[ bttp @ 07.02.2010. 09:11 ] @
Koliko košta krštenje i da li se može obaviti u bilo kojoj crkvi ili ima neka parohijska pravila gde trebaš to da obaviš? Kako se ugovara i koliko košta prijem u zajednicu srpskih pravoslavnih hrišćana? Jel potrebno neko vreme da se to organizuje, tj. jel se nešto čeka, ili možeš da dođeš sa ulice u crkvu i tražiš krštenje. Znam da za sebe to možeš, ali za dete, da li traže neka dokumenta ili šta?
[ websurfer @ 07.02.2010. 09:41 ] @
Citat:
bttp: Kako se ugovara i koliko košta prijem u zajednicu srpskih pravoslavnih hrišćana?


Trebalo bi da ne košta ništa ali ovi iz SPC imaju jedan hobi a taj hobi je duboko zavlačenje ruke u džepove svojih vernika tako da računaj na to da će te odrati.
[ fade @ 07.02.2010. 09:53 ] @
Zavisi od eparhije, negde imaju cenovnike, negde nemaju, tako da ako bas hoces da uradis to, savetujem ti da se malo vise raspitas, negde bi verovatno mogao odraditi i besplatno.
[ Isak666 @ 07.02.2010. 09:54 ] @
Moj jedan prijatelj je pre nekoliko dana u malo poznijem dobu resio da formalno postane deo hriscanske zajednice i platio je 1000 dinara.
Ali mislim da je spomenuo da je pop rekao da kosta 600 dinara, ali da je on samoinicijativno dao tisucicu.

Mada, mislim da se to razlikuje od mesta do mesta jer poznajem jednog drugog koji je doneo istu odluku kao i ovaj gorenapisani, ali je to obavio u nekom manastriru i nije platio nista.
[ djricky @ 07.02.2010. 09:54 ] @
mojoj su drugarici prosle godine u Smederevu uzeli 5000 dinara...
[ mrkii @ 07.02.2010. 10:12 ] @
Citat:
sasa022: @bttp

Sve mi se cini da to radis iz pomodarstva,a to se tako ne cini....


http://www.saborna-crkva.com/i...view&id=101&Itemid=104

Mozda se zeni pa ga "druga strana" "moli" da se krsti :)
[ deki77 @ 07.02.2010. 11:01 ] @
Potrebno je javiti se sveštenom licu u svojoj parohiji...bar 3 dana ranije(Kod mene je i do 1mesec).
Potrebno je da svedok,odnosno kum koji krsti i on bude kršten..
Cena neka i nepostoji...daje se prilog crkvi u visini ~50€..
[ superbaka @ 07.02.2010. 12:46 ] @
Citat:
deki77:.
Cena neka i nepostoji...daje se prilog crkvi u visini ~50€..


cena postoji i obicno ide oko 400 dinara, sto ide crkvi, a ostatak do 50 evra ne dajes prilog vec svestenik toliko TRAZI, i te pare IDU NJEMU (neoporezovane i uz blagoslov parohije)...
[ Java Beograd @ 07.02.2010. 13:21 ] @
Srpska Pravoslavna Crkva nema cenovnik usluga. Crkveni obredi su besplatni. I svaki dobar i pošten pop će ti to reći. A onda će ti reći da možeš da daš prilog crkvi onoliko koliko hoćeš.

A onda prosečan Srbin pita: "Pa koliko obično ljudi daju ?" A onda pop kaže svoju cifru. Kod popova-lopova cenovnik stoji na vratima crkve.

[ Isak666 @ 07.02.2010. 13:33 ] @
Cuo sam i za odgovor jednog popa na to pitanje koji glasi - Sto vise das, manje ces da crvenis. :))


Zato lepo neka se uvede godisnji porez za crkvu, pa ko zeli neka plati i nema tih problema.
[ Yoba @ 07.02.2010. 13:38 ] @
true true, sto das vise crvenih manje si crven --priceless ;)


//evo sta mi se trenuto vrti u O http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o

[ Nebojsa Milanovic @ 07.02.2010. 13:45 ] @
Venčanje u crkvi sam pre nekoliko godina platio 8000 dinara što je iznos koji mi je na pitanje o ceni direktno saopšten i koji je pop predamnom brzo strpao u džep.

Naravno, o fiskalnom računu nije bilo ni govora, a ostavljam vama da procenite koliki "deo" od toga je ostavio crkvi, a koliki je uzeo za sebe.

Ali i pored svega, predlažem da veoma razlikujete crkvu i veru - od onih koji to zloupotrebljavaju.
[ barakuda111 @ 07.02.2010. 13:51 ] @
Citat:
Yoba: true true, sto das vise crvenih manje si crven --priceless ;)


//evo sta mi se trenuto vrti u O http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o


Ahh... George Carlin je bio legenda :) Veoma intelektualan covek
[ Jbyn4e @ 07.02.2010. 13:53 ] @
Nesto mi izgleda da neki ovde ne citaju Pravilnik, narocito tacku 13 :)

[ combuster @ 07.02.2010. 14:01 ] @
+1
[ ventura @ 07.02.2010. 14:07 ] @
Mene je venčanje u crkvi koštalo oko 500 evra kad se sve sabere...
[ Isak666 @ 07.02.2010. 14:26 ] @
Znaci, mozemo zakljuciti da precizne cene nema i da mora covek odsetati i pitati.

Mislim da su momka kojeg sam spominjao da se krstio u manastiru, prvo odvracali monasi da se tu krsti i rekli mu da se obrati svojoj parohiji, ali na kraju se on tamo krstio.
U pitanju je neki fruskogorski manastir, nem pojma koji.


Tako da prvo proveri da li ce te hteti druga parohija krstiti, ako zelis tamo.
[ Shadowed @ 07.02.2010. 14:34 ] @
Citat:
Isak666: Zato lepo neka se uvede godisnji porez za crkvu, pa ko zeli neka plati i nema tih problema.

Crkva vec i dobija novac iz budzeta.
Za 2009. godinu je bilo nesto preko pola milijarde dinara za SPC i jos oko 300 miliona za ostale verske organizacije.
[ musicmaster @ 07.02.2010. 14:44 ] @
Idi do nekog manastira u blizini i tamo se krsti.
Što kaže Nebojša, veoma je bitno napraviti razliku između crkve i vere same po sebi.
U manastirima koliko ja znam, ne naplaćuju. Ja sam davno, davno kršten u jednom. Suvodol.
Doduše, tada se nije naplaćivalo, sada, ne znam. :)

Sve u svemu, verovatnoća da ćeš ostati bogatiji za neku sumu novca je onako, veća...
Ako rešiš da krštenje obaviš u nekom manastiru. Van grada.
Gde "nindže" žive od prodaje ovaca i telića i na taj način, pošteno zarađuju.
[ stil @ 07.02.2010. 14:48 ] @
Citat:
Shadowed: Crkva vec i dobija novac iz budzeta.
Za 2009. godinu je bilo nesto preko pola milijarde dinara za SPC i jos oko 300 miliona za ostale verske organizacije.


A ovamo ljudi koji nešto doprinose seku prste da bi im isplatili zarade. Za njih nema para a za ove što prodaju ***a umesto bubrega ima. Sramota .
[ X Files @ 07.02.2010. 14:59 ] @
Citat:
Koliko košta krštenje

Ovo pitaš TVOG popa (tj "Oca Marka, Janka, ...", kako se već zove), a svi rade ovaj deo "dogovora" po svome. Recimo, možeš da očekuješ da kaže 5000din + 1000din (kumova taksa, ma šta to značilo). Verovatno ces imati popust za dvoje.

Citat:
i da li se može obaviti u bilo kojoj crkvi ili ima neka parohijska pravila gde trebaš to da obaviš?

Popovi su podelili nadležnosti. Krštenje treba da obavi "tvoj" pop u "tvojoj" crkvi. Izuzetak su zajednička krštenja.

Citat:
Kako se ugovara i koliko košta prijem u zajednicu srpskih pravoslavnih hrišćana?

Ugovara se tako što odeš u tvoju crkvu, najbolje na večernju službu, sačekaš ispred crkve da se završi (traje od pola sata do sat, zavisi da li je došao lokalni Vladika, jer onda traje duže - popovi ne preskaču stihove :D) i zaustaviš popa (prethodno se raspitas koji je tvoj). Možeš i da prisustvuješ večernjoj službi, ne moraš čekati napolju. U tom slučaju gledaj gde su muškarci a gde žene, najbolje zauzmi mesto pozadi da vidiš šta drugi rade, pa ih kopiraj da se ne bi osećao glupo :)

Citat:
Jel potrebno neko vreme da se to organizuje, tj. jel se nešto čeka, ili možeš da dođeš sa ulice u crkvu i tražiš krštenje.

Zavisi od popa. Obično se krštenja ne obavljaju za vreme posta, ali sam čuo da ni to nije pravilo. Pop ti može tražiti da jedno 4 puta nedeljno, narednih dve nedelje dolaziš na večernju službu, "da se pripremiš" (valjda se to kasnije kaže "bio je katihumen", ili tako nekako). I dete treba da ide s tobom, mada povedi i suprugu ako je dete malo, da ga izvede napolje ako krene da remeti red. Mislim nije to ništa neuobičajeno. Takođe, moraćeš verovatno i da postiš poslednju nedelju, a dete samo tog dana, pred krštenje. Ovo je zbog takozvanog pričesta.

I kum će morati da posti (jer se i on pricescuje).

Citat:
Znam da za sebe to možeš, ali za dete, da li traže neka dokumenta ili šta?

Obično, ako pop zna kuma, veruje na reč. Mada se proverava i da li je i kum kršten i sl.


Ukratko:
1. dogovoris se sa popom
2. nadjes kuma
3. ides na vecernje sluzbe
4. postis
5. u nedelju, pre liturgije - krstis se (kum treba da ti da ime, pa se pripremite)
6. prisustvujes liturgiji koja sledi u crkvi u prvom redu sa belim peskirom oko vrata, dok ti zena juri dete oko crkve (jer je zagusljivo unutra i dere se)
7. za vreme liturgije Vam pominju imena
8. prvi se pricestite ti i tvoje dete
9. sacekas da sve zavrsi
10. platis i das podatke
11. pop ti se izvinjava za skupocu
12. pozoves popa na klopu u restoran gde ste se dogovorili
13. pop ne dodje, ali dodju tvoji drugari
14. najedete se
15. idete kuci
16. spavas
17. krsten si
18. Cekas jedno dve nedelje na papire

Ipak, popovi sve ovo vole da skrate, tako da mozda i ne "osetis"...

[ bttp @ 07.02.2010. 16:07 ] @
Ma pitam za malo dete, ja sam kršten. Tako da nije u pitanju "pomodarstvo" kako reče dal sasa022 il tako nešto. Mislim ako je to pomodarstvo onda je svako krštenje pomodarstvo.

Mene je krstio neki pop koji je bio očev prijatelj (to mi je rekla majka, otac je umro pre više od 10 godina), tako da ona isto nije načisto kako to ide, pa rekoh da pitam ovde.

Čini mi se dosta komplikovano. Kako se dokazuje krštenje? Treba da donosiš neki sakrament iz crkve ili šta? Ja ne znam ni gde se to za mene nalazi, kad bih sad trebalo da uzmem. Verovatno u crkvi u Zmajevu ali nisam siguran.

Hvala na informacijama, moraću da se raspitam.

Ja ne znam koja je "moja crkva". Najbliža mi je Sv. Marka u BG, ali meni se ona ne sviđa jer je nekako pusta iznutra. Više bih voleo u maloj crkvi Sv. Save.

Ni "moj pop" mi se isto ne sviđa (onaj što nam dolazi za slavu). Mada ne znam ni jednog koji mi se nešto baš i sviđa...
[ bttp @ 07.02.2010. 16:19 ] @
Citat sa navedenog sajta Saborne Crkve:

" Majka ne prisustvuje činu krštenja samo ako se ono obavlja u prvih 40 dana od rođenja deteta, nakon toga je njeno prisustvo obavezno, budući da ga je ona fizički rodila, pa treba da učestvuje i u njegovom duhovnom rođenju. "


Jel sam ja lud ili ovo nema smisla?

Aha sad sam shvatio:) Ne prisustvuje samo u prvih 40 danas, posle toga obavezno...
[ Shadowed @ 07.02.2010. 17:08 ] @
Citat:
bttp: Kako se dokazuje krštenje? Treba da donosiš neki sakrament iz crkve ili šta? Ja ne znam ni gde se to za mene nalazi, kad bih sad trebalo da uzmem. Verovatno u crkvi u Zmajevu ali nisam siguran.

Izvadis izvod iz maticne knjige rodjenih, ne stariji od 6 meseci i odneses u crkvu da te potraze u kartoteci. Ako te nema tamo, znaci da ili nisi krsten, ili si u nekoj drugoj crkvi ili je birokratija nesto zeznula. U prvom i trecem slucaju, drugari nacrtani na novcanicama umeju dosta da pomognu, u drugom slucaju ides u drugu crkvu, sledecu po verovatnoci da si tamo krsten.
[ Srđan Pavlović @ 08.02.2010. 02:28 ] @
Otkljucao sam temu na molbu pokretaca teme, nakon sto sam je (uglavnom) pocistio
od off-topic-a i flame-a.

Svi mi imamo svoje stavove u vezi sa crkvom sto je OK, ali vas molim da samo odgovarate
na pitanja koje je covek postavio, da ne zalazimo u religiju i flame i ne krsimo pravilnik.

Hvala puno :)
[ bttp @ 08.02.2010. 17:53 ] @
Citat:
Shadowed: Izvadis izvod iz maticne knjige rodjenih, ne stariji od 6 meseci i odneses u crkvu da te potraze u kartoteci. Ako te nema tamo, znaci da ili nisi krsten, ili si u nekoj drugoj crkvi ili je birokratija nesto zeznula. U prvom i trecem slucaju, drugari nacrtani na novcanicama umeju dosta da pomognu, u drugom slucaju ides u drugu crkvu, sledecu po verovatnoci da si tamo krsten.

Nije valjda da i crkva traži izvod iz MKR "ne stariji od 6 meseci"? Mislio sam da je to samo nebulozno pravilo institucija državne uprave :) Zašto ne bi bila dovoljna samo lična karta?

Drugo, šta ako je neko kršten, kako su ovde neki predlagali, u nekom manastiru koji je daleko, možda čak i u inostranstvu? Mene je recimo sveštenik krstio u kući, a ne u crkvi. Ja recimo nemam pojma gde su moji podaci o krštenju. Znam da je taj sveštenik bio iz crkve u Zmajevu. Verujem da tamo ima samo jedna crkva. Šta sad ako izaberem za kuma nekog ko je kršten ko-zna-gde, on ne može da bude kum zato što mu je problem da pribavi svoju krštenicu?

Ne znam, na kraju to ispada suviše komplikovano. Znam za slučajeve gde su neki ortaci išli da se krste posle žurke, dunulo im i prolazili pored crkve otprilike i krstili se. Kum im je bio drugar koji se zadesio sa njima u tom trenutku. Čisto sumnjam da je on kod sebe imao svoju krštenicu. Isto tako čisto sumnjam da su taj čin krštenja plaćali nešto posebno skupo (ako su uopšte plaćali), jer kažem, okolnosti su bile takve da su to uradili otprilike kao da su svratili u kafanu na piće.
[ KittyKat @ 14.03.2010. 16:09 ] @
Eto.

Pita čovek koliko da plati, ne pravi pitanje da plati - ali pita koliko košta, čisto da se ne osramoti pred popom A onda se popovi, koji primaju mito - satanizuju. Fino.
Jeste, i ja sam za to da se popovima uvedu fiskalne kase, ako BAŠ mora.
A ako ne mora, onda sam za to da PRESTANE da im se plaća više!
Ne sme da postoji cenovnik za bilo koju uslugu koje svešteno lice vrši! Ako neće da obave šta treba sa nekim simboličnim iznosom (neka im je Bog u pomoć), zašto je teško sesti u auto i otići u jedan od toliko divnih manastira koliko ih imamo? Samo ovčarsko-kablarska klisura je krcata prelepim manastirima, da ne pričam o ostatku naše zemlje!

[ Isak666 @ 14.03.2010. 16:12 ] @
Citat:
KittyKat: zašto je teško sesti u auto i otići u jedan od toliko divnih manastira koliko ih imamo?


Zato sto je lepse ovako ;)
[ KittyKat @ 14.03.2010. 17:41 ] @
Citat:
Isak666: Zato sto je lepse ovako


Pa ok To je druga stvar ako je nekome lepo da finansira ljude koji su položili zakletvu skromnosti.. i da hrane taj paradoks

Samo nije lepo onda postavljati duple standarde.

Jer isti onaj, koji je PLATIO uslugu, u stanju je da priča kako su popovi lopovi i kako im treba uvesti pdv, fiskalne kase i sve ostalo što uz to ide. Ja recimo, ne znam nijednog čoveka, niti sam čula jednog koji nije rekao: "popovi - lopovi". A opet, svako od njih - plaća tim istim lopovima

Drago mi je da su u tome našli neku lepotu.
[ Beltrammi @ 14.03.2010. 18:01 ] @
Citat:
Mene je venčanje u crkvi koštalo oko 500 evra kad se sve sabere...


mora da te je vencao Vaseljenski patrijarh uz sazluzenje Antiohijskog i Aleksandrijskog !
[ Isak666 @ 14.03.2010. 18:21 ] @
Citat:
KittyKat: Pa ok :) To je druga stvar ako je nekome lepo da finansira ljude koji su položili zakletvu skromnosti.. i da hrane taj paradoks :)

Samo nije lepo onda postavljati duple standarde.

Jer isti onaj, koji je PLATIO uslugu, u stanju je da priča kako su popovi lopovi i kako im treba uvesti pdv, fiskalne kase i sve ostalo što uz to ide. Ja recimo, ne znam nijednog čoveka, niti sam čula jednog koji nije rekao: "popovi - lopovi". A opet, svako od njih - plaća tim istim lopovima :)

Drago mi je da su u tome našli neku lepotu.


Zasto dupli standardi?

Ocigledno da ne postoji jasno regulisana finansijska politika SPCa i da pojedini popovi sami regulisu istu - sto se da videti iz razlicitih iskustava.
Kasnija samoregulacija, odredjena od strane razlicitih popova razlicitim cenama, je time zvanicna za korisnike usluga SPCa i ne predstavlja mito, te ne moze korisnik da snosi odgovornost jer ne postoji jasan cenovnik na cije krsenje bi se mogao pozvati korisnik kad uoci da postoji razlika u naplati iste usluge u razlicitim objektima.

On je platio jer je pop rekao da treba, a na osnovu njegovog prava da proizvoljno odredi cenu.
Onima kojima placanje usluga SPCa ne smeta se zale, kako vidim, na nejasne cene i kasniju upotrebu novca i to nema veze sa korisnikom.

Tako da bi korisnik koji npr zeli uslugu krstenja kao pripadnik SPCa, kada bi postupio po tvom navodu da je saucesnik jer placa lopovima i odbio to da plati - bio ostecen, jer je ta usluga njegovo pravo kao clana SPCa.
[ KittyKat @ 14.03.2010. 18:40 ] @
Citat:
Isak666:

Ocigledno da ne postoji jasno regulisana finansijska politika SPCa i da pojedini popovi sami regulisu istu - sto se da videti iz razlicitih iskustava.


Ne sme da postoji nikakva finansijska politika SPC - i to je ono od čega treba da se krene. Možda, tamo... u njihovim krugovima, gde raspodeljuju novac dat od pripadnika SPC na osnovu dobre volje (prilog koji se ostavlja u crkvi pored ikone), i da im se politika isključivo na tome zasniva.

Citat:
Isak666:
Kasnija samoregulacija, odredjena od strane razlicitih popova razlicitim cenama, je time zvanicna za korisnike usluga SPCa i ne predstavlja mito, te ne moze korisnik da snosi odgovornost jer ne postoji jasan cenovnik na cije krsenje bi se mogao pozvati korisnik kad uoci da postoji razlika u naplati iste usluge u razlicitim objektima.


Nazovi to mito, ili samoregulacija, ili džeparac - svodi se na jedno. A to je, da pripadnici pravoslavne vere i SPC treba da bojkotuju bilo kakvu naplatu bilo kakve usluge od strane popa, sem ako u pitanju nije lična satisfakcija da se pop "časti", iz čiste dobre volje i nečije odluke zasnovane na njegovom poimanju "časti". Sve suprotno od toga, i jeste mito, i jeste dupli standard.
Jer, kako drugačije nazvati situaciju gde ja danas dam popu 50eu za krštenje, a onda kod prve komšinke odem da ogovaram tog istog popa kako ima dobar auto i kako je pun para, i još da se čudim Jel to dupli standard ili lična glupost, ili?...

... malograđanstvo. Plašićemo se šta će komšija, rođak, da kaže za nas ako pravimo problem oko novca pred popom... Nećemo nikad da budemo ni u čemu prvi.. ali zato ćemo da pljuckamo i da time opravdavamo svoje lične greške... toliko o tome.
[ Ivan Dimkovic @ 14.03.2010. 18:48 ] @
Citat:
KittyKat
Ne sme da postoji nikakva finansijska politika SPC - i to je ono od čega treba da se krene. Možda, tamo... u njihovim krugovima, gde raspodeljuju novac dat od pripadnika SPC na osnovu dobre volje (prilog koji se ostavlja u crkvi pored ikone), i da im se politika isključivo na tome zasniva.


Iako takvu "uslugu" licno nikad ne bih placao, ne vidim zasto ne bi trebalo da postoji zvanicni cenovnik, za one koji tu uslugu vrednuju i spremni su da za nju plate?

Ne moze se ziveti od "dobrovoljnih priloga" (i ta organizacija mora da zivi, da plati struju, vodu, smestaj, opremu...) - sto pokazuju i "nezvanicne tarife" koje variraju od parohije do parohije. Svako ko veruje da se moze ziveti samo od "dobrovoljnih priloga" veruje i u deda mraza... (sada bih nesto rekao... ali necu ;-)

Jedini razlog zasto bi neko odbijao da ima zvanicni cenovnik je da moze da muti. Ili da taji nesto od drugih.

U takvoj situaciji imas 2 potencijalna resenja:

a) Da se igra laznog morala, lazne "cistoce" i kaze "sve je besplatno, a moze se platiti po zelji" - i da se radi ono sto se radi, dakle haos, nezvanicni cenovnici "ispod zita" i sl...
ili
b) Da se stvar regulise zvanicno i sa jedinstvenim cenovnikom - da se zna ko pije a ko placa

Za sada je daleko popularnija opcija a) - verovatno zato sto ne postoji dovoljan pritisak ljudi koji jesu deo te organizacije da se stvari dovedu u red. Stagod, ako svima to odgovara - sto da ne :)
[ Isak666 @ 14.03.2010. 18:51 ] @
@Kitty
Ali onda ce doci do frustracije korisnika koji ce biti primoran da se odrekne fundamentalnog rituala kojim se uvodi oficijelno u red verujucih da bi time branio cistotu vere.
To je paradoksalna situacija.

Mislim da je bolja opcija da korisnik nakon izvrsenog krstenja jednostavno ne plati i ode.
[ Ivan Dimkovic @ 14.03.2010. 18:53 ] @
Pa kada bi kriticna masa ljudi zaista to uradila, gotovo sigurno bi doslo do egzistencijalnih problema te organizacije.

Onda bi verovatno pod silom okolnosti uveli cenovnik, ili jednostavno trazili pare pre rituala.
[ Kovacevic Vladimir @ 14.03.2010. 19:40 ] @
@Ivan
Postoji i opcija c)

A to je interno dogovoreni/utvrđen cenovnik, koji je utvrđen unutar parohije, bolje rečeno da bi se znalo šta koliko naplaćivati i da ne bi došlo do različitih iznosa unutar zajednice, pa bi se onda stvorila zbrka.
"Moj popa uzeo 600 din. a Tvoj?
"Moj je primio koliko sam mu dao..."
"A moj! Reko 'iljdarka 'ladno..."

Pošto se u Parohiji ne prikazuje nikome financijski izveštaj, onda se svi prilozi (cenovnikom utvrđeni, ili shvaćeni kao dobrovoljni prilog) verovatno shvataju kao nuzzarada, da ne kažem - bakšiš.

Pozdrav
[ Srđan Pavlović @ 14.03.2010. 19:49 ] @
Secam se kad sam isao u Sabac u srednju skolu, pa kad prodjem pored
crkve, a ono sve neka besna kola ispred parkirana, i onda izlazi jedan pop
i seda onako sa sve mantijom na neki ZZR, i razvlaci ga jedno 100kmh glavnom ulicom,
a ona mantija leprsa nazad..... kao u matrix-u, original scena.

Reklama za skromnost.

To kao sto cu ja svom sinu uspeti da zabranim da sedi za kompom duze od 1 sat, a ja sedim bar 4 sata dnevno :)

Tesko ce to ici... bice ono "Ej tata, a'e prodaji ti mooda za bubrege nekom drugom" :)
[ Ivan Dimkovic @ 14.03.2010. 19:58 ] @
@Vladimir,

Yep - u pravu si - imamo i opciju c:)

@Srđan Pavlović ,

Mozda ti neces moci da "prodajes m00da za bubrege" klincu u vezi kompa - ali mi se nesto cini da gospoda koju pominjes i te kako imaju uspeha u prodaji belih bubrega za bubrege masi :)
[ KittyKat @ 14.03.2010. 21:31 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Iako takvu "uslugu" licno nikad ne bih placao, ne vidim zasto ne bi trebalo da postoji zvanicni cenovnik, za one koji tu uslugu vrednuju i spremni su da za nju plate?

Ne moze se ziveti od "dobrovoljnih priloga" (i ta organizacija mora da zivi, da plati struju, vodu, smestaj, opremu...) - sto pokazuju i "nezvanicne tarife" koje variraju od parohije do parohije. Svako ko veruje da se moze ziveti samo od "dobrovoljnih priloga" veruje i u deda mraza... (sada bih nesto rekao... ali necu ;-)

Jedini razlog zasto bi neko odbijao da ima zvanicni cenovnik je da moze da muti. Ili da taji nesto od drugih.

U takvoj situaciji imas 2 potencijalna resenja:

a) Da se igra laznog morala, lazne "cistoce" i kaze "sve je besplatno, a moze se platiti po zelji" - i da se radi ono sto se radi, dakle haos, nezvanicni cenovnici "ispod zita" i sl...
ili
b) Da se stvar regulise zvanicno i sa jedinstvenim cenovnikom - da se zna ko pije a ko placa

Za sada je daleko popularnija opcija a) - verovatno zato sto ne postoji dovoljan pritisak ljudi koji jesu deo te organizacije da se stvari dovedu u red. Stagod, ako svima to odgovara - sto da ne


Pa ima rešenja i za to. Ako je potrebno elementarno izdržavanje SPC kao institucije, ima nas 6 miliona, od toga 4 miliona vernika sigurno, neka se taj broj podeli sa brojem crkava kojima je potrebno to elementarno izdržavanje i neka dobijena (simbolična) cifra bude svim vernicima default račun za plaćanje, kao što su to voda, struja & grejanje.
Naravno, da bi se do toga došlo, ono ispod žita mora prvo da prestane, tako da se vraćamo na početak Niko s tim neće prestati ali i dalje ćemo pljuckati po bogatim popovima Ma imam ja ideju šta treba uraditi, ali... zadržaću je za sebe

Osim toga, sa ovim se apsolutno slažem:

Citat:
Isak666: @Kitty
Ali onda ce doci do frustracije korisnika koji ce biti primoran da se odrekne fundamentalnog rituala kojim se uvodi oficijelno u red verujucih da bi time branio cistotu vere.
To je paradoksalna situacija.

Mislim da je bolja opcija da korisnik nakon izvrsenog krstenja jednostavno ne plati i ode.


S tim što bi smo trebali da se malo podsetimo hrišćanskih vrlina i same njene suštine, a ne da uporno pratimo trend paganskih rituala. Neki teološki analitičar reče, kad je umro Patrijarh Pavle... kako će njegova smrt uticati na promenu svesti svakog pojedinca i vidim - baš je uticala Prvih 7 dana...

Citat:
Srđan Pavlović: Secam se kad sam isao u Sabac u srednju skolu, pa kad prodjem pored
crkve, a ono sve neka besna kola ispred parkirana, i onda izlazi jedan pop
i seda onako sa sve mantijom na neki ZZR, i razvlaci ga jedno 100kmh glavnom ulicom,
a ona mantija leprsa nazad..... kao u matrix-u, original scena.

Reklama za skromnost.

To kao sto cu ja svom sinu uspeti da zabranim da sedi za kompom duze od 1 sat, a ja sedim bar 4 sata dnevno

Tesko ce to ici... bice ono "Ej tata, a'e prodaji ti mooda za bubrege nekom drugom"


[ websurfer @ 14.03.2010. 21:45 ] @
Citat:
bttp
Nije valjda da i crkva traži izvod iz MKR "ne stariji od 6 meseci"? Mislio sam da je to samo nebulozno pravilo institucija državne uprave :) Zašto ne bi bila dovoljna samo lična karta?


SPC voli da se igra drzave, zato se u odredjenoj meri i ponasa slicno drzavi oponasajuci na neki nacin drzavnu upravu.
[ Srđan Pavlović @ 14.03.2010. 21:51 ] @
Ko zna koliko puta si mogao da se rodis u prethodnih 6 meseci. Nemoj, molim te. Dokaz je dokaz.

(a ovca je ovca, pitoma i dobrocudna zivotinjica koja daje vunu)
[ KittyKat @ 14.03.2010. 22:27 ] @
Mnogo nam je mali IQ kolektivne svesti...

I pitam se da li je moguće da to samo mene nervira
[ musicmaster @ 14.03.2010. 23:29 ] @
Popovima treba dati fiksnu platu, ubaciti ih na teret države, smanjiti broj poslanika/kriminalaca/neradnika,
i propisati im zakon da ne smeju ni za dečiji zubić više da uzmu za u džep, osim ako believer neki strasni ne želi da im dadne, naravno.
U protivnom da ide kazna, OTKAZ iz "firme" koja, kao što se neki već prisetiše ovde, još uvek nema fiskalnu kasu??

Recimo, kada se neko "preseli" na groblje, troškovi te familije se znatno uvećavaju i otežavaju neki određeni, naredni period.
Kakva je to pomoć od strane 'crypt-candle-Ninje' (ima onih i koji pevuše za džabe, ruku na srce) tada sa svojim cenovnikom i nastupom?
Toj nekoj određenoj porodici... ?

[ Srđan Pavlović @ 14.03.2010. 23:34 ] @
Citat:
Popovima treba dati fiksnu platu, ubaciti ih na teret države

Mozda bi im bilo bolje dati motike u ruke, a drzavu opteretiti necim pametnijim.
[ Horvat @ 14.03.2010. 23:43 ] @
Citat:
musicmaster: Popovima treba dati fiksnu platu, ubaciti ih na teret države

ovaj,vec su na teretu budzeta ;)

a samo mi reci,sto bi drzava trebala da finansira pope?
Citat:
KittyKat: trend paganskih rituala

na sta si konkretno mislila?
[ musicmaster @ 15.03.2010. 00:05 ] @
Citat:
a samo mi reci,sto bi drzava trebala da finansira pope?


Mislio si na popove?
Zašto da ne?
Ipak imaju MNOGO jaku i kvalitetnu školu.
Nije redno da budu ni prosjaci.

Citat:
Srđan Pavlović: Mozda bi im bilo bolje dati motike u ruke, a drzavu opteretiti necim pametnijim.


možda... ko bi ga znao.
______________
Treba glasati.

Šta sa Ninjama?

1) Uvesti fiskalne kase.
2) Dati im motiku u ruke, opteretiti državu nečim pametnijim.
3) Plaćati ih iz istog izvora odakle i prosvetne radnike, ukinuti terenski harač.

Ja sam za broj 3.
[ Srđan Pavlović @ 15.03.2010. 00:16 ] @
Uh... iskljucujem se sa teme dok nije kasno ;)
[ Marko_L @ 15.03.2010. 00:21 ] @
Crkva treba da funkcioniše kao bilo koja druga privatna firma i nema apsolutno nikakve logike da bude na teretu države, jer kao prvo, vera je lična, a ne državna stvar, a drugo ima i ljudi koji nisu vernici ili barem nisu pravoslavci, pa zašto bi oni plaćali bilo šta. Dakle, lepo jasno istaknut cenovnik, fiskalne kase, porez... pa kome trebaju njihove usluge, lepo ode, plati, dobije fiskalni račun i završena priča. Mislim da se sasvim dovoljno ljudi svakoga dana rađa, umire, krsti, venčava, ispoveda... da bi crkva od toga mogla sasvim lepo da živi. Ako ne može, to onda znači da nema dovoljno vernika, pa treba smanjiti broj poslovnica.
[ Horvat @ 15.03.2010. 00:25 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Uh... iskljucujem se sa teme dok nije kasno ;)
[ musicmaster @ 15.03.2010. 00:35 ] @
Citat:
Crkva treba da funkcioniše kao bilo koja druga privatna firma i nema apsolutno nikakve logike da bude na teretu države, jer kao prvo, vera je lična, a ne državna stvar


Jeste, to je tačno. Ali i politika može da bude lična stvar, a ipak nas deru zbog političara.
Mene ne interesuje politika niti se bavim njome, a eno ti gamadi koliko hoćeš na teretu države.
Ne interesuju me ni popovi, niti ta institucija, ali sa druge strane smatram da su daleko pismeniji od svih političara,
svi koji su išli na teološki fakultet. Mnogo nezgodne 'treninge' imaju.
I ne može svako samo sa novcem da uleti tamo i da naravno, 'savlada materiju'.
[ KittyKat @ 15.03.2010. 00:41 ] @
Citat:
Marko_L: Crkva treba da funkcioniše kao bilo koja druga privatna firma i nema apsolutno nikakve logike da bude na teretu države, jer kao prvo, vera je lična, a ne državna stvar, a drugo ima i ljudi koji nisu vernici ili barem nisu pravoslavci, pa zašto bi oni plaćali bilo šta. Dakle, lepo jasno istaknut cenovnik, fiskalne kase, porez... pa kome trebaju njihove usluge, lepo ode, plati, dobije fiskalni račun i završena priča. Mislim da se sasvim dovoljno ljudi svakoga dana rađa, umire, krsti, venčava, ispoveda... da bi crkva od toga mogla sasvim lepo da živi. Ako ne može, to onda znači da nema dovoljno vernika, pa treba smanjiti broj poslovnica.


Zaboravio si na ovo:



Citat:
Isak666:

@Kitty
Ali onda ce doci do frustracije korisnika koji ce biti primoran da se odrekne fundamentalnog rituala kojim se uvodi oficijelno u red verujucih da bi time branio cistotu vere.
To je paradoksalna situacija.

Mislim da je bolja opcija da korisnik nakon izvrsenog krstenja jednostavno ne plati i ode.


A ustvari je najveći paradoks da pop uopšte i ima platu. Koliko ja znam, on se samom svojom "profesijom" , (tj. taj poziv bi trebao da bude malo više od profesije), odrekao materijalnog na neki način i odlučio da bude Božiji sluga. Jedna od najvećih hrišćanskih vrlina je skromnost, štaviše i jedna od 10 zapovesti, pa samim tim, zar ne bi Božiji sluga trebao pre svih nas da je poštuje, da pokaže primerom.
Prema tome, svaki pop koji naplaćuje i ima nekakve tarife ide direktno protiv svog poziva odnosno protiv Boga.
I bilo bi apsurdno da ima platu.
A crkva treba da se održava. Vernici treba da je održavaju ali nikome da se ne daje novac u ruke direktno, nego da ide direkt na račun (u eps za struju, u vodovod za vodu). Od čega će pop da živi... well... od dobre volje ljudi (kako bi i trebalo da bude), a može usputno da se bavi još nekim zanatom, niko mu ne brani... Ako je izabrao da živi kanonski, neka živi tako.

Citat:
Horvat
na sta si konkretno mislila?


Kako na šta? Pa sve je to paganstvo! I tutkanje para popovima u džep, i toliko odvratnih paganskih običaja na koje je sam Patrijarh Pavle apelovao toliko puta, da se sa tim prestane! Ako je biti Božija sluga - zakletva vrlini (ovo su inače reči Patrijarha Pavla), nismo li onda mi pagani ako idemo direktno protiv Božije zapovesti, finansirajući ih u toj meri!?

Toliko je narod preterao (ne popovi, već NAROD), da su popovi posle političara u ovoj zemlji postali najomraženija vrsta! Da li neko od vas zna samo JEDNOG čoveka koji ne kaže da su to najveći lopovi? Pa zašto se ne stane tome na put?
[ Marko_L @ 15.03.2010. 00:44 ] @
Pa dobro, ima i druga varijanta, da se plaća pretplata kao za RTS, s tim da svako ima prava da ode u crkvu i da se prijavi da nije pravoslavni vernik i da mu se ta pretplata ukine. Naravno, onda ne bi imao ni prava na usluge crkve. Tako bi lepo crkva imala sredstva za rad, vernici bi imali "besplatnu" uslugu, tj. ne bi bilo naplaćivanja na terenu, a ko hoće da časti, neka časti i to je to, svi zadovoljni.
[ KittyKat @ 15.03.2010. 00:52 ] @
Citat:
Marko_L: Pa dobro, ima i druga varijanta, da se plaća pretplata kao za RTS, s tim da svako ima prava da ode u crlvu i da se prijavi da nije pravoslavni vernik i da mu se ta pretplata ukine. Naravno, onda ne bi imao ni prava na usluge crkve. Tako bi lepo crkva imala sredstva za rad, vernici bi imali "besplatnu" uslugu, tj. ne bi bilo naplaćivanja na terenu, a ko hoće da časti, neka časti i to je to, svi zadovoljni.


Naravno. Ja sam i pomenula da VERNICI treba da izdržavaju SPC, naopako da moraju svi. I naravno da bi i nevernik imao prava na usluge crkve, jer crkva treba svakog da primi u svoj dom

A kako sad da narod poveruje popovima da će usluga od sad pa na dalje biti "daj šta daš"? Iskreno, meni ništa drugo ne pada na pamet sem sledeći scenario:

1. kanal RTS-a... SVI popovi iz cele SPC na oltaru neke crkve ili hrama Sv. Save... jedan po jedan prilaze i izgovaraju nad Biblijom: "zaklinjem se pred Bogom da neću više imati tarife za usluge koje činim".



I kad se to sve lepo snimi, i narod POVERUJE... e ondak će možda prestati sve ovo

Yap... me clever, me very smart :P
[ Marko_L @ 15.03.2010. 00:59 ] @
Citat:
A ustvari je najveći paradoks da pop uopšte i ima platu. Koliko ja znam, on se samom svojom "profesijom" , (tj. taj poziv bi trebao da bude malo više od profesije), odrekao materijalnog na neki način i odlučio da bude Božiji sluga. Jedna od najvećih hrišćanskih vrlina je skromnost, štaviše i jedna od 10 zapovesti, pa samim tim, zar ne bi Božiji sluga trebao pre svih nas da je poštuje, da pokaže primerom.
Prema tome, svaki pop koji naplaćuje i ima nekakve tarife ide direktno protiv svog poziva odnosno protiv Boga.
I bilo bi apsurdno da ima platu.

Sve je to lepo, ali previše bajkovito za svet u kome živimo. Zaboravljaš da su i te božije sluge, na kraju krajeva, ipak samo obični ljudi... i kao i svaki čovek i pop voli da pojede, popije, vozi dobra kola, živi u luksuznom stanu... i samim tim je iluzorno očekivati da neće pokušati da do toga i dođu. A stvar im je maksimalno olakšana time što ne plaćaju poreze, određuju paušalno tarife, rade šta hoće. Upravo zato mislim da je bolje da postoji neka regulacija, da li u vidu postojanja jasnog cenovnika ili u vidu nekakve pretplate, pa nek ljudi znaju šta će koliko da ih košta, a ako žele da časte popa za neku uslugu ili prilože u crkvu mimo toga, niko im ne brani... A pop lepo da ima platu od koje može da živi, a džipove neka kupuje od onoga što mu vernici svojevoljno daju i to je to.
[ KittyKat @ 15.03.2010. 01:04 ] @
Citat:
Marko_L: Sve je to lepo, ali previše bajkovito za svet u kome živimo. Zaboravljaš da su i te božije sluge, na kraju krajeva, ipak samo obični ljudi... i kao i svaki čovek i pop voli da pojede, popije, vozi dobra kola, živi u luksuznom stanu... i samim tim je iluzorno očekivati da neće pokušati da do toga i dođu. A stvar im je maksimalno olakšana time što ne plaćaju poreze, određuju paušalno tarife, rade šta hoće. Upravo zato mislim da je bolje da postoji neka regulacija, da li u vidu postojanja jasnog cenovnika ili u vidu nekakve pretplate, pa nek ljudi znaju šta će koliko da ih košta, a ako žele da časte popa za neku uslugu ili prilože u crkvu mimo toga, niko im ne brani... A pop lepo da ima platu od koje može da živi, a džipove neka kupuje od onoga što mu vernici svojevoljno daju i to je to.


Nije bajkovito! NE SME POP DA VOLI TO ŠTO SI NAVEO! (moram da vičem ). I end of story. Kakav cenovnik? Za šta? Ja kao vernik neću da idem direkt protiv Boga i da hranim nečiji porok. Ako pop ne može protiv poroka, neka se mane tog zanata. Naći će se neki bolji, sigurna sam.
Može čak i plata... ali, neka simbolična. Čisto koliko može da preživi. I NI mrvicu više od toga! I šlus!
[ Marko_L @ 15.03.2010. 01:17 ] @
Citat:
Nije bajkovito! NE SME POP DA VOLI TO ŠTO SI NAVEO! (moram da vičem ).

Ih, još samo njemu da objasniš da ne sme :)
Citat:
I end of story. Kakav cenovnik? Za šta? Ja kao vernik neću da idem direkt protiv Boga i da hranim nečiji porok. Ako pop ne može protiv poroka, neka se mane tog zanata. Naći će se neki bolji, sigurna sam.

Jeste, svi pohlepni da se manu zanata i onda bi otprilike 3-4 popa opsluživala celu Srbiju :)

Šalu na stranu, ne vidim zašto bi pop morao da bude skroman i da živi po tim nekim načelima. Pa nije se zamonašio. Mislim da imaš blago pogrešnu sliku o popovima. Nisu to oni iz španskih serija što žive u crkvi ili šumi ili nekoj pećini... ne, i ti popovi žive u kućama ili stanovima, plaćaju kiriju, struju, vodu, imaju porodice, ženu, decu, unuke... a tu decu treba nahraniti, račune treba platiti... tako da ne može baš ni pop da se oslanja na dobru volju vernika da li će mu i kada udeliti nešto i da li će to biti dovoljno da plati kiriju da ga ne izbace na ulicu sa sve ženom i decom. Znači neka tarifa za popove mora da postoji, e sad je samo pitanje da li treba da bude kao do sada da sami određuju kolika je ta tarifa na licu mesta (obično na osnovu platežne moći domaćina) ili da se to reguliše, pa da se zna tačno kolika je ta tarifa.
[ Shadowed @ 15.03.2010. 01:43 ] @
Marko je dao dve dobre varijante - ili potpuno kao privatna firma, pa neka odredjuju cene koliko hoce ali i placaju porez itd. Ili da postoji pretplata (gde drzava moze da bude posrednik) i da u tom slucaju ne smeju nista da naplacuju. Pri tome svako moze da se "odjavi" i da ne placa pretplatu ali nema pravo na usluge crkve (ili ima ali onda placa).
[ KittyKat @ 15.03.2010. 03:55 ] @
Citat:
Marko_L:
Šalu na stranu, ne vidim zašto bi pop morao da bude skroman i da živi po tim nekim načelima. Pa nije se zamonašio. Mislim da imaš blago pogrešnu sliku o popovima.


Kako zašto? Zato što je to u opisu njegovog radnog mesta! Zato što su u Hrišćanstvu, elementarne vrline:

1. Smernost

2. Darežljivost

3. Moralna čistota

4. Čovekoljublje

5. Uzdržljivost

6. Krotost - Trpeljivost

7. Revnost u veri i molitvi

Da nabacim u ovaj kontekst o kome govorimo, ispočetka, dakle:

1. Smernost (svest o sebi, svest o tome da postoji još neko sa istim problemom, da postoji neko bolji od nas... tolerancija, učenje iznova i iznova. Jedan pop ne bi smeo da zaboravi na to).

2. Darežljivost (darežljivost je ono što se daje, od srca. Ono gde se ne traži zauzvrat. Ono što se poklanja. A šta bi jedno svešteno lice moglo verniku više da pokloni, od svog učenja, ili od svog posredstva sa Bogom?... darežljivost bez traženja ičega zauzvrat!)

3. Moralna čistota (iako je danas moral poprimio neke potpuno druge dimenzije, i može se o njemu filozofski i psihološki na 10001 način, upravo je pravo viđenje morala prikazano u Novom Zavetu. Jedan pop bi trebao to da zna, i time da se vodi koliko god može.)


4. Čovekoljublje (usko vezano sa zapovešću: "ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe". Pop bi trebao da voli sve ljude i da im izađe u susret sa "koliko daš", bez obzira na materijalnu situaciju "klijenta". Ljubav. Ljubav takođe ne traži ništa za uzvrat, samo daje ).


5. Uzdržljivost (od poroka. Uzdržljivost od poroka. A ko bi više primera trebao da da u izdržljivošću, nego jedan pop? dakle, ako mu se voze besna kola, a on se uzdrži ).


6. Krotost - Trpeljivost (Dođe kod pijanog domaćina, kaže mu: "daj koliko daš" a domaćin kaže: "ne dam ništa". Ovaj ćuti. I nikome se ne žali. I dođe ponovo, ako zatreba).


7. Revnost u veri i molitvi (revnost - izdržljivost. Postojanost. Konstantna vera. I kad je dobro i kad nije. Potpuna posvećenost. Ovo ne podrazumeva samo "Oče naš", već način života po "Oče naš". A razlika je ogromna. Između načina života - i vršenja nekakve dužnosti).


Dakle, to su 7 hrišćanskih vrlina kojima Hrišćani treba da se vode. Naravno da je zadatak težak, tako i treba da bude Ali da ne zalazim previše u teološke teorije, reći ću samo da jedan pop, koliko god on od 90-ih pa na ovamo zaboravio svoj zadatak, treba da se vodi gore navedenim! Da posluži kao primer ostalima. On prvi, a ostali za njim.
Jeste, i pop je samo čovek i svaki čovek je grešan i apsolutno nema šanse da ispoštuje sve propisano 100%... ali može bar 50%. A popovi danas ne poštuju ni 10% toga. Ima li razlike u procentima?

Nadam se da ti je sad jasnije zašto bi pop trebao da bude skromniji i da živi po tim načelima. Nisam rekla ni da ne treba da posti 360 dana u godini, ni da ne treba da ima kuću, ni auto. Ali sam bar pokušala da dočaram da, ako ne posti 360 dana, može bar da posti.. šta znam... Božićni post? Ako treba da ima kuću, to ne mora biti 200 kvm u centru grada. Ako treba da ima auto, to ne treba biti.. neki besan džip, za vozikanje po parohiji i brže obavljanje svojih dužnosti može poslužiti i zastava 101

Citat:
Marko_L:
Nisu to oni iz španskih serija što žive u crkvi ili šumi ili nekoj pećini... ne, i ti popovi žive u kućama ili stanovima, plaćaju kiriju, struju, vodu, imaju porodice, ženu, decu, unuke... a tu decu treba nahraniti, račune treba platiti...


Da nisi ti neki pop, kad si tako upućen? :P I ne gledam španske serije da bih znala kakvi su popovi u španskim serijama. Trenutno gledam LOST i oduševljava me jedan sveštenik, btw TI popovi... onog dana kad su se zakleli nad Bibiljom, da će biti Božije sluge... trebali su da DOBRO budu svesni značenja tih reči! I da ne očekuju... nikakvu platu zauzvrat, jer temelj Hrišćanstva se zasniva na LJUBAVI. Od ljubavi prema Bogu, prenosi se na ljude oko nas. Dakle to je suština koja automatski povlači sve ostale vrline sa sobom! A vrlina sama po sebi ne donosi novac kao što možemo videti u ovom prljavom svetu Ako su želeli da stvaraju velike porodice i prave velike račune, trebali su studirati ekonomiju. Poenta je da u startu, samim primanjem te zakletve, ne računa se ni na kakvu materijalnu dobit.
E sad... naravno da treba platiti račune i izdržavati porodicu... da li popu neko brani da se bavi još jednim poslom? Da li mu neko brani da na neki, skroman način, unovči svoje znanje? Čemu tolika, spodobna pohlepa da se ima NAJ od NAJ.. najbolji auto, najbolja kuća, najbolje.. sve!? I to sa leđa ko zna kakve sirotinje, neobrazovane, uplašene nekim crno belim projekcijama i na religiju i na svet oko sebe... tipa... "Božiji je to sluga... daj da platim, gde će mi duša... neću da pravim problem, baciće Sveti Ilija grom na moju kuću, neka... kad sam mogao na pečenje, mogu i na popa 50eu da izdvojim ako on kaže... sića".
Tako crno belo obojeni mozgovi... pa oni će da ustuknu pred samom pojavom dugačke crne mantije i duge brade... u podsvesti će taj autoritet da ih podseća na sveca, koji ih sa neba gleda i blagosilja da daju... A ako slučajno ne daju, svetac će da se naljuti i da im pričini neko veliko zlo

Samo shvatanje Hrišćanstva je izopačeno do besvesti kod velikog broja ljudi, pa nije ni čudo da imamo rezone kakve imamo...


Citat:
Marko_L:
tako da ne može baš ni pop da se oslanja na dobru volju vernika da li će mu i kada udeliti nešto i da li će to biti dovoljno da plati kiriju da ga ne izbace na ulicu sa sve ženom i decom. Znači neka tarifa za popove mora da postoji, e sad je samo pitanje da li treba da bude kao do sada da sami određuju kolika je ta tarifa na licu mesta (obično na osnovu platežne moći domaćina) ili da se to reguliše, pa da se zna tačno kolika je ta tarifa.


Stvar je vrlo prosta i to u psihologiji vrlo prosto funkcioniše. Dođe pop i kaže: "50eu ovo košta"... mhm... platim ja (recimo da imam onaj problem sa shvatanjem dobrog i lošeg kao crno belo obojen mozak), platiću iz nekog morbidnog straha. Ali imaću averziju prema njima. Neću ih gotiviti, razmisliću da li ću sledeći put u neki manastir, ili kod tog lokalnog popa. Isto tako, dođe pop i kaže mi: "koliko daš". A ja imam novca. I oduševim se njegovom skromnošću i dobrotom, zahvalim se što mi je blagosiljao dom i poneo se lepo prema činu koji poštujem (a poštujem jako, čim sam vernik, jel tako?)... e, u tom slučaju, pop možda dobije i više od 50eu

Krade nas država u svim segmentima... ne želim da ih nabrajam. Samo nam kožu još nisu skinuli sa leđa. Kakav je onda osećaj kad nas pokrade i posrednik sa našim sopstvenim Bogom, u koga 99% vernika ulaže poslednje nade u teškim vremenima?... Iz ljubavi se daje i više od tih 50eu A iz mržnje se prestaje ići u crkve, ili se prestaje verovati.
Toliko o "Božijim slugama" koji su sami sebe, uz pomoć nas - pretvorili u antihriste. Umesto u nešto što se iznad svega poštuje!

[ Kovacevic Vladimir @ 15.03.2010. 07:58 ] @
SPC jeste na budžetu.

Sve režiske troškove stanovanja (oni obavezni svakomesečni računi) i doprinosi za PIO, kao i plate...snosi Država, a da nad unutrašnjom raspodelom nema uvida.
Pošto to nije u nekom kategorizovanom i ugovornom odnosu regulisano (kao u Prosveti ili Zdravstvu), onda se ima utisak da su to manja novčana sredstva, pa se dodatno finansiraju kroz članarinu (1% godišnje penzije) ili "dobrovoljnim" doniranjem.

Posle penzionisanja, gube pravo na stanovanje u objektima SPC i mnogi nastavljaju život u svojim kućama/stanovima sa penzijom zarađenom tokom radnog veka.

U kombinovanom sistemu finansiranja stvoren je utisak, koji i preovlađuje i ovda na Forumu, ali se SPC na to mnogo ne obazire, jer vernici u biti nose u sebi uverenje (od Pamtiveka), da je davanjem crkvi pozitivan čin i nema tog siromaha, koji neće naći koji dinar da priloži, duhovnog mira radi...

U celoj, toj višemilenijskoj priči, naravno ima i zloupotrebe...

Toliko od mene. Fade Out.

Pozrav
[ Isak666 @ 15.03.2010. 09:03 ] @
@Vladimir
Ako je tako, onda bi vec neka kontrola trebala da postoji jer npr neki mali veslacki klub iz nekog sela mora da preda izvestaj o nacinu trosenja sredstava u visini par desetina hiljada dinara koji je dobio od drzave, dok SPC ne mora.
Ali onda se setimo da ni drzava sama ne zeli da pruzi uvid u trosenje sredstava iz budzeta, te imamo dve strane koje su obe deo problema.

Mislim da bi odredjivanje cenovnika bilo najrealnije resenje, ali ne i najbolje. Vecina "ne gura u dzep popovima pare", nego ljudi placaju cenu koju im pop izrice i tu nema nista pagansko. Problem je formiranje cena.

Najbolje bi bilo odredjivanje crkvenog poreza na drzavnom nivou koji bi placali oni koji rade i na osnovu toga dobijali usluge crkve. U DE na osnovu ovog poreza crkve ubiraju oko 70% prihoda.
Postoji ponegde i lokalni porez za crkvu.
Sa stalnim i opipljivijim izvorom prihoda bi crkva mogla da razvije neke programe koji stvarno mogu pomoci kao npr katolicki Caritas, nega starih ili javne kuhinje i sl, ali za to je preduslov stroga poreska kontrola.
Te mozemo ovaj scenario zaboraviti na jedan duzi period.

Takodje taj scenario bi podrazumevao i korenite promene shvatanja uloge pravoslavne crkve, koja vise ne bi kao sad shvatala sebe kao pasivno-misticno telo koje kroz liturgijski dozivljaj priblizava sebe bogu, nego da se okrene i materijalnom i aktivnom drustvenom delovanju, te tako isto ispuni postulate milosrdja i ljubavi prema bliznjem na koje se poziva.

Ali posto je SPC na udaru i za manje promene i optuzena za protestantizaciju - ni od ovog scenarija nema jos dugo nista.



Promena ce neka biti. Mozda se SPC okrene samo monaskom ispoljavanju vere, bez materijalizacije iste kroz izgradnju velikih hramova ili pruzenju usluga i vodjenja dokumentacije za to.
Ali onda nista dzipovi.
[ mrle 011 @ 15.03.2010. 09:13 ] @
Citat:
Isak666: .... te tako isto ispuni postulate milosrdja i ljubavi prema bliznjem na koje se poziva.


... iliti sto bi rek'o cika pahomije sa smeskom na ustima - "ti si, ovako, malo puniji, pa bi mogao bolje da se raskomotiš".
[ Isak666 @ 15.03.2010. 09:25 ] @
Citat:
mrle 011: ... iliti sto bi rek'o cika pahomije sa smeskom na ustima - "ti si, ovako, malo puniji, pa bi mogao bolje da se raskomotiš".


Da, taj lik je monstrum, ali ne treba celu organizaciju gledati ili bar njene potencijale kroz njega ili onog gradjevinca.
Bilo bi steta, jer mogu uzeti konstruktivnije mesto u drustvu.

Ali sr.nja ce uvek biti http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5337851,00.html jbg svet nije perfektan.
[ combuster @ 15.03.2010. 09:59 ] @
Ja jos nisam upoznao popa ili svestenika koji mi je za religiozni obred trazio dinar jedan. Svecenje vodice, secenje slavskog kolaca, tri-cetiri popa su se promenila u parohiji i nijedan - slovima NIJEDAN nije trazio nikad dinara... Jedan mi se samo u zivotu obratio malo arogantnijim tonom ali to je nesto "najgore" sto sam ikada od njih doziveo.
[ Kosuth @ 15.03.2010. 11:48 ] @
A jesu vala ove priče na religijske teme k'o priča o šarenom vrapcu !

Zilion puta je sve ovo već sažvakano,k'o popa jutrenje...

...i niko ništa novo,još manje pametno,u vezi ninđi nije izmislio...

...nego me i dalje podučavaju velikoj ljubavi božijoj, u večitom strahu od strašnog gneva božijeg ?!?!?!

I nemojte, molim vas, vi kojima je to na pamet palo, da mi za tako nešto još i pretplatu tražite !

Kome posrednik do boga treba,neka plaća svoju neveru iz svog džepa.

/edit by combuster: flame