[ trajcem @ 19.02.2010. 09:52 ] @
Evo ovako , bavim se 3d modelovanjem vec vise godina.
Prodajem svoje radove na turbosquidu ali sam skoro 90% svojih radova uploadovao na turbosquid prosle ili ove godine tako da zarada jos nije neka , rezultate ocekujem ove i sledece godine.

Cuo sam za www.elance.com pa bih hteo i tamo da se oprobam kao dizajner , 3d animacije , modeli, slike , cad , masinski projekti .

Voleo bih da iskusni 3d modelari prokomentarisu moje radove : http://www.turbosquid.com/Search/Artists/masinac .

Zanima me na kom sam nivou (mada sam iz godine u godinu sve bolji) i kakve su mi sanse za elanceu? Posto sam video da je konkurencija strasna.
Iskustva sa elancea?
I da li ako uradim neki model za nekog klijenta na elenceu mogu da ga stavim na turbosquid?

Hvala na odgovorima.
[ abc @ 19.02.2010. 12:38 ] @
Renderi ne izgledaju lose ali mreze...hm. Ja barem nisam ljubitelj konvertovanih solida iz masinskih programa. Dosta im je smanjena upotrebljivost.
[ joXit @ 21.02.2010. 11:10 ] @
Pozdrav trajcem!
Jedan savet kad vec prodajes stvari na TS, optimizuj mesh-eve pod obavezno! Recimo onaj ukras za jelku($24) lepo izgleda ali je model skoro pa ne upotrebljiv. Ima preeeeeeeevise poligona. Jako teska geometrija!

A elance ili bilo koji drugi freelance sajt nema neka posebna pravila igre ili zakonitosti da dobijes posao. Konkurencija jeste velika ali se treba truditi biti bolji od vecine s boljim portfoliom i nabost posao. Sta ja znam... Za sada jos nemam nekog posebnog iskustva. Komunicirao sam sa nekim ljudima koji hoce kule i planine a stekaju na lovi samo tako.
A to da li mozes postaviti na TS model koji si radio za klijenta zavisi iskljucivo od vaseg dogovora. Ne interesuje elance (ili bilo koji drugi freelance sajt verujem) sta ti radis sa modelima ali klijenta verovatno interesuje. Ukoliko si mu prodao sva prava, onda taj model vise nije tvoj. I ne mozes ga postaviti na TS!
U portfolio stavljaj samo najbolje radove. Nemoj sam sebi kvariti ugled losim modelom. (i ja moram da obrisem iz svog portfolia neke stvarcice koje nisu perfekt)

[ trajcem @ 21.02.2010. 12:09 ] @
Da to sa poligonima mi predstavlja problem , no kontam da svako ko kupi moj model uvek moze da koristi "otimaze" naredbu u maxu koja smanjuje broj poligona jedino sto nece biti lepo mrezasto rasporedjeni. Problem mi je kod importa u max jer ako stavim mali broj poligona vece su greske.

Smatram da imam jos dosta prostora za napredak sto se tice mapiranja jer sam tu dosta los , sledeci korak mi je da modelujem coveka tj. zenu.
Ako to uspem onda mogu sve. Ali ce taj model imati mnogo poligona jer tu ne sme biti gresaka.
Ima jedan lik na turboskuidu koji prodaje fantastican model neke staro-grcke statue model mu ima preko pola miliona poligona , da pola miliona (cak je to i napisao) i opet je bestsseler.

Poz
[ joXit @ 21.02.2010. 13:34 ] @
A u cemu ti modeliras? Sto ne modeliras direkt u maxu?
Svaki model se pravi za svoju namenu. Pre nego sto krenes modeling moras znati sta ce da se radi sa tim modelom. Ako recimo pravis ruku koja ce da se animira, gustina poligona mora biti veca tamo gde se ruka savija a izbegavas visak poligona tamo gde se ne savija. Optimize modifier ne pomaze bas mnogo u takvim situacijama. A da ne pominjem koliko osakati wire...
Dok kod recimo stola ili nekih hard surface modela, optimize i moze da uskoci kao neka pomoc.
Da ja to sumiram lepo. Najbolje je ispravno modelovati i ne oslanjati se na joker resenja koja i nisu bas neka resenja.

Pa dobro zavisi kakav je model. Imam i ja polu milionera, da polu milionera! :D Mislim nije frka napraviti model sa milionima poligona (ukoliko imas rama :D ). Frka je da svaki poligon na modelu bude opravdano tamo.
Ako je lik pravio kopleksan model, sto da ne!

Jos jedan savet. Kupci obozavaju cetvorougaone poligone! A trebao bi i ti.

poz
[ abc @ 21.02.2010. 16:44 ] @
Slazem se sa joXit-om. Ako hoces da pravis dobre i upotrebljive mreze predlazem ti da dobro prostudiras ovaj sajt:

http://www.subdivisionmodeling.com/forums/index.php

I obrati posebnu paznju na ovu analizu:

http://www.subdivisionmodeling.com/forums/showthread.php?t=907

Cetvorougao je temelj svih mreza U protivnom ces moci da se proslavis samo prodajuci renderovane slike.
[ MOHOK7 @ 21.02.2010. 18:49 ] @
abc:
Ja barem nisam ljubitelj konvertovanih solida iz masinskih programa. Dosta im je smanjena upotrebljivost.
joXit
Jos jedan savet. Kupci obozavaju cetvorougaone poligone! A trebao bi i ti.
ne bih se slozio sa ovim :-)


Pretpostavljam da ne znas valjano da konvertiras (to je posebna nauka) javi mi u kom programu radis mozda ti mogu pomoci.
Poslo nam je za rukom da konvertiramo objekte iz svih poznatih masinskih programa od Pro E preko CATIA pa do Rapid Forma.
Ostatak (Solidworks INVENTOR itd ne koristimo nemaju te mogucnosti mada konvertiranje iz njih ide bez problema)

Mi radimo neorganske modele ( sad smo se upucali u mobilne telefone najbolje se prodaje) 3D modele radimo iskljucivo programima za masince teksture i animacije u MAX i kupci su prezadovoljni i spremni su platiti posve pristojnu cenu cetiri do sedam puta vecu od cena na turbosquidu.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

[ trajcem @ 21.02.2010. 21:59 ] @
Daj nikada mi nije palo na pamet da ce kupac da gleda raspored poligona.
Prodaja mi ide sasvim dobro , ne prodje mesec dana da ne prodam nesto , a imam i par proizvoda koje je sam turbosquid ocenio sa 5 zvezdica.

A sto se tice modeliranja max nije dobar za modeliranje , to bar zna svako ko se bavi sa time. Ja od programa koristim auto cad, mechanical desktop , catia , 3ds max i photoshop i to mi je dovoljno za sve.
[ joXit @ 21.02.2010. 23:31 ] @
Oooooooooooo da! I tek kako gledaju kako izgleda wire! Vise ih interesuje wire nego izgled napucanog rendera. Veruj mi na rec!
Ali to ne znaci da ih render ne interesuje. Sve je bitno! A kvalitet modela tj. wire najvise.
Da su ljudi koji se bave ovim poslom voljni da pisu u ovoj temi, svi bi potpisali ovo bez dileme.

Na TS-u te ne ocenjuje sajt nego korisnici koji su gold memberi ili iznad. Znaci ljudi ko i ti samo sa mnogo vise prodaja i boljim statusom.
To je super kad te neko oceni lepo. Svaka cast! ;)

A sto se programa tice, tu ne zelim da potezem raspravu. Ali jednu (ili par :D ) stvar moram da naglasim! Apsolutni je promasaj praviti organske modele u bilo kojem od programa koje si naveo.
Dok za mehanicke, arhitektonske,... uglavnom poslove za koje je inzenjerska preciznost neophodna, manje vise nemaju konkurenciju. Praviti coveka ili zenu (hahaha :D ko shvati, shvatio) u CAD-u je van pameti.

Pazi, zelim da ti dam savete za bolji uspeh. Ne zelim da se ubedjujem sa tobom sta valja a sta ne. Na osnovu modela koje pravis i tipom modeliranja kojim se bavis, dajem ti adekvatan savet.
[ MOHOK7 @ 22.02.2010. 10:30 ] @
Citat:
joXit:Praviti coveka ili zenu (hahaha :D ko shvati, shvatio) u CAD-u je van pameti.

Da ne izletimo u off topic.
Pogledaj molim te kako profesionalci rade upravo takve modele i (promenices misljenje) veci deo to radi u geomagic studiu ili polyworksu jer ne znaju to da odrade u Rapid Formu (nije software dzabe 30 000 EUR isplati se u roku dva meseca ako stvarno imas posla sa njime)
Do valjanog kvalitetnog modela se dolazi u vrlo kratkom roku sa izuzetno malim troskovima.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

[ joXit @ 22.02.2010. 10:53 ] @
"Da ne izletimo u off topic."
Upravo si to i uradio. :)
[ MOHOK7 @ 22.02.2010. 11:05 ] @
http://www.bodyscan.human.cornell.edu/scene0037.html
http://www.vitronic.de/vitus-3d-bodyscanner/
http://www.vitronic.de/vitus-3d-bodyscanner/vitus-anwendungen/
http://www.human-solutions.com/apparel/technology_scanning_en.php
http://www.animares.com/book/M...Scanner/Full-Body-Scanner.html
http://www.simple3d.com/

itd itd

Ili bolje pitaj cika Googla samo mu ukucas 3d body scanner ili 3d body scan

Daj mi molim te jedan razuman argument: zasto bi neko kome treba 3D model osobe cekao mesecima da dobije odokativan skup model ako moze da ga dobije odmah i to savrsen?
pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ MOHOK7 @ 22.02.2010. 11:20 ] @
Upotrebljiv skener dobijes za manje od 400 EUR skupa sa porezom
I onda odradis model deset puta brze i kvalitetnije.
Vi ste svi odreda gori od srednjevekovne inkvizicije. Sve sto je naprodeno i inovativno odmah bi na lomacu.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

PS
Ne da mi djavo mira bas cu da testiram kako radi stvar na turbosquid ima tu finih nacina da se profitira :-) samo da uhvatim vremena.
[ MOHOK7 @ 22.02.2010. 11:32 ] @
Osobito pogledaj ovaj link:
http://www.simple3d.com/
:-)
[ SreckoMicic @ 22.02.2010. 11:43 ] @
Citat:
A sto se tice modeliranja max nije dobar za modeliranje , to bar zna svako ko se bavi sa time. Ja od programa koristim auto cad, mechanical desktop , catia , 3ds max i photoshop i to mi je dovoljno za sve.

Lupio si i ostao ziv.
Jesi li i jednom uradio nesto ozbiljno, ili samo modelovao za TS? Da jesi verovatno bi znao da ti je u 3D dobar mesh OSNOVNA stvar koje se vrednuje i pokazuje koliko si ti dobar u tome sto radis.
Mreza na modelima ti je katastrofalna. Za svaki tvoj model bi se morao raditi retoplogy. Ni jedan model ti nije upotrebljiv za bilo kakvu animaciju a da ne izgubis na njemu brdo vremena prepravljajuci ga. U startu si prepolovio prodaju modele, jer si ih ogranicio samo za odredjenu upotrebu.
I kada odes na Elance sve ovo ce ti imati vise smisla.

Citat:
Daj mi molim te jedan razuman argument: zasto bi neko kome treba 3D model osobe cekao mesecima da dobije odokativan skup model ako moze da ga dobije odmah i to savrsen?


Odavno niko vise ne ceka mesecima da bi dobio model osobe. A skeniran model nije ni blizu savrsenom, bar iz ovoga sto sam ja video na ovim linkovima sto si postovao, svaki od njih zahteva gomilu posla, retopology sigurno, i da se molis bogu da klijentu ne padne na pamet da nesto menja dodaje na modelu koji je sav od trouglova, nikakav flow poligona nema, ne prati anatomiju, prakticno ne moguce animirati. Niko vise normalan ne pravi base mesh modele kada moze na netu za dz da nadje gomilu, anatomski perfektnih modela koje moze upotrebiti za dalji razvoj, sto se moze brze odraditi nego da skeniram model i da imam poluupotrebljiv proizvod.
E sad ja mozda nisam upucen dovoljno u tu tehnologiju, pa je mozda moguce iz skenera izvuci i neke quadove i to sve sa odlicnim mesh-om koji prati anatomiju... Ali ta tehnologija sigurno toliko kosta da ce mi se to mozda isplatiti na jedno 100000 modela (mozda).

Najveci problem je sto je to ogranicen pristup, ono sto drzis u ruci mozes da 'izmodeliras'. U CG industriji, uglavnom, se radi na bazi koncepta, skice, opisa (u game i i flmskoj indutriji uglavnom), primera radi potrebno je jedno 150 godina da odgajis nesto ovako kako bi mogao da ga skeniras i imas 3D model. http://www.zbrushcentral.com/attachment.php?attachmentid=170359.
Cela ta 3d skener prica je odlicna ako imas gomilu posla specificne namene, koji ti ocigledno imas, ali to pricas coveku koji prodaje modele ne TS, stvarno mislis da njemu to nesto znaci?
[ trajcem @ 22.02.2010. 12:08 ] @
Cekajte bre ljudi , ja vas pitao za misljenje o mojim radovima i o elance sajtu.

A polemiku smo zapoceli na sta mi lice poligoni , a sad o nekakvim skenerima , necemo valjda sada i o 3d stampacima.
Coveka cu modelirati pa cu vam pokazati kad zavrsim.
Na elance cu videti kako ide od nedelje jer sad imam nekog posla. A sto se tice poligona sta da radim kad je takav import , mogu da importujem kao nurbs surfaces ali kontam da je ovako bolje.

A sto se tice 3d skenera ja ih se ne bojim jer ce uvek neko morati da radi sa 3d modelima i da manipulise sa njima , razvojem racunarske tehnologije , sve boljim kvalitetom 3d modela u igricama kao i sada online 3d svetovi samo su garancija da cemo imati sve vise posla u buducnosti.
[ trajcem @ 22.02.2010. 12:25 ] @
Ajde bre dosta vise, necete me ubedidi da sam katastrofalan. Meni je ovo hobi ja sam masinski inzenjer i radio sam na mnogim ozbiljnim projektima , ali te projekte ne prodajem na ts. Ja posedujem tehnicko znanje koje mogu da naplatim na elanceu . Pa ne traze oni samo da izmodelujem miki mausa sa lepim poligonima. Traze se tamo i masinci za masinske projekte , tehnicko crtanje i dokumentaciju , projektovanje . 3d samo moze da mi bude prednost. Gde su vasi radovi? sta ste navalili na mene?


90% modela u animacijama su staticki , sta sad treba da se moj zamak morphuje u azdaju pa je zato neupotrebljiv? Treba da ga dam za dzabe ? ocenjen je sa 5 * i na prvoj stranici je kad ukucas castle u pretrazivac. Sta je sa plakatima, slikama , sajtovima , programima , pa ne treba svakom model za animaciju.

Vi navalili na karaktere. U ostalom mislite da ce biped zauvek ostati kakav jeste?
Mislite da se character studio u maxu nece menjati? Pa sad smo pricali o 3d skenerima koji takodje prave mnogo poligona. Cilj svakog proizvodjaca softvera za 3d animiranje bice da se sto pre prilagodi high poly modelima.
[ trajcem @ 22.02.2010. 12:45 ] @
U ostalom gledajte ovo http://www.turbosquid.com/3d-m...-samothrace-statue-3d-x/499915
Ovo se prodaje oko 3 meseca , za tri meseca dobio je 7 rejtinga i sve 5 zvezdica sto znaci da ga je prodao najmanje sedam puta za tri meseca (a zna se da ljude mrzi da daju rejting).

A pogledajte mu poligone 700 000 poligona. I sta sad , recite sada tim ljudima sto su kupili i sto su dali 5 zvezdica i 200 dolara da je model neupotrebljiv.
A i ovaj model je verovatno skeniran , nesto tako se ne moze modelirati u maxu i mora biti importovano , a sad to sto neki znaju da rade samo u maxu pa su besni kada je model importovan to je druga svar.
[ SreckoMicic @ 22.02.2010. 12:46 ] @
Pa trebao si onda to lepo da kazes u prvom postu, ja sam licno stekao utisak da se ti primarno bavis 3D modelovanjem.
Tehnicko znanje neces naplatiti na Elance, videces da je to tamo jako jeftino i ulgavnom ga pokupe ljudi iz USA, s obzirom da su oni i u 90% slucajeva poslodavci pa im je lakse da komuniciraju (na tehnickom nivou).
Nije samo u pitanju animacija, npr mnogi kupe model koji lici onome sto njima treba, pa ga onda obrade. Ti radis modele u NURBS a prodajes kao poligone (jer se takvi najvise prodaju), problem je sto je takava model tesko kasnije obraditi, ponekad donese vise nevolje nego sto ti ubrza posao.
Ali kao sto sad rece, ti u stvari nastupas ovde kao masinac kome bi 3d modelovanje bilo kao dodata vrednost, i onda je to OK, uglavnom ces raditi u tim programima u kojima radis i neces imati potrebe cak ni prebacivati u poligone, tj neces izlaziti iz NURBS-a.
Mi smo ti dali neki tehnicki savet vezan za 3d modelovanje, dobru praksu, ali kontam da je tebi bitnije sta klijenti misle. Uleti na Elance (mada imas dosta i drugih sajtova slicne namene) i probaj pa ces i sam videti kako to funkcionise i kakva ti je prodja.
Ne taj model nije skeniran, videces da se prodaje kao Zbrush model isto, znaci da je uradjen u Zbrush, isti program u kome je radjen model na slici koju sam ja okacio u prethodnom postu. Cak sta vise Zbrush ne prihvata modele koji imaju trouglove, a svaki skeneriran model ih ima kao i konvertovan NURBS model. Baza tog modela je 100% radjena u MAX, i onda ubacen u Zbrush.
Ne poznajes dovoljno tematiku i sad se inatis kad ti neko nesto kaze sto je realno.
[ MOHOK7 @ 22.02.2010. 13:08 ] @
Evo na turbosquid:
http://www.turbosquid.com/Sear...els/Electronics/Phone/Cellular
sort by best match
u vrhu je Accurate CAD
Jeste da radi u Solid Works (program je za pocetnike cistacice i lozace)
Ali dobro kotira.
[ joXit @ 22.02.2010. 13:15 ] @
@ trajcem
Na zalost moram da te citiram ovako...
"Voleo bih da iskusni 3d modelari prokomentarisu moje radove :"
Iskusni 3D modelar prvo komentarise topologiju mesha! I tacka.
To ti je kao temelj kuce...

Dobronamerno sam ti skrenuo paznju da budes bolji. Da razmisljas o stvarima o kojima do sada nisi.
A ti ako hoces prihvati.

P.S. Nemas pojma sta je sve moguce uraditi u maxu + (mudboxu ili zbrushu). Mozak bi ti stao kad bi skonto.

Edit: typo
[ joXit @ 22.02.2010. 14:22 ] @
@ Srecko
Citat:
Odavno niko vise ne ceka mesecima da bi dobio model osobe. A skeniran model nije ni blizu savrsenom, bar iz ovoga sto sam ja video na ovim linkovima sto si postovao, svaki od njih zahteva gomilu posla, retopology sigurno, i da se molis bogu da klijentu ne padne na pamet da nesto menja dodaje na modelu koji je sav od trouglova, nikakav flow poligona nema, ne prati anatomiju, prakticno ne moguce animirati. Niko vise normalan ne pravi base mesh modele kada moze na netu za dz da nadje gomilu, anatomski perfektnih modela koje moze upotrebiti za dalji razvoj, sto se moze brze odraditi nego da skeniram model i da imam poluupotrebljiv proizvod.
E sad ja mozda nisam upucen dovoljno u tu tehnologiju, pa je mozda moguce iz skenera izvuci i neke quadove i to sve sa odlicnim mesh-om koji prati anatomiju... Ali ta tehnologija sigurno toliko kosta da ce mi se to mozda isplatiti na jedno 100000 modela (mozda).

Najveci problem je sto je to ogranicen pristup, ono sto drzis u ruci mozes da 'izmodeliras'. U CG industriji, uglavnom, se radi na bazi koncepta, skice, opisa (u game i i flmskoj indutriji uglavnom), primera radi potrebno je jedno 150 godina da odgajis nesto ovako kako bi mogao da ga skeniras i imas 3D model. http://www.zbrushcentral.com/attachment.php?attachmentid=170359.
Cela ta 3d skener prica je odlicna ako imas gomilu posla specificne namene, koji ti ocigledno imas, ali to pricas coveku koji prodaje modele ne TS, stvarno mislis da njemu to nesto znaci?


Dzaba se trudis objasnjavajuci. On ne kapira apsolutno o cemu pricas.
Pomenes mu da se stvari modeliraju nekada sa skice ili opisa on prebaci temu na online model male datoteke sa izuzetnom preciznosti.
Proziva nas da smo neandertalci, srednjovekovne invizicije, totalno prostim i ogranicenim nastupima.
Ni ne konta da je 3d skener jamo jedan u nizu alata i nije apsolutan i konacan.
A sad bezmo na opustenije forume garant ce da pocne vristati nazad. :D
[ trajcem @ 22.02.2010. 14:45 ] @
Ne ne. Niste vi mene dobro razumeli.

joxit svaka kritika je dobro dosla , zato sam i postavio post (tebi svaka cast). Da li treba da se popravim u mapiranju ? treba , da li su renderi solidni ? jesu.
Stvarno nisam mislio da poligoni moraju biti lepo rasporedjeni , vodio sam samo racuna o njihovom broju koliko sam mogao a da ne narusim previse kvalitet modela.
I jeste , imam viska poligona i nisu lepo rasporedjeni i hvala vam na toj opaski , i MOHOK7 kaze da postoji alternativa za import da budu lepi poligoni i ja cu je pronaci i uradicu reupload file-ova na Ts. Nije neki problem posto imam originalne file-ove modela.

To je na TS lepo reseno i ne moram sve ponovo raditi nego samo zameniti fajlove (cak mozda pitam i ljude sa turbosquida za savet oko importa).
Hvala i na korisnim linkovima.

Ali vredjanje necu da trpim. Mozda nije savrseno ali uzas boziji nije. I sa inzenjerskog aspekta lada niva ima viska materijala i mnoge komponente su predimenzionisane , ali nije los auto , mnogo je izdrzljiv.

Tako da cu poraditi na tome jer cak i ako mi ovo nije primarna profesija ja zelim da napredujem i u ovoj oblasti.

Porucio bih svakome ko ovo cita a nije komentarisao , a spada u mlade ljude koje tek uce 3d modelovanje da samo nastave i da uce , i neka me slobodno pitaju za misljenje , ja vam necu napisati da su vam modeli : uzas , katastrofa , nemoj se baviti sa time i takve stvari. Svako je imao svoje pocetke. Ja sam 3ds max ucio na fakultetu (poceo sam od nule) i dobio sam 10 na ispitu , a tek posle 3-4 godine bavljenja snjim iz hobija mogu da kazem da znam solidno ali da mogu biti bolji (i sad sam sigurno medju najboljima u ovoj oblasti u gradu kojem zivim , ali bicu jos bolji).
Kao i sve u zivotu uspeh je u konstantnom ucenju ("Repeticio est mater studiorum" - ponavljanje je majka znanja) , i ponavljam, ko god ovo cita, cak i ako mu ne ide dobro na pocetku samo neka nastavi jer ce se iznenaditi koliko ce biti bolji iz godine u godinu. I ne obazirite se na neukusna izivljanja nego upijajte korisne savete koje su dali neki ljudi na ovom postu i nastavite sa ucenjem.
[ SreckoMicic @ 22.02.2010. 15:27 ] @
Vidim da si se pogodio recju katastrofalan, pa da razjasnim:
1. to nije bilo upuceno tebi kao osobi,
2. cak nije bilo upuceno ni modelima kao modelima, nego mrezi tih modela, i njihovom upotrebljivoscu,
3. povlacim rec katastrofalni i kazem nisu tehnicki dobri, ako ti je tako lakse da prihvatis kritiku....

Ja nisam rekao da se ne bavis ovim, mislim da to niko ovde nije rekao.

Nema potrebe za samosazaljevanjem i izigravanjem zrtve, nismo deca, svi smo poceli nekad u zivotu, i da mi nisu govorili kako su mi neki modeli katastrofalno, lose, ocajno izvedene nikad ne bih naucio to sto znam. Nikad nisam imao kompleks i primao takve izjave licno, jer niko ih nikad i nije upucivao na tu adresu.

[ abc @ 22.02.2010. 15:27 ] @
Ja sam zapoceo stock-images biznis sa renderovanim solidima konvertovanim iz Auto CAD-a. Znaci sve same primitive. Pa kada sam video da su mi slike u hires (cca 4000x4000) dozlaboga budjave i kockaste poceo sam da ucim modelovanje u Blender-u. E sada kada sam solidno ovladao modelovanjem mogu da se igram sa detaljima u hires.

Na konvertovanim mrezama iz CAD programa nikada neces moci da izvuces fino "subsurf" peglanje mreze, ne mozes da radis kvalitetno parcijalno skaliranje i deformisanje mreze, a o animaciji sa deformisanjem i da ne govorim. Na stranu da na takvim mrezama moras dodatno da "pumpas" poligone da bi prikazao fine detalje koji pri renderu mogu lako da dovedu do pucanja programa. Prosto receno, ako tvoj konkurent ima isti objekat uradjen sa kvalitetnom mrezom tvoj objekat ce uvek daleko losije da se prodaje. Samo originalni objekat moze da te sacuva od konkurencije u tom slucaju.
[ trajcem @ 22.02.2010. 16:02 ] @
Ok, nema ljutnje. U sustini problem imam samo sa karakterima tj. sa zaobljenom geometrijom.
Recimo http://www.turbosquid.com/3d-models/3d-model-car-battery/508952 ovo je moj akumulator koji je bez sumnje najbolji na TS a i poligoni ne mogu biti u manjem broju.
Tako da sa pravilnom geometriom smatram da nema nekih problema, pa mozda da se ja drzim toga, i da batalim karaktere.

Ja sam isto prodavao stock images. Mislim jos uvek prodajem ali samo na jednom sajtu.
Na stock sajtovima manje se zaradjuje jer je bitan kvantitet.
Lepo mi je isla prodaja na stockxpert.com , svake nedelje sam prodao nesto al je sajt prestao da radi na zalost.

Tako da odavno ne uploadujem stock slike.
Na turbo squidu svaki mesec prodam najmanje jedan model , i vrlo sam blizu srebrnoj medalji.
A sad hocu da probam elance i to je to.
[ joXit @ 22.02.2010. 18:53 ] @
"pa mozda da se ja drzim toga, i da batalim karaktere"
Daleko od toga! Rokaj sve zivo samo imaj u vidu da treba misliti o svemu tokom modelovanja. To te cini kvalitetnim.
abc je postavio link ka super temi na nekom forumu.
Srecko je opalio kritiku koja je na mestu.
A mohok uglavnom prodaje maglu. ;)
[ MOHOK7 @ 22.02.2010. 19:05 ] @
Trajcem mani se corava posla :-)
Ti si kako vidim po struci masinac i tebi je izuzetno dobro poznato kako se odradi posao po zadatku.
Svi oni odreda poznaju samo jedan deo price i to je modelovanje u programima za special FX garantujem ti cime god hoces da niti jedan od njih nije u stanju da odradi 3D model po zadatku pokusavao sam sa free lancerima javljali su mi se gomile i N I T K O nije znao da odradi posao odprve sve su to bile nekakvi odokativni modeli koji su unekoliko licili na ono sto je trebalo da se uradi.
Toliko o strucnosti.
Kod masinaca je opet bio obrnut slucaj samo sto nisu mogli da odrade teksture.
Sad dal su plohe definisane kao cetverouganik ili trougaonik dalo bi se o tome ali to nema nikakve veze osobito kad su u pitanju modeli koje ti radis.
Isto tako kad je u pitanju broj poligona.
Sto se ocena da bi covek mogao reci dal je dobro ( bolje ) jedno ili drugo trebalo bi da poznaje i jedno i drugo a svi ovi "kriticari" poznaju samo jedno ( i to prema mojim iskustvima lose poznaju)

Udario si dobrim putem:
1) U masinskom programu vrlo brzo odradis cist uredan model (model te kvalitete ne mozes niti u jednom programu u kojem rade svi ovi kriticari odreda dobiti ni u bunilu)
2) prebacis ga u program za special FX i tamo mu polepis teksture i odradis ostatak

Siguran budi da si nekoliko puta brzi i kvalitetniji.

Sto se poligona i ostaloga tice sve je stvar kako ces ga konvertirati i ako radis za special FX ne igra nikakvu ulogu (nama je to zadavalo najvise glavobolje jer radimo vrlo zahtevne i kompleksne modele za web)
Sto se prodaje tice ovisi o tome koje modele radis i dali takav model nekome u datom trenutku treba pod uvjetom da zadovoljava kvalitetom i tu je prici kraj.
Modeli se kupuju uglavnom za vizualizacije i filmove a takvi uzimaju u ostatku sveta oko 70 pa preko 150 EUR na sat i ako im treba model sa kojim ce da odrade posao boli ih briga dal su poligoni ovakvi ili onakvi bitno je da ga dobiju ODMAH (ne gube vreme koje je skupo) i da mogu da isporuce.

Drzi se ti svog sistema i siguran budi da imas vece sanse da se probijes a mudrace nemoj previse ozbiljno shvatati da bilo kome od njih sada dam posao siguran budi da ga ne bi znali odraditi.


Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK




[ SreckoMicic @ 22.02.2010. 19:43 ] @
Eto trajcem ti sad treba samo da izaberes put kojim ces ici. I onda se nekad vrati ovde i kazi nam sta si uradio i kako si prosao cisto da znamo ko je bio u pravu.... Tako ces najbolje pomoci mnogim pocetnicima.
[ LuckyBug @ 22.02.2010. 20:03 ] @
Kad neko nesto ne ume, ne treba da generalizuje i da smatra da ceo svet nesto ne moze, zato sto on nije u stanju.
Sto se tice Trajceta, moglo bi se poraditi jos na ovim modelima, vidi se da su inzenjerski cisti i savrseni, ali obzirom da si poceo, ako nastavis u smeru igara, filmova, reklama ... shvatices i sam sta zapravo ovim modelima fali, a to je najefikasnije da sam utvrdis vremenom.
Ako odes na neku drugu stranu, to ti nece trebati i modeli su i ovakvi kakvi su sasvim prihvatljivi.
Zelim ti, ako je moguce, da ostvaris fin profit prodajom ovih modela.

[Ovu poruku je menjao LuckyBug dana 22.02.2010. u 22:42 GMT+1]
[ MOHOK7 @ 22.02.2010. 20:17 ] @
Citat:
LuckyBug: Kad neko nesto ne ume, ne treba da generalizuje i da smatra da ceo svet nesto ne moze zato sto on nije u stanju.

Dobar si
Za tvoju informaciju izvrsno poznajem sve programe za special FX najbolje MAX (od verzije 1.0 onomad jos nije radio na windowsu nego DOS)
u njemu najvise radim jer mi isporucuje zadovoljavajuce rezultate mada ga ne volim a sa ostalim programima ne radim jer nisu u stanju da mi odrade posao.
Sto se masinskih programa tice tebi to verovatno nista ne znaci ali samo da ti pomenem Pro E (babaroga za masince retko da ga itko valjano zna) Rapid Form CATIA itd itd. Osobito surface modeling. O programima za cistacice lozace i pomocne radnike ( Solidworks Inventor itd ne zelim ni da pricam) Toliko o poznavanju jednog i drugog nacina izrade 3D modela.
A sto se tice strucnosti:
Niko od svih mudraca na ovom forumu nije u stanju da valjano odradi posao da mu ga sada dam (da mudruju i da dele savete to znaju :-) pitanje je koliko to ima pokrica )

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ joXit @ 22.02.2010. 20:32 ] @
"Za tvoju informaciju izvrsno poznajem sve programe za special FX najbolje MAX"
Mohok zvucis jako neozbiljno. :D
A ostalo da ne citiram... :D

Edit: Opet typo...
[ SreckoMicic @ 22.02.2010. 20:53 ] @
Da... sad se setih zasto sam prestao zalaziti na ovaj forum ....
[ abc @ 22.02.2010. 21:15 ] @
Nemoj da si na kraj srca Srecko. Da nije mohikancevih provokacija teme na ovom forumu bi bile bas dosadne i kratke . A ovako se razvije bas lepa diskusija ha, ha. Ponekad i konstruktivna.
[ MOHOK7 @ 23.02.2010. 18:09 ] @
:-)
To doprinosi ozbiljnosti foruma i podize strucni nivo.
Kakav je to forum gde se skupljaju samo tipovi koji sve znaju ali kad treba preci sa "reci na tela" nema ih nigde.
Sve te mudrosti valja potkrepiti konkretnim radovima.
Cisto da znamo ko je majstor zanata i govori iz vlastitog iskustva a ko mulja po sistemu "sto se babi snilo to joj se i zbilo"

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ abishai @ 24.02.2010. 04:51 ] @
Ne znam zasto se ukljucujem, al' ajde...

Prvo, sto se tice MOHOK-a, razumem skroz sta pricas i slazem se da si u pravu, ali isto tako bi trebao da razdovjis neke stvari. Jer kako ti zaradjujes "u toj oblasti" tako ima ljudi koji zaradjuju u onoj drugoj i koji nikada ne bi (i ne rade) na nacin na koji ti radis. Tako da je malo glupo pljuvati, jer su to jednostavno dve razlicite stvari i ako i jedna i druga spadaju u domen 3D-a.

btw. Luckybug ima iskustva i nije bas od juce u ovom poslu i ne bih rekao da nije u pravu sto se tice modela kada bi se nastavilo u ovom drugom pravcu koji sam sada i spomenuo.

@trajcem
Moram da te pitam, zasto si postavio temu? :)
Neko ti je rekao da ti je mreza uzas, ti si se zesce uvredio? Mreza ti jeste uzas. Ali za ovo sto si posle opisao, bas te briga ako nije preterano optimizovana ili uopste. Ako prodajes modele i ide ti prodaja, i dobijas neke medalje srebrne, zlatne, bronzane, kakve god, zar je bitno onda sta i kako? (ovo ti iskreno pisem, mene verovatno ne bi preterano interesovalo ako mi tako ide, zainteresovalo bi me ako bi pocelo da staje).

Da je max sr*nje za modelovanje, ni ja ga ne volim (i ako radim u njemu), ali ocigledno ne znas sta si napisao :). Ako prozivod treba da ide u proizvodnju, onda max jeste otprilike neupotrebljiv, ali je doleko od "sranja", jer poredis dve razlicite stvari.

Sto se tice tvojih radova, ne zelim da ista komentarisem, ni sta je dobro ni sta nije tako dobro, posto vidim da najobicniju i dobronamernu kritiku od ostalih nisi bas najbolje prihvatio.

Sto se tice elance i slicnih sajtova, ja sam probao na preporuku jednog drugara RAC (rent a coder) i bio mi je ok, ali znaj da ima zilion nekih indusa (kao sto smo i mi indusi za amere) koji rade posao ispod svake cene. Moze se zaraditi, ali misilm da bi bas trebao da budes uporan i da imas ipak i malo srece. Sada koliko se trazi ovako nesto sto si ti radio... hm, ja nisam nesto preterano vidjao, ima nije da nema, ali nisam primetio da se trazi u nekim enormnim kolicinama, mada najbolje ti je da malo procesljas, sto da ne, baci pogled pre nego sto ista i platis ili bilo sta. Uglavnom na svim ti sajtovima se mogu pogledati poslovi sa najobicnijom registracijom, bez ikakvog placanja, pogledaj.
Imas jos i getafreelancer (mada tamo je jednostavno jadno sa kakve cene daju, mislim da se nikako ne isplati), imas sto sam ti vec naveo rentacoder, elance i ima ih jos par, mislim da je jedan odesk (nisam siguran).

Ovde se jednostavno mesaju neke stvari. Modeli koji ce ici u proizvodnju na primer, se u 99% slucajeva nece raditi u max-u, barem ne taj final, koncept moze. Jel ces da napravis wallpaper za pozadinu? Pa onda moze imati 100000000 poligona ko zna kako rasporedjenih, ali ako ce taj wallpaper biti lep i ljudima ce se svidjati, to je skroz nebitno. Jel treba ultra realistican covek da se animira i da bude sto prirodniji, e onda ce se i te kako gledati kakva je mreza pre svega.
[ trajcem @ 24.02.2010. 14:38 ] @
Ma shvatio sam ja kritiku i stvarno jeste na mestu , samo sam imao problem sa intomacijom necijih kritika koje su po meni presli u vredjanje.
Smatram da se sve moze lepo reci. No nije vazno , to je samo kultura i nista vise.

Nego kako da ubacim neke slike u odgovoru? Ako je to moguce.
[ trajcem @ 24.02.2010. 14:50 ] @
Snasao sam se.

Prva slika je originalni file , druga ja taj nesrecni import a treca kako bi valjda valjalo da bude . Samo jos radim na trecoj jer imam problema sa solidom.
Cim ovo prepravim karaktere vise necu modelovat , drzacu se tehnickih objekata gde sam u prednosti i gde nije toliko bitna struktura.
[ MOHOK7 @ 24.02.2010. 19:28 ] @
Sto se modeliranja tice nema se tu sta vise reci tema su 3D modeli i ne vidim nikakvog smisla da ljudi koji ne umeju da odrade 3D model mudruju kao treba da se uradi 3D model.
Ako bilo ko smatra da je to pljuvanje a ne cinjenica mogu u ovom casu da mu pljusnem narudzbu tridesetak ( narucenih ) telefona i ako mu se bas svidja jos dvadesetak Kamera koje sam odbio da primim kao posao pa neka uradi barem jednu da valja i da se uklopi u norme.
To je realnost koja nije ni malo laskava.

Trajcem
rekao sam ti da je stvar u konvertiranju (ti to zoves import)
Tu ti kompletna stvar puca.
imas masu alatki koja ti to moze odraditi Simplygon na primer
www.donyalabs.com
Nije losa alatka mada ju ne koristim jer imam bolju :-)

A ti mi posalji Iges ili Step ili parasolid binary moze i stl ( ako znas valjano da ga spakujes ) i videces da se moze prebaciti sa lakocom koja zapanjuje I kvalitetom o kojoj svi 3D Modeli odradjeni u MAX MAYA i statijaznam kojim sve ne programima mogu samo sanjati.

PS sto se CAD modeliranja i Indijaca tice nemoj kretati sa olakim ocenama.
Indijci su vredan i vrlo precizan i poslovan narod mi o kvaliteti njihovih radova mozemo samo sanjati i to jos dugo.
Uzmi da su od tridesetak zeljezara i celicana koje je VOEST Alpine prodao u celom svetu sve odreda projektovali Indijci i to ne zbog cene nego zbog brzine kvalitete i poslovnosti VOEST je kasirao samo ime i paorski deo posla indijci su pobrali kajmak.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ MOHOK7 @ 24.02.2010. 19:34 ] @
trajcem
Ne znam u kom programu radis ali valjane i zahtevne modele mozes jedino odraditi surface modelingom a tu su ti Pro E Catia i Rapidform zakon.
figuru koju si postavio odradis za cas u tim programima.
Sve ostalo mozes zaboraviti Solid Worksu and co je dobar samo za ciste geometrijske masinske forme.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ abishai @ 24.02.2010. 23:18 ] @
Ako ti vec ide (da kazem) non-organic modeling, nije onda bas neophodno (jeste pozeljno) preterano se ni zamajavati sa ostalim. Naravno da je bolje da znas sto vise, ali sam siguran da ako ovo radis perfektno i unapredis se jos vise, da ces imati posla.

Sto se tice "indijaca", mogao sam da napisem mozda bolje "indijanaca" :). Ono sto sam hteo reci je da zamisli da je normalna ponuda za izradu enterijera od tipa 5 rendera, sasvim pristojnog kvaliteta 50e :(, na to ubijanje cena sam mislio. Takodje, mnogi se jave na oglase sa smesnim cenama (automatski tebe zeznu), a da ustvari nemaju pojma da odrade to sto klijent trazi.

Ja sam recimo dobio dva posla za redom od nekih amera, koji su sve druge pogledali, jer su svi ponudili za nesto sto je tim amerima trebalo cene tipa 5-15$, a ja sam im jedini trazio 100$. Realno sam mogao da kazem i 30$, ali jednostavno nisam hteo sebe da podcenjujem, sto je na kraju i rezultiralo da su me kontaktirali posle par nedelja jer niko nije mogao da im odradi. I zatim za drugi posao su odmah mene konktarali, nisu gledali druge i ako sam im ponovo trazio toliko para. Inace nije bilo nista tesko, odradio sam za vece. Tako da moj ti je savet, mozda za neki prvi poslic eventualno da spustis cenu, ali sa druge strane nemoj podcenjivati sebe (barem ne ako ne gladujes).

Pozdrav
[ MOHOK7 @ 25.02.2010. 08:46 ] @
Abishai
Sto se ponuda i cena tice u pravu si zestoko to sam naveo u jednom od prethodnih postova.
Pokusaj posmatrati stvar sa aspekta poslodavca:
On uzima po radnom satu izmedju 70 i 150 EUR
E sad
Javi mu se nekakav indijanac i ponudi posao za 20 EUR naravno ne ume da odradi posao ( ne znam zasto se uopste ponudio to bi me silno zanimalo)
Poslodavac zapocne sa tipom izgubi masu vremena na objasnjavanja i korekture na kraju mora da da posao drugome odnosno da ga odradi sam da bi spasio svog kupca ( sto je najveci gubitak od svega) i izgubi sto puta vise vremena ispada "skuplja pita od tepsije"

Sta meni vredi sto je neko 20 EUR jevtiniji ako ja na njemu izgubim trideset sati na dogovaranjima pregovaranjima i ispravkama ( u najvecem broju slucajeva mi na kraju uopce ne odrade posao)
Trideset izgubljenih sati = 30 x 100 = 3000 EUR gubitka jer sam mogao raditi drugi posao uostalom posao sam i dao zato sto ne stizem.
Briga mene boli dal je to 50 ili 70 EUR
Zanima me samo posto zasto i kada i ako mi se na kraju isplati nema problema.
Drugi problem je sto nasi ljudi u takvim slucajevima (Custom modeling) uopce ne znaju da naprave ponudu ( i u vezi toga su me na ovom forumu pljuvali)
Svi bi odreda da satima pregovaraju dogovaraju se i statijaznam.
Evo ti posao
napisi mi lepo cenu i rok ( kvaliteta se podrazumeva ) i cica mica gotova prica.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

PS trajcem rekao sam ti nije ti problem u izradi modela nego u nacinu na koji ga prebacujes u MAX sa time smo se najvise bavili konvertiranje modela je posebna nauka i retkost je da neko moze to valjano da odradi.

[ trajcem @ 25.02.2010. 12:35 ] @
"Ne znam u kom programu radis ali valjane i zahtevne modele mozes jedino odraditi surface modelingom a tu su ti Pro E Catia i Rapidform zakon.
figuru koju si postavio odradis za cas u tim programima."

Da , to i jeste surface modeling i stvarno mogu sve da uradim za cas. Slicne modele mogu da uradim za par sati.
Hvala na linku , bas istrazujem malo to konvertovanje pa cu videti sta ce na kraju ispasti. :)


Pozdrav ljudi.
[ MOHOK7 @ 25.02.2010. 18:39 ] @
trajcem
Evo ti primer fino iskonvertirane datoteke.
16 441 poligon acuracy ca 0,2 mm ( nisam se pretrgao ima i vise )
Model izradjen NURBS Non Uniform Reality Beta Splines
Software INUS TECHNOLOGY
konvertirano po nasem receptu (velike tajne malih majstora exporta)

Uzivaj
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
PS
Evo ti i 3D flash jedini razlog zasto se kidamo oko poligona i cistih datoteka bez tekstura ima oko 80 KB dusu dalo za igrice i internet.

[Ovu poruku je menjao MOHOK7 dana 25.02.2010. u 19:57 GMT+1]
[ SreckoMicic @ 25.02.2010. 18:44 ] @
NURBS = non-uniform rational b-spline
[ MOHOK7 @ 25.02.2010. 18:48 ] @
Ok Srele
1 : 0 za tebe ovaj puta
[ SreckoMicic @ 25.02.2010. 19:51 ] @
@MOHOK
Ma opusteno, lapsus, svakom se moze desiti.
Nemam ja nameru da se prepucavam ili nekoga spustam, neka radi svako kako misli da mu je najbolje i najprofitabilnije.

Koliko ja mogu da se oslonim na taj pristup modelovanju, ako nemam mogucnost da kvalitetno konvertujem NURBS u mesh? Zar mi ne bi uzelo i suvise dragocenog vremena pronalazenje dobitne kombinacije? Kao pocetnik, da li uopste mogu da se upustim u takvo nesto, pogotovo ako moram imati poligone, sa odlicnom mrezom (cetvorougli gde je god moguce) kao krajnji rezultat. Ja sto se tice NURBS modelovanja koristim Mayu i meni su 90% modela prvo NURBS i onda ih lako prebacim u poligone, mada je nikad nemam potrebe za ultra preciznoscu.

Ovo me stvarno interesuje, a ne da bih dokazivao bilo sta.
[ trajcem @ 25.02.2010. 22:10 ] @
Inace procitao sam negde da ce 3ds max u sklopu programa imati neki alat za pretvaranje trouglova u cetvorougaone poligone.
Ali to ce biti u nekoj narednoj verziji maxa.
Pa cemo videti kako ce to funkcionisati u praksi.

[ trajcem @ 25.02.2010. 23:41 ] @
Ej , pronasao sam nesto sa cim sam uspeo trouglaste poligone prekonfigurisem u cetvorougaone (quads).

U pitanju je jedan script koji radi u 3ds maxu. Selektujes objekat pokrenes skript i za par sekundi pretvori trouglove u cetvorougaonike.
Doduse cetvorougaonici nisu bas najpravilniji i ostane tu i tamo po koji trougao ali smatram da je vidno poboljsanje.

Naravno struktura je i dalje malo konfuzna , znam da bi trebalo da budu prsteni oko ociju , usta i extremiteta koji bi simulirali misice.
Ali to vec verujem da je nemoguce izvesti za jedan objekat koji nije modelovan u maxu , kao sto ste rekli modelujes razmisljajuci korak u napred.

No smatram da je i ovako bolje. Dole je slika pa prokomentarisite.
Solid je u editable mesh-u , script nije narusio geometriju modela , a cak je i malo smanjen broj poligona.

Da li je sad bar malo vise upotrebljiv ovaj model?
No pokusacu jos par stvari da uradim.
[ LuckyBug @ 26.02.2010. 01:07 ] @
Na zalost prijatelju model nije mnogo upotrebljiv sem za gledanje, da bude recimo deo scenografije, ali ako neko hoce ozbiljno to da animira morace ispocetka da ga pravi.

[ trajcem @ 26.02.2010. 07:50 ] @
Da , tesko da cu karaktere uspeti nekako da optimizujem.
Stl file-ove mi jako lepo importuje u max ali mi napravi te uzasne poligone , mada kontam da sam maticni program tako izdeli model tokom exporta i da nije to do maxa.
Pokusavam da pronadjem neki nacin da iges file-ove (nurbs) nekako podelim na lepe poligone.

Evo jedan bolji primer sta script u stavri uradi sa modelom.
[ joXit @ 26.02.2010. 08:27 ] @
U svakom slucaju je bolje.
Uvek pravis kompromis za staticne modele. Sto manje poligona a da ne narusis izgled. Al opet kupci vole quad-ove ukoliko im zatreba neki subdivide modifier ili nesto...
A za animiranje karaktera, karaktere treba modelovati po potrebi animacije.
Da li ce karakter da ima facijalne ekpresije, da li ce se animirati misici, i jos mnogo drugih uslova/potreba zahteva drugaciju topologiju mesha.
Ako je statican onda je ok i optimizovana varijanta.
[ MOHOK7 @ 26.02.2010. 08:32 ] @
trajcem daj podigni jedan svoj model u step ili iges da vidim kako izgleda sa nasim konverterom cisto da mozemo uporediti.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

PS
Moze i bilo koji drugi format STL OBJ ply asc pts fcs 3ds wrl icf vda x_t x_b bre vvd cdm cam cdk rgv i tako dalje i tako blize :-)

Imamo izuzetno mocne konvertere bas me nazima da uporedimo
[ trajcem @ 26.02.2010. 09:58 ] @
MOHOK7 Evo taj famozni pingvin pa da vidim kako ce ispasti.
Iges je veliki za upload pa sam stl okacio.




[

[Ovu poruku je menjao trajcem dana 27.02.2010. u 00:30 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao trajcem dana 27.02.2010. u 00:30 GMT+1]
[ MOHOK7 @ 26.02.2010. 22:54 ] @
Rekao sam ti u prethodnom postu stl ako ga znas spakovati ocito je da ne znas :-)
daj nesto u nurbs
ili original fajl ako imam program ili
parasolid binary, step, parasolid tekst, iges
bilo koji model u nurbs
stl je vec kompletno izmasakriran tu nema vise konvertiranja samo da cimas mrezu.

datoteka koju si postavio je beznadezna
pozdrav i postovanje s ove strane alpa
MOHOK
PS
rekoh imamo konverter znaci mogu da konvertiram nurbs ti si spakovao mrezu za mrezu treba otpimizator a to nemamo :-)

[Ovu poruku je menjao MOHOK7 dana 27.02.2010. u 01:07 GMT+1]
[ labicko1 @ 02.03.2010. 17:57 ] @
Ako vidis da tema ima vise od 2 stranice to je siguran znak da je MOHOK tu.

Ovaj put necu da se bavim njim niti imam vremena da citam sve postove, nego rekoh da odgovorim "trajcem" na njegovo prvo postavljeno pitanje.

Turbosquid - tu nema neke velike zarade, to jest nemozes neku pristojnu platu da zaradis to ti je vise cisto rekreativno.

Elance - pogledaj konkurenciju i videces da ima nasih ljudi koji tu zaradjuju mnogo vise od pristojne plate. Imas dosta tema ovde koje objasnjavaju rad na freelanc sajtovima pa zato necu ovde da smaram sa time. Dovoljno vas MOHOK smara :)))
[ Sculptifex @ 26.06.2010. 20:56 ] @
Razmišljam da kupim originalni 3D max kako bih počeo sa prodajom modela na turbosquidu pa se premišljam vredi li dati toliko novca?
Može li se isplatiti i kada? Gde se u Srbiji može kupiti legalan 3D max 2010?

Da li je istina da mnogi koriste krekovan, dakle nelegalan softver za izradu modela koje posle prodaju na turbosquidu i da im nije ništa?

Koliko ja znam svaki fajl bi trebalo da sadrzi skrivene podatke o licenci za koju se posle može utvrditi da li je originalan softver u pitanju. E sad, drugo je pitanje da li turbosquid to i radi jer mu je u interesu da okrene glavu na drugu stranu kako bi prodao što više modela... S druge stane, turbosquid ima partnerske odnose sa Autodeskom pa sam zbunjen svim tim pričama...

Kakva su vaša saznanja u vezi ovoga?

[ LuckyBug @ 26.06.2010. 21:00 ] @
Gluposti,ne moze niko da provali ako sam ne priznas.
Kupi kad budes solventan u svakom slucaju.
[ Sculptifex @ 26.06.2010. 21:06 ] @
Ma jesi li 100% siguran? Znaš li ljude koji to rade?

Gde u Srbiji može da se kupi 3D Max ali stvarno original, imaju li zastupnika?
[ LuckyBug @ 26.06.2010. 21:22 ] @
Nikoga ne zanima dal je tvoj softver original, sem mozda ako imas registrovanu firmu, cak ni autodesk to mnogo ne zanima, samo ove nase.
Ja govorim o iskustvu sa klijentima iz inostranstva, nemci, britanci, ameri, niko se nije stresao niti me pitao ikada dal sam radio u original softveru.
Paradoksalno neke softvere i ne mozes da kupis kod nas, tj legalizujes, Max moze, a gde nemam pojma jer ga ne koristim.
[ SreckoMicic @ 26.06.2010. 21:45 ] @
http://www.kompani.com/main.php

Probaj kod njih, koliko ja znam oni su jedni od zastupnika Autodeskovih proizvoda u Srbiji.
[ labicko1 @ 26.06.2010. 22:04 ] @
Lucky mislim da je ovaj postavio jos gluplje pitanje od Trajceta, ali ga nisi opomenuo, izgleda ti se trajce ne svidja iz nekog razloga.

Sada Sculptifex ako si stvarno tolko glup da nemozes naci na google ovu adresu prodaja 3d max onda ne trebas ni pocinjati sa radom i ucenjem.

Ako je ovaj tip pa neki inspektor radisa onda mu Lucky nemoj priznavati da ne koristis legalan software :)

Ne pratim nesto mnogo politiku ali mislim da ce skoro svaki glupi pandur imati mogucnost da nam spiunira svaku poruku po ovom novom zakonu, a posto su oni zakljucili da je moneybookers firma za pranje novca odosmo svi mi u zatvor :)
[ Sculptifex @ 26.06.2010. 22:33 ] @
Tako je. Svaki "pandur" koji je u stvari programer, može lako da otkrije ko si, gde si i čime se baviš...

Bio sam na Autodeskovom sajtu ali među zemljama u kojima rade ovlašćeni predstavnici Autodeska, nema Srbije. Ipak, čuo sam da postoji neki zastupnik u Beogradu samo što nikada nemaju novija izdanja 3D maxa nego kasne 2 izdanja. Sad valjda nude 3D max 9...

[Ovu poruku je menjao Sculptifex dana 26.06.2010. u 23:51 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Sculptifex dana 27.06.2010. u 09:39 GMT+1]
[ LuckyBug @ 26.06.2010. 23:01 ] @
Ja radim u blenderu :)
Trajce je dobio valjan savet po meni, mozda je delovao ostro, ali se nadam da je shvatio poentu.

[Ovu poruku je menjao LuckyBug dana 27.06.2010. u 01:36 GMT+1]
[ labicko1 @ 26.06.2010. 23:41 ] @
Ipak si pandur :)

Lucky upravu si za trajceta, dok je sacekao odgovor mogo je to sam da procita. A sto se ovog tipa tice stvarno mi je sumnjiv :))

Ipak eve ti link ako si se nameracio da ga kupis. Inace sam link dobio sa Autodesk sajta, u listi na sajtu imaju MAX 2011, a sad stvarno ne nameravam da ih zovem da to proverim. Valjda ces se snaci sa telefonom da ih pozoves.
[ Sculptifex @ 27.06.2010. 08:57 ] @
Nisam pandur. Brat sam vam po mukama.

Ja sam neko ko se isto tako kao vi muči i pokušava da preživi radeći ono što zna.
3D max dobro poznajem jer sam sticajem okolnosti radio na jednoj TV stanici pa sam počeo da čačkam pomalo a sada sam verujem, dobar i iskusan modelar i dosta slab, loš animator osim ako radim proste TV špice u kojima nema animacije karaktera. Osvetljenja i renderning poznajem solidno ali samo kroz mental ray jer vray nisam nikada ni video budući da nije deo paketa.

Sutra bih počeo da prodajem modele na turbosquidu da se ne bojim njihove veze sa Autodeskom. Pokušavam da utvrdim koliko se tako čovek izlaže opasnosti. I zaista razmišljam da uzmem kredit na mnogo godina i kupim original softver pa da budem miran. Ne volim pirateriju ni sam. Jedno je učiti u tajnosti bez zarade a drugo rizikovati sa prodajom na turbosquidu. E sad, da li se isplati uzeti tih 3.500$ na kredit, rizikovati opastanak jer sutra mogu da ostanem bez posla da bih zaradio možda samo 500$ godišnje na turbosquidu? Možda više... Previše nepozantih u ovoj jednačini.

Inače, ja posedujem potpuno legalan softver - 3D Coat koji sam koristio radeći za neke Amere i za skromnu lovu. Naime, dobio bi skeniran model u OBJ i uradio bi retopologizaciju i to je trajalo 2 godine ali otprilike svaka 2 meseca bih dobio nešto, čisto za džeparac. Koristili su me samo kada su ih ubijali rokovi. Njima sam inače poslao neke svoje radove i tako dobio posao. Oni su mi i kupili 3D coat. Jasno vam je da je tu najvažniji bio wire a meni je to išlo od ruke. Nažalost, pukli su i oni. Nema posla. Ove godine nisam dobio ni jedan posao. Možda su našli Indusa ili Kineza koji to radi za 10$.

Javljam se na sve strane na oglase ali džabe... Kriza je opšta.

Molim dobronamerne da mi sa neke bezvezne adrese pošto su ovde svi jako konspirativni, daju konkretan savet u vezi ovoga. Da sam pandur svakako bih vas sve pohapsio još davno :-)

[email protected]

[Ovu poruku je menjao Sculptifex dana 27.06.2010. u 10:45 GMT+1]
[ SreckoMicic @ 27.06.2010. 11:57 ] @
Neces na Turbosquidu zaradti te pare da mozes tako lako da pokrijes Max licencu. Osim ako nemas jedno par stotina, vrhunskih modela, jednostavno ponuda je ogromna. I nemoj se nervirati, vise od 50% modela tamo su uradjeni sa nelegalnim software-om. Ako te bas muci da radis sa legalnim software-om, uzmi Blender, sve sto mozes izmodelovati sa Max-om mozes i sa njim i lepo sve exportujes u obj. I mirna savest.
[ abc @ 27.06.2010. 12:10 ] @
Citat:
LuckyBug: Ja radim u blenderu :)


Ljudi aman, zasto toliko sprdnje sa ovim programom. Pa ja sve sto sam steko radeci u 3D grafici dugujem ovom programu. Za izradu stok ilustracija ovo je savrsen univerzalni 3D program.
[ LuckyBug @ 27.06.2010. 13:29 ] @
Gde si ti video sprdnju svega ti ?
[ abc @ 27.06.2010. 14:05 ] @
Smajli posle izjave "radim u Blenderu" je oduvek znacio samo jedno...
Jedina mu je mana sto za prodaju na TS nema mogucnost izrade scena u Maksu. E to vec moze da bude veliki hendikep.

[ trajcem @ 27.06.2010. 14:11 ] @
Ja lično smatram da bi svi koji zarađuju na ovome trebali da imaju legalan softver , ali ovo što mi radimo nije neka zarada nego crkavica. Takođe smatram da sitni prekršaji masovnih proporcija ne mogu biti kažnjivi , samo se setite nakon smrti dr Zorana Đinđića i akcije Sablja , ljudi su imali dva meseca da predaju nelegalno oružje , predavali su i bombe i minobacače bez ikakvih sankcija, pa onda legalizacija objekata koja traje već sto godina , ne mogu da poruše toliko kuća.

Tako da dok ste masi istih mislim da ste bezbedni.
Takođe mislim da je Autodesk super srećan što postoji turbosquid, jer kupcima njihovih softwera daju na raspolaganje ogromnu paletu kvalitetnih modela i ne verujem da će se buniti, a i da se pobune neće proći bez upozorenja, tj. roka da se izbriše nalog.
Isto na turbosquidu možete videti članove koji imaju po par hiljada modela, verujem da su to ljudi koji su se udružili jer imaju jedan legalan softwer ili su u pitanju osobe ili firme koji imaju legalan softwer pa masovno otkupljuju modele i objavlju ih u svoje ime. A postoje i kradeni modeli , neki recimo čupaju modele kola iz igrica pa ih prodaju, pa se provlače a tek je to kriminalno. Pogotovo što ovi što prave igrice dobijaju 3d modele od proizvođača kola, kako se onda sa time takmičiti?!

Mislim da bi svi trebali imati legalan softwer, ali jednostavno je nekima nedostupan. Autodesk smatram monopolistom jer ne dozvoljava kupovinu starih verzija softwera ili kupovinu polovnih što neki dozvoljavaju. Oni bi po meni trebali da dozvole da se kupuje stari softwer a neka privuku korisnike da kupe novi sa novim rešenjima u programu , a ne da stalno piče novi program skoro bez ikakve razlike.

Takođe Autodesku odgovara da se koristi nelicenciran njihov softver, recimo u nekim zemljama studenti dobijaju besplatne legalne softwere ali ne smeju na njima da zarađuju, oni to dobijaju jer proizvođači softvera znaju da je velika verovatnoća da će ga jednog dana i kupiti ako se naviknu na njega a ne na konkurentni proizvod.
Mislim da se na nekim sajtovima prodaju ove školske licence i da ih možete kupiti ako ste student ali opet se ne sme zarađivati na njima.

Sledeće što je zanimljivo je da ljudi koji rade na nelicenciranim softwerima su uglavnom sve intelektualci , nismo samo mi tu, tu su i programeri i web dizajneri ...
Isto mislim da bi bilo super je da Vlada to uvidi i da pomogne mladim pametnim ljudima da legalizuju svoje softvere uz pomoć povoljnih kredita pa da svi lepo rade bez straha i plaćaju porez i sve ostalo. Ali teško da će se nešto promeniti dok mi na fakultetima , sudovima itd. imamo nelegalne softwere.

Po meni ostaje nada da će Google i ostali svojim besplatnim alternativama za skupe programe uticati na iste da spuste cene.
[ trajcem @ 27.06.2010. 14:40 ] @
Evo dva zanimljiva teksta :
http://www.computerhope.com/issues/ch000614.htm
http://www.pcworld.com/busines..._purchasing_used_software.html
[ Milan Milosevic @ 27.06.2010. 14:43 ] @
Svako ko je 100% tezio da je njegov software placen i gusio pirateriju nije dobro proso. Konkurencija je svuda jaka
i brzo bi bili zaboravljenji i pregazeni.
Svesni su i oni toga i iz tog razloga i ne insistiraju da sve bas bude legalno i placeno.
Naravno, nesmeju ni da dozvole da to bude bas nekontrolisano jer ce tada isto biti lose.
Svesni su oni sta rade. Od nas pojedinaca nemogu da uzmu neke pare i zato nas pustaju da se igramo u nadi
dacemo jednog dana dostici neki nivo u kome ce nam se vise isplatiti da imamo licenciran software , nego da rizikujemo.
Oni zaraduju na velikim firmama. Tako da neverujem da ce tebe sa par desetina modela da jure ovde u Srbiji koji ces da zaradis par stotina evera.
[ LuckyBug @ 27.06.2010. 15:33 ] @
Nije to bio sarkasticni smajli, shvati kako zelis.
Ja znam za neke licemerne slucajeve isterivaca pravde licenciranog softvera, koji su sami, na moje oci koristili pirateriju, al ne bih o tome sada.
Zalosno je ako neko zaista zivi od ove prodaje i to mu donosi leba na sto, cene koje tamo na tom "ts" stoje su smesne, mada su i modeli u istom rangu, ali kome je super, ok sto da ne, samo postoje i drugi nacini.
Ono sto je pomalo tragicno je zelja pojedinaca da placaju toliku licencu za 3D studio, ima toliko jeftinijeg a kvalitetnijeg softvera, jedini razlog zasto se on ukorenio je sto je svakome bilo lakse u njemu da pocne, jer je sav tako saren i mapet bebe fazon, ili je na forumu ili od drugara cuo da je bas super.
Posle se svi vade kako je tesko preci na nesto drugo ( ko da su bog zna sta postigli ), pa onda neka vam, placajte ogromne cifre za proizvod koji je prestao da se razvija tamo negde 2002.
Mozda bi se covek i zapitao sta uzima da nema piraterije, pa bi reko cek ja placam to i to te pare,a to ja realno ne koristim niti cu u skorije vreme, ovo mi ne treba, ovo mi takodje ne treba ... sta ce mi tenk ako zelim samo bicikl itd.
I ne mislim da pricam ovde da je neki bolji jer je vecina slicna, ali su makar jeftiniji, ovi Autodeskovi to nisu svakako.
Ako nista postoje specijalizovani modeling programi koji su pristupacni danas mnogima po pitanju cene, bolje vam i ne treba, kasnija konverzija je najmanji problem.
Tema naravno nije legalni softver, al kad ste vec potegli, hteo sam da dam i neko moje razmisljanje.
[ labicko1 @ 27.06.2010. 16:54 ] @
Tacno tema nije legalni software, ima dosta tema vezane toga pa idite pitajte tamo.

Sada vezano za temu, ako planiras da za TS platis licencu od preko 3k$ to je vise nego suludo. Kao sto je Lucky rekao imas mnogo jeftinijih programa koje ce zadovoljiti TS potrebe. Sada stvarno netreba uci u to koji je bolji, ali ipak MAX i MAYA nisu bezveze na toj ceni i niko a pogotovu profesionalci nisu ludi da plate tu cenu kad bi isto to dobili sa nekim besplatnim ili mnogo jeftinijim programom. Cisto TS je najgore mesto gde pocetnik moze nesto da zaradi i da vratis ulozeni novac treba ce ti puno puno vremena.

Inace tema je " Turbosquid i elance misljenje i iskustva" sto neko ne proba drugu opciju.
[ trajcem @ 15.07.2010. 20:39 ] @
Da li vi imate problema sa uploadom na TS?
Ja na ovom novom publisheru ne mogu nista da uploadujem, dodje na 3% i ostane tako zauvek. Do sad sam koristio stari ali ga vise nema.
Pokusao sam i google chrome i explorer-om pa opet nista.