[ digitush @ 23.02.2010. 22:18 ] @
Pozdrav svima,

pregledao sam teme koje obrađuju teme dobijanja viza za Nemačku ali su priče ili zastarele (pre stavljanja Srbije na 'beli šengen') ili obrađuju teme koje meni nisu interesantne. Meni je interesantna tema dobijanja radne vize za Nemačku. Na sajtu ambasade takođe ne mogu da nađem ništa konkretno o tome:

http://www.belgrad.diplo.de/Ve...eich__visa__allgemein__de.html

Da li može neko da mi da neki link da vidim kako ide procedura za dobijanje radne vize (šta je potrebno od nekih papira sa strane kompanije u Nemačkoj koja bi me primila, šta treba ja da pribavim, koliko traje procedura itd..) i bilo bi dobro ako može uz link i neki savet ili iskustvo ?

[ Isak666 @ 24.02.2010. 07:39 ] @
Pogledaj ovde, mozda nadjes nesto

http://www.auswaertiges-amt.de.../02-ProzedereArbeitsvisum.html


poz
[ digitush @ 24.02.2010. 09:46 ] @
Hvala na linku - ono što me najviše buni jeste to što ja ne planiram da radim duže od dva meseca dakle treba da odem da odradim dva meseca preko leta kraći projekat i da se vratim pošto imam i ovde posao koji me čeka i nije mi jasno koja je sad procedura jer sve ovo što vidim stoji za ljude koji hoće da rade i borave u Nemačkoj duže od tri meseca.

Da li meni onda treba boravišna viza sad kad smo na belom šengenu ? Da li je neko imao sličnu situaciju ili neko iskustvo ?
[ Isak666 @ 24.02.2010. 10:11 ] @
Ti u ovom momentu ne mozes dobiti boravisnu vizu.
To bi mogao nakon nalazenja posla, dokazu o poznavanju jezika i mislim odredjenog provedenog vremena u DE da trazis.
A da bi nasao posao, moras imati radnu dozvolu.
Znaci, prvo to.

Mislim da je najjednostavnije da tvoj buduci poslodavac koji ti nudi angazman u projektu kontaktira Ausländerbehörde tj odeljenje za strance u gradu gde bi bio angazovan i dobice sve informacije.

Ovde su ti detaljna uputstva za zaposljavanje stranaca sa sajta Arbeitsagentur-a http://www.arbeitsagentur.de/z...n/pdf/DA-Aufenthaltsgesetz.pdf

Mada, vec ce se neko javiti sa slicnim iskustvom i objasniti ;)



Poz
[ tdusko @ 26.09.2010. 20:15 ] @
Imam neka pitanja u vezi radne dozvole pa zato ozivljavam ovu temu. Mozda sam trebao da otvorim novu ali rekoh da ne gomilam slicne teme.

Naime, medju silnim postovima dobrih ljudi na ovom podforumu nasao sam jedan pdf dokument u kome se navode razne procedure izmedju ostalih i procedura za dobijanje radne dozvole u Nemackoj (http://www.migrantservicecentr...a%20-%20informator%20_nov_.pdf). Dokument je jako veliki pa cu ja citirati ono sto me interesuje:

Citat:
3. Radna imigracija

Kvalifikovani radnici

Otkako je 1.januara 2005. godine stupio na snagu novi Zakon o imigraciji, strancima je potrebna samo
nemačka boravišna dozvola koja im daje pravo na rad, a ne boravišna i radna dozvola zasebno. Potrebno
je zatražiti i dobiti boravišnu i radnu dozvolu pre ulaska u Nemačku u nemačkom konzulatu ili nemačkoj
ambasadi u vašoj zemlji.

Postupak:

Korak 1: zahtev za boravišnu dozvolu (koja omogućava i pristup tržištu rada) kandidat dobija u
nemačkoj ambasadi u zemlji u kojoj živi.
Korak 2: ambasada prosleđuje zahtev imigracionoj službi (Auslaenderbehoerde) u mestu zaposlenja, a
ona daje inicijalno odobrenje. Imigraciona služba donosi odluku u saradnji s lokalnim zavodom za
zapošljavanje (Arbeitsamt) koji izdaje dozvolu.
Korak 3: ako se kandidatov zahtev odobri, ambasada mu daje ulaznu vizu.
Korak 4: pri dolasku u Nemačku strani državljanin i, ukoliko ih ima, članovi njegove porodice, moraju
zatražiti radnu i boravišnu dozvolu u lokalnoj kancelariji za strance.

Uslovi:

Da bi se kandidat kvalifikovao za nemačku radnu dozvolu, zaposleni i nemačka kompanija moraju ispuniti
sledeće osnovne uslove:
• Potencijalni zaposleni mora biti zaposlen pod istim uslovima kao i nemački zaposleni.
• Za to radno mesto ne može se pronaći niti nemački radnik niti radnik iz neke od zemalja članica
Evropske unije.
• Zaposleni obično moraju imati fakultetsku diplomu ili ekvivalentnu kvalifikaciju. Za neka radna mesta
postoje posebni zahtevi.
• Nemačka kompanija mora biti registrovana u lokalnom birou za rad i zatražiti registarski broj društva.


Zahtev za boravišnu dozvolu (s pristupom tržištu rada):
Po pravilu je za podnošenje zahteva za boravišnu dozvolu potrebno sledeće:

• podneti zahtev barem tri meseca ili više pre putovanja
• tri primerka ispunjenog, originalnog obrasca zahteva za boravišnu dozvolu na traženom jeziku
nemačkog predstavništva u vašoj zemlji
• tri biometrijske fotografije u veličini prikazanoj na zahtevu
• pasoš koja će biti važeći još najmanje 10 meseci od dana odlaska u Nemačku, s dve prazne stranice
• za visokokvalifikovane i kvalifikovane osobe:
 - ugovor s nemačkom kompanijom
 - dokaz o obrazovnim i stručnim kvalifikacijama preveden na nemački


Pre svega, da li neko moze da potvrdi da je ovo up to date info odnosno da ne postoji neki dodatak na ovo ili je ovo apsolutno sve?

Vise puta mi je receno da je poslodavac taj koji treba da sredi radnu vizu ali ja iz ovoga sto sam postovao ne vidim da se igde pominje bilo kakva aktivnost sa strane poslodavca osim sastavljanja ugovora. Ili mozda gresim?

Zna li neko da li poslodavac snosi neki trosak za ovu vizu i ako da, koliko je to para? Takodje, da li imam ja i ako da, koliki je moj trosak?

Da li je 3 meseca minimalni, maksimalni ili ocekivani period za dobijanje/ne dobijanje vize?

Da li je ovo validan obrazac za zahtev za radnu vizu: http://www.workpermit.com/germany/work_permit/application ?

Hvala!




[ profin @ 26.09.2010. 21:58 ] @
Jesi li ti siguran da si obratio paznju na stavku
Za to radno mesto ne može se pronaći niti nemački radnik niti radnik iz neke od zemalja članica
Evropske unije.
?

Nigde nije spomenuto ali ako te ta kompanija toliko zarko zeli, ona ce morati da obrazlozi zasto si im ti potreban ako vec postoje radnici sa istim kvalifikacijama za to radno mesto a:
a) Nemci su i nezaposljeni
b) Evropljani su i nezaposljeni.
[ digitush @ 26.09.2010. 22:08 ] @
Evo da ti odgovorim ja sam se vratio a pre toga prosao tu svu proceduru

Dacu ti samo neke napomene

ovo sto si postavio je uglavnom sve

Poenta je da taj poslodavac mora da u jednom momentu ubedi tu agenciju za zaposljavanje stranaca www.arbeitsagentur.de da ti imas neke specijalne sposobnosti koje je teze naci u nemackoj.. ovi moji su se dosta objasnjavali sa njima ali posto sma na kratko isao pustili su me..

Procedura ide ovako - prvo nazovi ambasadu (konzulat) i objasni da ti treba radna viza i reci ce ti neko sta treba od papira - trebace ti i dve ili tri fotografije, diploma, prevod diplome itd.. to ce ti ona reci jedan od vaznih papira je to pozivno pismo koje ce ti poslodavac spremiti (tu bi bilo dobro vec da se navedu neke specificnosti posla koje samo ti mozes da ispunis :)

prvo nemoj ici ponedeljkom guzva je ..kad se tamo pojavis (ispred konzulata a ne ambasade - dakle Birčaninova 19), gledaj naravno sto ranije ujutru (od 7 ili pola 8 rade tako nesto), nemoj ulaziti (niti ces moci) ali primetices radnika obezbedjenja koji ce izlaziti povremeno, kazi za sta si dosao i trazi formulare da ti da ili da uzmes, onda predji preko i neka ti tamo za nekih valjda 400 dinara popuni neka agencija to, da slucajno ne bi pogresio nesto rucno popunjavajuci

e to kad sve popunis i imas sve papire - pozivno pismo, diplomu, overenu fotokopiju diplome, pasos, prevod diplome, te slike i sta sve vec treba onda cekaj red i kad docekas nemas sta veliko sem da predas

nakon toga poslodavca ce kontaktirati ta agencija i onda se oni ubedjuju da li ti imas stvarno te neke specijalne kvalifikacije ili nemas..

E sad negde u toku procedure poslodavac mora da ti posalje ugovor koji bi ti trebalo da potpises i vratis (to ide u arbeitsagentur)

posle toga oni odlucuju i nakon nekog vremena ce poslati odgovor i trebalo bi neko da zove iz ambasade da ti javi (ne vredi ti da zoves jer ne znaju nista ni oni dok ne dobiju papir)

racunaj da ovo sve traje sigurno oko tri meseca.. koji dan vise manje, ali planiraj 3+



Sto se tice novca i placanja - ti placas mislim oko 35 EU za taj zahtev inicijalno.. poslodavac mislim da ne placa nista samo se ubedjuje sa njima :)


Za formular sam ti vec odgovorio iznad tamo ces dobiti papirni formular


Sto se tice prijave boravka to ne znam jer nisam prijavljivao boravak isao sam na krace ali mislim da se to radi tamo naknadno u policijskoj stanici ili vec gde...

eto.. mislim da su neke stvari jasnije sad..

[ tdusko @ 26.09.2010. 22:26 ] @
@digitush

Hvala puno na brzom odgovoru. Bas mi je trebao neko ko je skoro prosao sve to.

Samo jedan detalj mi nije jasan iz tvog posta, a vezan je za ugovor. U delu koji sam postovao (pretposlednji red citata) pishe da se ugovor prilaze prilikom podnosenja zahteva, a iz tvog posta sam shvatio da to ne treba prilikom podnosenja vec nekad kasnije. To mi nije bas najjasnije, da li postoji ugovor pre podnosenja zahteva ili ne?

Bilo bi super ako bi mogao da mi posaljes to pozivno pismo koje si ti prilozio. Ovaj lik iz firme sa kojim sam razgovarao nije nikada pisao takvo pismo pa me je zamolio ako mogu da mu posaljem template.
[ boroviczd @ 02.10.2011. 22:39 ] @
Zdravo svima,
predala sam dokumenta za boravisnu vizu u Nemackoj ambasadi kod nas i sada cekam da je dobijem.
Sutra ce bit sesta nedelja kako cekam. Da li neko zna da li se stvarno ceka, kako su napisali od 8 - 12 nedelja ili je to vise d aljudi ne bi zvali_
I jos jedno pitanje, da li onaj uslov, gde pise da bruto plata mora da bude veca od 63600e na nivou godine mora da bude ispunjen_
Jako bi mi znacilo ukoliko znate odgovore na ova pitanja.
Hvala.
[ digitush @ 02.10.2011. 22:53 ] @
da ceka se oko 6+ nedelja.. nemoj zvati oni ce tebe zvati.. te stvari jednostavno ne mozes da pozurujes..

ovo za bruto platu znaci da tvoj poslodavac ne treba da moli agenciju za strance za tebe ako ti da platu vecu od naznacene. dakle tada automatski dobijas radnu dozvolu. Ukoliko je plata manja.. oni moraju da dokazuju zasto si ti bitna bas za nemacku i kako to da ne mogu da nadju takvog kao ti u celoj EU.

[ joksla @ 31.10.2011. 19:06 ] @
Pozdrav svima na forumu!Meni ce sutra biti dve nedelje kako sam podneo zahtev za radnu vizu.svi detalji su mi jasni i najvise me interesuje da li je clan pod korisnickim imenom boroviczd dobio vizu,posto je to vidim najsveziji post od 02.10.2011,a ako niste dobili jos uvek vizu,da li su vas zvali iz konzulata i dali vam bilo koju informaciju,posto ako dobro racunam vi cekate vec oko 10 nedelja?Hvala unapred!
[ gaddd @ 31.10.2011. 22:07 ] @
Pozdrav za sve.Ne bi bilo lose da napises sta je sve trebalo od dokumentacije i kako je sve to proslo prilikom predaje u ambasadi?!To ce nam biti svakako od koristi ako pogledamo da si najkorije bio da predas papire.Hvala unapred.
[ joksla @ 01.11.2011. 09:57 ] @
>
Evo da odgovorim na ovo u vezi dokumentacije.Normalno da sam predao sva
dokumenta koja se traze za ovu vrstu vize,u suprotnom bio bih automatski
odbijen.Uz ugovor o radu,predao sam i dva dopisa moje buduce firme u
Nemackoj u kojima se navodi prosek plate na godisnjem nivou u brutu koji
prelazi onaj njihov trazeni minimum od 63 000 i nesto eura,kao i dopis da
na trzistu rada u Nemackoj nisu nasli radnika sa takvim kvalifikacijama,uz
sve to predao sam i TUV-ov sertifikat o mojoj strucnoj osposobljenosti
izdat u originalu na nemackom jeziku!Jos cu da napomenem,da su ovi iz
nemacke firme spremni sve da urade,samo da me dovedu da radim za njih,kad
to kazem mislim na zvanje ambasade u Beogradu,a dalje pracenje mojih papira
gde se nalaze u Nemackoj i pravovremeno vrsenje pritiska kod kancelarije za
strance i kod trzista rada.Eto toliko od mene!

--e89a8f3ba85155533804b0a96312
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-1
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<br><br><div class="gmail_quote">2011/10/31 gaddd <span dir="ltr">&lt;<a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a>&gt;</span><br><blockquote class="gmail_quote" style="margin:0 0 0 .8ex;border-left:1px #ccc solid;padding-left:1ex;">
Pozdrav za sve.Ne bi bilo lose da napises sta je sve trebalo od dokumentacije i kako je sve to proslo prilikom predaje u ambasadi?!To ce nam biti svakako od koristi ako pogledamo da si najkorije bio da predas papire.Hvala unapred.<br>

<font color="#888888"><br>
--<br>
<a href="http://www.elitesecurity.org/p2982536" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/p2982536</a><br>
</font><div><div></div><div class="h5"><br>
Prijave/odjave: <a href="http://www.elitesecurity.org/pracenje#392558" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/pracenje#392558</a><br>
<br>
Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>
esauth:392558:281c2a3dd6037851e7d72a7917372ba2<br>
[ kecman14 @ 02.11.2011. 11:23 ] @
@joksla
Mozes li jos da napises gdje si zavrsio faks i kako si dosao do TUV sertifikata?
Unaprijed hvala!
[ boroviczd @ 02.11.2011. 15:14 ] @
@digitush Hvala ti puno za odgovor.

@joksla Izvini na kasnom odgovoru. Jos uvek nisam dobila vizu. Da ovo je deseta nedelja, iskreno ne znam zasto tolliko traje. Moja koleginica je dobila posle 5 nedelja i kaze mi da kod nje u firmi nisu popunjavali nikakav formular koji su im dostavili iz odeljenja za strance. Moja firma u Nemackoj je taj formular popunila i vratila odeljenju za strance zajedno sa oglasom za posao,mojim diplomama i cvjem pre tri i po nedelje.

Da li neko zna koliko jos treba da traje ova procedura dobijanja vize od kako firma iz Nemacke dostavi popunjen formular odeljenju za strance?

I zasto npr kod nje nisu popunjavali te formulare a kod mene popunjavaju, dve razlicite firme su u pitanju, ali u istoj pokrajini. Ja imam vecu platu, jedino sto je ona prilozila sertifikate u ambasadi, a ja nisam :(

Da li nekom dobijanje boravisne dozvole trajalo ovako dugo?

Strpljen, spasen, valjda ce i to doci :)
[ joksla @ 03.11.2011. 12:45 ] @
Nije u pitanju faks,radi se o zavarivackom atestu!Polagao sam ga u Beogradu,a izdat je od TUV Turingen,Nemacka.
[ SIMICGORAN @ 18.01.2012. 09:19 ] @
Pozdrav, gde si polagao zavarivacki atest u Bg ciji je TUV izdat u Nemackoj,zainteresovan sam za isti [email protected] mozes mi poslati na mail inf.Hvala
[ stefancuk @ 08.03.2012. 14:01 ] @
Ja sam predao dokumenta za radnu vizu u Nemackoj ambasadi pre ceti nedelje i jos uvek cekam.Znam da su dokumenti jos pre dve nedelje stigli u Nemackoj ,javili su mi iz firme koja mi je poslala ugovor.Zanima me koliko dugo se sada ceka da te pozovu iz ambasade?Ako neko zna bilo sta neka napise molim vas,jer su mi zivci otisli u aut od neizvesnosti. i zanima me dali je korisnik joksla dobio vizu unapred hvala.



[Ovu poruku je menjao stefancuk dana 08.03.2012. u 16:07 GMT+1]
[ dzoni03 @ 17.04.2012. 14:41 ] @
Pozdrav narode,evo i ja da pitam koja je procedura tacnije sta je potrebno od dokumentacije a imam garantno pismo o prebivalistu i garanciju za posao firme Curameda.de medicina je u pitanju,nije naveden iznos plate niti imam taj tuv-ov sertifikat.
Sta mi je jos potrebno od papira da bih uspesno podneo papirologiju a pritom ne budem odbijen odmah,hvala unapred svima.

[ sashaj88 @ 30.07.2013. 20:42 ] @
Pozdrav svima!
Interesuje me na kojem jeziku komunicirate sa poslodavcima u Nemackoj?
Pocinjem da trazim posao u Nemačkoj, pa me interesuje na kojem jeziku da se obratim firmama koje traže radnike mog zanimanja?
Inače sam završio Mašinski fakultet kao odličan student, solidno se koristim Engleskim, ali sam Nemački tek počeo da uičim.
Hvala unapred.
[ joksla @ 11.08.2013. 11:14 ] @
>
[ 3MAJ86 @ 28.11.2015. 11:40 ] @
Pozdrav,

dižem temu iz naftalina, ali valjda je i bolje to nego da otvaram novu.

Dobio sam posao u firmi u Nemačkoj - istoj firmi gde i ovde radim. Čekam još neka odobrenja unutar firme, ali to je već samo formalnost. Čitao sam ovde poruke, kao i na internetu, i na sajtu ambasade, te sam (uglavnom) upoznat sa procedurom.
Ono što mene zanima, i imam popriličan strah, jeste da me ne odbiju za vizu iz razloga što nemam završen fakultet.

Počeo sam da radim jako mlad, i eto prosto nikada nisam imao potrebu da završim (iako sam stigao do samog kraja... ali tu stojim već godinama)

Imam 5 godina iskustva u IT firmi, i 3.5 godine na poziciji gde trenutno radim, i trebalo bi da pređem na istu poziciju samo u Nemačkoj.

Da li je neko imao slična iskustva, i kako je prošao naravno?
[ Bilderica @ 23.05.2016. 09:15 ] @
Jesi predao papire u ambasadu ili konzulat u BG???
[ 3MAJ86 @ 23.05.2016. 09:40 ] @
Haha, evo me, sedim u Minhenu već više od 2 meseca :D

Hvala svakako :)