[ mmix @ 09.02.2010. 17:44 ] @
Taksi i advokati bez fiskalizacije:

"Ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević kaže da će uvođenje fiskalnih kasa za taksiste, advokate i prosvetu biti odloženo za najmanje šest meseci.
On je rekao da bi Vlada Srbije tu odluku trebalo da usvoji u četvrtak, 12. februara, prema predlogu ministarstava trgovine, prosvete i pravde. "Cilj odlaganja je da se još jednom u Vladi Srbije analizira uticaj fiskalizacije na te grupe", kazao je ministar. Taksisti, advokati i obrazovne ustanove trebalo je da uvedu fiskalne kase od 1. marta 2010. godine.
... prethodno je granski sindikat taksi vozača i autoprevoznika Nezavisnost najavio da će 23. februara u svim većim gradovima u Srbiji biti organizovan generalni štrajk ukoliko se ne donese odluka o odlaganju fiskalizacije do jeseni"



Po meni je ovo jos jedna nemocnost drzave da uvede bilo kakav red u bilo sta. Ne znam samo o kome protestu taksista pricaju van Beograda, ja jutros isao taksijem (nemam zimske gume pa mi se nije klizalo kolima) i isao pancevackim taksijem, da ne reklamiram kojim, i uredno dobio fiskalni racun. Ocigledno je da moze i da to postoji i da to sljaka, samo je po nekima nemoguce i to "pokrivaju" pretnjom demonstracijama a vlast se ocigledno utrkuje ko ce pre da im izadje u susret, jos samo sto im se nisu izvinili sto su na fiskalne kase i pomislili. Zalosno, ako su vec tako lezerni prema taksistima i advokatima onda bi trebalo da puste i ostale privrednike da muljaju sa kesom, da i oni nesto zarade.
[ Srđan Pavlović @ 09.02.2010. 17:49 ] @

[ Stefan Jocic @ 09.02.2010. 18:10 ] @
Ne vidim razloga za odlaganje. Ako svi ostali preduzetnici i firme moraju da imaju fiskalnu kasu, ne shvatam zašto neko očekuje da bude privilegovan. Ovaj zakon treba da važi za sve! Samo da napomenem fiskalne kase se u Srbiji koriste već nekoliko godina... bio bi red da i ostali budu primorani na isto.
[ Ivan Dimkovic @ 09.02.2010. 18:12 ] @
Mozda je ono blokiranje ulica zapravo i dobra strategija.

Ocigledno je "drzava" Srbija dala vrlo jasnu poruku svojim gradjanima - ako zelite nesto da postignete, primenite silu... blokirajte put, zapalite neku zgradu, napravite lom... i ako vas ima puno, vasi zahtevi ce biti prihvaceni.

Novi model pravne drzave... ili cek, mislim da je to princip pod kojim se zivelo pre vise hiljada godina #*)@&@#
[ Stefan Jocic @ 09.02.2010. 18:17 ] @
Moje mišljenje je, da ponovim, da sve ovo nije pravedno prema ljudima koji već nekoliko godina imaju troškova oko fiskalizacije. Popravka kasa, zamena delova, servisiranje, potrošni materijal. Onda obaveza da se fiskalni isečci čuvaju određeno vreme (zbog eventualne provere od strane inspektora).

Citat:
blokirajte put, zapalite neku zgradu, napravite lom...


Samo im ti daj ideju
[ etjen @ 09.02.2010. 18:30 ] @
ja mislim da je država do sada više puta dokazala da nije u stanju da sprovede bilo koju nepopularnu meru kada se ona sprovodi prema nekome ko može iole da se organizuje.

Dodao bih i to da bi od sada bilo najbolje da se jednostavno povinuju bez pitanja svakom zahtevu bilo koje grupe građana kojjih ima dovoljno da mogu da blokiraju Nemanjinu ulicu na recimo pola sata.
Na taj način će svima nama ostalima svakako uštedeti vreme i živce - ni jedna ulica(pruga) nikad neće biti blokirana a štrajkači će svakako dobiti traženo, tako da se tu ništa neće promeniti, samo će biti opuštenije jer neće biti gužvi i zastoja.

Smejurija...
[ mmix @ 10.02.2010. 23:17 ] @
Citat:
Ipak štrajk taksista 23. februara:

Taksisti i autoprevoznici su najavili da će ipak stupiti 23. februara u generalni štrajk u svim većim gradovima i pored odluke o odlaganju fiskalizacije. Štrajk će biti održan, iako je Ministarstvo trgovine i usluga uputilo Vladi predlog da se uvođenje fiskalnih kasa za advokate, taksiste i zaposlene u prosveti, odloži za najmanje šest meseci.
...
Beljinac je ocenio kao neprihvatljiv predlog ministra trgovine i usluga Slobodana Milosavljevića o odlaganju uvođenja fiskalnih kasa na šest meseci, i podsetio da su taksisti zahtevali da se fiskalizacija odloži do 2013. godine, od čega , kako je istakao, oni neće odstupiti. On je podsetio da oni od Vlade Srbije zahtevaju primenu postignutog dogovora sa predstavnicima Vlade, kao i donošenje uredbe o ukidanju ili odlaganju obaveze uvođenja fiskalnih kasa.
Beljinac je kazao da sa njihove strane postoji dobra volja da problemi budu rešeni tako da nijedna strana ne bude na gubitku i izrazio nadu da će zajedno sa nadležnima pronaći rešenje da zadovolji potrebe taksista.


Ovo vec ko u Alan Fordu, mi imamo dobru volju da vi bezuslovno ispunite sve nase zahteve
[ Srđan Pavlović @ 10.02.2010. 23:25 ] @
I staro i mlado, u cirkus Kolorado! :)
[ dava @ 11.02.2010. 08:10 ] @
Smesno, sad treba drzava reci OK vi ne morate imati fiskalne kase, vi mozete slobodno lapati porez. Trebalo bi posebno kazniti te sto traze oslobadjanje od fiskalizacije, jer znaci da su se navikli na lapanje poreza.
[ vladd @ 11.02.2010. 11:09 ] @
Pa nije to bas tako jednostavno, mada bi neki drzavni cinovnici voleli da pojednostave na taj nacin zakljucak, i proguraju svoju brljotinu.

PDV je PDV, ali "fiskalna kasa" nije nikako ekvivalent za PDV.

U trgovini je lako "fiskalizovati" promet, gde su jasne marze, ulazne i izlazne cene proizvoda.

Kod strucnih usluga, pogotovo nasilno unificiranih, tarifiranih, ne moze se prosto definisati "dodatna" vrednost.

Za to bi trebala postojati godisnja poreska prijava, poreska policija, i poseban nacin ubiranja poreza..

Ali, birokrate se igraju dosetkama, i proizvode situaciju svojim bezocnim bezobrazlukom, da uteruju nerealne poreze, tako sto blate i optuzuju ljude da sakrivaju porez.

PDV je porez koji treba da uzme u obzir i troskove, koji su jako razliciti, i tek nakon konstatovanja razlike, tj dodatne vrednosti, sracunati sumu poreza.

Ne moze se sve fiskalizovati..zamisljam samo predsednika vlade, koji nakon sednice izdaje fiskalni racun...


Ovu temu treba malo sire shvatiti, zaista je u pitanju smejurija, ali inicirana aljkavoscu i bezobrazlukom drzavne birokratije, koja prostim resenjem, uz tehniku harange i blacenja, pokusava da sprovede, posto joj se ne dopada da nesto ozbiljno krene da radi...

Poz

P.S.
Kome je nejasno, da uprostim. Npr dvojica taksista, jedan sa mercedesom, ciji predjeni km kosta 40 din, i vozac lade111, npr, ili punta na plin, ciji je km recimo 20 din, naplacuju tarifirani km, koji je, neka bude 100din. PDV neka je 20%

Znaci, taksi mercedes ostvaruje zaradu 60 din, i posteno(po zakonu) bi bilo da plati 12 din, a vozac lade ostvaruje 80 din zarade, i treba da plati 16 din.

Fiskalna kasa kaze da obojica treba da plate po 20 din!!!!

Tada bi vozac mercedesa imao zaradu 40 din, a vozac lade 60 din!!

Kakva je to destimulacija usluge. Onaj koji pruza bolju uslugu ima manju zaradu!! A drzava histericno ubira nepravedno(ne u smislu opste pravde, vec to nije ono sto je dogovoreno) veci porez. Bolje reci bezocno..pljacka gradjane koji rade i poboljsavaju kvalitet usluge...a to nije smisao "uredjenog drustva na ubrzanom evropskom putu"

Tu negde lezi besmisao glupog predloga fiskalizacije, ako zanemarimo dodatne zarade prodaje aparata, instalacije..




[ Ivan Dimkovic @ 11.02.2010. 11:17 ] @
Citat:
vladd
Kakva je to destimulacija usluge.


To je poenta mnogih poreskih sistema - radis bolje, platis vise :)

Inace, meni je od svih sistema izdavanja racuna od strane taksista najjaci americki - daju ti neko malo papirce, bez icega napisanog na njemu, pa ti lepo upises rutu i cenu, kao i datum - kako ti vec volja :)
[ vladd @ 11.02.2010. 11:19 ] @
Ne nego zaradis vise, platis vise poreza.

A ne da radis, to u Srbiji ne vazi, ovde je popularno da se radi i ne prima plata mesecima..zarada je u minusu dodatna vrednost opada, a ne raste

Poz
[ mmix @ 11.02.2010. 11:33 ] @
vladd, Koliko racionalizacije i kontradikcija u toliko redova. Prvo kasa nije PDV a onda kasa jeste PDV, jeste li ili nije?

Fiskalizacija je mehanizam pracenja protoka kesa, nista manje, nista vise, to je samo i iskljucivo dokaz koliko si kesa uzeo i iznos poreza iskazan na racunu je informativne prirode za primaoca i odnosi se na celokupnu vrednost usluge i proizvoda, ne samo na dodatu vrednost. Po tvojoj istoj logici bi maxi npr placao drzavi ceo iznos PDVa iskazan na fiskalnom racunu a to se naravno ne desava, maxi placa za svoju "dodatu vrednost" i to se knjigovodstveno resava u pozadini. Vecina taksista su medjutim pausalci i izbegavaju realni porez jer niko ne zna sa koliko kesa oni u stvari barataju i fiskalne kase to treba da dovedu u red. A ako ih fiskalna kasa natera da udju u sistem PDVa onda ce da vode svoje knjige i moci ce da odbiju gorivo i ostale operativne troskove i tako plate manji porez (na dodatu vrednost) i cak da nadju racunicu da taksiraju preko lizingovanog vozila umesto sto nas klackaju 25 goidina starim vozilima. Sama cinjenica da se bune protiv toga tolilko je da su sracunali da ce tako morati i sa odbitkom troskova da plate veci porez nego sada, pa ti sad saberi dva i dva i vidi koliko se kesa tu vrti.
[ Java Beograd @ 11.02.2010. 13:36 ] @
Citat:
mmix: ... ako ih fiskalna kasa natera da udju u sistem PDVa onda ce da vode svoje knjige i moci ce da odbiju gorivo i ostale operativne troskove i tako plate manji porez (na dodatu vrednost)


Pazi, razmišljaš pravilno, ali nerealno. Da taksista vodi poslovne knjige ?! Pa 2/3 njih je polupismeno, selo u taksi vozilo direktno iz CZ-a ! A sve i da su oni pismeni i elokventni, opet je vođenje poslovnih knjiga za delatnost taksi usluga "nemoguća misija".
[ vladd @ 11.02.2010. 15:51 ] @
Ne treba da placaju pausalni porez, to je stupidarija posebne vrste.

Kao drugo, nejasan mi je "protok kesa".

Taksista ima troskove, ima zaradu i gotovo. Protok kesa je maglovita prica.

Kada bi trgovci imali definisanu cenu peciva, recimo 300 din za kg, videli bi nacin poslovanja. I raznolikost ponude..

Teoretski bi se mogla uvesti fiskalna kasa u taxi vozilo, ali u tom slucaju bi za svako vozilo bila drugacija cena prevoza, a TO se ne dozvoljava(da podsetim, cena espresa nije ista u raznim kaficima, cena graficke karte nije ista u svim radnjama..).
Ne radi se o prodaji robe, vec o ceni usluge. Za uslugu postoje odredjeni preduslovi.

A slobodnu cenu ne spominje niko.

Uostalom, postoje taksimetri, koji bi mogli da beleze priliv novca(ulazak u vozilo, predjena kilometraza..tarifa), a porez da se placa na zaradu, godisnje, nakon sto se ispostave i racuni nastalih troskova.

Postenije je da se vodi knjigovodstvo, nego fiskalna kasa.

Ili, da se unificira taxi vozilo, odredi cena prevoza, i uvedu fiskalne kase. Tada bi troskovi bili fiksni, i moguce je naplatiti porez na trenutnu uslugu.

Problem je kada se pomesa roba i usluga, a taj problem birokrate ne zele da rese, lepse im je zamesateljstvo...i otimacina poreza..mora da se nahrane paraziti.

Postoje resenja, kvalitetna, ali se izbegava kompletno i potpuno sredjivanje situacije, valjda je dosadno kada je nesto uredjeno.


Poz

P.S. To sto su neki taksisti polupismeni, njihov problem, neka se opismene, ili neka kopaju, sa Leslijevom lopatom
BTW, advokati su daleko od nepismenih...i oni su tarifirani, a razlika u kvalitetu NJIHOVE usluge je za nekoga od zivotnog znacaja
[ mmix @ 11.02.2010. 16:58 ] @
Citat:
Java Beograd: Pazi, razmišljaš pravilno, ali nerealno. Da taksista vodi poslovne knjige ?! Pa 2/3 njih je polupismeno, selo u taksi vozilo direktno iz CZ-a ! A sve i da su oni pismeni i elokventni, opet je vođenje poslovnih knjiga za delatnost taksi usluga "nemoguća misija".


Bez namere da vredjam ali ni dobar deo SoHo vlasnika nije zavrsilo ekonomiju, cak ni srednju ekonomsku, pa opet svi moraju da vode knjige. Taksisti su cak u povlascenijem polozaju jer imaju prilicno jednostavan poslovni plan (kes usao za voznju, kes izasao za gorivo i popravke, clanarinu drustvu, resto oporeziva zarada) i bar oni legalni su clanovi nekog taxi drustva koje lako moze da unajmi jednog knjigovodju koji ce da sravnjuje knjige za sve clanove udruzenja i jos da mu ostane svakog dana vremena za kafenisanje sa dispecerkama. Taksista samo treba da mu preda dnevni bilans i sve fiskalne racune za troskove koje je imao i da od knjigovodje dobije periodicne uplatnice za porez. Ako to ne ume da isprati onda mu nije mesto za volanom, zapravo takvom je retko gde mesto.


Citat:
vladd: Ne treba da placaju pausalni porez, to je stupidarija posebne vrste.
Kao drugo, nejasan mi je "protok kesa".
Taksista ima troskove, ima zaradu i gotovo. Protok kesa je maglovita prica.


Taksista kao pausalac, bar ovde u Pancevu a ne verujem da je mnogo drugacije negde drugde, ima procenjenu zaradu od 25.000din bruto i na to placa 8000din mesecno poreza kao pausalac. Po ceni od 70 dinara po km (koliko je u pancevu) ta bruto plata se dostize posle 360km naplacene voznje (ne racunajuci start, ali ne racunajuci ni racun za plin). Svi oni naprave vise od toga, neko bolje neko losije ali 25000 bruto je tu svima koji rade.

Ne znam sta ti nije jasno sa pracenjem protoka kesa, ja tebi 100 dinara, ti meni fiskalni na kome pise 100 dinara a drzava zna da sam ti tih 100 dinara dao i ne mozes da izvrdas svoje obaveze po tom osnovu, isto tako u svakom trenutku tokom dana inspektor moze da ti bane u vozilo i da te proveri. To je prva, srednja i poslednja primena fiskalne kase i ona se ni u kom pogledu ne razlikuje izmdju trgovine robom i uslugama, ono sto se razlikuje je knjizenje u pozadini. U taxi vozilu ce se onda znati na kraju meseca koliko si kesa uzeo i onda moze periodicno da ti usaglasava pausal, i to je ono sto taksisti nece, da se zna koliko para uzimaju da im neko ne bi dirao lagani pausal. Da uzimaju manje od tih 25000 procenjenih niko se ne bi bunio protiv fiskalnih kasa jer bi onda voda isla na njihovu vodenicu. A da je pausal glupost, tu se slazemo, pausal je potpuno diskriminatorski i nevezan za to koliko dobro firma posluje i zato apsolutno sve treba prebaciti na PDV a olaksati knjigovodstvene procese za one delatnosti koje su bile pausalne.

Citat:
vladd: Teoretski bi se mogla uvesti fiskalna kasa u taxi vozilo, ali u tom slucaju bi za svako vozilo bila drugacija cena prevoza, a TO se ne dozvoljava(da podsetim, cena espresa nije ista u raznim kaficima, cena graficke karte nije ista u svim radnjama..).
Ne radi se o prodaji robe, vec o ceni usluge. Za uslugu postoje odredjeni preduslovi.

Na osnovu cega si ti to zakljucio? Drzava trenutno propisuje samo maksimlanu cenu taksi usluge zbog zastite potrosaca a taksisti su slobodni da formiraju cenu ispod toga kako hoce i da tako konkurisu jedni drugima za putnike, pa onda da vidis kako taksi itekako moze da radi profitablino sa startom od 70din i cenom od 70din/km i jos da ti da 30% popusta na poziv. Jedna od stvari koju taksisti traze je i uvodjenje te minimalne cene sto je kriminal protiv gradjana posebne vrste jer u potpunosti ubija koncept konkurentnosti, pojavila im se konkurencija pa sad ne mogu da deru putnike pa prete demonstracijama da im drzava obezbedi posao dok oni lade jajca na taxi stajalistu.

Citat:
vladd: Uostalom, postoje taksimetri, koji bi mogli da beleze priliv novca(ulazak u vozilo, predjena kilometraza..tarifa), a porez da se placa na zaradu, godisnje, nakon sto se ispostave i racuni nastalih troskova.

Taksimetri beleze finansijske paramtre voznje ali ih ne prosledjuju drzavi niti pamte u ne-zloupotrebljivom obliku samim tim su beskorisni za pracenje kesa. Taksisti koji imaju fiskalnu kasu imaju je tako montiranu da parametre vuku sa taksimetra. Nemoj brkati pojmove, fiskalna kasa NECE odrediti tacan iznos njihovog poreza za tacan iznos ucinjene usluge, oni su pausalci i ne placaju porez po iznosu sa fiskalnog isecka i dok god su pausalci nece ga placati tako, ono sto ce fiskalna kasa da donese je pravednija nivelacija pausala i mogucnost individualizacije pausala i ekonomsku pravicnost (ako si vise zaradio veci i porez)

Citat:
vladd:Postenije je da se vodi knjigovodstvo, nego fiskalna kasa.

Jedno nema veze sa drugim, fiskalnu kasu moras da imas ako radis sa kesom, bez obzira na to da li vodis knjige ili ne. Tu su naravno izuzeti neki pausalci kao sto su taksisti, advokati i akademci oko cega se i lome koplja. Moj zet ima limarsku radionicu i pausalac je i mora da ima fiskalnu kasu i mora da izdaje fislani racun kad mu plate kesom. Ako za njega vazi, zasto ne mora da vazi za jednog taksistu ili jednog advokata? Da se razumemo, nisam ja zaljubljen u fiskalne kase, ali ako neko mora da ih koristi onda moraju svi, ako neko ne mora onda ne bi morao niko.


[ etjen @ 11.02.2010. 17:11 ] @
mmix svaka ti je na mestu :) naročito poslednji pasus prethodne poruke.

Mogli bi mi sa ES-a da se organizujemo da ne plaćamo porez na internet usluge, i po ovoj logici (taksista i advokata), nakon malko zauzeća nekih od prometnijih ulica, eto nama umanjenog internet računa.

Što da ne...

[ a1200 @ 11.02.2010. 20:35 ] @
Citat:
Ne znam sta ti nije jasno sa pracenjem protoka kesa, ja tebi 100 dinara, ti meni fiskalni na kome pise 100 dinara a drzava zna da sam ti tih 100 dinara dao i ne mozes da izvrdas svoje obaveze po tom osnovu, isto tako u svakom trenutku tokom dana inspektor moze da ti bane u vozilo i da te proveri. To je prva, srednja i poslednja primena fiskalne kase i ona se ni u kom pogledu ne razlikuje izmdju trgovine robom i uslugama, ono sto se razlikuje je knjizenje u pozadini. U taxi vozilu ce se onda znati na kraju meseca koliko si kesa uzeo i onda moze periodicno da ti usaglasava pausal, i to je ono sto taksisti nece, da se zna koliko para uzimaju da im neko ne bi dirao lagani pausal. Da uzimaju manje od tih 25000 procenjenih niko se ne bi bunio protiv fiskalnih kasa jer bi onda voda isla na njihovu vodenicu. A da je pausal glupost, tu se slazemo, pausal je potpuno diskriminatorski i nevezan za to koliko dobro firma posluje i zato apsolutno sve treba prebaciti na PDV a olaksati knjigovodstvene procese za one delatnosti koje su bile pausalne.


Prijatelj mi je pricao za taxiste u Kini... kod njih (barem firma sa kojom se on vozio) kad udjes u taksi, taksista ukuca tacku polaska i destinaciju na uredjaju sa GPS-om i taksimetrom, na ekranu koji vidis se iscrta putanja, i on te vozi tom putanjom... pored je display na kome pishe cena potrosena u toku voznje. Kad se voznja zavrsi, covek pritiska dugme i masina automatski stampa racun na kome pishe: vreme polaska i lokacija, vreme dolaska i lokacija, broj predjenih kilometara i cena... naravno uz sve podatke o broju vozila i firmi koja ti je pruzila uslugu.

Ja ne vidim problem zasto tako nesto ne bi bilo moguce u Srbiji?
Mozda zato sto su ovde taksisti privatnici koji rade samo za sebe, pa im se isplati ne transparentnost i kradja kako u putanji tako i u stelovanju taksimetra, a o ne placanju poreza da ne govorimo.

U Kini su mahom taksisti ljudi koji rade za taksi firme koje poseduju vozila, a tim firmama se ne isplati da im se musterije zale na uslugu ili da ih neko potkrada, samim tim i za firme i za drzavu je bolje ako je sve apsolutno jasno i transparentno.

Sa uvodjenjem takvih taksimetara sa GPS-om i atomatskim stampanjem racuna sa parametrima puta resili bi se mnogi problemi, kako klijenata, tako drzave - tj. bila bi jasna situacija za sve. Po kolicini para bi moglo da se zna koliko taksista treba da plati porez, pa ako je bio bolestan mesec dana, ne bi imao profit taj mesec pa nebi ni placao porez, ali ako je imao profit 1K Eura na njega bi morao da plati odgovarajuci porez.

Ja ne znam sta je sa ovom zemljom, pa nismo mi prvi i jedini izmislili toplu vodu!? Dovoljno je malo pogledati oko sebe i videti prosta resenja, lako primenjiva, koja sredjuju i uredjuju stvari na obostrano zadovljstvo cele zemlje. Zasto je tesko preuzeti taj sistem... mada, izgleda da je u ovoj zemlji dezorganizacija i ne transparentnost na svim poljima cilj - kako bi moglo nesmetano da se krade dok traje "mandat", tj. do sledecih izbora (a onda ponovo ista obecanja ovcama...)
[ vilil1 @ 11.02.2010. 21:52 ] @
@a1200

Ali nije to problem. Eto, i @mmix je ranije napisao da u Pancevu vozi neki taksista tako. Ali to nisu fiskalni racuni.
Taksimetar sa stampacem ne bi bio problem ni kod nasih taksista da se uvede kao obavezan, problem su fiskalni racuni.

Mada, ruku na srce, ne znam u kojoj zap. evropskoj zemlji je opsta fiskalizacija kao kod nas. Pa tamo i dalje vaze obicni racuni, koji su se nekada izdavali kod nas. Kakve fiskalne kase za advokate i slicno. To nema ni pod razno.

He, bar u necemu mi da prednjacimo.
[ a1200 @ 11.02.2010. 22:40 ] @
@Vili1: Ja sam siguran da uredjaj postoji u izvedbi koja izbacuje fiskalni racun (i cuva u memoriji sve transakcije koje su obavljene na taksimetru, radi kasnije provere).

Ovde je bila diskusija na temu fiskalnog stampaca. Jedan od zanimljivih odgovora mi je pojasnio kako to ustvari radi i koja je razlika u odnosu na obican racun:
Citat:
Da počnemo od Kulina Bana.... Ovako, u normalnim zemljama ljudi (veliki i mali privrednici) lepo plaćaju porez i uredno vode poslovne knjige. Međutim, u nekim zemljama Sredozemlja, Balkana i Južne Amerike, značajan deo poslovne prakse je utaja poreza.

Zato su poreznici iz tih zemalja uvek u traganju za rešenjem koje bi privelo poznaniju prava njihove poreske obveznike. Pošto se mali p.obv. žale kako im je teško ili nemoguće da vode knjige, obično im se do sada "gledalo kroz prste" (po mišljenju poreznika) time što im je razrezivan paušalni porez, bez obzira na to koliko oni obrnu ili zarade. Taj paušalni porez sa jedne strane je suviše visok za neke koji ne zarade dovoljno, a sa druge strane je smešan za one koji zarade dosta, ali ne prijavljuju. Kao odgovor na to, nađeno je rešenje u vidu fiskalnih kasa (štampače ćemo objasniti malo kasnije), koje efektivno "vode knjige" odnosno u svakom trenutku imaju u sebi informaciju o tome koliko poreza obveznik duguje. Fiskalni štampači su varijanta za one koji su se već kompjuterizovali i sada im je kasa nekako višak, jel', odnosno to je kao kasa bez velike tastature i ladice za novac, a nisam siguuran da li mora da ima displej. Znači, na njemu ne možeš da otštampaš "račun" koji je potpuno isti kao pravi račun, jer ima ugrađen specijalni fiskalni karakter koji se pojavljuje samo kad se štampaju originali fiskalnih dokumenata.

Fiskalna memorija ti je nešto kao write-once PROM velikog kapaciteta u koji se upisuju dnevni pazari, sa razdvojenim informacijama o porezu i još neke informacije koje služe za proveru.

...
Memorija, prema uredbi, mora da ima kapacitet dovoljan za 1600 dnevnih izveštaja. 1600/365.25= 4.3 ... godina, tj. mora da potraje više od četri godine. Posle toga se menja, a ona napunjena se arhivira u servisu, pa kasnije (koliko kasnije ne znam, verovatno kad eventualni potencijalni privredni kriminal iz njenog doba zastari) uništava (to verovatno znači da se mehanički skrcka ili, ako EU to bude zahtevala, reciklira?) komisijski, u prisustvu vlasti .

Osim dnevnih izveštaja, postoji i brojač reseta i brojač promena poreskih stopa. Oni imaju ograničenje na, ako se dobro sećam, 50 i 20, respektivno. Tako da može da se desi da memorija mora da se zameni i pre isteka 4 godine, na primer ako postoji neki tehnički problem koji izaziva česte resete. Mada u postupku dobijanja atesta bi trebalo da se ulove i otpadnu svi uređaji koji pate od ovakvih problema sistematski.

http://www.elitesecurity.org/p290414

Ja u opste ne vidim problem sa taksimetrima koji imaju GPS i stampaju fiskalne racune. Ako moze fikalizacija da se uvede u pekari, na pijaci/tezgama (tj. da se pokusa uvedjenje ), zasto ne bi mogla i u taksiju? Zna se koliko kosta predjeni kilometar i koje jos stavke mogu da postoje (prevoz prtljaga, fiksna cena do aerodroma itd.)... uredjaj se podesi po tarifi taxi prevoznika i sve je lepo, jasno i cisto.




[Ovu poruku je menjao a1200 dana 12.02.2010. u 00:02 GMT+1]
[ vilil1 @ 11.02.2010. 23:01 ] @
Na osnovu onoga sto si ranije pisao, o Kini, i na osnovu onoga sto je @mmix pisao, radi se o obicnom taksimetru sa stampacem.

Naravno da je moguce fiskalizovati i taksiste, samo se to ne radi putem GPSa, kako ti kazes, nego GPRSom.

Potreban ti je jedan GPRS terminal, fiskalna kasa, i taksimetar.
[ a1200 @ 11.02.2010. 23:06 ] @
GPS sluzi za odredjivanje predjenog puta, i sastavni deo je taksimetra. Ako se prodaju fiskalni stampaci za obican racunar, onda kontam da nije nikakav problem takav stampac korisiti za stampanje taksi racuna. Kao sto rekoh siguran sam da taksimetri sa svim tim funkcijama postoje (GPS taksimetar+fiskalni stampac+GPRS za slanje podataka)...

Za Kinu ne znam da li se radi o obicnom racunu, ali sam siguran da taksimetar belezi sve transakcije u toku dana, broj predjenih kilometara, lokacija vozila itd. Jer nema svhe da ih ne belezi kad ih vec ima i koristi ih - a cuvanje takve statistike se uklapa u zelju poslodavca da zna sta mu se dogadja sa taksijem i koliki je prihod, kao i drzave koja zeli da zna koliko da naplati porez.
[ vilil1 @ 11.02.2010. 23:13 ] @
Evo jedan primer -

http://www.kasiko-doo.com/Fiskalne%20kase%20i%20oprema.html
[ a1200 @ 11.02.2010. 23:15 ] @
Ja govorim o all-in-one uredjaju (taksimetru), koji je napravljen bas za taksiste... znaci, jedan klik na pocetku voznje i drugi klik na kraju - bez daljeg pogadjanja da li ce da ti da racun, jer on izlazi po defaultu.

...
mada, moze i tako, pet uredjaja i onda rucno ukucavanje cifre, tj. opet ista stvar - ocel da ukuca il' nece, pa pogadjanje...
[ vilil1 @ 11.02.2010. 23:17 ] @
Citat:
a1200: Ja govorim o all-in-one uredjaju (taksimetru), koji je napravljen bas za taksiste...

Cek, cek, jel ti to teoretises o tom all-in-one, ili kazes da to postoji?

EDIT

Sad procitah -

"Kao sto rekoh siguran sam da taksimetri sa svim tim funkcijama postoje (GPS taksimetar+fiskalni stampac+GPRS za slanje podataka)..."

Hajde molim te daj neki link ka tom "fiskalnom taksimetru".
[ a1200 @ 11.02.2010. 23:26 ] @
Pa potrazi sam, ali vec je receno da postoje fiskalni stampaci... dakle stampac na koji kad posaljes podatke, on to istampa po propisu za takav racun (specijalni karakter), i sacuva u neizbrisivoj internoj memoriji za dalju kontrolu.

....
Nego da skratimo pricu, siguran sam da tako nesto ne postoji, da cak nije moguce da se napravi... iako ljudi uveliko pishu software za obican komp i to u javi i clipperu, koji stampa fiskalne racune (preko fiskalnog stampaca). Dakle, bas sam smesan, postoji uredjaj koji ima sve zivo, i koristi se bas za taksiranje... ali eto nedostaje mu port za externi stampac(?), ili eto nemoguce je zamisliti da taj isti uredjaj ima izvedbu koja stampa direktno fiskalne racune.

Ma cist SF... total recall, blade runner... i tako...
Mnogo mastam i ocekujem.


EDIT:
Evo na primer nekih varijanti GPS taksimetara... (ima toga na netu)

http://kwangjuen.en.ec21.com/GPS_Taximeter--1149502_1149853.html
od iste kompanije, imaju externi receipt printer: http://kwangjuen.en.ec21.com/Taximeter--1149502.html

http://www.asianproducts.com/p...36/gps-tracker-taxi-meter.html
(ovaj, izmedju ostalog, ima ugradjen obican RS-232 seriski port na koji moze da se kaci stampac)


A evo i "obicnih" fiskalnih taksimetara koji stampaju fiskalne racune, all-in-one (dovoljno je u google ukucati: fiscal taxi meter):
http://www.lockview.nl/cgi-bin/template.pl/ENG200002
http://www.orgtechnica.bg/eltaxeng.html
http://sky-vision.en.alibaba.c...9608033/Taximeter_SV_T01_.html
http://www.dt.ae/taximeter.htm

Evo cak i nashi prodaju dovoljno mali fiskalni printer... ako neko ne zeli all-in-one uredjaj.
http://www.alibaba.com/product...3239/FISCAL_PRINTER_7038i.html






[Ovu poruku je menjao a1200 dana 12.02.2010. u 19:12 GMT+1]