[ gandra404 @ 05.02.2010. 12:21 ] @
Uskoro bi trebao da pocnem razvoj dokument management sistema(DMS) i portala za jednog klijenta.
Sto se tice DMS-a gledao sam eventualna open source resenja i naisao sam na 2 koja zavredjuju paznju:
1. Alfresco
2. Nuxeo

Alfresco ima veci market share, mnogo veci community. Nuxeo ima lep drag and drop func. preko exlporera.
Problem sa alfrescom je sto on ima 2 brancha source koda - jedan za labs edition(besplatan) i drugi je dostupan u komercijalnoj verziji. Postoji znacaj vremenski raskorak izmedju sinhronizacije ovih razlicitih edicija sto ce reci da community verzija ima znacajno kasnjenje u ispravljanju bugova.
Sa druge strane nuxeo ima jedan repo za sve i bug fix je odmah dostupan.
Nuxeo je JCR kompatibilan ali je od predposlednje verzije poceo paralelno da gura i VCS (Visible Content Store) engine i nisam siguran da li ce u buducnosti zadrzati backward compatibility sa JCR standardom.
Nemam mnogo informacija o skalabilnosti oba softvera, o odnosu konfiguracije i broju korisnika itd.
Obe varijante su na razlicite nacine podlozne modifikacijama.

Zato bih voleo ako je neko od vas imao iskustva sa nekim od ovih softvera da mi pomogne u izboru.

Evalucija bi trebala da uzme u obzir pored navedenog(bug fixes, kustomizacija, skalabilnost) i mogucnost integracije. Prvenstveno me interesuje integracija sa nekim od portala, najvise mi je za oko zapao Liferay. Tu je i exo platform ali vidim da od skoro nesto petljaju sa jboss-om pa dok se to ne iskristalise ne bih mnogo polagao racune na exo a i Liferay def. ima prilicno veliki market share na trzistu open source portala.

Zahtev je da aplikacija inicijalno podrzi oko 500 klijenata koji bi radili sa dokumentima, neki bazicni workflow, check in i out, kontrola verzija, definisanje custom tipova dokumenata, mogucnost definisanja da odredjeni sadrzaji se uniste posle odredjenog vremena.
Vazno je da se svi dokumenti(sav sadrzaj) cuvaju u file sistemu a da metada budu u bazi podataka.
Integracija sa portalom za sad je samo pozeljna jos uvek nije obavezna. Bilo bi lepo da se omoguci integracija koja bi obuhvatala sledece:
1. SSO (Single Sign On) sto ce reci da kad se ulogujem u portal da automatski budem ulogovan i u DMS i obrnuto
2. Podrska za LDAP
3. Da odredjene funkcionalnosti iz DMS budu dostupne kroz portal.

To je to u kratkim crtama. Svako iskustvo, zapazanje ... je dobrodoslo.

hvala unapred
[ Goran Rakić @ 05.02.2010. 12:29 ] @
Alfresco kroz CIFS podržava drag-and-drop operacije nad dokumentima u projektovanom radnom toku.
[ gandra404 @ 05.02.2010. 12:38 ] @
Hvala Gorane,
to je lepa vest. Da moras da radis DMS da li bi se opredelio za neki open source DMS ili bi radio od nule?
Ako bi birao neki open source za koji bi se opredelio i zasto?
[ Goran Rakić @ 05.02.2010. 12:51 ] @
Nisam stručan da odgovorim na to pitanje. Za sada sam jedino Alfresco proučavao, ali bez realnih implementacija. Ne bih razvijao DMS od nule osim ukoliko ne postoje neki izrazito specifični zahtevi čija bi implementacija zahtevala velike izmene, ali to je i tebi sigurno opredeljenje.
[ gandra404 @ 05.02.2010. 13:34 ] @
ja sam u slicnoj situaciji - nisam do sad imao production projekat, samo sad proucavam i gledam za sta da se opredelim i najvise mi se idu u pravcu nekog postojeceg open source resenja sa eventualnim malim doradama.
[ sfermigier @ 06.02.2010. 08:12 ] @
Hi,

Sorry for responding in English, I hope you will find my answers useful.

"Request that the application initially support approximately 500 clients that work with documents,"

-> We can do this on a reasonnable (new) server.

"a basic workflow,"

-> Nuxeo includes jBPM for creating custom workflows, with a couple of basic (validation) workflows included.

"check in and out, version control, defining custom types of documents, the possibility of defining the specific content to destroy after some time."

-> All of this is supported.

"It is important that all documents (all contents) stored in a file system that metada be in the database."

-> Yes, that the point of VCS: the content (that we call "blobs" in Nuxeo-speak) is stored either in the file system (or as blobs in the database, your choice), and the metadata in the database, in a way that makes it specially transparent to programmers and DBAs.

"Integration with the portal is now only desirable not yet required."

->We have done some work in the past with the Jahia and Liferay portals. We're also working now with opensocial now, which is probably more flexible than JSR 168.

"It would be nice to enable that integration would include the following:
1. SSO (Single Sign On) that is to say that when I log in the portal to automatically be logged in DMS and vice versa"

-> We've been working with several SSO systems, such as OpenSSO.

"2. Support for LDAP"

-> Supported out of the box.

"3. That certain features of DMS are available through the portal."

-> This has been done in the Jahia and Liferay integration projects.

Regards,

S. Fermigier, founder and chairman, Nuxeo
[ gandra404 @ 06.02.2010. 09:18 ] @
Thanks for the detailed response sfermigier!

How I can localize(translate) nuxeo en Serbian?
[ sfermigier @ 07.02.2010. 16:37 ] @
We're using the standard java approach for internationalising software (i.e. property files).

There is FAQ entry about translations here:

http://www.nuxeo.org/xwiki/bin/view/FAQ/NuxeoTranslation
[ gandra404 @ 08.02.2010. 08:03 ] @
Thank!

Anyway this FAQ entry lacks some information which we could discuss on nuxeo forum.
Also, there would be nice to have complete translation "how to" for domains, workspaces, and folder names.

Anyway thanks for a very accurate reply.