavno, pročitala sam u Informatoru o Nemačkoj, ali još ničije lično iskustvo u vezi toga nisam imala prilike da čujem. Do sada sam se toga pridržavala; provodila u Nemačkoj oko dva meseca, vraćala se u Srbiju na par dana, pa opet nazad. Ali, ako sada saberem sve dane od prvog ulaska u Nemačku, ove godine, onda sam prešla i tih 90 dana. Još me niko na pasoškoj kontroli nije proveravao i stavio primedbe na to. Možda mi se samo posrećilo, ne znam!
Pošto mi malo (više) predstavlja problem ta česta šetnja, nosim se mišlju da te dane još prolongiram. Međutim, opet ne znam šta se tačno sme a šta ne. Šta je sa onim kvartalom o kome se govori, i o onom "tri meseca u Srbiji, tri van nje, i tako redom" ? Možda neko od vas zna?!
S druge strane, zanima me i uslov za dobijanje boravišne vize? Možda bi mi to olakšalo problem.
Da li to nekako mogu ostvariti i na koji način, s obzirom da za sada ne znam jezik i da ni u kakvom smislu ne pripadam Nemačkoj (osim emotivno :) !??
Ako neko ima neki savet i zna nešto konkretno, bilo bi mi od velikog značaja!
Hvala unapred!
[ Isak666 @ 13.12.2010. 16:13 ] @
Evo ti zabave za par dana ;)
http://www.elitesecurity.org/t...bijanje-nemacke-boravisne-vize

Tu imas sve sta ti treba.

Za turisticku posetu, mislim da imas prava 3 meseca maksimum da provedes tokom polovine kalendarske godine.
Kako ces ti rasporediti tih devedeset dana tokom tih sest meseci - to njih ne zanima.

Poz
[ Isiii @ 13.12.2010. 16:49 ] @
Hvala!... Odoh da čitam i da tragam za novim informacijama!
Pozzz
[ profin @ 01.04.2011. 19:09 ] @
Kontaktirala sam Bundesagentur für Arbeit
Zentrale Auslands- und Fachvermittlung (ZAV)
oni su mi poslali formular i napisali da uz njega prilozim kopije diploma, prevod sa srpskog na nemacki i da im to posaljem pa ce oni videti sta i kako dalje mogu sa tim da radim.
[ profin @ 02.04.2011. 20:06 ] @
Isak danas mi je stigao odgovor.
Medjunarodni marketing/ekonomiju mi priznaju i mogu odmah da se prijavim na Biro sa tim. Diplomu srednje hemijske skole i par ispita sa Hemije cu morati da saljem na adresu IHK u Frankfurtu, jer oni moraju da mi izdaju nesto dodatno da bi mi to bilo priznato, a ja zapravo zelim da napravim Weiterbildung iliti Praktikum u toj struci jer su plate opasno visoke, struka trazena a ja to obozavam da radim (da prckam po laboratoriji)- tako da sam prijatno iznenadjena mogu ti reci. :))))))))
[ Isak666 @ 02.04.2011. 20:27 ] @
E pa cestitam, *ebote da je tako sklizno islo sve :D :D

Ja treba da saljem na Uni u Konstanz, a tamo su mi vec rekli da retko koji humanisticki faks priznaju u celini, a koji su po starom programu.
Treba da im saljem i prevod programa, ali skracenu verziju, ali to ne postoji.
Sad kontam da probam prevesti deo programa i to im predam, jer niko nece citati 80 strana, jbg.

Da li si slala neka dodatna dokumenta?
A prevod diplome iz srednje si ti htela ili ti oni trazili? Mada ne verujem, ali ajd' da pitam.

Stvarno mi je drago da su ti priznali to sto su ulozila u sebe!
[ profin @ 03.04.2011. 10:18 ] @
Hvala Isak, ni ja se nisam nadala da ce biti tako jednostavno ali izgleda da su mi obe struke kompatibilne sa programom ovde pa je valjda zbog toga tako islo lagano.

Prvo sam kontaktirala ZAV, covek mi je dogovorio e-mailom da mu posaljem kopije diploma, prevode sudskog tumaca diploma i da popunim formular. To je sve. U formularu su pitanja tipa, sta ste zavrsili, pa kad ste diplomirali, gde i sta zelite da radite u Nemackoj sa tim (koja radna mesta)? Nista komplikovano. E sad, ja sam njima slala sva svedocanstva iz drednje skole, za 1,2,3 i 4 razred sa ocenama i polozenu maturu naravno. Tu se vide i ocene i komentarisao je da mogu dosta da ucinim sa tim jer smo imali sve hemije a oni reicmo to ovde nemaju (tek na visoj skoli) i da se iskreno nada da ce mi IHK odobriti i tu diplomu.

Sto se srednje tice, ja sam gurala kao sto rekoh i tu opciju, jer vidim da je struka nenormalno trazena (u svakom trenutku kad otvorim Arbeitsmarkt vidim bar 20-ak oglasa potraznje za laborantima i tehnicarima) u Frankfurtu i vec sam se raspitala, cula sam da su im plate sjajne (preko 3000e netto!) zavisno od toga gde se radi ali meni je Merck u Darmstadt-u recimo (okolina Frankfurta) a oni su ogromna kompanija i bas bih zelela kod njih da pravim Praktikum, ali moze i Höchst AG koji je velika hemijksa industrija (oni su mi isto 20-ak min. Bahnom), ima dosta i privatnih laboratorija, nemackih institucija koje rade istrazivanja i tako. Uglavnom sve sam vec sazvakala, samo jos da mi stigne to od IHK i da od septembra krenem na praksu ili B2 ciljano hemiju. Volim to i lezi mi, samo se ne bih usudila odmah da radim jer strucne pojmove vezane iz hemije ne znam a i sistem rada im je verovatno na visljem nivou no sto mi imamo u laboratorijama, pa mislim da je Praktikum odlican varijanta da se uhodam, naucim jezik itd.
Fakultet su mi vidis priznali iako u Srbiji kruze neke glupave price da privatne Unevrzitete ne priznaju. Priznali ga u celosti i mogu sa njim da se bewerbujem odmah.

Sto se tebe tice, mislim da nije lose da im posaljes diplomu gimnazije (pretpostavljam da to imas), svedocanstva iz srednje, kratki program sa fakulteta( tipa prva godina: predmeti ti i ti pa nesto o tim predfmetima sazeto i tako za svaku) kao informator koji si dobijao za fakultet, znas ono sta se u kojoj godini uci lalal. A sta ti ono bese studirao?
[ Sponge Elite @ 08.04.2011. 18:18 ] @

Pozdrav svima :),
zeleo bih da vas pitam za savet. Kao student sam dobio praksu od 6 meseci u Nemackoj, sada sam dobio ulaznu vizu ovde u Bg a onda treba da trazim boravisnu kada odem u DE itd...
Moje pitanje je o zdravstvenom osiguranju. Posto mi je potrebno za 6 meseci, da li bi bilo mnogo skuplje ukoliko bih kupio osiguranje kada stignem u DE? Ako bi mogli da mi kazete okvirno koliko to moze da kosta i neku osiguravajucu kompaniju ako imate da mi preporucite.
Hvala puno unapred. Pozdrav!!

[ Isak666 @ 08.04.2011. 18:25 ] @
Ako znas nemacki, evo ti linkovi
http://www.auslandstreff.de/au...nkenversicherung-auslnder.html
[ Sponge Elite @ 08.04.2011. 18:44 ] @

Hvala puno, vidim da je oko 200 eur za 6 meseci, ovde mogu da uzmem UNIQA sa studentskim popustom za 65 eur, samo me malo plasi sta ako se nesto desi kako ce to ici sa UNIQA-om odavde, a ja tamo ... sam kao sirak bez idje ikoga
[ Isak666 @ 08.04.2011. 18:53 ] @
Ako sam dobro skontao, brine te kako ces iskoristiti osiguranje u DE uzeto u Srbiji. Ili?
Ako je tako, onda proveri samo sa kompanijom da li moze.
Moji roditelji uzimaju Delta Generali kad dolaze u DE i znam da i dobiju nazad novac, ako ostanu krace od uplacenog.
[ Sponge Elite @ 08.04.2011. 19:02 ] @

Zovem sutra osiguranje pa da se ispricam o svemu. Hvala za link sada zna koliko me kosta u DE, pa kada mi sutra ovi kazu kako to sve funkcionise onda cu odluciti kako dalje.
P.S. Mozes preporuciti roditeljima da vide da uzimaju osiguranje od UNIQA-e, ja sam sada istrazivao i ubedljivo su najjeftiniji a koliko sam gledao isti je nivo pokrica, svugde 30.000 eur.....
[ Isak666 @ 08.04.2011. 19:07 ] @
Koliko je razlika, da ne trazim sad po netu, ako znas vec?
[ Sponge Elite @ 08.04.2011. 19:19 ] @

Za 6 meseci za Nemacku:
Delta Generali, on line kalkulator na sajtu, oko 30.000 din
Dunav i DDOR prodaju neko slovenacko osiguranje i izlazi oko 18.000 din
UNIQA je 8.500 din bez studentskog popusta

Bas su velike razlike, a kada sam uporedjivao ponudu, sve se svodi na isto.
[ vasilevidg @ 15.05.2011. 14:39 ] @
Prvo bih zelela da pohvalim forum i da se zahvalim svima na informacijama jer su mi jako puno pomogle prilikom polaganja ispita na Geteovom institutu.
Htela sam da pitam sta je potrebno od dokumenata oko vadjenja nemacke zdravstvene knjizice
za mene i dete moj suprug je dobio boravisnu dozvolu na osnovu bugarskog pasosa i radi .Gde mozemo da izvadimo knjizice posto je ni on jos uvek nema. Gde da se obratimo on zivi u Heilbronnu to je gradic kod Stuttgarta.Unapred hvala

[Ovu poruku je menjao vasilevidg dana 15.05.2011. u 15:59 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 15.05.2011. 15:06 ] @
U DE ne postoji nesto sto je isto sa zdravstvenom knjizicom u Srbiji, jer zdravstveno osiguranje mozete uzeti od vise ponudjaca.

Generalno imas 2 vrste ponudjaca zdravstvenog osiguranja:

- "Drzavno" (Gesetzliche Krankenversicherung - GKV)
- "Privatno" (Private Krankenversicherung - PKV )

I drzavno i privatno osigruanje nudi gomila ponudjaca, tipicni primeri za drzavno su AOK, TKK (www.aok.de, www.tkk.de)... tipicni primeri za privatno su DKV, LKH itd... (www.dkv.de, www.lkh.de) a ima ih jos dosta... Sve te firme imaju ili poslovnice u Heilbronn-u, ili u najgorem slucaju u Stutgartu. To nije uopste bitno zapravo, zato sto sve one posluju sa celom Nemackom, i moguce je aplicirati online.

Razlike izmedju drzavnog i privatnog su vrlo bitne i nisu male:

- Privatno osiguranje zahteva odredjen minimum godisnjih burto prihoda (mislim da je 48000 EUR) ili privatan posao (samozaposlenje), dok drzavno nema tih limita
- Privatno osiguranje se drugacije tarifira, tj. mesecna cena vise reflektuje prosecne troskove, pa je jeftinije od drzavnog za mladje, a skuplje za starije
- Ali, zato, drzavno osiguranje pokriva decu, dok kod privatnog deca moraju biti posebno osigurana
- Privatno osiguranje ima vecu pokrivenost usluga, recimo moguce je imati i do 100% pokrivenosti za dentalnu protetiku ili LASIK korekciju vida, recimo
- Moguce je uzeti drzavno, i dodatno privatno osiguranje kako bi se pokrile stvari koje drzavno ne pokriva
- Ako se udje u privatno, u drzavno se jako tesko vraca
- Takodje, privatna osiguranja nude razne nivoe nege - sto naravno cini razliku u ceni koja se placa
- Drzavno osiguranje je generalno slicno kod svih ponudjaca

Znaci, to pitanje nije uopste jednostavno i potrebno je dobro razmisliti u zavisnosti od licne situacije (deca, prihodi, zdravstvene potrebe...).
[ profin @ 15.05.2011. 22:23 ] @
Cek malo Nislijko moja draga, radi a nema osiguranje? Malo mi je to zbunjujuce, hm....
Zasto nema osiguranje a u radnom odnosu je?
Nasa cera i ja smo osigurane preko supruga, s tim da ona ima dodatno privatno osiguranje a ja ne jer mene nijedno priv. osiguranje nece da prihvati zbog bolesti koju imam a i ako prihvati traze mi oko 2000e mesecno sto je prilicno za svaki budzet.
Uglavnom, moje iskustvo kaze da AOK treba zaobici jer iako slicno deluju, drugacije isplacuju lekarima naknade. AOK je uzasno spor sa isplatama pa se vecina lekara smrkne kad im pruzis AOK karticu dok je Techniker(TK) ili BKK u tom smislu bolji i vecinu vakcina za decu, medikamenata i sl., refundira brze. To je moje iskustvo.
Dodatno osiguranje za dete mi placamo 20e ali ono obuhvata apratman u bolnici+ besplatni boravak jednog roditelja uz dete, negu sefa klinike, lecenje u inostranstvu, dolazak helikoptera uinostranstva i transfer deteta u DE ako to roditelji zahtevaju itd.- uglavnom isplati se jako. Ovde se sve tarifira i sefa klinike ne mozes da dobijes ako nemas privatno osiguranje nego te lece studenti i specijalizanti a boravi se u sobi sa nekim i obicno su odelljenja privatnihi drzavnih pacijenata odvojena. Satro nema diskriminacije!


Kad smo kod ove teme htela sam da napomenem da svako ko je u radnom odnosu, od svoje firme mesecno moze dobiti iznos od 27e cini mi se za privatnu penziju. To niko ne koristi jer ne zna da moze, ali igrom slucaja moj kum ima Finanzfirmu i znam to. Taj novac ne moze da se koristi u druge svrhe, samo u tu, ali ne kosta nista zaposlenog a moze mu kasnije mnogo znaciti kad ode u penziju. Eto jednog saveta i od mene za danas.
[ Isak666 @ 15.05.2011. 22:30 ] @
Poz Profin!

Ovo za privatnu penziju, da li mozes zamoliti tog tipa da ti prosledi neki link za to?
Npr supruga i ja uplacujemo nesto slicno kao dodatak za regularno izdvajanje za penziju, ali iznosi su nam drugaciji zbog razlicitih prihoda.
Ja radim teilzeit, a ona vollzeit i ima veci izdatak od mene, logicno - ali nismo dobili info da nam firme mogu uplatiti nesto, nego nam se skida regularno sa racuna.

Nekako mi to nelogicno.

Poz!
[ Ivan Dimkovic @ 15.05.2011. 22:36 ] @
Citat:

Satro nema diskriminacije!


Pa nema diskriminacije - to da te leci nacelnik i da imas posebnu sobu nije obavezna medicinska nega, vec preimum usluga. Privatno osigurani to placaju zato sto ce im mesecni trosak na privatno osiguranje biti prilicno veci od drzavnog u godinama kada imaju najvise sanse da zavrse u bolnici.
[ profin @ 15.05.2011. 23:24 ] @
@Isak
nema sta tu nelogicno da ti bude. Ti i tvoja supruga po Zakonu imate pravo da od vase plate, nebitno da li ste Voll ili Teilzeit, dobijete od vase firme 27e (fiksno za sve) koje mozete da ulozite u svoju privatnu penziju. Taj iznos se ne oporezuje. To mozete dobiti ako kontaktirate bilo koju Finanzfirmu koja ima dozvolu za to. To ne mozete dobiti ako ne potpisete Ugovor za takvu vrstu osiguranja. Kazem da mnogi to ne znaju, jer su Finanzfirme dobile takvu vrstu dopisa od nadleznih institucija da ih dalje proslede krajnjim korisnicima, t.j. zaposlenima.
M.m. to tece vec dve godine, nista ga ne kosta, a zasto da se ne iskoristi kao vec moze?

Hoces da ga ja zovem sutra ili bi ti radije poslao sam e-mail pa da ti on odgovori?

@Ivane

slazem se, ali mislim da me nisi dobro razumeo ili sam se ja pogresno izrazila. Citirani deo se odnosi na odvajanje koje smatram jako korektnim ako je vec tako kako je. I slazem se da onaj ko placa treba da dobije kontra-uslugu za svoj novac, nista tu nije sporno. Ali onaj ko je zdravstveno ugrozen i bez ikakve mogucnosti da dobije privatno zdrav. osiguranje bude zanemaren i losije lecen od onog drugog je apsurd! Izvini ali jeste. Pazi, pricamo o zivotnoj ugozenosti, ne o posekotini.
Zamisli sad pricu da se osoba bliska tebi poradja, dijabeticar je i sa bolesnom stitnom zlezdom, nesto krene naopako i porode je carskim rezom jer ih mrzi da cekaju ( to je postala masovna zloupotreba sluzbenog poozaja u DE, jer na taj nacin jedan lekar za jednu svoju smenu moze da 'porodi' 10 zena a ako ceka na prirodan porodjaj moze samo dve ili tri, pa ti vidi sta mu se vise isplati da naplati + sto OP kosta mnogo vise nego prirodan porodjaj) i prodje to sve, spuste je na odeljenje koje je u full-u.
U tom krsu nemaju slobodnih mesta na delu za privatne pacijente pa stave tvoju zenu sa jednom koja je privatno osigurana. Pa tvoja zena zove 100 puta sestru koja joj se obraca vrlo grubo i neprijatno da donese mleko za dete, a gospojca pored na jedno stiskanje tastera dobije dve sestre koje samo sto joj ne razgrnu spavacicu da joj se uvucu u zadnjicu. Ti to sve gledas i ne verujes svojim ocima jer si zamisli rodjen u DE i ne mozes da poverujes da se to tu desava.
To nije sve, dalje, recimo tovja supruga hipoteticki receno naravno, ne moze posle OP da ustaje ili to radi veoma tesko a dete place li place pored nje jer njoj treba 15 min. da ustane iz kreveta i uzme dete. Gospojca se zali sto beba place jer je njena beba u bebi bloku i cuvaju je sestre jer zaboga ona mora da odmara od porodjaja. Dalje, gospojca dobije dodatak za krevet koji se pricvrsti tako da njena beba lezi pored nje, bez da ona ustaje a tvojoj supruzi puknu konci od cestog ustajanja i dobije unutrasnje krvarenje. Da li bi ti mogao tako ravnodusno da sve to pomstras a radi se o tvojoj porodici?
I pored sve moje dobre ovolje i ralnog sagledavanja stvari za mene je to zlocin! E pa posto sam ja bila ta kojoj se to dogodilo, ja sam to trpela i trpela, gledala i plakala 4 dana i 5-og dana sam zahtevala da me puste kuci na moju odgovornost jer to vise nisam mogla da trpim. E onda mi nisu dali jer znaju da su zasrali. E onda mi je pukao film i zahtevala sam, da me cela bolnica cula da vidim sefa klinike ili menadzera bolnice jer sam rekla da cu da ih tuzim i oderem toliko da nikome vise ne padne na pamet da zaboravi na Hipokratovu zakletvu!
Sjatili su se i Kurta i Murta uz moljakanja da se smirim i da cu dobiti ekstra negu samo da ne podizem prasinu. Moj suprug koji vazi za veoma smirenog i stabilnog coveka je urlao da ga je i bolnica do nas cula. Onda su mi i nadoknadu ponudili, zamisli ti to? Znaci tad je moglo je'l? Oni su misli Ah, ona je Ausländerka, ko je ....? Ja jesam Ausländerka ali znam Grund Gesetz (to je prvo sto sam procitala na nemackom) i znam svoja prava u DE. To sto su oni uradili, tako i na takav nacin je kaznjivo i jeste diskriminacija.
Bolnice su kao hoteli slazem se, osobolje djene-djene ima ih kao i svuda svakavih ali ovo, ovo je strasno sta oni rade sa ljudima. Kao da su mesari a ne lekari sacuvaj me Boze!
Toliko o tome.
[ Isak666 @ 15.05.2011. 23:38 ] @
Mi sve te peripetije oko osiguranja radimo preko strica moje supruge koji radi u Württembergische Versicherung i koji nam je pre par meseci i predlozio to za privatnu penziju, pa cu kontaktirati njega, da vidim da li zna nesto o tome.

Hvala za info!
[ profin @ 15.05.2011. 23:50 ] @
I mi preko kuma :))))) s'tim da on ne radi za konkretno Osiguranje nego ima svoju firmu koja je posrednik izmedju svih osiguravajucih kuca i krajnih korisnika lallal- klasicni finanzmanagement.
Doduse m.m. je radio to pre Vodafone-a ali u tom poslu moras stalno da budes upoznat sa novinama, jer stalno neceg ima novog.
Vidi, tih 27e koje ti prakticno firma poklanja ako zelis privatnu penziju, ti mozes da dopunis do 50e ili 100e doplatom sa regularnog tekuceg racuna. Ali za ovih 27e sam sigurna da je to tako. Pitaj pa javi sta kaze, a pitacu jos jednom i ja, jer se nisma mnogo udubljivala obzirom da ne radim hahhaa, ali uskoro cu pa i mene zanima ima li cega novog.
Nema na cemu.

Diplome su mi priznate, pitao si na drugoj temi.
[ vasilevidg @ 16.05.2011. 10:27 ] @
Draga Profin,
moj suprug je prijavljen na 400E a radi po 12 sati. Gazda odugovlaci da ga prijavi na voll zeit vec 4 meseca. Gazda je Turcin i ima svuda ljude koji ga pokrivaju. Meni se sve to uopste ne dopada jer sam milslila da toga ima samo ovde kod nas ali sam se prevairila. MI smo u jako nezavidnom polozaju jer moj suprug ne zna dobro nemacki a integracioni kurs ga tek ceka, novac nam treba i ne napusta mu se posao a ja imam dete od godinu i po dana i ne mogu tek tako da odem tamo dok on ne iznajmi stan, a opet stan nema pravo da iznajmi bez ugovora o radu koji jos uvek nije potpisao i 3 zadnja listinga plate koja je sada oko 1000E. Ako neko zna sta je najpametnije da uradim molim vas pomozite.
[ profin @ 16.05.2011. 10:35 ] @
Konsultovacu se sa suprugom pa cu ti javiti.
[ Isak666 @ 16.05.2011. 11:02 ] @
Pa ako je poslodavac neka budala, onda ce ga cimati jer do 400€ se ne placaju nikakvi doprinosi i nigde radnik nije prijavljen, tako da gazdi svakako to odgovara.
Sta ti je suprug po struci?
[ vasilevidg @ 16.05.2011. 12:29 ] @
Saobracajni inzenjer ali u Nemackoj radi u firmi koja se bavi autokozmetikom. On radi pranje auta(spolja i iznutra) i autopoliranje. Po jednom autu dobija 35 E a njegov sef naplacuje 120E. Nazalost mi ne znamo toliko puno o pravima radnika i moj nivo nemackog jos uvek nije toliko visok da mogu sama da se snadjem i da citam nemacko pravo na internetu. Zato sam se obratila ovde jer sam stvarno besna sto ne mogu nista da uradim odavde a i iskreno pocela sam i da se pomalo plasim same situacije pogotovo sto ima posla sa Turcima.
Vec 6 godina smo se borili za tu boravisnu dozvolu i kad je konacno dobio radeci po vinogradima sezonski i posle toliko razdvajanja porodice pomalo sam i razocarana sto je morao da naleti na takvog coveka koji ga ocigledno iskoriscava a on(moj suprug) nije u situaciji da moze da se izbori za svoja prava.
[ Isak666 @ 16.05.2011. 12:44 ] @
Pa prakticno, tvoj suprug radi neprijavljen, osim sto se gazda pokrio jer je zvanicno angazovao tvog supruga na mini job (do 400€) bazi.

U cemu je fora?
On se dogovorio sa Turcinom da ce ga kasnije prijaviti na radno vreme i sumu koju stvarno radi ili sta?

Ako je vec vest sa poliranjem i pranjem auta, neka se prijavi u Mr. Wash http://www.mrwash.de/
Ima ih po celoj DE, a ovde po novinama vidim da non stop traze radnike po Stuttgartu, pa mozda ima slicnu situaciju i tu gde ste (nemam pojma gde).
[ vasilevidg @ 17.05.2011. 08:57 ] @
Hvala za adresu Isak. Jos danas cemo se raspitati da li ima u Heilbronnu gde se moj suprug nalazi sada.

U vezi njegovog poslodavca je bilo ovako: Moj muz je otiso u Nemacku kod brata i gledao da se sto pre zaposli da ne bi njima smetao i da bi sto pre nasao stan i u oglasima video da se traze radnici koji znaju poliranje auta. On je to radio privatno i u Srbiji vec 10g i stvarno dobro radi taj posao. Medjutim prvo je imao "probni rad" gde je 10 dana radio za dzabe nista mu nije platio e posle mu je trazio dokumenta i prijavio ga na 400E. Platu je uvek dobijao na ruke nista nije islo preko racuna. Ja sam slucajno na internetu naletela na vas forum i pocela sam da spremam ispit A1 na Geteu i ujedno sam prenela suprugu da sto pre treba da potpise ugovor o radu jer je to jedan od uslova za spajanje porodice. On je to takodje hteo dok je Turcin imao politiku da nema apsolutno nikakvih problema i da ce on da mu da da potpise ali je u jako velikoj guzvi nema vremena da ode do Biroa mnogo je posla ajde za 10 dana ajde za mesec dana i tako vec 4 meseca radi neprijavljen.
Ja pitam muza pa da li dolazi kontrola da trazi papire, kaze da dolaze a da ih gazda odvede u kancelariju da da posle odu. Jos da napomenem da kod njega na poslu rade 5 radnika i od toga niko nije Nemac vec su to ljudi koji su dobili azil ili ne znaju nemacki uopste jednom recju ljudi koji su pogodni za iskoriscavanje jer gazda cesto menja radnike. Sve to je uspeo muz da sazna od kolega.
Suprug i ja smo posteni i vredni ljudi u Nemacku zelimo iskljucivo da odemo da imamo jedan pristojan zivot a ne radi bogacenja i da obezbedimo buducnost nase cerkice jer smo ovde to nismo u stanju.
[ profin @ 17.05.2011. 09:26 ] @
Bas bzv. situacija ali uvek postoji resenje. :)

To koliko je tesko naci posao je jedno pitanje a tek koliko je tesko naci posao bez znanja jezika je sasvim drugo pitanje. Tako da, ukoliko postoji mogucnost da se stisnete jos malo (znam da jedan dan znaci, slicno sam prosla i sama) i da on odradi kurs integracije i sa tom diplomom moze na Arbeitsamt, da nadje pristojan posao sa Teil ili Volzeit i da vi lepo dodjete ovde, gde je sve vec sredjeno. Tu je Mek, tu su X kompanija koje uvek traze radnu snagu a dobri su poslodavci (Mek vazi za bolje). Bolje mu je da okrece pljeske ili przi pomfrit nego da ostavlja bubrege na betonu kod Turcina koji ga izrabljuje. NIje ovde nista lako da se radi, to je jasno, ali bar moze da se zaradi i radi legalno.
Mozda se tebi cini da ces se snaci cim dodjes ovde, ali iz moje perspektive to nije tako jednostavno i ja se ne bih usudila da krenem u DE sa malim detetom a da nemam bar jednu sigurnu platu u kuci, da nemam zdrastveno osiguranje, krov nad glavom i sl. Uostalom ni vizu necete dobiti ako te uslove ne ispunjavate.
Da biste dobili i stan i platu i zdrav. osiguranje, prvo i osnovno je da on zavrsi kurs, da se mane tih trange-frange poslova i da se zaposli kao covek. Trange-frange moze biti dodatni posao ili iskljucivo rad na crno ali osnovni posao za izdrzavanje porodice ne moze biti! Nemoguce je ziveti sa tim.
Moj suprug ima fenomenalnu platu i stabilan posao u odlicnoj kompaniji, pa jedva sastavljamo kraj sa krajem (da,da) sa malim detetom. Bez dve plate se u DE ne zivi pristojno. Mozda bolje nego u Srbiji, ali ovde nema ni mama, ni tata, komsinica, ni rodjaka sa sela ni tome slicno da ti uskoce sa dzakom krompira, pozajme novac itd.

Razmislite dobro pre nego sto se upustite u to.

[ vasilevidg @ 17.05.2011. 09:47 ] @
Profin,
znam i ja da bez jezika nema sanse ali za autopiliranje jezik nema neki veliki znacaj vec rad. On ima recimo znanje za A1 sigurno kad bi polagao. On je zatvoren tip coveka i srpski stedljivo koristi i ne idu mu jezici od ruke. Slazem se da mora da odradi integracioni kurs jer mu to otvara vrata za bolji posao ali bi morao da radi jer on nema nikakvu pomoc tamo. Sada je iznajmio sobu jer mu je brat rekao da ne moze da bude vise kod njega posto se njegova zena Nemica usprotivila.
Sto se tice deteta ono jako otezava stvari trenutno sam kod mojih ali oni ne zele da je cuvaju da odem mesec dana sama. I tako sve je komplikovano. U krajnjem slucaju cemo obe da odemo na meces dana turisticki cisto da upisem supruga na kurs i da odemo do Arbitsamta jer njemu stvarno nema ko da pomogne. Mene zivot nije mazio, za sve sam morala da se borim, nista nisam dobila na tacni. Ne kazem ja da bih se odmah snasla u Nemackoj i nasla super posao, promenis grad u Srbiji pa se navikavas, ali mi smo puno vremena izgubili a i devojcica sve manje pita za tatu, i sve je to jako tesko skoro pola godine se nismo videli.
[ profin @ 17.05.2011. 12:53 ] @
Da, razumem. Situacija je vise nego gadna. I sama sam majka, odvojim se od muza nba dve nedelje pa hocemo da presvisnemo, bas zbog te razdvojenosti koju smo vec doziveli sredjujuci papire za mene. Opet, m.m. je rodjen ovde i ja sam u daleko boljem polozaju, hocu da kazem to ne moze da se uporedi sa vasim slucajem i verujem da je jako tesko.

Kazes on ima boravak, kog tipa?
To pitam zato sto ne znam da li ima pravo na socijalnu pomoc i tome slicno. Pa ako bi imao kojim slucajem, mogao bi da otkaze taj posao, uci jezik i bice bolje. Sigurno ce biti. Arbeitsamt trazi B1 za bilo kakvo dalje prijavljivanje za posao, sto znaci da bi radio bilo sta legalno svi ce mu traziti B1, jer to zakon nalaze u DE. Stranac sa boravkom MORA da zavrsi Integrationskurs, grad i drzava to finansiraju sa 50% ucesca, a ako polozi test iz prve vracaju se jos 50% od te prepolovljene sume, sto znaci da kurs od 1400e na kraju kosta 330e, sto priznaces nije mala pomoc drzave. Time oni podsticu strance da se sto pre integrisu a ne da crnce na crno i da se neko bogati na njihov racun. U tom smislu Nemacka je jako otvorena prema onim strancima koji zele da uce jezik, napreduju i sl. jer postoje dosta Fondova koji to podrzavaju i finansiraju- samo treba pitati na pravim adresama a tu smo da pomognemo sta treba. Uostalom na ovoj i onoj drugoj temi ima bezbroj saveta i linkova za pomoc. Ja cak mislim, jer znam decka koji zavrsava Sabracajni da on moze nostrifikovati svoju diplomu i raditi u svojoj struci. Prava adresa je Arbeitsamt i sa popunjenim formularom, da preda svoje diplome, prevedene i overene od strane sudskog tumaca pa ce oni dalje da mu ponude sta sve moze sa tim.
Pre toga Ausländerbehörde po potvrdu da ima zakonsku obavezu da zavrsi Integrationskurs i sa tom potvrdom neka odabere skolu, u kojoj ce uciti jezik. Bez te potvrde platice punu cenu kursa a sa njom kao sto sam gore objasnila.
Nije lose da i ti ucis jezik, zato sto ovde u skoli jezika imas Kinderbetreung, t.j. cuvanje dece dok si ti na casovima. I ti ces isto dobiti tu potvrdu i isto mozes jeftino proci i brzo se uklopiti, pa samim tim i brze poceti da radis.

Draga moja Nislijko, eto mene u Nisu od 28. pa ako si voljna da ti to sve ispricam uzivo javi se.
[ Ivan Dimkovic @ 17.05.2011. 13:09 ] @
Citat:
profin
Stranac sa boravkom MORA da zavrsi Integrationskurs


Mala ispravka - ako je EU drzavljanin, ne mora... ako je Srbin (tj. ne-EU) i ne govori nemacki bar na nivou oralnog sparazumevanja (§45, paragraf 1 AufenthG ), od 1.1.2005 mora u vecini slucajeva (osim za Niederlassungserlaubnis izdat po §19 AufenthG i sl...)

http://www.aufenthaltstitel.de/aufenthaltsgalt.html#44

Integracioni kurs donosi pogodnosti u smislu da je moguce aplicirati drzavljanstvo posle 7 godina legalnog boravka u DE (umesto 8 ako niste pohadjali taj kurs i niste u braku sa DE osobom) i u tom slucaju se smatra dovoljnom potvrdom integracije. Ako niste pohadjali integracioni kurs, u slucaju trazenja DE drzavljanstva morate imati neku diplomu nivoa B1 ili veceg.

Tako da, cak i ako posedujete znanje nemackog koje vas oslobadja od kursa (ili na neki drugi nacin nemate obavezu tipa navedeno gore) ako planirate da aplicirate za DE drzavljanstvo u buducnosti, taj kurs ima smisla i pogodnosti.

Pogotovu ako se uzme u obzir da drzava placa za isti (do 100% kao sto profin pomenu). Meni recimo nisu hteli da plate nista posto nisam obavezan po zakonu, pa nisam ni hteo da idem... opet, da jesam, da sam hteo/zeleo, mogao bih da apliciram za pasos godinu dana pre regularnog roka.

Sve u svemu, korisna stvar cak i u slucaju da nije obavezna za nekoga od vas. Jedina mana je sto je intenzivan i trazi vreme koje nekima moze biti problem.
[ vasilevidg @ 17.05.2011. 14:19 ] @
Naravno da bih volela da popricamo Profin, javices mi kad budes imala vremena da se vidimo kad dodjes u Nis.

Sto se mog supruga tice on ima bugarski pasos dobio ga je na osnovu poreka njegovog oca i na osnovu prezimena to je bilo moguce da se odradi pre nego sto su Bugari usli u EU, pa je dosta ljudi iz juzne Srbije to iskoristilo i otislo na zapad.
Boravak je dobio na osnovu toga sto je ziveo 3 god u Nemackoj i ima neogranicen boravak.

Ono sto mene zanima u vezi integracionog kursa je sledece da li je pohadjanje svih 600sati obavezno ili se sati smanjuju na osnovu nivoa znanja jezika ako kandidat ima predznanje. Ja sam recimo isla kod Angele Fischer na casove ali sam odmah isla na 3 kurs jer je ona tako procenila iz naseg razgovora.

Mislim da je to sto Nemacka nudi strancima vise nego fer i naravno da i ja zelim da se sto pre integrisem u drustvo i nadam se da zavrsim nesto vise jer sam u Srbiji zbog finansijske sitacije mojih roditelja morala da napustim studije. Brat i ja smo studirali u isto vreme, a oni su ostali bez posla. Ali ipak mi je drago da je moj brat magistrirao elektroniku a ja sam mladja pa ima vremena. U zivotu je bitan cilj, upornost i vera.

Puno hvala na podrsci.
[ Isak666 @ 17.05.2011. 16:39 ] @
Mislim da A1 mora da polaze obavezno, jedino ako je nezaposlen i prijavljen na socijalu.
A ni B1 nije obavezan za svaki posao i mislim da, profin, gresis da je tako zakon namesten.

Primer je tip koji je sa mnom isao na integracioni i koji je nasao posao kao automehanicar negde na polovini kursa na koji ga je Arbeitsamt poslao.
Napustio je kurs i nastavio da radi.
U stvari, radio je kao neki zavrtac srafova, i to u Porsche se uglavio, preko Arbeitsamt-a bas.

Mislim da te oni cimaju kad dodjes kod njih na grbacu.
Mada, mozda i ja gresim.

@vasilev
Ne mora da ide ceo kurs, ako se na testiranju pokaze da je A2 nivo.
Zato, prvo u Volkshochschule u Heilbronn http://vhs-heilbronn.de/index.php?id=7 gde bi trebalo da postoji svakog odredjenog datuma u mesecu besplatno testiranje poznavanja jezika, nakon kojeg se odredjuje koji nivo je u pitanju, kao sto je Profin navela.

I neka ide u Arbeitsamt i neka se prijavi kao Arbeitssuchend ("trazilac posla"), ako ne zeli na socijalu ili nema prava na to.
Onda moze preko njih da trazi posao.
Ali jezik mu je vazan za posao.
Iako nije B1 obavezan zakonom, on je "obavezan" praksom, jer je tesko naci neki posao bez toga.


@ivan
meni su isto rekli da ne moram da idem na kurs, posto sam vec imao posao kad sam im se obratio, ali su mi rekli da mogu da idem ako zelim.
Sto sam i uradio, ali sam imao prava na 50% popusta koji je pokrila drzava uz to vracanje polovine od uplacene sume, nakon uspesnog zavrsetka.
Ti si verovatno bio pre uvodjenja A1 kao obaveznog. Ili?
[ Ivan Dimkovic @ 17.05.2011. 16:45 ] @
Da ja sam ovde pre 2005 zakona... nisu hteli da plate nista :-)

Trenutni zakon kaze da ni A1 nije neophodan ako demonstriras znanje nemackog na tom (ili boljem) nivou - pise gore u onom linku. Medjutim, integracioni kurs nudi druge pogodnosti koje sam naveo pa ima smisla cak i ako neko ima znanje nemackog na A1 nivou, ili ima boravisnu dozvolu koja ne zahteva nista po pitanju jezika.

Zanimljivo je da integracioni kurs za potrebe trazenja drzavljanstva smatraju dovoljnim u istom rangu sa B1 diplomama. Ne znam da li se dobija isto znanje, ali ga Nemci rangiraju isto sto se potreba za dobijanje drzavljanstva tice.

Citat:

Iako nije B1 obavezan zakonom, on je "obavezan" praksom, jer je tesko naci neki posao bez toga.


Pa da, A1 nivo je previse prost, i dovoljan samo za elementarne stvari ("prezivljavanje") - B1 nivo je neophodan za normalnu komunikaciju, i kao takav je neophodan u bilo kom poslu gde se ocekuje koriscenje nemackog jezika, u sta spadaju skoro svi poslovi osim nekih ICT poslova i nekog visokog menadzeraja.
[ Isak666 @ 17.05.2011. 17:07 ] @
Meni je integracioni kurs bio super stvar.
Par meseci si u situaciji da dnevno moras par sati non stop da komuniciras na nemackom i to je odlicna vezba.

Ne znam za ovo rangiranje diplome nakon integracionog, posto kod mene je bio slucaj da na zavrsnom ispitu, u zavisnosti od bodova, dobijas ili B1 ili A2 diplomu.
Znam da je jedna devojka koja je sa mnom isla na kurs pripremala i test za drzavljanstvo, a on je bio skoro identican integracionom testu (ili kako se vec zove) uz dodatna pitanja koja se odnose na pokrajinu u kojoj zivi polagac.

Sve u svemu prosto.

Nego, ovaj tip kao bugarski drzavljanin bi trebao da ima prilicno bolju poziciju, nego mi sa boravisnom vizom.
Znam da je tako npr sa podrskom za studente.
Kontam da su mu barem neke bitne informacije prevedene na bugarski ili obrasci za prijavu pri Arbeitsamtu.
Mozda i nije tako, jbm li ga.
[ profin @ 17.05.2011. 17:14 ] @
Stranac iz trecih zemalja, lepa ispravka-slazem se, mora da zavrsi Integrationskurs jer mu viza nece biti produzena/moze biti proteran ako se odluci da od njega nikakve koristi, ukoliko ne poseduje B1 diplomu jezika i zavrsen i polozen Orientirungskurs. Tako su meni rekli u Ausländerbehörde pa zato i gomila stranaca koji su tu vise od 30 god. i koji imaju nemacke pasose sto je za mene bilo sokantno ne znaju ni da beknu Deutsch i moraju da poloze to. Bar je tako kod mene u Hessen-u.
Drugo, izbeglica iz Iraka, na socijali, vise od 15 god. je tu i sa nama je isao na kurs, slusao svih 600 casova i polagao sa nama, jer su mu na Arbeitsamtu trazili diplomu B1 bez koje nije mogao da radi. Ja sam mu uradila test jer je plakao kako nece da polozi. I polozio ga je zahvaljujuci pismenom delu. Dan danas me zove i salje pakete mom detetu u znak zahvalnosti.


Isak, lik koji je izostajao sa nastave a radio je pa je zbog toga izostajao je morao sve od pocetka da slusa i da polozi to, tako da ne znam o cemu se tu radi i zasto je jednom ovako a drugi put onako.

Komsika onda neka ode na Arbeitsamt ako je takva situacija i neka trazi posao, lepo su savetovali Isak i Ivan.
Radujem se vidjenju ;)
[ Isak666 @ 17.05.2011. 17:23 ] @
Moguce da si u pravu, jer sad sam se setio tipa sa Kosova koji je radio kao moler, a morao je da ide na kurs.
Verovatno je to u fazonu - ne moras ti da ides na kurs, ali bez toga ne mozes produziti vizu :))

Edit:
Po ovom Ivanovom linku, integracionog kursa su oslobodjeni oni koji sami nadji posao ili skolovanje (pa tako bese u mom slucaju).
Tako da, ipak, nije obavezan u svakom slucaju.

Citat:
Ein Ausländer ist von der Teilnahmepflicht nach Absatz 1 ganz oder teilweise zu befreien, wenn

1) er sich im Bundesgebiet in einer beruflichen oder sonstigen Ausbildung befindet,
[ vasilevidg @ 17.05.2011. 22:05 ] @
U pravu ste trazila sam oglase za posao medjutim svuda se trazi Deutsch im Wort und Schrift bar kad su ozbiljnije firme u pitanju. Ostaje mu da se nekako sam sporazume sa ljudima iz Arbeitsamta prijavi da mu traze posao, zakaze termin za testiranje i naravno krene na kurs.
Profin mozes li mi reci kako se na nemackom zove ta potvrda koja nam je potrebna za integracioni kurs da bi imali pravo na povracaj novca?
Na meni je sada da ucim nemacki.
Sutra dobijam rezultate sa Getea sa ispita A1. Kad smo vec kod Geteovog instituta da li diploma B1 sa njihovog instituta moze da bude neki vid zamene za integracioni kurs?

[Ovu poruku je menjao vasilevidg dana 18.05.2011. u 10:31 GMT+1]
[ profin @ 17.05.2011. 22:51 ] @
Nisam sigurna da li moze biti zamena, to treba pitati.

Evo mene sa korisnijim informacijama, od mog supruga koji je prilicno upoznat sa tim za razliku od mene je'l? :)
On kaze da tvoj suprug ima pravo na svaku vrstu socijalne pomoci u DE, tipa da mu drzava doplacuje stan ili da mu nadje stan, da mu placaju socijalu, da izvadi zdrav. osiguranje za sebe pa preko njega da idete i vas dvoje, da se prijavi na Arbeitsamt i da dobije posao, uglavnom sve pogodnosti obzirom da ima bugarski pasos i unbefrstet vizu.
Zalosno je sto to niste znali, nisam ni ja- evo upravo smo o tome razgovarali ali on MORA da ima zdrav. soiguranje i to sve moze da dobije u lokalnom Socialamtu. Dalje, sto se tice kursa jezika, oni ce mu sve reci sta mu treba.,
Dobro je to sto u vecini nemackih institucija postoji uvek neko ko tamo radi sa ex YU prostora, tako da moze da trazi sluzbenika koji bi sa njim razgovarao na nasem jeziku.
Takodje postoje podruznice, filijale za pomoc strancima na nasem jeziku koje sve te vrste saveta pruzaju. Potrazite na iinternetu, sigurna sam da ih u Stutgartu ima.


Isak moram da se korigujem sto se tice onog dela za privatnu penziju, naime to vecina kompanija pruza kao mogucnost svojim zaposlenima, ali nije obavezno Zakonom. Vodafone tu sumu daje, a da li daju vase firme treba da pitate. Uostalom nista ne kosta. :)
[ Isak666 @ 17.05.2011. 23:30 ] @
Pa sto ne ode u neki srpski klub u Heilbronnu da se informise sta mu treba i sta sve moze da uradi, kad ne zna vec nemacki?
[ profin @ 18.05.2011. 07:29 ] @
Moze i tako. :)
[ vasilevidg @ 18.05.2011. 09:16 ] @
Profin HVALA, HVALA HVALA!!!! Isak i i Ivan takodje

Presrecna sam zbog svih novosti u vezi naseg statusa.Odmah cu zvati supruga da mu javim da ode u Arbeitsamt i da prestane da vise rusi svoje zdravlje kod Turcina.

Da nesto razjasnimo moj suprug je veci Srbin od mene iako ima taj bugarski pasos jer je bio usecnik u ratovima koji su se vodili za odbranu Srbije u Bosni i na Kosovu za uzvrat u protelkih 10god
nije za uzvrat dobio ni ponudu da cisti ulice. U tom svom haosu i neimastini imali smo jedno pomoc roditelja i veliku zelju da odemo nekud gde se zivi drugacije i bolje. Bugarski pasos je bio samo karta za odlazak, da smo znali pre 4 god imao je pravo da otvori firmu u Nemackoj samo otvaranje kosta 17E i radi preko firme dok ne dobije radnu dozvolu naravno prijavi se tamo to pisem zbog ljudi koji poput mog muza imaju dvojna drzvaljanstva(srpsko i bugarsko) a nema ko da ih uputi. Posle godinu dana ili 12 doprinosa dobijaju pravo na boravak ili posle 3 god zivota u Nemackoj.
Ali naravno moj dever a njegov brat rodjeni je sve to "zaboravio" da nam kaze iz ciste zavisti kao sto je i sada sve znao informacije koje je Profin dobila od muza. Ja sam znala da postoji nacin i da nesto krije samo nisam znala sta je to jer sam odavno izgubila poverenje u njega. Kao i u ljude iz srpskog kluba iz Heilbronna jer je istina da svi su se pravili ludi i gledali svoja posla pre 4 god kad im je suprug trazio pomoc i dok je moj skupljao secere na ulici iz letnjih basti i skupljao novcice iz fontane da bi preziveo jer je njegov dragi brat zeleo da da po svaku cenu vrati u Srbiju i da odustane od dolaska u Nemacku. A imao je bugarski pasos u dzepu i Socal nummer. Naravno tad jos nismo bili na belom sengenu pa sam ja bila u Srbiji nemocna kao i sada zbog deteta.

Kontaktiracu ga sada da ode sam do Arbeitsamta a ukoliko ne moze da se snadje Deutschland ich komme sofort...

Jos jednom hvala svima dobri ljudi.

Profin ostavicu ti svoje podatke na private pa se obavezno javi kad dodjes u Nis

















[ profin @ 18.05.2011. 12:29 ] @
Nema na cemu komsika, meni je zao da se neko tako mlad, jos sa porodicom muci kao Isus a nema potrebe.
Samo mislim da je bolje da prvo gde ce otici bude Socialamt. Prvo tu ce traziti nekoga sa poznavanjem naseg jezika, pa ce tu pitati sta sve on moze da dobije od pomoci (zdrav., socijalnu pomoc, Wohngeld ili stan, uglavnom sve sto treba) pa dalje kad to zavrsi da ode na Arbeitsamt ili kako ga vec upute sluzbenici.

Mora da bude bolje, gore od toga sto ste preziveli ne verujem da ce. Bog gleda odozgo!

p.s. Mozes i ti na internetu da potrazis da li neko na nasem jeziku radi u tamosnjem Socialamtu. Evo ja pogledala i nasla njihovu stranu:
http://www.heilbronn.de/bue_rat/aemter/dezernat_III/50/
Tu su telefoni, neka nazove i pita da li postoji neko ko govori ex jugoslovenske jezike tamo?
Zna to da pita?

Ok, komsika vidimo se ;)
[ vasilevidg @ 18.05.2011. 17:25 ] @
Isla sam na sajt i uzela brojeve prosledicu ih njemu kao i savete koje sam dobila pa vam javljam sta je uradio
[ vasilevidg @ 24.05.2011. 20:33 ] @
Evo i mene da se javim. Vesti i nisu neke ali opet je u neku ruku olaksavajuca okolnost po nas. Mog supruga je poslodavac prijavio od maja na voll zeit(ipak zato sto je gradjanin EU ne mora obavezno na integration kurs)To ce ga cekati kasnije ali trenutno nije u obavezi. U Socialamt nije stigao da ide mora da se zakaze termin nije imao vremena.

Polozila sam i stigao mi je Goethe Zertifikat A1 i imala 100poena na oglasnoj tabli(na internetu) da bih dobila Zertifikat na kucnu adresu u kojoj pise da imam 99,6 od 100 pa mi je to bilo malo cudno kako bas da mi od svih 25 poena odbiju 0.1 poena pa pise 24,9za sva 4 dela, verovatno sam trebala da dobijem neki besplatni kurs ili neku privilegiju ali s obzirom da nisam Beogradjanka ne ispunjavam uslove za isti pa su mi na takav nacin smakli poene sto je mene naravno povredilo ali posle sam se smirila i nisam isla da se zalim jer naravno ne bih nista ostvarila.

Sada nam je pronalazenje stana glavni problem ali ide sve kako treba....Ovih dana sam procitala svih 50 stranica i dobila mnostvo korisnih informacija. Divni ste... Samo tako nastavite, pratim vas ako bude nesto novo zanimljivo vezano za zivot i boravak u De a da se do sada nije pricalo o tome ja cu se javiti(nadam se iz DE)

Veliki pozdrav!
[ Isak666 @ 24.05.2011. 21:03 ] @
Super vesti, bice to dobro ;)

Btw od koga da dobijes besplatni kurs ili neku privilegiju?
[ vasilevidg @ 24.05.2011. 21:33 ] @
Pa valda od instituta ipak sam imala 100 poena
[ vasilevidg @ 24.05.2011. 21:39 ] @
Nemoj da me shvatis pogresno ne trazim ja nikava priznanja niti nagrade od Gete instituta vec ako sam ja taj ispit polozila sa 100 poena krivo mi je da na diplomi stoji 99.6 a ne 100 od 100.
Jedna moj profesorka nemackog koja je by the way Nemica nam je pricala kako u Nemackoj u zivotu nije videla svedocanstvo sa prosekom 1.00 kao sto je slucaj u Srbiji kad ucenici imaju prosek 5.00 mozda je i moja dipolma zbog toga izdata sa 99.6 totalno nebitno za ovu temu pa ne bih vise o tome. Bilo kako bilo bitno da sam to skinula s vrata.
[ Isak666 @ 24.05.2011. 21:44 ] @
Uzivaj u polozenom ;)
[ lala7 @ 13.06.2011. 22:14 ] @
Pozdrav svima. Treba mi prava informacija od pravih ljudi :) Interesuje me kakva je situacija u pokrajini Baden Witemberg, za nostrifikaciju diplome medicinskog tehnicara? Koliko sam pratila, bice olaksica za priznavanje nasih diploma ali ne znam kakva je situacija u toj pokrajini. Moj suprug ide na probni rad u jednu kliniku ali nema Anerkennung,oni to znaju ali su voljni da mu daju posao ukoliko se dobro pokaze, mada je plata tako mnogo manja. Help. Mi smo inace u Srbiji, ucimo nemacki i on je vec obavio intervju na klinici. Kakva je situacija za mene i decu ukoliko on potpise ugovor za posao?
[ chupa @ 02.08.2011. 13:48 ] @
Ako dobije posao, vi kao porodica imate pravo pridruzivanja. Dobijate boravisnu dozvolu, a samim tim imate pravo na rad.

Dakle ako on dobije radnu dozvolu.

ima sve na sajtu abbasade nemacke u beogradu.

pozdrav
[ tdusko @ 07.09.2011. 14:33 ] @
Ja na sajtu ambasade nisam nasao nista o pravima supruznika kada se preseli. Nasao sam PDF o potrebnim dokumentima, obrasce itd ali o tome da li ima pravo da radi, koliko, od kada itd - nista.

[ Branko Santo @ 07.09.2011. 14:56 ] @
http://www.elitesecurity.org/t...rad-muza-zene-jednog-imigranta
[ Marko212 @ 08.09.2011. 19:32 ] @
Zdravo svima,

Imao bih za sada nekoliko pitanja za iskusnije Nemacke imigrante :-)

Porez
Kako se konkretno bira poreska klasa? Odnosno, kada se najzad spojimo supruga i ja sta je konkretno sto moram da uradim da bih presao u klasu III? Da li je neko imao iskustva sa povracajem poreza u Nemackoj? Jedan kolega mi rece da mi se cak put u Srbiju moze odbiti od poreza. Osim toga je rekao da postoji nekakav maksimum koji zavisi od plate. Sta sve moze da se odbije od poreza? I kako se pocinje procedura za to? Osim toga, projekt menadzer mi rece da postoji opcija ako krenes da radis od polovine godine i ne ispunis potreban minimum celokupni porez ti se vraca... Da li je to tacno?

Wohngeld
Ko sve ima pravo na ovo? Da li mi imigranti takodje mozemo da apliciramo? Kako se pokrece procedura?

Spajanje porodice
Koliko ovo traje? Moram da pitam, posto sam ja dobio onu prvu vizu za dva dana, a pisalo je nesto od par nedelja do 3 meseca na sajtu ambasade.

Jezik
Posto vec imam posao, nisam obavezan da idem na integracioni kurs, jel tako? Da li ce moja supruga imati tu mogucnost?

Posao za suprugu
Kada ona dodje ovamo koja je procedura da bi krenula da radi? Ako sam dobro shvatio treba da prvo sredi papire, tj. boravisnu dozvolu, pa da krene na integracioni kurs, polozi B1 i onda da ide u Arbeitsamt i Job Centar. Jesam li u pravu sto se ovoga tice?

To bi bilo to za sada :-). Ima jos kojecega ali nije nista hitno... Kada krenu stvari da budu hitne verovatno cu vas tada malo vise smarati :-).

Uh, ovo ipak nije bilo nekoliko pitanja :-). Zao mi je zbog toga... Hvala unapred na odgovorima...
[ tdusko @ 09.09.2011. 09:22 ] @
Povracaj poreza rade svi, bar svi srbi koje sam upoznao. Sobzirom da sam ja ovde tek od aprila nisam to radio ni jednom ali sam upoznao jednu hrvaticu koja je steuerberater i koja radi to. Rekla mi je da se to radi pocetkom godine kada iz firme dobijes za prethodnu godinu koliko si poreza platio. Osim te potvrde/izvestaja/obracuna ili kako se vec zove potrebno je da skupljas sve racune za gorivo, autobuske/avionske/vozne karte kada ides u Srbiju. Takodje, kako bi dokazao da si stvarno tada isao u Srbiju, a da nisi uzeo tudj racun za gorivo recimo, trebas da prilozis pasos gde bi se videli pecati za ulaz/izlaz.

Dodatan povracaj poreza mozes ostvariti ako imas clana porodice u Srbiji koga izdrzavas. U tom slucaju ti treba potvrda iz opstine/uprave prihoda grada gde ta osoba stanuje o primanjima ili o nemanju primanja. Pored toga, treba ti dokaz(izvod iz banke) da si podizao vecu kolicinu para kada si isao za Srbiju kao i to da osoba kojoj si dao pare(ona sto je izdrzavas) potpise da je primila novac. Naravno, ovo mozes da radis i preko transfera novca sto dosta olaksava stvar. Cifra koja se moze dobiti kao povracaj zavisi i od visine plate kao i od poreske klase. U svakom slucaju nije zanemarljiva.

Eto, to je ono sto sam ja cuo da treba. Treba uzeti ovo sa rezervom mada ne sumnjam da ce se javiti "stare" svabe koje ce ovo potvrditi/opovrgnuti.

Sto se menjanja klase i spajanja porodice tice, mene bas to ceka u skoroj buducnosti. Pocetkom oktobra podnosimo za spajanje porodice pa cemo videti. Ono sto ja znam o promeni klasa to je iskustvo mog kolege od pre par dana. On i zena su se vecnali, otisli u KWR i promenili status. Nakon toga se ide u Finanzamt gde se trazi nova Lohnsteuerkarta. Ti bi trebalo da dobijes III, a ona V ukoliko je nezaposlena. Preduslov je naravno da ona pre svega dobije boravisnu dozvolu. Promena klase sa I na III bi trebalo da donese par stotina(zavisi od plate) eur manji odbitak od bruto plate, taman da ona ima za 'leba :).

Tvoja supruga ce imati mogucnost da ide na integracioni kurs.
[ Marko212 @ 10.09.2011. 16:07 ] @
Hvala ti tdusko na dobrim vestima i pravim informacijama :-).

Da li zna neko sta i kako za ostalo, tj. za wohngeld i posao za suprugu??? Hvala unapred :-).


Pozz...

PS. tdusko srecno sa spajanjem porodice.
[ vasilevidg @ 04.11.2011. 08:59 ] @
Zdravo svima,
evo mene u Nemackoj sa porodicom, nisam dobila jos pravo na spajanje porodice dosla sam kao turista sa detetom kod muza. Iako su mi mnogi savetovali da ne idem dok on ne sredi svu dokumentaciju smatram da sam uradila pravu stvar sto ih nisam poslusala. On nije imao posao a posto nije imao zavrsen integraconi kurs jedan nas poznanik mu je pomogao da se prijavi za trazenje posla preko life firme pa posto se o tome nije pisalo evo nekih informacija.
Life firme u Nemackoj su privatni biroi za trazenje posla. Kod njih posla uvek ima jer su slabije satnice posto igraju ulogu posrednika sa drugim firmam u koje salju radnike, ali ujedno se pruza mogucnost nalazenja stalnog posla ukoliko se radnik pokaze kao dobar. U fabrici u kojoj moj muz sada radi potrebno je minimalno znanje jezika, to je fabrika za proizvodnju ventilatora za magacinske prostore. Vise se gleda kvalitet i brzina rada.
Zdravstveno osigurnje za njega smo sredili i dobio je zdrav. knjiz. samo cekam ugovor za stalno pa da predajem papire za spajanje porodice.
Svima bih prvo savetovala da prvo odu i posete zemlju u kojoj nameravaju da zive da imaju bolju predstavu i pregled,drugacije je slusati o necemu a drugacie videti i doziveti.
[ Isak666 @ 04.11.2011. 14:16 ] @
Mislis na Zeitarbeit i Zeitarbeitsfirmen?

[ vasilevidg @ 04.11.2011. 16:46 ] @

--_df142339-47a0-44bf-8cc8-3294dca093bd_
Content-Type: text/html; charset="iso-8859-2"
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<html>
<head>
<style><!--
.hmmessage P
{
margin:0px;
padding:0px
}
body.hmmessage
{
font-size: 10pt;
font-family:Tahoma
}
--></style>
</head>
<body class='hmmessage'><div dir='ltr'>
da<br><br><div>&gt; To: [email protected]<br>&gt; Subject: Re: Zivot, birokratija &amp; Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;) [elitesecurity.pracenje.teme]<br>&gt; From: [email protected]<br>&gt; Date: Fri, 4 Nov 2011 15:16:47 +0100<br>&gt; <br>&gt; Mislis na Zeitarbeit i Zeitarbeitsfirmen?<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; --<br>&gt; http://www.elitesecurity.org/p2984813<br>&gt; <br>&gt; Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/pracenje#390338<br>&gt; <br>&gt; Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>&gt; esauth:390338:1cd6d0ff7723210f0021f65783b45f12<br>&gt; Odgovor pisite *iskljucivo* ispod ove linije:<br></div> </div></body>
</html>
--_df142339-47a0-44bf-8cc8-3294dca093bd_--
[ Isak666 @ 04.11.2011. 17:49 ] @
^^
Nesto ti je poslo k vragu sa mailom.
[ vasilevidg @ 05.11.2011. 14:07 ] @
Da mislim na Zeitarbeitfirmen, pogresno sam poslala poruku preko maila, zao mi je ali ne mogu da je uklonim sa foruma
[ Isiii @ 07.11.2011. 14:39 ] @
Cao svima!
Evo i mene na ovoj temi, posto sam iscitala sve napisano, pa imam neka pitanja.
Ali najpre sve pohvale za vas trud i detaljna objasnjenja. I cestitke za sve sto ste postigli do sada. Nadam se da cu se i ja jednog dana sa istim moci da "pohvalim" ;) !

Kada je rec o vracanju poreza, ima li neko od vas iskustvo sa tim?

*TDUSKO,
ti si najvise pisao o tome ;) i kad sam citala sve mi je bilo nepoznato :))) - ne zamerite, tek se uvodim u sistem ;)
Molim te, mozes li mi reci sta podrazumeva "menjanje poreske klase" ... i kako da znam u kojoj sam ja? Od Poresake, da je tako nazovem, dobila sam svoj identifikacioni broj, a gde mogu videti kojoj klasi ja pripadam? Jedino sto znam jeste da je nakon vencanja mom suprugu smanjen porez (na osnovu toga sto smo sad u braku) i to je sve. Mozda se to odnosi upravo na to?! Gde znam :))) al´ naucite me!
Malo mi pojasni sve to i kako se to "cudo" menja?

A ono tipa "gorivo ili karte do Srbije" , "izdrzavanje clana porodice" ... jasno mi je ali ne znam gde i kome se podnose te prijave. Imas li neki link za to, pa da se bacim u nabavku racuna (hahaaa sad mi pade na pamet, to je kao kad su u Srbiji nabavljali racune za naftu :)))) ) !!! Jesi li ti nesto radio povodom toga?

*PROFIN je pisala o sumi od oko 27 eura za privatnu penziju. Pa ako te, draga *Profin, jos uvek ima na ovoj temi, dostavi mi neki komentarcic o tome sa nekim prilogom linka, pa da i to pokusamo da ostvarimo. Inace, mi za sad sami uplacujemo za tu penziju (na dobrovoljnoj bazi), i ne znam da li bih mogli i to ostvariti o cemu si pisala.

I jos me zanima to sa diplomom skole. Posto sam jos u Srbiji digla ruke od mog fakulteta jer je bilo veoma tesko naci posao u struci, pa sam se u praksi preorjentisala na zavrsenu srednju ekonomsku i otvorila svoju firmu, da li bi mi ta diploma srednje bila od neke koristi ovde u Nemackoj? Da li treba da je prevedem na nemacki jezik, kao sto sam prevodila sva dokumenta za vencanje, pa da je imam kod sebe ako mi uopste zatreba zbog posla (u daljoj buducnosti :)), jer sam ja jos na pocetku sa ucenjem jezika)? Taj savet mi je potreban!

Hvala vam unapred i veliki pozdrav od mene!!!
[ tdusko @ 07.11.2011. 18:13 ] @
Postoji 6 razlicitih poreskih klasa (Lohnsteuerklasse). U koju ces da upadnes zavisi od nekoliko faktora. Najbolje je pogledati ovu stranicu http://de.wikipedia.org/wiki/Lohnsteuerklasse. Taman da provezbas malo nemacki :). Ukratko, kojoj ces klasi pripasti zavisi od toga da li si udata, razvedena, nedaj boze udovica itd. Kada se nesto od toga promeni onda se menja i poreska klasa. Svi neudati i ozenjeni upadaju u prvu pa kada se vencaju onda 3. Kladim se da je tvoj suprug bio 1., a sad 3. Mislim da si ti 5.. Uglavnom to pise na papiru koji se dobije u Finanzamtu, to je u stvari Lohnsteuerkart-a. Nisam bas najsigurniji da razumem sta ti ne razumes :) ali to oko cega se ti raspitujes je tvoj suprug vec prosao nakon vencanja sa tobom. Mislim da mu se poreska klasa nije promenila sama od sebe vec je morao da ide u Finanzamt (kod Hackerbrucke) i da tamo to obavi?

Ja sutra-prekosutra idem bas tamo da se raspitam sta i kako sa mojom kartom pa cu biti valjda malo pametniji.

Ovo oko vracanja poreza, tu nisam nista pametniji nego sto sam bio prosli put kada sam pisao ovde. Jednostavno, jos uvek nije vreme za to jer koliko sam shvatio treba sacekati taj neki papir od firme o placenom porezu tokom cele godine, a to stize tek pocetkom sledece godine. Imam par prijatelja ovde sa kojima sam dobar, a znam da su radili to vracanje poreza vise puta tako da kad bude doslo vreme ja cu se raspitati detaljnije. Takodje, imam i nekoliko steuer beratera od poznanika tako da ako zatreba angazovacu njih jer sam cuo da nije bas jednostavno to raditi sam.
[ vasilevidg @ 07.11.2011. 19:39 ] @
Ako je neko upoznat sta je potrebno kod promene adrese stanovanja i prijave stana zamolila bih da nam pomogne.
[ Isak666 @ 07.11.2011. 19:50 ] @
Za povrat poreza, ko malo nesto zna oko toga, moze preko Elster-a.
Berater je najbezbolnija varijanta uz, naravno, odredjeni procenat.

Prijava/odjava boravka -> Bürgerbüro ili Einwohnermeldeamt, kako gde i lepo pitati.
[ profin @ 08.11.2011. 10:58 ] @
Citat:
Isiii

*PROFIN je pisala o sumi od oko 27 eura za privatnu penziju. Pa ako te, draga *Profin, jos uvek ima na ovoj temi, dostavi mi neki komentarcic o tome sa nekim prilogom linka, pa da i to pokusamo da ostvarimo. Inace, mi za sad sami uplacujemo za tu penziju (na dobrovoljnoj bazi), i ne znam da li bih mogli i to ostvariti o cemu si pisala.

I jos me zanima to sa diplomom skole. Posto sam jos u Srbiji digla ruke od mog fakulteta jer je bilo veoma tesko naci posao u struci, pa sam se u praksi preorjentisala na zavrsenu srednju ekonomsku i otvorila svoju firmu, da li bi mi ta diploma srednje bila od neke koristi ovde u Nemackoj? Da li treba da je prevedem na nemacki jezik, kao sto sam prevodila sva dokumenta za vencanje, pa da je imam kod sebe ako mi uopste zatreba zbog posla (u daljoj buducnosti :)), jer sam ja jos na pocetku sa ucenjem jezika)? Taj savet mi je potreban!


Ta suma stoji, ali to zavisi od kompanije u kojoj se radi. Vodafone izdvaja tu sumu za svoje radnike, ali ne znam za ostale firme.

Da li neko zna sta se konkretno menja od 2011, sto se poreza tice? Samo oblik ili se sustinski nesto menja?



Sto se nostrifikacije iliti Anerkennung-a tice, sledeci linkovi ce ti puno pomoci.

http://www.berufliche-anerkenn.../index.php/was-ist-anerkennung

http://www.arbeitsagentur.de/n...besondere-Dst/ZAV/ZAV-Nav.html

http://www.anabin.de/

Prvi link ce ti sve objasniti. Kako, gde...?
Zavisno od pokrajine gde zivis(Zuständige Stellen), tamo ces slati svoja prevedena i overena dokumenta (svedocanstva i diplomu), uz formular koji ce ti dati da popunis.
Kad odaberes pokrajinu, sa leve strane imas podmenije za svaki nivo obrazovanja, kao i institucije koje vrse Anerkennung u tvojoj pokrajini , t.j. blizini.

Drugi link je informativnog tipa, dakle mozes da krenes i od Arbeitsagentur (ZAV) pa da te upute sta i kako.

Treci link je kao sto i vidis sistem informacija za svaku zemlju ponaosob.



Ovo je veoma zanimljivo za citanje:
http://www.arbeitsagentur.de/D...agung-anerkennungsberatung.pdf


Mnogi su me obeshrabivali kako ce to trajati, kako sumnjaju da ce mi ista priznati, ali de facto je da je meni ova zemlja izasla u susret u svakom pogledu, kao emigrantu i da sam sve zavrsila jako brzo i sa krajnje odlicnim ishodom.

Danke Deutschland :)))))))))))
[ Isak666 @ 08.11.2011. 11:37 ] @
Sto se tice poreza, nesto se menja, a sta konkretno - nemam pojma :D

Pohvatao sam samo da ce izmena biti zavrsena do pocetka 2014. valjda, a uopsteno se odnose na olaksice za srednja i slabija primanja - koliko god da su.
[ Isiii @ 09.11.2011. 12:06 ] @
HVALA VAM NA ODGOVORIMA!!!
Sad imam materijala za citanje i verujem da cu saznati sve sto me zanima!

Da li je neko od vas, u skorije vreme, radio nesto po pitanju Vozacke dozvole? Ako sam dobro shvatila, sa nasom vozackom mogu da vozim sest meseci, sto mi je sad isteklo, pa me zanima ima li neka "caka" kako i dalje da vozim sa nasom, bar malo da produzim, ili mi sleduje polaganje po njihovim zakonima, sto necu moci da ostvarim sve dok ne naucim jezik?!

Pozdrav!!!
[ tdusko @ 09.11.2011. 16:00 ] @
Opet ja :D

Meni je istekla pre mesec dana pa sam se raspitao uzduz i popreko sta sad. Postoje dve opcije: da produzis na jos 6 meseci ili da polazes.

Sto se prve opcije tice, postoji u zakonu mogucnost da se produzi na jos 6 meseci validnost nase dozvole ALI pod uslovom da dokazes da se u nemackoj zadrzavas ne duze od 6 meseci sto malo teze u mom slucaju, a rekao bih i u tvom :).

Ostaje opcija 2. Bio sam u nekoliko auto skola i situacija je sledeca:
1. prevesti dozvolu domacu (führerscheinübersetzung)
Ovo se svodi na to da ti predas svoju dozvolu i posle par nedelja dobijes prevod i jos neki papir *
2. Pregled kod ocnog
Ovo koliko sam shvatio moze u svakoj ocnoj klinici koja radi preglede samo treba napomenuti da treba za voznju
3. Prva pomoc i jos nesto (zaoboravih sta bese ide uvek uz prvu pomoc?)
4. Teorijski test
Ne znam zasto mislis da neces moci da polazes dok ne naucis jezik ali pretpostavljam da si mislila zbog testova? Testovi su uredno na srpkom ili ako preferiras engleski tako da to nije problem
5. Test voznje
Pre ovoga ti trebaju casovi, a koliko to ce oni proceniti. Obicno oni koji su aktivno vozili prolaze sa do 5 casova.
6. Sonderfahrten
Ovo su isto neki casovi voznje za koje su mi u jednoj skoli rekli da mi trebaju, a u drugoj da ne pa mi to jos nije najjasnije.

To bi otprilike trebalo da bude to. Suma sumarum svega ovoga je oko 500-600 eur stim sto moze da varira u zavisnosti od broja potrebnih casova. Takodje, jedna od vecih stavki su testovi za vezbanje (nisam siguran mislim 90 eur) ali jos nisam provalio sta me sprecava da uzmem tudje testove.

U svakom slucaju, mozes svratiti u bilo koju auto skolu, ovde ih bar na svakom koraku ima i da pitas da ti ponove proceduru sa tacnim cenama.

Ja jos uvek to nisam zavrsio mada se spremam ali nisam bas pri parama sad. A i sve se nesto nadam da dok ja to odugovlacim da ce ovi nasi slepci da konacno naprave taj deal sa svabama da nam priznaju dozvole.

*Uclanio sam se u ADAC i tamo su mi juce rekli da se preko njih prevod zavrsava roku od 2 dana. U auto skoli su mi rekli da traje preko mesec dana. Jos uvek nisam siguran da li ovi u ADAC-u zavrsavaju isti posao ili je u procesu "führerscheinübersetzung" prevodjenje dozvole samo jedan pod deo, a da se na ostalo svakako mora cekati mesec i kusur dana
[ Isiii @ 11.11.2011. 09:35 ] @
OPET hvala ;)
Sve si mi objasnio i sad mi ostaje da se pozabavim drugom opcijom ;)
Super sto su testovi na nasem jeziku a za voznju cu se vec snaci.

Znam da se prevod nekad zavrsavao za par minuta i ne verujem da informacija koju si dobio u ADAC nije tacna. Pa, sta im toliko treba; tu postoji pisana forma, ubace podatke i to je to! Maadaaa... izgleda da je sad sve drugacije nego nekad, pa me ne bi ni to cudilo...

Kad dodje vreme da ja polazem ko zna sta ce onda trebati :)

Hvala jos jednom!
Pozdrav!!!
[ bole_i @ 30.11.2011. 08:30 ] @
Obeco sam isak666 da cu napisati par reci u vezi zahteva za nemackim drzavljanstvom.

E ovako ja sam predao za nemacko drzavljanstvo , i procedura jos traje. Samo je sada lopta na nasoj strani . Za drzavljanstvo sam predao 04.10 a Einbürgerungszusicherung sam dobio 25.11 . Sto je to tako brzo islo ne bi znao, pogotovu sto su mi prilikom predaje rekli da ce trajati 4 -6 meseci. Bila su mi potrebna sledeca dokumenta:
- pasos
- potvrda o bracnom stanju
- izvod iz maticne knjige rodjenih ( preveden na nemackom, tu je bilo interesantno sto sam dobio infoblatt sa linkom ka stranici ovlascenih/priznatih prevodioca u nemackoj, ja sam to bio dole preveo. Tako da sam iz straha da nece valjati jos jednom ovde preveo kod prevodioca koji se nalazio na listi. Razlika u ceni je bila 5 € :-) )
- zadnji Lohnabrechnung
- Diplomu sa Studienkollega
- Potvrdu da sam se upisao za Einbürgerungstest (To sam onda polozio pre 4 nedelje pa im poslao naknadno postom)
- Cena 255 €

Danas sam stupio u kontakt sa nasim konzulatom u Frankfurtu. Za odpust iz naseg drzavljanstva mi je potrebno:
- pasos
- izvod iz maticne knjige rodjenih (ne starije od 6 meseci )
- uverenje o drzavljanstvu (ne starije od 6 meseci )
- Einbürgerungszusicherung
- Cena : 260 € moram preko banke uplatiti , 211 € moram u konzulatu platiti , 52 € traze za prevod Einbürgerungszusicherunga (Sto je malo mnogo , tu nema 30 reci da se prevede. Ja ih pitao dal mogu prevesti kod ovlascenog prevodioca. Sta su mi oni potvrdno odgovorili ali mi naznacili kao naj bolje je kod njih jel prevodioci ne znaju tacnu terminologiju sta i kako moraju napisati pa mi se moze desiti da mi vrate zahtev zbog prevoda) .
- Vreme cekanja minimum 6 meseci

Tako da danas idem do konzulata da mi daju br konta sta i gde da uplatim , ako se nesto bitno promeni javljam se :)
[ bole_i @ 30.11.2011. 09:12 ] @
@tdusko

Ja sam prevodio dozvolu. to je bilo 2003-2004. Kod mene je bilo tako da Sonderfahrten nisu bili potrebni. Samo test teorije i prakse.
[ tdusko @ 30.11.2011. 09:28 ] @
Citat:
bole_i
- Cena : 260 € moram preko banke uplatiti , 211 € moram u konzulatu platiti , 52 € traze za prevod Einbürgerungszusicherunga (Sto je malo mnogo , tu nema 30 reci da se prevede. Ja ih pitao dal mogu prevesti kod ovlascenog prevodioca. Sta su mi oni potvrdno odgovorili ali mi naznacili kao naj bolje je kod njih jel prevodioci ne znaju tacnu terminologiju sta i kako moraju napisati pa mi se moze desiti da mi vrate zahtev zbog prevoda) .


Kakvi su to carevi :)

Citat:
bole_i: @tdusko

Ja sam prevodio dozvolu. to je bilo 2003-2004. Kod mene je bilo tako da Sonderfahrten nisu bili potrebni. Samo test teorije i prakse.


Hvala za info!
[ Isak666 @ 30.11.2011. 19:18 ] @
@bole
stvarno, hvala ti za detalje oko drzavljanstva.
Ako te ne mrzi, pisi i posle sta i kako se desava.

Znaci, tu ima dva duza cekanja. Prvo oko par meseci (4-6 meseci) dok se ceka die Einbürgerungszusicherung, a onda isto toliko dok policija u Srbiji odradi ispis.
Znaci, moze se racunati godinu dana skoro za to.

A ovo za prevod - obraz k'o djon.
Nije novac ni problem jer sve kad se saberi plus ili minus 30€ nije nista, nego princip.
[ bole_i @ 30.11.2011. 19:26 ] @
Po meni je to mnogo bezobrazno. Bio danas u konzulatu posle posla i objasnili mi detaljno sta kome uplacujem. Dobio i Merkblatt od konzulata. Drzavi Srbiji moram upaltati preko banke (internacionalna uplatnica) 260 € . A Konzulatu (naj verovatnije za konzularne usluge) 211 € . To je nekako previste pogotovu sto ne vidim da konzulat tu neki veliki doe posla obavlja, osim sto to salje sluzbenim putem. Nije tolki problem u ceni, nego sto ponekad imam osecaja da me prave debilom. Tako mi je jednom uzeli 8 € da posalju faksom potvrdu o odlaganju vojne obaveze u vojni odsek u kom se ja vodim. Sto i ne bi bilo tolko strasno da me po dolasku u srbiju nije sacekao poziv za vojsku , a faks je negde zalutao :)

[Ovu poruku je menjao bole_i dana 30.11.2011. u 20:51 GMT+1]
[ Isak666 @ 30.11.2011. 19:54 ] @
Pa naravno da je bezobrazluk.
Da je usluga par efikasna, nego za paprene cene stoje najgori salterski likovi na usluzi.

U Stutgartu sam overavao neko ovlastenje, pa sam imao priliku da vidim kako rade.
Krene lik da kritikuje jer nisam poneo tacno novca za overu, a kad sam mu rekao da na sajtu nema istaknuta cena i da nisam mogao ni videti i da bih rado poneo kopiju cenovnika prikucanog na lamperiju iznad saltera za ubuduce - kaze lik, sa sve pljugom u ustima, da ne moze uz neki volseban razlog.

Onda je jos palo nemam sitno da ti vratim, ali sam strpljivo sacekao da razmeni :D

Malo za Konzula da se stipne vec ima, a ovi dole na salteru moraju da se snalaze vec nekako uz fazone.
[ profin @ 01.12.2011. 12:55 ] @
Mene jako zanima ova tema i ovom prilikom bih da se zahvalim Boletu sto je sa nama podelio ove informacije. :)
Sasmo mi jos uvek nije jasno, nisam ni pitala jos uvek, da li zaista ne mogu da otudjim svoju imovinu (t.j. da je prodam) ukoliko dobijem otpust iz srpskog drzavljanstva i uzmem nemacko? To mi je jako vazno obzirom da imam dve nekretnine na svoje ime.
Bila bih zahvalna ako neko nesto zna o tome, da napise. :)
[ bole_i @ 02.12.2011. 08:13 ] @
Mislim da moze :
http://www.mfa.rs/Srpski/konz/pitanja.htm

samo mi bas nije jasno koju su uslovi reciprociteta.

(ja sam recimo za svaki slucaj napisao i ovlascenja. Kostaju kod nas u konzulatu oko 50 € . Tu ih moram pohvaliti bili su mnogo ljubazni , cak su mi i ovlascenje prepravili bez ikakve nadoknade ili prebacivanja da sam pogresno napisao.)

[Ovu poruku je menjao bole_i dana 02.12.2011. u 09:56 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao bole_i dana 02.12.2011. u 09:56 GMT+1]
[ Isak666 @ 02.12.2011. 10:23 ] @
Uslov reciprociteta da je gradjani Srbije imaju pravo da poseduju nekretninu u Nemackoj.
Mislim.
[ profin @ 07.12.2011. 14:17 ] @
Hvala na informacijama. Sto se uslova tice, da li znate nekog Srbina da poseduje nekretninu u De?
Koliko sam shvatila iz linka tehnicki je izvodljivo zadrzati pravo svojine prilikom ispisa iz knjige drzavljana, ili nisam dobro shvatila?

Bole to ovlascenje bi te kostalo 5€ u nemackoj opstini. Ja sam ih vadila vise pita kad sam vodila dete sa mnom za Srbiju. Po Zakonu m.m mora da me ovlasti i da saglasnost da dete izvedem iz Nemacke.
Otisli u Opstinu na Römer-u, napisali na papiru Vollmacht i na nemackom i na srpskom i ocera je kostala 5€.
Da znas ako ti jos nekad zatreba, da te ne deru u Konzulatu.
[ bole_i @ 07.12.2011. 20:18 ] @
Nisam znao moze na Römer , ja mislio da moram od nasih jel su mi za srbiju bila ta ovlascenja potrebna. Neki moji drugovi imaju stanove ovde ali to je sve na kredit pa ne znam dal pripada njima ili banci. Ali ne vidim zasto ne bi bilo moguce. Poznajem druge strance koji ovde poseduju nekretnine.
[ profin @ 07.12.2011. 22:01 ] @
Eto, da znas za sledeci put ;)
Meni su trazili 50€ za to u Konzulatu! Msm strasno!

Sto se tice stana, nisam sigurna kome pripada dok se ne otplati ali raspitacuvse ja jos u vezi toga.
Hvala ti.

Imam jos neka pitanja za dvojno, ali otom potom, kad dobijem Unbefristet. :)
Ne mogu da se vadim na vojsku, jedino da probam na dete, posto ima nemacko.
[ UnderLander @ 10.01.2012. 16:46 ] @
Polako se bliži dan kad putujem, pa bi bio red da se raspitam na vreme šta mi je činiti po sletanju što se papirologije tiče.

Podsetnik: U Srbiji sam, imam D vizu na 3 meseca zalepljenu u pasoš.

tdusko je na drugoj temi napisao

Citat:
...Sa tom vizom ides tamo gde ces da radis i u uredu za strance trazis boravisnu dozvolu koja ti je u stvari glavni dokument. Tu dozvolu ces da cekas 6 nedelja. Medjutim, nemoj da te plasi ovo sto sam napisao jer je to samo formalnost, glavna stvar je prosla. U medjuvremenu ces dobiti privremenu na 3 meseca sa kojom mozes odmah da pocnes da radis i ona sluzi samo dok ne stigne ova elektronska od 6 nedelja.


Iz firme su mi javili da ću morati da idem u "citizen office" gde uzimam "anmeldung". Da li je to jedno te isto, ili je to još jedan papir koji je neophodan?

Next: rečeno mi je da moram da odaberem zdravstveno. Kakva je procedura za to? Da li moram da idem u neka sedišta tih osiguranja i potpisujem papire?
[ Marko212 @ 10.01.2012. 17:20 ] @
Kada sam ja sleteo :-) morao sam prvo da iznajmim stan, da bih imao adresu, zatim otvorio racun u banci, uzeo prijavu za boravak (mislim da je to taj anmeldung). Zatim ides u ured za strance i prijavis se za boravisnu dozvolu.... Otprilike to je bio redosled.
[ tdusko @ 10.01.2012. 19:34 ] @
^Upravo tako. Ono sto sam ja napisao i sto je underlander citirao je vezano samo za viza/dozvola pricu.

Uz ovo sto je Marko napisao dodao bih da ti treba i Lohnsteuerkarte bez koje ne mozes da primis platu. Ovaj dokument se vadi u Finanzamt-u i kada sam ga ja vadio bilo je potrebno da prodje nekoliko dana od dana prijave da bi se u sistemu evidentirao moj ID.

Sto se banke u kojoj ces da otvoris racun tice, raspitaj se gde je najmanje odrzavanje i gde plata leze odmah. U komericjalnog banci se ne placa odrzavanje nista ako plata leze zakljucno sa 31. u mesecu i ako je veca od 900 eur mislim. Medjutim, problem je sto dan-dva-tri prodje dok legne plata. Takodje, dobijes i 50 eur poklon neko vreme nakon sto otvoris racun.




[ UnderLander @ 10.01.2012. 21:21 ] @
Super, kockice se polako slažu.

1. Prijava boravka
2. Radna dozvola

Kako se na nemačkom zovu mesta gde se završavaju ove dve stvari, da ih potražim na google mapsu?
Da li ima poente da idem bez nekog ko će da mi prevodi šta govore?

3. Lohnsteuerkarte
Vadi se u Finanzamt-u

4. Bankovni račun
Otvara se, jelte, u banci

5. Zdravstveno
Gde/šta/kako

Što se tiče papira koje traže, ja imam pasoš, ugovor o stanu i ugovor o poslu. To ću da nosim na svako od tih mesta

Baš zbog svih peripetija oko papirologije idem dve nedelje ranije. Pretpostavljam da će mi to biti dovoljno vremena da sve završim tako da mogu da na posao krenem u miru (ili podcenjujem nemačku birokratiju :)

Hvala ljudi na dosadašnjim informacijama, najviše bih voleo da saznam sve unapred, tako da mogu da isplaniram maltene odavde gde treba i kada da idem.
[ tdusko @ 11.01.2012. 08:28 ] @
Anmeldung radis u Bürger büro-u, a dozvolu u Ausländerbehörde. E sad, u Minhenu su recimo oba u jednoj zgradi-KVR ali moras proveriti da li je tako i u Berlinu. Ugavnom, sada kada znas kako se zovu na nemackom mozes preko neta za cas da nadjes gde se nalaze i koje im je radno vreme.

E sad, sto se tice prevodioca, mozda bi pametno bilo da probas sam i probijes led jer u suprotnom bi morao non stop nekoga da cimas. Koliko sam ja cuo, oni su u obavezi da ti obezbede nekoga koga mozes da razumes tjst. nekoga ko prica engleski. Na kraju krajeva, ovde vidjam non stop gomile studenata koji rec nemackog ne znaju, a sve sami zavrsavaju od papirologije. Najgore sto moze da ti se desi jeste da se neki pacov istrese na tebe ali za to te bas boli uvo.

Sto se zdravstvenog osiguranja tice, to sve sama firma sredjuje ukoliko ne zelis neko posebno/privatno osiguranje. Doduse, ovi malo iskusniji kazu da je to sto ti po default-u sleduje AOK najgore od svih ali ja se nisam nesto udubljivao oko toga jos uvek.

I da, ako vec nisi naviknut pocni da se navikavas na pisma jer cela komunikacija ide preko koverata. Ja se i dan danas nisam navikao :)
[ UnderLander @ 11.01.2012. 23:53 ] @
Koliko sam uspeo da iskopam, anmeldung se vadi u Bezirksamt-u ili Einwohnermeldeamt-u. Manje-više iste rezultate vraća i za Ausländerbehörde. Izgleda mi kao da je to sve jedna zgrada, samo različita odeljenja u njoj.

Iz firme su mi spomenuli da moram i da odaberem firmu za zdravstveno, mislio sam da možda i tu ima neke papirologije. Pročačkaću i to pomalo, pa ću da im javim na koje da me prijave.

Što se nemačkog tiče, napisaću par tih fraza koje mi trebaju (npr šta je to po šta sam došao), pa ako ne budem mogao da se sporazumem na engleskom, poturiću taj papir :D


Hvala jos jednom tdusko, ta papirologija mi više nije nešto što samo kroz maglu znam da treba, već ipak imam manje-više jasnu predstavu o tome.
[ vasilevidg @ 14.01.2012. 16:24 ] @
Dragi forumasi,
htela sam da pitam koja prava ostvarujem ako izvadim Freizuegigkeitsbescheinigung i da li mislite da bi mi taj papir pomogao kod spajanja porodice?
[ bole_i @ 16.01.2012. 12:24 ] @
Odes prvo U Einwohnermeldeamt , i prijavis se oni ce ti reci gde je Ausländeramt, kako da stignes do tamo i sve moguce informacije. Cak se moze i preko njih produziti boravak , samo ne znam dali je to i u tvom slucaju, ali obicno traje malo duze. sto se jezika tice oni uglavnom svi pricaju engleski (barem je tako u frankfurtu), tako da se ne moras cimati za nemacki.
[ vasilevidg @ 17.01.2012. 14:59 ] @
Ja sam vec bila u Auslanderamtu u Heilbronnu, nisam dobila nikakve nove informacije koje do tad meni nisu bile poznate. U gradu gde 70% cine stranci i nisu narocito zainteresovani da pomognu ako me razumete pa morate da se potrudite sami da dodjete do informacija. Meni je najbitnije da je porodica na okupu. Moja kcerkica od 2 godine jako pati za ocem, sada kad smo razdvojeni. To spajanje porodice koje moze itekako da potraje jer moj suprug jos uvek nije dobio ugovor za stalno i ima 1300E bruto platu sto mislim da nije dovoljno da mi odobre boravak.
Zato sam na sajtu Nemacke ambasade u Bugarskoj procitala da imam pravo na slobodu kretanja jer moj suprug poseduje bugarski pasos i neogranicen boravak u Nemackoj. (http://www.sofia.diplo.de/Vert...ilienzusammenf_C3_BChrung.html: http://www.sofia.diplo.de/Vert...ilienzusammenf_C3_BChrung.html To cu moci da proverim licno tek za 2meseca kad odem. A do tad sam htela da vidim da li je neko vise upucen sta taj dokument moze da znaci za nas. Ujedno zelim da pomognem i ljudima koji imaju slican problem kao ja.
[ UnderLander @ 23.01.2012. 19:01 ] @
Ok, ja sam stigao u Berlin i uspešno se prijavio u Burgeramtu. Zakazivanje je preko interneta, otišao u dogovoreno vreme i kad se moj broj pojavio na ekranu, ušao sam u kancelariju koja je pisala pored broja.
Bakica koja je radila tamo nije govorila engleski, ali nije bilo ni potrebe-samo sam joj dao popunjen formular koji je prekucala, udarila pečat i pokazala rukama da je to sve.

Sledeće je auslanderamt, koji ću isto pokušati da zakažem preko interneta.

[ UnderLander @ 24.01.2012. 12:36 ] @
Trazili su informacije o vizi koju sad imam i zakazali su mi za prvi mart. Pravdaju se ogromnim poslom zbog novih e-karata koje izdaju.

Ljudi iz firme su se raspitali i kazu da mi ova viza omogucava da odmah radim, tj u auslanderamt treba da idem tek kad bude potrebno produzavanje.

U tom slucaju prvi mart nije problem, iako mi je cudno posto su u pocetku svi spominjali da je poseta auslanderamtu obavezna pre pocetka rada.
[ tdusko @ 24.01.2012. 14:23 ] @
U principu trebalo bi da imas lufta dok ti traje ta viza da izvadis boravisnu dozvolu. Ja sam to izvadio 20 dana nakon sto sam dosao i niko mi nista nije rekao. A to da trebas odmah da ides i da sredis to smo ti pricali jer svakako ti to sleduje, a iskren da budem nisam bio siguran 100% da te posavetujem da smes da radis samo sa tom vizom pa zbog toga sam pisao da je to jedna od prvih stvari koje trebas da izvadis.
[ UnderLander @ 24.01.2012. 19:38 ] @
Isto su mi rekli i u firmi, niste vi jedini.

Poslao sam mejl uredu za strance da mi potvrde. Odgovor je bio nesto poput "yes, you probably can work with that visa =)" sa sve smajlijem i naznakom da jedino dodjem kad sam zakazao.

Izgleda da deo vize koji govori detalje, Anmerkungen, treba da sadrzi paragraf nekog zakona i naziv poslodavca. To su informacije koje tacno odredjuju zasto sam u Nemackoj, pa ima istu vrednost kao ta dozvola.
[ Sponge Elite @ 01.02.2012. 21:04 ] @
Pozdrav svima na forumu,
ja sam u Nemackoj nekoliko meseci i uskoro treba da dobijem posao, pa mi onda krece cela prica sa osiguranjima i ostalom birokratijom, odnosno onim izmedju bruto i netto :)))) Da ne duzim mnogo, nisam bas upoznat mnogo sa time, procitao sam ovde na forumu da postoje privatna i drzavna osiguranja i dr. ali u mojoj zgradi zivi jedan komsija koji radi za Deutsche Vermoegensberatung, koliko sam ja razumeo neku vrstu konsultantske firme, za koju on kaze da je naravno najbolja, i da ukoliko ja pristanem da on moze da vodi racuna o svemu, tj o svim osiguranjima, o ustedjevini, o nekretninama itd. U principu da se ja ne zamaram ni sa cime, a kada mi nesto treba da uvek prvo zovem njega, i on ce to da resi. Meni je naravno ovo sve cudno, pa bi molio nekoga ko je vec sve ovo prosao da mi kaze o cemu se ovde radi, i takodje ako imate neki predlog, sta bih ja trebao da uzmem, znam da postoji bezbroj mogucnosti, kao i na svakom pocetku mislim da necu imati visoka primanja, a koliko sam cuo u firmi je vecina ljudi osigurana preko AOK-a za koji sam ovde procitao da je ubedljivo najlosiji, tako da sam malo zbunjen svime.
Hvala svima za pomoc i odgovor!
[ nada_alexa @ 05.05.2012. 21:24 ] @
imam madjarski pasos i planiram da nadjem posao u berlinu,dete ce tamo da mi ide u skolu ali imam problem sa tim da suprug ima samo srpski pasos a mi dvojno drzavljanstvo.kako ide ta procedura sa spajanjem porodice zove se familien suzamen ili slicno.molim ako ima nekog sa iskustvom oko toga da mi napise odgovor.
[ igor.h @ 29.07.2012. 18:50 ] @
Evo da i ja nesto kazem o svome iskustvu a i dapostavim koje pitanje... :)
Stigao sam u NEmacku pre nekih mesec dana,odma sam se prijavio u Bürger büro-u i niko mi nije trazio ni ugovor o najmu stana niti ista drugo sem pasosa (prijavio sam se sa EU pasosem).Sutradan sam odma i poceo raditi.U medjuvremenu stigao mi je i poreski broj i kartica osiguranja.
Imam dva pitanja za iskusnije.Nisam dobio nikakvu legitimaciju na kojoj mi pise ova ovde adresa,imam prijavu boravka,karticu osiguranja i poreski broj,nije mi jasno da li se i dalje legitimisem sa Madjarskim dokumentima ili sta vec.... Drugo sto me interesuje je u kojoj banci otvarati racun,koja se pokazala kao najpovoljnija i najkorektina sto se tice osnovnih usluga.....
[ tdusko @ 29.07.2012. 21:03 ] @
^ Sobzirom da si ti EU tebi ne treba Aufenthaltserlaubnis tako da su ti pasos i prijava boravka dovoljni za legitimisanje za slucaj da te neko zaustavi na ulici.

Sto se banke tice meni je komercijalna za sada ok. Odrzavanje se ne placa ako platu primas svakog meseca min 1200 neto, dobija se maestro kartica za podizanje sa bankomata i online banking. Bankomata i poslovnica ima na svakom cosku, a komercijalna je i u dilu sa Hipoferajns bankom(i jos najmanje jednom) tako da nema provizije prilikom dizanja sa njihovih bankomata. Mislim da slicne uslove nude i ostale banke tako da ne verujem da mozes nesto puno da pogresis; Volks, Sparkasse... Mislim da Postbank nudi neke posebno povoljne uslove ukoliko planiras da saljes pare u Srbiju, ali ne za detalje moras da se raspitas.

Ono sto bi ti savetovao jeste da izbegnes otvaranje racuna online jer moze da ti se desi kao meni da se dopisujes pismima nedeljama sa njima i da na kraju odbiju da ti otvore racun. U svakoj od ovih banaka gore normalno otvaras racun za par minuta ako odes licno.
[ profin @ 29.07.2012. 21:52 ] @
Samo da se nadovezem da su i domace i strane banke u krizi ali se dve izdvajaju, a to su Targo i Volks. Imaju dosta jak bankarski i mrezni sistem kako svojih cerki banaka, tako i dilova sa eksternim bankama za podizanje novca.. Sto se kredita tice, nude najbolje uslove i imaju sve veci broj klijenata. Inace obe banke, kao velike, saradjuju izmedju tako da ja, klijent BBBanke koja je cerka Volks banke, podizem i na Targo bankomatima novac bez provizije kao i na mnogim drugim terminalima.
Sparkasse recimo trazi 4,95€ kao i Postbank a Deutsche Bank samo 1,95€ provizije u mom slucaju.
Obzirom da ja zivim u gradu banaka i berze, i da banaka ima na svakom cosku ali bukvalno, to tebi ne znaci mozda tako puno.
Pogledaj ti koja banka u tvom gradu ima najvise filijala, bankomata, eksternih bankomata bez provizije i kakve uslove nude za minus iliti dispo, koliko je odrzavanje, krediti i sl.
Mada uvek mozes da promenis banku.
Ono sto je veoma vazno, setila sam se sada, niko nije pominjao SCHUFA sistem iliti kreditnu bazu, u kome mozete da se nadjete cak i ako ne platite neku smesnu sumu od par € i da zbog toga ne mozete da uzmete auto na kredit, kredite generalno, stan i sl.

Nadam se da sam pomogla.
Pozz :)
[ nada_alexa @ 29.07.2012. 22:39 ] @
mene bas interesuje ta shufa i da li je moguce uzeti stan na svoje ime cim se stigne u nemacku?znaci da se ne prijavljujem kod prijatelja nego iznajmim odmah svoj stan preko agencije immobilienscout24.de recimo i onda se prijavim na svojoj adresi,sta mi je od dokumenata potrebno za iznajmljivanje stana i jos jedna pomoc mi treba ja idem sa detetom i suprugom a dete je normalno redovan ucenik u skoli sta mi treba od dokumenata iz srbije da bih dete upisala tamo u skolu?dete i ja smo madjarski drzavljani . hvala
[ igor.h @ 31.07.2012. 13:34 ] @
Ovde su mi na svakom koraku Volksbank i Sparkasse,a za njih sam dobio i neke kupone kada sam se prijavio u Bürger büro,sa kojima imam neke povlastice tipa Master i Vissa kartice bez naknade u naredne 2 godine.Samo ne znam sta mi je potrebno od papira da ponesem sa sobom u banku za otvaranje racuna.
[ igor.h @ 18.08.2012. 15:54 ] @
Da li je neko koristio Unistream za slanje novca i kako to funkcionise?Gde i kako podize novac onaj kome se posalje u Srbiju?
[ profin @ 20.08.2012. 09:00 ] @
A zasto ne direktno na tekuci?
To kasnije, sav novac koji saljes, mozes od poreza da odbijes.
[ boroviczd @ 16.04.2013. 20:44 ] @
Zdravo dobri ljudi,

vidim da tema odavno nije aktivna, ali evo jednog pitanja / nedoumice koja me muci, pa se nadam da cu aktivirati neke clanove.

U subotu sam bila kod jednog coveka koji radi povracaj poreza. S obzirom da sam radila u Srbiji u 2011 godini, a u Nemackoj pocela u decembru da radim, moram da predam u Srbiji ovaj dokument da mi se overi. Da li neko zna da li stavke od 11-13 popunjavam sama pa mi oni overe ili oni u Srbiji popunjavaju? I da li se dokument nosi u opstinu, poresku sluzbu ili negde drugo u Srbiji da se overi?

http://www.finanzamt.bayern.de...b-EU-EWR/EWR_Serbisch_2011.pdf

Hvala unapred!
[ Rina23 @ 30.08.2014. 07:26 ] @
Pozdrav svima,

Ja se spremam za polaganje voznje u Nemackoj. Ucim testove online 360. Da li je neko koristio te testove, i da li ispit bude kao neki sto ima u testovima?
[ JovanaEllasa @ 24.11.2014. 14:55 ] @
Pozdrav još jednom,

Neko je već pisao ranije o ovome, ali ne znamo kakvo je trenutno stanje, konkretno -

Za povraćaj poreza u Nemačkoj za ljude koji rade u Nemačkoj, koja su sve dokumenta potrebna?
Mi smo za sada nabavili:
- Potvrda o prebivalištu (Novi Sad),
- Potvrda o izdržavanju supružnika
- U janurau se dobija godišnje plaćanje poreza (preko plate), pa je i taj papir potreban.

Da li prevod dokumenata sa srpskog na nemački mora da ima onaj Apostille pečat? Ili je samo u pitanju pečat sudskog tumača u Srbiji?

Da li neko ima iskustva sa unajmljivanjem poreskog advokata (kažu da to studenti ovde nekada rade za neku novčanu nadoknadu)?
Prvi put sve treba da radimo, i baš ne znamo ništa, a ja na svom poslu nemam nikoga od kolega iz naših krajeva :)

HVALA MNOGO!!! :)

[ mattam @ 26.01.2015. 14:21 ] @
Pozdrav svima,

da li imate neku preporuku za agenta koji radi obracun poreza u Frankfurtu? Hvala :)
[ član @ 21.02.2017. 09:06 ] @
da li je neko upisivao radni staz iz Srbije u Nemackoj? ne znam koliko je to bitno i nepohodno, cuo sam samo da je navodno vazno kada neko ide u penziju na osnovu ispunjenog uslova radnog staza (za starosnu je svejedno) da se sabiraju godine iz inostranstva i godine rada u Nemackoj.
(da me neko ne protumaci pogresno, mislim samo na uslov za penziju prema uk. broj godina staza, ne na iznos penzije... to, naravno, obracunavaju samo za godine rada u DE)

zna li neko nesto o tome?