[ pwaper @ 06.02.2010. 09:35 ] @
Zanima me dali se bolje zaradjuje animiranjem 3D filmova ili modelovanjem grafike za igre???
[ Stranger2 @ 07.02.2010. 00:29 ] @
Video igre sa 3d grafikom se daleko vise prave nego 3d filmovi. iz toga zakljucujem da mnogo vise modelara je zaposleno za igre.

S druge strane u skoro svakoj igri ima gomila propusta u grafiuci koji ne bi bili toleresinani ni u niskobudzetnim filmovima. Iz toga zakljucujem da u filmskoj industriji iima mesta samo za najkvalitetnije i najbolje usavrsene modelare i animatore.

A kad saberem 2 i 2 zakljucujem da filmadzije zaradjuju vise ali su i vise kvalifikovani i rade posao kvalitetnije. Dakle, koliko dobro modeluju toliko su i placeni, pretpostavljam.
[ deepwhite @ 07.02.2010. 23:54 ] @
Stefane kako napreduje ona igra?
[ pwaper @ 08.02.2010. 12:26 ] @
deepwhite na koju mislis???

a kako ti znas za igru???
[ deepwhite @ 10.02.2010. 21:34 ] @
Pa kako napreduje bilo koja, posto pitas koja?
Pricaj o onoj koja je najdalje stigla i kakvih ima problema?
[ SreckoMicic @ 15.02.2010. 09:52 ] @
Citat:
Video igre sa 3d grafikom se daleko vise prave nego 3d filmovi. iz toga zakljucujem da mnogo vise modelara je zaposleno za igre.

S druge strane u skoro svakoj igri ima gomila propusta u grafiuci koji ne bi bili toleresinani ni u niskobudzetnim filmovima. Iz toga zakljucujem da u filmskoj industriji iima mesta samo za najkvalitetnije i najbolje usavrsene modelare i animatore.

A kad saberem 2 i 2 zakljucujem da filmadzije zaradjuju vise ali su i vise kvalifikovani i rade posao kvalitetnije. Dakle, koliko dobro modeluju toliko su i placeni, pretpostavljam.


Uglavno netacno ovo sto je receno, totalno dva razlicita pristupa modelovanju koja se bas i ne mogu u potpunosti porediti.
Bilo bi dobro da si naveo kakvi su to propusti u grafici, bas me interesuje.
[ MOHOK7 @ 15.02.2010. 10:15 ] @
gresis srecko zestoko.
Igre donose daleko vise para nego najbolje holivudske produkcije.
[ SreckoMicic @ 15.02.2010. 17:38 ] @
Nisam uopste komentarisao sta donosi vise novca, nego kvalitet modelovanja.

I da upravu si sta donosi vise novca. Od pre par godina game industrija je preuzela titulu, upravo od filmske industrije, kao industrija u kojoj se za najkrace vreme moze okrenuti najveca kolicina novca.
[ MOHOK7 @ 16.02.2010. 13:23 ] @
:-)
Pitanje kvaliteta je takodjer izuzetno diskutabilno.
Po svoj prilici ne razlikujes offline i online (realtime) rendering
Kad na primer odradis scenu u MAX MAYA ili tome slicnom programu onda pokrenes render i cekas satima da ti workstation odradi jedan render niko te ne pita koliko je trajalo za filmsku scenu od par sekundi ponekad ode par dana.
Kod online shadera je stvar daleko kompliciranija.
To mora svuda da funkcionira i da se odmah vidi a ne samo na tvom racunaru i da cekas tako da si ogranicen sa:
1) brojem poligona
2) velicinom datoteke
3) velicinom i kvalitetom mapinga
Tu se slika na ekranu formira u Real time dakle u delicu sekunde i mora da trci bukvalno na svakom racunaru i tu ne mozes svasta da natrpas.

Dobru online grafiku nije lako odraditi (i to ne moze svako imas stotine momenata gde aplikacija "puca" na nekom od korisnickih racunara) a uporedjivati 3D online realtime grafiku sa renderom koji traje danima je poprilicno neozbiljno to su dva para cipela.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
PS
Kvalitet modelovanja veruj mi da je kvaliteta 3D objekta za igre i web daleko zahtjevnija
Stvari koje bez problema prolaze za offline render (filmovi vizualiziacije itd) su vecim delom za igre odnosno web neupotrebljivi tu moras da imas izuzetno "cist" i kvalitetan objekt.
[ deepwhite @ 16.02.2010. 22:14 ] @
MOHOK koji elementi cine neki game objekt kvalitetnim?
[ MOHOK7 @ 17.02.2010. 15:18 ] @
deepwhite :-)
1) To sam ti naveo u prethodnom postu.
2) To sam pokusao nekoliko puta objasniti upravo na ovom forumu i jedini rezultat je bio da su me svi odreda zestoko ispljuvali.

[ pwaper @ 17.02.2010. 18:03 ] @
evo da se nadovezen na ovo, da nebi otvarao nevu temu.
U kome programu bi bilo najlakse izmodelovati jednu okolinu za igru tj. zonu.
I odakle da se pocne, i sta bi sve jedna dobra zona trebala da ima???
[ MOHOK7 @ 18.02.2010. 12:03 ] @
:-)
sta ce da sadrzava zona?
Kad budes znao odgovore na ta pitanja onda ti se moze nesto konkretnije reci.
[ pwaper @ 18.02.2010. 18:10 ] @
to sam pitanje i ja postavio iznad. citiram : i sta bi sve jedna dobra zona trebala da ima???
[ SreckoMicic @ 18.02.2010. 22:57 ] @
Trebalo bi da ima sve sto bi jedna dobra zona trebalo da ima :)
[ MOHOK7 @ 20.02.2010. 16:48 ] @
Biraj:
http://www.3dxo.com/
[ deepwhite @ 21.02.2010. 10:08 ] @
pwpaper

moras prvo da vidis koje importne formate podrzava endzin na kome se radi, druga stvar je u kom programu za modelovanje se najbolje snalazis.
vrlo vazna stvar kod optimizacije "zone" tj. scene, osim optimizacije objekata, je optimizacija tekstura o odgovarajuce formate i odgovarajuce dimenzije. sad, ako radis profesionalno ili bar ozbiljnije, moraces da pripremis razlicite formate i dimenzije istih tekstura za razlicite graficke kartice i razlicite konfiguracije racunara koje ce korisnici imati. to je ujedno i najveci deo posla na izradi igre, tj. pripremanje igre za razlicite konfiguracije.

sam rad na sceni je izrada modela sa sto manje poligona, i mapiranje istih. govorim o objektima koji su staticni i koji se ne menjaju ni na koji nacin u toku igre. ako imas dinamicke promene detalja na objektima onda se oni ubacuju u scenu naknadno, radi tzv. DLOD ili SLOD (reduces the geometry complexity dynamically/static over distance).
posto sve sto radis moras da radis po odredjenom planu ili scenariju, moras da pripremis tj. bejkujes teksture na osnovu pozicije svetla koje zahteva scenario u endzinu. tu dolazi do nekoliko pitanja tipa da li se pokrecu svetla (smena dana i noci) ili neke druge stvari koje uticu na polozaje i itenzitet osvetljenja.
u principu modelovanje objekata u sceni ide paralelno sa programiranjem. postojace stvari koje ce u endzinu biti lakse ili teze uraditi nego u programu za modeling, stvari koje ce bolje izgledati tamo ili ovamo kao i optimizacija koja ce bolje proci tamo ili ovamo.
u sceni 3d programa, osim najobicnijeg modelovanja, imas mnogo razlicitih stvari na koje moras da vodis racuna prilikom izrade, naravno ako hoces da sve to sljaka i da ne pravis glavobolju programerima.

mohoka ovde niko vise ne shvata ozbiljno, on bi najverovatnije uzeo skener i sve skenirao. lol

[Ovu poruku je menjao deepwhite dana 21.02.2010. u 11:19 GMT+1]
[ MOHOK7 @ 21.02.2010. 11:21 ] @
Deepwhite je rekao ( i ostao ziv )
"sad, ako radis profesionalno ili bar ozbiljnije, moraces da pripremis razlicite formate i dimenzije istih tekstura za razlicite graficke kartice i razlicite konfiguracije racunara koje ce korisnici imati. to je ujedno i najveci deo posla na izradi igre, tj. pripremanje igre za razlicite konfiguracije."

Ovaj deo posta bi trebao u svakom slucaju ignorirati ostatak je (vise manje) u skladu sa zadatkom.


Ako imas nameru da radis online igru onda stvar MORA DA TRCI SVUDA programirati igru u kojoj ces imati sto razlicitih objekata sa sto razlicitih tekstura za sto razlicitih kartica je nemoguce osim toga svaki dan izlaze nove kartice pa bi morao igru unapred da programiras za kartice koje ce tek da izadju.

Najveci i samim time najskuplji deo posla je psihoanaliza analiza zadnjih korisnika.
Najveci proizvodjaci igara u svetu (pri tome su sve igre u pitanju od black jacka do online igara) imaju cele timove koji kontinuirano testiraju "adrenalin kick" korisnika i u skladu sa time konfiguriraju igru. Cilj je da oni koji su zapoceli da igraju postanu sto je vise moguce "ovisni" o igri dakle da dalje igraju i privlace nove korisnike igre.
Modele zone programiranja moze da odradi bukvalno svako ko ima imalo tehnickog znanja za taj deo posla, valja odraditi igru koja ce biti omiljena i koristena i koju su igraci spremni platiti ( ako imas nameru da na kraju vidis neku kintu od svega) odnosno ako imas nameru da uradis igru koju ce na kraju neko i da koristi.

Uzmi na primer Moorhuhn ili Tetris tehnicki gledano obe igre su tehnicki izuzetno jednostavne i moze da odradi svako ali im je psihologija tako postavljena da onaj koji zapocne tesko ostavlja.
Obe igre su u privredi pokrenule glomazne kampanje poslodavaca koji su ustanovili da im velik deo zaposlenih koji imaju pristup internetu i racunaru znacajan deo radnog vremena provode igrajuci se a ne radeci.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK


[ joXit @ 21.02.2010. 11:26 ] @
^^ Apsolutno od a do z. Samo sto pored ovoga treba procitati jos i po koju knjigu.

Off:
"mohoka ovde niko vise ne shvata ozbiljno, on bi najverovatnije uzeo skener i sve skenirao. lol"
Ahahahahahahahhaha :))))))) Evo flejma kuva se, kuva! Vec cujem zujanje skenera sa one strane Alpa.
[ MOHOK7 @ 21.02.2010. 17:30 ] @
Procitati nekakvu knjigu nije losa ideja (moze i Tom Sawyer) ali bolje bi bilo knjigu koja direktno obradjuje tematiku.

Sto se izbora softwera tice :-)

Gledaj da odradis posao racionalno. Znaci procenis postavljeni zadatak ( objekt koji valja odraditi) i odradis to u programu koji je za to najpovoljniji i koji poznajes tako da do zadovoljavajuceg rezultata dodjes sa sto manje truda.
Niti jednog korisnika se ne tice kako si ti odradio objekat u igri ili koliko ti je vremena trebalo.
Pri tome Zaboravi savete tipa: Sve mora da se odradi samo u tom i tom programu ne sme ovako nego mora samo tako (uobicajene gluposti sa foruma)

Takve gluposti pisu iskljucivo tipovi koji su jedva uspeli da nauce jedan program ( i to po svoj prilici lose) i onda dele pamet savetima da je to jedini valjan program i da se ne sme drugacije iz prostog razloga sto nista drugo ne znaju i nisu sposobni da nauce nesto drugo.
Bitno je da igra trci i da su korisnici zadovoljni.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ deepwhite @ 21.02.2010. 22:18 ] @
Ma pustite mohoka,
on bi tetris da radi u 3d, ili black jack.

Trcace djoku svuda ako ne pripremis teksture za sto vise grafickih kartica. Ako sejdere ne prilagodis grafickim karticama tj. ako softver ne bude mogao da prepozna koji tip podrzava tvoja graficka, pozdravi se sa izgledom. Bez sejdera, ako ne budes pazljiv, mogu modeli da ispadnu ko mohokovi, pa ti niko nece hteti nista kupiti.
Online igru u 3d-u je napraviti teze nego klasicnu desktop, da malo covek stavi prst na celo znao bi o cemu prica. Serveri, klijenti, predefinisani modeli, baze i ostala ludila.
Mohok je mislio 3d a pricao o travijanu i ogejmu. Loodiloo, pusti pricu mohok ide skeniraj telefone u milimikron, zalutao si u ovu temu.

[ joXit @ 21.02.2010. 23:40 ] @
"on bi tetris da radi u 3d, ili black jack."
Ej nemoj zezat! Moji drugari su pravili 3D "Ne ljuti se covece" i nije lose ispalo. :D
[ MOHOK7 @ 22.02.2010. 09:09 ] @
Deepwhite:
on bi tetris da radi u 3d, ili black jack.
Pretpostavljam da nisi bio u Las wegasu, :-)
Odi malo tamo pa se uveri na mestu lica krajem prosle godine se puno puno toga izmenilo svi bukvalno luduju za 3D.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ deepwhite @ 22.02.2010. 21:17 ] @
E izvini nisam bio skoro u Vegasu. Predvidjam da ce EA i svi ostali velikani prestati da rade hitove i preci na 3d tetris i blek dzek. Zamislite samo Sid Meier's Ne Ljuti Se Covece.
I modeli skenirani u milimikron lol, nema tu greske.
[ labicko1 @ 02.03.2010. 18:36 ] @
MOHOK od kad se ti razumes u pravljenje igara ???? Koju si to igricu napravio ????

Za ostale na forumu : odgledao sam nekoliko kurseva za pravljenje modela za igrice i pripremu i lepljenje textura na iste, mogu vam reci da vam je Deepwhite dao dobre savete. Nisam video njegove radove ali iz onoga sto prica vidi se da ima iskustva u pravljenju igrica.

Ono sto bih hteo ja da dodam je da ce se mozda pravac u pravljenju igrica promeniti, to jest da ce se od grafike koja reflektuje stvarnost preci na onu koja vise podseca na crtace ili stripove a da ce se vise koncentrisati na ostale stvari u igrici. Kroz koju godinu videcemo kolko ce game industry ici u tom pravcu.
[ LuckyBug @ 02.03.2010. 22:26 ] @
Ne mora igra obavezno da bude 3D, bitno je da bude zarazna, da bude hit pa makar bila i gomila linija koje nesto rade, drugim recima igre kao i filmove prodaje ideja pre svega.
[ labicko1 @ 02.03.2010. 22:46 ] @
mozda sam se lose izrazio, mislio sam upravo za 3d igre, ako se nevaram to su izjavili ljudi koji rade trenutno na Starwors The old republik, ali sam vec video nekoliko igrica uradjeno u tom stilu.

U krajnjem slucaju imamo Wii igrice gde su karakteri smesno prosto uradjeni ali su igrice veoma zabavne. Tako da grafika kao Far cry ili slicne cemo redje vidjati.

Ode ovo skroz u oftopic

Sto se tice ko vise zaradjuje, zaradjuje onaj ko vise radi, ko ima vise znanja i na kraju ko ima vise srece. Za Game je mozda zajebanije jer treba da nadjes tim, sam ces tesko da nesto vredno uradis. Animacije je jednostavnije jel uvek mozes naci neki prost poslic, makar animarani 3d logo.

Tolko od mene.
[ kordun3 @ 24.05.2010. 17:13 ] @
video produkcija je jako velik pojam isto kao sto je i primjena kompjuterske grafike u video produkciji,postoje brojne tehnike koje se koriste i obicno svaka tehnika zahtjeva rad u nekoliko programa,najčešće ako pominjemo 3d softwerske pakete se koristi maya a prate je cinema 4d ,XSI itd. kao što je neko već pomenuo nije vazno koji se sofwer koristi,ionako se svodi sve na isto.kompjuterska grafika se ne koristi samo za 3d filmove,to je glupost.takođe ne koristi se samo za uobicajene spektakularne efekte već i za najobičnije scene i to u zadnje vreme sve češće jer je jeftinije .
dalje ako govorimo samo o modelovanju onda modelovanje za video igre i modelovanje za filmsku industriju ili za ilustracije s erazlikuje dosta,za igrice se koriste pojednostavljeni modeli sa obicnim UV mrežicama dok se za potrebe video industrije koriste visokorezolucijski modeli sa specjalno prilagođenim UV mapama koje primaju visokorezolucijske teksture kako bi finalni produkt bio sto realisticniji.modeli u igricama bukvalno žive od displacment i bump mapinga preko niskorezolucijskog kostura od modela dok za potrebe filma već sam model je visoko detaljan i bez ovih trikova poput 32-bitnih displacment mapa
[ LuckyBug @ 24.05.2010. 18:01 ] @
Filmovi obilato koriste displacement mape, u neonormalnoj kolicini, cak se razbacuju vise nego sto bi trebalo, renderman prosto guta sve sto mu das bez problema.
Finansijski vise se ispate igre, vise se prodaju, halo je zaradio vise nego toliko puta pominjani avatar, a da ne spominjemo warcraft i sl., game industrija je daleko mocnija.
[ kordun3 @ 24.05.2010. 21:12 ] @
da,bilo koji ozbiljan model posjeduje visokorezolucijski displacment map po mogucnosti u 32-bita,plus normal map isto u 32-bita.mozda sam pogresno shvacen kad sam napisao da su modeli za filmsku industriju složeni i bez displacmenta,displacment im daje još veću složenost,tu je razlika između modelovanja za igre sa jedne strane i za filmsku i izdavačku industriju sa druge strane.mnogo je lakse modelovati za igrice iz prostog razloga sto ne mora da te brinu najsitniji detalji,za potrebe filma tu kompromisa nema,mislim da je za film posao teži i bolje je plaćen,npr jedan mate painting ide do 10 000 dolara zavisi od složenosti.
[ deepwhite @ 25.05.2010. 15:00 ] @
Koliko modela si uradio za igre a koliko za film da bi mogao ocenjivati sta je teze? Ili je tvoj zakljucak proizvod razmisljanja?
[ kordun3 @ 30.05.2010. 11:41 ] @
nisam uradio nijedan model za neki film ni za neku igru,kamo sreće da mi je to profesija,ja se 3 d grafikom bavim desetak godina ,od kad su se i pojavile aplikacije poput maye i slicnih za personalne računare,ovo sto sam gore napisao je iz mog ličnog iskustva ,eksperimentisanja ,traženja optimalnih rješenja za dobijanje sto boljih rezultata,poznat mi je radni proces za video igre i za filmsku industriju,tu je samo modelovanje samo jedan dio od čitavog procesa produkcije,sve sto sam ja želio da kažem da je modelovanje za film i izdavačku industriju teže i stojim iza toga jer tako i jeste,jedna i druga vrsta modelovanja imaju isti početak ali im se kraj razlikuje kao što sam ranije i naveo.sto se samih optimizacija modela tiče to nije neka filozofija koja bi davala težinu datom poslu,to se može pričati nekom ko se ne razumije u ovu temu.ono što je zaista ekstremno tesko u produkciji video igara i sto je daleko teze od bilo cega u filmskoj industriji je izrada 3D engeina sa real time renderom ,ali to nema nikakve veze sa modelovanjem za potrebe video igara,svaki engine je 3D aplikacija za sebe ,tu se ne radi o modelovanju već o fundamentalnom programiranju,da se ne zbune laici u ovoj temi.nadam se da sam bio jasan,ako nisam spreman sam da pisem još. nema potrebe da se vučemo za rukav ko je koliko modela za sta uradio,nisam dosao tu da se takmicim ,ratujem ,nit sam doso da mi se sudi.samo sam napisao moje misljenje sa ciljem da pomognem zainteresovanim za ovakve teme.
[ deepwhite @ 31.05.2010. 17:43 ] @
Spominjes da je svaki 3d endzin prica za sebe i spominjes neko "fundamentalno programiranje"!!!
Sta ti je to "fundamentalno programiranje?
[ kordun3 @ 01.06.2010. 20:51 ] @
nisam rekao da je svaki 3d engine priča za sebe,to si ti rekao,ja sma rekao da je to aplikacija za sebe,al da ne pričamo o toome jer to nije tema,već modelovanje,pa ne treba da u modelovanje ubacujemo druge stvari.
što se tiče fundamentalnog programiranja,mislio sam tu na programiranje od temelja,iz osnova,to je uobičajen termin kod programera,i u svim drugim situacijama fundamentalno znaci uvjek jedno te isto,nisam ocekivao da cu biti nejasan zbog te rjeci.
o 3d engine se moze pisati na forumu pod nazivom programiranje....al treba razdvojiti modelovanje od drugih stvari poput recimo ubacivanja i optimizacije modela u nekom 3d engine-u to su razlicita radna mjesta iz razumljivih razloga,ne moze niko da odrzi kvalitet rada ako svastari...
[ kordun3 @ 01.06.2010. 21:42 ] @
jednostavno ja sma shvatio ovu temu kao sta je bolje placen posao modelar za industriju video igara ili modelar za filmsku industriju,al vidim otislo se tu mnogo daleko od teme,cak su se pominjale optimizacije tekstura za različite grafičke kartice,veću glupost nisam čuo od te,al aj dobro.dalje bila je rasprava koja je industrija najaca,filmska ili industrija video igara i ko je od koga uzeo prvo mjesto,al mi živimo na super planeti gdje je zabavljačka industrija najača,narod se toliko zabavlja da sve svjetluca na sve strane,a nije baš tako kako su pojedini odlutali u mislima.filmska i industrija video igara ,muzička industrija i slicno su daleko ispod farmaceutske industrije u koju spada i kozmetička koje drže ubjedljivo prvo mjesto a tako ce i ostati dok je zivih ljudi ,iza nje energetika ,metalska industrija pa prehrambena.al se nasi ljudi prse po svjetu kako su pametni a ustvari dosta nas je umisljenih diletanata,zato smo i prosli tako kako jesmo.ja sam samo osjetio potrebu da kazem da je modelovanje za viideo kompleksnije samim tim logično i teže,osjetio sam potrebu da to napišem zbog toga sto se ne slažem sa nekim komentarima koji su bili u ovoj temi,a sve sam ih pročitao i da na taj način obogatim ovu temu pa neka neko sa strane sam prosudi sta je od svega ovoga najpribližnije istini.nisma očekivao da ce me neki sačekivati sa nožem u ruci,da sam to znao ne bi ni slova napisao.
najprije me napadnu ovakvom rečenicom npr. :
Koliko modela si uradio za igre a koliko za film da bi mogao ocenjivati sta je teze? Ili je tvoj zakljucak proizvod razmisljanja?
pa se smijem od muke ,pitam se dal postoji neki zaključak koji nije proizvod razmisljanja,il nekom zaključci silaze sa neba

[Ovu poruku je menjao kordun3 dana 01.06.2010. u 22:59 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao kordun3 dana 01.06.2010. u 23:09 GMT+1]
[ deepwhite @ 02.06.2010. 08:14 ] @
kordun ne znam zasto se ljutis na postavljanje pitanja. ako ne zelis da nam objasnis tematiku nemoj, ali ovde te niko ne sacekuje sa nozem niti zeli da omalovazava tvoje decenijsko iskustvo.
ja sam programer i nikad nisam cuo za "fundamentalno programiranje", pa sam hteo da mi objasnis.
nemoj se hvatati za slova rekao si ovo rekao sam ovo, ako zelis da nam objasnis - objasni, ali nemoj da pravis flejm ovde. i trebao si odmah reci da si diletant i da ne treba da te shvatamo ozbiljno...
[ kordun3 @ 02.06.2010. 10:33 ] @
pa ja sma prvim postom objasnio koja je razlika između modelovanja za igre i modelovanja za film i tu sam i naveo zasto je teze modelovanje za film,pa nek ljudi sami procjene.termin fundamentalno programiranje nije oblast programiranja,već se koristi među programerima za poslove koji zahtjevaju programski kod od nule,a ne šminkanje tuđeg koda,nisma ja izmislio taj termin,već sam ga čuo od mog prijatelja koji radi u rusiji na takvim projektima vec nekoliko godina i koji mi je pomogao dosta toga u vezi samog 3d dok sam bio početnik a inače je profesionalni programer,moguće da je ovdje na ovom forumu pitaću ga,pa nek ti on pojasni bolje ja sma laik za programiranje,ali razumijem razliku između programiranja i modelovanja,kad sam govorio o diletantizmu govorio sam uopsteno,nisma htjeo nikog licno da vređam za razliku od tebe koji volis da kazes da se nekog ne uzima za ozbiljno citao sam par tvojih komentara.
[ MOHOK7 @ 02.06.2010. 12:24 ] @
Kordun lepo mu reci da se radi o programiranju "interakcija" pretpostavljam da si "fundamentalno programiranje" preuzeo kao svoj direktni prevod sa ruskog.

Ne bih se slozio sa tezom da su modeli za filmove zahtjevniji imam o tome upravo obrnuto misljenje.

U filmovima se uglavnom koristi renderovani film pa mozes da se dohvatis modela sa 300 000 poligona i odradis render na "work stations" seriji sa gomilom procesora i RAMA. Pored toga u kinu 3D model "skakuce" po ekranu i posmatrac ga ima pred ocima samo mali delic sekunde i ne moze polako u miru da se bavi sitnim detaljima na modelu tako da tu moze da prodje bukvalno svako smece od modela (to ne znaci da se i koristi bukvalno svako smece).

Kad su modeli za igre u pitanju stvar je obrnuta imas masu zahteva koji se u filmu ne pojavljuju:
Model ne sme da bude tezak zbog downloada znaci da moras da stedis na teksturama na poligonima
pri tome mora da ima izvrstan kvalitet prikaza na ekranu igraca
Model mora da bude odradjen tako da se mogu isprogramirati interakcije pocevsi od animacija pa do promene tekstura skaliranja i statijaznam cega sve ne.
I kad sve to nekako odradis onda:
3D model mora da trci na sto hiljada racunara sa sto hiljada razlicitih softwerskih i hardverskih konfiguracija sto je ruku na srce slozena zadaca.
Pa se ti misli

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ labicko1 @ 02.06.2010. 14:06 ] @
Sve vam je ovo relativno i zavisi od projekta do projekta, gde se vise zaradi, gde se vise radi, sta je tesko a sta nije. Bezveze je sad ovde navoditi primere tudjih radova, filmova igrica. Nista od toga nije lako jer se to nebi tako dobro palcalo a i svaka budala i neradnik bi poceo time da se bavi.

Sto se zarade tice to ne zavisi samo od kvaliteta modela vec i od tvojih marketinskih sposobnosti. Pored toga sto umes da uradis dobar model moras da umes i da dobro naplatis svoj rad.

[ deepwhite @ 02.06.2010. 16:11 ] @
Najjace su izjave tip: "ja se bavim 10 godina modelovanjem ali nisam nista radio, ipak ja znam proces izrade igara i filmova mada nikad nisam radio u oblasti..." itd itd
i onda pocnu bombasticne izjave o citiram "visokorezolucijski displacment map po mogucnosti u 32-bita", pa brate o cemu ti pricas???
mani lupanja gluposti nismo mi ovde pali s marsa. cak i mohok zna znanje koje mu niko ne osporava. uglavnom mu osporavamo nacin na koji to znanje istice.
kordun je lik koji je prevazisao sve.

Inace MOHOK svaka cast na opisu zahteva za game modele.

[Ovu poruku je menjao deepwhite dana 02.06.2010. u 17:22 GMT+1]
[ kordun3 @ 02.06.2010. 21:06 ] @
ne znam u čemu je sad problem 32 bitni displacment map u visokoj rezoluciji,obične jpg fotografije su zapisane u 8 bita,svaki piksel je zapisan na taj nacin,imamo i 16 bitne fotografije i 32 bitne,posto displacment radi sa monohromatskim pikselima mozete zamisliti koji je to raspon informacija za deformaciju objekta prilikom renderovanja.veća rezolucija mape odnosno fotografije koja se uvija preko modela onako kako to diktira uv mreža modela znači i veću preciznost deformacije objekta prilikom renderovanja,na taj način na savremenim kućnim 64-bitnim konfiguracijama možete izvući modele sa 40 miliona poligona a taj broj neprekidno raste.dok sam ja u mayi npr radio na modelu sa 2 miliona poligonna,bas sam isao da vidim koliko moze da izdrzi
mohok vecina toga sto si ti naveo važi i za modelovanje u filmskoj industriji.ovih stotine hiljada razlicitih konfiguracija imaju neke zajednicke karakteristike i u najgorem slucaju se mogu svrstati u 5 kategorija sto se i radi u igricama jer imaju približno toliko režima rada...
i još bi nešto želio da kažem mislim da je za film posto su objekti daleko detaljniji potreban znatno veći talenat modelara nego u slučaju video igara,to što se pominje savrsen prikaz modela na ekranu pa to tek važi za film ,posebno HD filmove 1080p.još nešto ne traju specijalni efekti uvijek kratko,ranije sam rekao da se sve vise koriste i kompjuterski efekti na najobicnijim scenama jer je jeftinije,ljudi kad gledaju filmove nemaju ni pojma kad gledaju neke obicne scene da su one ustvari generisane na kompjuteru a ne u kinematografskoj kameri,ja sam se isto bio iznenadio kad sam gledao na netu neki dokumentarac na tu temu.
istina je da ce se posao modelara vremenom sve vise usložnjavati jer kako bude rasla moć računara tako će da rastu i zahtjevi za kvalitetom modela.pogledajte modele od prrije 5 godina i ove danasnje,daleko se odmaklo.
[ LuckyBug @ 02.06.2010. 21:50 ] @
Ne obracaj paznju na to sto Mohok prica o delucu sekunde, oni sa "one" strane Alpa nekaju jos ni video, a kamoli dvd ili blue ray plejer, sve sto vide jeste delic sekunde kada im na vasaru puste za evro neki aktuelni hit a cesce predratni film, pa jos trebas da se guras i nadvikujes sa ostalim mestanima, ako ti sedne neki gorostas ispred nadrljao si; onda po pravilu krene svadja, tuca,gadjanje pivom, kobasicama i kajmakom ... ode film a i vasar, da se spasu glave cim prije.
Lako je tebi da premotavas frejm po frejm i gledas u 2K neki film na svom kucnom plejeru i plazmi od xy", oni to nemaju :(
[ kordun3 @ 03.06.2010. 13:03 ] @
evo da pokusam na jednom primjeru da dočaram razliku između vrhunskog modelovanja za video igre i modelovanja za film i ilustracije koje će se stampati ili koristiti u elektronskom obliku:



evo fokusiraćemo pažnju na gumu :



evo sada gume modelovane za potrebe videa (tek je u fazi koncepta):



a ovdje vidimo normal map koji koristi gornja guma za vieo igrice da dočara lažni reljef na gumi sve preko vrlo jednostavne UV mrežice:



e sada šta vi mislite šta je lakse za odraditi,izmodelovati pun profil gume sa vrlo složenom povrsinom i muciti se 2 sata (ako imate rutinu,ako ne više od toga ) sa pravljenjem uv mreže tako kompleksne povrsine zbog naknadnog fotorealisticnog testuriranja ili je možda lakse uraditi prost cilindar,konvertovati ga u trouglove uraditi recimo u mudboxu normal map za reljef gume (5 minuta posla)
rezultate prikaza povrsine na ekranu vidite i sami
[ kordun3 @ 03.06.2010. 13:25 ] @
evo kako bi izgledalo vozilo za film :


ja ne trazim da se moje misljenje na silu natura nikome,tvrdoglavost je uzasna ljudska osobina,mozda ja gresim,evo dao sam ilustrativno moju argumentaciju,sada ocekujem da i kontra strana izloži svoju argumentaciju pa da se ima bolji presjek ovog problema koji je nastao u ovoj temi,sta je zahtjevnije modelovati za film ili video igre,nema potrebe da se sudi nikome ovdje tipa kordun je prevazišao sve i slično.
[ LuckyBug @ 03.06.2010. 14:04 ] @
Los si primer dao sa tom gumom, sad ce Mohok da ti kaze kako bi on skinuo nekome, negde sa "one" strane Alpa , gumu sa automobila, skenirao je i dobio u roku od 3min i 25 stotih gumu kod koje se vide i ujedi od mrava.
Salu na stranu ( mada sale ni nema jer ce zaista biti ovako kako sam ispricao ) svaki posao je tezak, ne moze se jasno povuci linija i reci ovo je lakse, ovo je teze.
Na filmu ima mnogo prevara, sto je skroz merodavno jer je ionako 3D jedna velika prevara, ali to ukljucuje puuuno 2D-a.
Isto vazi i za sve igre koje nisu realtime 3d pucacine i sl.
Podsecanja radi, kako na filmu, tako i u igricama ima raznih zanrova koji diktiraju kako cenu, tako i nacin izrade.
Dakle to baljezganje osoba kojima fali poneki hromozom da je sve lakse i brze ako se skenira ili izmodeluje u nekom CAD porgramu je uslovljeno mnogim faktorima.
Naravno da ces na skupozenoj reklami za bmw-a dobiti skenirani model koji ces cistiti posle i optimizovati za animaciju tako da se zasigurno odrze proporcije i detalji.
Isto tako kada radis animirani film, stilizovani ... neces koristiti nista navedeno jer ne postoji u fizickom svetu.
DA ne pricam o tome sta sve diktira kompleksnost animacije, rendera ...
Buduci da sam radio na filmu a sad i na vec drugoj kompjuterskoj igrici mogu da zakljucim da nijedno ni drugo nije ni lakse ni teze.
Nazalost, to ne mozes dokazati onima sa "one" strane Alpa, jer kao sto rekoh, oni ne znaju za pojam animiranog filma ( i filma uopste ), stilizacije, kompjuterskih igrica ... tamo se kao vid igre udara krpenjaca i motkama teraju zecevi ;)
Da bi razgovarao sa njima moras razmisljati na nivou srednjovekovnog coveka, inace samo ces se iznervirati, to je Hiperboreja ne treba ni da naglasavam koji je to vek.

[Ovu poruku je menjao LuckyBug dana 03.06.2010. u 15:15 GMT+1]
[ kordun3 @ 03.06.2010. 15:07 ] @
vide se i ujedi mrava ,ehhehhe dobar si...
u pravi si ti,tesko je i jedno i drugo,zaista i bice jos i teze kako vreme bude odmiicalo sem ako se u aplikacije ne uvede neka virtuelna inteligencija a to nece biti u ovom vjeku vjerovatno.ali uzmi golum-a iz gospodara prstenova visoko poligonalni model ,sa vrhunskim mapama ,koji se ne pojavljuje na momente vec ravnopravno sa ostalim likovima u filmu,tu se ne radi o trikovima već o čistom 3d-u uz neke tehnike animacije poput motion capture i slicno,to je zaista zahtjevno za odraditi,pogledajte onog lika iz pirata sa kariba kako li se ono zove,također cisti 3d bez nekih slikarskih trikova poput mate paintinga i slicno,zatim underwold2 kompletan lik vampira u 3d ima jos dosta primjera,avatar jos ispada i jednostavan.
modeli za igrice su isto zahtjevni posebno kad se u obzir uzme teksturiranje i izrada mapa koje poboljsavaju karakteristike modela,ali sve to važi i za film al u kompleksnijem obliku,zbog toga meni djeluje da je teze,sam sam radio hi poly modele i low poly modele,laksi su mi ovi low poly ,sa gumom sam htjeo to i da ilustrativno prikazem...
[ labicko1 @ 03.06.2010. 15:38 ] @
Kordun je u pravu sto se tice tezine, ako ne verujete njemu pogledajte trziste sta je skuplji low poly ili high poly model.

Ono sto svi zaboravljate je da je tema gde se vise zaradi a ne gde je lakse raditi. Mogli bi koji komentar i na to da date :)
[ kordun3 @ 03.06.2010. 15:52 ] @
da to je srz teme,gdje se vise zaradi ,na žalost ja sam totalno neupućen u to i ne mogu komentirati,ono što predpostavljam je da se većina posla u video igricama radi u okviru nekog tima u firmi,znaci tim radi sam sve,samo kupe i prilagode 3d engine za svoje potrebe ili i njega cak prave iz osnova,mislim da mnogo rijeđe kupuju gotove modee na trzistu,ali šta znam vjerovatno će da se neko javi ko je upucen u to .kod filma je stvar drugacija,tu postoje njuske koje su poznate u svjetu filma,bilo da su u pitanju individualni umjetnici ili studiji za specjalne efekte,vrlo cesto svoje usluge nude preko interneta,cekaju tako da dobiju neki posao,obicno sa njima režiser stupi u kontakt da im sve reference i kaze sta zeli (pocetne skice graficke plus primitivne animacije) zatim se radi demo projekat nakon cega se opet razgovara sa reziserom koji daje sugestije za finalni rad,bar su to moja saznanja,e sada ako modelar za igrice radi za platu u svojoj firmi,a recimo neke njuske iz svjeta filma rade po ugovoru za svaki pojedinacni projekat meni se cini da zarađuje vise onaj koji radi za film,ali pod uslovom da ima stalne projekte,koliko je to udaljeno od realnosti ja ne bi znao da kazem,jer to kriju i sami 3d umjetnici iz svjeta filma jedni od drugih.
[ LuckyBug @ 03.06.2010. 16:25 ] @
Sve zavisi kako se snadjes, ali bukvalno, nema tu jedno je bolje drugo losije.
Nisu dakle sve igre na isti kalup kao ni filmovi.
Pojedini od najvecih umetnika 3d grafike danas sede kako u Weti ( gde rade filmove ) tako i u Blizzardu ( gde rade igrice i sinematike ), mislim da svi oni lepo zive i prave nenormalno kvalitetne stvari.
Meni licno su se igrice vise isplatile, nekome film, trecem reklama, a cetvrtom nista od navedenog.
Isto tako igrice se prodaju u nenormalnim kolicinama, ne uzimajte nas za reper, svako ko zeli da igra npr wow mora da kupi original ( a igraca ima u ogromnoj kolicini ), na mini transakcijama na igricama na fb-u ( kupi jedno za dolar, drugo za dva ) godisnje se uzme od strane jednog izdavaca oko 3 milijarde dolara, sto nije ni u kom slucaju garant da ce i tvoj proizvod isto tako dobro proci.
[ LogX @ 04.06.2010. 13:12 ] @
igre vise donose para od filmova? smesno. Reci to Džejmsu Kameronu
[ labicko1 @ 04.06.2010. 13:37 ] @
Da donose mnogo vise, a tu pogledaj i cenu koju treba da platis da proizvedes jedan film i cenu koju treba da platis da napravis jednu igricu, pogledaj na kolko se ljudi deli zarada od izrade jednog filma i na koliko ljudi se deli zarada od jedne igrice. Film ti donosi pare u prvih nekoliko meseci a igrica ti donosi pare u toku nekoliko godina.
Uz to online igrice su neverovatna masina za pare, pored WOW i EVE i njima slicne gde se placa clanarina imas i takozvane besplatne kao Vojage century i Allods koje deru pare sa item molom.

Samo ono sto je ova tema nema mnogo veze sa tim, jer ti kao covek koji radi 3d modeling si samo jedan u ogromnom timu ljudi i kolko ce biti tvoj deo od tog kolaca to je pitanje.

Hteo bi jos da dodam da jem mozda teze naci posao u game industry, kolko sam gledao na oglasima imas mnogo vise ponude za posao u izradi nekih reklama, modela proizvoda nego sto imas za game industry.
[ 3way @ 04.06.2010. 13:48 ] @
Citat:
labicko1: Da donose mnogo vise, a tu pogledaj i cenu koju treba da platis da proizvedes jedan film i cenu koju treba da platis da napravis jednu igricu, pogledaj na kolko se ljudi deli zarada od izrade jednog filma i na koliko ljudi se deli zarada od jedne igrice. Film ti donosi pare u prvih nekoliko meseci a igrica ti donosi pare u toku nekoliko godina.


S ozbirom da danasnje igre probijaju $100M i da na njima radi bataljon ljudi vrlo brzo ce biti tu negde. Da ne spominjemo da su neke igre skuplje od dosta filmova.
Jedino ne vazi ovo za nekoliko godina...neki dobar kesh se moze ocekivati u prvom periodu, kasnije je sve manje zainteresovanih, pada cena itd...Osim ako se ne radi o igrama tipa WoW...
[ LuckyBug @ 04.06.2010. 14:56 ] @
Da si citao sta sam napisao ne bi pominjao Avatara i Kamerona,al napisacu jos jednom.
Halo je u prvoj nedelji imao vecu zaradu od Avatara u prve 4 nedelje, a prestigao je avatarovih magicnih 2 milijarde jos u prva dva meseca, i idalje zaradjuju.
Na mini transakcijama igrica na fb-u ( gde je ulozeno 800$ u razvoj ) godisnje se uzme oko 3 milijarde dolara, mozes zamisliti sta radi wow.
Vlasnici casual games kompanija vrede sami slicnu svotu, a gde su vlasnici major igraca.
Nedavno je glavni u ceo Activision-a izjavio da je nezadovoljan jer je njegova firma u protekloj 2009. imala obrt od samo 6 milijardi dolara, a ocekivali su vise.
I to su samo neki od mnogobrojnih primera ...
Film i igre se ne mogu porediti tako lako, ne spadaju u istu kategoriju, ne znam cemu uopste poredjenje, I JOS JEDNOM to sto neko uzima zilion dolara na igri ili 2 milijarde na filmu, ne znaci da ces ti ( aka bilo ko ko cita ovo ) isto proci.

Edit:
Moram da dodam i sledece, za sve koji ne citaju:
1) na igri ne mora da ucestvuje 100 ljudi, iz prakse znam da moze i troje sve da zavrsi
2) nigde ne pise da igra mora da bude realtime 3d pucacina,voznja, arkada ... dakle NE TREBA obavezno nikakav engine.
3) kao i film, tako i igre prodaje pre svega ideja


[Ovu poruku je menjao LuckyBug dana 04.06.2010. u 16:11 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao LuckyBug dana 04.06.2010. u 16:43 GMT+1]
[ 3way @ 04.06.2010. 23:24 ] @
Citat:
[url=/p2617598]Film i igre se ne mogu porediti tako lako, ne spadaju u istu kategoriju, ne znam cemu uopste poredjenje, I JOS JEDNOM to sto neko uzima zilion dolara na igri ili 2 milijarde na filmu, ne znaci da ces ti ( aka bilo ko ko cita ovo ) isto proci.


Normalno :)

Citat:
[url=/p2617598]
1) na igri ne mora da ucestvuje 100 ljudi, iz prakse znam da moze i troje sve da zavrsi


Ako pravis remake Tetrisa, onda moze i jedan covek da zavrski.
Ali, ako pricamo o ozbiljnim igrama, onda je broj ljudi bitno veci.

Citat:
[url=/p2617598]
2) nigde ne pise da igra mora da bude realtime 3d pucacina,voznja, arkada ... dakle NE TREBA obavezno nikakav engine.


Pazi kad obavezno treba nekakav engine :) Sta god radio :)

Citat:
[url=/p2617598]
3) kao i film, tako i igre prodaje pre svega ideja


A ideja i prica kostaju....
[ LuckyBug @ 04.06.2010. 23:56 ] @
Pa ne mora tetris, postoji i casual gaming, mada je tetris dobar primer, uradi tetris za pocetak pa sanjaj nesto vece.
Cak i animatori prvo pocnu sa loptom, da bi stigli do karaktera kakvi su Golum, King Kong, Remi ...
Ja sam izneo realne mogucnosti, mozemo da sanjamo da u Srbiji otvori neko jaku gaming kucu gde ce plata srazmerno odgovarati ulozenom trudu, a sve to da se isplati mnogostruko, ili filmsku ali sve je to nemoguce, nazalost.
Ako budes cvrstim nogama na zemlji isvestan svojih mogucnosti nesto ces i uraditi, mozda, a onda kad skupis dovoljno kapitala mozes i da pocnes da se siris nalazis nove programere, artiste ...
Ideju moze bilo ko da smisli, genijalnih ionako odavno nema.
[ 3way @ 05.06.2010. 00:04 ] @
Citat:
LuckyBug: Pa ne mora tetris, postoji i casual gaming, mada je tetris dobar primer, uradi tetris za pocetak pa sanjaj nesto vece.


Uradi Tetris i dobices nista, osim licne satisfakcije.
Uradi novi Quake 3 - i opet isto.
Ok, mozda bude neka kinta ako ti igru postave na neki sajt...

Jedno je causal gaming, totalno druga stvar su 'blockbuster' igre....

Citat:
LuckyBug:
Ja sam izneo realne mogucnosti, mozemo da sanjamo da u Srbiji otvori neko jaku gaming kucu gde ce plata srazmerno odgovarati ulozenom trudu, a sve to da se isplati mnogostruko, ili filmsku ali sve je to nemoguce, nazalost.


Zasto da ne? Ne moraju da izdaju pod svojim imenom, nek izdaju pod nekim drugim imenom...a opet se vracamo na one igracke blockbustere i hitove...
Ono...svako moze da napravi igricu...samo nekolicina moze da napravi hit.

Citat:
LuckyBug:Ideju moze bilo ko da smisli, genijalnih ionako odavno nema.

Ovo uopste nije tacno.
Smisliti ideju i pricu neke buduce hit igre su neke od najtezih stvari...Osim ako ne pravis novi Q3...
[ LuckyBug @ 05.06.2010. 00:40 ] @
Prica se o igrama, u to ulazi citavo bogatstvo zanrova, pa i budjavi tetris, deal with it, to sto tvoj mozak ne moze da skapira da je igra Mr.Frogger isto koliko je i Quake igra, to je sasvim drugo pitanje.
Ja jako lepo zivim od casual gaminga vec dve godine, placa mi racune, kredite, putovanja ... ne zalim se.
Izvoli napravi Quake 3, jer u vecini situacija nije problem napraviti koliko plasirati nesto, tj naci distributera, mnogi ga odavde nisu nasli za mnogo ambicioznije projekte.
Osim toga, da se razumemo previse sanjaris, spusti se na zemlju, kod tako glomaznih projakata imas samo opciju da budes toliko dobar da te neko ala Ubisoft, Activision ... angazuje.
Ako hoces ovde da ostanes i pravis svoj studio, onda moras racionalnije da razmisljas, ako pravis Q3 i potrosis sa svojim pajtosima wannabe game artistima 5 godina, i ne prodas je, ti nista nisi uradio.
Ja sam za to vreme uradio 5 kako ih ti zoves glupih igrica, unovcio ih, i kupio sebi stan, kola ... ( ne mislim na tetris ni mr. froggera, ali ni na Quake, Doom ... )
Dakle proizvod se prvo proda, potpise ugovor, pa se onda radi, kad je ozbiljna stvar u pitanju.
Sto se tice ideja nase igrice nisu nesto preterano idejno bogate, mada ja ne znam ni za jednu "inteligentnu" igru, ali prodamo dovoljno, ljudi jednostavno pristaju da igraju stosta.
Vrlo bitno je i na koje trziste ciljas, jer postoji vise zanrova, pomenuti Quake je jedan od bar 7.
[ labicko1 @ 05.06.2010. 00:41 ] @
Molim te ne podcenjuj quick i Unreal, njihov engine koristi veci deo fps igara, bez obzira olko one tebi izgledalo glupe ova grupa igara je i dalje jedna od najpopularnijih.

2way ti ko da nezivis na balkanu, ovo je zemlja sefova a ne radnika :) Napraviti ovde uspesnu firmu (bez korupcije naravno) je ravno cudu :) a i ako ti to nekako i krene za rukom nebojse nasa vlast je tu ta te brzo saplete.

[ LuckyBug @ 05.06.2010. 00:49 ] @
U stvari moja je greska sto uopste ulazim u dijalog, ti hoces hit i samo hit cekas, cekaj prijatelju.
Razlika je samo u poimanju, meni je dovoljno sto lepo zivim, a ti zelis da budes rock star, u tome je cela razlika.
S tim u vezi neka ti je sa srecom, kao i svima onima koji misle slicno, ko zeli da zivi od toga bez posledica da se mozda sutra budi gladan, moji komentari stoje pa ako imate volje samo napred, sto nas je vise to bolje, nazalost trenutno nas ima jako malo.
Isto tako ako napravite hit i prodate ga za milione dolara, moje najiskrenije cestitke.
[ 3way @ 05.06.2010. 01:03 ] @
Citat:
LuckyBug: Prica se o igrama, u to ulazi citavo bogatstvo zanrova, pa i budjavi tetris, deal with it, to sto tvoj mozak ne moze da skapira da je igra Mr.Frogger isto koliko je i Quake igra, to je sasvim drugo pitanje.


Nije Mr.Frogger, nego Frogger.
A cim ga zoves Mr, cini mi se da si mladji po pitanju 'poznavanja igara' :):)

Citat:
LuckyBug:
Ja jako lepo zivim od casual gaminga vec dve godine, placa mi racune, kredite, putovanja ... ne zalim se.


Odlicnom, super za tebe. Samo, cini mi se da to nije tema ovde. Ako se porede filmovi i igre, ne porede se igre nastale pre 30 godina, sa vec oprobanim konceptom, nego se porede nove i inovativne igre...

Citat:
LuckyBug:
Osim toga, da se razumemo previse sanjaris, spusti se na zemlju, kod tako glomaznih projakata imas samo opciju da budes toliko dobar da te neko ala Ubisoft, Activision ... angazuje.


Isto tako mozes da snimis film koji kosta $1000. Film je super, super scenario, super 8mm kamera. Koliko ces zaraditi na njemu?

Citat:
LuckyBug:
Ja sam za to vreme uradio 5 kako ih ti zoves glupih igrica, unovcio ih, i kupio sebi stan, kola ... ( ne mislim na tetris ni mr. froggera, ali ni na Quake, Doom ... )
Dakle proizvod se prvo proda, potpise ugovor, pa se onda radi, kad je ozbiljna stvar u pitanju.


Ne vidim razlog zasto mi se obracas takvim tonom....Da li sam te uvredio necim, ili tvoj rad? Ne...naprotiv. Ko moze da zaradjuje od toga, super.
Ja govorim o onim velikim projektima koji se porede sa filmovima.
[ labicko1 @ 05.06.2010. 01:37 ] @
3way vidi se da jos zivis od tatine plate :)

U poslovnom svetu svaka roba ima svoju cenu, i da napredujes moras krenuti od najgorih i najmanjih poslova. Kolko ces u zivotu zaraditi ne zavisi samo od tvog majstorskog rada i vec od toga kolko dobro mozes da ga prodas.

Kad porastes i probas sam da zaradis za hleb sve ce ti biti jasno.

Pogledaj Mohoka on sasvim fino zivi od skenera, *ebe se njemu za umetnost ima kupce za svoju robu pa samo stanca.

Sa druge strane ti uvek mozes da sacekas Godoa, doci ce on jednog dana i iz miliona ljudi bas ce na tvoja vrata zakucati i ispuniti sve zelje. Sto se mene tice ja odavno ne verujem ni u Godoa ni u dedamraza.
[ abc @ 05.06.2010. 07:04 ] @
Apropo...sto rece Stole Arandjelovic 1000 puta u jednom starom filmu, prica mi se mnogo dopala. Kako su ljudi koji prave igrice lepo prosli u "internet komunizmu":

"Kako u vrijeme recesije zaraditi milijun dolara u jednom tjednu"


...Wolfire games ponudio je nekoliko svojih igara u paketu pod nazivom Humble Indie Bundle; Wold of Goo, Aquaria, Gish, Lugaru i Penumbra (kasnije je dodan i Samorost 2) ponuđene su kupcima po cijeni – koju kupac sam izabere. I to je taj fantastičan trik: možete dobiti pet igara (u verziji za Linux, Windows i OS X) po cijeni koju sami upišete u on-line formular. Dakako, najmanja cijena cijelog paketa je 0.01$ (pet lipa), ali slobodni ste upisati cijenu koju god želite, odnosno, koliko vjerujete da vrijedi taj paket igara...
[ LuckyBug @ 05.06.2010. 10:40 ] @
3way tema se ipak zove "igre ili filmovi" i nigde ne sadrzi rec blockbuster.
Sto se tice filmova i super 8mm, moj drugar je jos na prvoj godini fdu snimio jedan jako dobar film od nekih 3min i na par festivala dobio jako fine pare.
Kasnije je uradio jos jedan dosta primecen kratak film i istorija se ponovila.
Ideja je bila njegova, dakle besplatna, a opremu je dao fakultet.
Zbog tih malih naslova koji su bili primeceni, i na kojima je i zaradio izmedju ostalog, tek sad mu se pruzila prilika, znaci nakon 7 godina da rezira film, za koji ce dobiti oko 3 miliona evra + - .
Zasto se to desilo.
Producent Pera Peric dobio je od njega scenario za film, pogledao filmove koje je on radio pre toga, shvatio da zna neko znanje, i da nece baciti svoj novac u klozet ako istom da tu povecu sumu ( za domace uslove ) novca.
Tek sad ima mogucnost i to neminovnu da ima tim od stotinak ljudi u svakom segmentu posla, jer niko nece da radi za banane, a samim tim film ce i vizuelno biti kvalitetniji, imace jacu promociju ...
Ako bude i to proslo ok, ako film bude gledan, nagradjivan, postovan ... mozda mu se pruzi sansa i da snimi u nekoj buducnosti film od 250 miliona $ dakle sa odresenim rukama u svakom pogledu.
Sad sta ce biti videcemo.
Sta bi bilo da je tad kada je upisao fakultet resio da snimi Lord Of The Rings velicinu filma ili King Kong ( uzimam ovo samo kao reper )
Prvo sto bi napravili niz kardinalnih propusta sto se tice eventualnog dodavanja vfx-a, zatim sve bi bilo zbrzano, montaza za koju razvijaju svoje opste znanje sazreva za te 3 godine uz praksu, i verovatno bi bila u tom smislu jako losa ( citaj potpuno negledljiv film ciji bi uspeh bio samo ismevanje na youtube-u ).
Nagrade bi video u prospektu, a novac bi sanjao samo, a kamo je veci novac i sat vremena filma.
Isto vazi i za igrice.
[ 3way @ 05.06.2010. 11:48 ] @
Citat:
labicko1: 3way vidi se da jos zivis od tatine plate :)

U poslovnom svetu svaka roba ima svoju cenu, i da napredujes moras krenuti od najgorih i najmanjih poslova. Kolko ces u zivotu zaraditi ne zavisi samo od tvog majstorskog rada i vec od toga kolko dobro mozes da ga prodas.

Kad porastes i probas sam da zaradis za hleb sve ce ti biti jasno.



Jok, zivim od svoje plate i od onoga sta napravim svojim rukama, tako da mi je koncept napredovanja poznat :)
Ali...vec rekoh, nisam govorio o 'malim' igrama, niti ih poredio sa filmom, vec o hitoma i holivudskim hitovima. Eto, samo to.

Citat:
labicko1:
Sa druge strane ti uvek mozes da sacekas Godoa, doci ce on jednog dana i iz miliona ljudi bas ce na tvoja vrata zakucati i ispuniti sve zelje

Ne znam na osnovu cega si pomislio da ja cekam bilo koga, al ajd....

Citat:
LuckyBug: 3way tema se ipak zove "igre ili filmovi" i nigde ne sadrzi rec blockbuster.


Ok, ja sam uleteo sa takvim komentarom i uporedio ta dva :) Dakle, sto se mene tice razumemo se...
[ kordun3 @ 05.06.2010. 16:27 ] @
polako ljudi nije lijepo da se prepucavamo,bolje da jedni od drugih nesto naucimo,neg da budemo ko stoka...
[ deepwhite @ 05.06.2010. 23:22 ] @
Poenta celog flejma je bilo iznosenje pretpostavki koje nicim nisu potkrepljene. "Ja znam, ja sam to video..." itd ne valja, i to sam kordunu hteo da naglasim. Nemoj da pricas o stvarima koje nisi licno iskusio. Pogotovo ne na ovakvim forumima gde ljudi iza sebe imaju tone profesionalnih radova. Staviti nekoliko slika i podvuci to bombasticnim tekstovima nije poenta ove price. Pogotovo jer ove postove cita i populacija koja tek ulazi u ovaj svet i stice pogresne utiske.
[ kordun3 @ 06.06.2010. 10:36 ] @
deepwhite
ja da sam bilo kako napisao nekima ne bi odgovaralo,to mi je čvrst utisak sa ovog djela foruma!
nisam ništa pisao što nema veze sa mojim ličnim radom i mojim raznim eksperimentima,moguće je da ja sve naopako radim,ko zna možda sam i poremećen,no bilo bi neumjesno da sirimo pricu u tom pravcu,ja sam samo iznjeo moja lična iskustva,nikakve predpostavke,profesionalac nisam ,nisma nikada radio nista za pare,radio sam iz ciste ljubavi ali ne bilo kako vec upravo onako kako rade profesionalci jer sam i ucio od takvih neke stvari,mnogo sam se informirao,jer me je zanimalo.ja sam rekao da je teze modelovati za film i izdavačku industriju ti si rekao obrnuto i tu je nastao konflikt,neko je rekao koji su skuplji modeli pa je po tom kriterijumu ispalo da sam ja u pravu,no ipak smo svi m iskrenuli sa teme ,jer tema je bila sta je bolje plaćeno,a to se izgleda ne moze utvrditi...
volio bi da mi objasnis te optimizacije za različite vrste video kartica,znas ja sma jos davnih dana ulaziio u rot direktorijume od igrica kopao po fajlovima,interesovale su me i teksture i mape,jako me zanima ta tvoja optimizacija za razlicite video kartice,jel bi mogao ti kao profesionalac da nam pojasniš malo više o tome ???
mohoka isto pozivam da nam pojasni kako su to modeli za web najzahtjevniji modeli uopste,pitam ga na sta je mislio kad je pomenuo neko odstupanje od 0,02,predstavlja neke modele "bez kompromisa" koji imaju velike mane ,pa se onda pravda na taj način što kordun mješa babe i žabe pa upoređuje ofline i online aplikacije sto je na kraju dovelo do toga da početnik zaključi kako je model u flashu svemirska tehnologija a radi se o najobicnijoj gluposti koja se odavno radi sa mayom i slicnim programima.dalje prica o nekoj konverziji modela iz profesionalnih programa za industrijsko modelovanje u poligone i prica o kvalitetu povrsina,a ja iz licnog iskustva znam da ti modeli su jedan žestok kompromis između složenosti i kvaliteta povrsine,s tim da mohok nicim nije htjeo da objasni proces svoje specjalne konverzije koja se meni cini nemoguca sto se uostalom i vidi na njegovim modelima ,pa se pitam ja ko ovdje zbunjuje početnike ja ili neki profesionalci sa tonama modela iza sebe...
[ kordun3 @ 06.06.2010. 11:19 ] @
još nešto mohok,znam zasto tvoji modeli nemaju savremene mape i teksture,zato sto bi pravljenje UV mreže kod tako konvertovanih modela sa teselacijom bilo ravno ubistvu,dakle nije samo razlog to sto je ogranicena velicina fajla za internet,s tako sićušnim modelima na netu mogao bi uraditi zaista lake teksture ko pero....znaš ti i sam da moras prilikom konverzije da ručno štimaš teselaciju,znaš da rubova nema bez brdo trouglova,baš bi volio da vidim jednu kvalitetnu UV mrežu i zanimalo bi me potrebno vreme da se napravi.
i da te pitam nesto nevezano za ovu temu ako smijem opet malo sići sa teme,zašto vas s te vaše strane alpa švabe (njemci) nazivaju OZIJIMA ??? jel to ima veze sa tamošnjim načinom gledanja na svjet ?
[ labicko1 @ 06.06.2010. 14:02 ] @
Milsim da ako negde na nekom zvanicnom sajtu neke vece kompanije pise nesto onda to moze da se shvati ko tacna stvar. Ja se ne bavim modelima za igrice, ali ako odgledam toturial ogame modeling Gnoma, Total trianing ili neke slicne, i oni tamo pricaju jedno a ovde na forumu neko prica sasvim suprotno onda nevidim u cemu je problem da dodam komentar.

Ovo je inace forum, svako moze da postavi svoje misljenje, i dobro je sto ima razlicitih misljenja, zamisli da nema MOHOKa, pa vecina nas nebi znali sta sve 3d skener moze i ne moze :))
To sto on koristi skener i u svakoj temi ga ubacuje to nije znacilo da sam ja odmah otrcao i kupio ga, tako i niko nece poceti da radi modele za game ili film zbog ove teme. Ovde se samo moze naci neka miljenja pa svako mora malo vise da istrazuje i na kraju i sam proba i vidi sta mu vise lezi.

Milim da sam napisao ali evo da ponovim, treba gledati i to gde je lakse naci posao.
[ kordun3 @ 06.06.2010. 14:20 ] @
labicko1 slazem se sa tim sto si napisao.
mohok,ponudio si mi da ti dam jedan catia model da ga konvertuješ pa da mi ga vratis da vidim rezultat,evo ja sam na brzzinu uradio vrlo jednostavan model,saljem ti ga u obliku rar arhive imas ga u catia formatu,step i igs formatu pa ti koristi koji hoćeš,zamolio bi te da mi model uradiš u obj. formatu posto ja 3d studio max nemam instaliran,zanima me koji kvalitet površine mogu dobiti nakon konvertovanja,svi moji pokusaji do sada su bili nezadovoljavajući,evo fajl možeš preuzeti ovdje :
MODEL

evo i snimka ekrana iz CATIA-e sa zumiranim prikazom šupljine:





mene zanima kako da dobijem kristalno oštre ivice i neprimjetne spojeve površina,drugo nista
[ pwaper @ 06.06.2010. 15:44 ] @
jesil probao da postavis boju sa pojacanim specularom i ukljucenom reflekciom(tako nesto pali u cinemi 4d)
[ kordun3 @ 06.06.2010. 15:57 ] @
sad mi je palo na pamet da idem taj model da napravim u mayi pa da uporedimo:

da budem iskren koristio sam presjeke ovog gore modela koje sam napravio u CATI da imam reference za poly modeling:


CATIA je stvarno brza ,u njoj sam model napravio za 10 sekundi a u mayi modelovanje sa poligonima mi je uzelo skoro 7 minuta,ali da sam u mayi modelovao sa krivuljama bio bi jednako brz kao i u CATI samo bi dobio NURBS povrsine a to ne želim,hoću baš poligone i to bez konvertovanja,evo kako je to izgledalo :




a evo i render rezultata sa ivicama ko kristal



napominjem da mi je mrsko bilo da idem do kraja sa modelingom i da ovaj mayin model ima samo 311 poligona,pitam se sada cemu CATIA ili sličan program ako se modeluje samo za vizuelizaciju i to još ga preporučiti početnicima koji žele da modeluju automobile i slične stvari.još da kažem da se uz kvalitetne grafičke reference može uraditi optički skroz korektan model,sto nije bila moja namjera u ovom primjeru,samo sam htjeo da pokazem kvalitet povrsina n ista drugo,dakle mohok jedva cekam da mi posaljes konvertovan obj model ako si voljan još pa da ga analiziram...
[ kordun3 @ 06.06.2010. 16:12 ] @
pwaper

ne vrede tu nikakvi trikovi,jednostavno ti programi nisu za vrhunsku vizuelizaciju,njima je prioritet nesto sasvim drugo to ja govorim citavo vreme,ti modeli nemaju opticki korektne povrsine ,ali zato posjeduju matematicki skroz korektne modele koji su itekako upotrebljivi prilikom analiza ili pravljenja kodova za CNC i slične mašine,mohok tu nama neke decimale sa preciznošću pominje,pominje i da smo mi ostali još u dobu dinosaurusa,jurassic parka a ne vidi da koristi skroz pogrešne alate za stvari koje radi,pa još zbunjuje početnike,to vam je kao da uzmete tenk od 45 tona skinete mu cjev i zakačite plug pa orete po njivi.ne čudi me da je njagova firma najača u svjetu na tom polju jer malo je ostalih firmi sa takvim idejama,mislim jako malo...
[ LuckyBug @ 06.06.2010. 20:37 ] @
Kao sto rekoh, Mohok nek svoje ideje siri na CAD podforumu jer tamo i pripadaju.
Podjednako bezobrazno bi bilo kad bi mi svi sad otisli tamo i nekom masinskom inzinjeru drvili da neki predmet koji ce ici u proizvodnju radi sa poligonima, jer smatramo da je tako jedino pravilno, dakle skroz pogresno i beskorisno.
[ pwaper @ 06.06.2010. 21:58 ] @
evo kako to izgleda u cinema 4d



[ kordun3 @ 06.06.2010. 22:33 ] @
pa površina je fenomenalna,čista,isto ko i u mayi ili bilo kom drugom poznatom programu koji radi sa poligonima.
ni moj ni tvoj model nije korektan ako ga uporedimo sa onim iz catie ali samo zato sto nam je mrsko da zavrsimo kako treba,ja sma cak napravio jednu gresku kod ekstrudiranja pa sam pokvario mrežicu modela al je nebitno,cilj mi je bio da pokazem kvalitet povrsine na koju mohok moze da zaboravi,a radi se upravo o tehničkim modelima sa ostrim ivicama gdje po mohoku programi poput catie briljiraju i stvarno briljiraju al ne u prikazu povrsina vec samo u matematickom obliku,sad se nadam da je i sam svjestan da njegov softwer nije konkurentan za vizuelizaciju sa nasim daleko jeftinijim softwerom,sto će reći da se radi o debelom promašaju al aj dobro. ako budem morao uradicu jedan model od 1000 poligona koji ce biti opticki skroz precizan,eto mohok izazivam te,uzmimo neku jednostavnu kreaciju pa da vidimo kvalitete povrsina recimo u obj. formatu (fotografije nisu garant). ali tamo za 7 dana ,kad se vraćam u srbiju,sada mnogo radim,nemam kad.
[ kordun3 @ 06.06.2010. 22:47 ] @
sto se tice dimenzija objekta,njegovih proporcija itd u vizuelnom smislu parametarski programi nemaju ama baš nikakvu prednost sve dok se koriste kvalitetne grafficke reference,uzmimo neki model u prirodnoj veličini,sta ce meni preciznost modela od 20 mikrometara kad je ovaj piksel na monitoru velicine oko 300 mikrometara,a volio bi da vidim tog frajera koji ce da provali razliku između modela koji se razlikuju u dimenzijama za 1 piksel,radi se o najobičnijoj gluposti ako govorimo u sferi same vizuelizacije...
eto sad početnici nadam se imaju bolji uvid u cjelu ovu pricu oko nas iz jurassic parka i mohoka...
[ MOHOK7 @ 07.06.2010. 11:30 ] @
Kordun3:
".....mohoka isto pozivam da nam pojasni kako su to modeli za web najzahtjevniji modeli uopste,pitam ga na sta je mislio kad je pomenuo neko odstupanje od 0,02,predstavlja neke modele "bez kompromisa" koji imaju velike mane ,pa se onda pravda na taj način što kordun mješa babe i žabe pa upoređuje ofline i online aplikacije sto je na kraju dovelo do toga da početnik zaključi kako je model u flashu svemirska tehnologija a radi se o najobicnijoj gluposti koja se odavno radi sa mayom i slicnim programima.dalje prica o nekoj konverziji modela iz profesionalnih programa za industrijsko modelovanje u poligone i prica o kvalitetu povrsina,a ja iz licnog iskustva znam da ti modeli su jedan žestok kompromis između složenosti i kvaliteta povrsine,s tim da mohok nicim nije htjeo da objasni proces svoje specjalne konverzije koja se meni cini nemoguca sto se uostalom i vidi na njegovim modelima ,pa se pitam ja ko ovdje zbunjuje početnike ja ili neki profesionalci sa tonama modela iza sebe... "
1) Odstupanje do 0,02 znaci da blueprint odstupa otprilike stotu i da modeli u proseku odstupaju do 0,02 mm kako smo u Evropi radimo sa DIN normama dakle rec je o milimetrima.
Kao attachments akomulatorska busilica konvertirana bez savova pa pogledaj u maxu ono sto ti naziva savovima je cut na drsci njega smo odradili da bi mogli modelu dati ostre linije na teksturama ( zeleno i crno)
Kordun mozes uvek da odradis tu busilicu u MAYA ( puno srece)




[ MOHOK7 @ 07.06.2010. 11:37 ] @
Kordun pokusaj svoje modele koje si odradio u CATIA da ubacis u www da imaju ciste povrsine biti ce ti jasno da je izrada modela za www vrlo vrlo klizav teren.
pozdrav i postovanje s ove strane alpa
MOHOK
[ labicko1 @ 07.06.2010. 12:36 ] @
0.02 na 450x300pix to je neverovatno :))))) stvarno na 0.02 mozes da se okliznes :))) pogotovu ako stavis auto od 3m u 450x300pix tu 0.02mm stvarno mnogo znaci :)))

Sto se tice 3d za web iako nije ova tema za to, uvek je bolje nemati nikakvu grafiku na sajtu nego imati losu grafiku, drugim recima je bolje imati odlicnu fotografiju proizvoda nego imati los 3d model. Kada kazem los nemislim na dimenzije i samu izradu modela vec mislim na njegov konacni render. Gleadao sam i drige programe za takozvani java 3d prikaz u web browseru ne samo ovaj MOHOKov i svi imaju istu manu, svi modeli izgledaju ko da su uradjeni od lose plastike, sijaju i tamo gde treba i gde netreba i svi imaju probleme sa povrsinama. Mozda ce se i pojaviti na trzistu vremenom neki bolji program koji ce da resi ovaj problem ali za sada to izgleda poprilicno lose. Ja nepricam ovde o samo MOHOKovim CAD modelima, u tim programima mozes ubaciti i max i MAYA modela ali da prikaz izgleda realisticno ptpuno je nemoguce. Sama ideja je inace dobra, da pomocu skenera imas za relativno kratak rok i za relativno male pare 3d modele celokupne baze svojih proizvoda. Problem je samo sto konacni rezultat nije dovoljno dobar, i dok se stanje ne promeni na 99% sajtova cemo imati samo fotografije proizvoda.

Ono sto ja radim kad mi neko trazi prikaz proizvoda u 3d je da izrendiram 360 rotaciju i to ubacim u flash, mana je samo sto rotacija ide samo po jednoj osi, ustvari moguce je uraditi tu i jos neke fore u flashu ali bi to znatno povecalo velicinu fajla a i samu cenu izrade.
Ovako dobijes realistican 3d prikaz proizvoda od koga manje bole oci.
[ LuckyBug @ 07.06.2010. 12:59 ] @
Tema se zove igre ili filmovi, forum 3d i modelovanje, a postoji i podforum CAD/CAM, istodobno zastupljeni su forumi vezani za web aplikacije.
U prilog tome ostavicu i sliku koja bi trebala da bude lagana za razumevanje i da uputi neupucene tamo gde pripadaju.
Mohok obrati paznju na strelice i zapitaj se uocavas li problem.

[ MOHOK7 @ 07.06.2010. 14:04 ] @
Srecna greska
Rec je o 3D modelima za igre ti ocito imas problem da shvatis da se ti modeli mogu odraditi na nacin drugaciji od onoga koji je tebi poznat stvari se menjaju i tehnologija napreduje.
Sto se kvalitete prikaza online modela ( a tu se ubrajaju modeli za igre) tice na sto razlicitih racunara imas sto razlicitih prikaza ovisi o softweru hardveru korisnika. To po svoj prilici nisi uzeo u obzir.
Ima toga
360 Vr je jedno a real time 3d vektorski model je drugo i svaki ima svoju cenu i svoje kupce opet mesas babe i zabe:

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ LuckyBug @ 07.06.2010. 17:14 ] @
Hiperborejac ti si taj koji ne shvata to, a meni se obracas ???
Tvoj bezobrazluk nema granice, bezobrazno teras samo na svoju vodu da bi meni rekao da ja ne znam da se mogu uraditi drugacije, idi vrati se pa procitaj sta sam pisao jos ranije ...



[Ovu poruku je menjao LuckyBug dana 07.06.2010. u 18:58 GMT+1]
[ MOHOK7 @ 08.06.2010. 13:41 ] @
Evo ga kordun
datoteke u uploadu max i 3d flash za www otpakuj i pogledaj 3D flash ima 12,7 KB (13.007 Bytes) ravne povrsine su savrsene isto tako i zaobljene povrsine. Ubacio sam dva filleta ( zaobljenja cisto da vidim dal ce surface modeling da reaguje)
Da bi video kako mogled izgleda u www klikni na model1.html

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ kordun3 @ 08.06.2010. 23:47 ] @
hvala mohok,pogledacu to za vikend,stvarno ne mogu sada da se bavim time,upravo sam došao sa posla,a za par sati opet na posao...
[ kordun3 @ 12.06.2010. 16:04 ] @
evo uvezao sam taj konvertovani .max model u mayu :


iskreno model je lošiji nego što sam ja očekivao,moje konvertovanje power transom mi je kvalitetnije,jer ja rucno radim teselaciju da dobijem
kvadratne poligone što mi je od prioritetne važnosti zbog mesh smooth efekta bez koga nema nista od vrhunskih krivih površina sa poligonima,dobijamo bez njega uglaste površine što jako loše izgleda ,evo rendera u mayi :



model ima duplo više poligona nego sto je moj model direktno rađen u mayi,no to nije problem ,problem su trouglovi na koje kad primjeniš smooth dobiješ ovo:



ako neko misli da ja nešto muljam ima zakacen gore .max format a ako nekom treba zakačiću mu ja .obj format pa nek se sam uvjeri.
dakle mohok tvoji modeli su sa jako lošim površinama,to prolazi kod tvojih sićušnih web modela ,al i na njima se vide oštri poligoni,to vam je ko pikselizirane slike u 2D svjetu,dakle dzaba tebi tvoj svemirski skener ,softwer od 30 000 dolara kad obični balavac dobije 100 puta jaču vizuelizaciju od tebe.
3d skeneri ako su stvarno precizni do 20 mikrona mogu odlično poslužiti za restauraciju starih djelova kojih više nema na tržištu (npr djelovi za stare automobile)
a njihova upotreba za vizuelizaciju proizvoda je po meni promašaj,bolje naučite standardne programe za vizuelizaciju,imaćete daleko jače rezultate,ne treba mnogo ni učiti nije to teško,ja da vodim tu firmu u kojoj radiš ja bi se odlučio baš na taj potez!
[ kordun3 @ 12.06.2010. 16:18 ] @
mohok poželio si mi dosta sreće sa modelovanjem aku šraubera,evo ja obećavam ,sutra krećem za srbiju i čiim malo odmorim uradiću vizuelizaciju jednog bosch aku šraubera ,imam ga kući dole,pa ćeš da vidiš koju moć vizuelizacije ima maya,pa uporedi to sa svojim finalnim modelom.
[ pwaper @ 12.06.2010. 17:13 ] @
Pogledaj dali imas opciju tipa "untriangulate" koja trougkaste poligone pretvara u cetveroulgove, kad ti je to vec toliko vazno da poligoni budu cetverouglovi.
[ kordun3 @ 12.06.2010. 20:31 ] @
e kad bi to bilo tako lako,da dobiješ kvalitetan poly model moras da razmisljas unapred kad modeluješ,još i više ako treba da imaš čistu UV mapu,to se stiče iskustvom,ajde probaj ti ove trouglove pretvoriti u cetverouglove pa ćeš da vidiš da to ne ide ,imaćeš na nekim mjestima male cetverouglove,na drugima velike,kad ukljucis smooth neces dobiti oblik modela kakv si htjeo,svaka konverzija ti je loša stvar,pokušaj ja neću jer znam sta cu da dobijem
[ serbocop @ 13.06.2010. 17:53 ] @
Zeznuli ste zanimljivu temu ...
Balvani s`one strane Alpa ...
[ pwaper @ 13.06.2010. 21:22 ] @
evo ti odgovor slika po slika.

1. cetvoro stranicni poligoni

2. odabir opcije triangulate(sluzi da cetvoro stranicne poligone pretvori u tro stranicne)

3. Tro stranicni poligoni

4. Odabir opcije untriangulate(ima suprotnu funkciju od triangulate)

5. opet cetvorostranicni poligoni modela

6. render trostranicnih poligona

7. render cetvorostranicnih poligona


razlika kad se renderuje nije velika, samo se neke male crte primecuju.
a sto se tice opcije o kojoj sam t procao, vidis da odlicno djeluje..
[ labicko1 @ 13.06.2010. 22:43 ] @
Nije bas da je razlika mala, pre bih reko da je ogromna (tvoj model sa trouglicima je potpuno neprihvatljiv za bilo kakvu upotrebu), ali ovo sto si ti uradio je daleko od toga sto je prethodno navedeno. Ne kapiram sto kad si vec utrosio vreme da ovo uradis nisi koristio MOHOKov model, ili si mozda probao pa rezultati nisu bili po tvojoj volji. Uz to jesi li ovome sa trouglovima ubacio Mesh Smoot ??? Nisam nikad radios sa Cinema ali najverovatnije ima nesto poput Mesh Smoot u 3d MAXu.

Mislim da se i oni koji rade na filmovima i oni koji rade na igricama slazu da je jedna od odlika kvalitetnog modela savrsen mesh, bez trouglica.
Samo nemojte zaboraviti da svaka roba ima svog kupca i da cak i vase trouglice mozete uvaliti nekome koji ne zajteva a inema pare da plati za nesto bolje.

Primer:
Za arhitektonsku vizualizaciju investitoru se isplati da plati za kvalitetan model i animaciju, njegova zarada je ogromna i platiti nekoliko hiljada za odlicnu vizualizaciju koja ce mu pomoci u prodaji objekta ili ugovaranja posla za isti nije nikakv problem.
Sa druge strane imamo sitnog proizvodjaca kuhinja koji svoj proizvod ne moze da proda za vise od 200 eura, njemu ije i 5 evra za model moze biti mnogo, a bice zadovoljdan i sa najlosijem 3d modelom na trzistu.

Da se vratim na temu sta se vise isplati raditi, prvo procackaj trziste, vidi sta se vise trazi i gde ti mozes da se uglavis. Dali ces se odluciti za filmove ili igrice nije tolko bitno kolko je bitno da ti napredujes u tome i da posteno radis. Ovo sa radom je malo teze na balkanu jel je malo onih spremni da posvete po nekad i po nekoliko dana rada sa minimalnim spavanjem za neku relativno manju platu dok se ne probiju. Svi bi odmah da budu direktori i da rade za Hollywood i Blizzard.

Moj prvi projekat je bio 3d logo za nemu muzicku kucu , radio sam nedelju dana za 30$ i tip me je zezao maximalno, jos me za sledeci projekat koji sam radio za njega nije hteo isplati na kraju iako sam uradio sve sto je on zahtevao ( idiota imate svugde ne samo na balkanu). Trebalo mi je nekih 4 meseci da stignem do prosecne plate za zemlju srbiju. Tek posle godinu dana rada na dosta malih i nekoliko osrednjih projekata sam poceo zaradjivati bolju kintu. Kao pocetnik sam se javljao na po 100 projekata dnevno (vecina nisu bili vezani za 3d), ako ne zelite da utorsite dosta vremena, ako ocekujete posao od 8 sati dnevno pa posle toga mozak na ispasu, ja vam savetujem da i ne pocinjete.

Malo predugacaka post ali sam se barem malo vratio temi :)
[ serbocop @ 14.06.2010. 00:11 ] @
"idiota imate svugde ne samo na balkanu" - i hi hi koliko :D ... na svakom koraku ...

Ako bi trebao nekom da dam savet (sada i ovde) za sta se odluciti, a da taj
odlicno "poznaje i radi" 3d modeling, to bi definitivno bile VIDEO IGRE.
Sama cinjenica da ovde, nazalost, nema interesovanja za ozbiljnim
"3d i ostalim kompjuterskim intervencijama" na filmu-govori u prilog da se
treba "baciti" na igrice.Naravno, nije to ni malo "naivno" ni tako unosno
na prvu loptu-ali su sanse da napravite i naplatite nesto mnogo, mnogo vece.
Drugi VELIKI razlog je mogucnost da "funkcionisete" sami tj. ako ste dovoljno
talentovani (kreativni), za igrice vam ne treba vise niko (u vizuelnom delu
naravno) ... dok bi na filmu, najverovatnije, bili samo "karika u lancu" :p :)

Eto...moja 2 centa ;)

E sad, ovi "umetnici" mogu da nastave da glancaju svoje MESHove i broje
trouglice :D
[ labicko1 @ 14.06.2010. 00:51 ] @
zanimljivo, posto imas izgleda iskustva u pravljenju igrica (vidim da to preporucijes) mozes li da nam pokazes neki primer tvog rada?

Sto se tice karike u lancu, ja bi rado bio jedna od tih karika, za nesrecu radim sam. Kao pocetnik bez tima ne dobijas poslove ko Avatar, vec neku 3d simulaciju od 30sec za koje veruj mi ti ne treba bas niko, ama niko vise.
Ne radim na igricama ali cisto sumnjam da jedan covek moze da odradi igricu sa 3d elementima sam, naprotiv mislim da si u igricama vise vezan za tim. Nekazem da je to gore, nasuprot vise ljudi, vise posla, veci projekti i vise para. Neznam samo kolko je tesko naci kod nas tim koji ce se ozbiljnije baviti igricama, iskreno nisam ni trazio tako nesto.

Moja licna poslovna iskustva sa nasim ljudima su veoma losa, zato vise i ne prihvatam ponude od nasih ljudi.
[ serbocop @ 14.06.2010. 01:41 ] @
Kad pricamo o filmovima...mislio sam bukvalno na filmsku kameru,glumce,....
ali OK ...u pravu si da za nekakve namenske, dokumentarne ili komercijalne
filmove ne treba veliki tim tj mozes i sam da uradis posao...a Avatar,Lords
of the Rings,...i ostali "blokbasteri" su DELA ogromnih timova (sto znas i sam)...

Sto se igrica tice, i tu si delimicno u pravu...ustvari kad sam napisao da mozes
sam da uradis nesto, naravno da nisam mislio na velike igre (velike u smislu
zahtevnosti,obima,izvodjenja i sl.),a slozices se da postoji mnogo "malih" igara
koje su zaradile i opstale mnogo vise od ovih "velikih" tipa TETRIS,PACMAN,SPACE
INVADERS ali i neke novije (pod etiketom POP CAP Gamesa,BigFish,RealArcadea,...)
...e ove poslednje tj "novije" bi mogle da budu interesantne kada pricamo o radu
pojedinca (opet u vizuelnom smislu)-specijalno onih koji "razbijaju" 3d, jer je jedno
od osnovnih merila kvaliteta tih igara (osim ideje) upravo grafika odnosno "scene",
uglavnom uradjenje u 3d...ovo je samo pocetak price i svako ko malo dublje "zagrebe"
videce da ima smisla "prouciti" ovo trziste...

Ovde je problem sto se u startu krece od Avatara i StarKrafta... :)

Potpuno te PODRZAVAM u tome sto ne radis sa "nasim" (ko to pre shvati, pre ce nesto
napraviti)...

Sto se tice mojih radova (ili radova mog studija) - ima vremena :D
Tek smo na PRVOJ-MALOJ igri :) Jedino sto je VELIKO jeste producent i izdavac-vec pomenuti
Big Fish Games.
[ kordun3 @ 14.06.2010. 10:54 ] @
labicko1 odlično se razumijemo ja i ti sto se tiče poly modela!

serbocop
ovdje su pomenute neke teze u ovoj temi pa se proširila rasprava,ja sam siguran da ce neko sa strane ko bude čitao izvući neke pozitivne zaključke iz ovoga za sebe,ako se malko i skrene sa teme misdlim da je to korisnije nego da tema leži mrtva na forumu,nismo pričali ništa van 3d modelinga,nemoj odma da nas nazivaš balvanima,nadam se da se zezaš....
[ MOHOK7 @ 14.06.2010. 12:41 ] @
Kordun:
"evo uvezao sam taj konvertovani .max model u mayu"
iskreno model je lošiji nego što sam ja očekivao......

Ako ces vec da "procenjujes i ocenjujes ono sto sam uradio onda to uradi sa mojim datotekama ne sa onima koje si naknadno "masakrirao" sa jos jednom konverzijom.
Kako funkcionira konverzija mozes lepo da proveris u datotoeci: 3d flash za www ili na max datoteci videces savrseno ciste povrsine isto tako mozes da otvoris max datoteku u attachmentsu ima savrseno ciste povrsine.
vrlo je neozbiljno to sto radis.




[ serbocop @ 14.06.2010. 14:53 ] @
@kordun ... nisam mislio na tebe (sad tek videh da si i ti "tamo negde" :)) ...
samo sam bio iznerviran sto je tema "krenula" u pogresnom pravcu ...

[ kordun3 @ 14.06.2010. 23:19 ] @
mohok,kakva konverzija,ovaj gore uvezen max model u mayu je bez ikakve konverzije,potpuno jednako izgleda i u maxu i u mayi,išao sam da instaliram max jer mi je potreban ovih dana zbog toga sto cu da pravim neke tutorijale za njega. evo ti pogledaj taj svoj .max model u 3d studio maxu,onaj koji si ti okačio,zamolio bi i ostale zainteresovane da se uvjere ako mi ne vjeruju!



ovdje skinite punu rezoluciju monitora 1680 X 1050 :

LINK ZA PUNU REZOLUCIJU

taman posla da radim idiota od sebe ovdje,a okačio si svoj .max model koji ima velikih problema sa površinama eto pogledaj i sam al stavi deblje naočare...
[ kordun3 @ 14.06.2010. 23:29 ] @
evo ajde da sakrijemo materijal na objektu,prikazaću alfa masku objekta renderovanog u maxu:



dakle jasno je o kakvom se kvalitetu površina radi,pogledaj te krzave lučne ivice na modelu

ako ni ovo nije vjerodostojno mohok,zamolio bi te da ti uradis render u 2k pa da pogledamo površine
[ joXit @ 15.06.2010. 02:28 ] @
kordun kako ne razumjes da je to online model izuzetne preciznosti a male datoteke. Ja do sada nikoga na ovom forumu nisam video da je uspeo valjano to postici.
Nemoj mesati babe i zabe! To su dva para cipela...
Ti programi za vfx nista ne valjaju. Znam ih sve odreda... Predji na Excel dok je vreme.
Pozdrav i postovanje s ove strane alpa. :-*

Nemoj da se zamaras Mohok. Uskocio ja mesto tebe. ;)
[ labicko1 @ 15.06.2010. 02:43 ] @
Ovoliki broj alpinista na ovoliko malom prostoru, nece dobro da se zavrsi :))))

Osecam da ce moderatori skoro da zatvore temu :(
[ kordun3 @ 15.06.2010. 02:55 ] @
kako mohok kaže klizav je to teren ,taj alpinizam,nije vam to ko jurasic park
[ pwaper @ 15.06.2010. 19:52 ] @
citiram labicka: Nije bas da je razlika mala, pre bih reko da je ogromna (tvoj model sa trouglicima je potpuno neprihvatljiv za bilo kakvu upotrebu), ali ovo sto si ti uradio je daleko od toga sto je prethodno navedeno. Ne kapiram sto kad si vec utrosio vreme da ovo uradis nisi koristio MOHOKov model, ili si mozda probao pa rezultati nisu bili po tvojoj volji. Uz to jesi li ovome sa trouglovima ubacio Mesh Smoot ??? Nisam nikad radios sa Cinema ali najverovatnije ima nesto poput Mesh Smoot u 3d MAXu.

Mislim da se i oni koji rade na filmovima i oni koji rade na igricama slazu da je jedna od odlika kvalitetnog modela savrsen mesh, bez trouglica.
Samo nemojte zaboraviti da svaka roba ima svog kupca i da cak i vase trouglice mozete uvaliti nekome koji ne zajteva a inema pare da plati za nesto bolje.

Primer:
Za arhitektonsku vizualizaciju investitoru se isplati da plati za kvalitetan model i animaciju, njegova zarada je ogromna i platiti nekoliko hiljada za odlicnu vizualizaciju koja ce mu pomoci u prodaji objekta ili ugovaranja posla za isti nije nikakv problem.
Sa druge strane imamo sitnog proizvodjaca kuhinja koji svoj proizvod ne moze da proda za vise od 200 eura, njemu ije i 5 evra za model moze biti mnogo, a bice zadovoljdan i sa najlosijem 3d modelom na trzistu.

Da se vratim na temu sta se vise isplati raditi, prvo procackaj trziste, vidi sta se vise trazi i gde ti mozes da se uglavis. Dali ces se odluciti za filmove ili igrice nije tolko bitno kolko je bitno da ti napredujes u tome i da posteno radis. Ovo sa radom je malo teze na balkanu jel je malo onih spremni da posvete po nekad i po nekoliko dana rada sa minimalnim spavanjem za neku relativno manju platu dok se ne probiju. Svi bi odmah da budu direktori i da rade za Hollywood i Blizzard.

Moj prvi projekat je bio 3d logo za nemu muzicku kucu , radio sam nedelju dana za 30$ i tip me je zezao maximalno, jos me za sledeci projekat koji sam radio za njega nije hteo isplati na kraju iako sam uradio sve sto je on zahtevao ( idiota imate svugde ne samo na balkanu). Trebalo mi je nekih 4 meseci da stignem do prosecne plate za zemlju srbiju. Tek posle godinu dana rada na dosta malih i nekoliko osrednjih projekata sam poceo zaradjivati bolju kintu. Kao pocetnik sam se javljao na po 100 projekata dnevno (vecina nisu bili vezani za 3d), ako ne zelite da utorsite dosta vremena, ako ocekujete posao od 8 sati dnevno pa posle toga mozak na ispasu, ja vam savetujem da i ne pocinjete.

Malo predugacaka post ali sam se barem malo vratio temi :)


Uradio bih ja to i sa mohokovim modelom kad bi ga on exportovao u .obj format, pa da ga mogu pokrenuiti jer cinema ne podrzava max format
[ LuckyBug @ 15.06.2010. 21:48 ] @
Pwaper hajde malo ozbiljnosti, to sto si ti uradio je smesno, topologija je ocigledno urnisana, ne postoji carobni stapic koji ce srediti onaj haos.
[ MOHOK7 @ 16.06.2010. 12:45 ] @
labicko1:
"Mislim da se i oni koji rade na filmovima i oni koji rade na igricama slazu da je jedna od odlika kvalitetnog modela savrsen mesh, bez trouglica."
Slozicu se sa tobom Labicko ali daleko je vaznije i za narucioca je osnovno da odradjeni 3D Model verno prikazuje original ili predlozak, prema mojim iskustvima niko od mudraca sa ovog foruma nije sposoban da to uradi.

Evo ti primer Audi A3 Filesize: 88,1 KB (90.308 Bytes) Pogledaj pazljivo model i class "A" surfacing 3D model je odradjen za igre i verno prikazuje original sa izuzetno mnogo detalja a pri tome je velicina datoteke smesno mala.


Pozdrav s ove strane Alpa
MOHOK

[ MOHOK7 @ 16.06.2010. 13:02 ] @
E moji mudraci i dalje tvrdim da nitko od vas nije sposoban uraditi valjan model koji zadovoljava kvalitetom i verno prikazuje original.
Svi odreda kad sam im predao posao zabrljali su.
Jedino za sta ste sposobni je pametovati po forumima.
MOHOK
[ Srđan Pavlović @ 16.06.2010. 13:03 ] @
Zaboravio si da pozdravis s one strane Alpa... ;)
[ MOHOK7 @ 16.06.2010. 13:26 ] @
Nisam zaboravio, uz taj post je neprikladno izraziti postovanje :-)
MOHOK
[ labicko1 @ 16.06.2010. 13:26 ] @
Sada MOHOK necu ualziti ponovo u pricu o kvalitetu modela, nemogu vise da ponavljam nego ima jedno pitanje o tom tvom java programu od 10k eura. Nije valjda da ne moze da se koristi neki mat materijal, zasto sve mora da napravis da tolko sija, bole oci od tolko sjaja pogotovu na drecavim bojama.
[ LuckyBug @ 16.06.2010. 13:36 ] @
[ MOHOK7 @ 16.06.2010. 14:10 ] @
Naravno Labicko:
Zemicka
Samo jedan matiran materijal
Rampa dva materijala kromirani metal sjajan drvo matirano
sto se ostalih modela tice gledamo da verno prikazemo original sto kod online aplikacije nije uvek lako svi modeli imaju naznacen broj materijala u uglavnom svi odreda imaju razlicitu refleksiju.
LG KP 170 pogledaj pazljivije model ima sest materijala i svi imaju razlicitu refleksiju i transparentnost.
Rekoh ti da je izrada modela za igre (online aplikacije) vrlo vrlo klizav teren.
MOHOK
PS
"Srecna greska" rec je o modelima za igre i filmove svako radi modele na nacin koji smatra najboljim, to sto ti ne umes da radis nekim metodama ne znaci da su te metode zabranjene ili da ne valjaju.
[ SreckoMicic @ 16.06.2010. 18:26 ] @
Ako stvarno zelite da znate koji su najbolji pristupi, pogledajte malo oglase za poslove po Blizzardu, EA, Dreamworks, Sony i sta oni traze da vi kao buduci radnici znate, koje programe, koji tehnike, bice vam jasno.

Evo svezih linkova pa proceniti sta vam je u interesu da znate da radite, ne treba da budes mudar da dodjes do zakljucka, bez obzira sa koje strane Alpa si:

Game
Film
[ serbocop @ 17.06.2010. 00:01 ] @
Da li je moguce da ovaj s`one strane
moze nekom da "zavali" onu ZEMICKU za 20e ?!?
I da si je napunio NUTELLOM, mnogo je :)
[ labicko1 @ 17.06.2010. 00:43 ] @
Serbocop mislim da ovo tvoje pitanje daje najbolji odgovor na naslov ove teme.

Mozes ti da napravis avion a nemas kome ili ne umes to da prodas, dok cu se ja obogatiti prodajom klikera jel sam naiso na pravog coveka u pravo vreme i ubedio ga da ce mu zivot biti bezveze bez mojih klikera.

Ako misli da je to bas tako lako pitaj mohoka da ti pozajmi zemicku i probaj ti da je uvalis nekome za 20 eura :)
Cene na zapadu su drukcije od onih na istoku, obicna html stranica u NY je 700$ kod nas 50$ u Pakistanu 30$. Nebih ovde stavio cene 3d animacija jer imas razne kvalitete ali ti je u 3d animacijama jos veca razlika u cenama.

Mislim da je Srecko dao dobar savet, ako hoces da se odlucis cime da se bavis moras malo da istrazis trziste, vidis koje texnike treba da naucis, vidis sta se vise trazi, gde mozes lakse posao da nadjes. Jer nemojte se nadati da u jednom ima manje posla nego u drugom, ako hoces zaradu moras raditi, vremena kafe pauza je proslo, ono sto je meni bitno je da radis ono sto volis, jel je tona kraju najveci pogodak u zivotu.

Za pocetak imate Elance, Rentacoder, Getafreelancer ... to vam je mnogo bolje nego turbosquid ili slicni njemu (znam da ce me mnogi kritikovati zbog ovog ali Turbosquid je samo gubljenje vremena).
Jos da naglasim da na ovim sajtovima imate mnogo vise poslica za nesto sto je blize filmu ( archi vizualizacije, 3d proizvodi, 3d logo, sitne 3d reklame i vizualizacije), sto se tice igara tu su redji poslovi, barem je tako bilo kada sam ja vise njuskao po njima.

Ako neko zna dobar sajt gde se moze naci poslovi sto se tice igrica nek da neki link, bio bi svima koristan.
[ MOHOK7 @ 17.06.2010. 10:00 ] @
Dobro je da smo se vratili na temu.
Dobro uhodahe igre u osnovi donose daleko vise para nego filmovi, to znaci da vlasnici i manageri dobijaju vise ali to ne znaci automatski da suradnici vise zaradjuju.
Ako imas nameru raditi 3D modele i prodavati ih na portalima poput turbosquida onda odradis model postavis ga tamo i molis boga da nekome upravo nesto takvo treba i da ce da te nadje. Tu modele prodaju uglavnom ocajnici koji nemaju nista drugo i oni koji su te modele vec jednom masno naplatili pa su ih postavili cisto da bi mozda podigli jos koju kintu za odradjen i odavno naplacen posao. Vrlo lako mozes ustanoviti kolika je tamo "zarada" za modele koje ces raditi nedelju dve dana neces dobiti vise od stotinjak dolara ako ih uopce prodas.
Stvar je posve drugacija ako si sposoban odraditi valjan 3D model prema dostavljenom predlosku za poznatog kupca. Tu mozes vrlo pristojno da zaradjujes.
Cene za takve poslove idu i preko 100 EUR po radnom satu opet ovisno o tome koliko si brz spretan i kvalitetan.
Tu nemoj mesati babe i zabe ti kod kupca mozes za dati proizvod postici odredjenu cenu na primer 300 Eura i ako si ga u stanju odraditi za tri sata eto ti pristojne plate ako ga drljas dva meseca onda je situacija drugacija.
Pri tome ako hoces da dobijes posao i da ti bude pristojno placen obavezno je da:
1) Tvoj 3D model verno prikazuje original
2) da imas kratke rokove isporuke
3) Nudis usluge kojima konkurencija nije dorasla ( na primer vizualizacija gradjevine je kompletna truba tu mi se svaki dan nude indijci sa savrsenim stvarima za nekoliko dolara po radnom satu)

Sto se mudraca i pametnjakovica sa ovog i tome slicnim forumima tice dobro je razmotriti i njihove savete ali obavezno uzmi u obzir da (prema mojim iskustvima) niko od njih nije sposoban odraditi valjan model po zadatku. Ono sto oni odrade jedva da i priblizno lici na zadani objekat. Oni uglavnom drljaju pa ono sto na kraju ispadne postavljaju na portale i tvrde da su upravo tako nesto hteli.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ MOHOK7 @ 17.06.2010. 10:58 ] @
Budes li radio 3D modele za odredjenu nameru uzmi u obzi sledece:
1) filmovi
Tu se 3d model prikazuje posmatracu vrlo kratko cesto samo delic sekunde i kod animacije je vecim delom "zamagljen" da bi se bolje prikazali pokreti tako da posmatrac uglavnom nema priliku da zapazi sve i jedan najmanji detalj tako da tu moze proci mnogo toga.
2) igre
tu sam vec u prethodnim postovima naveo sta je odlucujuce za model da se ne ponavljam
3) Online aplikacije i deo igara.
Tu je stvar vrlo vrlo nezgodna i zahtevna model mora da ispuni sve zahteve koje inace ima za igru i pri tome posmatrac ima priliku da ga satima vrti prevrce zumira i pronadje sitne detalje koji nisu savrseni. Bukvalno da ti nadje "dlaku u jajetu"
Sve one greske koje su uspeli pronaci na mojim online modelima ne bi u filmu a ni u online igrama primetili ni u bunilu ako nista drugo ono stoga sto se takvi detalji uglavnom retusiraju, odradi se render kojim se to pokriva a posmatrac nema priliku da ga satima cacka i prevrce osim toga radi se o real time 3d modelima render se radi direktno na racunaru posetioca tako da rezultati ovise o stotinama razlicitih faktora ovisnih o konfiguraciji pojedinih racunara.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ labicko1 @ 17.06.2010. 11:41 ] @
da razjasnimo neke stvar, MOHOK jel si uspeo prodati jos kome neki od tvojih modela, ili sve uvaljujes samo tvom prvom komsiji koji ima online prodavnicu?
Kao sto rekoh lepo je ubediti nekog da bez tvojih jeftinih klikera ne moze da zivi, pogotovu kad je to u pitanju prvi komsija :) Dobra ti je ovo cena 100eura za sat, jel tolko naplacujes svoj rad? Ovo zadnje pitanje ce MOHOK preskociti :)))))

Na kraju mislim da smo o ovome pricali previse previse puta, i to godinama, MHOK je uspeo da zatvori na desetine tema sa svojim skenerom, a kada ga god neko napravi na magarca on kaze pa ja radim samo modele za web (iako to nema nikakve veze sa datom temom) a to mu je kao vrh texnike iako vecina normalnih ljudi tako nesto nebi okacio na svoj sajt. Ovde ti je kordun vec pokazao nedostatke tvojih modela ali si se tada ucutao i nije bilo komentara sada opet dizes glas pa sve iz pocetka.
[ MOHOK7 @ 17.06.2010. 11:44 ] @
Naravno labicko na stocku prodajem po drugi puta modele koji su uradjeni za poznate kupce i naplaceni.
Sto ne znaci da je posao uhodan stvar je posve nova i treba raditi na marketingu ali interes je osobito u zadnjih par meseci izuzetno jak svi pricaju o 3D i Web 3D ali retko ko je uspeo da to prakticno odradi.
Razmisljamo i o varijanti da postavim iste modele na portale poput turbosquid ili flat pyramid cisto da bih se dokopao posetioca i novih kupaca.

Isto tako radimo na paketima proizvoda kao sto je na primer:
"3D hendi shop" gde kupac dobija robustan webshop i odredjeni broj hendi modela u 3D postavicemo ga na Amazon ( to je vec dogovoreno ) i eto prometa i kupaca ne moram ti pricati o tome kako je dobro resen SEO kod Amazona.
Sta god da trazis na google Amazon je u prvim rezultatima.
Rekoh da jos uvek radimo na marketingu.

Prosle nedelje sam obavio pregovore sa jednim od vodecih svetskih koncerna elektronike ( da ne siljim razanj a zec jos skakuce u sumi ) bubnio sam mu ponudu za pojedine modele izmedju 1600.00 i 12 000.00 eura po komadu. Tip nije ni trepnio jos je izneneadjeno dodao da su cene prihvatljive, ako to progutaju onda smo na konju.

[Ovu poruku je menjao MOHOK7 dana 17.06.2010. u 12:55 GMT+1]
[ MOHOK7 @ 17.06.2010. 11:56 ] @
U svakom slucaju mogu od toga pristojno da zivim bogat nisam ali se kao i svi ostali nadam :-)


[ MOHOK7 @ 17.06.2010. 12:09 ] @
Stvar bi bila daleko bolja kad bi imali pouzdane suradnike koji bi mogli valjano da odrade 3D modele onda bi se mogli vise koncentrirati na prodaju.
Ali kome god sam dao posao zabrljao je i to zestoko, sve dok nisam mudracima sa ovakvih foruma dao konkretan job imao sam iluzija da su u stanju da odrade posao.
Bas zato mi je muka kad pocnu da mudruju i traze dlaku u jajetu a sami nisu u stanju nista konkretno da odrade, lova nije problem uredno odradjene poslove placamo po dogovorenoj ceni odmah i bez otezanja.
MOHOK
[ serbocop @ 17.06.2010. 13:22 ] @
`bem ti ...sta radi ovaj covek ...i koncerni i Amazon ... ma idi....
loodilo mozga...
[ kordun3 @ 17.06.2010. 15:11 ] @
mohok ja sam mislio da si ti ozbiljniji čovjek ,bez zezanja!
[ kordun3 @ 17.06.2010. 15:21 ] @
mohok,dal si ikada u ruci imao poligonalno "čist model" velike kompleksnosti,ja sam gotovo ubijeđen da nisi nikada,da si u takvo modelovanje upućen ne bi ti palo na pamet da se prsiš savršenim modelima punim trouglova.
na dosta mojih argumenata nisi ništa odgovorio samo si napravio pauzu od par dana na forumu (zbog nedostatka vremena naravno) i nastavljaš po starome,znam takve njuške,sa takvom filozofijom.ne planiram se uopšte svađati,ali zamolio bi te da ne ponižavaš nas ostale bez argumentacije potrebne za tako nešto.ima ovdje ljudi koji itekako znaju da modeluju,ima i onih koji znaju da modeluju čiste modele,koji su izuzetno bitni ne samo zbog grafičkog prikaza modela i komponenti na njemu već još i više zbog kvalitetnog skeletovanja i animiranja objekata,ako ti model nema čistu topografiju ,a tvoji imaju katastrofalnu,slobodno može da se zaborave neke tehnike animacije,to naravno zavisi i za industrijsku vizuelizaciju,također bez čiste topologije nema ni vrhunskog teksturiranja modela,jer ce da vam teksture budu očaj na modelu,samo je pitanje ko je navikao na kakve standarde ,neko i ne zna za bolje pa misli da je njegovo vrhunac,zbog toga posebno početnicima predlažem da se informmiraju na što više strana,internet otvara fantastične mogućnosti za te stvari,dakle početnici ne slušajte pojedince ,samo primite k znanju informacije a kompletnu svjest o datoj temi formirajte sami!
[ MOHOK7 @ 18.06.2010. 06:52 ] @
Kordun naveo sam cinjenice iz osobnog iskustva, niti jedan od svih njih nije u stanju da odradi posao po zadatku zalosno je ali je tako.
Davao sam poslove i niti jedan nije odradio posao valjano do kraja jedva da su u stanju odraditi obicnu garsonjeru o kompleksnim stvarima ne mozes ni sanjati.
Daj nekome od njih konkretan job pa ces se uveriti.
Ne zameri ako nisam odgovarao na konkretna pitanja mozemo otvoriti posebnu temu i tamo cisto argumentovano o tome imam poprilicnog iskustva u 3D, nacin na koji radimo je rezultat dugogodisnjeg iskustva, prilagodjavanja trzistu i zahtevima kupaca nije savrsen ali je u ovom casu najbolji moguci po principu: dobar konj ima sto mana a rdjav samo jednu, ne valja.
pwaper
Punu cenu mozes dobiti ako osobno preuzmes job i isporucis ga kompletnog sa svim detaljima koje narucilac hoce ako radis kao suradnik na delu posla situacija je drugacija dobijas freelance honorar opet ovisno o tome kako se pogodis.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK



[ MOHOK7 @ 18.06.2010. 07:07 ] @
Kada je posao u pitanju vrlo sam ozbiljan.
U ponedeljak preuzimam nalog od poznatog kupca i preuzeti cu samo onoliko koliko smo u stanju valjano i na vreme odraditi i to modele koje mozemo dalje prodavati na stocku, vise od toga ne iz prostog razloga sto nemam kome predati posao.
Ako te zanima kako to hoda sa "3D majstorima" sa ovog foruma mogu postaviti nekoliko modela pa ces videti koji uzasi ispadaju. Sami 3D modeli ne lice ni otprilike na predlozak ne umeju da dodaju ni materijale a teksture su posebna prica.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ MOHOK7 @ 18.06.2010. 07:14 ] @
A sto se trouglova i cetverouglova tice :-)
Sve i jedna mreza se sastoji od trouglova cetverouglovi su isforsirani prikaz da bi se u neku ruku olasala obrada ostavljamo naglasene trouglove jer je shader koji koristimo neuporedivo bolji.
jos jednom te pozivam da otvoris temu:
"Kako doci do valjanog 3D modela" pa mozemo tamo osobno cenim argumentiranu diskusiju uvek mozes nesto novo i valjano da saznas.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa

MOHOK
[ labicko1 @ 18.06.2010. 10:29 ] @
Razlog sto nisi nasao nikog da ti odradi valjan model je to sto ga placas 5$ po modelu (ovu cifru si nekoliko puta spomenuo sam na ovome forumu). Za te pare niko ozbiljan nece ni komp ukljuciti :) Tu sad dolazi ona tvoja prethodna prica od 100eura na sat ( nesto slicno ko ona pesma 200 na sat :))) ) to mu po tvojoj racunici dodje oko 120 modela na sat. Auuuu covece pa ti si masina :)))

Sada sto se tice otvaranja nove teme "Kako doci do valjanog 3D modela" mislim da bi tebi bilo mnogo korisnije da krenes MOHOK i malo da ucis, nabavi neku knjigu, odgledaj neki video toturial ( knjiga valjda znas sta je, a za video toturial cu ti poslati linkove ako nemozes da se snadjes ). Ali mozda MOHOK ti smatras da su sve te knjige i svi ti video toturiali na kojima rade jedni od najboljih majstora u industriji, jedna velika velika glupost. Ma sta ce tu neki amer koji ima 10 godina skolovanaj i 20 godina radnog iskustva u 3d domenu tebe MOHOKa sa zavrsenim svih 8 razreda iz Donju Dubravu da uci kako se pravi 3d model.

O onome sto pise kordun pravis se da nisi procitao, jel naravno i ne razumes o cemu covek pise. Drzi se ti tvog komsije i zemicke i prestani vise da pises gluposti na ovom forumu, i nemoj ali molim te nemoj vise da se javljas na postove kao nemas nista da kazes u vezi teme. Ovde jos niko nikad nije otvorio temu o web modelima i skenerima, a ti u svaku temu uvlacis to. Otvori si jednu tvoju temu o tome pa pisi tamo kolko ti je volja.
[ MOHOK7 @ 18.06.2010. 11:05 ] @
Labicko placam izmedju 15 i 20 EUR po radnom satu i najkasnije drugi dan nakon isporuke uglavnom snosim i troskove bankovne transakcije tako da free lancer dobija cistu sumu.
Ako te tkogod priupita da mu uzmognes kazati.
jedini problem je u tome sto takvi poput tebe nisu sposobni odraditi model po zadatku

MOHOK
[ MOHOK7 @ 18.06.2010. 11:08 ] @
Labicko Lepo sam rekao u prethodnom postu:
Punu cenu mozes dobiti ako osobno preuzmes job i isporucis ga kompletnog sa svim detaljima koje narucilac hoce ako radis kao suradnik na delu posla situacija je drugacija dobijas freelance honorar opet ovisno o tome kako se pogodis.
Ti ne samo da ne znas da odradis model izgleda da ne umes valjano ni da citas.
Ima "suradnika" koliko hoces i svima odgovara cena za posao jedini problem je sto retko tko ume da odradi posao ti pripadas toj skupini.

MOHOK
PS
Labicko nije lepo lagati hajde pronadji post gde sam rekao da placam 5 $ po modelu ??
[ kordun3 @ 18.06.2010. 13:39 ] @
mohok ,možda i jesi djelomično u pravu,ali ti fali jedna plemenita osobina,a to je da imaš naklonost prema svojim korjenima,vidiš,ja da sam u poziciji kao ti ja bi posao davao uglavnom našim izmučenim ljudima,dosta njih je katastrofalno proslo u ratu,zadnje sto bi radio bi bilo da ih ismijavam i diskvalifikujem,to je prva stvar koja mi se urezala u utisak čitajući tvoje postove.
naši ljudi su mnogo dobri u svjetu 3d grafike i čuveni su stručnjaci u toj oblasti,najveća firma za filmske specjalne efekte npr je light & magic u kojoj je eto sasvim slučajno srbin bio vođa čitavih timova koji su radili za potrebe holivuda.kod nas ima velikih talenata samo uslovi su vrlo loši,ne zaboravi to,prvo nemamo kvalitetna sredstva za edukaciju pa onda sve ostalo.vidis ja sma cisti amater,ne zivim od toga,ali upravo radim jedan solidan web sajt gdje cu da pomognem našim klincima i početnicima uopste onoliko koliko sam u mogućnosti...
[ kordun3 @ 18.06.2010. 14:58 ] @
Citat:

MOHOK NAPISAO:
Kada je posao u pitanju vrlo sam ozbiljan.
U ponedeljak preuzimam nalog od poznatog kupca i preuzeti cu samo onoliko koliko smo u stanju valjano i na vreme odraditi i to modele koje mozemo dalje prodavati na stocku, vise od toga ne iz prostog razloga sto nemam kome predati posao.
Ako te zanima kako to hoda sa "3D majstorima" sa ovog foruma mogu postaviti nekoliko modela pa ces videti koji uzasi ispadaju. Sami 3D modeli ne lice ni otprilike na predlozak ne umeju da dodaju ni materijale a teksture su posebna prica.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK


ajde postavi koji model da vidimo o čemu se radi ,ja sma ovdje malo površno gledao radove nekih članova okačene na ovom forumu i u zadnje vreme ima sve više sjajnih radova,al treba uzeti u obzir i to da ljudi često ne vole da kače svoje radove na ovakva mjesta,znači uvjeren sam da ima sjajnih modelara,evo uvjeren sam da ovdje u ovoj temi se javljaju bar trojica koji znaju da super modeluju,neću nikog da imenujem
[ labicko1 @ 18.06.2010. 15:42 ] @
Hmm nemogu da odradim model po zadatku, odakle sad pa to ?????

Tvoje reci su bile pre koji mesec da kako smo mi svi glupi, da su nasi modeli preskupi, i da samo ti MOHOK- pametni moze da uradi kvalitetan model za 5$, jos si nekoliko puta ovde postavljao male oglase za one koji hoce da rade valjda za tu sicu :) Valjda ti se niko ozbiljan nije javio pa od tada kudis sve kako neznaju da odrade model za tebe. Sada odjednom ode cena na 15-20 eura :))

A sto se tice tvojih velikih klijenata, pa vec 2 godine ih najavljujes, a izgleda sve sto radis je za tvog komsiju :)))
E i jedno pitanje, po kojoj ceni prodajes ovaj review :)))) customer review na prodaji

Sto se tice tvoje takozvane niske cene, pa po istoj ceni se negde prodaju Archimodel kolekcije tu su negde oko 100 eura DVD. Ali ipak sta je Evermotion prema tebi :))))

Ali izgleda samo ti i niko drugi na ovome svetu mozes da isporucis model u roku, i samo ti i niko drugi ne moze da uradi dobar model, i sa mo ti i niko drugi ne moze da radi po nizoj ceni. Milim da je ovo vec medicinski problem ....


Iako sam probao da ovu temu vratim nekoliko puta u njen tok MOHK cisto ne moze da zivi a da ne zatvori jos jednu temu. Opet pitanje dali si ti ikada na ovom forumu napisao ista uvezi date teme ????
[ MOHOK7 @ 18.06.2010. 16:48 ] @
pwaper
mislim da imas dovoljno postova da bi mogao zakljuciti o kakvom je poslu rec.
Isto se tako moze oceniti tezina i ozbiljnost ucesnika u "diskusiji"
Mudruju ocenjuju pljuju ali do sada nitko od njih nije pokazao niti jedan jedini online model.
Po svoj prilici sam u pravu sa tvrdnjom da je jedino sto znaju pametovati po forumima da imaju sto pokazati vec bi to uradili.

MOHOK
[ MOHOK7 @ 18.06.2010. 17:15 ] @
evo ti pa uporedjuj:
SAMSUNG B2100 online model na www.stock-3d.com
SAMSUNG B2100 isti model na stranici koncerna.

lepo moze da se uporedi mi smo odradili Brown (smedji) model dok je na stranici black (crni)
Labicko lepo ti nama pokazi online model koji si uradio pa da ga mozemo uporediti kako verno prikazuje originalni model.
Do sada to nisi uradio neces valjda priznati da sam u pravu da znas samo da pametujes po forumima??

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ SreckoMicic @ 18.06.2010. 18:38 ] @
Evo jednog mog, svojerucno modelirao, razvio UV mape, napravio teskture, odradio materijale, postavio render ... (bez skenera), odradjeno za 2-3 dana (Luxology Modo). Sve quad, polygon tehnika (klijent tako zahtevao). Odradjeno prvo kao high-poly kasnije lako prebaceno na low poly (to nije bio moj deo posla), generisanjem normal mapa sa high poly modela na low poly. Ovo je proces u 90% slucajeva kada se rade modeli za game engine. Ovaj mogu prikazati, ali sam ovakvih odradio oko 40 komada. Za svaki ista procedura.



Ajd svi da izvadimo one stvari na sto pa da se zna ko sme a ko ne sme da prica ovde...
[ MOHOK7 @ 18.06.2010. 20:17 ] @
Srecko srecko :-)
Ti jos uvek ne razlikujes 3d realtime online modele od jpg datoteke.
[ labicko1 @ 18.06.2010. 21:41 ] @
Tema je : "Igre ili Filmovi" nigde i ne mirise ne pise smesni mali www modeli ok cijeg sjaja boli glava.

Ovo cisto postavljam da ne mislite da nikad nista nisam uradio 3d product view ovo nema mnogo veze sa ovom temom ali nesto blize onome sto MOHOK radi

i evo jos i dve slicice, mozda sam ovo trebao da skeniram ali sam los plivac a jos gore ronim na 3000m ispod, pa sam odlucio da ih cisto uradim u MAXu





Moji radovi su daleko od nekog extra kvaliteta (Sreckov rad je mnogo bolji u svim pogledima), ali kao sto sam mnogo puta rekao svak roba ima svoju cenu i svog kupca. Na kraju treba se upitati sta mi ustvari uopste radimo, dali treba da uradimo nesto lepo za oko, da su sve texture, svi materijali i sve senke na mestu, ili to kako ono u prikazu izgleda nema veze vazno da su sve dimenzije na mestu ( ovo sa dimenzijama je diskutabilno, procitajte Kordunov post na prethodnoj stranici o 0.02mm). Dali je Srecko pogresio za 1mm niko nece primetiti, a kada bi prodavao svoj model za istu cenu ko MOHOK mislim da bi se svi jednoglasno odlucili za njegov.


Ovo je vec daleko otislo od teme, pa bi bilo lepo da se na nju i vratimo.
[ kordun3 @ 18.06.2010. 21:46 ] @
srećko majstor si ,svaka čast!!!
mohok a zašto misliš da su on line modeli bitni,meni su on line modeli najobičnije smeće,šta više ja ih mrzim,jer na ništa ne liče,ne znam zasto forsiraš on line modele ,dok ovakve radove poput srećkovog mobilnog telefona npr obožavam,ti sa svojim CAD alatima nikada nećeš postići ovu fotorealističnost kao srećko,dalje srećko može da koristi svoj model za ilustraciju u nekom magazinu,na nekom bilbordu npr,moze da nakaci na sajt ,moze da koristi za video i za sve ostalo sem igrica,mada moze lako to da optimizuje i za igrice,a ti svoj on line model mozes samo da okacis u neki prozorčić na internetu da ga drugi vrte a izgled toga je vrlo loš,nerealan ,odbojan,bar onome ko ima smisla za neku estetiku a ljudi koji se bave 3d-om bi trebali da imaju taj smisao.
[ serbocop @ 18.06.2010. 23:55 ] @
Sticajem raznoraznih okolnosti znam da su ljudi (dobra vecina), koji su postovali
na ovoj temi, nadprosecni i vrlo talentovani 3d umetnici (u pravom smislu te reci) !
Svojim razmisljanjima (ne samo na ovu temu) mogli bi da razjasne i nauce mnoge
koji pocinju ili razmisljaju da se bave ovim poslom.

Nazalost, postoje i likovi kojima nista od navedenog nije cilj (iako uporno tvrde
suprotno).Njihova sujeta i kompleksi im ne dozvoljavaju da ozbiljno razmisle o cemu
pisu i da li ce svojim pisanjem nekoga (u najmanju ruku) uvrediti i isprovocirati.

Nije mi jasno, odakle tolika potreba za hvalisanjem i samo-reklamiranjem i to pred
ljudima za koje istovremeno tvrdis da nemaju pojma i da je bilo kakav zajednicki posao
nemoguc.JADNO i BEZOBRAZNO s`one strane Alpa!

Izvinjavam se zbog "off-topic"-a.Necu vise postovati ali, cu svakako nastaviti da pratim
dokle "ide" ljudska glupost i sujeta - verovatno do "zakljucavanja" teme (nije prvi put).

[ abishai @ 19.06.2010. 09:58 ] @
Al se vi igrate gluvih telefona :)

Nazalost ovakve teme uvek odu u pogresnom pravcu :(.
I stvarno mohok, kakve veze imaju modeli za web sa movie i game industrijom? (ajde u game i mogu da upadnu, ako je tako nesto u pitanju, ali ovde sam siguran da se nije mislilo na web).

Drugo, koliko ljudi je radilo na igrama ili filmovima? Koliko ja vidim dva coveka koja su se javila (jedan sigurno). Pustite ljude koji rade na tome da daju savete ili informacije pokretacu teme, a ne igrate se gluvih telefona...
[ MOHOK7 @ 19.06.2010. 20:48 ] @
Abishai
Modeli za web i game industriju su jedni te isti modeli ono sto mozes da koristis u www mozes da koristis u game industriji.
Imaju apsolutno iste zahteve za izradu.
MOHOK
[ MOHOK7 @ 19.06.2010. 20:57 ] @
Srecko ides preko granice dobrog ukusa
ti znas ja znam i to je dovoljno
bolje da se ne brukas mislim da jos uvek imam one tvoje "brljotine" i da ti ne ide u racun da ih podignem da ljudi uporedjuju sa cime se predstavljas i koji "kvalitet" isporucujes.
Mislio sam da si prestao sa tom praksom naobecavas se zlatnih koka a kad ti covek da posao ne umes da odradis ni obicnu garsonjeru po zadatku.

MOHOK


[ SreckoMicic @ 19.06.2010. 23:26 ] @
Citat:
Ti jos uvek ne razlikujes 3d realtime online modele od jpg datoteke.


Granice ukusa, ti ces mohok o tome da pricas? Stvarno da ne znam koliko godina imas ....


Citat:
bolje da se ne brukas mislim da jos uvek imam one tvoje "brljotine" i da ti ne ide u racun da ih podignem da ljudi uporedjuju sa cime se predstavljas i koji "kvalitet" isporucujes.
Mislio sam da si prestao sa tom praksom naobecavas se zlatnih koka a kad ti covek da posao ne umes da odradis ni obicnu garsonjeru po zadatku.


Ovo da nije tuzno bilo bi smesno, ovo bi trebalo da bude ucena ili sta :) pa ja u mom portfoliu iz tog perioda imam jos vecih brljotina, mogu ih slobodno postaviti ovde, cisto da ljudi znaju kako ne treba raditi. Ali neces verovati sad zivim od tog 3D, cela porodica, i pored tih brljotina sa pocetka. Cudo, a? Prosto je jace od tebe da budes takav lik. Nemam nista protiv tebe i to sto sam napisao nije se odnosilo direktno na tebe, ali vidim pogodi te. Covece pa ljude ovde ne interesuje sta skener moze, pljujes po svacijim radovima a ti ili palis skener ili Arcon, ne razumem. Primer Luckybug-a kojeg pljujes, pa ja licno znam da momak rastura, i znam na kojim game naslovima je radio, a ti ga napadas, bukvalno samo iz sujete i nista vise, nemas ni jedan valjan argument. Ta arogantnost koja te krasila nekada, je sada jos gora. Strasno da neko moze biti takav, u svakom slucaju ja i ti smo zavrsili svaku diskusiju.

[ MOHOK7 @ 20.06.2010. 08:02 ] @
Srecko to upravo potvrdjuje moju prethodnu tvrdnju.
mudrujes delis"pametne" savete kacis ovde "radove" ali kad ti covek da posao nisi u stanju da odradis jednu obicnu garsoneru i to su cinjenice.
Ne vidim niti jednog razloga da se to otvoreno ne kaze to je iznosenje konkretnih cinjenica sta je tu arogantno ?
MOHOK

[ labicko1 @ 20.06.2010. 12:50 ] @
Auuuuu ovo je za plakanje .... ovaj decko je skroz puko. Zalosno je da se covek vec kao godinama bavi ovime a da nekapira i najosnovnije stvari. Nek mu je bog na pomoci jer mu mi ovde nemozemo pomoci.


Sada da se vratim na temu. Za one koji razmisljaju da ide u stranu 3d za film. Veoma vazna stvar vam je i hardware, pocece te da radite od malih animacija, vreme rendera vam je veoma bitno, zato bi trebali da ulozite za pocetak barem u jedan top komp (MOHOK se nece sloziti posto kaoko on rece za 3D ti nije potrebno nista jace od P4). Ovde vam je brzina procesora najbitnija, pa kolicina RAM-a, i na kraju grafika. Obavezno cim skupite dovoljno para ulozite i u drugi komp. U principu lepo bi bilo da imate malu kucnu farmu od 6-10 kompa. Moze se raditi i sa jednim slabijem kompom ali cete rendirati nekoliko nedelja za 3min animacije ili cete morati smanjiti kvalitet rendera (ja cesto ovo moram da radim kada mi klijent da premali rok za izradu projekta). Mozete naravno uvek koristiti online renderfarme ali su njihove cene prilicno skupe, i na duzi rok se vise isplati napraviti svoju malu farmu.
[ deepwhite @ 20.06.2010. 15:58 ] @
Zasto se svaka tema o 3d zavrsava leprsavim mohokovim modelima?
Neka ga neko gaguje lol
[ Brucelee @ 20.06.2010. 20:28 ] @
'oces Kouros ili Brut?
[ MOHOK7 @ 20.06.2010. 20:35 ] @
Vrlo konkretno pitanje :
Dal je iko od vas sposoban da odradi valjan 3D model za igre ?
(Koliko je meni poznato svi odreda umete samo o tome da pricate)
MOHOK
[ kordun3 @ 20.06.2010. 22:35 ] @
naravno da ima među nam sposobnih za kvalitetne modele za potrebe video igara.vidiš mohok,tvoja izrada modela i njihovo konvertovanje u poligone nemaju sta da rade u svjetu igrica,ti ne mozes biti konkurentan sa kvalitetom modela tu nikako,pa valjda covjek koji od nule ručno modeluje poligon po poligon razmisljajuci o topologiji i finalnom cilju ostvari optimalni model koji ne samo da ima minimalan broj poligona vec moze da izgleda fantastično oštro,čak kad su najkomplikovanije površine u pitanju,sto cu i da dodatno prikazem ilustrativno ali u novoj temi,ne ovdje.uostalom nisam cuo za nijedan game studio koji koristi 3d skener..tvoj model moze da izgleda priblizno takvom modelu,ali to su uglasti modeli koji su koristeni tokom 90-tih i pocetkom 2000-tih godina u game industriji,stvari su se promjenile,next game modeli se rade u quad poly tehnici zbog glatkog prikaza,kao rezultat toga modeli imaju cesto duplo manje poligona nego kada se koriste trouglovi,a sama topologija modela je daleko cistija,za ljudski mozak prirodnija.naravno takvo modelovanje je dosta teže,mnogo je lake udariti poligonima dijagonale da dobiješ prelaz kakv ti hoćeš al to jednostavno ne moze da se poredi sa modelom koji ima cetverouglaste poligone.dalje savremene 3d aplikacije koje koriste poligone kao jedan od načina modelovanja podrzavaju poligonalne povrsine i preko 4 ugla,a ti se jos vrtiš sa trouglićima.pokušao si nas koji pominjemo quad poligone demantovati tako sto si pomenuo da se ionako sve pretvara u trouglove prilikom renderovanja,to jeste tačno,ali sta mene briga kako render masina vidi geometriju,isto kao sto me nije briga kako vide asembler aplikacije u mojoj maticnoj ploči,bas me briga za to,mene zanimaju finalni rezultati....
[ deepwhite @ 20.06.2010. 22:49 ] @
Lepo receno kordun za te nazovi "quad poligone". Mozda bi sve to bilo kako ti kazes ali postoji jedan problem - a to je graficka kartica. Poligoni su UVEK, ali UVEK, povrsine oivicene vektorima koji su spojeni u tri tacke. Jednostavno tako funkcionise 3d grafika i ti tu ne mozes nista. Takodje kad koristis modelovanje sa poly modifikatorima, prilikom eksportovanja svaki eksportni plugin konvertuje poli u mesh, i to iz prostog razloga, jer kako sam vec rekao, 3d grafika je vektorski prikaz modela sacinjen od povrsina koje su triangularne odnosno trouglaste.
"Quad poligoni" kako ih ti nazivas ne postoje jer ono sto vidis u programu za modelovanje je u stvari dva spojena poligona. Da bi ti ovo bilo jasnije nadji neki nvidia "model viewer" pa se uveri sam, ima ih na netu.
Izuzetno je bitno kako masina renderuje objekte jer je to glavna optimizacija, tj. glavno opterecenje za graficku i za procesor. Moras da imas na umu, ako se bavis gejmom kako sve to funkcionise jer ces inace u odredjenom trenutku doziveti neprijatna iznenadjenja.

@mohok meni nisi dao nista da ti uradim, prema tome, molim te, kad kazes svi budi odredjeniji.

[Ovu poruku je menjao deepwhite dana 21.06.2010. u 00:05 GMT+1]
[ labicko1 @ 20.06.2010. 23:50 ] @
Mislim da me je neko ismevao pre godinu dana kada sam reko istu stvar o poligonima. Sa druge strane mozes ti modelirati i u MESH ali na kraju opet pazi da ti svaki trouglic ima par, sto nas dovodi nazad na cetvorougaonik. Deepwhite ispravi me ako gresim ali neverujem da ni jedana game company ne koristi CAD programe. Ima razloga zasto to ne cine, svako pametan bi se dobro o tome zamislio.

Nisam nikad radio za game i stvarno ne znam kako game engin radi, odgledao sam nekoliko kurseva za modeliranje i lepljenje textura za game i odatle saznao po koju stvar iz te oblasti. U principu pri izradi game modela moras vise razmisljati pre pocetka rada nego za modele za film. Moras imati sto prostiju strukturu a da pri tome model izgleda odlicno, a pri tome jos i odlican mesh o cemu sam pricao gore. Kod modela za film je to malo drukcije jel nemoras da vodis tolko stiktno racun o broju poligona. Sada u zavisnosti od strucnosti masjstora ali ces za izradu modela za film najverovatnije potrositi vise vremena, imas cisto vise fizickog posla oko modeliranja, i na kraju za lepljenje textura, sredjivanje materijala. Sada ovo moje misljenje je individualno i kao sto reko sve zavisi od majstora i sta njemu vise lezi. A sad sta je lakse, nista nije lako, kad bi bilo lako svaki ludak bi kupio skener i stancao 100 modela na sat i nikome nebi trebali ljudi poput nas, ali izgleda ipak tu u tom skenerskom sitemu nesto ne stima za ovakav posao kojim se mi bavimo.
[ abishai @ 21.06.2010. 00:12 ] @
Game je napredovao dosta i poprilicno detaljni modeli se sada rade. Jedino sto ce ispucati normal mapu itd, a ne displacement ili milionski model. Kod filma se moze vise "fejkovati" jer je bitan taj kadar i to sto se vidi, dok kod igara model uglavnom gledas iz 180, 360, ali siguran sam da opet ni to nije striktno, ne mogu da pricam previse o tome nisam radio na nekom blockbusteru :)

@deepwhite
Na cemu si radio?
[ deepwhite @ 21.06.2010. 00:50 ] @
Radio sam na svemu i svacemu a trenutno zivim od gejminga. Ako nesto znaci moj bivsi prijatelj serbocop moze da posvedoci o cemu i kolikim projektima se radilo.
Mene i dalje fascinira kordun sa svojim izlivima ...... (piip), kako covek moze biti uporan u necemu sto ne zna. Kada se modeluje u poli modifikatoru, koji nije isto sto i poligon jer je to samo modifikator optimizovan za ljude iz filmske industrije, dobija se vise poligona nego u meshu. Jer cetvorougaona povrsina, koju ovde nepravilno nazivamo poligon, je sastavljena od dva trouglasta poligona. Prema tome skoro pa duplo poligona je u modelima koji se zavrsavaju na poli modifikatoru, jer on ne prikazuje pravi broj poligona koje renderuje graficka. To se moze videti na svakom vjueru i nije nista senzacionalno, nego su to osnove modelovanja i vrlo jednostavno je za dokazati.
[ abishai @ 21.06.2010. 00:56 ] @
Pitao sam cisto jer vidim da pises ovde, a iskreno ne znam sta tacno radis, nisam video ni rad neki, mada nije bitno (ne treba mi nikakav dokaz :).
Da, nazalost ovakve teme uvek odu u skroz pogresnom pravcu :(
[ serbocop @ 21.06.2010. 00:59 ] @
POSVEDOCIO ! :D (iako rekoh da necu vise pisati ... al za ex prijatelje UVEK !) :D
[ deepwhite @ 21.06.2010. 01:01 ] @
Ok sad sam dobio tvoju IP (95.180.45.*) i hakovacu vam najnoviji projekat sa dva nastavka hahahahahaa....

Sto se tice mohoka njegovi modeli moraju da budu losi jer koriste javu. Java je virtuelna masina kao i fles, pa prema tome jos nije dovoljno razvijena za kompleksnije 3d projekte i veoma je zahtevna u koriscenju hardverskih resursa.
[ SreckoMicic @ 21.06.2010. 01:07 ] @
Ovde se moze videti kako se radi next-game model danas. Tutorijal je sa Area, ima dosta delova, radio je Mashru Mishu, svi koje se bave kreiranjem sadrzaja za igre znace ko je:
Making of Riot-Police

Alati mogu biti drugaciji ali je pristup isti. Ovo je pristup koji se koristi u 100% slucajeva pri kreiranju game sadrzaja.
Hard surface modeli ne moraju ici u sculpting programe, logicno, ali princip je isti, high poly -> low poly+normal mape+occ mape+color teksture -> game engine.

Sto se tice quad poligona, graficka to sve uvek pretvori u trouglove, to je tacno, ali mi radimo u quad-ovima, jer se lakse radi sa njima i lakse dolazi do zeljene forme i ta forma se lakse zadrzava kada graficka to pretvara u trouglove. Ti kao modelar dobijes od project leadera polygon budget i ogranicenje sa teksturama i velicinama koje engine guta, a ti vodis racuna o tome da taj model izgleda sto bolje u okvirima tih ogranicenja.

Sto se tice filma, nema potrebe za low poly modelom naravno, sve je high poly, ne razmisljas samo teras. Ultra detalji se prikazuju displacement mapama, jer ovo nije realtime sadrzaj tako da graficka ovde ne igra nikakvu ulogu (osim ako se ne koristi GPU render engine) sem u procesu modelovanja, bitni su CPU i RAM pri renderu.

Ako si dobar u jednom, dobar si i u drugom i zaradices brdo para :)
[ deepwhite @ 21.06.2010. 01:20 ] @
Srecko link trazi registraciju a to je malo zamorno.
Ja sam vec pisao ovde, cini mi se o teksturama. Teksture gutaju ram graficke po dimenzijama ne po velicini fajla. Tako da mozes koristiti i targu i jpeg, a utrosak ram memorije na grafickoj bice isti ako su dimenzije obe slicice iste. Postoje fazoni koji se koriste za optimizaciju tekstura ali o tome ne mogu da pisem ovde jer je vec bilo zluradih komentara ljudi koji nisu do kraja procitali post.
Svakako najcesce korisceni format za aplikacije pisane u directX-u je dds. On u sebi sadrzi niz optimizovanih slicica po binarnoj aritmetici pocevsi od prve zadate velicine a sadrzi i alfu. Prikaz u real time-u je mnogo brzi nego kod png-a ili bmp-a. Dobro uradjena mapa moze da pokrije brljotine u modelu dok obrnuto nije moguce. Ovde govorim o karakter animaciji prvenstveno, mada moze da se primeni i na staticnim objektima.
[ serbocop @ 21.06.2010. 01:23 ] @
Moram da pitam jer sam totalni LAIK po tom pitanju
da li je i UNITY takodje hardverski zahtevna "stvar"
i da li je za pokretanje ovakve 3d on line scene
potrebna tj da li je uopste bitna konfiguracija ???

ON LINE 3d SCENA

Nadam se da nije OFF TOPIC jer je u pitanju i 3d i gejming,a i ON LINE (za one s`one str :))
[ deepwhite @ 21.06.2010. 01:30 ] @
Pricali smo ja i ti o unitiju ranije. On je dobar iz nama znanih razloga i video si ono na fejsu sto sam stavio koliko je komplikovana scena. Tamo je jos uvek. Radio je na onoj mojoj test masini sa mmx440 i 1.8 Ghz bez ikakvih problema. U medjuvremenu su na povrsinu isplivali novi softveri koji rade i na linuxu i na mekovima :) ali vi ste ostali svetlosnim godinama iza...
[ SreckoMicic @ 21.06.2010. 01:30 ] @
Citat:
Teksture gutaju ram graficke po dimenzijama ne po velicini fajla.


U sustini to su dve srazmereno proporcionalne stvari, veca dimenzija = veca velicina fajla. U game engine-u nema prednosti kompresije, kao sto je jpg, sve ide u native format pa je tako kako je, u pravu si.

Citat:
Srecko link trazi registraciju a to je malo zamorno.


E da, nisam razmisljao o tome, u svakom slucaju tamo ima dosta dobrih stvari tako da treba zrtvovati malo vremena.
[ labicko1 @ 21.06.2010. 02:15 ] @
Ja vam ne verujem da vi radite modele za game, mohok rece da niko na ovom forumu osim njega to ne ume :))

[ kordun3 @ 21.06.2010. 06:17 ] @
deepwhite u pravu si za trouglove,vektore, matematičke sidrišne tačke ,digitalne nule i jedinice ako ćemo ići do dna,ja sam to i reko da je tacno da se sve na kraju krajeva svede na trouglove,samo to nije u onom djelu procesa u kom ucestvuje covjek,vidiš ako ćemo tako filozofirati do kraja i ti tvoji trouglovi (da ne idemo do sidrišnih tačaka sada) se u finalu prikažu kao cetverouglovi na monitoru,posto se tranzistori rade u pravougganoj formi manje vise,nema savrsenih oblika,jbt. kad moramo toliko precizno da se izrazavamo da ne bi neko iza ćoška te potegao za jezik.ja sam uvjeren da ti znaš mnogo i cjenim,al sam odma primjetio da mnogo voliš da kažeš kako neko ne zna ništa (upravo ko i mohok i imate još jednu zajedničku karakteristiku a to je da nađete uvjek nešto specjalno sto dižete u nebesa,npr to kod tebe je bila optimizacija tekstura za razlicite graficke kartice,sad potenciras npr sta vidi grafuicka kartica ,sve samo da bi nekom kontrirao kako nije u pravu,a ja sam samo govorio o nacinu modelovanja oko koga se citav graficki hardwer i softwer prilagodio zadnjih godina.
sto se tice modela za film da se sad vratim na još neke postove,ja se ne bi složio baš da tu imas prostora da smuljas nesto,ako ti je model neuredan,neće ti ni UV mapa biti precizna a to automatski znaci loš dislplacment koji je ionako sam od sebe dosta loš ako se radi o zaobljenim deformacijama ( zbog rasterske grafike koju koristi) na žalost displacment još ne podržava vektorsku 2d grafiku,zamislite kako bi moćno bilo da tetovirate po modelu sa vektorskim ilustracijama putem displacment mape ,al tako nesto još uvjek ne postoji,bar koliko je meni poznato...
[ kordun3 @ 21.06.2010. 06:42 ] @
Citat:


deepwhite napisao :

Radio sam na svemu i svacemu a trenutno zivim od gejminga. Ako nesto znaci moj bivsi prijatelj serbocop moze da posvedoci o cemu i kolikim projektima se radilo.
Mene i dalje fascinira kordun sa svojim izlivima ...... (piip), kako covek moze biti uporan u necemu sto ne zna. Kada se modeluje u poli modifikatoru, koji nije isto sto i poligon jer je to samo modifikator optimizovan za ljude iz filmske industrije, dobija se vise poligona nego u meshu. Jer cetvorougaona povrsina, koju ovde nepravilno nazivamo poligon, je sastavljena od dva trouglasta poligona. Prema tome skoro pa duplo poligona je u modelima koji se zavrsavaju na poli modifikatoru, jer on ne prikazuje pravi broj poligona koje renderuje graficka. To se moze videti na svakom vjueru i nije nista senzacionalno, nego su to osnove modelovanja i vrlo jednostavno je za dokazati.


to je teorijski tacno,al praktično baš i nije,tj ukoliko su ivice oštre tačno je,ukoliko imaš zaobljenja na modelu ,a kvalitetni modeli ih imaju uvijek cak i ako je objekat sa ostrim ivicama (ljepše izgleda ako minimalno zaobliš)
broj trouglova raste vrtoglavo ,eno ti mohokovog modela kog je konvertovao ima duplo vise poligona od mene,a ja nisma ni malo stedio na poligonima,vec sam pretjerivao i to dobro,ako mislis da nisam u pravu izvoli uraditi onaj ili neki drugi model sa zaobljenim povrsinama trouglovima a ja cu moj cetverouglima pa ce d avidimo koji ce imati manje poligona i bolji prikaz na ekranu! sami poligoni su trik,svjet nije izgrađen od poligona ,ni ovih baznih sa 3 tacke ni onih poligona prevaranata sa 4 ugla ,i jedno i drugo je trik,velika prednost poligona sa 4 ivice je sto su oni najpogodniji kad covjek rukom radi sa njima,a sta je najpogodnije za graficku karticu to su druge teme i to se mijenja sa godinama,kod ljudi se to nece promjeniti,tema je modelovanje ne programiranje. i ja sma isto gledao neke materijale koji se tiču savremenog modelovanja za video igre i tu su QUAD POLIGONI prioritet br 1,osim ako ti ljudi nisu kreteni,mi ionako cesto kazemo za zapadnjake kako su glupi,kako su debili a sva njihova dostignuca koristimo ukljucujuci i dosta rjeci u nasem jeziku posto ne mozemo da smislimo nase vlastite.
a tebi druze preporucujem da sakupljas peticiju da se ukine zapadnjački termin QUAD POLY,posto je to neispravno i mnogo bi bilo bitno da se koristi neki termin leksikološki pogodniji,vjerovatno bi to uticalo na kvalitet modelovanja...
[ kordun3 @ 21.06.2010. 07:28 ] @
evo da pogledamo o čemu se radi :



ovdje vidimo kocku sastavljenu od 6 lažnih poligona sa 4 ugla i još jednu kocku sa 12 pravih trouglastih poligona,dakle ,jedan i drugi objekat su potpuno ravnopravni za grafičku karticu,s tim sto
quad poly objekat ima 6 ivica manje ,ali one nisu ni važne za graficku karticu,pa to nećemo uzeti kao prednost tzv quad poligona,bitno je da i jedan i drugi objekat imaju 18 tačaka koje opisuju dati objekat,a one su bitne za graficku karticu.
sada ću da uključim smoth opciju koja je razvijena za ove lažne quad poligone :



iz ove slike vidimo da su trouglovi daleko iza cetverouglova prilikom istog broja tacaka,sada postavljam pitanje koliko je trouglova i tacaka potrebno za isti kvalitet prikaza na ekranu
ovog objekta prikazanog na slici ispod



za quad poly verziju je potrebno ukupno 30 lažnih cetverouglastih poligona,sa samo 32 tačke vjerovali ili ne (po teoriji deepwhite trebalo bi da imamo 180 tačaka,međutim on je zaboravio da granične tačke koristi okolni susjedni poligoni kao vlastite,dakle vecina tacaka koje opisuju objekat su zajednicke za nekoliko poligona,tako da quad poligoni imaju i tu prednost u odnosu na trouglove ne samo u kvalitetu prikaza u smoth rezimu),to su osnove modelovanja kako kaže deepwhite...
[ kordun3 @ 21.06.2010. 07:53 ] @
još sam zaboravio da kažem da poligoni nisu izmisljeni zato sto su oni najbolji nacin za prikaz 3d objekata u digitalnom obliku,nit su napravljeni jer su najbolji za grafficke kartice ili sam procesor i render softwer,uopste nisu najbolji za to,poligoni kao vid predstave 3d objekta su izmisljeni prije tridesetak godina da bi se olaksalo covjeku da stvara 3d objekte rucno,jer su jedan od najednostavnijih nacina kreiranja 3d objekta,do sada nije izmisljen jednostavniji nacin,evolucija poligonalnog modelovanja sa kvadratnim poligonima je još jedan korak napred u olaksavanju stvaranja komplikovanih objekata kada je ljudski rad u pitanju...
[ deepwhite @ 21.06.2010. 09:32 ] @
kordun ti si uporan pa ne odustajes. Ne postoje lazni poligoni od cetiri ivice. Ono sto ti vidis u viewportu nije ono sto je zaista u masini. Na slici sa kockama vidis ono sto ti prikazuje maya (cini mi se) na slici levo. Prava slika je kocka sa trouglovima desno.
Takodje sferni objekti na sledecoj slici nisu mesh modeli nego neki prikaz koji pokazuje maya. Ako taj model ubacis u mesh preview nekog endzina videces koliko vertexa pokazuje. To mozes videti i na info panelu objekta. Ja preferiram max i kad bi na ovaj tvoj objekat dodao mesh modifikator video bi da se objekat sastoji od najmanje 1000 vertexa, cini mi se po smooth-u. Takodje isti takav sferni dobar objekat za gejm, moze da se napravi od 80-100 poligona ili cak daleko manje, i sve to da se pokrije dobro osmisljenom teksturom da izgleda odlicno.
Znaci ono sto ti prikazuje 3d softver ne mora da znaci da je to zaista pravi broj poligona ili vertexa.

[Ovu poruku je menjao deepwhite dana 21.06.2010. u 10:42 GMT+1]
[ labicko1 @ 21.06.2010. 10:49 ] @
Necu da ulazim u raspravi i o ovom, ali me ipak nesto interesuje, dali se u game modeling uopste korosti mesh smoot ????? Malo mi nije logicno da se to koristi ali ipak nisam radio za game.

Deepwite dali ti pri tvom modeliranju radis sa trouglicima ili sa cetvorougaonicima, ovde ne pitam sta koji deo hardwera vidi, pitam za cistu proceduru stvaranja modela.
[ kordun3 @ 21.06.2010. 11:13 ] @
da,noviji 3d engine-ovi koriste smoothing groups ,mada nije ni to novo ja mislim da se to pojavilo još sa Quick 3 engeinom,ako ne i ranije ne znam tacno lupam,al znam da koriste,mislim glupo je da jedan zbrush ili maya ili sta ja znam koristi takav prikaz u realnom vremenu pod punim opterecenjem ,a da ne bi koristili moderni 3d engine-ovi za video igre
[ kordun3 @ 21.06.2010. 11:41 ] @
Citat:
Creating smoothgroups on game models ^

The only guaranteed way to control smoothgroups is to 'force' them, by utilising the smoothgroups 'zones' normally set up when building a model in your 3D app. What this means is that you have to create physical divisions along the edges of your models wherever you have a meeting of any given number of smoothgroup zones.

The way to do this is to split the mesh up into sub-objects - these aren't separate mesh objects as they're still physically connected to the parent object. Think of a box. The box itself is the 'parent object'; it's what the object 'is'. Now look at the sides, they give the box it's physical attributes; the 'how it's made' in effect, each of these sides can be considered as a 'sub' or separate components in their own right; left, top, bottom, right, front and back - these are the 'sub-objects'


samo se to dozira u igricama pazljivo izgleda,nemam pojma,mene to i ne zanima,ali sam gledao kako ljudi rade igrice,niko ne modeluje trouglovima,uzmi koju hoćeš igricu,zaviri joj u rot direktorijum,imas tamo raznih fajlova,zavisi koji engine je u pitanju, mozes na netu naci cim ces otvoriti pojedine tipove fajlova pa molim te otvori teksture,vidices sam po teksturama,tj po UV mrezi preko koje je isla tekstura da se radi o quad poligonima.
evo ti i jednog primjera low poly modela za igricu i izrada uv mreze :



oni modeli koji su u trouglovima za potrebe igara to je konverzija,plus optimizacija modela ,a vjerovatno kasnije i par popravki rucno.
umnogome ovisi i od osobe kako radi,neko voli cist model manje ili vise. samo modelovanje nije nikakva raketna nauka,to je obicni zanat isto kao i stolar,samo mnogi su umisljeni pa se mnogo prse,proslo je vreme
kad je na svakih 5000 stanovnika dolazio jedan racunar,danas racunar ima svaki klinac,a svaki deseti ili dvadeseti se bavio modelovanjem nekada,makar najprimitivnijim,ali kao i u svakom poslu tako i u modelovanju odskacu oni talentovani,bas kao sto ni svaki stolar ili zidar ne radi jednako,tako je i kod modelovanja,neko to radi lako i vrhunski,a neko razbija kompjuter da napravi neku kreaciju jer nema smisla za to...
[ kordun3 @ 21.06.2010. 12:08 ] @
deepwhite ti uporno o grafickoj kartici...cinjenica je da ljudi danas ,oni najbolji profesionalci rade modele sa cetverouglovima ,koriste najbolje 3d engine-ove a ne rade u nekim skalamerijama,u igricama danas imate
lens blur efekat a da ne bi imali poly smoth,normalno takav engine kosta ko avion ali svemu pada cjena pa ce i tome...
takođe zavisi i od toga o kakvoj igri se radi,ukoliko neko radi neku poteznu strategiju,njemu 3d modeli i ne trebaju,dovoljna mu je 2d grafika.
[ MOHOK7 @ 21.06.2010. 12:38 ] @
Vidim poceli smo argumentirano to mi se vise svidja.
Nema tu puno price osnova su trouglovi "cetvorouglovi" su isforsirani prikaz radi lakse obrade.
Mi izbegavamo pravokutni (isforsirani) prikaz iz prostog razloga sto je u tom slucaju shader koji koristimo za www ocajne kvalitete.
Sa druge strane ne mozes sve pokrpati i sakriti teksturama osobito kod surface sa sjajnim reflektirajucim povrsinama kompromis je neizbezan.
Osobito ako radis za game (web je ista prica) ako odradis mesh smoth onda aplikacija puca samo cisti low polygon model dolazi u obzir.
Jedino je pitanje sta je u datom slucaju optimalnije da se odradi.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ deepwhite @ 21.06.2010. 14:00 ] @
Ja sad nisam siguran jel mi pricamo o 3d? Pa o cemu cu da pricam ako ne o 3d kartici? Pricati o modelovanju gejm modela a ne pricati o standardima vezanim za 3d kartice je van svake pameti.
Nije mi jasno ni kakve veze tamo neke 2d strategije imaju sa 3d modelima al hajde...
Ne mogu da idem detaljno i da objasnjavam o smooth-u ali sto se tice sejdera oni nisu element modelinga nego je to postprocesni posao. Pricati o bluru, bloom-u ili nekom trecem postprocesnom efektu, kao da zavisi od modelinga u realtime renderingu, nema bas veze sa pamecu. Takodje ti efekti nemaju bas puno veze sa cenom endzina jer je to opet mogucnost odredjene 3d kartice da prikaze te efekte ili ne. Zato se vracamo na optimizaciju tekstura i detektovanje mogucnosti kartica prilikom izrade igre. Teksture podesene da prikazuju odredjeni efekat u npr sejderu v2.0 (bloom efekat mnogo vise gori na svetlijim pixelima teksture nego na tamnijim) ne ponasaju se isto na kartici koja ne podrzava sejdere druge generacije tako da ce i prikaz modela pa i scene drugacije izgledati. Ovo ti ne pricam iz trece ruke i nisam nigde citao kao ti, nego pisem iz prve ruke jer upravo sada radim na ocean sejderu koji se ne ponasa dobro sa pokretnom kamerom i pravi mi dosta problema pa sam uzeo da caskam sa tobom da malo odmorim.

Ok kordun lepo je sto si ti to citao negde, vidi se trud, ali problem je da ne raspoznajes i ne razlikujes osnovne pojmove i zato ovde imamo nerazumevanje.
Modifikatori su pluginovi, nisu poligoni. Ako se neki modifikator zove poli to ne znaci da je to poligon. Veliki broj poligona usporava render i ako imas tvoj tzv "quad" poligon on ce duplo sporije da se renderuje nego normalan poligon. To su naravno jedva merljiva odstupanja na par poligona, ali ako imas kompleksnu scenu i nisi dobro odradio posao itekako ce zakucati i graficku i procesor pa ce dolaziti do seckanja na masinama koje su slabije od one na kojima se radi.

Zaboravih da pitam sta je to Quick 3, nisam nikad cuo za to?

Labicko ja modelujem u maksu i koristim sve moguce modifikatore koji su na raspolaganju. Najnoviji eksportni standard je collada tj. .dae format i njega podrzava vecina endzina. Smothing nije nikakva novost i on se koristi od pojave prvih 3d kartica da bi se dobio sto zaobljeniji oblik na sto manjem broju poligona.

[Ovu poruku je menjao deepwhite dana 21.06.2010. u 15:16 GMT+1]
[ kordun3 @ 21.06.2010. 22:22 ] @
Quake 3 engine,ispravljam se sto nisam znao napisati precizno,ipak se ne radi o mom jeziku.
izgubio sam volju da se raspravljam,al bar sam napredovao malko od onoga koji ne zna ništa do onoga koji se malo trudi bar sto se tice informacija,ako se budem još svađao narednih dana mozda napredujem do nekog šegrta početnika u modelovanju. pozdrav sviima i nemojte mi zamjeriti na nekim rječima,jbg balkanac...
[ MOHOK7 @ 22.06.2010. 09:03 ] @
To sto ti je deepwhite nabrojao u potpunosti stoji radi se o klasicnom pristupu izrade online modela.
Mi smo odabrali potpuno drugaciji pristup problematici, iz prostog razloga sto smo nekoliko puta brzi i modeli su daleko kvalitetniji.
Sa tim pristupom nema potrebe da se bavis tim detaljima jednostavno odradis model i cica mica gotova prica.
Kvaliteta prikaza je unekoliko losija od offline modela zbog reduciranog broja poligona i stednje na teksturama ali modeli uradjeni na taj nacin visestruko kvalitetniji od svih (meni poznatih) game modela.

Zatrpali su me poslom jucer bukvalno ne znam gde mi je glava odbio sam pola ponudjenih poslova nemam kad da pisem po forumima.
Cim uhvatim vremena nabrojacu ti stavku po stavku kako smo izbegli sve momente gde aplikacija puca odnosno blokira na racunarima posetioca, kako rece deepwhite "zakuca".
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK


[ labicko1 @ 24.06.2010. 00:01 ] @
Sve u svemu na temu igrice ili filmovi pametni ljudi su odgovorili

Radi za igrice jer je to neverovatno teze a i brze ces postati milioner
modeluj samo u trouglicima jel tako bolje zbog graficke kartice
sam model i nije tako bitan bitnije su texture
samo amateri rade za film jel se ti modeli zadrzavaju na ekranu samo sekund pa ih niko i ne vidi
Vrh svih 3d radova su radovi za www
za modeliranje nemoj te koristiti maya, max ... oni su zastareli koristite samo CAD u slucaju da niste kupili skener
pisi na ovome forumu ali kad dobijes konkretno pitanje koje ti ne odgovara pravi se da ga nisi video
ako si slucajno ko pocetnik lupnuo neku glupost bices zasut svim mogucim uvredama

Ovaj forum definitivno nema moderatora jel bi svi postovi koji nemaju veze sa temom bili odavno obrisani, a sve je i veci broj malih oglasa. Veliki broj prekvalifikovanih koji su pisali ovde nisu ni pogledali ko je zapoceo temu i sta je hteo da sazna, vec se kao i obicno prepucavaju medjusobno.

[ kordun3 @ 24.06.2010. 10:24 ] @
Ne,sad bez zajebavanja,
ja bi predložio deepwhite-u da ga mohok podupire skenerom zbog optimalnijih rezultata za graficku karticu.
trebate vas dvojica da ujedinite snage i da pocnete sa "rikverc" revolucijom
[ MOHOK7 @ 24.06.2010. 11:07 ] @
HM
Labicko ne karikiraj u prethodnim postovime je lepo receno da o svemu odlucuje trziste kupac tacno zna sta hoce i jos bolje zna sta nece. I siguran budi da ce se uvek odluciti da kupi model koji je kvalitetniji a dobija ga u kracem roku u tom slucaju ce uglavnom pristati i na vecu cenu.
Evo ti nekoliko primera:
Za ovu zemicku meni je trebalo otprilike 20 minuta cistog rada na modelu
Hendi odradimo za pre podne znaci radimo 1 do 2 modela dnevno po osobi ovisi o tome koliko je model zahtevan a to je otprilike sest puta brze od vremena koje je naveo srecko ( mada u te navode sumnjam )
Slozicu se sa tobom da je preciznost od dve stote preterana ali nama je sve i jedno kako precizno radimo utroseno vreme je isto a bolja kvaliteta samog modela je uvek pozeljna jer vernije prikazuje original osim toga dobro zvuci kod prodaje i naplate.
Sto se izrade online modela tice deepwhite je apsolutno u pravu kada je nacin na koji on radi u pitanju.
Mi smo eto izbacili sve rizicne momente koje je on nabrojao jer
prioriteti su:
1) da aplikacija radi na 98 % racunara bez potrebe da se dodatno instalira plugin
2) da sto vernije prikazuje original u to ulazi ne samo sam model sa proporcijama nego i sto bolji prikaz reflektirajucih ploha sto je kad su zaobljene povrsine u pitanje sve samo ne jednostavno tu ne mozes "sakriti" lose stvari sa blur efektom
3) da ne prelazi 15 000 poligona, tu smo u zestokoj prednosti u odnosu na igre jer tamo imas gomilu objekata istovremeno
4) velicina modela ne bi trebala da prelazi 180 KB
5) Aplikacija mora da trci na svim grafickim karticama sa svim browzerima i na svim operativnim sistemima

Svi ti modeli mogu bez problema da se ubace u bilo koju igru i nema potrebe da se radi sto modela sa sto efekata i sto tekstura za sve moguce graficke kartice znaci da su istovremeno radjeni za game.
Sto se tebe i tebi slicnih tice (da ne ulazimo u osobna prepucavanja to ne volim i nikada ne zapocinjem) tvoje je pravo da radis kako hoces i kako smatras da je najbolje ali pokusaj prihvatiti cinjenicu da je nacin na koji radi deepwhite meni jako dobro poznat i to mogu da odradim bez problema.
Ne radimo na taj nacin jer ne tako ne mozemo da zadovoljimo kvalitetom rokovima i cenom izrade.
Ne vidim nikakvog razloga da se ljudi ne upoznaju i sa drugim nacinima da se dodje do valjanog modela.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
PS
Jel vama svima upalo u oci da svi odreda vrlo pametno pricaju o svemu i ali niko do sada nije okacio online game model pa da ga ocenjujemo i trazimo dlaku u jajetu.
Koji je razlog tome ???????????
[ MOHOK7 @ 24.06.2010. 11:12 ] @
Kordun kad je u pitanju ona klipnjaca koju sam konvertirao.
Konverzija je odradjena za game model znaci da sam mu "kvalitetu" zavrnio do same granice podnosljivosti nije nikakav problem konvertirati model da bude cistiji samo je potrebno znati gde su granice.
Osim toga na kvalitetu konvertiranog modela ovisi nacin izrade ( kako si definisao skicu i ostalo ) i kvaliteta eksporta iz samog CAD programa.
Ima tu krupnica koliko ti srce zeli.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ MOHOK7 @ 24.06.2010. 12:22 ] @
Covek je lepo pitao gde se bolje zaradjuje?
Dobio je odgovor uz primedbu da je najbolji ( u stvari i jedini ) nacin da pristojno zaradi ako radi modele prema narudzbi za poznatog kupca.
Kod takvih poslova osnovno je da zadovolji potrebe kupca a tu je najvaznije da izradjen model sto vernije prikazuje predloske odnosno original i uz to zadovoljava kriterije za svrhu u koju ce se upotrebljavati, filmovi i game imaju posve razlicite kriterije.

Sada ti pokusaj shvatiti da postoje specijalizovani programi za izradu pojedinih modela, i siguran budi da ces u takvim programima daleko brze i jednostavnije doci do kvalitetnog modela i samim time vise zaraditi.
Nacin izrade 3D modela koji vecina na ovom forumu zastupa nije najbolji.
Citao sam svojevremeno priloge po ovakvim forumima i imao iluziju da ti ljudi mogu da odrade posao ali siguran budi da od deset poslova koje predas jedva da dobijes jedan napola o rokovima da ne govorimo.
I tu nema veze skener jednostavno ti softweri nemaju alatke da valjano odrade model osim toga sam 3D model uradjen u programu koji je specijalizovan za tu vrstu objekata je daleko kvalitetniji o ostalim prednostima da ne pricamo.
Onda ga lepo konvertiras u max ili maya mu odradis teksture animacije i ostalo i cica mica gotova prica.
Da sada okacim deset poslova siguran budi da mi nitko od vas ne bi bio u stanju odraditi niti jedan a da pri tome zadovolji kvalitetom i da se uklopi u rokove i cene.
To su cinjenice ma kako to uvredljivo zvucalo za ovih par godina koliko sam pokusavao da dodelim poslove to mi se ( kod suradnika sa balkana ) jos nije dogodilo.
MOHOK


[ LuckyBug @ 24.06.2010. 12:32 ] @
Apsolutno netacno, poznati kupac nece preko neta slati da mu ti radis model, ako si dobar oticices i raditi onsite, ili ces online raditi za nekog cigu migu.
Osim toga, smorili ste sa modelima, nisu modeli ceo lanac produkcije, samo jedan mali, malesni deo, i RAZLOG zasto ovi mohokovi modeli nisu primenjivi dalje je izmedju ostalog sto su losi za dinamiku, render, UV,i sejding.
Dakle ovaj model je dobar za www i neupotrebljiv za ostatak produkcije, moze to da se zamaze, ali bi za ovako nesto od TD-a u nekoj jacoj firmi dobio packu, a sledeci put kad se napravis pametan i otkaz.
Dakle prestanite sa modelima, modelingom i sl. ja sam svestan da Mohok ne ume nista drugo, ali ste vi dovoljno pametni da znate da ne treba na to ni da obracate paznju.
Dakle hajmo dalje, pricajmo o animaciji, renderu, svetlu ... svemu onome sto mohok ne ume, i on se vise nece javljati.

Za Mohoka.
[ MOHOK7 @ 24.06.2010. 12:45 ] @
Citat:
LuckyBug: Apsolutno netacno,
poznati kupac nece preko neta slati da mu ti radis model - Gresis zestoko odi na www.guru.com i videces da indijci na primer dizu milione EUR upravo na online poslovima a tu su uglavnom prikazani samo poslovi odradjeni preko portala
RAZLOG zasto ovi mohokovi modeli nisu primenjivi dalje je izmedju ostalog sto su losi za dinamiku, render, UV,i sejding - odakle ti ta ideja ???????
Dakle ovaj model je dobar za www i neupotrebljiv za ostatak produkcije - odakle ti ta ideja ????????


Pogledaj malo sajtove koji prodaju 3D modele svi se odreda hvale kako modele po narudzbi rade u CAD programima
[ LuckyBug @ 24.06.2010. 12:50 ] @
Zaiste me ne zanimaju sajtovi koji prodaju raspale modele, kakve sam radio kada sam pocinjao, i zaista me ne zanima da pricam dalje o modelingu kao ni druge verovatno.
Niti zelim da pricam o guru sajtovima,rent a koderima i sl. indjicima i propalim nacijama.
Uz duzno postovanje svima koji ovo citaju, a od slicnih zive, zaista jos nisam imao potrebu, a nadam se i necu, da trazim poslove preko takvih sajtova, otud moj komentar, ja se gadim na sve to, a iskreno se nadam da cete i svi vi uskoro mnogo lepse ziveti i da cete moci da razumete otkud jedno takvo razmisljanje.
Takva tvoja topologija je pre svega jako losa za racunanje dinamike, od nje ne moze da se pravi dobar soft body, displacement mora duze da racuna kako bi izdelio tvoju povrsinu kako treba, i jos brdo nekih problema vezanih za kolizije sa fluidima i partiklima.
Jos jednom apelujem okanite se modelovanja i price o istom, postoji jos 10687 tehnika u sferi viuelnih efekata koji zasluzuju vecu paznju.
[ MOHOK7 @ 24.06.2010. 13:02 ] @
Tebe mozda ne zanima ali ostatak sveta je itekako svestan da su indijci vodeca nacija u svetu kad je cisto 3D modeliranje u pitanju i to ne samo zbog cene.
Za njih mozes reci sve samo ne da su propala nacija barem kad je 3D modelovanje u pitanju.
Sto se fluida i partiklova tice o tome ovde nije rec tu je MAYA izvrsna ali to nisu 3D modeli nego efekti.
Lepo sam rekao da je najbolje gde sta treba raditi nemoj mesati babe i zabe.
PS
Ipak bi bilo lepo kad bi okacio neki online 3D model pa da vidimo da znas nesto i da odradis i da uporedjujemo sa originalom i trazimo dlaku u jajetu.
[ LuckyBug @ 24.06.2010. 13:06 ] @
U sferu filmova itekako spadaju fluidi, dinamika, rendering ... a ovaj topic nosi naziv "igre ili filmovi", dakle razgovaramo o svemu a ne samo o modelingu.
Znam nekoliko sjajnih indijaca u ilm-u, dreamworks-u, ali oni ne vise na sajtovima tipa guru i sl. gde mahom vise prevaranti.
Nemam potrebe tebi niti bilo kome da se dokazujem, jer od toga nemam apsolutno nista, i osim toga rekao sam da o modelima ne zelim da trosim vise reci.
Ps. ko prvi kaze modeling ili model ili www,dabogda mu crkla maticna ploca.
[ MOHOK7 @ 24.06.2010. 14:21 ] @
Slazem se sve je to deo posla.
A ti bi ipak mogao okaciti svoj 3D online game model pa da ga uporedimo sa originalom mozda ipak nisam u pravu ??
Koji je razlog da to do sada nisi uradio?
MOHOK
[ SreckoMicic @ 24.06.2010. 16:54 ] @
Pitanje je bilo da li se vise zaradjuje radeci u filmskoj ili game industriji (offline) kao 3D modelar, cini mi se ....

Modeli za www (ode ploca), koji se vrte u Java ili flash based game enginima za stock sajtove znaci nisu tema. Takvi poslovi se ocigledno isplate jedino u varijanti koju radi MOHOK, a to je upotreba skenera, koji odradi sve, model, teksturu i tvoje je da to pokrpis gde mozes i vozi. Sto brze to bolje. S poslovne strane sigurno najprofitabilnije resenje. Ceo pipeline je izgradjen oko tog sistema i ocigledno daje rezultate, i svaka cast na tome.

Medjutim temu nije postavio skener koji se pita da li mu je isplativije da 'modeluje' za film ili game industriju, nego momak koji razmislja gde da ulozi svoje napore kako bi mogao da na kraju eventualno zaradi neku lovu, radeci kao modelar, znaci prica oko skenera i sjajnih povrsina je suvisna, i zvuci kao marketinska kampanja nekih. Momku koji je postavio temu to realno nista ne znaci, osim ako nece da radi kao skenere operater ili lik koji krpi te nastancane modele. U oba slucaja to nema veze sa filmskom niti game industrijom niti sa modelovanjem. Koristiti skener i tako dobijati modele a soliti pamet nekima za koje znamo da su dobri u tome sto rade, mislim na Lucky-a, zvuci malo neozbiljno.

Analogija okaci online model pa da vidimo da li mozes diskutovati ovde moze ici i obrnutom smeru, okaci high poly, ultra realan model za film ili neki next-gen model za blockbuster game engine pa mozes diskutovati ovde, zar ne?

Evo 100x put ponavljam, svejedno je, ako si dobar modelar zaradices kes, u bilo kojoj industriji da radis. Moje licno misljenje je da ipak za igrice ima vise potraznje, medjutim, mozda nisam u pravu.

Postoje mesta na kojima se moze videti koji se software i kakve sposobnosti traze da bi radio kao modelar u filmskoj i/ili game industriji, lepo se moze videti da li su to Maya, Max, Modo .... ili Catia, Solidworks, Rhino.... I jasno ce ti biti sta ti je ciniti, ne moras slusati nas ne dokazane ...
[ deepwhite @ 25.06.2010. 17:42 ] @
Labicko ja ni jednog momenta nisam rekao da se modeluje u "trouglicima" kao sto si rekao. Napomenuo sam da radim u maksu i da koristim sve moguce modifikatore. Moja reakcija je bila na niz pogresnih interpretacija raznih tekstova i termina od strane korduna.
Covek sve zna i poznaje fantasticno, radio je sa svim i svacim a ne poznaje osnovne pojmove i radio je samo "za svoju dusu". Kao takav nije kompetentan da prica o gejmingu, a kamoli o filmskoj industriji, dok ne popravi nacin komunikacije da bi ga bar ja razumeo. To je jedini razlog mog izlaganja ovde, a takodje molim vas, nemojte me mesati sa mohokom i njegovim poslovima.
[ labicko1 @ 26.06.2010. 03:12 ] @
Izvini ali sam te bio tako razumeo oko trouglica. Iskreno nisam se bas mnogo interesovao oko toga kako radi graficka kartica, ali cisto mi nekako logicno da na kraju sve jedno dali brojis trouglice ili pravougaonike, jel na kraju ako broj pravougaonika podelis na dva dobijes isti broj trouglica, to jest graficka kartica bi trebala da ima isti posao i za jedan i za drugi model. Ali ovo je cisto moje razmisljanje stvarno nisam citao oko toga, mozda i procitam kada jos malo naucim zanat :)

Neko je spomenuo da freelance sajtovi su gubljenje vremena, nebi se slozio sa time. Oni su odlicni za svakog pocetnika, bolje reci najlaksi nacin doci do posla za pocetnike. Tu se cak ponekad moze naici i na veci poslic (Elance), ali su vecinom mali, odlicno za ucenje i napredovanje. Oni koji ne veruju da se moze zaraditi, pogledajte nasek coveka
zaradio 128.000$ za 12 meseci preko elance, a on sigurno ne radi samo preko elance.

Necu vise da vas gnjavim, mislim da sam sve sto sam mogo reci o ovoj temi rekao.
[ Milan Milosevic @ 26.06.2010. 06:25 ] @
Sto se tice trouglica tice i kako radi graficka karta na tako niskom nivo to mora da zna samo programer koji razvija 3d aplikacije, dok za modelara to
i nije tako bitno. Njemu je vajda bito da mu je model sto realniji , funkcionalniji i da guta sto manje resursa racunara. Za osta sam stvarno laik, pa nebi bas da se mesam.
Sto ono neko nekad rece, Kad se slonovi biju ili vode ljubav trava uvek strada, ali mi je nekako logicnije da se na igrama moze zaraditi vise, jer se i na sitim igrama zaraduje puno para. U principu svet je dovoljno veliki, i gde god da si solidan zaradices valjda nesto da prezivis.

[Ovu poruku je menjao Milan Milosevic dana 26.06.2010. u 07:52 GMT+1]
[ LuckyBug @ 26.06.2010. 11:25 ] @
Kao prvo taj nas covek, nije u jednini vec ima veci broj ljudi koji rade za njega, on na svoje ime samo ugovara posao.
Dakle ceo tim ljudi je zaradio 120.000 dolara, preracunaj u evre, i dobices koliko prosecan studio od 4 do 5 artista, radeci sa normalinim i uspesnim ljdima zaradi za mesec dana, a oni su to uspeli za godinu dana, uauuuu....
Dakle ja kazem pocetnicima probajte i gledajte da ne ostajete na tom elance, trlance,stavljam te u lance sajtovima.
[ abishai @ 26.06.2010. 14:03 ] @
Za pocetnike ok, ali tamo su smesne cene, pogotovu getafreelancer, ono je jednostavno smesno.
[ serbocop @ 26.06.2010. 15:09 ] @
ma nije ni za pocetnike OK ... bolje da sami osmisle neki zadatak i probaju da ga urade-
koristeci tutoriale,ovakve forume i sl, nego da ih neko "cima" za sitne pare - izgubice i zivce,
i zelju da uce nove stvari...a o "kreativnoj slobodi" i da ne govorimo...

jer, izgraditi sopstveni FAZON (ili STIL pravilnije) u 3d-u i nametnuti ga ostalima, bilo kroz igre ili filmove
(animirane uglavnom)-trebalo bi da bude GLAVNI SAVET za one koji bi da se bave 3d-om...ali ovo
nije TA tema-za TU temu treba mnogo da se uci,vezba i razmislja...
[ kordun3 @ 27.06.2010. 09:14 ] @
Citat:

deepwhite napisao:

Labicko ja ni jednog momenta nisam rekao da se modeluje u "trouglicima" kao sto si rekao. Napomenuo sam da radim u maksu i da koristim sve moguce modifikatore. Moja reakcija je bila na niz pogresnih interpretacija raznih tekstova i termina od strane korduna.
Covek sve zna i poznaje fantasticno, radio je sa svim i svacim a ne poznaje osnovne pojmove i radio je samo "za svoju dusu". Kao takav nije kompetentan da prica o gejmingu, a kamoli o filmskoj industriji, dok ne popravi nacin komunikacije da bi ga bar ja razumeo. To je jedini razlog mog izlaganja ovde, a takodje molim vas, nemojte me mesati sa mohokom i njegovim poslovima.


deepwhite,bilo bi korisnije za početnike da nešto konkretno kažeš i objasniš i pomogneš nego da tu vrebaš ljude i da ih vučeš za pojedinačne rječi koje su napisali,mnogo si malodušan ,ako znaš šta taj termin znači,ako ne znaš pojasniću ti i to,naš narod ima termine za sve situacije....
što se tiče kompetentnosti ,ja sam pošteno rekao da nisam profesionalac,da ne živim od ovoga,ali sam isto tako rekao da nisam početnik da znam mnogo,da imam mnogo iza sebe,ne pada mi na pamet da se dokazujem takvima kao ti,ja cjenim da ti imas znanje,nisma ga nikada osporavao kao ti moje,jer nemam ni želje za time nit ikakve potrebe,bar u tim atributima ljudskosti sam normalan,bar smatram.
niko ne zna sve,tako i ti nisi imo pojma šta su 32-bitne mape u svjetu 3d grafike pa si se krstom krstio kordunu,pito si se o čem ja pričam,a svaki klinjo zna za 32 -bitne formate rasterske grafike ,najpoznatiji primjer su HDR fotografije. što se pak trouglova tiče,ja sam konkretno demonstrirao dva modela ,jedan sa trouglovima jedan sa cetverouglovima ,u sferi modelara to nisu jednaki oobjekti ,ni za covjeka ni za aplikaciju u kojoj se modeluje,ali za tebe su to isti objekti ,jer si išao da rastavljaš grafičku karticu na sastavne djelove,samo da to ispadne isto,premda pokazuju totalno drugacije rezultate,a isti su samo zato da bi mogao da kritikuješ korduna jer ti kordun očigledno smeta ovdje,samo mi nije jasno zbog čega,bio bi red da pojasniš to,mogu se ja i povući nije nikakav problem,neću da se namećem ,posebno ne u neprijateljsku sredinu to mi nije potrebno.
[ kordun3 @ 27.06.2010. 09:28 ] @
ajde deepwhite,ja ti pružam ruku ako si čovjek ,ne želim da se raspravljam i prelazim preko svih komentara koje si napisao o meni,pozivam te da otvoriš lijepo jednu temu i da objasniš onima koji ne znaju ono što ti znaš a bitno je u svjetu 3d grafike,nemoj koristiti nesto komplikovano,objasni pocetnicima sta i kako od koncepta do finalnog produkta na jednostavnom primjeru iz bilo koje oblasti 3D grafike,navedi pravilan radni proces od pocetka do kraja,neka to bude neki presjek rada da vide pocetnici a boga mi i mi ostali možemo da naučimo svasta od profesionalca,pa da ispravimo svoje lične "krive drine" ako ih imamo,a svako od nas ih sigurno ima po malo,niko nije savrsen.eto dobio si poziv ,ja cu za sebe da otvorim takvu temu ,pa me kritikujte koliko hoćete,a ovako da filozofiramo na prazno nema smisla vise,bar meni.
[ deepwhite @ 28.06.2010. 23:31 ] @
Kordun da si citao moje postove naucio bi nesto.

[Ovu poruku je menjao deepwhite dana 29.06.2010. u 00:42 GMT+1]
[ MOHOK7 @ 29.06.2010. 08:24 ] @
Hajde da se vratimo na temu :-)
Sto se zarade tice potpuno je svejedno gde i za koga radis bitno je kako se prodas.
Ako ces raditi kao free lancer odlucujuce je da posao odradis valjano i u dogovorenom roku prema zahtevu kupca.
Poslodavcu je najvazniji kriterij pouzdanost ako zna da ce posao biti uredno odradjen i na vreme isporucen onda ce ti dati posao i ako imas unekoliko vecu cenu od konkurencije.
Ako hoces da pristojno zaradis onda ti nema druge nego da koristis alate kojima ces najracionalnije odraditi stvar.

Na tebi je kako ces se postaviti prema poslodavcu savetovao bih ti prihvatas samo poslove koje zaista mozes odraditi to je naveca greska koju rade upravo "majstori" sa ovog podrucja.
Naobecavaju se zlatnih koka samo da bi dobili nalog onda od deset poslova jedva da urade jedan do pola ne znam koja im je to logika to se redovito razbija o glavu svima.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ MOHOK7 @ 29.06.2010. 09:15 ] @
Saveta je (ako se postovi uopce tako mogu nazvati) ovde mnogo pa mozes da biras kako ces koje oceniti i koje ces prihvatiti to je tvoja volja i odluka.
Mene osobno uvek iznova fascinira kako ljudi "pametno i merodavno" ocenjuju stvari koje osobno ne samo da ne mogu da odrade nego ih nikada u zivotu nisu imali u rukama a sami nisu u stanju od deset poslova da odrade jedan do pola.
Nikako da dokucim otkuda na primer Srecna greska zna da:
"RAZLOG zasto ovi mohokovi modeli nisu primenjivi dalje je izmedju ostalog sto su losi za dinamiku, render, UV,i sejding".
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ LuckyBug @ 29.06.2010. 13:43 ] @
Objasnjeno ti je hiperborejac.
[ MOHOK7 @ 29.06.2010. 20:54 ] @
Citat:
LuckyBug: Objasnjeno ti je hiperborejac.


Fascinirajuce sposobnosti imas Srecna greska ali ja eto nigde nisam nasao gde si ti to objasnio na koji nacin ti sve znas o stvarima koje ne umes da odradis i koje nikada nisi imao u rukama pa mozes da delis pametne i merodavne savete.
Hajde objasni nam to molim te pa da se i mi popnemo na tvoj nivo.
Hvala
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ LuckyBug @ 29.06.2010. 23:48 ] @
Neko nam se naljutio :(
[ labicko1 @ 30.06.2010. 11:35 ] @
Odakle znas da tip sa Elance ne radi sam????
Ako se pozivas na text sa njegovog profila, to je cista marketinska stvar, ako napises da radis u timu imas vece sanse da dobijes posao. Ja ne znam tipa ali cak iako je tim od nekoliko ljudi to je fina para jel mu preko elance najverovatnije placaju samo novi klijenti dok stari placaju direktno na racun.

Druga stvar je kako za pocetnike doci do posla, znam da su mnogima od vas roditelji u partiji ili neko koji su dosta pokrali drzavu pa oni i ne razumeju ovakvu problematiku. Takvi samo odu kod mamice i ona im sredi za posao. Ali ostali nesrecnici moraju od necega da zive. Kako kao pocetnik zaraditi, kako doci do prvog posla???

Sada ne govorim ja da treba ostati na ovim sajtovima ceo zivot, ali su dobra odskocna daska za pocetak, ako neko zna bolju foru nek napise.
[ MOHOK7 @ 30.06.2010. 13:49 ] @
Da se mi vratimo na temu
Pitao covek pa da mu kazemo.
Budes li radio metodom koju ti preporucujem iz vlastitog iskustva moci ces desetak puta brze da dodjes do desetak puta kvalitetnijeg modela i samim time vise zaradis.
Isti model mozes da upotrebis i za igre i za filmove samo treba da mu dodas odgovarajuce teksture sa lakocom koja zapanjuje dobijas model high rezolucije i ne treba da drhtis kako ce max da ti odradi mesh smoth modifikator.
Pogledaj primer u attachmentsu.
Isto bih preporucio da pogleda srecna greska i ostali pa da konacno vide ono o cemu sve znaju a da nisu nikad pred ocima imali.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ LuckyBug @ 30.06.2010. 15:43 ] @
Zato sto znam ljude koji rade sa njim, a i svi tu situaciju znaju sem tebe, iako nisu partijska deca.

[Ovu poruku je menjao LuckyBug dana 30.06.2010. u 16:54 GMT+1]
[ labicko1 @ 30.06.2010. 16:09 ] @
HAHAHAHA izgleda poznat lik :)
[ LuckyBug @ 30.06.2010. 16:18 ] @
Nimalo, mnogo su poznatiji ovi sto uzimaju na mesecnom nivou te cifre, iako to nije merodavno, uprkos tome sto nemaju partijskih veza, uspeli su, zamisli.
[ joXit @ 30.06.2010. 20:39 ] @
Lucky aj okaci nesto! mojNe da te mi hvalimo... :D
Cisto da se izuju ljudi malo... :)
[ MOHOK7 @ 01.07.2010. 09:42 ] @
Moze srecna greska da okaci al macku o rep okaci li ovde postoji opasnost uporedjivanja a to mu ne ide u racun.
Evo ti isti model u MAX sa manjim brojem poligona moze da se koristi u game i www.
Prvi ima:
Poly: 123 848
Verts: 77 103
ovaj ima:
Poly: 15 562
Verts: 13 295

Kao sto se iz prilozenog vidi sa isti model mozes da upotrebljavas bukvalno svuda samo odredis koliko ce poligona imati ne treba ti mesh smoth ne moras da ga "malterises" sa teksturama i modifikatorima da bi sakrio lose detalje pa da se onda cimas dal ce da radi ovde ili onde.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ LuckyBug @ 01.07.2010. 09:48 ] @
Pozdrav Joxit :)
Ma necu nikome da se dokazujem, pogotovo ne Mohoku, izgleda su ga banovali pa se ne javlja tako da je svejedno ;)
[ MOHOK7 @ 01.07.2010. 09:48 ] @
Citat:
LuckyBug:
RAZLOG zasto ovi mohokovi modeli nisu primenjivi dalje je izmedju ostalog sto su losi za dinamiku, render, UV,i sejding
Dakle ovaj model je dobar za www i neupotrebljiv za ostatak produkcije

Srecna greska neupotrebljivi su jedino ako ne umes to da odradis inace nema nikakvih problema da se sa okacenim modelima sve to odradi kao sto vidis to je klasican MAX model sa mrezom i po nicemu se ne vidi kako je odradjen.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ LuckyBug @ 01.07.2010. 09:54 ] @
Jel treba da nacrtam, buduci da ne citas, da ne koristim 3dstudioMax niti cu ga za tebe instalirati, i koji deo ti nije bio jasan kada sam rekao da me dalja diskusija o modelima ne zanima ?
[ MOHOK7 @ 01.07.2010. 10:25 ] @
Nije mi jos uvek jasno kako ti sve znas o stvarima koje nisi u zivotu video i nisi u stanju da ih uradis??
To sto samo pricas a nista konkretno ne pokazujes je toliko sumnjivo da je vec poprilicno jasno.
MOHOK
[ labicko1 @ 01.07.2010. 10:30 ] @
Neznma zasto je Lucky tolko nervozan i zasto ujeda na svakom postu. Mojim predhodnim postom nisam hteo nikog da uvredim, samo sam hteo da dam neki savet kako je najlakse doci do kinte, za pocetnike naravno. Onog tipa sa Elance niti znam niti me puno zanima, cisto sam njega naso u listi Srba koji najvise zaradjuju na tom sajtu. Tako da ako neko ima nesto protiv njega ili vam je nesto lose uradio nemojte mene da psujete jer kao sto rekoh ne znam tipa.

Sada ako ste tolko dobri pa iz zemlje srbije zaradjujete preko 100k mesecno dajte neki savet kako naci takve poslove, cisto sumnjam da ste blizu te cifre jer inace se nebi ovako ponasali, i nebi vise ziveli u zemlji srbiji.

MOHOK stvarno si vise dosadan i vecina ovakvih glupih rasprava krecu od tebe. Rad tvoje 3d mobilne telefone i uzivaj, zaradjujes dobro na tome i svaka cast, ali kako nemozes da shvatis da na svetu postoji jos mnogo mnogo toga osim modela za web. Kad budes probao nesto drugo da radis shvatices tad o cemu ti dosta ljudi ovde govore.

Na kraju krajeva ima li ovaj forum nekog MODERATORA koji bi mogo da zatvori ovu temu i da pobrise sve sto nije vezano za nju.
[ LuckyBug @ 01.07.2010. 10:45 ] @
Izvini Labicko, moj ostri komentar bio je vise posledica toga sto ja licno ne volim kada se samouvereno iznose neki podaci, dakle nije to napad na tebe ili bilo koga, ako si tako shvatio evo jos jednom ti se izvinjavam.
I ja sam to slucajno znao, da se mozda ja nisam javio da negiram da covek radi sam, ljudi bi pomislili da je to suva istina i realnost.
Bilo kako mu drago ne bih dalje o tome ako se slazes.

Razlog zasto neko ostaje u Srbiji a zaradjuje lepo je vrlo jednostavan, vecna njih su bili pa su shvatili da je biti sam svoj gazda vrednije od suvoga zlata, neki i dan danas saradjuju na distanci, a kad im se ide u inostranstvo, tu su godisnji sajmovi, letovanja, zimovanja.
Neki su prosto vec zaceli porodice i seliti se na duge distance bas ne prija svakome, a sto i prekidati nesto sto ti vec ide od ruke, ne znaci da je svuda med i mleko, sreca je tamo gde je sam napravis, ma koliko zvucalo pateticno.
I na tom zapadu ima prevaranata, lopuza, pravednih ljudi itd. ljudi su prosto ljudi na svim meridijanima, i ne znaci da ces biti srecniji negde drugde, ili mozda i hoces, sve je to stvar licnog dozivljaja i iskustva.

Mohok tebi niti zelim da se dokazujem jer od toga nemam apsolutno nista ( cak mi ni tvoje hvaljenje ne bi vredelo 5 dinara ), simpatican si nekad kada planes i sa svim svojim digresijama, volim i tvoju jekavicu, mogli bi se mozda i skontati kao ljudi bez uplitanja kompjutera,datoteka ... i otici na pivu ili sta god, ali sa tobom zaista ne zelim o poslu niti o gorenavedenoj temi.
Zaista misli sta hoces, budi do kraja bezobrazan i nazivaj me greskom, neces me dotaci.
Mislim da bi bez tebe ovaj forum bio dosadan, i da zaista verujes da pomazes svojim savetima ma koliko nekad bili trivijalni, neka ti je to, sto cu ti sad.
Takodje ne mislim da treba brisati poruke i moderisati jer onda nije ni upola zabavno, a moze tu i tamo nesto korisno da se izvuce.
[ MOHOK7 @ 01.07.2010. 10:48 ] @
Evo ga jos jedan, cisto da se vide savrsene nurbs plohe moze i u www i u game datoteka je teska 102 KB (104.848 Bytes)

GTS3370
[ MOHOK7 @ 01.07.2010. 10:53 ] @
Srecna greska ne pijem pivo :-)
Ako onda crno vino.
Tema su modeli za game i film lepo sam ti okacio nekoliko modela i za jedno i za drugo.
I coveku lepo rekao kako moze da zaradi na jednom i na drugom a to je bila tema ako se ne varam.
A ti ako si vec tako mudar i sposoban a modeli koje kacim ne valjaju pokazi mi svoj model za film ili game koji vernije prikazuje original a uradjen je u izuzetno kratkom roku tako da se na njemu moze pristojno zaraditi ?

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

PS
Forum je tu da se informiramo i nesto naucimo u krajnjoj liniji da si pomognemo kako da resimo neke probleme. To se sto ti i tebi slicni drze nekakvih dogmi da je zakon raditi modele ovako ili onako je po meni ortodoksna glupost. Sta se kupca tice kako je ko odradio model njega zanima samo cena rok i kvaliteta.
A sto se zapada tice Jbg. nisam ovde dobrovoljno svoj gazda sam uvek bio i u staroj jugi a bicu gde god da me bacis kao sto sam i sada (ali to nije tema).
[ SreckoMicic @ 01.07.2010. 10:55 ] @
HighPoly model, koji je MOHOK postavio, turbosmooth ukljucen, puca po savovima. Gomila duplih vertexa. Model je odlican kada ga gledas iz daljine, ali cim imas potrebu da nesto editujes na njemu, uvidis da je to prakticno nemoguce. To je mana tog pristupa rada, o cemu govorimo ovde. Jednostavno formu je nemoguce kontrolisati ako ima nekih naknadnih izmena (voleo bih da upoznam nekoga kome klijent nesto nije menjao 5 do 12).



@labicko

Probaj sa Elance, nema tu nekog pravila, cena su nenormalno niske, konkurencija je velika, sta ocekivati. Da li se negde mogu videti tvoji radovi?
[ MOHOK7 @ 01.07.2010. 11:22 ] @
Srecko srecko :-)
A sta ce ti turbo smoth na savrseno zaobljenim povrsinama ??
Model je odradjen tako da ima savrseno zaobljene povrsine i to mu nije potrebno.
MOHOK
PS
Svaka izmena na modelu dovodi do toga da model vise ne prikazuje verno original to da si ti u stanju sve cega se dohvatis da zabrljas mi je odavno poznato.
[ labicko1 @ 01.07.2010. 11:25 ] @
Ma ok Lucky, neka covek radi i zaradjuje kako mu je volja nemamo mi nista sa time.

Sto se tice odlaska iz Srbije znam kako je, imao sam ponudu pre nekih godinu dana, ali selidba sa porodicom nije bas tako jednostavna, pogotovu ako su deca vec krenula u skolu. Ipak cesto upadnem u depresiju kad vidim da se isti kvalitet rada kao moj na zapadu prodaje visestruko skuplje. Ali vremenom cu valjda jos napredovati u radu, nauciti nove stvari i naci bolje musterije ili ko zna mozda imam ludu srecu pa i moj komsija otvori web prodavnicu pa da se pridruzim MOHOKu.

MOHOK pa zar vi sa alpa ne pijete pivo, mislio sam da je to tamo glavno pice ?
[ MOHOK7 @ 01.07.2010. 11:32 ] @
Ti si imao priliku da se pridruzis MOHOKU bio ti je ponudjen godisnji angazman od 80 000. EUR i mogao si da radis od kuce.
Ali nisi u stanju da odradis obicnu garsonjeru, prosla baba s kolacima srecko, da si mi onomad posteno rekao ne mogu da odradim ja bih to sa postovanjem prihvatio i ponudio ti drugi posao.

Ja nisam s ove strane Alpa papane mene su najurili odozdo kad su poceli da broje krvna zrnca ( bolje reci izmigoljio sam kad su resili da me skrate za glavu)

MOHOK
PS
I nemoj da me mesas sa ovim alpskim ludjacima sa njima izmenjujem iskljucivo tjelesne izlucevine ( zenski deo stanovnistva) i lovu ( svi odreda koji su spremni platiti)
[ MOHOK7 @ 01.07.2010. 11:38 ] @
Srecko ti na zapadu ne bi opstao duze od tri minute.
Zakasnis li ovde samo sat vremena sa isporukom nikad vise posla. O tome koji "kvalitet" isporucujes i u kom roku dalo bi se dugo dugo.
MOHOK

PS
Nego reci ti nama jesi pronasao jos neki nacin da razvalis savrseno odradjen model pa da trubis kako ne valja ??
[ SreckoMicic @ 01.07.2010. 11:47 ] @
Turbosmooth sam stavio cisto da vidim da li mesh puca, sta raditi sa toliko duplih vertexa? Kako bilo sta promeniti na ovom modelu u Maxu ili bilo kom drugom programu koji radi sa mesh-ovima? Kako odraditi drugaciju UV mapu, ili lepiti drugacije teksture? Ne dovodim ja u pitanju izgled tog modela u nekom online enginu, ocigledno je da tebi to odlicno funkcionise, ali procesom NURBS->Polygon ne mozes dobiti kvalitetan model, a kvalitet se ne odredjuje time sto on dobro izgleda, vec koja je njegova upotrebljivost, da iz tog skupa poligina mogu izvuci drugaciju formu, kontrolisati je, koliko naknadno mogu sa njome manipulisati ...

[EDIT] Ja radim samo za zapad vec neko vreme, i zaradjujem nesto manje od te sume koju ti spominjes. I daj molim te prekini sa time, evo priznajem javno nisam ispostovao rok, los sam u svemu, zadovoljan? To ne menja cinjenicu da je pristup koji ti zagovaras nepotpun. I mator si covek vodi racuna sta pricas, pa koji ti je Zdravko, citas li ti svoje postove uopste, da li ti shvatas da ti ni jednom u ovih par godina koliko postujes ovde nisi rekao, da ovaj moj pristup mozda ima mana?
[ MOHOK7 @ 01.07.2010. 12:02 ] @
Citat:
SreckoMicic: ali procesom NURBS->Polygon ne mozes dobiti kvalitetan model, a kvalitet se ne odredjuje time sto on dobro izgleda, vec koja je njegova upotrebljivost, da iz tog skupa poligina mogu izvuci drugaciju formu, kontrolisati je, koliko naknadno mogu sa njome manipulisati ...

Moze srecko itekako moze i to bolje i lakse nego li ti uopce mozes zamisliti, samo treba znati kako a to je kod tebe i tebi slicnih problem.
O tome kako i sta moze mogao bih ti ovde napisati knjige. Jedino sto si u stvari uspeo reci je da ne umes da radis.
Ako cemo bas o mapingu na primer ne postoji bolji i laksi nacin da odradis model koji ce imati savrsen maping i odvojene materijale.
E moj srecko lepo sam ti rekao da su modeli odradjeni tako da im turbo smot uopce nije potreban
[ MOHOK7 @ 01.07.2010. 13:24 ] @
Evo ti ga sa materijalima sjajni matirani transparentnim ( model je odradjen za game i www ) tako da je kvaliteta unekoliko umanjena.
3D View
Svi su materijali uradjeni bez tekstura jer teksture ponekad uzimaju preko 80 % velicine datoteke.
Filesize: 99,7 KB (102.159 Bytes)
Namerno su ostavljene sjajne zaobljene povrsine da bi se moglo videti kako se za game modele mogu odraditi ciste zaobljene plohe i da ih ne treba sakrivati i premazivati smotovanim teksturama itd.
A ti mi pokazi ako vec nemas svoj onda neki game model koji je bolje i kvalitetnije uradjen.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

PS
Ako pri tome uzmes da je do sada na izradu modela otislo 4,5 sati i da istovremeno dobijas dva modela jedan za game ( low resolution) drugi za filmove ( high resolution ) onda ce ti biti jasnije, pri tome imas otvorenu mogucnost da svaki korak u izradi modela od prvog do zadnje uvek korigiras - to se u strucnim krugovima zove stablo pri tome model mozes da sacuvas u svim mogucim formatima i to kao ziv model evo sto se o tome kaze na mom sajtu:
We use 3G third-generation reverse engineering software and our models can be saved as many popular CAD formats with complete feature trees:
SolidWorks®
Siemens NX™
Pro/ENGINEER®
CATIA® V4
CATIA® V5
AutoCAD®
and many others formats for use for CAD/CAM/CAE
Parasolid®
STL
IGES
STEP


[ SreckoMicic @ 01.07.2010. 14:10 ] @
Ne vredi Zdravko ..., prepucavamo se oko razlicitih svari.... ja uporno pokusavam objasniti sta neko ko hoce da se bavi modelovanjem u game i filmskim studijima treba da zna, a ti uporno pokusavas opravdati svoj workflow. Svako ko hoce da se bavi modelovanjem, hard surface ili organskim za filmsku ili game industriju, mora da zna da modeluje, od nule u nekom programu za manipulaciju poligonima, i da proizvede kvalitetan model, primenjiv u razlicitim situacijama.

Jednostavno NURBS tehnika nije tehnika kojom se proizvode poligoni, ti konvertori kakvi god da su su polovicna resenja. Jednostavno ne dobijas kvalitetan poligon, tj mozes dobiti (nekom retopologijmo ili sta vec) ali vremenski to na kraju nije prihvatljivo resenje. I opet kazem to sto on tebi dobro izgleda u tvom enginu, odlicno, ali tvoj engine nije merilo dobrih modela. Zna se sta je dobar model, to sto ti imas odradjen woklfow da dobijes dobar model za tvoj engine ne znaci da je taj model dobar u svim mogucim situacijama. Tehnika koju ti propagiras je odlicna za brzo kreiranje modela, i tu staje, ti modeli su nemoguci za naknadni rad na njima, iz tih trouglica se prakticno nista ne moze kasnije izvuci. Niko ne zna kakve sve namene taj model moze imati u nekoj igri, mora postojati mogucnost da se on naknadno edituje, jer to je jeftinije nego da konvertuje iz NURBS-a model za svaku mogucu situaciju. Primera radi, na ovaj model telefona treba dodati mali ekran na vratancima. Jednostavno ne mogu odraditi edge loop na ovim trouglicima. Nego se opet moram pouzdati u neki algoritam (koji kakav god da je nije savrsen) koji ce to pretvoriti u cetvorouglove. I tu je problem, ako meni treba kojim slucajem da ja taj model upotrebim negde drugde necu moci, i ne daj boze da mi klijent zatrazi da moze da na njega prikaci turbosmooth iz nekog svog cudnog razloga. I zato kazem imas dobar worklow ali za to sto tebi treba, a to je vrlo specificna namena.
[ MOHOK7 @ 01.07.2010. 14:18 ] @
Citat:
SreckoMicic: Jednostavno ne mogu odraditi edge loop na ovim trouglicima.

To sto ti ne mozes ne znaci da nije moguce :-)
Rekoh ti da se moze ali treba znati.
Sa druge strane ako imas stablo ( tree ) onda uvek mozes svaki i najmanji korak u celokupnom procesu izrade modela uvek naknadno da korigiras sa vrednostima od milionitog dela milimetra a to je ako modeliras na nacin koji ti preporucujes nemoguce

MOHOK
[ MOHOK7 @ 01.07.2010. 14:29 ] @
Sa druge strane uvek se sa firmom za koju radis uradi valjana ponuda sa svim detaljima ( imas sablonu za to i to ne traje dugo)
Meni se do sada nije dogodilo da mi bilo koji od kupaca reklamira model ili trazi naknadne izmene jednostavno mu odradim posao po zadatku.
Jedine reklamacije koje sam imao bile su zbog tebe i tebi slicnih, koji se naobecavaju zlatnih koka a kad im das posao zakasne mesec dana i na kraju ti isporuce brljotinu.
Onda se ja brukam pred kupcem moj kupac ( gradjevinska firma ) se bruka pred svojim kupcima i investitorima onaj koji zastupa investitora se bruka pred svojim sefovima i sranjima ( bez izvinjenja ) nikad kraja.
A sve zato sto sam poklonio poverenje tipovima poput tebe.
Bilo kako bilo sada ko hoce da suradjuje ima da odradi tri probna posla da valjaju a to do sada niko od mudraca sa ovog foruma nije uspeo poslove dajem na drugu stranu pouzdanim suradnicima. prema mom iskustvu jedino sto dobro znate je da mudrujete i pametujete.

Da se barem neko izvinuo sto me zavlacio i uvaljao jos nekako.

Vidis srecko nemam ja problem sa time sto se vi ovde jedan pred drugim puvakate a svi odreda znate da retko ko moze valjano da odradi posao po zadatku.
Mene ljuti sto pocetnike savetujete da rade iste gluposti kao i vi iako unapred znate da ce im to doneti samo muke i probleme to je podmuklo sa vase strane.
MOHOK
[ SreckoMicic @ 01.07.2010. 14:56 ] @
Pa koji je tvoj savet pocetnicima molim te? Covece sta klincu vredi savet nekoga ko radi prezentacije za neke firme, pa nije te on pitao da otvori firmu nego da radi kao modelar. On mora u 99% slucajeva da isporuci model koji nema trouglova, ili minimalan broj (znaci par komada), iz svima koji se bave modelovanjem poznatih razloga. Pa ne pricam ja ovo sto sam ja to izmislio nego zato sto je to cinjenicno stanje, bez obzira sto ti ponavljas ko mantru suprotno. Pa sa tim modelom koji si postavio ne bi omirisao game studio.

Nemoj mi molim te tu prosipati pricu o zapadnom poslovanju, ne ispunjenim ocekivanjima, tu psihologiju uzvisenog prodaji klincima koji dolaze ovde. Ili pricaj o temi ili nemoj, to licno vredjanje kad nemas pametniji odgovor ostavi za pijacu, mozda ima nekog efekta.

Nego prosvetli ti mene kako da provuces edge loop medju svim tim trouglovima.
[ MOHOK7 @ 01.07.2010. 14:58 ] @
pwaper
Da se mi vratimo na temu :-)

Stvar je vrlo prosta mozes svuda pristojno zaradjivati ali samo na poslovima koje ces raditi za poznatog kupa i po narudzbi budes li pokusao ziveti od prodaje na portalima poput turbosquida ima da budes polugladan.
Pri tome mozes raditi u bilo kojem programu bitno je da isporucis model odradjen valjano prema zadatku i u ugovorenom roku.
U svemu veliku ulogu igra tvoj renome:
1) Pouzdanost da preuzete poslove korektno odradis
2) svestranost to znaci da mozes odraditi sve sto kupac trazi kada je 3D u pitanju
Za izgraditi renome treba vremena i truda ali kad to uradis mozes uvek traziti mnogostruko vecu cenu od onih koji od deset preuzetih poslova jedva da odrade jedan takvi uostalom tesko da i dobijaju sledece poslove.

Budes li radio samo u MAX ili MAYA moci ces odraditi samo manji deo ponudjenih poslova i trebati ce ti vise vremena za istu stvar pa ces samim time i manje zaradjivati.

Cica mica gotova prica

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ labicko1 @ 01.07.2010. 14:59 ] @
MOHOK da ti nije ovaj telefon ispao iz ruke, nesto mnogo uluban :)
[ MOHOK7 @ 01.07.2010. 15:09 ] @
Citat:
SreckoMicic:
1) Pa koji je tvoj savet pocetnicima molim te? Covece sta klincu vredi savet nekoga ko radi prezentacije za neke firme, pa nije te on pitao da otvori firmu nego da radi kao modelar.
2) Pa sa tim modelom koji si postavio ne bi omirisao game studio.
3) Nemoj mi molim te tu prosipati pricu o zapadnom poslovanju, ne ispunjenim ocekivanjima, tu psihologiju uzvisenog prodaji klincima koji dolaze ovde.
4) Nego prosvetli ti mene kako da provuces edge loop medju svim tim trouglovima.


1) Ako ce raditi kao modelar onda treba da odradi modele po narudzbi a jedini produktivan nacin je onaj koji mu preporucujem. Siguran budi srecko da sam u MAX mnogostruko bolji od svih vas odreda ali u njemu ne radim jer mi ni to nije dovoljno da zadovoljim kupca i da pri tome zaradim.
2) Srecko mi odbijamo poslove jer nemamo kapaciteta imamo vise narudzbi nego li mozemo isporuciti.
3) Ne prosipam ti pricu nego ti ukazujem na cinjenice i stvari koje su se uistinu dogodile a cinjenica je da ti nisi sposoban da izmodeliras jedna obicna vrata sa kvakom na garsonjeri.
4) Prvo bi trebalo da se barem izvinis za stetu koju si napravio sa tvojim "modelovanjima"

MOHOK
[ SreckoMicic @ 01.07.2010. 15:20 ] @
1. Stavka u narudzbi je da nema trouglova, kako je to onda produktivan pristup. Od mene sigurno da, ja ne koristim MAX, ja korisim onaj vfx program, Maya. Mada ja k'o i ti ne verujem ljudima koje njihova usta hvale.
2. Tvoja firma da, za vase specificne usluge, veze nema sa poslom modelara u nekom game studiju. Dezinformises pocetnike.
3. Mozda nekad, sad sam se popravio, majke mi cika Zdravko ....
4. Zvanicno se izvinjavam i tebi i ljudima koje sam takodje ispalio tada jer sam preuzeo to da radim iako vremena nisam imao. Lekcija je naucena. Moze li sad onaj edge loop medju tim trouglicima?
[ MOHOK7 @ 01.07.2010. 15:28 ] @
Vidi ovako:
Kupac danas treba telefon sutra kameru prekosutra garsonjeru onda paju patka onda cvece u saksiji na polici-
Ovo mu treba za game ono mu treba za render ( film vizualizaciju prospekt special FX itd) neke stvari mu trebaju i za jedno i za drugo.
Budes li u stanju da odradi sve ponudjeno po zadatku kvalitetno i na vreme postizati ces daleko vece cene i dobijati vise poslova, jer kupac razmislja tako da tebe smatra strucnjakom za 3D i ti si adresa gde salje upite i narudzbe za 3D povrce za kuhinju kupuje na drugom mestu.

Svaki od tih poslova moci ces najbolje uraditi u programu koji je za to najpogodniji garsonjeru ces na primer odraditi u programu za gradjevinu za manje od pola sata i pri tome ces imati stotine vrata i prozora u clip artovima i neces morati da drljas jedan prozor ceo dan i da ti se na kraju dogodi da ne odgovara dostavljenim predloscima.
Upravo to je ono sto hocu da kazem coveku, (mani se sad skenova i skeniranja) ti mozes i bez skena da odradis model u nekom programu za Masinski CAD sto puta brze i bolje nego li u MAX ili MAYA ako koristis program za reverzni inzenjering imas prednost sto mozes koristiti sken kao 3D blueprint tako da si jos brzi i kvalitetniji osim toga kupac ti moze dostaviti taj sken u trenutku na drugi kraj zemaljske kugle pa ces raditi u miru i kod kuce i jako je mala verovatnost da ces zabrljati jer ti je blueprint bezmalo savrsen. Osim toga ako i pogresis negde, u tim programima imas "Feature tree" sto znaci da mozes da korigiras u bilo koje vreme bilo koji korak u celom poslu. U arconu mozes na primer u svako doba u desetinku milimetra da izmenis velicinu prozora i da dodas u istom prozoru koliko hoces prozorskih krila.
U max i MAYA imas "mrtav fajl" znaci takac makac nema mrdanja ako zabrljas mozes sve iz pocetka a to je goooolema razlika.

rekoh ti da ocenjujes stvari o kojima po svoj prilici nemas pojma pogledaj sve i jednu firmu koja radi modele po narudzbi svi se odreda hvale da rade modele u masinskim CAD programima i to svako u onome u cemu zna neki se eto hvale da rade u solid worksu a to je prema meni program za cistacice lozace i pomocne radnike.

hajde srecko oladi od deset poslova na trzistu jedva da si u stanju odraditi jedan.



[ LuckyBug @ 01.07.2010. 15:37 ] @
To proceduralno modelovanje je moguce ostvariti, na filmu i u igrama je mahom nepotrebno zbog velike kolicine prevara.
[ MOHOK7 @ 01.07.2010. 15:38 ] @
Srecko postavi model ( screen shot ) i jasno naznaci sta hoces.
odradicemo ti to cisto da vidis da ide i pri tome cemo ti reci koliko nam je sekundi trebalo ( o radni satima nema price jer je to stvar od par minuta)

Sto se kockica i trouglova tice ako je zadatak da se postuje "protok" tekstura to se odradi sa lakocom koja zapanjuje ali se mora unapred znati sta je zadatak upravo zato se pre svakog posla utvrde pojedinosti bitne za posao.
MOHOK

PS
Nije da nisi imao vremena nego nisi imao pojma, preuzeo si posao za koji si unapred znao da neces znati da ga odradis a sudeci po tvom ponasanju nisi se puno izmenio do danas, i dalje lupas gluposti i mudrujes o stvarima o kojima pojma nemas.
[ MOHOK7 @ 01.07.2010. 15:44 ] @
Citat:
SreckoMicic:
2. Tvoja firma da, za vase specificne usluge, veze nema sa poslom modelara u nekom game studiju. Dezinformises pocetnike.

Srecko ne lupetaj ne radim game modele za game firme jer se ne isplati u poredjenju koliko sada zaradjujem na ovaj nacin, kapaciteta ionako nemam i odbijam poslove kog vraga da se lomim sa njima i koljem se sa klincima koji rade za slavu i saku rize ?

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ SreckoMicic @ 01.07.2010. 15:51 ] @
Citat:
Srecko ne lupetaj ne radim game modele za game firme jer se ne isplati u poredjenju koliko sada zaradjujem na ovaj nacin ....


Pa sto onda delis savete ako se ne bavis time, nije li to malo podmuklo? Pusti Luckya da ljudima objasni kako se rade game modeli. Ja eto ne mogu, pojma nemam, kad bolje razmislim ja kad sam imao 3 godine nisam znao ni pisati, ne znam kako uopste uspevam .... Pa da pustimo ljude koji znaju da kazu nesto pametno, a mi odemo na pivo, vino, rakiju ...
[ labicko1 @ 01.07.2010. 15:54 ] @
MOHOK mozda me nisi cuo, izgleda ti je taj mobilni bio pao iz ruke pre nego sto si ga skenirao,pukla mu izgleda maska :)

[ MOHOK7 @ 01.07.2010. 16:05 ] @
Srecko ne radim game modele za game firme jer slabo placaju a mi radimo iskljucivo modele po narudzbi za poznate kupce iste te modele ponovo prodajemo na stocku.
To ne znaci da postavljeni modeli nisu game modeli naprotiv lepo stoji kod svakog modela:
Available formats: 3D Studio MAX and 3DS
Usability: movies, games, special FX

jel jasno sada ???
MOHOK

PS
Gde mu je pukla maska i sta je to maska ???
[ MOHOK7 @ 02.07.2010. 13:11 ] @
Ako cemo da merodavno savetujemo coveka jer svako ovde sebe smatra nekakvim majstorom.
Onda mozemo lepo da postavimo modele za game pa da uporedimo jedan nacin izrade koji kvalitet daje i kojom brzinom moze da se odradi isto tako modele za filmove.
Svako ima svoj nacin i smatra ga najboljim neki zato sto ne znaju nista drugo neki zato sto su upravo taj nacin izrade modela odabrali.
koji je razlog da niko ne podize modele pa da uporedimo ??? :-)

Srecko da ti ponovim stvar koju sam vec sto puta rekao:
Mi 3D modele izradjujemo u jednom od programa koji smatramo najboljim za taj tip modela teksture i ostalo radimo u programima koje smatramo da su najbolji za taj deo posla.
nemoj mesati zabe i babe i ponovo "modelirati" modeel koji od originala odstupa desetinku milimetra ne znam sta se tu ima " popravljati".

MOHOK
[ kordun3 @ 10.08.2010. 12:09 ] @
mohok druže,vježbaj ti modelovanje u mayi ona je zakon za vizuelizaciju,ako ti ona ne odgovara probaj modo on je za modelovanje ponajbolji mada su sitne razlike...
nećeš skenirati garsonjeru jbg ti.nakon par godina kad budes imao mayu u malom prstu onda uči houdini koji ima fantastičnu dinamiku i simulacije,a boga mi ima i svoj fizički render koji radi odlično baš ko i renderman s tom razlikom sto renderman nema fotorealizma ko fizički renderi,znači maya i houdini ultimativna kombinacija za prenošenje realnog svijeta u digitalne 4 dimenzije anštajnovog prostor-vremena :)
[ MOHOK7 @ 16.08.2010. 12:49 ] @
Kordun ja pokusavam da zaradjujem i zivim od 3D modelovanja.
Sve te tvoje predloge sam preturio i sve te programe isprobao pa eto nisu zadovoljili kriterije kvalitete i racionalnosti.
Osnovno je dobiti model koji zadovoljava kvalitetom u sto kracem roku sa sto manje utrosenog rada nemam vremena da se igram a lose modele tesko mogu da prodam.
Garsonjere ne skeniramo, objekte iz podrucja gradjevine radimo u profesionalnim 3D programima za arhitekte i tu je posao gotov brze nego li mozes sanjati onda to prebacimo u programe u kojima brzo i kvalitetno moze da se odrade teksture i animacije i cica mica gotova prica.
Evo ti primer:
Richter
Menina
Holiwood
U osnovi sve se prilagodjava konkretnom zadatku ja na kraju meseca moram da skupim odredjenu sumu da bih mogao da platim stan struju telefon i ostalo nemam kad da se igram i da radim u programima u kojima mi treba mnogo vremena u tom slucaju ili cu raditi za dzabe ili ce konkurencija uzeti posao i na njemu zaraditi.


Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa

MOHOK
[ kordun3 @ 19.08.2010. 16:51 ] @
Citat:
MOHOK7: Kordun ja pokusavam da zaradjujem i zivim od 3D modelovanja.
Sve te tvoje predloge sam preturio i sve te programe isprobao pa eto nisu zadovoljili kriterije kvalitete i racionalnosti.
Osnovno je dobiti model koji zadovoljava kvalitetom u sto kracem roku sa sto manje utrosenog rada nemam vremena da se igram a lose modele tesko mogu da prodam.
Garsonjere ne skeniramo, objekte iz podrucja gradjevine radimo u profesionalnim 3D programima za arhitekte i tu je posao gotov brze nego li mozes sanjati onda to prebacimo u programe u kojima brzo i kvalitetno moze da se odrade teksture i animacije i cica mica gotova prica.
Evo ti primer:
Richter
Menina
Holiwood
U osnovi sve se prilagodjava konkretnom zadatku ja na kraju meseca moram da skupim odredjenu sumu da bih mogao da platim stan struju telefon i ostalo nemam kad da se igram i da radim u programima u kojima mi treba mnogo vremena u tom slucaju ili cu raditi za dzabe ili ce konkurencija uzeti posao i na njemu zaraditi.


Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa

MOHOK

mohok druže ja sma upravo i vidio koliko su tvoji 3d objekti nekvalitetni,prvo su opterećenje za samu aplikaciju zbog loše topologije,neko je već pomenuo da ti modeli obiluju duplim tačkama i ivicama što jako ograničava primjenu tog modela na čisto 3d razgledanje bez ozbiljnijeg renderovanja iz razloga sto na te tvoje modele ne možeš da primjeniš mape ,volio bi da vidim tog majstora koji bi na tvom modelu uspio da uradi UV mapu na koju bi se dale primjeniti mape sa sitnim detaljima,nisu tu samo bitne teksture za difuziju,refleksiju vec i one koje se koriste za samo dotjerivanje geometrije,zbog fotorealizma,dzaba tebi približne vanjske konture objekta kad tebi unutrasnje konture izgledaju plasticno i mrtvo,znači tvojima modelima fali malo nečega sto bi im udahnulo život,fali im duh da s etako izrazim.to je jedna stvar,druga stvar sto se tiče brzine modelovanja istina je da cad programi u većini situacija (ne u svim) imaju laksi put do finalnog rezultata u odnosu na modelovanje poligonima,samo neopravdano je programe poput maye i sličnih zbog toga nazivati nekvalitetnima kao sto ti govoriš,najprije zbog toga sto su poligonalni modeli neuporedivo najbolji modeli za vizuelizaciju iz vise razloga,nurbs tu otpada zbog nemogućnosti uređivanja UV mape,koja je važna koliko i sam model u fotorealističnom modelovanju.drugi razlog zbog kojih ne bi smjeo programe poput maye da nazivaš nekvalitetnim ili manje vrednim je što i one rade potpuno isto ko i catia,imaju mogućnost modelovanja pomoću nurbs krivih samo ti to izgleda nisi primjetio kad si isprobavao te programe,da jesi ne bi ih tako kritikovao kao sto pricas,sve sto catia radi sa nurbsom to sve isto imas i u mayi npr a u mayi 2011 su uvedene i bezier krivulje ,iste one koje koriste vektorski programi za 2d grafiku ,takve krivulje su najboljeg mogućeg kvaliteta ,ni catia nema taj kvalitet krivulja.još nesto mayine krivulje su direktno iz alias studia koji je mama i tata za industrijski dizajn površina a klase,između ostalog alias je i tvorac maye dok ga autodesk nije kupio,prema tome druze nisi ti to dobro sve propustio kroz prste,ja ti preporucujem da probas ponovo u slobodnom vremenu,usuđujem ti se to preporučiti jer ja sma odavno bio na tvom putu,pa sam mu uvidjeo mane,kao sto sam reko moj prvi 3d program je bio catia!
najveca mana cad modela je sto su oni samo matematicki korektni,a ne i vizuelno,to sam ti pokazivao na tvojim modelima al ti nećeš ni da čuješ za to,a stvarno je tako što je i normalno jer cad je namjenjen za projektovanje i simuliranje proizvoda iz tehnicke industrije a ne za neku vrhunsku vizuelizaciju,da su namjenjeni i tome pa imali bi bar pristojne rendere,uv mape i te stvari.
ja ti mohok preporucujem jednom kad budes imao vremena uzmi npr mayu ,uzmi krive,crtaj sa krivama profile bas ko i u cati npr,zatim te krive upotrebi za nekoliko nurbs alata koji ce po tim krivuljama generistai povrsine od kojih cad programi ima da padnu na leđa od muke,zatim sa tim ko suza cistim nurbs povrsinama idi na konverziju u poligone,al to radi pametno a ne automatski ,igraj se malo sa podesavanjima da dobijes istu topologiju kakvu je imala i nurbs povrsina,e sa takvim radnim procesom ces postici brze a trenutno najkvalitetnije moguce modele za vizualizaciju.bilo bi jako zgodno da se iz cad programa mogu uvoziti ciste nurbs povrsine u mayu npr,al od toga nema nista takve povrsine su unistene prilikom konverzije,one imjau tacne vanjske ivice ostalo sve je katastrofa,i ti na osonovu tih unistenih povrsina pravis neke poligone bože me spasi....sto se tice onih tvojih predavanja o preciznosti gdje pominjes neke mikrone cini mi se,ti u kompjuterskoj grafici mozes samo da pricas o pikselima a nikakvim nulama ispred zareza na koje mozda klincii padaju,najvisa moguca preciznost u kompjuterskoj grafici sto se vizulizacije tiče je jedan piksel druze a ne nikakvi mikroni,pomocu poligona mozes da dobijes vizuelno indenticnu preciznost ko i bilo koji cad program i to tako sto ne modelujes parametarski kao u cati npr vec koristis fotoreferencu direktno iz auto cad-a ,ako oces napravis je 6000 x 6000 piksela,ako ti ni to nije dosta mozes krivve da uvozis u mayu direkno iz auto cad-a. sto se samih krivih tiče koji su referenca za sve 3d cad programe nijedan nema bolje rjesene krive od auto cad-a,dakle sva preciznost koja postoji dostupna je i u mayi,ono sto nije dostupno u cad programima i ono sto se nicim ne moze nadomjestiti je kvalitet vizuelnog prikaza i to je nesporno. drago je meni da ti zarađuješ novce i želim ti da zaradiš još više,ali to nije nikakvo mjerilo ni garancija da ti radis optimalno kako treba a upravo o tome nama svima soliš pamet i koliko sam do sada primjetio potpuno si usamljen,ne znam dal ima jos iko ko se sa tobom slaze i onda sam sebe tjesis teorijama kako smo svi mi invalidi za 3d grafiku :)
[ serbocop @ 20.08.2010. 02:38 ] @
Mora da si u opasnoj svadji sa VELIKIM SLOVIMA - nigde ih nema :D
[ kordun3 @ 20.08.2010. 09:41 ] @
Citat:
serbocop: Mora da si u opasnoj svadji sa VELIKIM SLOVIMA - nigde ih nema :D

ma mrsko mi je da pišem velika slova,ne pišem knjigu ni esej za novine,bitno da se razumijemo,mnogo gore je kad neko pazi na velika slova a nepravilno piše rječi ili veznike,to bi bilo gadno,a takvih ima dosta...