[ Kovacevic Vladimir @ 19.02.2010. 12:15 ] @
Uz, već često spominjano gitarsko pojačalo Roland Cube, pojavila se na tržištu nova serija Fender pojačala.
Fender Rumble 15; Rumble 25; Rumble 60.
Cena im je od 150 €; 210 € ; 300 €ura.

Mislim da ne treba posebno naglašavati šta znači dobro i kvalitetno pojačalo za svirku i produkcijski rad, jer prvenstveno dobar i "zdrav" ton motiviše i na kvalitetan rad.




http://bass-guitars.musiciansf...umble-25-Bass-Combo?sku=480719
http://www.youtube.com/watch?v=ECXAkiucfT0

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 13.03.2010. u 21:39 GMT+1]
[ Klekih-petra @ 13.03.2010. 14:09 ] @
Da li si mozda probao ovo pojacalo...U svakom slucaju tesko bi se odlucio da dam toliko para za tu igracku...Ima mnogo boljih varijanata...a za studijski rad pogotovu, bolje je koristiti neki VST ili Iznajmiti neko pojacalo za snimanje...(Proslo je vreme kada je Page snimao na ovakvim pojacalima)
Mada za vezbanje bi vrlo dobro doslo jedno iz ove serije...Pozdrav....
[ Kovacevic Vladimir @ 13.03.2010. 20:38 ] @
Nisam probao pojačalo, ali...
Imam 25-godišnju saradnju sa prodavnicom (u inostranstvu), koja drži do svog renomea, prodavci su i iskusni muzičari, a u principu se opredeljuju za profi kvalitet, pa mi je to neka garancija da se radi o ozbiljnom pojačalu.
I ranija Cube serija je delovala kao igračka u poređenju sa masivnim gitarskim pojačalima, ali dobar i kvalitetan ton se lako "izvuče" u neki moćan razglas. Posle, u novije vreme, svi poznati fabrikanti izdaju male modele, što ne znači da su oni jeftine igračke. Neće jedan Fender ili Marshall, Peavey ili Orange srozavati svoje ime sa nekom jeftinom serijom, veruj mi.

Pozdrav
[ kelja @ 21.03.2010. 01:53 ] @
Nista bez lampe, profesore.
Moze i da bude pojacalce, 15w, ali mora lampa. ;)
Za kvalitetan studijski rad, narocito.

http://www.youtube.com/watch?v=vxL04_EKUdI
[ boxxter @ 21.03.2010. 02:17 ] @
Jel to ono, " nije losa mikrotalasna, ali vise volim pizzu iz peci na drva " :P. Hvala za ovaj video. Nego keljo da te pitam, kolko je greh staviti floyd i top lock na stratocaster, i jel ima to rezona. Znam sta se dobija , al sta se gubi? I kazi mi molim te, cini mi se da nisam off T, nesto vise o E seriji stratocastera, pisao si na jednoj temi o tome ali vrlo malo. Mislim da nisam uvatio bolju stvar u ruke od te, a motao sam svakakve pracke po rukama.
[ kelja @ 21.03.2010. 03:11 ] @
He, he, nista, nista.
E serija, to su one iz osamdesetih, je l? Pa dve koje sam cuo i svirao su me prilicno impresionirale.

A floyd...
A ne znam ja te tehnicke detalje, boxxteru...
Ja, recimo, ne bih to uradio, mada nisam fender purista , ali za preciznija, naucna objasnjenja dobitaka i gubitaka, moraces da pitas nekog drugog.

[ Kovacevic Vladimir @ 21.03.2010. 06:47 ] @
@kelja

Odličan si saradnik, kao i uvek

Nije naslov "najbolji"...nego dobar.
Tako sam i zamislio ovu Temu...uz Vašu pomoć, iskustvo, mišljenje, tonske i video priloge.

Pozdrav
[ Catch 22 @ 21.03.2010. 09:21 ] @
Davno je bilo kada sam se poslednji put bavio gitarama i pojačalima (1976)... , ali pošto je traženo
Citat:
Kovacevic Vladimir:...Tako sam i zamislio ovu Temu...uz Vašu pomoć, iskustvo, mišljenje, tonske i video priloge...


Evo jedan mali prilog, kako danas to još uvek dobro rade dokazani, stari majstori gitare...







[ kelja @ 21.03.2010. 10:41 ] @
Jeff Beck - bog gitare.
Profesore, ok, sad cemo da iskopamo neka low-budget resenja.

5w, 130$.

http://www.youtube.com/watch?v=fVIAX8Ifsmg

A ovo je isto pojacalo sa Marshallovim boksom, znatno bolje zvuci:

http://www.youtube.com/watch?v=S_LPLFgcHo4&feature=related

A ne mogu da odolim, pa dodajem i ovaj prilog:

http://www.youtube.com/watch?v=MWE1b_S0pEM

mada spada vec u kategoriju ''najbolji gitarski ton" (a covek je i opasan svirac).
[ boxxter @ 21.03.2010. 12:27 ] @
Catch 22, svaka cast. Ovo je premijera ( za mene ). Nisam znao da postoji ovo. A volim leba ispecen sa obe strane dobro, izgradjen stav, i definisan zvuk, jasan izraz. Odavno nisam zatvorio oci dok sam slusao nesto. Vrh.

Kelja, da znas i da jeste najbolji gitarski ton. Na svim pozicijama pure strat. Desna ruka mu je savrsena. Fiksiran zglob, racionalizacija pokreta i disanje relaxirano, perfecto. Celestion gold :D.

[Ovu poruku je menjao boxxter dana 21.03.2010. u 13:41 GMT+1]
[ kelja @ 21.03.2010. 12:34 ] @
Pa da, a inace, lik svira Suhr. Zvuci 'fenderastije' od samog Fendera.
A taj Aiken Invader (nikad nisam ni cuo za pojacalo, dok nisam nabasao na taj klip) kosta samo tricavih ~1800$.

http://www.aikenamps.com/

A kad smo vec kod Jeff Becka...



Nema boljeg, jednostavno NEMA.
[ boxxter @ 21.03.2010. 13:08 ] @
Svakom lezi nesto na srcu, sto bi izgovorio. Jeff je nasao najbolji nacin da to uradi.
[ milanche @ 21.03.2010. 14:58 ] @
Pivo za svakoga ko pogodi kako se zove stvar sa onog prvog Jeff Beck linka (zapravo - hajde da kazemo:
pocetak sola)
[ kelja @ 21.03.2010. 17:05 ] @
Pa pise, milanche, ako se ne varam. :)
Amstel, molim, moze i grcki. ;)

http://www.youtube.com/watch?v=TU_RxWXijz0

Peva gitarom. Bog, bog!



[ milanche @ 23.03.2010. 15:41 ] @
Stvarno pise...meni je browser malo to cudno renderovao - vidi se samo deo title-a do 'club 2007'.

Nema veze - zovem pivo prvom prilikom.
[ boxxter @ 23.03.2010. 16:07 ] @
Pa mogao bih i ja jedno...kad sam vec ovde. U pravom drustvu uz pravu muziku..:P.
[ Catch 22 @ 23.03.2010. 20:44 ] @
Mala napomena u vezi "Jeff Beck At Ronnie Scott's Jazz Club 2007" - snimak kompletnog nastupa je izdat na Blu-Ray Disc-u.
Moj drugar iz Ljubljane ima disk i reče mi da je fenomenalan...
[ Srđan Pavlović @ 23.03.2010. 20:58 ] @
rip, upload, seed :)
[ kelja @ 24.03.2010. 09:32 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: rip, upload, seed


Ako se ne varam, promovisanje piraterije je strogo zabranjeno na ovom forumu.

Gledao disk, ja sam nasao neku cudnu originalnu verziju iz 17 delova.
Odlican koncert.

Evo jos jednog malog, i prilicno skupog pojacala, u akciji:



A ovo cu jednom da kupim:



Oba!

Edit:Srećno

[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 24.03.2010. u 11:34 GMT+1]
[ boxxter @ 24.03.2010. 13:31 ] @
Pa ajde i ja da se ucipim sa onim sto ja mislim da je dobar gitarski ton, a i sa svojim snovima sta bi voleo da kupim :)

1964 Gretsch 6120 Chet Atkins with a Mesa Boogie Mark 3 in the third channel with Volume on 7, Treble on 7, Bass on 2, Middle on 6, Volume on 1,5, Lead Drive on 7, Lead Volume on 3 and Reverb on 0....

http://www.youtube.com/watch?v=TdRhxFg1udQ&feature=channel

Clean Vintage Fender Stratocaster Mesa Boogie

Gain on 7, Treble on 7, Middle on 5, Bass on 2. Volume on 1,25, Presence on 6 und Reverb auf 5, EQ scooped.

http://www.youtube.com/watch?v=8h3hp6VS31o&feature=channel


A evo kako sviraju Gibson guitar fans :P. Mada je dream oprema.

Gibson LesPaul & Mesa Dual Rectifier

http://www.youtube.com/watch?v=JYhCW3P2ZF0&feature=related




[Ovu poruku je menjao boxxter dana 24.03.2010. u 14:44 GMT+1]
[ milanche @ 25.03.2010. 04:02 ] @
Moram da vam nesto iskreno kazem.

Iako vas sve volim kao muzicare, i svi ce da dobiju pivo koji su narucili, imam kao ne-gitarista
jedan principijelni problem.

Gitaristi su verovatno od sve muzicarske raje ekipa koja najvise paznje posvecuje tonskom koloru
(timbre) a proporcionalno malo izboru tonova, frazi, smislenosti muzickog sadrzaja koji emituju.

Od svih umetnika, pandan mogu da im budu samo moderni slikari, koji iz dana u dan iskoracuju u
nove stepene ludila u umetnickom izrazu, odkrivajuci tek po koji put neku novu umetnicku rec koju
vredi dodati recniku muzicke izrazajnosti.

Da ne pominjem koliko cesto imati (normalnog, obicnog) gitaristu u bendu znaci imati problema da
se stvori bilo kakvo saglasje ostalih instrumenata, samo zato sto je manijak smislio svoju farbu pored
koje se ne cuje vise nicija finesa u band-u.

Da li se meni mozda cini (ili neko vec rece) da ima milion svima dostupnih nacina da se postigne
bilo koja od video-citiranih nijansi tona ? Da li je bas toliko bitno imati to neko specijalno pojacalo
umesto bilo koje kvalitetno linearno pojacalo i dobar sound modul ?

Da vam dalje ne kvarim temu (zapravo, hteo bih samo da vam dodam jednu popodnevnu senku
kriticnosti), moram da kazem da me daleko vise impresioniraju likovi kao Metheny, Gambale, Jeff Beck,
Lee Ritenour, Scofield,...koji svoje muzicke linije izvlace ili tankom cetkicom ili flomasterom, nego
oni koji nemogu bez airbrush-a, spreja, ili bez kante farbe pljusnute publici u lice.
[ boxxter @ 25.03.2010. 07:57 ] @
Divan post, i apsolutno tacan. Ali nee...mislim da je pogresno shvaceno sta ljudi pisu ovde. Ovo su samo video prezentacije, i zanemarujemo umece demonstratora. MIslio sam da se u temi ipak radi o opremi. A mnoge od nas fascinira preciznost izrade, finoca tona nekog instrumenta. Opijeni smo sofisticiranoscu nekog tona, koji je bas takav, uprkos beskonacnim mogucnostima.
Dakle ako zanemarimo specifican umetnicki izraz, i vrednost koju ima svaki izvodjac, odusevi nas bas ta frekvencija, i taj zvuk, i trud koji je neko ulozio da ga proizvede. Svi ti muzicari koje si pomenuo vrlo pazljivo biraju instrument i opremu na kojoj ce da sviraju, bas da bi mogli pravilno da se izraze. U to sam siguran. Mada su ovde ljudi postavili odlicne izvodjace, ja apsolutno nemam nista protiv toga :D.
A polemika koja se vodi da li je moguce sa ovim novim digitalnim plastikancima proizvesti svaki moguci kakav zvuk, traje vec dugo.Sto se mene tice to je kao kad prave semplove stradivarijus violine. U ovom elktronskom dobu, jednostavno su se pojacalo i elektricna gitara postavili kao standard. Mislim da ne mogu da ti prenesem moju fasciniranost ovako preko video demonstracija, ali udji u neku radnju muzickih instrumenata i ukljuci fender u mesa boogie, i odsviraj bilo koji ton, kakvo god umece da imas, i shvatices jednostavno da je to to :D. Kada kroz tvoje usi i nervni sistem prostruji sva finoca i soficistiranost jednog instrumenta. Jbt ovo mogu da preporucujem kao terapiju xD.

[ Kovacevic Vladimir @ 25.03.2010. 09:15 ] @
@milanche

Razumem Te

Moje poimanje gitare-gitariste se bazira na asocijativnom zvuku, tonu, orkestraciji, aranžmanu... jazz ansambla:
http://www.youtube.com/watch?v=S4kf5aU1Wtg
i na tonu&stilu Django Reinhardt-a ili Marc Fosset-a

Na Tvoj izvanredan post, dao je odgovor @boxxter...a verovatno će i drugi dati u tom stilu&pravcu, jer se radi o sasvim suprotnim gitarističkim logikama.
Počev od opreme...do stila i vrste muzike, u kojoj se izražavaju njihove muzičke ideje, koje se baziraju na tonu, zvuku, efektu, koji je toliko dominantan, da često zasniva celu ideju isključivo na akustičnoj osnovi, a tehnika sviranja se ogledu u veštini korišćenja baš te (zvučne) osnove.
Podjednako i instrumenta i pojačala.
Klasični aranžmani i njene kontrapunktske, harmonske tehnike i usklađivanje odnosa unutar orkestra su često i nepotrebni, jer je sve usmereno ka dodatnoj zvučnoj podlozi i podršci dominantnoj gitari.

Zato razumem i njih

Pozdrav
[ kelja @ 25.03.2010. 11:10 ] @
Citat:
Gitaristi su verovatno od sve muzicarske raje ekipa koja najvise paznje posvecuje tonskom koloru
(timbre) a proporcionalno malo izboru tonova, frazi, smislenosti muzickog sadrzaja koji emituju.


He, he... Ima tu nesto. No, zavisi mnogo toga i od vrste muzike kojom se bavis... Ima gitarosa koji sviraju efekte - i to jako dobro rade, ima i onih koji sviraju, jos uvek, gitaru, i to vrlo dobro rade.

Citat:
Počev od opreme...do stila i vrste muzike, u kojoj se izražavaju njihove muzičke ideje, koje se baziraju na tonu, zvuku, efektu, koji je toliko dominantan, da često zasniva celu ideju isključivo na akustičnoj osnovi, a tehnika sviranja se ogledu u veštini korišćenja baš te (zvučne) osnove.


Pa da, to su ti sviraci efekata. No, zanimljivo je da su tehnicki superiorni gitaristi cesto inferiorni u odnosu na likove koji gitarom barataju (ispod)prosecno, a naprave dovitljive, neverovatno inventivne melodije koje sa 2-3 tona kazu vise od bravuroznih pasaza strebera sa Berklija. Primer:


Mala skola gitarskog sola, sofisticiranosti i elegancije u sviranju (Je li to Gretsch, boxxter? )

Citat:
Da li se meni mozda cini (ili neko vec rece) da ima milion svima dostupnih nacina da se postigne
bilo koja od video-citiranih nijansi tona ?


Ne bih rekao. Jos uvek se jasno cuje razlika izmedju zvuka pojacala od 500 evra i pojacala od 1000 i vise evra, ili zvuka koji je stvoren pomocu (vrlo dobrih!) softverskih simulacija pojacala i efekata. Pitajte ovog djecarca, recimo:



Two Rock, 8000$. El' bi moglo to za ~ 500$?
Pozdrav!


[ boxxter @ 25.03.2010. 11:17 ] @
Citat:
Kovacevic Vladimir:

Na Tvoj izvanredan post, dao je odgovor @boxxter...a verovatno će i drugi dati u tom stilu&pravcu, jer se radi o sasvim suprotnim gitarističkim logikama.
Počev od opreme...do stila i vrste muzike, u kojoj se izražavaju njihove muzičke ideje, koje se baziraju na tonu, zvuku, efektu, koji je toliko dominantan, da često zasniva celu ideju isključivo na akustičnoj osnovi, a tehnika sviranja se ogledu u veštini korišćenja baš te (zvučne) osnove.


S ovime se potpuno slazem. Moram da priznam da i ja vise volim akustican, ne suvise elektronski obojen zvuk. Ali isto tako moram da priznam da u ovo moderno elektricno doba, pojacalo i zvucnik dodju kao extenzija elektricne gitare, kao njen sastavni deo, recimo kao rezonatorska kutija na akusticnoj gitari. Ne sumnjam da bi se virtuoz iskazao i na casio klavijaturi, ne mora na hammondu, ali pravo uzivanje ce ti dati vrhunski instrument sa odlicnim periferijama u rukama pravog umetnika.
Nezamenjljiv je kristalno jasan ton kod vrhunske opreme. I ta ljubav i paznja koja je urgadjena kod izgradnje iste, se oseca kroz vibracije koje izuzetno prijaju telu. To mozes da osetis ako probas razlicite instrumente i opremu, i ne mogu da ne cenim vrhunsku izradu i preciznost. A imam ne malo iskustvo sa razlicitim instrumentima i opremom. Mislim da sam i prestao da ucestvujem u tome kad je sve postalo suvise elektronski i sterilno. Zato i volim Jeffa xD. Da ponovim ignorisite umece demonstratora instrumenata na videu koji sam postavio. Nisam postavio video muzike koju volim da slusam nego samo demonstracije opreme.

Flea's sound is also determined by what type of instrument he plays. Before Californication, he did not believe the actual bass held much significance: "what mattered was how you hit them [basses] and your emotional intent, and I still think that's the bottom line."[58] Flea owns a 1961 Fender Jazz Bass, treasuring it for its "old wood sound".

http://en.wikipedia.org/wiki/Flea_%28musician%29

p.s.

Jeste izgleda Grtesch White Falcon. Volem Gretsch :).

http://www.youtube.com/watch?v=8bMd7R-5WFU

2>p.s

Volim sto postavljate ovde dobru muziku, i da sa vama podelim vasu trenutnu inspiraciju, posto je ja vise izgleda nemam lol

[Ovu poruku je menjao boxxter dana 25.03.2010. u 12:32 GMT+1]
[ milanche @ 25.03.2010. 16:21 ] @
@kelja

odslusao sam strpljivo onaj Depeche Mode video, apsolutno mi nije jasno koga ono moze da uopste
impresionira u bilo kom pogledu, tj. ko uopste i pod kojim okolnostima moze da bude 'upecacen' upecatljivim
riff-om...a John Meyer mi je ljubimac, mali je poslednji pravi lik (do pojave nekog novog).

Elem, da se jos malo tvrdoglavim.

Znacaj prave ergonomije instrumenta mi je sasvim jasan. Znacaj dobrog magneta, elektronike, vrata,
pragova, itd, takodje sasvim jasan.

Tu i tamo kad odem u Guitar Center, na putu do sekcije sa klavijaturama hteo-ne hteo moram da prodjem
kroz gitarsku sekciju, gde vrlo cesto bar dvoje-troje usred sume gitara koje vise sa lijana, sakriveni iza
velikih pojacala nesto glasno probaju. Tu su naravno, i gitarski moduli, razne pedale i slicno.

S druge strane, prilicno mi je jasno i sa DSP strane sta pokusavaju i dizajneri pojacala i dizajneri modula.
I jedni i drugi rade manje-vise istu stvar, samo u razlicitim tehnologijama.

Jedina sustinska razlika koju sam uspeo da primetim je da dobro pojacalo pocinje da odnosi prevagu u
ubedljivosti na nekim akustickim snagama, tj. pri nekoj velicini scene. Poslednje gitarsko pojacalo koje
je me je pri manjim snagama bacilo u razmisljanje je Gallien Kruger iz 1988-me, posle toga su sigurno
stvari izravnate.

Nije mi sasvim jasno da cete bez problema u kucnim/vezbackim uslovima sa YouTube videa uspeti da
uhvatite svu velicinu pojacala od 1000 USD vs. dobrog gitarskog modula sa emulacijama raznih pojacala.

Jasno mi je da neko ko svira vece klubove ili otvorene scene imati razlog da baci kintu na neko specijalno
gitarsko pojacalo. Za sve ostale nisam siguran da nisu impresionirani carevim novim odelom.
[ milanche @ 25.03.2010. 16:27 ] @
Mogao bi neko da bude car pa da nadje i okaci solo Frank Gambale-a na kompoziciji "Stephanie" sa
albuma "Present for the Future"....ne uspevam da ga nadjem.

Strava odsvirano, osmisljeno, odlican ton...
[ kelja @ 25.03.2010. 17:05 ] @
Citat:

odslusao sam strpljivo onaj Depeche Mode video, apsolutno mi nije jasno koga ono moze da uopste
impresionira u bilo kom pogledu, tj. ko uopste i pod kojim okolnostima moze da bude 'upecacen' upecatljivim
riff-om...a John Meyer mi je ljubimac, mali je poslednji pravi lik (do pojave nekog novog).


@milanche, i da nisi to napisao, znao bih sta mislis, i da ce ti se Mayer dopasti, i da ti se Depeche nece dopasti. Da li mi verujes? Cenim da je, pre svega, generacijski problem u pitanju.
A drugo, ti si jazzer u dusi.

Citat:
Jasno mi je da neko ko svira vece klubove ili otvorene scene imati razlog da baci kintu na neko specijalno
gitarsko pojacalo. Za sve ostale nisam siguran da nisu impresionirani carevim novim odelom.


Ima istine u onome sto pricas, milanche, ali, jope... Razlika u zvuku, cak i u relativno malom prostoru, u prostorijici za probe, izmedju kineskog Laney-ja i matorog Jazz Chorusa (najbolje tranzistorsko pojacalo koje sam svirao) je dovoljno velika, da se radije ukljucim u ovo potonje, kad vec ne mogu da dovucem svog, low budget lampasa, koji je opet, znatno bolji i od samog JC-a.

I, da, otvoreno priznajem, pre 10 godina, tu razliku ne bih primetio, niti me je toliko zanimala. No, profini se malo uho, s godinama drljanja. (a i nivo gitaristicke mistifikacije i muljanja raste, sto jes' jes')

[ Sava @ 25.03.2010. 18:09 ] @
Citat:
kelja: Ima istine u onome sto pricas, milanche, ali, jope... Razlika u zvuku, cak i u relativno malom prostoru, u prostorijici za probe, izmedju kineskog Laney-ja i matorog Jazz Chorusa (najbolje tranzistorsko pojacalo koje sam svirao) je dovoljno velika, da se radije ukljucim u ovo potonje, kad vec ne mogu da dovucem svog, low budget lampasa, koji je opet, znatno bolji i od samog JC-a.

E sada jako me zanima kojeg to malo koštajućeg lampaša imaškoji je bolji od JC-120? Ne provociram da me pogrešno ne razumeš već često čitam "ovo je bolje od onoga", a "ono nešto je najbolje"! Koji su to kriterijumi upotrebljeni? u Čemu je taj jeftini lampaš bolji? Ja recimo imam lampaša i dva tranzistorca i svaki ima neku svoju namenu, ne mogu da kažem "ovo je bolje od onoga". Mogu recimo da kažem da sam imao sjajnog starog Acoustic tranzistorca koji je tolik bio upotrebljiv da jednostavno nije normalno: mali po gabaritu (ali ne i lagan!), veoma snažan i glasan, predivan clean ton i odlično primanje pedala. To su razlozi što je jedan poznati gitarista često pozajmljivao to popjačalo za manje svirke. Mnoga pojačala su veoma upotrebljiva i dobro zvuče, zavisi šta ko hoće i za kakvu namenu. Pogrešno je to što ljudi obično kažu "hoću SRV ton" primera radi, a ne shvataju da je ton pre svega u prstima. Pomenuti drugar gitarista u šta god da ubode gitaru ima svoj prepoznatljiv ton.
[ kelja @ 25.03.2010. 18:14 ] @
Ali, Savo, ja imam i prste ko SRV. :D
Imam Peavey Classic 30 (mozda to vec i znate;)), eto, meni bolje radi. Bolja dinamika i boja tona. Jbg, lampa je lampa.
[ boxxter @ 25.03.2010. 18:16 ] @
Pa..morao bih ovde da se slozim malo sa keljom. Dakle ovako. Taj gitarski rif je inteligentno osmisljen i odsviran, i to bas na takav nacin u funkciji pesme, bez obzira na bezbroj drugih mogucnosti. Dakle on daje i duh pesmi. Ja prepoznajem dobar zvuk, i to ne komparativno, a vidim i da je kelja u toj fazi. U nizim klasama vidjam mane koje ne da smetaju, nego jako iritiraju. I vec dolaze ispod praga tolerancije. Verujem da puno vremena provodis vezbajuci, kao i ja nekad kada sam provodio i po 14 sati u kontinuitetu radeci na tehnici, ma kolko to sumanuto izgledalo nekome ko se nije upustao u to.
Sto se tice kucnih uslova, kada bi ti zatvorio oci, i ja ti odsvirao nesto na pravom tube amp, ili cak i na klasicnom peavey, a onda ukljucio taj gitarski modul sa emulacijama raznih pojacala, ti bi samo razvukao lice u osmeh i nista mi vise ne bi rekao.
[ boxxter @ 25.03.2010. 18:20 ] @
Wow. Sava se ukljucio u raspravu. Citao sam tvoje postove. Respect :)
[ boxxter @ 25.03.2010. 19:48 ] @
Sava i Rocket Roll su po meni medju prvih 3-4 najboljih gitarskih strucnjaka u Srbiji. A verovatno i sire. Znam da su pocasni clanovi na najboljim muzickim forumima bivse Jugoslavije. Steta sto nema vise njihovih postova u zadnje vreme. Sad imam tremu necu da pisem nista vise ovde hh.
[ Sava @ 25.03.2010. 20:36 ] @
Citat:
boxxter: Sava i Rocket Roll su po meni medju prvih 3-4 najboljih gitarskih strucnjaka u Srbiji. A verovatno i sire. Znam da su pocasni clanovi na najboljim muzickim forumima bivse Jugoslavije. Steta sto nema vise njihovih postova u zadnje vreme. Sad imam tremu necu da pisem nista vise ovde hh.

Pohvale uvek prijaju, ali definitivno mi nismo nikakvi stručnjaci već zaljubljenici u gitare i gitarski zvuk pa se trudimo da prodremo malo dublje u to. Moje iskustvo je višedecenijsko uz opasku da se danas bavimo tonom, tehničkim doterivanjima i drugim, a nekada smo samo svirali i malo smo znali o tehnici !

Svojim prethodnim postom sam samo hteo da istaknem da nije presudna tehnika izrade pojačala već ideja u glavi i tehnika izvođenja. Tako su recimo Sultani Sfinga snimljeni na pomenutom tranzistorcu JC-120, BB King svira tranzistorca, pa je to za života radio Albert King pa Santana i mnogi, mnogi drugi. Svi oni imaju strahovito dobar ton, svako prema svojoj ideji.

Slažem se da su lampe u gitarskoj tehnici još uvek broj jedan, ali mislim da se hibridi jako približavaju. Digitalna tehnika je baš uzela maha, a sledeća generacija će verovatno da preuzme primat. Sa raspoloživom tehnikom se stvara određeni ton pa je teško dobiti moderan ton na vrlo staroj opremi, obratno je dosta lakše. Poslušajte primera na HTV žive emisije gde se svira evergrin pa ćete videti kako momci lako postižu stari ton koristeći moderne procesore. Ne, ja ne volim procesore, ali su definitivno korisne stvari. Hibridi su takođe zaista praktični jer imaju ugrađene efekte pa nema mnogo kablova po sobi i ne mora da se vuče gomila opreme na svirke. Pri tom imaju jako zadovoljavajući ton. Slušao sam jednom prilikom jako dobrog gitaristu (Rob Mat) na tranzistorcu Vox AD-100 i 4x12 kutiji i većina prisutnih (poznatih) gitarista je mislila da je u pitanju lampaš!
[ boxxter @ 25.03.2010. 20:58 ] @
E pa jeste strucnjaci. Sad sto si ti skroman, to je druga stvar. A i Rocket Roll je imao samo jedan post u ovoj godini :( . Imaju i drugi znanja, ali po meni je vase najkompletnije i najzrelije. Mozda je u pitanju vasih too many miles on the road :P.
A mogao bih da dodam na ovu temu nesto u drugoj ravni. Ako muzicar ima definisan odmeren udarac, i definisan ton, prenece tu energiju kroz bilo koje pojacalo. Cak i cigla od pojacala ne moze da izdrzi taj energetski naboj, i popustice kolko god bilo slabih performansi. Ali zato sam ponekad cuo da suvise elektronike sputava tu energiju, i i previse je transformise, tako da ne mogu da cujem osnovnu ideju koju zelim da cujem u toj muzici. Ne sumnjam da ce digitalni uredjaji biti sve sofisticiraniji, ali sad dolazimo do toga kako je dobro cuti vrhunsko izvodjenje na kvalitetnoj opremi.
Ne bih ja imao nista protiv da slusam Bacha i na korgovoj klavijaturi, ali mozda bi bolji ugodjaj bio slusati ga u nekoj katedrali na vrhunskim orguljama :P.
[ Sava @ 26.03.2010. 10:58 ] @
Sve je tačno što si napisao i slaže se sa mojim prethodnim postom. Međutim, ako pričamo isključivo o tehnici onda su Vox, Marshall i Fender postavili repere, sve ostalo su samo varijacije na temu. Mnogo godina unazad pa i danas na koncertima pa i u studijima prednjače ove tri firme sa svojim pojačalima i tri različite tonske slike koje daju. Top modeli ovih firmi prenose i proizvode zaista kvalitetan gitarski ton.
[ boxxter @ 26.03.2010. 14:38 ] @
A jel su ove tri firme u istoj ravni, tj, " neko voli slatko, neko slano, a neko malo masnije ", ili bi dao prednost nekom. I koja je oprema s kojom si ti postigao bas dobar gitarski ton. Nevezano dal` su instrument i pojacalo rucne izrade. Bar sam ja nailazio na bisere iz domace radinosti. I sta bi ti uzeo pre od ova dva za kucne uslove, Marshall combo 12w celestion , ili fender twin reverb?
[ kelja @ 26.03.2010. 18:32 ] @
koji Marshall? Twin Reverb bas i nije za kucne uslove, ne? :)

U svakom slucaju - Fender Bassman. ;)
[ boxxter @ 26.03.2010. 20:00 ] @
Ok, hvala keljo, to sam hteo da cujem za twin reverb. Ovako sam nesto gledao :

http://cgi.ebay.co.uk/MARSHALL...323?IMSfp=TL100323144003r32623

Jel ovo pro ili srednja klasa, ili igracka, i kako se kotira sto se tice studijske upotrebe danas...da li je uopste upotrebljivo za pro snimke.
[ milanche @ 27.03.2010. 06:32 ] @
Da ne bude da samo zakeram, evo i mog doprinosa:

uspeo sam da nadjem solo Franka Gambale-a na pesmi Stephanie sa albuma
Present for the Future. Isekao sam radi primera deo od interesa, i evo ga ovde

http://www.mediafire.com/?mbmxo1ngznt

U principu mogu da prezivim mnogo dana bez gitarizama u usima, ali kad se bas
zazelim da cujem punokrvnog gitaristu, ovo je prvo sto mi padne na pamet.

Sve je tu
- fenomenalan ton,
- ogromna svest o tome sta je zapravo taj instrument koji drzi u rukama, sta se na
njemu moze reci i kako,
- fraze izvajane do apsolutne perfekcije,
- ogromna prisutnost (presence) koja drzi paznju, a opet sve izuzetno kulturno,
mnogo drugih insutrumenata mogu da kazu po nesto svoje

....punokrvni primerak gitarske sorte.

Opet, gotovo da sam siguran da je u ovom slucaju pojacalo max 10% od cele price.
[ Catch 22 @ 27.03.2010. 08:04 ] @
^ LOL! ("O ukusima se ne raspravlja...") :)

Evo specijalno za tebe, "How to play blues" by Frank Gambale



PS
YAWN!
[ Kovacevic Vladimir @ 27.03.2010. 09:44 ] @
Citat:
milanche
Sve je tu
- fenomenalan ton,
- ogromna svest o tome sta je zapravo taj instrument koji drzi u rukama, sta se na
njemu moze reci i kako,
- fraze izvajane do apsolutne perfekcije,
- ogromna prisutnost (presence) koja drzi paznju, a opet sve izuzetno kulturno,
mnogo drugih insutrumenata mogu da kazu po nesto svoje

....punokrvni primerak gitarske sorte.

Opet, gotovo da sam siguran da je u ovom slucaju pojacalo max 10% od cele price.


Opet, sada još konkretnije, da se nadovežem na početnu (svoju) priču o poimanju gitare-gitariste.

Kroz ovu svirku čujem sve ono što je suština muzike, spoj intelekta, tehničke spremnosti i mogućnosti instrumenta i opreme.
Namerno sam poređao taj redosled, jer ima puno muzičara, koji kreću suprotnim pravcem...od pojačala i gitare...ka nečemu što će se tek desiti "kada čujem zvuk".
Ta svest, stvorena muzička koncepcija "u glavi", stvori i taj ton i jasnu frazu i zvuk u odnosu na ostali deo orkestra.
Ali, lako je njemu, kada mu je sve jasno, od početnog tona do zadnjeg u pasažu, a to je odlika dobre muzičke pismenosti, iskazane modernijim zvukom.
To isto se dešava, kada jazz pianista "pređe" na synth, pa savlada tehniku rada Joystick-a (pitch + modulation) i svira neki Lead registar...
Možda je nama dvojici bliža ovakva svirka...generacijski (@kelja)

Međutim.

Respect i ostalih učesnika u ovoj stručnoj razmeni mišljenja.

Pozdrav


[ Sava @ 27.03.2010. 10:14 ] @
Mnogo plivamo u temi pa se i udaljavamo od nje. Koliko sam shvatio pokretač teme je istakao novu seriju Fendera sa kojom se dobija dobar ton pa sam shvatio da govorimo o tehnici u funkciji dobrog tona. Sada se vraćamo na ono što sam i ja već pomenuo, a to je proizvođenje dobrog tona od strane vrhunskih muzičara.

Tu nema mnogo dileme: vrhunski muzičari stvaraju vrhunski ton ma na čemu da sviraju jer je dobar ton pre svega u prstima. Poznata je priča o Pacu De Lusiji kada je bio negde u gostima pa su ga zamolili nešto da odsvira, ali nije imao instrument kod sebe. Onda se domaćin setio da ima u kući neku dečiju gitaricu koju je doneo i prisutni kažu da su slušali koncert koji je melem za uši!

Ako pričamo o tehnici, odnosno o gitarskim pojačalima onda moramo da razgraničimo svrhu. Neko je pomenuo Twin u kući. Pa to je katastrofa! Da li znate koliko Twin mora da se odšrafi da bi dao zdrav ton? Toliko da bi svi ukućani napustili mesto događaja. Nedavno sam svirao starog i fenomenalnog Marshalla Super Lead iz tamo neke 75-te godine sa 4x12 Fane kutijom. Da li možete da pretpostavite koliko je to glasno? Toliko da je dugme za pojačanje bilo na broju "2", a sve u sobi se treslo!

Znači jasno je da treba birati pojačalo prema nameni pa za sobu ide jedna vrsta, za koncert druga, a za studio opet bi trebalo nešto posebno. Teško je naći baš univerzalno, a visokokvalitetno rešenje.
[ kelja @ 27.03.2010. 11:31 ] @
Au, milanche, otkricu ti nesto. Ja ne volem fusion. To je, kako rece jedan forumski drugar, ''kicasti jazz''. Eto.
Stoga i nisam odusevljen onim Gambaleovim svipovima i pikinzima koje si postovao. Iskreno, osim demonstracije vrhunske tehnike, nista ja tu vise ne cujem. Ako vec mora fusion, onda radije poslusam ovog talentovanog djecarca u najboljim godinama:



Ovde przi jedan dobro znani standard. I pokazuje kako se stvarno svira (izmedju ostalog i) blues, za razliku od robota Gambalea. :D
A da ne govorimo o njegovom vrhunskom tonu, koji je, naspram hladnog i 'generickog' Gambaleovog, socan kao janjetina, sladak kao rostilj-kobasica! :D

;)
[ Kovacevic Vladimir @ 27.03.2010. 12:35 ] @
Samo Vi slobodno nastavite...

Citat:
Sava: Mnogo plivamo u temi pa se i udaljavamo od nje. Koliko sam shvatio pokretač teme je istakao novu seriju Fendera sa kojom se dobija dobar ton pa sam shvatio da govorimo o tehnici u funkciji dobrog tona. Sada se vraćamo na ono što sam i ja već pomenuo, a to je proizvođenje dobrog tona od strane vrhunskih muzičara.


Smatram da se ne udaljavamo od teme, nego idemo u dubinu teme, kao prirodni tok razmišljanja muzičarskog, nadam se i na korist početnicima...jer od navedenih tehničkih karakteristika za gitarsko pojačalo...pa do dobrog tona stoji još puno toga.
Baš ovo, o čemu pišete !

Primer 1.
Kupovali smo Fender Bassman-a i Fender Jazz Bass...doneli na binu i zvučao je kao kanta, jer basista nije znao, nije imao dobru tehniku sviranja, ili prste
Primer 2.
Citat:
Tu nema mnogo dileme: vrhunski muzičari stvaraju vrhunski ton ma na čemu da sviraju jer je dobar ton pre svega u prstima. Poznata je priča o Pacu De Lusiji kada je bio negde u gostima pa su ga zamolili nešto da odsvira, ali nije imao instrument kod sebe. Onda se domaćin setio da ima u kući neku dečiju gitaricu koju je doneo i prisutni kažu da su slušali koncert koji je melem za uši!


Pozdrav
[ kelja @ 27.03.2010. 12:49 ] @
Citat:
Primer 1.
Kupovali smo Fender Bassman-a i Fender Jazz Bass...doneli na binu i zvučao je kao kanta, jer basista nije znao, nije imao dobru tehniku sviranja, ili prste


Naravno, a tu postoji i elemenat iskustva. Cak i nadareni muzikant, mora da stekne odredjeno iskustvo, da bi na dobroj opremi zvucao dobro, a na losoj podnosljivo. :)
Da zavrne (preterane) visoke kad solira, da promeni ton/magnet u zavisnosti od pesme/dela pesme koji svira...

I da, NEMA danas dobrog gitariste koji svira na (ispod)prosecnoj opremi. Da je ton samo u prstima, ne bi se skupa pojacala ni prodavala, ili bi (da konkurisu kineskim tranzistorcima) postala znatno jeftinija. :)

Pozdrav. :)
[ milanche @ 27.03.2010. 17:46 ] @
@kelja

Citat:
Au, milanche, otkricu ti nesto. Ja ne volem fusion. To je, kako rece jedan forumski drugar, ''kicasti jazz''.


Nisi uhvatio poentu onoga sto sam hteo da kazem, mada je nisam ni podcrtao do kraja.

Nisam ni mislio na sweeping, nego vise na deo oko 40-te sekunde. Taj deo ilustruje ono sto sam hteo da kazem
(veliki muzicki kliker, relativno prosto izvijanje zice koje sigurno tehnicki moze da izvede 90% gitarista na svetu,
ali treba imati u srcu taj i takav merak da na tom mestu u solu (sam pocetak), na takav nacin spustis sva cula
slusaoca sa lagane ritmicnosti pesme do tada na jos laganiji, bestelesni osecaj tople opustenosti).

I to na nacin da sa jedne relativno grube i bezizrazajne lage gitare (ili zice, ili dela spektra) gitare, koju
gomila drugih sviraca koristi da kaze nesto bombasticno, da pumpa snagu, rasprostres ton na nesto toplo, fluidno,
tipa spektra sunca u zalasku.

Ovo sve drugo odsvirano posle zanemari.

Taj deo najvise meni pokazuje coveka koji je mentalno umetnicki izuzetan. Iako naravno, ima i u prstima
sto i gomila ostalih gitarista (sate i sate provedene vezbajuci), pre svega ima u sebi sta da kaze, i
zna kako da kaze.

Tj. sto sam vec rekao, a Sava jos jasnije i glasnije - redosled znacaja je verovatno - covek->gitara->pojacalo,
a ne obrnuto.

[ milanche @ 27.03.2010. 17:47 ] @
Citat:
Da je ton samo u prstima, ne bi se skupa pojacala ni prodavala


Moja procena je da je u celoj toj prici bar 50% carevo novo odelo.
[ milanche @ 27.03.2010. 17:52 ] @
Citat:
Cak i nadareni muzikant, mora da stekne odredjeno iskustvo


Ni oko ovoga nisam sasvim nacisto.

Na cemu su sticali iskustvo ljudi koji su nesto prvi na svetu uradili ?

Ko je naucio Chick Corea-u da koristi moog, Zawinula da koristi ARP, ili Hancock-a
da odsvira 'hang up your hang ups', ili Jaco Pastorius-a da pocne da svira fretless,
ili Stanley Clarke-a da prstima opici zicu na basu ?

Pre svega - moras u sebi da imas onu neku ideju sta zelis da kazes. Najcesce, znaci
da treba da se rodis sa tim necim u sebi.
[ kelja @ 27.03.2010. 18:34 ] @
Citat:
Najcesce, znaci
da treba da se rodis sa tim necim u sebi.


To je mistifikacija, milanche.
Eto ti Jeff Beck-a. Kad je postao ono sto jeste? Kad je bachio trzalicu i krenuo da istrazuje i pravi cuda?

Citat:
redosled znacaja je verovatno - covek->gitara->pojacalo,
a ne obrnuto.


Naravno, samo opet kazem... Nijedan veliki gitarista ne svira na krsh opremi, i to je cinjenica.
Nije poenta koliko bi bolje zvucao Jeff Beck na nekom kineskom Skvajeru i jeftinom pojacalu od nekog klinca koji tek uci, nego koliko bolje Jeff Beck na vrhunskoj opremi zvuci bolje od Jeff Becka na krshu. :)

Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao kelja dana 27.03.2010. u 20:42 GMT+1]
[ boxxter @ 27.03.2010. 19:36 ] @
Hehe, poceo sam da citam ovaj forum kao kvalitetne novine, a postove save i ostalih, kao clanke vrhunskih novinara. Hvala svima na vrhunskom ugodjaju. Da doprinesem temi. Dobar umetnik ima da prosvira i krs opremu. Sta je prosvirati neku opremu? Inteligencija ce prevladati. Ne moze da odoli ni ta igracka od instrumenta, popustice pred odmerenim udarcem. Kao i u boxu ili fudbalu, ili tenisu. S talentom se mozda radjas, ali tehnika se razvija, i ima svoj tok sazrevanja, i svoje decije bolesti. Prosvirao je covek predamnom i jolanu, i zavrnuo je zicu bas onoliko kolko treba, a meri se odstupanje u hiljaditom delu milimetra, i racuna se u gresku. I zatvorio je ideju sa inteligentnim akordom. Ne da bi me iznenadio i fascinirao. Taj akord je bio odgovor na pitanje, s njim je zatvorio krug i celinu.
[ Sava @ 28.03.2010. 09:47 ] @
Citat:
kelja: Naravno, samo opet kazem... Nijedan veliki gitarista ne svira na krsh opremi, i to je cinjenica.
Nije poenta koliko bi bolje zvucao Jeff Beck na nekom kineskom Skvajeru i jeftinom pojacalu od nekog klinca koji tek uci, nego koliko bolje Jeff Beck na vrhunskoj opremi zvuci bolje od Jeff Becka na krshu. :)

Prvo o Squierima (ne kao firma, već kao sinonim za jeftinu gitaru): možda vam nije poznato, ali Točak je svirao jednu svirku na Squieru, Duda Bezuha slide na jednoj svirci, a Boda Kovačević (ex Indexi) neku kopiju na velikoj svirci, Rob Mat (savetnik i prezentator Voxa, sjajan gitarista) Ariu od 100 e i tranzistorskog Voxa... i svi su zvučali fantastično!

E sada što se tiče kvalitetne opreme.

Sa jedne strane profi muzičar dođe do nekog svog tona i nađe opremu koja mu odgovara. Sa druge strane ta oprema mora da bude izuzetno robustna i kvalitetna jer se nosi sa svirke na svirku, u kombi, na scenu pa nazad i tako unedogled. Scena može biti na otvorenom i na -3 stepena ili u pregrejanoj i prepunoj dima maloj prostoriji na +37 stepeni, a ta oprema mora da radi i to da radi punom parom, gitara ne sme preterano da se raštimava, pojačala moraju biti otporna i na promene napona, velika magnetna isijavanja okolnih uređaja, ne smeju iznenada da se kvare itd... A oprema koja ispunjava te uslove je vrlo skupa. Dakle, mnogo uslova oprema mora da ispuni za vrhunskog scenskog muzičara. Zto sam napred i napisao da je bitno znati za kakvu namenu je nekome potrebno pojačalo, odnosno oprema uopšte pa prema tome birati. Zato sam i napisao da Twin nije za kuću, Squier već jeste, uopšte jeftinija oprema koja je u stabilnim kućnim uslovima radiće dobro i dugo.

Od kvalitetne opreme za mene je najvažnija gitara iako ćete često pročitati da neki tvrde kako je najvažnije pojačalo. Treba imati vrlo kvalitetan instrument zato što vas dobar instrument inspiriše, zato što nećete želeti da ga prodate pa ćete se navići na taj komad i biće vam kao deo tela, zato što će da potraje bez većeg trošenja i ponajviše zato što je na početku lanca i ako loš ton uđe u ostali deo opreme na kraju i ne može da izađe dobar ton. Znači da koliko uđe tona toliko će i da izađe. Šta vam vredi dobro pojačalo ako gitara nema dovoljno sustaina na primer, ako gitara "ne peva", ako su visoki onako "plonk, plonk"!? Samo ćete se mučiti nekim pedalama i ništa drugo.

Zaboravih da dodam kako ste sigurno videli Claptona i slične koji uvek nose svoju gitaru, a ubodu se u pojačalo koje je postavljeno na sceni. Naravno da na tim velikim svirkama sve je unapred dogovoreno i njega već čeka neki Fender po dogovoru, ali na malim svirkama koristite ono što je organizator pripremio. Na Voxstocku na primer koji i nije mala svirka na sceni će biti neki Marshall, Fender, Vox pa birajte!
[ Sava @ 28.03.2010. 10:05 ] @
Citat:
kelja: Naravno, samo opet kazem... Nijedan veliki gitarista ne svira na krsh opremi, i to je cinjenica.
Nije poenta koliko bi bolje zvucao Jeff Beck na nekom kineskom Skvajeru i jeftinom pojacalu od nekog klinca koji tek uci, nego koliko bolje Jeff Beck na vrhunskoj opremi zvuci bolje od Jeff Becka na krshu. :)

Prvo o Squierima (ne kao firma, već kao sinonim za jeftinu gitaru): možda vam nije poznato, ali Točak je svirao jednu svirku na Squieru, Duda Bezuha slide na jednoj svirci, a Boda Kovačević (ex Indexi) neku kopiju na velikoj svirci, Rob Mat (savetnik i prezentator Voxa, sjajan gitarista) Ariu od 100 e i tranzistorskog Voxa... i svi su zvučali fantastično!

E sada što se tiče kvalitetne opreme.

Sa jedne strane profi muzičar dođe do nekog svog tona i nađe opremu koja mu odgovara. Sa druge strane ta oprema mora da bude izuzetno robustna i kvalitetna jer se nosi sa svirke na svirku, u kombi, na scenu pa nazad i tako unedogled. Scena može biti na otvorenom i na -3 stepena ili u pregrejanoj i prepunoj dima maloj prostoriji na +37 stepeni, a ta oprema mora da radi i to da radi punom parom, gitara ne sme preterano da se krivi i raštimava, pojačala moraju biti otporna i na promene napona, velika magnetna isijavanja okolnih uređaja, ne smeju iznenada da se kvare itd... A oprema koja ispunjava te uslove je vrlo skupa. Dakle, mnogo uslova oprema mora da ispuni za vrhunskog scenskog muzičara. Zto sam napred i napisao da je bitno znati za kakvu namenu je nekome potrebno pojačalo, odnosno oprema uopšte pa prema tome birati. Zato sam i napisao da Twin nije za kuću, Squier već jeste, uopšte jeftinija oprema koja je u stabilnim kućnim uslovima radiće dobro i dugo.

Od kvalitetne opreme za mene je najvažnija gitara iako ćete često pročitati da neki tvrde kako je najvažnije pojačalo. Treba imati vrlo kvalitetan instrument zato što vas dobar instrument inspiriše, zato što nećete želeti da ga prodate pa ćete se navići na taj komad i biće vam kao deo tela, zato što će da potraje bez većeg trošenja i ponajviše zato što je na početku lanca i ako loš ton uđe u ostali deo opreme na kraju i ne može da izađe dobar ton. Znači da koliko uđe tona toliko će i da izađe. Šta vam vredi dobro pojačalo ako gitara nema dovoljno sustaina na primer, ako gitara "ne peva"!? Samo ćete se mučiti nekim pedalama i ništa drugo.
[ Sava @ 28.03.2010. 10:08 ] @
Citat:
kelja: Naravno, samo opet kazem... Nijedan veliki gitarista ne svira na krsh opremi, i to je cinjenica.
Nije poenta koliko bi bolje zvucao Jeff Beck na nekom kineskom Skvajeru i jeftinom pojacalu od nekog klinca koji tek uci, nego koliko bolje Jeff Beck na vrhunskoj opremi zvuci bolje od Jeff Becka na krshu. :)

Prvo o Squierima (ne kao firma, već kao sinonim za jeftinu gitaru): možda vam nije poznato, ali Točak je svirao jednu svirku na Squieru, Duda Bezuha slide na jednoj svirci, a Boda Kovačević (ex Indexi) neku kopiju na velikoj svirci, Rob Mat (savetnik i prezentator Voxa, sjajan gitarista) Ariu od 100 e i tranzistorskog Voxa... i svi su zvučali fantastično!

E sada što se tiče kvalitetne opreme.

Sa jedne strane profi muzičar dođe do nekog svog tona i nađe opremu koja mu odgovara. Sa druge strane ta oprema mora da bude izuzetno robustna i kvalitetna jer se nosi sa svirke na svirku, u kombi, na scenu pa nazad i tako unedogled. Scena može biti na otvorenom i na -3 stepena ili u pregrejanoj i prepunoj dima maloj prostoriji na +37 stepeni, a ta oprema mora da radi i to da radi punom parom, gitara ne sme preterano da se raštimava, pojačala moraju biti otporna i na promene napona, velika magnetna isijavanja okolnih uređaja, ne smeju iznenada da se kvare itd... A oprema koja ispunjava te uslove je vrlo skupa. Dakle, mnogo uslova oprema mora da ispuni za vrhunskog scenskog muzičara. Zto sam napred i napisao da je bitno znati za kakvu namenu je nekome potrebno pojačalo, odnosno oprema uopšte pa prema tome birati. Zato sam i napisao da Twin nije za kuću, Squier već jeste, uopšte jeftinija oprema koja je u stabilnim kućnim uslovima radiće dobro i dugo.

Od kvalitetne opreme za mene je najvažnija gitara iako ćete često pročitati da neki tvrde kako je najvažnije pojačalo. Treba imati vrlo kvalitetan instrument zato što vas dobar instrument inspiriše, zato što nećete želeti da ga prodate pa ćete se navići na taj komad i biće vam kao deo tela, zato što će da potraje bez većeg trošenja i ponajviše zato što je na početku lanca i ako loš ton uđe u ostali deo opreme na kraju i ne može da izađe dobar ton. Znači da koliko uđe tona toliko će i da izađe. Šta vam vredi dobro pojačalo ako gitara nema dovoljno sustaina na primer, ako gitara "ne peva"!? Samo ćete se mučiti nekim pedalama i ništa drugo.

Videli ste recimo da Clapton ide sa svirke na svirku i uvek nosi svoju gitaru, a ubode se u pojačalo koje je organizator obezbedio. Dobro, on je vrh pa je sve unapred dogovoreno, ali na manjim svirkama nije pa postoji razna oprema na sceni pa se ubodete u ono što ima, a opet dobri gitaristi imaju svoj ton. Voxstock primera radi i nije baš mala svirka i tu vas čeka neki Marshall, Fender, Vox pa birate u šta ćete da se ubodete.
[ Kovacevic Vladimir @ 28.03.2010. 10:27 ] @
http://www.guitarsite.com/ampTop10.htm

Malo materijala za nedeljnu diskusiju

@sava
Takvo obrađivanje teme je poželjno. To su oni tipično muzikanski razgovori, traju već decenijama i uvek se iz svakog može izvući neka, praksom overena vrednost.
Da ne razmenjujemo mišljenja samo mi...i drugi se bave večnom gitarističko-amplifikatorskom temom:
http://wiki.answers.com/Q/What_is_the_best_guitar_amp

Inspirativni faktor dobrog instrumenta, je vrlo bitan...o njemu ćemo nešto detaljnije ovih dana...

Pozdrav







[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 28.03.2010. u 12:38 GMT+1]
[ kelja @ 28.03.2010. 11:56 ] @
Opa, Bugera se usunjala medju velike igrace. He, he, kineski reverse engineering. :) Za neupucene, Bugera je Behringerovo cedo, iskopirali su poznate modele velikih firmi i prodaju ih po vrlo pristupacnim cenama.
Jesu li to najprodavanija pojacala, ili je neki drugi kriterijum posluzio pri sastavljanju liste? :)

Bas sam juce slusao neke Bugere, i ova mi bas lepo zvuci:



Citat:
Sa jedne strane profi muzičar dođe do nekog svog tona i nađe opremu koja mu odgovara. Sa druge strane ta oprema mora da bude izuzetno robustna i kvalitetna jer se nosi sa svirke na svirku, u kombi, na scenu pa nazad i tako unedogled. Scena može biti na otvorenom i na -3 stepena ili u pregrejanoj i prepunoj dima maloj prostoriji na +37 stepeni, a ta oprema mora da radi i to da radi punom parom, gitara ne sme preterano da se raštimava, pojačala moraju biti otporna i na promene napona, velika magnetna isijavanja okolnih uređaja, ne smeju iznenada da se kvare itd... A oprema koja ispunjava te uslove je vrlo skupa. Dakle, mnogo uslova oprema mora da ispuni za vrhunskog scenskog muzičara. Zto sam napred i napisao da je bitno znati za kakvu namenu je nekome potrebno pojačalo, odnosno oprema uopšte pa prema tome birati. Zato sam i napisao da Twin nije za kuću, Squier već jeste, uopšte jeftinija oprema koja je u stabilnim kućnim uslovima radiće dobro i dugo.


Ok, ima nesto, valjda, i u tonu? :)




[ Odin D. @ 28.03.2010. 13:34 ] @
Citat:
kelja: Ok, ima nesto, valjda, i u tonu? :)

Niko nema ton ko' David Gilmour :)

http://www.youtube.com/watch?v=5OMFiqNA6Ag&NR=1
http://www.youtube.com/watch#!v=IVxsB5oNiTw&feature=related

Sorry na off-u! Citam temu, pa sam morao napisati sta mi lezi na srcu...
[ kelja @ 28.03.2010. 14:19 ] @
A, Dejv je master gitarskog tona i opak svirac, sto jes' jes'.




E, da , zaboravismo jos jednog suptilnog engleskog gospodina, maga gitare i tona:


Solo na kraju - raj na zemlji. (Kakav Gambale, bre)

Uzgred, malo se govorilo o znacaju zica, trzalica, uglu pod kojim se drzi trzalica (nije preterivanje) za proizvodjenje kvalitetnog tona...
Moj je utisak, inace, da je ton masniji, intenzivniji, ako se svira prstima. Jagodica palca daje zaobljen i deb'o ton kakav nijedna trzalica ne moze, recimo.

[ Catch 22 @ 28.03.2010. 14:33 ] @
Kad smo već kod jedinstevnog gospodina Davida Gilmoura, evo jedan raritetan vredan pažnje... neobičan ad hoc jam session sa isto toliko posebnim gospodinom John Martynom (neka mu je laka crna zemlja)...

[ zivanicd @ 28.03.2010. 16:36 ] @
Pre 10ak godina sam imao jednu malu jamahu od 15ak vati... bas, treble i gain... lepota...
Ibanez + Bos DS1 + "jamahica" + soltonac zvucnik sa razglasa = opak zvuk...
Kasnije sam slican zvuk imao i sa nekom budzenom melodijom i selection zvucnikom ali nikad kao ta jamaha...

Imao sam i Pivija "bandita 112" i pivija "stereo chorus" i "fender bejsment" lampasa... ali mi je ta jamaha od 15W ostala u najlepsem secanju...
Valjda iz razloga sto su to bile moje prve srednjoskolske svirke...

Sada sve pravi kina i nema nigde lampe...
Nemam nista protiv tranzistora, ali za mekan i cist zvuk lampa je zakon...

.... dobar gitarski ton....
Mark Knopfler, David Gilmour, Eric Clapton, Eric Johnson, Gary Moore, Jeff Healey, Van Halen, Steve Lukather, Vai, Satriani, Stefanovski, Jelic, Lipovaca, "kotach"....
.... svi oni imaju dobar, specifican i jedinstven gitarski ton...

Neko se lozi na zvuk Hendriksa... meni se dopada njegova kombinacija vah-a i overdrive-a u "all along the watch tower"...
Zvuk koji rado slusam je Pink Floyd i pocetak pesme "Sorrow" gde Gilmor na distorziji ima neki mracan zvuk...

Satrijanijeva kombinacija distorzije i chorusa je mocna...
Van Halen ima prepoznatljiv zvuk i taping, kao i Angus Young i njegov rif.....

U svakom slucaju "stari dobri rock" RULLZZ...

pozzz,
Dejan
[ zivanicd @ 28.03.2010. 16:45 ] @
Evo sad gledam ovih top10 pojacala...
Nigde nema ni traga ni glasa od Peavey-a... to mi je malo sumljivo...
Serija 6505 (nekadasnja 5150 Van Halen) je OPAKO pojacalo....

Takodje nema Mesa Boogie-a...

Hm...
[ kelja @ 28.03.2010. 17:10 ] @
Citat:
zivanicd

Sada sve pravi kina i nema nigde lampe...
Nemam nista protiv tranzistora, ali za mekan i cist zvuk lampa je zakon...



Naprotiv, ima lampe, kol'ko 'oces. :)

Citat:
zivanicd: Evo sad gledam ovih top10 pojacala...
Nigde nema ni traga ni glasa od Peavey-a... to mi je malo sumljivo...
Serija 6505 (nekadasnja 5150 Van Halen) je OPAKO pojacalo....

Takodje nema Mesa Boogie-a...

Hm...


Pa, rekao bih da su to najprodavanija pojacala, ipak, ne najbolja. :)
[ boxxter @ 28.03.2010. 17:12 ] @
Citat:
Kovacevic Vladimirhttp://www.guitarsite.com/ampTop10.htm

Malo materijala za nedeljnu diskusiju ;)

@sava
Takvo obrađivanje teme je poželjno. To su oni tipično muzikanski razgovori, traju već decenijama i uvek se iz svakog može izvući neka, praksom overena vrednost.
Da ne razmenjujemo mišljenja samo mi...i drugi se bave večnom gitarističko-amplifikatorskom temom:
http://wiki.answers.com/Q/What_is_the_best_guitar_amp




PS: another thing I
believe is that the amp is more important than the guitar in terms of tone. I can plug an $80 guitar into my amps and get awesome tone. You can plug a 59 les paul into a crappy amp and its going to sound bad!

http://wiki.answers.com/Q/What_is_the_best_guitar_amp

Sa ovim se nikako ne slazem. Svirao sam i na Gibson recording, i ukljucivao sam ga cak u mono kasetofon :P. I na stvarno puno instrumenata, i na razlicitim opremama. Ovde treba neko da " improve answer, ili " discuss question ", na ovom wiki linku. Preporucujem savu xD.


Citat:
Sava: Šta vam vredi dobro pojačalo ako gitara nema dovoljno sustaina na primer, ako gitara "ne peva"!? Samo ćete se mučiti nekim pedalama i ništa drugo.


Sa ovim se slazem. Ako je pojacalo lose postavi se na most common clean sound, i opet ce izaci na videlo kvalitet instrumenta, i njegova specificna boja.
[ boxxter @ 28.03.2010. 17:22 ] @
Ono sto je za mene postavilo novi standar u muzici je, zvuk gitare Mike Oldfilda. I mislim da ce jednog dana uci u standarde klasicne muzike.

http://www.youtube.com/watch?v=qJJmS-HY234

http://www.youtube.com/watch?v=HMksPmJiMV4&feature=related


Ovakav zvuk nije preopterecen alien efektima i pojacalima, verovali ili ne, izvodljiv je nacinom sviranja, i na jeftinom pojacalu, ali ne i na losoj gitari :P. Stratocaster simply has it..:) (vise bih obratio paznju na kojoj su mu poziciji magneti, i tonski potenciometri, nego kako je podesio pojacalo :D)
[ kelja @ 28.03.2010. 17:46 ] @
Pa ne bih bas rekao da je ovo izvodljivo samo u ''dobra gitara u pojacalo'' kombinaciji . ;)

http://www.mikeoldfield.org/info/discography/tbells.htm
[ boxxter @ 28.03.2010. 18:12 ] @
A jel si probao? :P. Stavi pick na fenderu na drugu poziciju odozdole, (ne mora kao on sto je uradio), najdonji tonski potenciometar na nulu, a volume i onaj drugi na najjace. I ukljuci gitaru na kasetofon od kola xD. Ima da svira. Salim se malo, al to je to.

"Instruments included his guitars, an electric organ and his mother's hoover, which Mike used in an attempt to get a bagpipe drone sound."
Eto svirao je i na maminom usisivacu lol.
:)

[Ovu poruku je menjao boxxter dana 28.03.2010. u 19:23 GMT+1]
[ boxxter @ 28.03.2010. 18:36 ] @
Flazolet i sweeping izvlaci desna ruka, i pravilno postavljena leva, a ne pojacalo. I to zvuci divno na pravom instrumentu.
[ Srđan Pavlović @ 28.03.2010. 21:25 ] @
Mmmmmmmmm..ajk Oldfild je genije...

/edit: stil

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 29.03.2010. u 11:11 GMT+1]
[ clapton @ 16.05.2010. 00:32 ] @
ovo je ton :D

http://www.youtube.com/watch?v=XXYjEMTQRm0
[ leksi @ 16.05.2010. 19:36 ] @
Rešenje je Vox serija VT15 ili jače, ima lampu u pretpojačanju i fantastičan sirov zvuk, uz to i ceo procesor, tako da je za te pare verovatno najbolja kupovina.