[ qazqaz @ 27.02.2010. 15:56 ] @
TVmobile T737B



Do sada sam imao sve neke nokie, samsunge, se i sta ti ja znam. Vremenom sam poceo da uvidjam da je kupovina skupih i novih modela bacanje para, za vecinu ljudi, pa i za mene. I slucajno, sasvim slucajno sam bio u prilici da drzim u ruci neku kinesku kopiju iphona, na svega par minuta. Sutradan sam vec imao svoj T737B.
Glavna stvar koja me je privukla kod kineza je sto daju telefon sa wi-fi ispod 100 evra, cena koja je granica jeftinih telefona po mom misljenju. Iskreno, ja bih radije uzeo neki poznatiji brend telefona, zbog servisne podrske za te pare, ali resio sam da probam i rizikujem. Najvise sto sam mogao da izgubim je 90 evra koliko me je telefon tacno kostao...
Pored wifi telefon ima i:

Dva sim slota(kartice rade istovremeno)- nisam od onih ljudi koji nose 2 telefona, ali evo ubacio sam i drugu karticu, da koristim blagodeti malo mts-a malo telenora - najbolje dodje onima koji imaju poslovni i privatni broj ili stekerima koji ne zele da propuste akcije ni jedne mreze...

Televizija-glupa, staromodna, ali istovremeno i dobra stvar. Hvata RTS1, RTS2, Avalu, Fox, Pink, B92 i ostale regionalne i lokalne TV stanice. Fullscreen moguc, autorotacija slike je veoma lepa stvar. Ima opciju snimanja TV programa.

FM radio-klasika, super prijem, sam pretrazi i memorise 20 stanica koje kasnije mozete da nazovete njihovim imenima, jelte. Radio moze kda se postavi i kao zvuk alarma. Ima opciju snimanja(formati: AMR,WAW,AWB). Takodje moguce je zakazati snimanje radio programa u zeljeno vreme. Bla bla bla

Bluetooth- lepo radi, bez problema sa prepoznavanjem uredjaja kakvih ima kod nokie recimo. Zanimljiva opcija je Remote control recimo u okviru koje mozete da izaberete izmedju opcija: Desktop(upravljate misem, imate levi klik,desni klik, enter, alt+tab, Esc, (windows)start dugme, kao i strelice)
Media player – levi, desni klik, play, stop, next, prev, mute, fullscr,volume up down
Presenter- prilagodjeno za potrebe koje prezentacije namecu.

YouTube – postoji predefinisan u telefonu, ali ja nisam uspeo da ga pokrenem. Vidim po netu da ljudi gledaju YT na ovakvim telefonima, pa nam ostaje da sam ja plitak malo… Ja ovaj tel vidim kao super stvar za gledanje YT klipova, daleko zgodniju od laptopa.

• E sad, vredno pomena je i sledece: Imate opciju firewall-ova za pozive I poruke, kreiranje red liste, blackliste… automatsko odbacivanje poziva nepoznatih brojeva, biranje nacina na koji ce pozivi biti odbaceni…mozete da zakazete vreme ili nekoliko zadatih termina u toku dana kada sve ove zabrane I ogranicenja vaze/ne vaze… I to za svaku karticu ponaosob. Obilje kombinacija. Ako nekog zanima detaljnije o ovome neka me kontaktira.

Kamera ocaj zivi, 0.3 (VGA 640x480). Imate dual senzor, tj. Kamera napred i pozadi. Ima opcije slikanja I snimanja video zapisa. Vredno pomena ovde je mogucnost koriscenja u f-ji web kamere.

Flashlight-prosta ali veoma funkcionalna stvar, (de)aktivira se drzanjem srednjeg tastera. Eh kad bi svi telefoni imali ovo.

Wi-Fi – odlicno hvata mreze, imate opciju da zapamtite AP-e I da im odredite prioritete za konektovanje. Nikakve zamerke.

Akcelerometar – moze se koristiti za promenu pesme, wallpaper-a, TV I FM stanica, rotaciju slike TV-a I slike, za igre. Iako veoma korisna stvar, dok ste u pokretu sigurno ne zelite da imate ovo ukljuceno za promenu pesama ili radio stanica recimo. Primetio sam da opera ume da se zbuni ponekad s ovim pa landscape prikazuje u portret i obrnuto.

JAVA- sve vec vidjeno, mogucnost instaliranja novih aplikacija postoji dakle. Preinstalirani su eBuddy, Google maps, OperaMini 4 i nekoliko igara. Postoji tona igara I programa napisanih za ovu platform, znaci – nema zime.

Sve ovo radi out-of-the-box, dakle bez ikakvih podesavanja, instaliranja…. Moj OS je Win7. Uz telefon sam dobio i 2 baterije (cime sam takodje bio odusevljen). Dobija se I kabli za povezivanje sa PC, koji je istovremeno I kabli za punjac. Zgodno resenje(oni trose manje naterijala, ja imam vise mesta u fioci, manje delova=manja mogucnos da se nesto pokvari). Konekcija ca PC-jem iz prve, bez dodatnih instalacija. Prepoznaje dva promenjiva diska, memorijsku karticu – koju sam takodje dobio uz fon, I memoriju samog telefona 70 MB. Kada spojite T737b sa PC-jem imate opcije: Mass storage, WebCam, COM port, PictBridge.
Meni telefona ima 3 ekrana 4x4 ikonica, s tim sto imate i 5. Red ikonica koje su staticne. Lepo resenje i veoma se brzo pristupa svemu sto zelite. Cak, po meni, moglo je to is a manje ikona. Pozadinu menija nije moguce menjati, uvek je crna. Pozadina se tek vidi kada zakljucate tel(a to cinite pritiskanjem malog taster na vrhu, i automatski se zakljucava na zadati vremenski interval). Za otkljucavanje i gasenje telefona imate iPhone-ov Slide to unlock.
Zvuk prilikom razgovora je dobar, nije ekstremno dobar niti los. Zvuk koji daju zvucnici prilikom slusanja radia i mp3 plejera je previse ostar, obiluje visokim tonovima za moj ukus, ali je upadljivo glasan. Da kazem da vam je stylos istovremeno i TV/FM anatena, kada se izvadi i sklopi, jasno.


Nedostaci: Potrudicu se da napisem i najsitniji - nema tihog profila bez zvukova i vibracije, ne mogu se postavljati photo(i video) caller ID (mada mozete kontakte dodeljivati grupama kojih ima 5, u okviru kojih se moze postaviti posebno zvono i slika), nepouzdan (mlada stvar na trzistu su ovi kineski telefoni), garancija mesec dana (u neku ruku macka u dzaku), nedostatak landscape moda prilikom kucanja SMS-a, nema handwriting u SMS-u iako ga ima u podesavanjima, nemogucnost postavljanja custom zvuka za poruku(za zvono moze bilo koji mp3), ne cita office i pdf dokumente po defaultu, potrebno je puno vremena i zivaca da konfigurisete email, YouTube(koji ja jos nisam uspeo da pustim u pogon) i GPRS i MMS.
Dobre stvari: niska cena, veoma funkcionalna naprava,ultimativna igracka “za sve pare”. Slika, snima video zapis, snima TV i FM, wifi je tu za casual surf I proveru emaila(moze da se namesti POP3 i IMAP4, frenkventnost provere poste kao i preko cega ide wifi ili gprs), cim stavite slusalice u njega odmah prebacuje zvucni profil na “headset”, prisustvo akcelerometra, 2 baterije. Meni je pozitivna stvar recimo bila i otklanjanje gorenavedenih nedostataka, zabava za geekove, mada za vecinu ljudi ne.

Eto, pokusao sam da vam malo priblizim ne samo ovaj model, nego i sve prisutnije kineske mobilne telefone na nasem trzistu. Veliki broj modela u tom cenovnom rangu ima isti hardver, sem dizajna kucista, tako da ovaj opis mozemo slobodno relativizovati malo, nece biti strasno. Generalno, ja sam veoma zadovoljan onim sto imam za 90 evra. U trenutku kupovine ovaj telefon imao je istu cenu kao i: Nokia5200, Sony Ericsson W350, Samsung J700 (navodim radi poredjenja, ako neko ovo bude citao za koju godinu)….
Molim vas ako planirate komentare- <[COLOR="Red"]ubaciti brend ovde[/COLOR]> je bolji/a! – napisite i zasto i koji to model.

Pozdrav
[ ArsenLupen @ 28.02.2010. 22:20 ] @
Lep opis, svaka čast na trudu.
Ako mogu da postavim jedno pitanje; kakve su slušalice koje dolaze uz njega? Sa slike bih rekao da su jednodelne, tj da ne mogu na deo koji ide u telefon da nakačim nešto drugo? Subjektivna ocena zvuka?

P.S. Sad ga Guglah sa opcijom stranice na jeziku srpski, prvi rezultat je ova strana , a drugi neki makedosnki oglasi gde se prodaje za 70 ojra, sa sve 10 dana garancije lol!
[ qazqaz @ 01.03.2010. 01:30 ] @
Sluske koje idu uz njega su jednodelne, ALI telefon ima ulaz za punjac/slusalice isti kao samsung telefoni(neke serije) tako da nije problem da dokupis one dvodelne od 300 dinara, pa iskoristis njihov konektor da ga sibnes na hifi. Zvuk je ostar ali veoma glasan i prodoran(valjda sam dobro opisao)

Ocekivano da u Makedoniji bude jeftiniji, Kosovo je blize, saradnja je bolja. A i znas da nasi trgovci ako nemaju 300% marzu odmah kukaju kako im ne ide
[ miki069 @ 01.03.2010. 21:42 ] @
Sve je to lepo ali čuvaj zube i kosu.
To zrači ko Černobil i Kozloduj zajedno.
Ja sam prodao taj T737B jednoj koleginici i ona počela da ćelavi.
[ calexx @ 01.03.2010. 23:14 ] @
U, pa to baš efikasno. Zar nije neko u sličnoj temi napisao podatke o zračenju kineskih telefona i da je to ispod proseka?
[ miki069 @ 07.03.2010. 11:05 ] @
Ispod proseka je, ako je prosek Hirošima u avgustu mesecu 1945. godine.
Otprilike kao u Nagasakiju u isto vreme.

Ne verujte kinezima o podacima o zračenju.
Ako nemate instrument da izmerite, stavite kineza pored cveća i do ujutru će uvenuti ili mutirati.
[ calexx @ 07.03.2010. 12:00 ] @
Pa ako imaš instrument, izmeri i napiši ovde brojke da znamo sa čim se susrećemo.
[ okram_ca @ 17.03.2010. 23:54 ] @
Za experiment sam ozbiljan.
Ima jedan drugar kineza videcu da li drzi vodu mikijeva teorija.Ima ga preko godinu dana i nije ocelavio.Verovatno je imun na to.Sve to treba potanko ispitati.

Ako ima neko Gajger-Milerov brojač neka se javi da izmerimo radiaciju.
[ okram_ca @ 17.03.2010. 23:57 ] @
Ima li ovaj model kod nas.
Znam da ima N97Mini ali me zanima da li ima ovaj model N97-M
http://www.china-mobile-phone.com/2010-03/n97-m.htm
I zanima me ima li ko iskusta sa gps na kinezima.Za 110e kinez gps wifi
http://www.kineskimobilnitelef...roduct_id=45&category_id=3

Specifications:
Dual sim dual standby
Analogy TV
FM radio
Network:GSM 850/900/1800MH/1900MHz
Language: English French Italian German Spanish Portuguese
Arabic Greek Turkish Russian
LED size: 2.6 inch,260 thousand color; PX: 240x320px
Ringtone format: mp3, mp4
Music: play mp3 at background.
Video: 3GP,MP4
Camera: high-definition camera, flash light
support to shoot video with sound, the time depends on the storage
Rom: 494KB can extend TF card to 4G
Data transfer: USB data wire/ card-reader/bluetooth(file transmission, voice,stereo)
Standby photo: jpg, gif
Telephone directories: 200 group contacts, caller ringtone, caller group, caller picture
sms & MMS: 50 messages, MMS
shedule power on/off:support auto start/close
Alarm clock: 5 groups, can set from Monday to Sunday at random
Talk time: 220-300m
Standby time: 200-280h
color: black
More information: MP3/MP4/handfree/SMS group sending/voice record/ handwritten + keyboard input/Radio/WAP/ Bluetooth/IP dial/world time/GPRS download/MMS/Memory extended/E-book/currency converter/loud speaker/calendar/calculator

Package Inuding:
1x Cell Phone
1 x Earphones
1 x USB cable
1 x Charger
2 x Batteries

[Ovu poruku je menjao okram_ca dana 18.03.2010. u 01:25 GMT+1]