[ squbi @ 07.02.2010. 18:44 ] @
Da li neko može da mi preporuči neku literaturi o implementaciji standarda softvera?

Domaću, stranu, bilo šta, i neki primer softverske firme koja je implementirala standarde kvaliteta.

[ X Files @ 07.02.2010. 19:02 ] @
Mislis na softversku firmu koja je svoje procese dokumentovala procedurama QMS (standarada serije ISO 9000) ?

[ squbi @ 07.02.2010. 19:07 ] @
Da, rad mi je o standardima kvaliteta ISO 9001 i 9000-3 i mora da sadrži poglavlje POSTUPAK IMPLEMENTACIJE STANDARDA U SOFTVERSKIM FIRMAMA a ne mogu da nađem nikakvu literaturu u kojoj bi mogao da pronađem nešto o tome.
[ mmix @ 07.02.2010. 20:03 ] @
Imas takvih firmi kod nas nekoliko, da ne reklamiram i nabrajam. Samo nemoj ocekivati mnogo sem ispraznih reci neprimenjenih u praksi; ISO9001 u softverskoj industriji je smejurija i sluzi uglavnom kao marketinski alat, kako kod nas tako i napolje, i ne pruza nikakvu garanciju kvaliteta softvera koji se proizvede.
[ X Files @ 07.02.2010. 20:14 ] @
Citam nekoliko puta ovu recenicu i pokusavam da ukapiram sta znaci "POSTUPAK IMPLEMENTACIJE STANDARDA U SOFTVERSKIM FIRMAMA" ?

Da li se misli na strategiju koju bi recimo konsultant primenio u identifikaciji i dokumentovanju procesa sistema, da li na obavezne procedure + one koje bi bile interesantne za softverske firme (politika, ciljevi, poslovnik, ... , razvoj softvera, odrzavanje softvera, sistem za kontrolu verzija), da li na neku pojedinacnu proceduru namenjenu softveru (razvoj i odrzavanje softvera), da li na postovanje nekog standarda za jezike (ISO/IEC 14882), ili nesto trece...
[ squbi @ 07.02.2010. 21:33 ] @
Nisam ni ja više siguran na šta se konkretno misli, moraću da se posavetujem s profesorom. Rad je iz predmeta ''Kvalitet i testiranje softvera''.
[ X Files @ 08.02.2010. 07:30 ] @
^
I ja mislim da je najbolje da konsultujes s profesorom u vezi ove tacke, da ne bismo bespotrebno lutali.


Inace, slazem se sa mmix-om da je Kvalitet (barem u nasoj domacoj praksi) vise marketinski potez, a manje je vezan za uspostavljanje "nivoa ispod koga se ne ide" u procesima rada. Razlozi za ovo su brojni, ali to je vec off topic za ovu temu.