[ nebek @ 04.02.2010. 21:33 ] @
Predlažem da neko stručan sa ES elaborira temu: MailServer
Da počne od izbora rešenja, instalacije, najvažnijih stvari oko podešavanja, na šta obratiti posebno pažnju, varijanta sa kućnom mrežom, varijanta sa mail klijentima: Thunderbird, Outlook, Pegasus, ...), preporuke sa FREE varijantama, ...
Takođe, dobro bi bilo da se objasne stvari oko podešavanja DNS-a, Exchange-a, varijanta sa dinamičkom i varijanta sa statičnom IP adresom.
Sve ovo je nekako "razbacano" po forumu, i svemu ovome može se saznati od teme do teme. Ovako bi bilo objedinjeno, i mislim da bi značilo ljudima.
Sada u kućama postoji po 2-3 i više računara tako da je tema MailServera postala aktuelna.
[ zivanicd @ 20.02.2010. 02:02 ] @
Poenta foruma i jeste da se pretrazuje i da se poruke ne ponavljaju...

Problem sa tvojom preporukom je sto mnogo nas ovde ima znanja iz razlicitih oblasti i preferira razlicita resenja: od izbora oprativnog sistema do mail server aplikacije, filtera, antvirusa, itd...
Opet bi predlozeno ovde bilo mnogo opsirno i nejasno...

Moje licno mishljenje je da NIJE PAMETNO dizati kudne sendmail servere. Razlog za to je sto vecina IP opsega nasih provajdera je na black listama
zbog SPAM-a. Mnogo korisnika zloupotrebljava internet za slanje SPAM-a.

Takodje mnogo je servera u svetu koji uporedjuju TLD sendera sa IP adresom servera:
Vi shaljete mail sa adrese [email protected] a lookup persnoralno-kod-kuce pokazuje IP adresu ***.adsl.telekom.rs ili slicno...
Ako na RIPE.NETu pogledate videcete sledece:
inetnum: 93.86.0.0 - 93.86.127.255
netname: TELEKOM-BB-NET
descr: TELEKOM SRBIJA, ADSL users
descr: Takovska 2
descr: 11000 BELGRADE SERBIA
remarks: Please send spam and abuse notification only to [email protected]
remarks: !!! Block 93.86.60.0/22 for BB with static IP address !!!
country: RS

Nece da prodje jednostano... bice mnogo problema sa primanjem/slanjem... mozda ce raditi jedno vreme, ali za ozbiljnu upotrebu nisam siguran...
Sigurno ne sa dinamickom adresom...

Danas je mail hosting jeftin i toplo ga preporucujem...

A sto se tice resenja za mail server ja bih UVEK koristio neki linux (fedora core iz navike) + sendmail + clamAVmilter + greylist milter...

Lako se instalira pa ako neko bude zeleo uputstvo nek me kontaktira naknadno pa cemo da objavimo...

Pozdrav,
Dejan
[ nebek @ 21.02.2010. 22:19 ] @
Za početak: HVALA
Barem se neko javio i nešto je rekao.
Takva mi je i ideja bila: da se što više ljudi javi i kaže nešto ... a to što toga ima puno ... nema veze ... svako će naći ono što ga zanima.
[ Machiavelli... @ 22.03.2010. 16:46 ] @
Imati mail server u kucnoj varijanti je zaista nepotrebno.

Ako vec govoris o serverima u kuci, onda je mnogo interesantnija prica o File serveru, proxy, firewall, ruter itd. Kako bi recimo centralizovao podatke sa svih racunara u kuci (back up), obezbedio redudantnost, imao bolju kontrolu same kucne mreze...

Sto se tice DNS u kucnoj varijanti, ja ne mogu da zamislim situaciju u kuci gde ti je bas neophodan DNS.

[ nkrgovic @ 22.03.2010. 17:14 ] @
Ne postoji, ako tako hoces, nijedna varijanta u kojoj ti je DNS bas NEOPHODAN.... Sve dok te ne mrzi da imas dovoljno veliki hosts fajl :) (Da, tako je i nastao DNS).

Ali je zgodan, ako imas i DHCP i ako imas nekoliko racunara i hoces da sve radi cim se neki od njih prijavi na mrezu. Mozda za stone to i nije neki problem, ali za prenosne, koji imaji wireless bude jako zgodno - povezes DNS i DHCP, pa se sve samo prijavi i autentifikuje cim se upali wireless.

Mail server je, na zalost, nepraktican bas zbog blacklistovanja. Kad bi imao par cistih IP adresa, fixno (recimo svoj /28 opseg), onda bi sve to vec imalo smisla...