[ zugicm @ 28.02.2010. 19:08 ] @
Negde sam pronasao informaciju da je bitan promet - koliko je sajt zaradio (imao prometa) u poslednjih godinu dana pa onda se to mnozi sa nekim brojem...

Sustina je da ovde pokusamo da ustanovimo nacin na koji se izracunava cena odredjenog web sajta. Znam da mozda zavisi i od toga ko ga prodaje, pa tako sajt moze biti prodat za 1000e, ali i za 10.000e.
[ godunski @ 28.02.2010. 22:29 ] @
Ja se ponekad poslužim ovim http://www.cubestat.com ...
[ zugicm @ 01.03.2010. 12:34 ] @
Znam za te alatke, ali smatram da su potpuni promasaj.

Obrazlozenje: sajt je prosle godine imao zaradu 5000e , a preko te alatke vrednost sajta je $1344 ??
[ agvozden @ 02.03.2010. 09:53 ] @
To su pokusaji da se statistickim metodama dodje do vrednosti sajta.
Sajt vredi koliko prihoduje, ali prihod moze biti vezan, recimo, i za vestinu onog koji ugovara vrednosti oglasa.

Primer: imate politicku vezu u nekom JP i oni vam placaju stotine hiljada evra. Kada je preuzmem taj sajt on ce zaradjivati 5 evra.

Cena se ipak formira na trzistu i sajt vredi onoliko koliko trziste nudi za njega. Veliki broj sajtova na taj nacin ne bi zadovoljio ni delic onoga koliko je u njega ulozeno. Primer: imam sajt sa 1000 poseta dnevno, uradjen u cms-u, dizajn... Kako je u pitanju sajt lokalnog sadrzaja retko ko mi moze platiti, cak i par stotina evra...

Na ove nacine dolazimo do 'knjizne' vrednosti i 'trzisne' vrednosti...
[ Mister_rap @ 03.03.2010. 15:04 ] @
Citat:

Sajt vredi koliko prihoduje, ali prihod moze biti vezan, recimo, i za vestinu onog koji ugovara vrednosti oglasa.


Veoma diskutabilno... (ima sajtova koji posluju sa gubitkom ili minimalnom zaradom, ali vrede jako mnogo).
Takodje ima sajtova koji direktno ne prihoduju apsolutno nista a vrede jako mnogo itd...
Ima i onih koji prihoduju ne bas extremno ali trzisna vrijednost istih je manja od 1-mjesecnog prihoda (ovo je cest slucaj u adult kategorijama).

Ostali deo poruke je ok...

Na osnovu mog iskustva kljucne stvari za formiranje cijene su:

1. Traffic
2. Kvalitet traffica (Serps, SB, Share, direct...)
3. Content
4. Trenutna zarada sajta

Formule cesto za mjesecna zarada x 12 ili x 8 cesto nemaju veze sa zivotom :)
A o sajtovima poput ovog u drugoj poruci da ne govorimo...
[ web000 @ 05.03.2010. 00:13 ] @
Mene konkretno zanima za koliko mogu prodati sajt koji nezaradjuje vise od 100e mescno ali ima bazu vise od 5000 korisnika sa njihovim pravim imenima,emailom,slikama, gradom,mob.telefonom i jos po nesto (znam da se ta baza veoma lako moze iskoristiti za promociju bilo cega). Negde sam cuo da 1 korisnik vredi 1e, pa me zanima dali bi mogao da prodam sajt za 5000e.
[ w3bl0rd @ 05.03.2010. 06:40 ] @
mislim da je nelegalno prodavat bazu s podacima korisnika, bar u RH jest
[ Mister_rap @ 05.03.2010. 08:18 ] @
@web000

Otvori posebnu temu za pitanja koja imas jer idemo u off-topic.
Tesko je provjeriti validnost tvojih korisnika, vemo lako se dolazi do tih podataka, tako da to nista ne govori.
Mnogo je bitnije koliko imas aktivnih korisnika i kao sto vec rekoh koliko i kakvog traffica.

10K US posjetilaca nikako ne vredi isto kao i 10K posjetilaca iz Indije ili Srbije.
[ web000 @ 05.03.2010. 13:08 ] @
Pa ne prodajem samo podatke vec kompletan sajta koji izmedju ostalog ima u bazu korisnika. Valjda je dovoljno to sto gotovo svako ima profil sliku, broj mob.tel(sto se lako moze proveriti),proveren email i povezan nalog sa facebookom. I naravno da ne nameravam da bazu zloupotrebim, a cisto sumnjam da je lako doci do tih podataka za 5000korisnika a sem doga imam i automatizovani bazu koja lako pomocu filtera pronalazi clanove sa odredjenim kriterujumom. I svakog dana po 70-100 novih clanova. POZDRAV svima!
[ web000 @ 05.03.2010. 16:48 ] @
Osim tih 5000 korisnika koje imam, svako moze pokrenuti svoju kampanju npr. da promovise neki dogadjaj koji napravi na sajtu event,da promovise svoju grupu,svoj websajt i to naravno da precizira publiku koju zeli da vidi reklamu. Znam da je 5000malo za neko tacno poozicionisanje reklame ali to je tek pocetak. Nazalost servis trosi izuzetno mnogo protoka pa sam prinudjen da trazim neko resenje u krajnem slucaju prodaja pa zato pitam dali se tako nesto moze prodati za 5000e na osnovu broja clanova!
[ agvozden @ 05.03.2010. 19:23 ] @
Moze, ako nadjes kupca za tu cifru.

Ako imas dnevnu posetu od najmanje 1000 unikata dnevno onda se i moze govoriti o cifri $2500-$4000.
[ Mister_rap @ 05.03.2010. 19:55 ] @
Ne znam ti tematiku sajta ali sa ovim (u koliko je to sa tendencijom rasta):

Citat:

I svakog dana po 70-100 novih clanova.


Ako ti je sajt za inostrano trziste sigurno ces moci da ubodes tu cifru (pod uslovom da sajt ima legalan sadrzaj).
Pri cemu ja to ne bih prodavao neko trazio neki nacin za monetizaciju.

Inace ako ove registracije dobijas ne neku od aktuelnih fora preko face-a i/ili drugih SN mreza onda nista.
Vrlo lako za mnogo manje para, mozes da kupis neki forum recimo sa "impozantinim" brojem clanova, i nesto sadrzaja.
[ web000 @ 05.03.2010. 21:52 ] @
Rec je o sajtu slicnom myspace-u sa korisnicima koji imaju svoje profile pretezno zbog muzike. Hteo sam samo da znam dali je istina to da jedan clan koji ima profil na mom sajtu i istinite podatke kao na fb kosta 1e. Nazalost sajt je za korisnike sa prostora balkana i dijaspore (uglavnom nemacka,austrija,svajcarska,franc) Korisnici imaju poene pomocu kojih kupuju virtuelne poklone koje daju prijateljima ... Prihvaticu vasu ideju da razvijam sajt i dalje... CPM mreze me nisu prihvatile, a sa CPC zaradjujem vrlo malo pa nemogu da se pokriju troskovi.

Preporucite mi neku cpm mrezu da daju za 1000 prikaza bar 0.3 - 0.5$ jer dnevno imam vise od 100 000 pregleda
[ websurfer @ 18.03.2010. 12:30 ] @
Citat:
web000: i istinite podatke kao na fb


A da li znas koji je procenat neistinitih podataka na fb (a tek na slicnim sajtovima/pokusajima gde postoji prilican broj laznih profila koji u pocetku sluze da docaraju brojnost clanstva jer ljudi se ne zadrzavaju na takvim sajtovima gde je previse pusto)? A i kako da potencijalni kupac sajta slepo veruje u istinitost svih tih podataka? Ili mozda da spamuje svakog od njih i da zove svakog na mob. da proveri?

Citat:
web000: Mene konkretno zanima za koliko mogu prodati sajt koji nezaradjuje vise od 100e mescno


Citat:
web000Nazalost servis trosi izuzetno mnogo protoka pa sam prinudjen da trazim neko resenje u krajnem slucaju prodaja pa zato pitam dali se tako nesto moze prodati za 5000e na osnovu broja clanova!


A da li bi ti kupio jos jedan takav sajt za 5000e?