[ vanaja @ 23.02.2010. 10:40 ] @
Može li mi neko pomoći da napravim svoj sajt, tačnije chat sajt...početnik sam i nisam baš stručna, u stvari nisam u opšte....unapred hvala
[ stankons @ 23.02.2010. 10:43 ] @
Mislim da ti je najbolje da instaliraš Joomla! skineš neki template, i postaviš neku chat ekstenziju.

Chat ekstenzija:

http://extensions.joomla.org/extensions/communication/chat
[ vanaja @ 23.02.2010. 11:57 ] @
Hvala, ali meni to treba malo detaljnije...
[ stankons @ 23.02.2010. 12:03 ] @
Pre svega moraš detaljnije i postaviti pitanje :)

Šta konkretno ne razumeš, da instaliraš Joomla! - u, ili da instaliraš ekstenziju?

Uzeću pretpostavku da si totalni početnik i da želiš da napraviš sajt na svom računaru.

1. Pre svega moraš instalirati PHP, MySQL i neki web server (apache ili IIS).

2. Nakon toga preuzmi Joomla! odavde:

http://www.joomla.org/download.html

Odpakuješ fajl u neki folder koji je omogućen u web serveru, i instaliraš.

Sad, pitanje je da li razumeš tačku 1? Ako razumeš gde si zapela kod tačke 2?
[ vanaja @ 23.02.2010. 12:15 ] @
Da, totalni sam pocetnik i interesuje me da li sve to moze da mi pravi problem sa knjigovodstvenim programom? :/
[ stankons @ 23.02.2010. 12:21 ] @
Zavisi kako je knjigovodstveni program napravljen... Ne bi trebalo da ti pravi problem, ali uvek je svašta moguće.

Sledeće pitanje je, ako si totalni početnik, do koje dubine želiš da znaš sve to? Ako želiš da naučiš da praviš web strane, onda ok, ali ako samo želiš da imaš stranu, bez puno muke, onda ti preporučujem da platiš nekom da ti to odradi ;)
[ vanaja @ 23.02.2010. 12:25 ] @
Zelim da naucim, to me je uvak interesovalo, aili nisam imala prilike niti od koga :(
[ stankons @ 23.02.2010. 12:32 ] @
Ok, onda treba prvo da pripremiš okruženje u kojem ćeš raditi.

Znači prvo treba da podigneš neki web server. Ovde sad imamo problem, pošto ja radim sa IIS - om, a za tebe bi, mislim, lakše bilo da instaliraš XAMPP

http://www.apachefriends.org/en/xampp-windows.html#641

Koji ja nikad nisam koristio. Probaj da ga skineš, pa pokušaj sama, ukoliko ne bude išlo, pitaj pa ćemo dalje.

Ne bi bilo loše da imaš neki računar gde možeš da se igraš, da ne bi slučajno upropastila nešto oko knjigovodstvenog programa...

[ marko87 @ 23.02.2010. 12:33 ] @
Citat:
stankons: Pre svega moraš detaljnije i postaviti pitanje :)

Šta konkretno ne razumeš, da instaliraš Joomla! - u, ili da instaliraš ekstenziju?

Uzeću pretpostavku da si totalni početnik i da želiš da napraviš sajt na svom računaru.

1. Pre svega moraš instalirati PHP, MySQL i neki web server (apache ili IIS).

2. Nakon toga preuzmi Joomla! odavde:

http://www.joomla.org/download.html

Odpakuješ fajl u neki folder koji je omogućen u web serveru, i instaliraš.

Sad, pitanje je da li razumeš tačku 1? Ako razumeš gde si zapela kod tačke 2?



Hmm,po onome koliko sam video bice joj tesko da napravi web server,itd..... Instaliraj ,podesi,obrisi instalaciju....bla bla
Najlakse bi joj bilo da ode na http://p4o.net/index.php ,da se registruje i ima opciju automatski da instalira joomlu,posle samo doda joomla ekstenziju za chat i to je to.
[ stankons @ 23.02.2010. 12:37 ] @
Slažem se, tako bi možda bilo još i najbolje, time neće rizikovati i da se nešto upropasti sa knjigovodstvenim programom.
[ vanaja @ 23.02.2010. 12:39 ] @
pa ja se iskreno nadam da necu :( Ako krene nesto lose...probacu na svom racunaru. Inace, hvala sto mi pomazes
[ stankons @ 23.02.2010. 12:44 ] @
Najbolje ti je ipak kao što je marko87 predložio, time nećeš imati muke sa web serverom i ostalim, već sve radiš direktno na Internetu, i ništa nije na tvom računaru.
[ vanaja @ 23.02.2010. 12:50 ] @
sada cu da probam to....hvala Marko
[ vanaja @ 23.02.2010. 13:08 ] @
pokusavam ono sto je rekao marko ali sam stigla do nekle i ne znam kako dalje :(
[ stankons @ 23.02.2010. 13:11 ] @
Moraš reći detalje, da bi mogli da ti pomognemo, :) dokle si stigla, pa ne znaš dalje?

Da li si se registrovala (Sign Up)?
[ vanaja @ 23.02.2010. 13:13 ] @
hm...deluje mi kao da sam stigla do nekog placanja....o pa ja sam totalni glupson za ovo izgleda :/
[ vanaja @ 23.02.2010. 13:17 ] @
ne znam kako bih ti mogla objasniti dokle sam stigla :/
[ stankons @ 23.02.2010. 13:18 ] @
Ako želiš da se baviš tim tipom posla, lakše bi bilo kad bi znala engleski, sve je inače u vežbi ;)

Da li si pokušala da se registruješ sa nekim yahoo, msn ili hotmail naloga? Pošto te izgleda ne prihvataju:

Citat:
In light of the e-mail delivery issues that occur with yahoo, we no longer accept registrations using email addresses from 'ymail' or 'msn\.' or 'mynet.com' or 'yahoo' or 'live.' or 'hotmail' services.

Please use another free email provider (Google mail is a GREAT email provider that allows you to receive your account details.

ERROR#: MAIL-001)

Please Click Back and correct any errors.
[ vanaja @ 23.02.2010. 13:20 ] @
prihvatili su...prijavila sam se, ali kako dalje i sa gmail nalogom sam se prijavila...ok sad te vec davim jel da?
[ stankons @ 23.02.2010. 13:31 ] @
Ako si ga sada aktivirala, trebalo bi da dobiješ svoju adresu nešto kao:

tvoje_ime.p4o.net

I trebalo bi da su ti poslali mail da se uloguješ na cPanel:

http://cpanel.p4o.net

Sa korisničkim imenom koji su ti poslali... Stigla dotle?
[ vanaja @ 23.02.2010. 13:36 ] @
Jesam i ulogovala sam se i eto dotle sam stigla
[ stankons @ 23.02.2010. 13:45 ] @
Ok, ako si ušla u cPanel, treba da nađeš:

* iVista - Easy Script Installation

Klikni na taj link, pa dugme proceed, i videćeš spisak web aplikacija koje možeš da instaliraš... Nađi Joomla!...
[ vanaja @ 23.02.2010. 13:52 ] @
ima Joomla 1.5.15 i Joomla 1.0.15
[ stankons @ 23.02.2010. 13:55 ] @
Instaliraj Joomla 1.5.15.
[ vanaja @ 23.02.2010. 13:59 ] @
jesam...i sta sada?
[ stankons @ 23.02.2010. 14:11 ] @
Instaliraš jednu od komponenti:

http://extensions.joomla.org/extensions/communication/chat

Onda ako hoćeš da ti bude na srpskom instaliraš srpski jezik:

http://joomlacode.org/gf/proje...eBrowse&frs_package_id=270

Instalaciju radiš tako što skineš zip fajl odeš u meni Extensions -> Install/Uninstall u browse navedeš putanju gde ti se nalazi fajl koji želiš da instaliraš.

U content -> article manager dodaješ/menjaš/brišeš sadržaj,...

P.S. zaboravih da kažem, to sve radiš u administracionom delu, znači:

tvoje_ime.p4o.net/administrator

ukucaš korisničko ime / šifru koju si navela u instalaciji i nastaviš dalje...
[ vanaja @ 23.02.2010. 14:35 ] @
Strasno, sad bih vec mogla ujedati..nece da me uloguje kao administrator...kao Username and password do not match, ali ne moguce
[ stankons @ 23.02.2010. 14:48 ] @
Obriši je pa ponovo instaliraj...
[ vanaja @ 23.02.2010. 14:51 ] @
sta? ceo nalog? sve ono?
[ konektor @ 23.02.2010. 14:57 ] @
Username ti je admin, a pass onaj koji si kreirala
[ stankons @ 23.02.2010. 14:58 ] @
Ne, ne samo Joomla! :) nalog ostaje... Samo Joomlu obrisi i ponovo instaliraj, mislim da bi ti u cPanel - u negde trebala da postoji opcija za deinstalaciju Joomle...
[ ent3rprizer @ 23.02.2010. 17:53 ] @
Za pocetak moj ti je savet da probas snappages.com ...pravljenje sajta ovde ti je ekvivalentno igranju u paintu,jer sav alat i objekti su tu,samo ih treba nabacati...to ti je za pocetak da steknes malo osecaja ( ako dosad nisi :) ) . Za nesto ozbiljnije moj ti je savet Dreamweaver CS .Za mene ne postoji bolja stvar.Treba malo poznavanje koda (nemoj da ti pada napamet da ucis HTML ). Imas stvarno dosta tutorijala,proguglaj malo.uvek mozes da skines i gotove template.Okruzenje je extra.Sam ekran je po deafult-u podeljen na kod i dizajn,tako da odmah pratis sta radis(vizuelno) i ucis tako i sam kod... Licno mislim da ti je ovo bolja stvar,interesantna,ali mozda te malo i smori :)
[ marko87 @ 23.02.2010. 17:54 ] @
Nisi rekla gde nece da ti prihvati sifru, u Cpanelu ili u Joomla. Za cpanel ti je p4o_xxxxxx i tvoj password ,a za joomla ti je admin i tvoj password.Ako si vec instalirala joomlu ne moras da je brises sve ti je tu,samo sto treba da je modifikujes,odnosno da napravis sajt. Trebalo bi da pobrises ceo onaj Sample Content,odnosno da odradis da ti sajt bude prazan......Hmmm....nisi napisala kako stojis sa engleskim....ako si slaba onda ce ti biti dosta tesko da odradis.
[ vanaja @ 24.02.2010. 06:54 ] @
pa slabije mi ide engleski, ali snalazim se već nekako
[ vanaja @ 24.02.2010. 06:55 ] @
pa ako ne uspem ovo što sad pokušavam probaću tao :) hvala :)
[ vanaja @ 24.02.2010. 07:43 ] @
E sad uspela sam ono da instaliram....ali ne i jezik..al' nema veze...e sad...Kako da namestim tj.kako da dam ime sajtu, znaš na šta mislim i kako da uredim stranicu?
[ vanaja @ 24.02.2010. 08:24 ] @
Marko87, pošalji mi privatnom porukom tvoju mail adresu, jer ne mogu da ti odgovorim privatnom porukom...nisam registrovana 7 dana. Hvala
[ Stefan Jocic @ 24.02.2010. 14:14 ] @
Instaliraj bolje XAMPP i na svom računaru sve to probaj. Ako neko umesto tebe instalira Joomla CMS ili bilo koju drugu skriptu, ništa nećeš naučiti niti će ti išta značiti. Znači skineš XAMPP, zatim skineš Joomla CMS instalaciju i taj paket raspakuješ u [drive_letter]/xampp/htdocs ili ako koristiš Linux u /opt/lampp/htdocs. Naravno možeš to i na pravom serveru, ali gledaj da ne koristiš automatizovanu instalaciju iz gore pomenutih razloga.
[ vanaja @ 25.02.2010. 10:12 ] @
hvala svima za informacije :)