[ cikajowa @ 21.02.2010. 02:33 ] @
Problem je sledeci ,
racunar se gasi u principu na zahtevnijim igrama,nekada i na manje zahtevnim.. iz csta mira se ugasi u sred igre
E sada , mislim da se to pocelo desavati posle nagovora drugara da overklokuje procesor... Ja se bas ne razumem u overklok toliko,ali se secam da posle overkloka racunar nije imao zvuk u win-u! VIdevsi da nema zvuka sve smo vratili na default u biosu i zvuk se vratio ... Posle par dana komp se pocinje gasiti na zahtevnijim igrama najvise, posle igranja recimo NFS Shift-a 15-30 min... Everest pokazuje OK temperature u svemu procesor max 60 C ide, kuleri ocisceni ,pasta zamenjena... i ne vredi! Zamenim i napajanje to mi najlogicnije bilo,opet ne vredi isto.. veceras recimo u CS-u se ugasi i ja da upalim on krene i cim pocne da ucitava WIn on ugasi i tako par puta, posle nece da se upali na dugme uopste, dok nisam iscupao kabal iz napajanj par puta i vratio i onda se upalio.. Ako stoji upaljen samo,nece se ugasiti! POmagajte ljudi izludeh,ako je do ovog overkloka sta je moglo da rikne !

Komp:
AMD Athlon 64 X2 5000+
Napajanje 500W -neki kinez novo
3 GB RAM
NVidia GF 8600GT 512
HDD 320
ploca Gigabyte GA-M52L-S3
[ cikajowa @ 22.02.2010. 13:12 ] @
Pa zar niko??? :(
[ stefan tasic @ 22.02.2010. 13:41 ] @
Najverovatnije tvoj problem je ipak pregrejavanje procesora, proradi zastita i racunar se iskljuci...

1. Pogledaj u BIOS-u vrednost max temperature,ako je npr 60 o C racunar ce se iskljuciti kad temp procesora predje tu granicu, tu vrednost max temperature mozes povecati ali ne puno da ne bi doslo do fatalnog pregrevanja procesora, izbegavaj dizanje radnog takta procesora(overclock) jer to nije bas za experimentisanje...
2. Vracanje BIOS vrednosti na podrazumevane ne znaci i da je overclock ponisten....
[ cikajowa @ 22.02.2010. 16:46 ] @
Hvala na odgovoru Stefane!
Nisam znao da ne ponistava overclock kada uradim default u biosu stvarno...
Pomocu Everesta sa radio takozvano ripovanje procesora , HDD i ploce tj opetretio procesor 100% i tako ga ostavim celu noc! I nece da se ugasi! Testirao sa grafiku pomocu 3D max-a i takodje nece da se ugasi! Neverovatno....
Da li je moguce da je prilikom overkloka otislo nesto na procesoru i plocu tj ostetilo iste? kako se ponistava overklok?
NE vredi i dalje se gasi na zahtevnijim igrama! U biosu nije podeseno na 60 c da se gasi kada dostigne procesor tu temperaturu, stoji ta opcija disable!
Hvala jos jednom



[Ovu poruku je menjao cikajowa dana 22.02.2010. u 18:42 GMT+1]
[ stefan tasic @ 22.02.2010. 22:07 ] @
Ajde da probamo da smanjimo brzinu tvog CPU:

1.Udji u BIOS i nadji opciju za CPU SPEED (ne znam kolika je tvoja trenutna brzina ali ici cemo na smanjenje)
obicno se nalazi pod advanced.

2.Pojavice se (zavisi od biosa do biosa)
CPU SPEED (neki broj ,tvoja trenutna brzina cpu)
CPU System Freqency Multiple(neki broj)
System/PCI frequency (MHz) (neki broj)
CPU SPEED(tvoja trenutna brzina cpu) = CPU System Freqency Multiple(neki broj) *(pomnozen) sa System/PCI frequency (MHz) (neki broj)

3.Pokusaj smanjiti System/PCI frequency (MHz) (neki broj) za 10 snimi podesavanja ,izadji i vidi kako ce se ponasati, ako je isto, smanji jos za 10 i tako... ako se nista ne menja na bolje...hm....
[ cikajowa @ 25.02.2010. 21:17 ] @
Evo narode slike iz everesta, napominjem da su na slici temperature posle 10 min Stability testa (opterecenje CPU ,HDD,MB... na 100%)
bacite pogled,ako je nekom nesto cudno sto se tice napona i temperatura neka kaze! Posle ovih 10 min racunar se nije ugasio i nece se ugasiti i da ga ostavim par sati... a za vreme igara se gasi ,zavisno od ne znam cega od 10 - 45 min! Pomagajte narode..



[Ovu poruku je menjao cikajowa dana 25.02.2010. u 22:41 GMT+1]
[ cikajowa @ 26.02.2010. 13:32 ] @
Evo nocas sam ostavio Ovaj Stability test u Everestu da radi celu noc,opteretio CPU ,plocu i HDD.. ni posle 8 h racunar se nije ugasio!
Stefane, pogledao sam bios ,sve je fabricki podeseno, tj nema nikakvog clocka ...
Bar neko, da pomogne ili da menjam redom sve komponente pa dok ne bankrotiram :/ ???
[ dekster2 @ 26.02.2010. 14:13 ] @
Pa ako se ne gasi kakva ti pomoć treba,Imao sam taj procesor prošlog leta i mislim da se dosta greje i da mu fabrički kuler ne odgovara .Na dve gigabajtove ploče
hoće da se gasi pri opterećenju.Na drugoj slabije GA-M57SLI-S4 ali ako ga zaludiš gasi se.E sada ne znam.Ja na toj ploči sam imao prikačena 4 monitora pa da li od toga
je bilo još grejanja zbog dve kartice ,ne znam.
[ cikajowa @ 26.02.2010. 15:47 ] @
Dekster@ Nismo se razumeli, ne gasi se prilikom ovog opterecenja procesora ,hddi ploce koje san radio u Everestu ,cak kao sto napisah ni posle 8h 100% opterecenja...Ali se i dalje gasi u igrama posle 15-45 min igre. danas sam zamenio i ram,stavio nova 2gb kingstona i opet se ugasio u Crysis-u posle 45 min igre...
da eliminisem RAM-nije nov je, procesor - nije (nije seugasio poske 8h ripovanja u everestu),napajanje novo 500w -valjda nije(novo je ali je neki najjefniji kinez od 1300 din) , HDD-nije i njega sam drzao opterecenog u everestu 8 h! Sinoc sam ubacio jos jedan ventilator u kuciste da izbacuje topao vazduh,stavio novu pastu na procesor, i sve temperature su pale u proseku 5 C u odnosu na ove na slici! I malo pre u igri opet se ugasi...
Pored ovih stavi sto sam iskljucio ostaje mi ploca i grafika...
[ Filly @ 26.02.2010. 20:07 ] @
Prema mojim iskustvima taj test za procesor iz Everesta ne zagreva procesor maksimalno. Skini prime95 i testiraj procesor sa njime. Uporedo mozes da drzis otvoren everest da bi pratio temperature.
Jos nesto: kad u Everestu testiras procesor, memoriju i disk, tvoj sistem nije maksimalno opterecen jer graficka kartica miruje. Kada ti se u igrama ugasi racunar, da li je u tom momentu napajanje toplo? Bez obzira sto je novo i navodno od 500W mozda ne moze da podnese maksimalno opterecen racunar.
[ Bojan Pilipovic @ 01.11.2010. 20:50 ] @
Imam isti problem sa istim procesorom vec nekoliko meseci,nosim ceo racunar vec 2 meseca u servis zato sto mi je sve u garanciji i svaki put kao popravljeno,ja donesem kuci a racunar se gasi,na everestu mi pokazuje male voltaze 3,3 i 12v.3,3 je 1,78,a 12v je 4,98,ali to mi pokazuje na svim napajanjima koja stavim,neko mi rece da cip set na maticnoj ne valja i da ocitava pogresne voltaze,a procesor se na testu za par minuta popne na 120 stepeni i gasi se racunar opet.racunar moze da radi i nekoliko dana ako samo nesto gledate ili slusate muziku ili visite na internetu,nikad se nece ugasiti,ali ako upalite neku igricu automatski se gasi,jel neko moze da kaze o cemu se radi.