[ lemiar @ 21.02.2010. 08:27 ] @
Izasao je novi OS trenutno nema nekih virusa, a ovi sa XP-ea ne funkcionisu na 7. (bar kako sam cuo) Zanima me da li je potreban neki program za zastitu, i koji je po vasem misljenju dobar (i kako se uopste vrsi testiranje bezbednosnog software-a?)? A sad malo da vidimo koji zastitni zid koristite, posto se do sada windows firewall i nije bas nesto pokazao (kako se moze testirati firewall?)....U obzir dolaze sva software-sak resenja i free i trial. Bilo bi lepo ako ima ljudi koji rade u nekim AV kompanijama, da nam malo pomognu i obljasne testiranje AV-a

Temu sam trazio po forumu medjutim nisam je nasao u slucaju da vec postoji ista molim moderatora da ovu obrise i mene uputi na tu temu. Hvala
[ valjan @ 22.02.2010. 08:42 ] @
Kada za nesto znas da je virus, znas tacno kako radi i onda ga jednostavno propustis kroz antivirus, pa ako ga detektuje OK, a ako ne pokusavas da pronadjes zasto ne itd. Nema tu velike filozofije - napravis bazu od nekoliko desetina hiljada primeraka malware-a pa pustis AV i gledas sta ce uraditi. Za neki osnovni test u kucnom okruzenju tu je uvek EICAR test fajl (pitaj cika Google-a za vise detalja).

Sto se firewalla tice, neke osnovne alate za testiranje imas recimo na http://grc.com - imas ShieldsUp test za proveru spolja, LeakTest u freeware kategoriji (pod security) za test iznutra. Znaci, kod firewalla je bitno da prodje samo ono sto ti dozvolis (u oba smera) i da sve ostalo bude blokirano - ni tu nema neke velike nauke.

A sto se tice toga da li je AV potreban, ovde imas 10 strana razmisljanja na tu temu...