[ ARHITEKTA @ 15.02.2010. 11:29 ] @
Nadam se da sam temu postavio na pravo mjesto...
Nisam iskusan u ovoj sferi , pa trazim misljenje iskusnih :)
Postavio bih par pitanja...

-Planiram kupovati dobar mikrofon za duvacke instrumente (kaval, frulu i gajde) za zive svirke.
Zanima me da li je neko upucen u taj vid ozvucavanja i koji mikrofon mi preporucuje (kondenzatorske ili dinamicke) za cijenu do nekih 200-300 evra

-Kako se rjesava problem probijanja zvuka. Primjer, ako sviram u donjoj lagi , zvuk je tisi i moram se pribliziti mikrofonu. Kada trebam svirati u gornjoj lagi potrebno je da se odmaknem. Da li postoji neka vrsta kompresije zvuka koja bi mi omogucila da donju lagu ucini glasnijom, a gornju lagu tisom, a da se ne udaljavam od mikrofona.
Cuo sam da dobar tonac rijesava taj problem (kao i da svaka bolja mikseta ima taj neki uredjaj koji izjednacava jacinu zvuka) . Da li postoji uredjaj sam za sebe , tako da nisam ogranicen sa vrstom miksete na koju cu svirati niti na iskustvo tonca?

Zahvaljujem na odgovoru !
[ Kovacevic Vladimir @ 15.02.2010. 12:19 ] @
Ovo je klasika, isprobano.

Za uređaje ne znam, ali verujem da bi tako muzika samo izgubila jedan bitan element - dinamiku...postala monotono ravna i bezlična, linijska...

http://www.fullcompass.com/product/272892.html
http://www.shure.com/proaudio/...ophones/us_pro_sm57-lc_content
http://www.sennheiserusa.com/p...ed-microphones_instrument-mics

Pozdrav


[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 15.02.2010. u 13:32 GMT+1]
[ acaradio @ 15.02.2010. 12:37 ] @
Citat:
ARHITEKTA
Kako se rjesava problem probijanja zvuka. Primjer, ako sviram u donjoj lagi , zvuk je tisi i moram se pribliziti mikrofonu.

Generalno - kompresija u vise koraka bi to najbolje resila. Prvi kompresor bi bio mekano podesen (npr. 1.8:1, sa niskim thresholdom) i sluzio bi samo da ublazi prevelike dinamicke razlike, a drugi kompresor bi radio ostriju kompresiju, ali samo na glasnijim deonicama (5:1, visoki threshold, iskljucivo da bi se sprecilo klipovanje). To moze da odradi i jedan kompresor, ako u sebi ima i kompresor i limiter. Ali priblizavanje i udaljavanje od mikrofona ce i dalje biti potrebno, mada u dosta manjoj meri.

Citat:
Zanima me da li je neko upucen u taj vid ozvucavanja i koji mikrofon mi preporucuje (kondenzatorske ili dinamicke) za cijenu do nekih 200-300 evra

Imao sam prilike da ozvucavam frulu i gajde sa dinamickim Shure Beta 57A u jednoj konferencijskoj sali i to je zvucalo veoma dobro. U isto vreme sam sve povremeno slusao na odlicnim slusalicama, pa sam mogao da steknem pravi utisak o tome sta izlazi iz instrumenta. Jasno, definisano i gotovo bez imalo okolne refleksije (mada je prostorija bila uzasna za ozvucavanje). Mislim (ne mogu da tvrdim) da bi odlicno resenje bio kondenzatorski AKG C1000s, koji bi dao malo vise "vazduha" od pomenutog Shure-a, a nije toliko osetljiv kao kondenzatorski mikrofoni sa velikom membranom.
[ ARHITEKTA @ 15.02.2010. 13:35 ] @
Zahvaljujem na odgovorima, mnogo ce pomoci :)

Naravno, ako jos neko ima nekakve komentare i prijedloge, dobro bi doslo...

Hvala!
[ ARHITEKTA @ 15.02.2010. 13:39 ] @
Samo jos jedno pitanje. Kakva su vam iskustva sa pilot mikrofonima u tom ozvucavanju? Cuo sam da je pilot dobar za kaval, ali ne i za frulu.
Koja je bolja kombinacija?
[ Kovacevic Vladimir @ 15.02.2010. 16:20 ] @
Iskustvo se stekne probom, upotrebom, upoređivanjem.
Ja sam pilot mic. probao kada je postao hit, pogotovo za klavijaturiste, jer je sva pažnja na registrima, notama, tekstovima, display-u...
Praktično, ali ne dostiže kvalitet jednog klasičnog mic., i ubrzo smo svi to dali deci za igranje.

Moguće da kaval dobro zvuči, znam i da tu vrstu mic. koriste i trubači (pogotovo sa sordinom), sax...ali ipak u specifičnoj postavci orkestarskog zvuka.

Najbolje bi bilo, ako se može probati i uporediti zvuk oba mikrofona.

Pozdrav