[ casper.link @ 21.02.2010. 19:52 ] @
Treba mi pomoc oko sljedeceg problema. Ne znam skoro nista o bazama podataka (tek pocinjem da ucim) a trebao bih da napravim neki nazovi programcic za vodjenje faktura i stanja na lageru tatine firme (prodaja ukrasnog rastinja i cvijeca).
Treba mi da u MS Access-u napravim bazu podataka robe koja se nalazi na stanju i da bude povezana sa Excel-ovim dokumentima (neki template za fakture).
Kada se neka faktura pocne praviti da se u polja za artikle napise neka sifra ili skracenica artikla, a da on sam napise citav naziv i da automatski smanji stanje robe u prethodnoj bazi kada se upise kolicina na fakturi.
A kada se faktura završi da se neka polja (broj fakture, iznos, datum i na koga je fakturisana) te fakture proslijede u drugu bazu gdje ce biti rasporedjene sve fakture redom po datumu izrade ili po broju fakture.

Prvo me interesuje da li je ovo moguce, a ako jeste da mi neko da samo smjernice u kratkim crtama (pokusacu sam ostalo) i da mi kaže je li ovo komplikovano za jednog početnika?

Da napomenem da se radi o Office-u 2003.

P.S. Da li je bolje umjesto Accessa koristiti MySQL za ovu namjenu?
[ misk0 @ 22.02.2010. 14:25 ] @
Jeste, komplikovano je za pocetnika, pogotovo ako ne znas nista. Racunaj da ti treba par mjeseci. Mislim da je jeftinije da kupis tako neki app koji radi bez problema i ima sve sto vama treba.
[ casper.link @ 22.02.2010. 18:17 ] @
OK, hvala na odgovoru. Malo ću pokušati sam da čačkam pa možda i uspijem. A i onako imam iduce godine na faxu predmet baze podataka, pa ce mi koristiti ako šta naucim.
Bitno mi je da znam da je moguće.

A da li mi je bolje da ucim access ili mozda mysql ili postgresql? Konkretno za ovaj problem a i za ostalo?
[ misk0 @ 22.02.2010. 21:13 ] @
To su razlicite stvari. MySQL, posgreSQL su baze podataka, tj software koji upravlja podacima koji se nalaza na racunaru i omogucava aplikaciji da manipulise sa njima. Access je nesto sve zajedno a omogucuje ti da pravis baze / tabele, smjestas podatke u njih i forme koje upravljaju tim podacima.
Hocu reci - sa Accessom mozes poceti i zavrsiti aplikaciju, sa MySQL i postgreSQLom ti nedostaje aplikacioni sloj.
Nadji kakvu knjigu pa navali, ovako ces se gubiti mnogo i siroko.
[ casper.link @ 23.02.2010. 20:09 ] @
Hvala na objašnjenju. I mislio sam uzeti neku ozbiljniju knjigu pa polako učiti.
[ Zidar @ 23.02.2010. 21:54 ] @
[QUOTE]a trebao bih da napravim neki nazovi programcic za vodjenje faktura i stanja na lageru tatine firme [/QUOTE]
Pazi, to sti si namerio da uradis ni slucajno nije 'programcic'.

Program za vodjenje faktura i stanja lagera je veoma ozbiljna i slozena stvar. Zahteva solidno razumevanje poslovnog procesa, knjigovodstva, razumevanje baza podatak i na kraju programiranje. Ne treba omalovazavati svoj buduci posao. kad bi se poslovni problemi resavali 'progarmicicima' ne bi trajao fakultet cetiri godine, veruj mi na rec.