[ veseliz @ 08.01.2004. 01:22 ] @
U najnovijem broju casopisa TIME, objavljen je clanak o pusenju u Evropi: Can Europe give up the habit? gde je izmedju ostalog objavljen i clanak o Srbiji, a grafikon pokazuje ko najvise pusi u Evropi:



Clanak mozete procitati na: http://www.time.com/time/europ...ine/2003/0113/cover/story.html

a specijalni deo o Srbiji: Lighting Up The Balkans http://www.time.com/time/europe/eu/article/0,13716,572191,00.html



---

Inace, mnogo, ali stvarno mnogo dobar film o pusenje, mozete videti na: http://www.bhf.org.uk/smoking/bhf_anti-smoking_ad.mpg



[ S_Kid @ 08.01.2004. 02:33 ] @
Nelogicno mi je da nema Grcke, znam da su oni uz nas i Turke uvek bili u top 3...

[ Gojko Vujovic @ 08.01.2004. 07:44 ] @
Kakva tuga.

Imam utisak da kod nas u pušačkoj populaciji uglavnom ne postoji ni svest o tome koliko je pušenje štetno, niti se isti trude da ostave pušenje. Nema ni antismoking kampanja pošto je verovatno jedna od retkih stvari u našoj privredi koje rade sa profitom - duvanska industrija. Zato se i polomiše oko našeg tržišta, fabrika, bilborda,...
[ igorsa @ 08.01.2004. 08:40 ] @
Uskoro će poslovica da glasi: "Puši ko Srbin" :)

Ne stvarno je tuga što kod nas sve više cveta duvanska industrija. Toliko o strategiji naše globalne industrije.
[ salec @ 08.01.2004. 13:26 ] @
A nije vam palo na pamet da se sa naseg trzista radi crni reeksport u zemlje gde je duvan zesce oporezovan? Mislim, oni imaju podatke o prodanoj kolicini, nisu isli po ulici i zagledali koliko ljudi pusi...
[ -zombie- @ 08.01.2004. 14:10 ] @
a tebi nije palo na pamet da su vršili ispitivanje tržišta?


a ako su pak išli po ulici i zagledali koliko ljudi puši, onda možda eto razloga zašto se čini da srbi toliko puše. naime, nije kulturno pušiti na ulici (a i ne valja za kolena ;), a znamo da srbi nisu baš kulturan narod, pa možda samo više puše na ulici..

:-P
[ Gojko Vujovic @ 08.01.2004. 14:45 ] @
Bila je pre par godina neka studija koja je pokazala da imamo ubedljivo najveći procenat ženske dece ispod 14 godina koja puše. To je osnovna škola dakle.

Stoga uopšte ne čude ni ove statistike, a dovoljno je da se osvrnete malo oko sebe i prebrojite koliko dnevno sretnete pušača.
[ igorsa @ 08.01.2004. 14:47 ] @
C c c koji si ti lik.
[ Mihailo @ 08.01.2004. 14:56 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:imamo ubedljivo najveći procenat ženske dece ispod 14 godina koja puše.


Hehehe, ko o čemu ...
[ Trunks @ 08.01.2004. 15:18 ] @
Citat:
Mihailo:
Hehehe, ko o čemu ...

:D
[ momsab @ 08.01.2004. 15:30 ] @
Ljudi, reč je o cigaretama, ako ste se zagubili.
[ NikolaVeber @ 08.01.2004. 16:53 ] @
Ma Gojku je samo lula u galvi :D
[ blaza @ 08.01.2004. 16:53 ] @
Nisam znao da su U.S. i Japan evropske drzave.
[ reject @ 08.01.2004. 17:18 ] @
Pa i nisu, na koristenoj slici nigde ni ne pise ''evropa''.

Mene se sve smucilo kad sam video da oni PhillyMoris i kompanija
dolaze 'vamo i da kazu kako ce im sa sva ulaganja isplatiti i kako
je ovo odlicno trziste. Lele, bre! Ajde, ako ljude i ne zanima
sopstveno zdravlje, nek proradi Mile Tranzicija u njima, pa nek
kazu ''U inat necu da se Philly bogati na moju muku, bre!!!''

Ono sto je potrebno ovom narodu je sto vise akcija tipa
''Igraj za zivot, Dragane'', "Ne mogu da kucam, al se bodem'' i slicno,
da se pred omladinom (jos u osnovnoj skoli) demistifikuju sve opasne
supstance (ne bitno da li su legalne ili ne) koje se mogu naci u
sirokoj upotrebi i da se objasni ljudima da su i duvan i alkohol depresivi
i da izazivaju tesku ovisnost.
[ -zombie- @ 08.01.2004. 20:33 ] @
Citat:
reject:
''U inat necu da se Philly bogati na moju muku, bre!!!''


ne, nego ćemo kao prave patriote da se trujemo domaćim otrovima: zeta, drava, best & morava..


[Ovu poruku je menjao -zombie- dana 08.01.2004. u 22:43 GMT]
[ reject @ 08.01.2004. 20:38 ] @
Mislim da smo jedini na svetu koji imaju cigare na cijoj kutiji pise:
''Pusite nasu Drinu jer je .....''

Znaci nema ''ovo je opasno po zdravlje'' ili tako nesto, nego
udri brate, udri!!!
[ salec @ 09.01.2004. 10:41 ] @
Citat:
-zombie-:
Citat:
reject:
''U inat necu da se Philly bogati na moju muku, bre!!!''


ne, nego ćemo kao prave patriote da se trujemo domaćim otrovima: zeta, drava, best & morava..


[Ovu poruku je menjao -zombie- dana 08.01.2004. u 22:43 GMT]


Ne vidim poentu... ako se već truješ, misliš da će ti pomoći to što je otrov "strani"? Napraviti bezopasnu cigaretu nije moguće (osim ako ne može uopšte da gori, možda).

Pušenje je samo poza. Makar "domaći otrov" bio i ne znam koliko kvalitetan (kako li to uopšte određuju?), klinci (a naročito klinke) će kupovati samo strane cigarete da bi se pokazali(e). To je pitanje imidža, ničeg drugog.
[ NikolaVeber @ 09.01.2004. 14:19 ] @
A sta bi bilo da je morava najskuplji duvan na trzistu ?
[ byTer @ 09.01.2004. 16:35 ] @
Onda bi se pusio Lucky Strike ili Malboro
[ MAD-MAX @ 09.01.2004. 23:57 ] @
@salec: kvalitet cigareta se ... kako da kazem "oseca". Ja vec duuuze vreme pusim iskljucivo Davidoff cigarete i ne ih mogao da zamislim svoj zivot bez njih :). Stvarno, nijedne druge cigarete mi ne odgovaraju (ni Malboro, ni Lucky eventualno Parliament). A zasto je to tako? Pojma nemam. Mozda sam i ja to sebi uvrteo u glavu ali ako je tako zasto me uvek posle 2-3 cigareta Lucky-ja boli glava?

Ni sam ne znam sta sam hteo reci ali nema veze. Poruka je: ostavite pusenje! :) A ako ne mozete ma nema veze jednom se zivi :)
[ reject @ 10.01.2004. 13:44 ] @
Citat:
MAD-MAX:
Ni sam ne znam sta sam hteo reci ali nema veze. Poruka je: ostavite pusenje! :) A ako ne mozete ma nema veze jednom se zivi :)

Ako ne mozete, probajte ponovo i ponovo sve dok ne uspete.
Skidanje sa bilo cega je veoma veoma dug i naporan proces,
ali je veoma vazno da covek stvarno batali sve stvari kojima
ostecuje svoje zdravlje, kako fizicko tako i psihicko.
[ NikolaVeber @ 10.01.2004. 13:57 ] @
PRESTANITE DA PUSITE !

UMRITE ZDRAVI !

[ UroS @ 10.01.2004. 14:40 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:imamo ubedljivo najveći procenat ženske dece ispod 14 godina koja puše.


hahahahaha :)
[ reject @ 10.01.2004. 16:13 ] @
Citat:
NikolaVeber:
UMRITE ZDRAVI !
:D

Pitanje je kad, a bitno je kako.
Osim toga mnogo je glupo provesti zivot krkljajuci i
iskasljavajuci kineze.
[ drdrksa @ 10.01.2004. 16:43 ] @
Sta je naravoucenije svega ovoga?

SVI KOJI PUSE TREBA DA PREDJU NA ALKOHOL
[ VRider @ 10.01.2004. 21:46 ] @
MAD-MAX nekome govori da prestane.
Pa prestani ti! ...ako mozes...
[ MAD-MAX @ 11.01.2004. 00:01 ] @
@drdrksa: Hehe u pravu si ali imas neke koji bi i jedno i drugo! Primer ja :)

@VRider: Trudim se! :) Ali se ne sekiram mnogo sto nemogu (necu). Sto rece jedan moj drug sto da prestanem da pusim kad cu da umerm i ja i onaj tamo sto ne pusi, jedina razlika je u tome sto ce on da umre sa zdravim plucima!

Ali ponavljam: Pusenje je stetno i bespotrebno (ali jeste lepo) i nemojte da pusite!
[ VRider @ 11.01.2004. 01:30 ] @
Citat:
Sto rece jedan moj drug sto da prestanem da pusim kad cu da umerm i ja i onaj tamo sto ne pusi, jedina razlika je u tome sto ce on da umre sa zdravim plucima!


On ce da umre u snu, a da toga nije ni svestan, a ti ces umirati polako, svaki dan uzimajuci sve vecu dozu morfijuma da bi bolovi zbog raka bili podnosljivi. Zadnjih 6 meseci ces biti prikovan za krevet, disaces otezano. I naravno, proklinjaces sebe i onoga ko ti je pokazao cigaru. Ja ti to, naravno, ne zelim, bas suprotno, ali nemoj da bude prekasno.
P.S. Moj deda je umro od raka pluca, ceo zivot je bio pusac, pa otuda slikovitost u mom postu.
[ postmortem @ 11.01.2004. 01:49 ] @
ja bi sve to zabranio. kao i jos neke stvari..

mada, ja se ne pitam.. a i drzava zivi od duvana..
[ veseliz @ 11.01.2004. 21:03 ] @
UPOMOC! Kako da zgadim cigare devojci, i da je ubedim da prestane da pusi!

Pusi vec nekih 7-8 godina, po od prilike 10-15 komada dnevno,ali moze da izdrzi i po 2 dana bez dima!
Cini mi se da ne shvta koliko je lose,i da kao tera inat nekome, a u stvari, sama sebe ce da upropasti! A kao izgovor je zbog kilaze!!? Jer navodno ce da se mnogo ugoji ako prestane!!

Hvala unapred!
[ MAD-MAX @ 11.01.2004. 22:30 ] @
Samo joj kazi da si citao na Internetu (primer) da je po nekim novim istrazivanjima u Americi na nekom tamo univerzitetu (primer) otkriveno da se pusenjem u stvari goji a ne mrsavi i da je to posebno izrazeno kod zena! :) Ako to ne upali onda je ili otkaci ili i ti pocni da pusis :)


@VRider: I meni je deda umro od raka pluca jer je pusio 3-4 pakle dnevno a inace moja cela porodica ne pusi a pravo da ti kazem i ja cu da prestanem! :)


P.S. Ova tema malo skrece zar ne?
[ Mihailo @ 11.01.2004. 22:39 ] @
Tema se baš razvija kako treba.
Glavno je pitanje zašto Srbi (ili građani Srbije) mnogo puše?
[ VRider @ 11.01.2004. 23:23 ] @
Citat:
veseliz:
UPOMOC! Kako da zgadim cigare devojci, i da je ubedim da prestane da pusi!

Pusi vec nekih 7-8 godina, po od prilike 10-15 komada dnevno,ali moze da izdrzi i po 2 dana bez dima!
Cini mi se da ne shvta koliko je lose,i da kao tera inat nekome, a u stvari, sama sebe ce da upropasti! A kao izgovor je zbog kilaze!!? Jer navodno ce da se mnogo ugoji ako prestane!!

Hvala unapred!


Nateraj je da polize pepeljaru da vidi kako je tebi svaki put s njom!
Takodje, probaj da joj objasnis da je seks mnogo bolji za kilazu, i da ako prestane da pusi samo treba malo vise seksa.
[ Mihailo @ 11.01.2004. 23:33 ] @
Citat:
VRider:
a ako prestane da pusi samo treba malo vise seksa. :)


Ma ne, ne mora da prestane da puši, samo nek' se okane duvana :o)
[ NikolaVeber @ 12.01.2004. 07:46 ] @
I ako mogu malo da povuku u dusnik - cisto da speru katran.
[ Aleksandar Marković @ 20.01.2005. 14:36 ] @
Polovina punoletnih stanovnika Srbije su strastveni pušači, a 30 odsto njih popušilo je prvu cigaretu pre desete godine. Posle Rusa, Srbi su na drugom mestu po broju moždanih i srčanih udara, a jedan od najvećih razloga za to su cigarete.

Zbog toga su Ministarstvo zdravlja, Institut za zaštitu zdravlja „Dr Milan Jovanović Batut“ i farmaceutska kompanija „Glakso Smit Klajn“, povodom Nacionalnog dana borbe protiv pušenja, 31. januara, pokrenuli veliku kampanju za odvikavanje od pušenja.

- Ove godine posebno želimo da ukažemo na opasnost koju predstavlja pasivno pušenje, kojem su izloženi svi koji dele prostor sa pušačima. Naročito su ugrožena deca čiji roditelji puše, a zdravlje dece mora biti dovoljan motiv da svi što pre ostave cigarete. Najteže je ostaviti heroin, a nikotin je po jačini zavisnosti na drugom mestu i zbog toga je neophodno zatražiti stručnu pomoć i zavisnost od cigareta tretirati kao i svaku drugu - rekao je na konferenciji za novinare dr Petar Borović koji vodi Savetovalište za odvikavanje od pušenja.

Svake godine u Srbiji se povećava broj novoobolelih od raka pluća i sada smo stigli do 4.360 pacijenata godišnje. Više od 90 odsto obolelih od primarnog raka pluća jesu pušači. Statistički podaci govore da svakog dana u svetu od pušenja umire 13.200 ljudi, a to je kao da su se svakodnevno srušila 42 aviona puna putnika.

Violeta Nedeljković
[ Lazar-I @ 20.01.2005. 15:33 ] @
Mislim da nema smisla, zemlja sa najviše pušača a niko ne brani pušenje. To je utoliko čudinije jer se sa pušenjem počinje da bi se pokazali pred drugima, sad ispada da se pušači stide svoje navike. Ja nisam pušač ali sam još ranije pokrenuo temu u kojoj pokušavam da ukažem na lepe strane pušenja :
http://www.elitesecurity.org/tema/78900/0#501680
[ Aleksandar Marković @ 29.01.2005. 18:59 ] @
Ponekad, čak i osvojeno prvo mesto u Evropi može da deluje zastrašujuće. Ukoliko je reč o Srbima. Petnestogodišnjaci iz naše zemlje zauzeli su upravo tu poziciju po broju pušača. Iza sebe su ostavili mlade iz Bugarske, Nemačke Švedske... Imali su od koga da nauče, njihovi stariji sunarodnici zauzeli su na toj evropskoj lestvici drugo mesto. U Srbiji su svaki drugi muškarac i svaka treća žena pušači.

- Bolesti srca i krvnih sudova predstavljaju vodeći uzrok smrti, a pušenje je „odgovorno“ za 20 odsto svih smrtnih ishoda kardiovaskularnih bolesti na globalnom nivou - dr Anđelka Vukićević, načelnica Centra za nezarazne bolesti u Institutu „Batut“, povodom Nacionalnog dana borbe protiv pušenja (31. januar).

To nije sve, pušenje je najznačajniji pojedinačni faktor rizika za pojavu oboljenja i prevremenog umiranja od mnogih hroničnih bolesti. Pušenje povećava rizik od pojave koronarne bolesti srca kod osoba oba pola, s tim što je rizik od obolevanja i umiranja više nego dvostruko veći kod mlađih osoba.

Ove godine kampanju protiv pušenja stručnjaci su usmerili ka suzbijanju pasivnog pušenja.

- Oko 50 odsto nepušača, koji su svakodnevno izloženi duvanskom dimu, imaju zdravstvene probleme, a boravak u zadimljenim prostorijama za njih znači da puše jednu cigaretu na svaki sat. Smrtnost nepušača zbog dužeg pasivnog pušenja povećava se za 10 do 30 odsto - dr Slađana Jović, načelnica Centra za unapređenje zdravlja u „Batutu“.

Broj pušača se u razvijenim zemljama smanjuje, a povećava se u nerazvijenim zemljama i zemljama u razvoju. Posmatrano prema polu, smanjuje se broj pušača među muškarcima, ali se zato među ženama povećava. U svetu se dnevno popuši preko 15 milijardi cigareta, a godišnje oko 5,5 biliona. Svaka popušena cigareta skraćuje životni vek za 15 minuta, tako da pušač prosečno živi 10-15 godina kraće od nepušača, podaci su Zavoda za zdravstvenu zaštitu studenata.

Naša zemlja je još 28. juna 2004. godine potpisala Okvirnu konvenciju o kontroli duvana, koja, između ostalog, propisuje i zabranu pušenja na javnim mestima, zabranu reklamiranja cigareta, kao i povećanje cena i poreza. Međutim, konvencija nije ratifikovana, a Zakon o zabrani pušenja u zatvorenim prostorijama, iz 1995. godine, na većini mesta se ne poštuje.

- Kada konvencija bude ratifikovana, ne treba odmah očekivati da na svim mestima bude zabranjeno pušenje. Za početak, zabranjeno je pušenje u bolnicama, apotekama, školama, a trebalo bi i u svim zatvorenim prostorijama gde boravi bar jedan nepušač. Nakon ratifikacije, poslednja će uslediti zabrana pušenja u kafićima, restoranima i na drugim javnim mestima, jer su iskustva u svetu pokazala da je ta zabrana najteža i da je za njenu realizaciju potreban duži period - dr Nataša Lazarević-Petrović, koordinator Komisije za prevenciju pušenja u Ministarstvu zdravlja.

Sonja Todorović