[ antiv @ 12.02.2010. 07:34 ] @
Pojavio se prvi open source program za knjigovodstvo namenjen manjin firmama i knjigovodstvenim agencijama.
Vise o tome mozete procitati na adresi http://sites.google.com/site/saldookp/.

Na sajtu jos uvek ne postoji mogucnost downloada programa, ali ga mozete zatraziti na [email protected] i dobicete trenutnu verziju. Trenutno program pored finansijkog knjigovodstva ima još i modul Kadrovske evidencije, Obračun zarada i Administrativni modul. U planu je i razvoj modula Maloprodaja, Zalihe (Robno-materijalno knjigovodstvo) i Osnovna sredstva.

Ekipa koja stoji iza ovog programa, otvorena je za saradnju, kako sa programerima, tako i sa ekonomistima.

Program ne zahteva nikakve dodatne licence, posto koristi samo otvorene tehnologije, i radi i na Windows-u i na Linux-u.



[Ovu poruku je menjao m.petrovic dana 12.02.2010. u 09:44 GMT+1]
[ m.petrovic @ 12.02.2010. 08:47 ] @
Svaka cast za projekat. Nadam se da ce ovo, za razliku od slicnih pokusaja ranije, i zaziveti...

Bilo bi lepo da se autori jave i napisu malo o samom paketu, dokle su stigli, da li vec imaju neki roadmap i sl.
[ antiv @ 13.02.2010. 13:37 ] @
U stvari ja i stojim iza ovog projekta. Nisam imao nameru da to krijem. Naravno ne radim sam na njemu. Imamo jednog iskusnog knjigovodju, koji vodi svoju agenciju, i na osnovu cijih zahteva je uradjeno ovo sto je do sada uradjeno. Tu je i jedan apsolvent ekonomije, ali ga trenutno najvise koristimo za testiranje programa. Ja sam iskodirao vecinu koda, ali imamo jos jednog programera koji se povremeno ukljucuje.

Sto se tice informacija o paketu, dosta toga je napisano na sajtu, pa i spisak modula i opcija koje postoje.
Roadmap, pa trenutno je u planu dopuniti module kadrovska i plate, sto bi trebalo zavrsiti do kraja marta. Takodje neophodno je napraviti i neki help sistem.
Nakon toga treba krenuti na razvoj novih modula, i prvi bi bio robno i materijalno knjigovodstvo. Neki rok za ovo trenutno nemamo, jer jos nemamo ni kompletnu sliku sta sve ovaj modul treba da obuhvati.
Zato sam se i oglasio ovde, sa nadom da cu naici pre svega na ljude koji ce mi pomoci da definisem sta je potrebno podrzati.

[ antiv @ 15.02.2010. 18:58 ] @
Zbog velikog interesovanja, sada možete preuzeti kopiju programa direktno sa sajta http://sites.google.com/site/saldookp/download. Dodat je i jednostavni instaler, koji olakšava instalaciju programa.
[ bachi @ 05.03.2010. 10:35 ] @
- Totalni sam n00b što se tiče php, myqsl i apach sveta, tako da je vrlo moguće da je problem do mene. :)

- Skinuo sam Wamp server za Windows. U pitanju je W7. On je sve to uspešno odradio i onda sam prekopirao saldo-okp folder i otišao na http://localhost i ušao u php myadmin.

U njemu sam dodao novog usera za SQL i definisao mu password. Takođe sam mu dodelio da ima puna prava, dakle, da može da kreira baze i šta sve već.

Onda sam u browseru kucao http://localhost/saldo-okp/install.php i dobio sam "installer". Tu sam za host name stavio localhost, username i pass isti onaj kao što sam otvorio u phpmyadminu, za naziv firme stavio VU Dedinje i kliknuo na install.

Međutim, dobijem sledeću grešku:

Code:
Notice: Undefined variable: script in C:\wamp\www\saldo-okp\source\ajax\ajax_install.php on line 41

Deprecated: Function split() is deprecated in C:\wamp\www\saldo-okp\source\ajax\ajax_install.php on line 44
yes


U phpmyadminu vidim da je kreirana nova baza, mogu da pristupim samom programu i "da radim", ali dobijam upozorenja tipa: Notice: Undefined variable: akcija in C:\wamp\www\saldo-okp\source\admin\nova.php on line 38

Notice: Undefined variable: akcija in C:\wamp\www\saldo-okp\source\admin\backup.php on line 9

Kod ulaznih faktura kada odem na nova faktura, dobijem ovakvu poruku: Notice: Undefined variable: nalog in C:\wamp\www\saldo-okp\source\finansije\forme\ulaznefakture.php on line 404
value="" class="text ui-widget-content ui-corner-all" />

U kom zecu leži grm?

P.S. Inače, svaka pohvala za ideju, nadam(o) se da će ovaj program zaživeti.
[ antiv @ 05.03.2010. 12:16 ] @
trebalo bi da podesite php da ne prikazuje ova upozorenja. Potrebno je u php.ini u sekciji
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
; Error handling and logging ;
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

postavito promenjivu error_reporting
error_reporting = E_ALL & ~E_NOTICE & ~E_STRICT

Php.ini fajlu mozete pristupiti kroz wamp server opcije ili ga otvorite u bilo kom text editoru. trebalo bi da se nalazi na
c:\wamp\bin\php\php5.2.5\ ako ste prihvatili dflt vrednost pri instaliranju wamp-a.

Nadam se da ce ovo pomoci.
[ bachi @ 05.03.2010. 12:19 ] @
Ou yeah, sve sam razumeo.

Ako već šalješ preko emaila, šalji plain text, ne html. :)
[ antiv @ 05.03.2010. 12:23 ] @
Uh, da, evo sredio sam to.
[ bachi @ 05.03.2010. 12:27 ] @
Ok, probaću, pa javljam ako ne uspem, u međuvremenu ne bi bilo loše da program može da radi i iz IEa i Opere, a ne samo iz Firefoxa, ali dobro, to otom, potom. :D
[ antiv @ 14.03.2010. 18:55 ] @
Naravno, zato smo ovih dana i radili na tom problemu, i sada je na sajtu dostupna verzija koja radi i u IE (probao u IE8) i u Operi (isprobano u 10.50), mada i dalje preporučujem FF, pošto je program u njemu najduže testiran. Program takodje funkcioniše i u Chrome browseru. Link za preuzimanje http://sites.google.com/site/saldookp/download.
[ chica @ 30.07.2010. 10:44 ] @
Pozdrav Ivane.
Ja sam u delu Vodic za posao vec otvorila neku slicnu temu (Razvoj knjigovodstvenog programa - pomoc) pa su me drugi uputili na tvoju.
Naime, ja sam apsolvent na FONu i trenutno sam u postupku izrade diplomskog rada. Tema diplomskog se odnosi na izradu racunovodstvenog programa za preduzece koje se bavi kako proizvodnjom i prodajom svoje, proizvedene robe, tako i kupovinom i prodajom roba drugih proizvodjaca(znaci u opticaju su mi pracenje skladista materijala, gotovih proizvoda, Skladista veleprodaje i skladista maloprodaje i prodavnice). U pitanju je malo obimniji posao - ali rec je o diplomskom radu...
Ja sam jos uvek u fazi prikupljanja potrebnih informacija kako bih imala citavu sliku(ili bar veci deo nje) kako sta funkcionise. Ja sam manje-vise upoznata sa skoro svim dokumentima vodjenja ovakve firme, ali ono sto mene interesuje, a sto do sada nisam uspela da nadjem, su veze tih dokumenata(narudzbenica, ponuda, profaktura, faktura, otpremnica, avansni racun, KIR, KUR, KEPO...). Tj interesuje me sama njihova struktura: da li je ona zakonski u potpunosti odredjena ili se klijentima omogucava izvesno prilagodjavanje (npr dodavanje nekih polja...)?! Ukoliko moze da se menja, na koja se to dokumenta odnosi?
U principu, meni ne treba code,jer jos ne znam u cemu cu razvijati program(JAVA ili C#) ako dodje do implementacije, vec mi samo treba neka struktura, dokumenti, neka dokumentacija kojom bi ispratila taj ekonomski deo razvoja...
Sve pohvale za posao koji ste uradili i sve najbolje!
Pozdrav!
[ Miroslav Jeftić @ 30.07.2010. 11:10 ] @
Možda najbolje da Ivana kontaktiraš preko mejla koji je pomenuo, pošto retko posećuje ovu temu čini mi se.
[ Pali zari @ 01.08.2010. 18:09 ] @
E ljudi imam mali problem.Skinem wamp i instaliram ga ali ne mogu nikako da ga nateram da radi.Stalno mi stoji zuta ikonica, kliknem na Start All Services i na Reset i nista. I nakon instalacije ne mogu da udjem localhost da podesim MySQL niti da pokrenem install skriptu.U cemu moze da bude problem?
Koristim Firefox 3.6.8.
[ igor.vitorac @ 01.08.2010. 18:15 ] @
Verovatno ti neki od programa "drzi" port 80 (verovatno skype).
Ako je skype,ugasi ga... pokreni wamp, i onda ponovo pokreni skype.
[ Pali zari @ 01.08.2010. 19:16 ] @
Radi hvala :)
[ PietrDrake @ 09.01.2011. 12:56 ] @
Zdravo svima.

Imam mali problem prilikom pokretanja install.php-a

kada u polja ukucam localhost, root i password, pa ime firme,
instalacija stoji, pise samo "PROVERA..." ispod polja za upis imena firme.

pokusavam na Slackware-u na kojem vec imam par servera
te sam za ovu priliku uradio jos jedan virtuelni server
da bih pokusao da pokrenem Ivanov OKP program.

dodatak: apache radi, php takodje, mysql servis sam pokrenuo jer do ovog momenta nije trebao, radi.

nadam se da Ivan jos posecuje ovo mesto, pisacu mu na mail.

Pozdrav,
Peter

[ PietrDrake @ 09.01.2011. 12:57 ] @
Zdravo svima.

Imam mali problem prilikom pokretanja install.php-a

kada u polja ukucam localhost, root i password, pa ime firme,
instalacija stoji, pise samo "PROVERA..." ispod polja za upis imena firme.

pokusavam na Slackware-u na kojem vec imam par servera
te sam za ovu priliku uradio jos jedan virtuelni server
da bih pokusao da pokrenem Ivanov OKP program.

dodatak: apache radi, php takodje, mysql servis sam pokrenuo jer do ovog momenta nije trebao, radi.

nadam se da Ivan jos posecuje ovo mesto, pisacu mu na mail.

Pozdrav,
Peter

[ antiv @ 09.01.2011. 19:01 ] @
Pozdrav,

ovo u principu znaci da ne prolazi konektovanje na bazu, ili je php vratio neki warn. Mozes li podesiti php da ne ispisuje greske na ekranu.
U php.ini postavi display_errors = Off

ako ovo ne pomogne, mozes proveriti koje greske upisuje u php error log, i posalji mi da pogledam.
[ PietrDrake @ 09.01.2011. 22:22 ] @
kakav sam pajser, mogao sam odmah da pogledam log :)

evo logova, http://sprunge.us/KTYZ

ovo je bez izmene php.ini fajla.

Pozdrav

p.s.javim kako je proslo sa izmenom uskoro.
[ PietrDrake @ 11.01.2011. 19:08 ] @
Problem je otklonjen :)

prilikm raspakivanja programa doslo je do greske,
nije raspakovan ceo kako treba, u strukturi kojoj je zapakovan,
vec su svi fajlovi zajedno raspakovani u root web-servera.

kratko uputstvo :)
Slackware 13.1 GNU/Linux
mora se podesiti mysql, komande iz root-a:

mysql_install_db

dobijam gresku:
bash-4.1# /etc/rc.d/rc.mysqld start
bash-4.1# 110111 17:08:40 mysqld_safe Logging to '/var/lib/mysql/DEUS.err'.
110111 17:08:40 mysqld_safe Starting mysqld daemon with databases from /var/lib/mysql
110111 17:08:41 mysqld_safe mysqld from pid file /var/run/mysql/mysql.pid ended

DEUS je samo ime koje stoji iza hostname-a.

resenje:
cd /var/lib/
chown -R mysql mysql/
start servera:
/etc/rc.d/rc.mysqld start

mora se podesiti i apache server.
u fajlu
/etc/httpd/httpd.conf
prmeniti/aktivirati liniju teksta za:
mod_php.conf
restart servera:
/etc/rc.d/rc.httpd graceful

fajl - konekcije.php
da bi omogucili zapis:
cd /DO/SERVERA/
chmod +rw konekcije.php

program sada kod mene radi.
za detaljnija uputstva podesavanja mysql i apache servera pogledajte:
http://www.basicconfig.com/lin...all_configure_apache_slackware
http://www.basicconfig.com/lin...etup_configure_mysql_slackware

Hvala antiv na sjajnom programu! :)
[ vejin @ 05.10.2011. 20:54 ] @
Vidim da program nije odrađen sa encodingom utf-8, a verujem da bi to bilo dobro rešenje.
[ biske86 @ 05.10.2011. 21:21 ] @
Šta bi sa Saldom, da li se i dalje razvija?
[ vejin @ 06.10.2011. 22:14 ] @
Pa program je otvorenog koda, što znači da ga može dalje razvijati ko želi. Ja sam poslao e-mail sa par pitanja kako da se uključim u projekat, pošto imam neka znanja, tako da mogu testirati program. Razmišljam i da napravim neko PDF uputstvo.
[ antiv @ 07.10.2011. 11:20 ] @
Pozdrav,

ovih dana sam u gužvi pa je to razlog zašto nisam odmah odgovorio.

Trenutno je razvoj salda malo stao, što se tiče dodavanja novih modula i sl. Razlog za to je što radimo na drugom programu, koji na žalost nije open, ali će iskustva i deo koda iz ovog projekta biti primenjeni i na saldo.

U medjuvremenu, rađeno je na otklanjanju nekih propusta, prilagodjenju izveštaja i sl. kako su korisnici to tražili. Na žalost, nikako da nađem vremena da to zapakujem i postavim na sajt.
[ PietrDrake @ 07.10.2011. 19:11 ] @
Samo lagano Antiv, program je sjajan.
[ rvisi @ 29.12.2011. 11:50 ] @
Jal može iz ovog programa da se odštampa faktura?

p.s.
Svaka cast na ideji i dosadasnjem radu.
[ PietrDrake @ 29.12.2011. 22:26 ] @
[ PietrDrake @ 29.12.2011. 22:27 ] @
Ne moze.