[ anon248868 @ 26.02.2010. 09:30 ] @
Pozdrav! Nadam se da cu ovde naci ono sto trazim!

Hteo bih da napravim usb pic programator nasao sam dosta projekta ali su nedovrseni ili nisu lepo opisani!

Ako neko ima ceo projekat (el. sema, pcb, spisak delova...) koji je 100% proveren?

Takodje da ima i softwer koji ide uz njega?

nesto nalik ovome
[ ZZIKA @ 26.02.2010. 12:39 ] @
A zašto ne napraviš baš taj - radi odlično.

Sve što ti zanjega treba imaš na:

http://www.sprut.de/electronic...rojekte/brenner8/index.htm#b8p

Tu ti je postavljen kompletan projekat. Apsolutno sve što ti je potrebno da bi ga sam napravio.
[ bogdan.kecman @ 26.02.2010. 12:46 ] @
pickit2 klon

http://sergiols.blogspot.com/2009/02/pickit-2-clone-reloaded.html
http://www.mcuhobby.com/articles.php?article_id=7

uz njega ti ide original pickit2 software koji skines sa www.microchip.com
ide original firmware za pickit2 koji skines sa www.microchip.com

kako oni poboljsavaju firmware tako skidas i stavljas na klon

klon je potpuno legalan - microchip je dao semu javno

ako te mrzi, moz da kupis gotovo klon sigurno ovde na forumu za ~2000din.... (da ne spominjem da original kosta nesto tipa 3000din a noviji pickit3 koji ima jos vecu podrsku je 3633din +pdv)
i pickit2 i pickit3 (original, ne klon) imaju podrsku za offline programiranje ... obrati samo paznju da su to ICSP programatori .. dakle ne idu sa podnozjima vec zabodes uC "de oces" pa vezes 5 zica sa icsp stekera na uC - sto je super varijanta jer ne moras uopste da vadis uC sa PCB-a, samo direkt na pcb-u napravis ICSP steker i kada oces da spucas novi fw u uC samo zabodes pickit i spucas novi sw
[ Treechko @ 26.02.2010. 20:10 ] @
Ovaj PicKit2 mi se svidja, samo nisam nesto razumeo, da li radi bez drugog dela?
[ bogdan.kecman @ 26.02.2010. 20:28 ] @
sta je "drugi deo" ??
[ Treechko @ 26.02.2010. 22:34 ] @
Pogledaj sliku, ja sam zaokruzio deo na koj mislim da se povezuje druga plocka na kojoj bi se ubacio mikrokontroler za programiranje. I da li je tako?
Ako jeste zasto nema seme za taj drugi deo?

Samo jos nesto da pitam ne vezano za programator. S kojim PIC-om da krenem da ucim i da isprobavam. Gledao sam 16F84 ali on kosta 1000 dinara, a ne baca mi se toliki novac na eksperimente. Ako moze preporuka nekog jeftinijeg a koji je slican navedenom.

[Ovu poruku je menjao Treechko dana 26.02.2010. u 23:53 GMT+1]
[ Sepa011 @ 26.02.2010. 23:07 ] @
Konektor koji si zaokruzio sluzi da se 'prikljucis' na plocu na kojoj se nalazi tvoj PIC koji hoces da isprogramiras ili debagujes vec napisan program (podrazumeva se tvoj, tudji nema sanse osim ako nemas izvorni kod)

A gde nadje 16F84 za 'iljadarku'? Ko to 'oce da te odere k'o macku? Pa 18F2550 koji ima vise programske memorije, vise hardverskih modula (ukljucujuci i USB) kosta manje od 700 dindzi!
[ Treechko @ 27.02.2010. 09:47 ] @
Pa za ovaj mikrocip gledao sam na MG-ovom Sajtu, to je radnja koja prodaje elektroniku, vise puta sam narucivao neke sitnice za skolu od njih i povoljni su. Bas me cudi da su tolko "otkacili cenu".
[ bogdan.kecman @ 27.02.2010. 11:21 ] @
pogledaj dokumentaciju za pickit2 ... taj steker je ICSP .. (in circuit serial programming) dakle ne moras da uC vadis iz tvog kola, zabadas ga na programer da bi ga programirao ... direkt na svojoj plocici gde ti je uC napravis ICSP steker i kada oces da napeces pic ti zabodes lepo pickit2 na taj steker i napeces ga ... dakle "nema dodatne plocice" ... ti eventualno (ako bas oces da vadis uC i da ga bodes na programer) mozes da sam naprvis plocicu sa zif socketom na koju ces da dovedes ovih 5 linija ako ti je bas bitno ...

obrati samo paznju ... ovaj klon moze da programira samo picove koji rade na 5V. One koji rade na 3V neces moci sa njim da programiras. Za ~20E mozes da uzmes original koji ume da programira i ove na 3V (ima klonova koji umeju da programiraju i ove na 3v ali se nisam mnogo igrao sa njima, ja sam licno uzeo original posto se za manje od 1000din razlike ne cimam sa kutijom, ecovanjem stampe, jurenjem komponenti i slicno). i programator i picove mozes da uzmes od microchip zastupnika u beogradu (salju i post expresom ako nisu u beogradu)

sto se tice uC-a .. 16F84 je zastarelo go*no .. nemoj da trosis vreme i energiju na njega (kao ni na celu 16F seriju) ... imas u 18F i dsPIC i 24F seriji mnooooooooooooooooogo bolje uC-ove koji su nekoliko klasa iznad te starine... a kostaju mnogo manje ... zgodni za start su PIC18F23K20 ili PIC18f2550 (ako pricamo o pic-u) .. za 18F imas DZABA ODLICAN C KOMPAJLER koji pravi microchip ...

pogledaj: http://www.elitesecurity.org/t...-PIC-mikrokontroler-za-pocetak

[ Sepa011 @ 27.02.2010. 11:49 ] @
Citat:
Treechko: Pa za ovaj mikrocip gledao sam na MG-ovom Sajtu, to je radnja koja prodaje elektroniku, vise puta sam narucivao neke sitnice za skolu od njih i povoljni su. Bas me cudi da su tolko "otkacili cenu".


Ti si resio da budes 'odrana macka'. Pa taj MG "DERE" sa cenama.

Evo ti uporedjenje M&G u odnisu na Kelco
Code:

PIC16F84A-04/P    790,40     354,00
IRLZ44 N           79,04      68,79
[ Treechko @ 27.02.2010. 17:45 ] @
Ja bi programirao u Basic-u, zato sto tamo imam dosta znanja za desktop aplikacije. I brzo bih savlado programiranje PIC-eva jer sintaksa je ista samo su dodate nove funkcije. Koristim mikroBasic kompajler, nadam se da nije pogresna odluka.

Recimo kad bih krenou sa 18F serijom, da li bih imao problema sa PICKit2 programatorom tj. da li svi PIC-ovi iz 18F serije pa na gore rade sa 5V ili ima onih koji rade na 3,3V.

Hvala vam...
[ bogdan.kecman @ 27.02.2010. 18:08 ] @
18F - svi koje sam naveo su na 5V ... svi koji postoje u DIP kucistu rade na 5v, ovi sto su SMD neki rade na 5 a dobar deo radi samo na 3v, dakle ako neces da se zezas sa smd-om rade na 5v
[ Treechko @ 27.02.2010. 19:22 ] @
Ma kakav SMD nemam ni takvu lemelicu. Resio sam, pravim ovaj PICKit2 i pocinjem sa 18F serijom.
[ bogdan.kecman @ 28.02.2010. 09:12 ] @
Citat:
Treechko: Ma kakav SMD nemam ni takvu lemelicu

http://www.youtube.com/watch?v=OpkP5Vb5EcY

odes na youtube i uradis search na "smd soldering" nacices cudo i karate snimaka koji objasnjavaju kako se lemi smd sa "obicnom" lemilicom i malo lemnog fitilja

Citat:

Resio sam, pravim ovaj PICKit2 i pocinjem sa 18F serijom.


nek ti je sa srecom. ako te ne mrzi, kad zavrsis, napisi koliko ti je vremena trebalo i koliko te tacno kostalo da ga napravis ... posto mnogi razmisljaju da li im je jeftinije da kupe original za ~20-30E ili da prave klon
[ Treechko @ 28.02.2010. 12:52 ] @
Svaka cast onoj kineskinji, da je blizu pozvao bih je da me nauci :). A za ovo cim zavrsim javljam kolko je kostalo vremena a i novca.

Pozdrav
[ ZZIKA @ 28.02.2010. 16:09 ] @
Mene je PICKIT2 klon koštao oko 10 EURa + 2.5 sati rada sa sve izradom štampane ploče.

A baš me zanima gde u Srbiji može da se kupi ORIGINALNI PICKIT za ~20-30E ????
[ bogdan.kecman @ 28.02.2010. 17:41 ] @
Citat:
ZZIKA: Mene je PICKIT2 klon koštao oko 10 EURa + 2.5 sati rada sa sve izradom štampane ploče.


thanks za info, nikad nisam racunao koliko bi izasao klon ... a zanimalo me ..

Citat:

A baš me zanima gde u Srbiji može da se kupi ORIGINALNI PICKIT za ~20-30E ????

u comet-u je pickit3 (narucio pre neki dan) 3633din .. to mu dodje 37E .. kapiram da je pickit2 bar 20% jeftiniji .. tako sam dosao do cifre od 20-30E :) ..

evo sad gledam katalog u istoj firmi .. PG164120 - PICkit 2 Microcontroller Programmer 35$ sto je 26E sto se uklapa u 20-30E raspon
[ rsinisa @ 28.02.2010. 18:24 ] @
Cene u tom katalogu su bez DDS-a (bugarski PDV) tako da cenu treba uvećati za 20%

Pozdrav.
Sinisha
[ bogdan.kecman @ 28.02.2010. 19:14 ] @
ne sljivim ja te cene nista dok ne dobijem ponudu od njih direkt ... na istom tom katalogu pickit3 je 67$ a ponuda od njih je 3633din (+ 18% srpski pdv) po toj analogiji pickit2 je 1857 (+18% srpski pdv) dakle 2200din no stvarno ne vidim da im treba praviti reklamu :D ... koga zanima koliko tacno kosta neka ih zove pa neka pita :D .. ja sam moj pk2 uzeo poodavno a evo cekam i pk3 da stigne - nije da mi treba, pk2 mi radi i sa 32mx serijom al reko aj da probamo, kazu ljudi da je jos brzi :)



[ ZZIKA @ 01.03.2010. 08:20 ] @

Informacije zasnovane na pretpostavkama zovu se - dezinformacije. :)
[ bogdan.kecman @ 01.03.2010. 11:54 ] @
Citat:
ZZIKA: Informacije zasnovane na pretpostavkama zovu se - dezinformacije. :)

ne ako se navede tok misli i naznaci da je pretpostavka ... no pravu si - losa mi je analogija .. pk2 je 3012din (+ pdv) - sad mi javio momak iz cometa .. ne znam sto mu nije pala cena :( kada je pk3 3600 .
[ anon248868 @ 02.03.2010. 19:10 ] @
A sta je bolje da napravim onaj prvi usb all pic programator ili pickit2?

Koje su mane i prednosti?

i koji se to problemi javljaju kod usb all pic programatora?
[ bogdan.kecman @ 02.03.2010. 23:52 ] @
1. pickit2 je podrzan direktno od strane microchip software-a (dakle direktno peces iz mplab-a) - kako izlaze novi picevi dodaju mu podrsku u firmware za njih - sa njim mozes cak i atmel da peces :D
2. pickit2 je podrzan direktno od svih ozbiljnijih alata koji rade sa pic-om (csc c, hitech c etc)
3. pickit2 ti omogucava da debagiras svoj program (direktno ides korak po korak i debagiras uredjaj na kome je pic, vadis vrednosti u memoriji, vrednosti varijabli etc)
4. pored toga sto je programator i debugger, pickit2 moze da se koristi i za debug seriske komunikacije, spi, i2c i moze da sluzi kao 4kanalni logic analyzer

all pic zahteva zaseban sw, nije podrzan skoro ni od cega direktno, nije debuger

ako pickit2 moze da se sklopi za 10E + 2.5h sljake od strane nekoga sa iskustvom mislim da se 100% isplati (iskustvo tj nedostatak istog ce identicno da uspori i izradu allpic-a i pickit2 tako da .. )

ja ne vidim zasto bi pravio ista losije od pickit2 .. sve i da te allpic izadje duplo jeftinije mislim da ne vredi
[ anon248868 @ 03.03.2010. 00:40 ] @
Po ovome ispada da je pickit2 mnogo kvalitetniji, jeftiniji i efikasiji od bilo kog all pic programatora!
[ bogdan.kecman @ 03.03.2010. 00:59 ] @
Citat:
vlada.djura: Po ovome ispada da je pickit2 mnogo kvalitetniji, jeftiniji i efikasiji od bilo kog all pic programatora!


yup ..

pogledaj http://www.microchip.com/stell...eId=1406&dDocName=en023805

ono sto je najskuplje na toj spravi je software ... firmware koji se nalazi u pickit2 je to sto je "skupo" za razviti .. sama elektronika je smesna .. jedan pic18f2550 i nesto sitne periferije .. a taj fw microchip daje source dzaba + hex dzaba + cim naprave neki novi uC oni dodaju podrsku za isti u firmware za pickit2 ...

obrati samo paznju da ne mozes svaki pic da debagiras sa pickit2, za neke brze (recimo ove 32mx sa kojima se sada smaram) moras da uzmes pickit3 - dakle njih i dalje mozes da programiras sa pickit2 ali ne mozes da ih debagiras

ako uzmes recimo mikroelektronikin usb icsp programator - on isto ima mogucnost da pece svakakve piconje i da ih debagira, jedini problem je sto je mikroelektronika kompatibilna samo sama sa sobom tako da mozes samo mikro* jezike da debagiras, dok sa pickit2 mozes da debagiras sve sto je kompatibilno sa mplab-om koji je microchip-ov standard i koji svi zivi postuju ... (sci C kompajleri osim milkroC ga postuju, mislim da sam video i da proton basic podrzava mplab kompatibilnost te da ga se moze debagirati al nisam nikad probao, ne trosim basic)
[ anon248868 @ 03.03.2010. 13:53 ] @
A odakle mogu da narucim i koliko kosta PIC 18F2550ž
[ Sepa011 @ 03.03.2010. 15:06 ] @
Kelco (www.kelco.rs) PIC18F2550-I/SP 649,02 din (1-9 kom) | 584,11 din (10-99 kom) | 527,33 din ( 100 kom)
[ bogdan.kecman @ 03.03.2010. 15:45 ] @
www.comet.rs
www.kelco.rs
www.tagor.rs


imas malo opsirniji spisak na: http://elco.crsndoo.com/wordpress/spisak/ ali ova tri su ti obicno najbrzi za dobavljanje, samo cimni uvek i jedne i druge i trece i proveri cenu (nema pravila) - comet i kelco salju brzom postom, za tagor ne znam ali kapiram da nema razloga da ne salju ni oni ...
[ anon248868 @ 03.03.2010. 18:42 ] @
Hvala svima jos samo da se bacim na izradu!
[ bogdan.kecman @ 03.03.2010. 20:50 ] @
obrati samo paznju da ce ti trebati pic programator da napeces bootloader u taj 18f2550 prvi put da bi posle toga mogao da ga koristis dalje kao pickit2 ... mozes da skucas na brzaka neki kratez poput http://www.mibot.com/pic/pic.php samo da ga napeces prvi put ... ili ako imas gde, uzajmis se na 10min samo da napeces 18f2550 i posle si na konju
[ yt1nvs @ 03.03.2010. 21:47 ] @
Ja koristim brener8 nije komplikovan za izradu.Programiranje moze ici ICSP a moze brate i ubadanjem u ZIF koji je na njemu pa sta mi kad treba.Inace nemam nista protiv pickit2.
[ bogdan.kecman @ 03.03.2010. 22:05 ] @
brenner8 je super .. no pic mozes da speces i sa http://home.vrweb.de/~lotharstolz/stolz.de.be/lvpc/index.html .. ali ako ces da pravis brenner8 sa usb portom - sa istim delovima (minimalna razlika) napravis pickit2 koji je "standard" - dakle programiras sa njim direkt iz mplab-a, csc c-a, hitech c-a, piklab-a, .... odrzava mu firmware sam microchip ... podrzava skoro sve postojece pic-ove .. gomilu njih ume i da debagira ..

da je brenner8 nesto jednostavniji za samogradnju ili da delovi kostaju 5E umesto 10E pa i da razmisli covek, ali obzirom da koriste skoro identicne delove (rade na slican nacin, razlikuju se generalno po firmware-u) zasto ne uzeti standardan uredjaj :D

znam da sam malo naporan sa pickit2 klonovima i standardima ali .. kad sam presao sa svih ovih "drugih" (a ima ih koliko oces .. sto usb sto paralelni sto seriski port ... koje jos uvek imam a ne koristim - neke sam i razdelio) progledao sam..
[ zoran968 @ 07.03.2010. 20:44 ] @
Kad se vec spominje brenner8, ne uspeva mi da skinem sofware za njega. arhiva je ostecena. Pa molim nekog kolegu da me uputi gde da skinem ili neko da posalje.

Zoran
[ zoran968 @ 07.03.2010. 21:47 ] @
Samo da javim da sam ipak uspeo da skinem neostecenu arhivu.

Pozdrav Zoran
[ qazxsw @ 16.03.2010. 00:06 ] @
Šta bi sa tim klonom?
Jel proradio?
Interesuje mi jel vredelo petljati se... bavim se mišlju da pazarim ovaj kit iz kelca za 2k din.