[ saneldz @ 02.03.2010. 09:42 ] @
Finalna verzija
http://www.opera.com/download/


Opera 10.50 features
Opera 10.50 (with Opera Widgets for Desktop) for Windows changelog (Final)



[Ovu poruku je menjao Milan Gligorijevic dana 02.03.2010. u 19:07 GMT+1]
[ Milan Gligorijevic @ 02.03.2010. 18:09 ] @
Prethodna tema o beta verziji → http://www.elitesecurity.org/t...ETA-Izasla-je-veoma-rana-Opera
[ sasha-SE @ 02.03.2010. 18:33 ] @
Sjajno radi, mnogo je brza ;)
[ gorankx @ 02.03.2010. 18:41 ] @
al su ga pozurili sa finalnom verzijom.
[ StORM48 @ 02.03.2010. 19:59 ] @
Vidi se da su požurili... Na par potpuno različitih mašina su mi meniji (tačnije font) malo zabrljani - kao da su nacrtani nogama .


Pozdrav

[Ovu poruku je menjao Milan Gligorijevic dana 03.03.2010. u 06:29 GMT+1]
[ Stranger2 @ 02.03.2010. 20:06 ] @
Ono sto su poboljsali mi se svidja. Ali ne svidja mi se nikako novi minimalisticki skin. About stranica je takodje fuj. Ovo je prvi put da mi se ne svidja default skin kod opere.

opera:cache komadna mi je odlicna ali moze tu jos mnogo toga da se uradi. Na primer da doaju search polje da na brzinu isfiltriram linkove i tako to.

Find ekstra dobro funkcionise. Definitivno bolje nego sto sam do sada vidja o po browserima. Precice su standardno Ctrl+F ili samo kliknete na taster tacka ili zarez dok kursor nije u nekom teksgtualnom polju.

Search polje takodje odlicno, ne moram da odabirem default search engine vec pokaze sve.

Kada sam je instalirao upgradeom sa opere 10.10 dole u statusbaru su mi se pojavile mnogo malih ikonico sve poduplane i jedva sam ih se resio. Nadam se da ce to popraviti u narednoj verziji.
[ Stranger2 @ 02.03.2010. 20:17 ] @
Evo zasto su se pozurili sa izdavanje finalne verzije: http://www.afterdawn.com/news/archive/21902.cfm

Zato sto ce preko windows updateo ovih dana biti ponudjen izbor korisnicima da se odluce koji ce browser staviti kao default.
[ saneldz @ 02.03.2010. 20:22 ] @
Solidno funkcionise. Svidja se brz start up aplikacije kao i korisnicki interfejs (zapravo ovo nije nista novo :D)
Ali ima cudan address bar tj. losiji nego u FF. FF takoreci "uci" koje stranice cesto otvaram i dovoljno je da ukucam nekoliko pocetnih slova i vec mi ponudi rezultate
sa trazenom stranicom. Kod Opere, slova su nekako sitnija i manje distinktivna tako mi je teze raditi sa njenim address barom.

Srecom, nisam primijetio neke nekompatibilnosti na stranicama, sve fino renderuje.

Moze se instalirati i flash block plugin koji je sasvim kompatibilan sa ovom verzijom :)
http://my.opera.com/Lex1/blog/flashblock-for-opera-9
[ Stranger2 @ 02.03.2010. 21:18 ] @
Citat:
Ali ima cudan address bar tj. losiji nego u FF. FF takoreci "uci" koje stranice cesto otvaram i dovoljno je da ukucam nekoliko pocetnih slova i vec mi ponudi rezultate
sa trazenom stranicom. Kod Opere, slova su nekako sitnija i manje distinktivna tako mi je teze raditi sa njenim address barom.

Sve stranice koje posecujes ostanu zapisane u hisory takodje ostaju i one koje stavis u bookmark. Kada pocens ukucavati onda ti izbacuje te rezultate. Potpuno isto radi i opera. A kod ove najnovij opere su cak dodali odvojeni prikaz da vidis koje stranice su iz historija a koje iz bookmrka.
Ima tu jos dodataka. Na primer takodje ti je ponudjeno i search opcija u tom istom prozorcicu. Imaju ti i dva mala tastera koaj mozda nisi ni video "search history" i search bookmarks" kada kliknes na njih otvor ti se tabela sa linkovima preko cele stranice. A iznad se pojavi polje uunutar kojeg ukucavas rec koju trazis. To firefox jos uvek nema.
[ saneldz @ 02.03.2010. 21:38 ] @
U FF search history se pojavljuje u obliku: naslov (title) stranice pa ispod adresa (url) i sami tekst tj. naslov ima veci font i dosta je citljivije;
dok je kod Opere obrnuto: prvo dodje url pa ispod title a slova su sitna te se title slabije uocava.

No, vjerovatno je dosta vazna i navika, ipak dugo koristim FF kao default browser.
[ b2b @ 03.03.2010. 10:15 ] @
Nadogradio sam je na v. 10.10 (koja je odlična), ali , ima
problema sa fontovima, pobrisala je widgetse, dalje ne bih
nabrajao i eksperimentisao. Vraćam se na v. 10.10
pa kad to dobro naprave instaliram.
Požurili su.
[ dusan2309 @ 03.03.2010. 21:58 ] @
Imam verziju 10.10.
Kada idem na opciju Help/Check for updates dobijam poruku da koristim zadnju verziju Opere, tj. nemam opciju da je nadogradim.
Da li se jos nekom ovo desavalo?
[ Stranger2 @ 04.03.2010. 01:13 ] @
I kod mene. Ali to je verovatno zato što 10.50 nezvanicno smatraju beta verzijom. To nije do programa. Oni odlucuju koja verzija ce ponuditi putem tog updatea.

Citat:
Na par potpuno različitih mašina su mi meniji (tačnije font) malo zabrljani - kao da su nacrtani nogama

I kod mene su malko pobrljana ta slova ali samo naslovi kod glavnog menija. Sva ostala slova unutar menija su u redu.

Osim ovoga moram reci da za ovih prvih par dana stvarno nisam naisao ni na jedan bug.
[ markomix @ 04.03.2010. 08:22 ] @
Ja mislim da je to zbog toga sto su je tek izbacili. Verovatno ce uskoro moci i tako da se zatrazi azuriranje. Ali ti je u svakom slucaju azuriras na isti nacin, tj i na taj nacin je skidas pa pokreces ceo instalacioni proces.
[ BBS @ 04.03.2010. 12:09 ] @
Nisam siguran da li je bug ali mi se čini da je search box preširok
[ nemanja065 @ 04.03.2010. 12:27 ] @
ma ko fol proglasena najbrzim preglednikom, a meni bas nesto sporo ucitava stranice, google chrome je brzi 5x
[ w3bl0rd @ 04.03.2010. 12:43 ] @
ali je još uvjek puno brža i od FF-a i od IE-a, a oni ciljaju nešt na javascript, vele da im je javascript brži od chromea(moguće), ali rendanje ipak nije
[ Stranger2 @ 04.03.2010. 13:02 ] @
Inace me ti podaci o brzini ne interresuju medjutim kod ove verzije primecujem da na primer facebook i youtube rade primetno tecnije. Recimo promena velicine video prozora na youtubeu je potpuno trenutna.
(i pojavili su se zaobljeni rubovi na stranicama YouTube-u)

Na starom kompjuteru ne primetim neku razliku ali na novom (Core2 Quad)) imam utisak da je kompletna opera 20% brza od prethodne.

Smooth scrolling daleko bolje radi. Skrolovanje je vidno tecnije nego u firefoxu i sa ukljucenim i iskljucenim smooth scrolingom. Ranije mi se nije svidjalo kako radi smoth scroling ali sada je ok na novom kompu. Na starom kompjuteru koji je dosta sporiji smooth scrolling ipak ne pomaze. To je ipak opcija za brze procesore.
[ nemanja065 @ 04.03.2010. 13:06 ] @
mozda ona jeste brza u odnosu na FF, ali u odnosu na Chrome definitivno nije. Imam instalirana sva 3 browsera probao sam sve, i navise mi odgovara Chrome. Desava mi se ba kod Opere CPU zakucava cesto na 100%, kad ucitava stranicu dok se pojavi treba 5 sekundi pa tek onda ucitavanje koje traje 3x duze nego kod chrome-a. Ja ne vidim sta ljudi vidi kao prednost kod opere, bas me znima
[ w3bl0rd @ 04.03.2010. 13:09 ] @
Opera je kompletan browser koji radi extra stabilno, ima ugrađen irc client,torrent i još puno drugih korisnih stvarčica...
Ja isto koristim chrome, ali smatram da je Opera možda i najkvalitetniji browser, chrome na drugom mjestu IE8 na trećem, a firefox najgori (IE7 i IE6 su lošiji :D )
[ gorankx @ 04.03.2010. 14:25 ] @
Slazem se, opera ima integrisno sve sto treba i netreba, ja bih jedino IE stavio na zadnje mesto koje i zazsluzuje.

Vi koji imate Vistu ili W7, probajte ovaj skin ili ti po naski "Izgled - presvalaka"
http://my.opera.com/Z1-AV69/blog/index.dml/tag/Z1-Glass

Ako idete iz Opere ( izgled - nadji jos presvlaka ) onda 3 po redu tj - Z1 Glass, prilicno cool stvar.
[ oclone89 @ 04.03.2010. 17:54 ] @
Preuzeo sam ovu poslednju verziju i stvarno sam zadovoljan. Dopadaju mi se promene u izgledu, a dostupan je i stari skin za one koji su navikli na predhodnu verziju. Potpuno je prilagođena Windows 7-ici. Fenomenalno. :D
[ zenith @ 04.03.2010. 20:07 ] @
Fino radio Opera na kucnom racunaru...medjutim, imao sam problem sa svim browserima osim sa IE-om na poslu. Koristimo proxy sa autentifikacijom, i svaki put kad palim browser i pokusam da odem na neku stranu, svi osim IE-a traze da po 5-6 puta kucam user/pass i tako za svaku stranicu. Jel neko probao to sa novom Operom?
[ R A V E N @ 04.03.2010. 20:09 ] @
Citat:
nemanja065: Ja ne vidim sta ljudi vidi kao prednost kod opere, bas me znima


Integriran mail i news klijenat u najmanju ruku i da ne počinjem sada... nekad ću otvoriti ozbiljnu temu za promociju Opere na Advocacyu.
[ Milos911 @ 04.03.2010. 21:35 ] @
Citat:
R A V E N: Integriran mail i news klijenat u najmanju ruku i da ne počinjem sada... nekad ću otvoriti ozbiljnu temu za promociju Opere na Advocacyu.
I neces postici nista jer ce svi koji koriste mozillu krenuti sa pljuvacinom. Vec svi znaju da ie ne valja, trebace im par godina da to zakljuce i za mozillu. Mislim ne da ne valja, nego da ima mnogo boljih browsera od nje. Nazalost do tada ce chrome postati nova mozilla... Enivej da ne bude offtopic: Koristim operu 10.10 build 1893, radi mnogo brze od prethodne verzije, sammo mi se ne svidja sto se jos uvek ne snalazi sa velikim cache-om...
[ darkonsm @ 04.03.2010. 22:45 ] @
Citat:
Milos911: I neces postici nista jer ce svi koji koriste mozillu krenuti sa pljuvacinom. Vec svi znaju da ie ne valja, trebace im par godina da to zakljuce i za mozillu. Mislim ne da ne valja, nego da ima mnogo boljih browsera od nje. Nazalost do tada ce chrome postati nova mozilla... Enivej da ne bude offtopic: Koristim operu 10.10 build 1893, radi mnogo brze od prethodne verzije, sammo mi se ne svidja sto se jos uvek ne snalazi sa velikim cache-om...

Jos uvek nazalost 60 i kusur % koristi IE koji je i gori od firefoxa i to cak vazi IE8 koji niti ima toliko dodataka niti bezbednost mozilie cak je u testovima sporiji jedino je bagovitiji firefox (ne kod svih kod nekih lepo radi)
Ovo sa odabirom je melem na ranu mada ce biti korisceno samo u eu a i pola ce odabrati IE.
[ R A V E N @ 05.03.2010. 01:46 ] @
Neko gore reče da su požurili sa izdavanjem ove Opere. Pa možda i jesu, ali valjda ih je tržišna utrka potjerala. Evo već sam primjetio da spell checker prijavljuje neke ispravno napisane riječi.
[ R A V E N @ 05.03.2010. 05:11 ] @
Primjetio sam tri iritantne stvari za koje vjerujem da su greške koju su se potkrale, a ne features. Ali opet, djeluju prekrupno da se potkradu:

- Kad se otvori padajući izbornik za search engines u gornjem desnom uglu, i nakon što se izabere odgovarajuća pretraga, izbornik se ne zatvori. Mora se kliknuti negdje drugo da se zatvori.

- Isto važi i za odabir Fit to width u donjem desnom uglu.

- Svi progress barovi u programu imaju tamnoplavu podlogu koja ide ispod informacije o već obavljenom dijelu aktivnosti - skoro potpuno nečitljivo.

Isto, maleni dio slova u dijalogu pri instalaciji Opere je zamrljan, ali ovo je minorno.

I zašto nema Geolocationa?

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 05.03.2010. u 17:44 GMT+1]
[ ivan_l @ 05.03.2010. 11:17 ] @
Neke nove opcije mi se sviđaju, kao npr. nove funkcionalnosti u okviru address i search bar-a, ali mi se definitivno ne sviđa novi default skin, a stvar koja me posebno iritira je što u win 7 kada kliknem na Opera ikonu u taskbaru, on mi umesto da mi minimizuje/maximizuje aplikaciju nudi listu otvorenih tabova. Da li neko zna kako ovo da ugasim? Pretračao sam na brzinu kroz opcije ali nisam našao kako ovo da rešim.
[ gorankx @ 05.03.2010. 12:15 ] @
to moze da se podesi u opera config fajlu ali ne znam gde, meni ta funkcija nesmeta.
[ bachi @ 05.03.2010. 12:29 ] @
Isključi se tu Use Windows 7 Taskbar Thumbnails.

Dakle, kuca se u address bar-u: opera:config

I nađe se ono gore (kucaš u searchu) i isključiš i stisneš Save.

Restartuješ Operu i probaj da li je to to.
[ Vukan Karadžić @ 05.03.2010. 14:00 ] @
Kod 10.50 mi se ne svidja: desni klik na sliku ne daje ime fajla. Pre je bilo tako ...
[ bachi @ 05.03.2010. 14:22 ] @
Da, nego se mora otići na properties. Ovo i meni smeta.
[ Fedya @ 05.03.2010. 16:05 ] @
Lifehacker je testirao brzinu, izgleda da odvaljuje cak i Chrome sto se brzine tice

http://lifehacker.com/5483544/...l-for-windows-brings-the-speed
[ Lesli Eldridz @ 05.03.2010. 16:23 ] @
Meni pravi "problem" sa thumbnails-ima za tabove. Problem je u tome sto je kod mene monitor podesen na "horizontal span" , nVidia je kartica, znaci desktop se razvlaci na monitor i TV izlaz, zato sto tako na TV moze da se gleda film dok se na monitoru radi nesto drugo. E sad, kad se zadrzi mis iznad taba da prikaze thumbnail, sve je Ok dok se ne dodje do recimo cetvrtog ili petog taba, znaci negde do sredine ekrana monitora. Kad se predje na sledeci tab, recimo sesti, Opera pocne da thumbnail za tab prikazuje na TV-u, i onda od tad sve thumbnail - ove prikazuje na TV, i one koje je ranije prikazivala tu gde treba, znaci za tab 1, 2, 3 itd. Kad se napravi novi tab, onda opet prikazuje thumbnail gde treba za prvih 5,6 i onda opet pocne isto itd. Ne da je ovo neki problem, koga je briga u principu, ja to retko i koristim, ali da li postoji neki nacin da se ovo resi podesavanjima? U opera:config ne vidim da ima neka opcija za to gde se prikazuje thumbnail.

U ranijim verzijama nije bilo ovog "baga".
[ R A V E N @ 05.03.2010. 16:44 ] @
Je li je možda koristiš na Linuxu? Samo je za Windows izašla službena verzija.

Još jedna stvar: kad učitava video ili audio, nema indikatora koji pokazuje dokle je došlo učitavanje. I indikator mi se ne dopada, jer je okrugao; meni je mnogo praktičnij pravougaonik.
[ Lesli Eldridz @ 05.03.2010. 16:47 ] @
Ne, na Windows XP. Ma nije to ni vazno, nego samo da prijavim da ima taj "bag" koji verovatno nikome ne smeta, i verovatno se javlja samo na specificnoj kombinaciji displeja. Ostalo je sve OK, vidi se da je osetno brza i prolazi na svim acid testovima. Cini mi se (ili je to bilo samo kod mene) da verzija 10.x nije isla do 100% na acid 3 testu.
[ Kosta ******um Rex Persia @ 05.03.2010. 16:47 ] @
Ja nisam baš u potpunosti zadovoljan novom Operom 10.50.Veoma je tačno da je daleko brža i da su neke stvari bolje urađene nego u verziji 10.10,ali nekako stičem utisak nedovršenosti....plus mi zezaju fontovi na facebooku pa umesto smajlija ponekada imam kuke i kvake....

[ ivan_l @ 05.03.2010. 17:30 ] @
Citat:
bachi: Isključi se tu Use Windows 7 Taskbar Thumbnails.

Dakle, kuca se u address bar-u: opera:config

I nađe se ono gore (kucaš u searchu) i isključiš i stisneš Save.

Restartuješ Operu i probaj da li je to to.



Hvala na informaciji, uspeo sam da podsim... Nisam ni znao za tu opciju opera:config, ali svaki dan saznam neku novu korisnu opciju u Operi i sve sam uvereniji da ne da je najbolji browser, nego je stvarno jedan od najboljih komada software-a koje sam koristio i jedan od retkih programa koje stvarno volim...
[ njekica @ 05.03.2010. 19:35 ] @
Mislim da je ovo najaljkavije uradjena finalna verzija do sada (koristim Operu kao default preko 10 godina). Posebno mi smetaju elementi novog izgleda, npr. dugmici za zatvaranje tabova na ivici prozora kojih vise nema. Sve u svemu, pozurio sam sa upgrade-om i pokajao se. Sad cekam ispravke bagova....
[ Brucelee @ 05.03.2010. 20:09 ] @
Ja je sad instalirao kao "separate" jer sam prethodnu imao .10 i haos mi je napravila tj. sve sifre pogubila sto nije bio raniji slucaj sa instalacijama istih.
[ Stranger2 @ 05.03.2010. 21:12 ] @
Citat:
Još jedna stvar: kad učitava video ili audio, nema indikatora koji pokazuje dokle je došlo učitavanje. I indikator mi se ne dopada, jer je okrugao; meni je mnogo praktičnij pravougaonik.


Na koji video mislis? Ako mislis na HTML5 video daj link ako imas bas da proverim.

Citat:
Kod 10.50 mi se ne svidja: desni klik na sliku ne daje ime fajla. Pre je bilo tako ...

Nisam ni zano za ovo. Gde je to pisalo?

Citat:
dugmici za zatvaranje tabova na ivici prozora kojih vise nema.

Pa ovo je izbaceno jos u verziji 10.0 koliko se ja secam. A na samim jeziccima i dalje imas mali xza zatvaranje.

p.s.
Precica CTRL+W je za zatvaranje tabova u svim browserima. Ja isam u logitech drajverima za mis nastimao da mi pritisak na tockic misa znaci "Ctrl+W" i super je. Misli mda ne morate imati logitech mis da bi ovaj softver radio kod vas.
[ Lesli Eldridz @ 05.03.2010. 22:35 ] @
Citat:
Stranger2: Pa ovo je izbaceno jos u verziji 10.0 koliko se ja secam. A na samim jeziccima i dalje imas mali x za zatvaranje.
Moglo je da se vrati rucno, a i sad moze da se skine dugme sa tabova, pa da se ubaci dugme "close tab" u toolbar, ko je na to navikao kao na primer ja.
[ gorankx @ 05.03.2010. 22:58 ] @
pa samo pritisnete tockic misa na tab koji hocete da zatvorite, valjda imate tockic na misu ?
[ Lesli Eldridz @ 06.03.2010. 01:17 ] @
Nije stvar u tome, ima vise nacina za zatvaranje taba, nego se ljudi naviknu na jedan nacin i onda im je potrebno vreme da se naviknu na drugi. Ko godinama radi sa istim programom navikne na jedan interfejs, ako nije drasticno menjan, i onda ne gleda gde je neko dugme pa da tu pokrece kursor, nego ruka sama pokrece misa do tog i tog dela ekrana. I meni je smetalo sto sto vise nema dugmeta za zatvaranje taba skroz gore desno i vise ne moze da se vrati, pa sam stavio dugme "close tab" na toolbar na skoro istu poziciju tj skroz na desni kraj toolbar - a i resio problem.
[ Vukan Karadžić @ 06.03.2010. 11:55 ] @
Citat:
Stranger2: Nisam ni zano za ovo. Gde je to pisalo?


U meniju koji se pojavi na desni klik. Samo ime slike, ne ceo URL.
[ njekica @ 06.03.2010. 12:50 ] @
I ja sam problem sa zatvaranjem tabova "resio" sa dugmetom "close" u toolbaru, ali...
[ Dr Hogar @ 06.03.2010. 13:54 ] @
Dugo godina koristim FF, ali sada definitivno prelazim na Operu. Svidja mi se integrisani "mail klient", a "mouse gestures" su me potpuno kupili.
Zatvaranje tabova je prilicno lagano u Operi pomocu "mouse gestures" i covjek se vrlo brzo navikne. Drzeci desni klik napravi se lagani pokret misa dole i desno. Vrlo elegantno resenje tvoraca Opere i hvala im ;)
[ Stranger2 @ 06.03.2010. 15:13 ] @
Citat:
Primjetio sam tri iritantne stvari za koje vjerujem da su greške koju su se potkrale, a ne features. Ali opet, djeluju prekrupno da se potkradu:

- Kad se otvori padajući izbornik za search engines u gornjem desnom uglu, i nakon što se izabere odgovarajuća pretraga, izbornik se ne zatvori. Mora se kliknuti negdje drugo da se zatvori.

- Isto važi i za odabir Fit to width u donjem desnom uglu.

- Svi progress barovi u programu imaju tamnoplavu podlogu koja ide ispod informacije o već obavljenom dijelu aktivnosti - skoro potpuno nečitljivo.

Na znam da li sam bas sve razumeo. Ali kod mene nema ovih problema. Pokusaj ponovo downloadovati Operu sa njihovog sajta pa ponovo instaliraj. Moguce je da nismo svi skinuli isti build iako se zove verzija 10.50 ne mora znaciti da je kod svih isti build. A i "build" je treci broj kod verzije a mozda je razlika u cetvrom koji se ne vidi.

kod mene pise build: 3296 ali i ako isto to pise kod tebe mozda opet nije identicna verzija. Najbolje da skines opet.
[ R A V E N @ 07.03.2010. 03:26 ] @
I kod mene je isti build i to instaliran "na svježe", bez upgradea. Mislim da nemaju četvrti broj kod verzija.

To prvo što sam naveo mi se dešava samo ako je Search polje prazno.

Što se tiče ovoga trećeg, evo slike:



Citat:
Stranger2: Na koji video mislis? Ako mislis na HTML5 video daj link ako imas bas da proverim.


Gore sam se neprecizno izrazio. Ništa ne pokazuje koliko se stiglo u primanju sadržaja, a pored toga i onaj handler pomoću kojeg idemo naprijed-nazad u sadržaju je okrugao (što važi i za zvučni handler).

Evo ovdje http://en.wikipedia.org/wiki/Kesha

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 07.03.2010. u 05:19 GMT+1]
[ paradoxxx @ 07.03.2010. 10:42 ] @
Instalirao sam 10.50 kao upgrade i za sada mogu da kazem samo jedno, Firefox izvini, ali Opera je od danas moj jedini internet pregledac, izuzetno brza, estetski doterana, nikakvih problema za sada primetio nisam, iako sam odugovlacio sa instalacijom iste, procitavsi o problemima koje su imali pojedinci na ovom forumu sa fontovima. So far so good :-)
[ Motoe770 @ 07.03.2010. 11:10 ] @
Citat:
paradoxxx: Instalirao sam 10.50 kao upgrade i za sada mogu da kazem samo jedno, Firefox izvini, ali Opera je od danas moj jedini internet pregledac, izuzetno brza, estetski doterana, nikakvih problema za sada primetio nisam, iako sam odugovlacio sa instalacijom iste, procitavsi o problemima koje su imali pojedinci na ovom forumu sa fontovima. So far so good :-)


u potpunosti se slazem,dodao bih jos samo da je konacno stigao pregledac koji je fino integrisan u win7.Mane ili bug-ovi koje sam naleteo su fontovi (izrazito mi smetaju na youtube-u kad pokaze posle kraja video klipa related) i kad dugacak sajt skrolujem na dole pomocu dugmeta za scrol na lap topu,ponekad slika bljesne (u nedostatku boljeg izraza)......Ono sto me je odusevilo je opera link koji sinhronizuje bookmarks,pa vise necu imati problema ako padne sistem da razmisljam kad sam ih zadnji put export-ovao
[ Milan Gligorijevic @ 07.03.2010. 11:13 ] @
Kakav to problem sa fontovima imate? Okačite da vidimo i mi ostali
[ bachi @ 07.03.2010. 11:27 ] @
Da, screenshot bi dobro došao. Inače, koristite Operin default skin ili skinove koji su updatovani da rade na 9.50, pošto oni koji nisu znaju da zabrljaju Operu skroz, pa bude puna kozmetičkih bagova.
[ gorankx @ 07.03.2010. 11:37 ] @
Ima opera jos dosta stvari da sredi, na primer rad sa flas-om i dalje nisu sredili, kada se skroluje u farmvilu, radi obrnuto jedino u full screen radi kako treba.
[ Motoe770 @ 07.03.2010. 11:45 ] @
ja se izvinjavam,sad vidim da mi je neko (verovatno brat) instalirao neki skin u koji izgleda ima manjih problema sa fontovima,inace skin je Z1-Glass koji dodatno ulepsava Operu..
inace ovo je problem sa tim skiniom, jel mozda moze nekako da se promeni font,jer mi se stvarno svidja skin i ne bih da ga menjam???



ovako izgleda taj skin


i sad sam naleteo na jos jedan mali problem

ne mogu da nadjem to sto avast trazi da iskljucim
[ Stranger2 @ 07.03.2010. 12:45 ] @
Citat:
ne mogu da nadjem to sto avast trazi da iskljucim

Nije neophodno da nesto iskljucis. Mejl ti sada ide preko sigurnijeg protokola. A avast predlaze da to iskljucis i sigurnost prepustis njemu. ...nista opasno.

u opcijama imas Advanced > Security > Security protocols .... pa tu mozes cackati po tim sigurnosnim protokolima ako vec zeliz. Ali ja ti preporucujem da ostavis sve kako jeste.

Citat:
nace ovo je problem sa tim skiniom, jel mozda moze nekako da se promeni font,jer mi se stvarno svidja skin i ne bih da ga menjam???

ukucaj

about:config pa trazi...

Ali svejedno ne verujem da skin i operini fontovi imaju ikakve veze sa flashom. Flash plugin takodje ima svoje opcije i verzije sa bugovima ne skodi osveziti ga uvek kada ti je nesto sumnjivo.

Citat:
To prvo što sam naveo mi se dešava samo ako je Search polje prazno.

Što se tiče ovoga trećeg, evo slike:

Ne znam kod mene nije ni nalik tome?!?! Da li ti je skin na "Opera Standard".

Citat:
Gore sam se neprecizno izrazio. Ništa ne pokazuje koliko se stiglo u primanju sadržaja, a pored toga i onaj handler pomoću kojeg idemo naprijed-nazad u sadržaju je okrugao (što važi i za zvučni handler).

Evo ovdje http://en.wikipedia.org/wiki/Kesha

Ko ce znati. Ovo je inace totalno nestandardno resenje za zvuk i video. Kod mene pokazuje koliko je ucitano. Ali ne pokazje mogucnost da ubrzam.... to moze zavisiti i od samih streamova. Imas i audio i video fajlova koje je nemoguce premotavati, na internetu pogotovo.
[ stil @ 07.03.2010. 13:01 ] @
Ja sam navikao na Personal Bar koji u 10.10 radi lepo. Da li postoji mogućnost da se instalira 10.50 a da se zadrži izgled prethodne verzije ?
[ Stranger2 @ 07.03.2010. 13:49 ] @
Pa imas i dalje Personal Bar. U prozoru Apperance... na kartici Toolbars mozes ukljuciti i iskljuciti koji toolbar hoces.
[ Lesli Eldridz @ 07.03.2010. 15:46 ] @
Kod mene se takodje desavaju neke cudne stvari sa kukijima. Primer, kad odem na glavnu stranu ES- a http://www.elitesecurity.org/ pa skrolujem dole i kliknem na link za MadZone da se otvori u istom tabu ili u novom svejedno, onda mi daje narandzastu stranu kao da nisam ulogovan i trazi da se ulogujem. Ali ako otvorim prazan tab pa idem odmah (sa "paste and go" ili kako god) na http://www.elitemadzone.org/f2-MadZone ili http://www.elitemadzone.org/f265-Svakodnevnica onda mi stranu otvori normalno, i normalno sam ulogovan. Da li se jos nekome ovo desava i kako vama stoje podesavanja za kukije? Da li "accept cookies" ili "accept cookies only from the site I visit" ?

U stvari, sad vidim da se ovo desava samo za mad zone i podforume tamo, i to kad se prvi put otvoi tab sa stranom. Ako se zatvori strana pa se proba opet otvori se kao da sam logovan. Cudno.

Takodje, ono na sistemima sa dual monitorima, nije da samo thumbnail za tab prikazuje na drugoim monitoru, nego i neke dijaloge. Vidim na opera forumu da imanekoliko tema o tome i da je to problem koji se javlja i kod drugih, znaci da definitivno postoji. Verovatno to opera nesto brlja oko "screen width" i "desktop width" na dual monitor sistemima koji "rastezu" desktop, ko zna. Verovatno ce ispraviti i to u sledecoj izmeni.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 07.03.2010. u 16:57 GMT+1]
[ Lesli Eldridz @ 07.03.2010. 16:00 ] @
A nekad ni to ne pomaze, ovo oko madzone, nego recimo mora da se otvori u novom tabu sa ctrl+shift+klik nelogovana strana, a onda kad se klikne tockicem, ili pomovu menija koji se dobija desnim klikom otvori se novi tab sa logovanom stranom. I to je neki bag, definitivno.
[ Milos911 @ 07.03.2010. 17:19 ] @
Ni meni nesto nece da sacuva kukuje kad se prijavljujem na facebook... Pre sam stavljao neku blokadu kukija, sad sam je obrisao. Znaci mora da je neki problem sa operom...
[ bobiska @ 07.03.2010. 18:26 ] @
O tome koliko je ovo "final", najviše govori ova sličica, to je od večeras, a i dalje vozim v.10.10 To se nikada ranije nije dešavalo sa final verzijama.

[ Lesli Eldridz @ 07.03.2010. 21:41 ] @
Izgleda da je fora bila samo da se Opera skroz prilagodi visti i sedmici pa su pozurili. Ono, posto sedmica ne daje da program pise po disku bilo gde nego samo u za to namenjene foldere, tj trebalo bi da pise samo u Korisnicko_Ime\Local Settings\Application Data folder, fokusirali su se na taj deo pa u zurbi nisu udarili glanc, jer nije da su sve ovo bagovi, nego su samo sitne nesavrsenosti. Ali je ipak ova verzija brza i bolja od prethodne, a ove nesavrsenosti u principu nisu toliko ni vazne, vise su iz kategorije "dlaka u jajetu". Mislim to po meni.
[ R A V E N @ 07.03.2010. 22:42 ] @
bobiska, idi na opera:config i resetuj sve opcije vezane za auto-update, pa restartaj. Možda će onda da proradi. Usput, tu ima i neka opcija za skidanje razvojnih verzija, ali barem kod mene nikada nije radila (nemojte je izabrati ako su vam važni podaci u Operi).
[ stormman @ 08.03.2010. 07:28 ] @
Imam jedan veliki problem sa Operom 10.5. Naime kad koristim internet preko proxy-ja opera se zakucava neverovatno, dok bez korišćenja proxy-ja radi sjajno. Kada otvorim neku stranicu i pokušam da uđem u bilo koji njen deo pojavi se plavi kružić koji se vrti po 2-3 minuta dok ne otvori stranicu. Prvo sam pomislio da me zeza net ali sa FF radi sve normalno. Ovo se ne dešava kada isključim proxy.
[ bachi @ 08.03.2010. 08:03 ] @
U podešavanjima za proxy, uključi Enable HTTP 1.1 for proxy, restartuj Operu, pa probaj ponovo.
[ bobiska @ 08.03.2010. 08:37 ] @
Citat:
R A V E N: bobiska, idi na opera:config i resetuj sve opcije vezane za auto-update, pa restartaj. Možda će onda da proradi. Usput, tu ima i neka opcija za skidanje razvojnih verzija, ali barem kod mene nikada nije radila (nemojte je izabrati ako su vam važni podaci u Operi).


Probao prvo to, ali ne, ne...
[ stormman @ 08.03.2010. 09:15 ] @
Citat:
bachi: U podešavanjima za proxy, uključi Enable HTTP 1.1 for proxy, restartuj Operu, pa probaj ponovo.


Thnx. Funkcioniše :)
[ darkonsm @ 08.03.2010. 17:26 ] @
Evo probao sam operu i odusevljen sam .
Vec duze vreme trazim zamenu za firefox nazalost googlu hrome nece da radi dobro kod mene ali zato opera savrseno .
Dosta je drugacija treba mi vremena da sa naviknem ali uglavnom sam nasao sve funkcije koje mi trebaju .
Google hrome je vec leteo sa kompjutera a za koji dan opera ce izgleda postati moj defaliti browers .
Zamerka je samo da adobe flas ima par bagova ali nista posebno sto me kaci.
[ bachi @ 08.03.2010. 17:45 ] @
Koje bagove? Ako koristiš onaj Glass skin, onda ima, to je do Opere, pa dok ne reše. Koristi default skin.
[ Suns @ 08.03.2010. 18:01 ] @
Kako da vratim ono novo crvno dugme sa znakom Opere u gornjem levom uglu sto je stajalo, nesto sam prckao i zeznuo i sada mi ga nema i umesto toga mi je preko cele strane Main meni koji ne mogu da iskljucim jer ne postoji opcija za to u Toolbar opcijama.!*
[ Lesli Eldridz @ 08.03.2010. 18:13 ] @
Imas u meniju File -> Show Menu bar
[ gorankx @ 08.03.2010. 18:16 ] @
evo zadnji izdanje 3298
[url=http://snapshot.opera.com/windows/Opera_1050_3298_in.exe][/url]
[ darkonsm @ 08.03.2010. 18:36 ] @
Citat:
bachi: Koje bagove? Ako koristiš onaj Glass skin, onda ima, to je do Opere, pa dok ne reše. Koristi default skin.

hvala
[ HelloCode @ 08.03.2010. 18:48 ] @
Ova opera je stvarno extra, opera je po meni najbrzi browser, a mozillu sam koristio pre jer nisam znao kakva je opera.
[ bachi @ 08.03.2010. 20:58 ] @
Uh, kako mi je toplo oko srca kada Firefoxovac pređe na Operu, niste ni svesni. :)

Dobro nam došao.
[ Suns @ 08.03.2010. 21:48 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Imas u meniju File -> Show Menu bar


Prevrnuo sm celu operu nebi li našao tu opciju

Hvala ti!
[ HelloCode @ 08.03.2010. 22:15 ] @
Citat:
bachi: Uh, kako mi je toplo oko srca kada Firefoxovac pređe na Operu, niste ni svesni. :)

Dobro nam došao.

U pocetku je nisam voleo, ali posle 3 sata koriscenja ne odvajam se od opere :) i imao sam malih problema sa designom, ali sam na kraju i to sredio.. jedina je mana sto ne indexira tj. "ne pamti" zadnje posete.. npr u url baru kucam neku pesmu koju sam gledao na youtube i on je ne nadje ne znam zasto.. koristim veziju 10.10
[ calexx @ 08.03.2010. 22:22 ] @
Mnogo ste uporni, na kraju ću po ko zna koji put da probam Operu ... ali ne obećavam da ću da postanem prebeg. ;)
[ Stranger2 @ 09.03.2010. 01:18 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Imas u meniju File -> Show Menu bar


Prevrnuo sm celu operu nebi li našao tu opciju


Niej do toga. Ti si izbacio taj taster sa toolbara. Samo klinki desnim tasterom na taj toolbar gde je bio taster i izaberi "reset Toolbar to its default. A ako hoces sam da biras tastere na toolbaru onda izaberi Apperance pa onda Buttons.
[ R A V E N @ 09.03.2010. 07:12 ] @
Citat:
U podešavanjima za proxy, uključi Enable HTTP 1.1 for proxy, restartuj Operu, pa probaj ponovo.


To nisam znao. Bio sam se pomirio s tim da kad koristim proxy, brzina učitavanja jednostavno mora biti veoma spora, jer se stranicama pristupa indirektno.
[ bachi @ 09.03.2010. 07:58 ] @
Citat:
StefanCsm: U pocetku je nisam voleo, ali posle 3 sata koriscenja ne odvajam se od opere :) i imao sam malih problema sa designom, ali sam na kraju i to sredio.. jedina je mana sto ne indexira tj. "ne pamti" zadnje posete.. npr u url baru kucam neku pesmu koju sam gledao na youtube i on je ne nadje ne znam zasto.. koristim veziju 10.10



CTRL+F12 da uđeš u preferences, zatim Advanced, zatim na History, pod Addresses stavi željeni broj, a dole ispod štikliraj Remember content of visited pages.

Citat:
R A V E N: To nisam znao. Bio sam se pomirio s tim da kad koristim proxy, brzina učitavanja jednostavno mora biti veoma spora, jer se stranicama pristupa indirektno.

Logika kod proxyja jeste da zapravo ubrza saobraćaj, jer se sve kešira na lokalnom serveru. Ali, u prethodnim verzijama je i bez one uključene Enable HTTP 1.1 for proxy server lepo radio proxy, u 10.50 mora da se štiklira ta opcija. :(
[ Brodoplovac @ 09.03.2010. 14:17 ] @
Opera utrostručila popularnost
Prvi rezultati koji se odnose na primenu Ballot ekrana koji korisnicima nudi mogućnost da instaliraju neki drugi pretraživač, doneli su zadovoljstvo za kompaniju Opera. Naime, ova norveška kompanija koja proizvodi open source internet pretraživač koji je alternativa Microsoft Internet Explorer-u navodi da je broj preuzimanja njihovog pretraživača utrostručen u većini evropskih zemalja. Ovo će svakako pozitivno uticati na udeo na tržištu Opera pretraživača koja ima najmanji udeo od glavnih internet pretraživača (IE, Firefox, Chrome, Safari i Opera). Opera ima ugovor sa kompanijom Google prema kojem je on podrazumevani engine za pretragu ovog pretraživača.
09.03.2010. u 15h @ dailytech.com >

Preuzeto sa www.itsvet.com
[ gorankx @ 09.03.2010. 14:59 ] @
Opera nije Open Source.
[ bachi @ 09.03.2010. 18:52 ] @
Citat:
gorankx: Opera nije Open Source.
Da, pa?
[ gorankx @ 09.03.2010. 19:02 ] @
Nista, samo kazem da nebude zabune.
Imas problem s tim ?
[ R A V E N @ 09.03.2010. 19:18 ] @
Opera nije opensource, a vjerovatno jedan od razloga je što bi konkurencija prigrabila mnoga programerska rješenja koja omogućavaju Operi da radi tako dobro.

Citat:
bachi: Logika kod proxyja jeste da zapravo ubrza saobraćaj, jer se sve kešira na lokalnom serveru. Ali, u prethodnim verzijama je i bez one uključene Enable HTTP 1.1 for proxy server lepo radio proxy, u 10.50 mora da se štiklira ta opcija. :(


Kako sam ja shvatao smisao proxya, to je samo još jedan tip Internet-veze, koji počesto služi i za sakrivanje identiteta i za zaobilaženje blokada raznih stranica. Npr. kad sam koristio OperaTor sa osnovnim postavkama, brzine su također bile veoma slabe.

Da li je neko opazio slijedeću grešku: počnete da unosite neki tekst u Operu bilo gdje gdje se to obično radi (npr. u polje za e-mail adresu) i početni dio teksta je jednostavno nestao, odnosno kao da nikada ga niste ni utipkali?
[ R A V E N @ 09.03.2010. 20:08 ] @
Evo jedan test: otvorite ovo http://upload.wikimedia.org/wi...ians_and_Teutons_invasions.svg i izaberite Fit to Width. Kod mene to uopšte nema efekta.
[ gorankx @ 09.03.2010. 20:12 ] @
i kod mene brljavi

[Ovu poruku je menjao gorankx dana 09.03.2010. u 21:23 GMT+1]
[ R A V E N @ 09.03.2010. 20:51 ] @
Datoteka prolazi test ispravnosti uz četiri upozorenja.
[ bachi @ 09.03.2010. 21:04 ] @
Citat:
gorankx: Nista, samo kazem da nebude zabune.
Imas problem s tim ?
Pa ja nemam nikakav problem sa tim, već je tvoja poruka ko grom iz vedra nema, pa sam pomislio da ti imaš problem sa tim, te nećeš da je koristiš zato što nije OpenSource, za razliku od Firefoxa.

Meni kao korisniku je apsolutno nebitno da li je aplikacija opensource ili ne. Programiranje me ne interesuje, tako da mogućnost da pročešljam kod mi ništa ne znači, jer ionako ništa ne razumem. :)

A i više volim kada na nekoj aplikaciji radi grupa plaćenih ljudi kojima je to stalan posao, nego raznorazni volonteri i paypal-donated ortaci, ali to opet nije za ovu temu.

Citat:
R A V E N:Kako sam ja shvatao smisao proxya, to je samo još jedan tip Internet-veze, koji počesto služi i za sakrivanje identiteta i za zaobilaženje blokada raznih stranica. Npr. kad sam koristio OperaTor sa osnovnim postavkama, brzine su također bile veoma slabe.

Pokraj toga, smisao proxyja je i u keširanju. Tako da ako imaš u firmi 20 računara i proxy server koji kešira sadržaj, prvi radnik koji poseti neki sajt, proxy kešira, a svaki sledeći radnik kada pristupi tom sajtu, vuče sa proxy servera sadržaj (osim ako se na web stranci promenio u odnosu na proxy cache), a kako je LAN veza, vuče sa ~100Mb.

E sad, kada 16Mb net ne predstavlja neki izdadak za firmu, proxy cache i gubi smisao, ali mi smo pre par godina imali dial-up na poslu i proxy cache nam je bio idealno rešenje.

Sada ga koristim za kontrolu gde koji radnik može da ide, odnosno, gde ne može.
[ darkonsm @ 09.03.2010. 22:01 ] @
Citat:
gorankx: Opera nije Open Source.

Sem za veoma malu manjinu od oko 1% koji se razumeju i za koje je je vazno jer mogu da ceprkaju i jos oko 2 ili 3% koji eto nesto malo znaju kao ja i za koje open Source ima malu sumnjivu prakticnu vrednost .
Za sve ostale nema bukvalno nikakav znacaj .
Za preko 95% korisnika jedino je bitno jer radi ili ne i to tako da po mogucnosti i teski debil ga mogu koristiti .
Uz to sa google hrome Open Source jos vise je u mojim ocima izgubio na znacaju .
Google se setio da vas koristi za pravljenje programa od kojih samo on ima koristi ,a on jedva da se razlikuje u odnosu na microsoft po vasem moralu .
Pa posto je sve relativno ja koristim sta mi se svidja bilo ili ne Open Source.
Tako mirne duse koristim i operu a imam i ubuntu na drugom racunaru i ona mi se svidja kao i win 7 a glavni pretrazivac mi je google.
Moja komotnost mi je jedino merilo i na to imam pravo kao i vi naravno koji imate i vece znanje sto vam sluzi za cast to je uostalom i demokracko pravo.
[ calexx @ 09.03.2010. 22:05 ] @
Citat:
bachi: Pa ja nemam nikakav problem sa tim, već je tvoja poruka ko grom iz vedra nema
Ako pogledaš poruku pre njegove, biće ti malo jasnije zašto je to napisao.
[ bachi @ 09.03.2010. 22:10 ] @
Citat:
calexx: Ako pogledaš poruku pre njegove, biće ti malo jasnije zašto je to napisao.
Dešava se. :) Sorry.
[ gordon_beneth @ 09.03.2010. 22:18 ] @
Mislim da je gorankx samo komentarisao članak iz it-sveta kojeg je postovao Brodoplovac, a u kome se navodi da je opera open-source.

Edit: dok ja otkucam...
[ R A V E N @ 10.03.2010. 00:01 ] @
Ima i jedan problem sa Operom 10.50 i ovom stranicom. Naime...

Elitesecurity je kod mene (rezolucija 1024x768) razvučen u smjeru lijevo-desno. Prvo sam mislio da je to zbog najmanje dozvoljene veličine slova, koju sam podesio na 13 radi ugodnijeg surfanja, ali se dešava i sa defaultnom postavkom od 9. Tako uvijek moram, dok sam u jednom tabu sa otvorenom nekom ES stranicom, kliknuti Fit to Width. Dodatni problem je ako se otvori novi tab (također neka ES adresa) iz tog početnog taba, taj novi tab je također razvučen u smjeru lijevo-desno.

E sad, kome bi se trebalo žaliti, Operi ili ES-u, ne znam, mada meni nije toliko nepodnošljivo, mogu "živjeti" s tim.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 10.03.2010. u 02:27 GMT+1]
[ Stranger2 @ 10.03.2010. 02:15 ] @
Pazi "fit to width", zoom, vestacke promene css fajlova, promena fontova... to su sve stvari koje mogu a ne moraju funckionisati. Nije jednostavno napraviti ni fiksnu internet stranicu a ne jos da se pretapa po sirini visini kako neko pozeli. Sve ono sto web dizajner nije predvideo da ce se raditi sa njegovom stranicom ne mora biti reseno. Kod nekih web starnica se cesto koristi relativna sirina stranica ali i u tom slucaju nije potrebno nista cackati u vezi prikaza.
[ R A V E N @ 10.03.2010. 05:22 ] @
Da... ma nije do ES-a, niz je stranica počeo da pokazuje takvo ponašanje.

Citat:
darkonsm: Sem za veoma malu manjinu od oko 1% koji se razumeju i za koje je je vazno jer mogu da ceprkaju i jos oko 2 ili 3% koji eto nesto malo znaju kao ja i za koje open Source ima malu sumnjivu prakticnu vrednost .
Za sve ostale nema bukvalno nikakav znacaj .
Za preko 95% korisnika jedino je bitno jer radi ili ne i to tako da po mogucnosti i teski debil ga mogu koristiti .
Uz to sa google hrome Open Source jos vise je u mojim ocima izgubio na znacaju .
Google se setio da vas koristi za pravljenje programa od kojih samo on ima koristi ,a on jedva da se razlikuje u odnosu na microsoft po vasem moralu .
Pa posto je sve relativno ja koristim sta mi se svidja bilo ili ne Open Source.
Tako mirne duse koristim i operu a imam i ubuntu na drugom racunaru i ona mi se svidja kao i win 7 a glavni pretrazivac mi je google.
Moja komotnost mi je jedino merilo i na to imam pravo kao i vi naravno koji imate i vece znanje sto vam sluzi za cast to je uostalom i demokracko pravo.


Opet open source je open source i za mene će uvijek imati prednost zbog moje podozrivosti prema potrošačkom i bezglavom kapitalizmu. Ako već ne mogu da nađem free and open source aplikaciju koja me zadovoljava, onda težim da je barem free i 99.999% softwarea kojeg koristim je u te dvije kategorije.



Što se tiče Opere, mislim da je BitTorrent njen naslabiji dio. Dovoljan je za na brzinu preuzeti nešto, ali za advanced stvari ipak koristim μTorrent, koji je vjerovatno u nivou Opere po tome kakva bi kvalitetna aplikacija trebala da bude. Pored toga i e-mail klijenat zaslužuje par manjih kritika.

Bilo bi idealno kada bi Opera kupila μTorrent i njegov source i integrirala ga u Operu, uz naravno, težnju da se sačuva što više njegovih dobrih osobina. To bi išlo na ruku i korisnicima a i "operašima" koji bi tako dobili snažan zalet u osvajanju tržišta. Verzije za Windows i Mac OS postoje, za Linux i ne mora, ... šalim se, uglavnom i da nema, kompanija kao Opera ima novac i malu armiju programera koji bi to odradili. Pitanje je koliko je to teško za realizovati i održavati, no mogu uz μTorrent kupiti i njegove originalne programere.
[ bachi @ 10.03.2010. 08:04 ] @
Neće se desiti, jer zvaničan stav ljudi iz Opere jeste da Operin bittorent klijent služi samo kao prva pomoć, a to je da average joe može da skine torrent sa nekog sajta.

Za bilo koje naprednije torrentovanje i oni predlažu da se instalira namenski klijent.

Što se tvog problema sa skrolom tiče, imam i ja isti problem, ali mislim da je krivac u onoj reklami što sam je zaokružio na screenshotu.

[ w3bl0rd @ 10.03.2010. 08:31 ] @
Ima da vas gojko sve banira jer mu ne klikćete na bannere, još gore i blokirate mu ih :D
[ zoomtronic @ 10.03.2010. 08:59 ] @
Sve u svemu od kad koristim operu, gadi mi se IE, a i FF, na kraju krajeva ukusi su različiti,
neko voli ovo, neko ono... tako da...
[ R A V E N @ 10.03.2010. 10:13 ] @
Ipak mislim da je ovdje pitanje kvaliteta, a ne ukusa. Npr. možda se ne primjeti razlika u brzinama između Opere i FF na sistemima koji imaju 2 GB RAM-a ili više, no na mojih 256 RAM-a svakako se primjeti.

Najupečatljivije povećanje brzine sam primjetio na MySpace stranicama koje se mnogo brže "skrolaju" za razliku od onoga kako je to bilo kod verzije 10.10.

Citat:
Još jedna stvar: kad učitava video ili audio, nema indikatora koji pokazuje dokle je došlo učitavanje.


Ja sam pomenuo ovo, a objašnjenje je izgleda u tome što se prvo sav sadržaj učita, pa se tek onda otvori.

Zanimljivo je to da ako sistem nema dovoljno visoke performanse da sve obavlja glatko dok se emituje HTML 5 audio, zvuk zvuči kao da dolazi sa ogrebanog CD-a.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 10.03.2010. u 11:35 GMT+1]
[ flighter_022 @ 10.03.2010. 12:34 ] @
Mene izuzetno nervira:

1. Ako je neki URL na stranici kodiran (tako da ne moze da se klikne na njega), moram da idem COPY-PASTE pa u address bar... Na Firefoxu se jednsotavno markira link, i onda drag-drop na address bar.

2. GMail poceo zestoko da brlja, uglavnom ne radi kako treba, po instalaciji poslednje Opere.

Ima toga jos, ali su minorne stvari. Osim navedenog, ostalo je ok.
[ Boris Tadić @ 10.03.2010. 13:13 ] @
Koristio sam simultano Operu i Firefox od početka mandata :) pa sve do kupovine LCD monitora(Dell 2209WA), a od onda rabim samo Firefox, iako sam oduvek bio privrženiji Opera-i, nekako je bila udobnija, preglednija.

Nedostaje mi ponekad "Fit To Width" i kada kliknem srednjim dugmetom miša, pa se pojave one 4 strelice, ali to je ionako otišlo u zaborav, pošto je ovih zvaničnih 6ms odziva pixela daleko od neprimetnog i vrlo je neprijatno iskustvo(nekome iz čije familije niko nikada nije ni prošao pored ordinacije optičara) čitanje preko LCD-a dok slova "klize" kao na odjavnoj špici nekog filma, dok je na CRT-u to vrlo interesantan efekat koji sa neke strane čini surf prilično lagodnim.

Na Firefox-u koristim sledeće dodatke:



Nikako da uklopim da se automatski proverava i webmail nekih domaćih provajdera, već mi WebMail Notifier proverava samo Gmail, a domaće linkove sam bacio u bookmarks kao webmail.xxxxxx.net ili .com, pa svaki put ukucavam lozinke i nadimke. Ako bi me neko prosvetlio rešenjem, bio bih doživotno zahvalan.

Bilo bi lepo da se novi TAB otvara kliktanjem na srednje dugme, a ne na + ili zwei-klik, mada nije to sad neko nadljudsko opterećenje, ali ako već Opera ima, bezveze je nekako da ovaj program nema.


Osim toga, prilično sam zadovoljan. Nisam imao problema ni sa jednim sajtom. Još jedna "mana" je to što, za razliku od Opera-e, Firefox ne čuva prethodnu stranu u Cache-u i ne otvori momentalno pri kliktanju na BACK, već gotovo ispočetka učitava.

Na primer, na primer, neka bilo ko proba da pusti sledeći snimak(i tonu drugih sa istog sajta) preko Opera browsera:

http://www.academicearth.org/l...th-in-globalization-tony-blair


Opera ne složi ovako fotografije, već ih razbaca po horizontali kao da je monitor širok 2 metra, bar je tako bilo tokom poslednjeg gledanja.




Na YouTube-u, preko Opera-e, često se događa da se snimak ne pokrene sam, već se mora kliknuti na njega, a i FullScreen nekada vergla, pa se tek iz drugog puta pokrene, inače, kada je raspoložen, ima samo nekakvu malu zadršku pri prvom širenju slike(i na Win7x64 i na XP SP3 x32).

PC ima 4GB RAM i najbrži AMD dual core procesor, tako da nema govora o slabosti za takve sitnice.
[ R A V E N @ 10.03.2010. 15:28 ] @
Treba da kreiraš nove naloge za svaki od tih drugih mailova i onda u njihovim opcijama namjestiš interval u minutama nakon kojeg će se automatski provjeravati ima li novih poruka.

A za Academic Earth... taj video ne radi. Ali je kod mene proradio drugi nakon pola minute čekanja.
[ gordon_beneth @ 10.03.2010. 15:53 ] @
Citat:
flighter_022

1. Ako je neki URL na stranici kodiran (tako da ne moze da se klikne na njega), moram da idem COPY-PASTE pa u address bar... Na Firefoxu se jednsotavno markira link, i onda drag-drop na address bar.


Zar nije jednostvnije desni klik -> Go to Web Address
[ cicovic @ 11.03.2010. 10:52 ] @
Please, prvi put koristim operu, ali me strašno nervira jer kad kliknem da otvorim stranu u novom tabu, odmah mi otvara novi tab. Koji setting da ostanem na tabu na kom sa bio a da mi pri tom otvori u drugom tabu željenu stranu/link?
[ stil @ 11.03.2010. 11:09 ] @
Klik na točkić umesto klika na levi taster miša.
[ cicovic @ 11.03.2010. 12:03 ] @
:-).
Hvala. Jednostavno a izluđuje. Taman da batalim i da se vratim na FF.
[ gorankx @ 11.03.2010. 18:12 ] @
Opera potvrdila kritičan bug
Opera software je potvrdila postojanje kritične slabe tačke u svom Windows desktop internet pretraživaču i objavila da radi na zakrpi. Norveški proizvođač pretraživača nije izneo vremenski rok u kojem bi mogao da izda zakrpu ali je predstavnik za štampu kompanije izjavio da će to biti što je pre moguće. Slaba tačka koju je danska sigurnosna kompanija Secunia opisala kao visoko kritičnu što je druga po važnosti klasifikacija ove kompanije može da bude iskorišćena od strane napadača sa ciljem kvarenja memorije, kraha Opera-e i teoretskog izvršenja koda za napad. Prema navodima istraživača koji je postovao proof-of-concept kod za napad ugrožene su sve verzije Opera-e.
Izvor ITSvet

*/
P.S
Zar opera nije Norveska kompanija ?
[ lender @ 11.03.2010. 19:17 ] @
Pa gde pise da nije
Citat:
Norveški proizvođač pretraživača
[ Stranger2 @ 12.03.2010. 02:01 ] @
Citat:
Please, prvi put koristim operu, ali me strašno nervira jer kad kliknem da otvorim stranu u novom tabu, odmah mi otvara novi tab. Koji setting da ostanem na tabu na kom sa bio a da mi pri tom otvori u drugom tabu željenu stranu/link?

Pa desni klik meni i treca opcija po redu je "Open in Background Tab". A i sve ostalo sto moze da se radi sa tabovima kod opere je jednako jednostavno reseno.
[ R A V E N @ 12.03.2010. 07:43 ] @


Ako već gledaš ta video-predavanja, preporučujem ti da nađeš originalnu stranicu sa koje su potekla jer ćeš tamo vjerovatno naći najbolji kvalitet videa. Npr. Yale je objavio svoja predavanju u .mov formatu veličina od 300 do 800 MB, a na Academic Earth imaš ta ista predavanja downgradeovana u .flv format.

Onda, kad nađeš originalna predavanja, probaj kako da ih preuzmeš na disk i da ih gledaš u programu namjenjenom za to. Predavanja traju barem po četrdeset minuta i da bi ih uspješno gledao moraš da imaš kompjuter velikih performansi. Osim toga i da ga imaš, uvijek je tu rizik da će doći do nekih problema u radu sa preglednikom i(li) Adobe Flash playerom: da ti se odjednom sve smrzne, da sistem jako uspori, da se preglednik sruši na pola učitanog sadržaja, da odjenom ne možeš premotati više nazad i tako dalje.
[ Zoran Milovanovic @ 13.03.2010. 14:44 ] @
Zasto kada iz Opere 10.10 proverim da li ima updateova kaze da je up to date?
Upravo sam je sa neke verzije < od 10.10 updateovao na 10.10 (posto Operu ne startujem cesto - nisam ni znao koja mi je verzija) Ali ona nece dalje. A i da oce, koji je to fazon da se 2x updatuje? Zar nije mogla odmah na 10.50.

Problem sam resio rucnim downloadom, ali ovo je bzvz.
[ Milos911 @ 13.03.2010. 15:57 ] @
Stvarno su previse puzurili sa ovim verzijama u poslednje vreme. Sve sto su ubacili je odlicno, ali zato postoji gomila (ali znaci GOMILA) bagova koji se bas sporo ispravljaju. Realno gledano ovaj tempo izbacivanja verzija je doneo odredjenu popularnost operi u poslednje vreme, ali ako nameravaju da zadrze korisnike moraju malo da porade i na tim bagovima....
[ Dementia @ 13.03.2010. 16:32 ] @
Meni se "Menu Bar" totalno zacrni ponekad, pa moram da restartujem browser da bih ga ponovo povratio. Nisam imao ovaj problem sa prethodnom verzijom.
[ boris023023 @ 14.03.2010. 16:31 ] @
Koristim Operu 10.50 al od kad sam je instalirao imam problem s Youtube-om kad hoću da pogledam neki video/snimak umesto snimka mi piše Go upgrade! i kad stisnem na to pošalje me ovde
Code:
http://get.adobe.com/flashplayer/
da skinem Adobe Flash Player version 10.0.45.2 al kad instaliram taj player ništa se ne dešava opet isto piše Go upgrade!...Dal ima pomoći i dal neko zna da mi pomogne, hvala unapred...
[ R A V E N @ 14.03.2010. 18:31 ] @
Zatvori Operu kad instaliraš ili restartaj Operu ili možda restartaj kompjuter.

Je li ko može otvoriti http://news.bbc.co.uk/ ? Ja ne mogu, a čudno mi je da njihov server ne radi.
[ Milos911 @ 14.03.2010. 18:41 ] @
Uradio update na 10.50 i opet ne radi login na facebook-u... Radi samo ako se ulogujem preko private tab-a...
@raven meni radi taj sajt...
[ gorankx @ 14.03.2010. 19:03 ] @
takodje radi normalno
[ Zoran Milovanovic @ 14.03.2010. 19:13 ] @
Interesuje me cija ideja je bila da uklone sa windows decoration da kada 2x kliknes nema maximize?!?! Stvarno su genijalci. (kada je maksimizovan prozor, moras iznad taba, a tamo ima 2piksela prostora - kako oni ocekuju da ja ovo pogodim?)

Inace, za par sati koliko sam je probao, fino je radila. Sem sto je neke sajtove nepravilno prikazivala.
[ boris023023 @ 14.03.2010. 19:19 ] @
R A V E N
odradi sam i to (mada neće ni da instalira dok ne zatvorim operu) i opet isto...
[ black dragon @ 15.03.2010. 12:03 ] @
Citat:
boris023023: R A V E N
odradi sam i to (mada neće ni da instalira dok ne zatvorim operu) i opet isto...

Na YouTube sajtu desni klik, Edit Site Preferences-->Cookies-->pobrisi ih sve, reload-uj stranu. Trebalo bi da proradi.
[ Stranger2 @ 15.03.2010. 12:09 ] @
Citat:
Uradio update na 10.50 i opet ne radi login na facebook-u... Radi samo ako se ulogujem preko private tab-a...
@raven meni radi taj sajt...

Otvori meni desnim klikom i izaberi Edit Site Preferences. Izbrisi sve cookie. Redom klikci na taster delete sve dok ne obrises do zadnjeg. I proradice. Svi ostali cookie koji nisu od tog sajta ce ostati.

Citat:
Je li ko može otvoriti http://news.bbc.co.uk/ ? Ja ne mogu, a čudno mi je da njihov server ne radi.

Kod mene radi bez problema. Kod tebe su u pitanju ili neki stari cookise ili mozda trebas novi flash player.

Citat:
Koristim Operu 10.50 al od kad sam je instalirao imam problem s Youtube-om kad hoću da pogledam neki video/snimak umesto snimka mi piše Go upgrade! i kad stisnem na to pošalje me ovde
Code:
http://get.adobe.com/flashplayer/
da skinem Adobe Flash Player version 10.0.45.2 al kad instaliram taj player ništa se ne dešava opet isto piše Go upgrade!...Dal ima pomoći i dal neko zna da mi pomogne, hvala unapred...

Hm... najverovatnije si instalirao Flash Player dok je opera bila ukljucena. I onda je doslo do toga da taj plugin nije registrovan kako treba sa operom. Moguce je da ces morati ukloniti flash player zatim restartovati operu pa restartovatri racunar. Onda ponovu ukljuci i iskljuci operu. I sada kada je opera i ostali browseri iskljuceni, instaliraj najnovoji flash player.

Inace YouTube je sajt pod velikim opterecenjem (verovatno najveci protok podataka od svih sajtova na celom internetu) i sam po sebi ima dosta bagova. U zadnje vreme u firefoxu recimo pola linkova nece da otvori vec nudi download ili prikazuje pun ekran nekog neprotumacenog koda. YouTube je nedavno obustavio podrsku za IE6 jer je postalo prenezgodno...

Citat:
Stvarno su previse puzurili sa ovim verzijama u poslednje vreme. Sve sto su ubacili je odlicno, ali zato postoji gomila (ali znaci GOMILA) bagova koji se bas sporo ispravljaju. Realno gledano ovaj tempo izbacivanja verzija je doneo odredjenu popularnost operi u poslednje vreme, ali ako nameravaju da zadrze korisnike moraju malo da porade i na tim bagovima....

Da budem iskren i ja sam ocekivao bagove jer je verzija 10.50 tako rano izasla. Medjutim nakon ovih 13-a dan koriscenja na dva racunara mogu reci da ima jamko malo bugova. Manje nego bilo koji browser do sada (inace koristim sve browsere). Bar kod mene je tako...

Ovih dana sam bas intenzivno radio na modifikovanju teme za jedan sajt i isprobavao sam sve zivo. 100% korektno radi i nema razlike u prikazu u odnosu na druge browsere. Ove bugove u prikazu nekih sajtova nije greska kod opere nego su dizajneri (zbog neznanja ili zurbe) koristili nesto nestandardno...
Takodje alatka Dragonfly (koja se dobija kada u meniju izaberete "inspect element") je ispravnije i preglednije prikazivala kod i strukturu stranica nego ekstenzija "Firebug" za Firefox, sto samo potvrdjuje da je sa operinim tumacenjem koda sve u redu.

Citat:
1. Ako je neki URL na stranici kodiran (tako da ne moze da se klikne na njega), moram da idem COPY-PASTE pa u address bar... Na Firefoxu se jednsotavno markira link, i onda drag-drop na address bar.

Ovo je stvarno retka situacija da negde ima link vredan paznje a da ne moze da se klikne na njega.

[ boris023023 @ 15.03.2010. 12:49 ] @
Citat:
black dragon: Na YouTube sajtu desni klik, Edit Site Preferences-->Cookies-->pobrisi ih sve, reload-uj stranu. Trebalo bi da proradi.


Hvala black dragon uspelo je sad radi, hvala još jednom...
[ Milos911 @ 15.03.2010. 19:59 ] @
Citat:
Stranger2:Otvori meni desnim klikom i izaberi Edit Site Preferences. Izbrisi sve cookie. Redom klikci na taster delete sve dok ne obrises do zadnjeg. I proradice. Svi ostali cookie koji nisu od tog sajta ce ostati.
Probao sam to jedno 5 miliona puta. Ulogujem se, prikaze mi gore profil, obavestenja i slicno, i onda izbaci ili da su kukuji iskljuceni, ili da je pogresna sifra, ili samo da moram da se logujem da bih video tu stranicu.
[ Dr Hogar @ 16.03.2010. 09:27 ] @
Imam slican problem povremeno. Obicno uspijem da se "ulogujem" posle brisanja cook-ija, a ako to ne uspije onda uspije sa "delete private data". Nadam se da ce ovaj bug srediti, prilicno je iritirajuci.
[ Stranger2 @ 25.03.2010. 12:26 ] @
Izasla je Opera 10.51

A nasao sam i jedan novi javascript test na Google Labsu koji je izgleda mnogo detaljniji od ACid 3 testa:
http://sputnik.googlelabs.com/
Proverava ogroman bro jjavascript funkcija jednu po jednu...

Za sada pokazuje da Opera 10.51 predvodi u tacnosti izvrsavanja javascript standarda http://sputnik.googlelabs.com/compare

Citat:
Probao sam to jedno 5 miliona puta. Ulogujem se, prikaze mi gore profil, obavestenja i slicno, i onda izbaci ili da su kukuji iskljuceni, ili da je pogresna sifra, ili samo da moram da se logujem da bih video tu stranicu.

Malo sam eksperimentisao da vidim sta tacno izaziva ovaj problem...
Kod mene se to pojavi ukoliko ostavim vise facebook stranica otvorene u vise razlicitih tabova. Pa se cookies ne podudaraju kada sledeci put otvorite browwer. Trebate zatvoriti sve tabove sa facebookom. A zatim otvoriti novi tab i ici direktno na www.facebook.com i onda se propisno ulogovati. To je najpravilniji metod i kod mene radi ok.
Eventualno pre nego sto otvorite www.facebook.com pocetnu stranicu, mozete obaviti i ono brisanje cookiesa za svaki slucaj.
[ MMaarrCCoo @ 25.03.2010. 14:17 ] @
Pozdrav svim forumasima,pre svega,pa onda da vam postavim jedno pitanje.Imam problem sa apdejtovanjem opere 10.10 na novu,čini mi se 10.51.Šta se dešava?Sam proces se odradi relativno korektno,skine se update,sve po propisu,a zatim kada treba da se instalira,jednostavno se ne dešava ništa.Samo se ugasi opera i kada je ponovo upalim,nije apdejtovana,već je ista 10.10.I tako 100 puta.Napominjem da imam W7,da možda nije to problem?Na poslu,gde imam XP,opera se apdejtovala samostalno i bez problema radi.Ako nekome nešto padne na pamet,baš bih voleo da čujem.pozz iz KG.
[ Stranger2 @ 27.03.2010. 00:50 ] @
U windows 7 se za instaliranje programa ja mislim moras ulogovati kao administrator il pita da ukucate administratorsku sifru... Mozda problem ima veze sa tim. Da li probali instalirati jos neki program?
[ lender @ 27.03.2010. 02:14 ] @
Citat:
MMaarrCCoo: Imam problem sa apdejtovanjem opere 10.10 na novu,čini mi se 10.51.Šta se dešava?Sam proces se odradi relativno korektno,skine se update,sve po propisu,a zatim kada treba da se instalira,jednostavno se ne dešava ništa.Samo se ugasi opera i kada je ponovo upalim,nije apdejtovana,već je ista 10.10.I tako 100 puta.Napominjem da imam W7,da možda nije to problem?Na poslu,gde imam XP,opera se apdejtovala samostalno i bez problema radi.

Ne verujem da ima veze sa win 7, meni se apdejtovala bez problema, probaj sa cistom instalacijom ako vec nisi resio problem do sada, samo sacuvaj prvo bookmarks.
[ Zoran Milovanovic @ 27.03.2010. 07:34 ] @
Ni meni se sa 10.10 nije htela update na 10.50 (tada), otisao sam na oficijalni sajt, skinuo poslednju verziju i instalirao. Tako sam se ja upgrade. Probaj.
[ MMaarrCCoo @ 27.03.2010. 09:51 ] @
Pokušao sam samo sa apdejtovanjem,ali nisam probao sa svežom instalacijom,Evo, sada ću da probam da odradim tako,pa ćemo da vidimo.Dobra je i 10.10,ali bih hteo da isprobam i nanjoviju.U svakom slučaju ću vas izvestiti šta se dešava.pozz
[ MMaarrCCoo @ 27.03.2010. 16:57 ] @
E,pa ljudi,sada mogu da vam dam potpune informacije šta se,zapravo desilo.Kao što znate,imao sam problema sa apdejtovanjem opere na 10.51.Početak jeste krenuo od toga,ali se proširio na nemogućnost instaliranja i deinstaliranja određenih programa.Počelo je od opere,pa ostalih sitnih programa,FF,a završilo se igricama.Posle celodnevnog lupanja o glavu,češćenja kompa svim mogućim programima za čišćenje i antivirusima,ustanovio sam da me je j...lo nešto što se zove windows installer service.To bi,verovatno,i ranije ustanovio da je pisalo ikakvo obaveštenje na ekranu.Prvo sam registrivao installer,nije pomoglo,pa onda apdejtovao sistem,ni to,i na kraju sam reinstalirao windows installer service po uputstvima sa majkrosoftovog sajta i proradi na kraju.Da nisam imao ovoliko vremena danas,odavno bi reinstalirao sistem,jer mi je bio pun k....c svega.Tako da,sada vam pišem sa svoje najnovije opere 10.51 koja radi kao besna...pozdrav svim forumašima iz KG.
[ Motoe770 @ 28.03.2010. 18:43 ] @
moram dodati da je zanimljiva i opcija Opera Link gde napravite svoj nalog na operi i svi vasi bookmark-ovi (i history,notes.....ako zelite) se mogu automatski cuvaju na serveru opere...tako da ako vam iznenada padne sistem ili se desi neka visa sila ne morate da razmisljate kad ste zadnji put export-ovali bookmark-ove.........takodje mozete pristupiti svojim bookmark-ovima sa drugog racunara prostim unosenjem korisnickog imena i lozinke......
[ bakara @ 28.03.2010. 19:18 ] @
Citat:
Motoe770: moram dodati da je zanimljiva i opcija Opera Link gde napravite svoj nalog na operi i svi vasi bookmark-ovi (i history,notes.....ako zelite) se mogu automatski cuvaju na serveru opere..

Dobro, ali to vec postoji neko vreme, i nije karakteristika ove verzije.
[ darkonsm @ 28.03.2010. 20:50 ] @
Jel neko primeto da kad ide ona traka sa vestima na bbc ili b92 recimo ucesce cpu je nenormalno veliko .
Ima li neki nacin da se to popravi ili je jedino resenje zabraniti java skript na toj strani .
Nije tako vazno ali posto volim da otvorim veliki broj tabova smeta malo .
[ OCTAVIAN @ 04.04.2010. 02:54 ] @
ima li jos neko problema sa Operom kada otvara pdf dokumente? Svaki put kad otvorim neki pdf, opera se sama restartuje.
[ stil @ 04.04.2010. 07:26 ] @
Ova nova Opera mi se ne sviđa.

Prvo što su skin koji su napravili pravi personal bar providan tako da su mi linkovi koje sam tu postavio postali nepregledni. Koristim sedmicu i uključena mi je transparentnost i nemam nameru da je isključujem.

Drugo, često koristim opciju da snimljene strane u nekom folderu otvaram odjednom, tako što ih selektujem (njih sedam osam) . To mi štedi vreme. Na novoj verziji to nije moguće.

Treće, nervira me iskakanje spiska pretraživača kada vršim pretragu i kada upisujem pojam u gornjem desnom uglu. Dovoljno je da se vidi ikonica pretraživača kao što je to i u verziji 10.10.

Kod verzije 10.10 na koju sam se vratio to funkcioniše kako treba . Neću se pomerati sa ove verzije dok se ne omogući korisnicima da zadrže ove opcije 10.10 kao i da mogu da nameste stari skin koji je pregledan i dobro ukomponovan.

[Ovu poruku je menjao stil dana 04.04.2010. u 08:38 GMT+1]
[ bachi @ 04.04.2010. 08:45 ] @
Imao jedan moj klijent, baš juče, otvori pdf unutar Opere i zakuca se browser.

Ja sam odradio tako što sam namestio da se PDF ne otvara unutar Opere, već da pita da li hoćeš Open i to da otvara u Adobe readeru ili normalno da snimi na disk.

Kako?

CTRL+F12, pa na Advanced, pa na Downloads, pa na Quick find, i kucaj tu PDF (i hide file types opened With Opera da ne bude štiklirano). Zatim klikni dva puta na rezultat dole što piše application/pdf i izaberi "Show download dialog". Idi na ok, izađi iz Opere, uđi ponovo i probaj.
[ bakara @ 04.04.2010. 11:15 ] @
Citat:
bachi: Imao jedan moj klijent, baš juče, otvori pdf unutar Opere i zakuca se browser.

Meni zna totalno da se zaglupi na XP a na win7 radi normalno, isto tako kada hocu da stampam sa XP browser se ponekad zakuca...

Na XP ova (10.50) verzija ocajno radi, dok je na win7 narocito posle update na 10.51 skoro pa da je sve OK.
[ palamar @ 04.04.2010. 21:51 ] @
Meni se 10.50 zakucava svakih pola sata na winxp. Vratio na 10.0 i radi k'o grom.
[ Stranger2 @ 04.04.2010. 22:48 ] @
Cudno. Kod mene ako dobro pamtim, opera 10.50 od kada sam je instalirao nije imala ni jedno rusenje. Ukupan broj bugova koji sam primetio je manji nego na bilo kojem browseru do sada. A koristim je na dva kompa. Na novom je bas mucim, stalno otvoreno u njoj oko 30 tabova...
[ MarcusS @ 13.04.2010. 00:29 ] @
Citat:
palamar: Meni se 10.50 zakucava svakih pola sata na winxp. Vratio na 10.0 i radi k'o grom.


I meni. A instalirao sam 10.51 na tek installiran sistem. Ukucavanje u proseku na svakih pola sata, odlepio sam. Radio sam i reinstall, brisao SVE što opera ostavlja, i džabe. Vratim se na 10.10 /koja mi btw 10x brže radi od 10.51/ i dešava mi se isto, tako da sam kompletno poludeo.

Anyone?...
[ ljakse @ 15.04.2010. 10:38 ] @
Od jutros ne mogu da gledam klipove na youtube ??!!

Youtube mi kaze da imam stari flash, i ponudi 'go upgrade'.
Uradio sam to, ali opet isto.

Opera je 10.51
Flash najnoviji na adobe.com - 10.0.45.2

HELP!
[ kukiii @ 15.04.2010. 11:56 ] @
Nije problem u flash-u vec u youtube-u. Napravis bilo gde folder koji recimo imenujes User JavaScript folder i njemu sacuvas txt dokument u koji nalepis ovo:

// ==UserScript==
// @name YoutubeProtectionRemover
// @include http://www.youtube.com/*
// @description Removes lame protection on YouTube
// @copyright 2010, Snap
// ==/UserScript==

window.opera.addEventListener(
'BeforeScript',
function (ev){
ev.element.text = ev.element.text.replace("yt.flash.update(swfConfig, forceUpdate);","");
},

false);
//end
Zatim ime fajla promenis u: YoutubeProtectionRemover.js
Odes na youtube, desni klik na stranu-edit site preferenceses, kliknes na tab scripting i pri dnu imas opciju da navedes operu na folder koji se zove User JavaScript folder, odnosno uneses putanju gde se nalazi folder koji si ti kreirao.
I radi.
[ gorankx @ 15.04.2010. 13:53 ] @
drugim recima:
sacuvajte ovo na hard
js script youtube
potom kreirate novi folder i taj fajl stavite u taj folder
potom odete na youtube - desni klik - podesavanje sajta - skriptovanje - dole odaberet folder korisnickog Java script i
uputite na folderkoji ste ranije kreirali i gde ste stavili onu skriptu.
[ ljakse @ 15.04.2010. 14:13 ] @
Odlicno, hvala, radi!!!

Skinuo sam ovo sto je gorankx postavio - bilo mi brze nego da pravim novi file :)
[ rolandinjos @ 18.04.2010. 11:25 ] @
Pre par dana posle problema sa YOUTUBE deinstaliram Operu 10.51 sa računara (OS WIN7) i pokušam ponovo da je instaliram,medjutim od tada mi javlja nekakvu grešku 1402 kako nema dozvolu da pristupi nekom ključu bla bla...pokušao sam razne kombinacije i kao administrator i da pristupim tom ključu,dozvolim pristup medjutim problem je ostao. Ima li neko ideju o čemu se radi?

Gledao sam po netu,često se javlja taj problem ali nigde nisam našao konkretno rešenje,hvala



[Ovu poruku je menjao rolandinjos dana 18.04.2010. u 13:35 GMT+1]
[ Stranger2 @ 25.04.2010. 13:35 ] @
To je zato sto koristis Windows7 on drugacije funkcionise po pitanju instalacija, dozvola i tih stvari. Mozda nisi bio ulogovan na pravi nacin kada si instalirao. Mozda je iskocilo neko obavestenje a ti nisi kliknuo na ono sto treba...

Probaj se ulogovati kao administrator ili sve ispocetka ali pazi na svaki korak kada ti postavi neka pitanja ili ponudi da ukucas admin password i tako to...
[ rolandinjos @ 26.04.2010. 16:47 ] @
Ne...sve sam pokušao ali problem sam rešio na sasvim drugi način:

Instalirao sam prvo Operu 9.63 pa 10.0 pa 10.50 i na kraju 10.51...deluje šašavo ali je to bio jedini način,a uzgred sam sva logovanja proverio,sve permisije itd...

A negde pročitah da win7 nema bagove :)
[ Stranger2 @ 28.04.2010. 23:03 ] @
izasla Opera 10.52
http://my.opera.com/desktopteam/blog/2010/04/27/opera-10-52-final

ispravljeno 50-ak bugova...
[ R A V E N @ 29.04.2010. 00:52 ] @
Nemojte instalirati ovu finalnu (da, finalna je to) 10.52, jer ima neki sigurnosni propust. Naime, već su izdali 10.53 Release Candidate 1. Valjda neće dugo se vući dok i to ne postane final.

[ black dragon @ 29.04.2010. 20:29 ] @
Opera v10.53 Final vec sada moze da se preuzme sa Operinog servera, iako jos nista zvanicno nije objavljeno(ocekuje se ili veceras ili sutra da objave vest i link). Finalna verzija je ista kao RC1, nista novo nije menjano (Build 3374) tako da ako je neko vec instalirao v10.53 RC1 ne mora ponovo da instalira. http://ftp.opera.com/pub/opera/win/1053/en/
[ Deep|Blue @ 30.04.2010. 07:59 ] @
Trenutno imam "mali" problem sa operama ..
pocevsi sa 10.51, svako pola sata - sat, opera se zaglupi ... pocinje zestoko da prekopava po hard disku, a zauzeta memorija raste shodno tome ...
instalirao sam 10.52 i desava se identicna situacija..
retko kad odglavi za manje od 3 minuta .. pa je ubicno ubijem
[ R A V E N @ 30.04.2010. 20:17 ] @
Mislim da je problem u ovome: kompjuter ti je slabijih performansi, a uz to vjerovatno otvaraš i podosta stranica sa puno JavaScripta i Flasha istovremeno.
[ Stranger2 @ 01.05.2010. 09:46 ] @
IIma nekih blogova kod kojih se prikaze na stotine postova na jednoj stranici i ako svaki post ima bar jednu sliku, svakom browseru treba nekoliko minuta da bi uccitao takvu stranicu. Mozda je i to u pitanju...
[ ilija666 @ 01.05.2010. 11:03 ] @
opera je mama, mada s vremena na vreme zna da me drka youtube, ali jede najmanej resursa i cepa ko luda i sa gomilom tabova otvorenih.
[ the pirate @ 06.05.2010. 22:16 ] @
Opera je odlican program.Probao sam je prvi put pre neki dan i sasvim sam zadovoljan,samo update 10.53 ne radi kako treba.Zadnji put mi je restartovao racunar.Zna li neko zasto.Moze li neko da postavi link,pa da probam da ga skinem ponovo???





Hvala!!!
[ gorankx @ 06.05.2010. 22:31 ] @
Mozes da probas zadnju test verziju 10.54 build 3883, u sustini to je samo mala popravka 10.53 ali mozda pomogne.
Inace meni je najbolja bila 10.52 finale verzija - ona mi je najbolje radila.

opera desktop team
[ Stranger2 @ 16.05.2010. 14:13 ] @
Citat:
Vidi se da su požurili... Na par potpuno različitih mašina su mi meniji (tačnije font) malo zabrljani - kao da su nacrtani nogama .

ovo je ispravljeno u Operi 10.53
[ zentriks @ 13.06.2010. 12:46 ] @
Pozdrav svima. Imam jedno pitanje a to je kako da sa ovom operom 10.53 instaliram neki download menager. Probao sam njih nekoliko ali nijedan nece da radi sa njom. Inace opera ovako sadi savrseno na mojoj konfiguraciji!!!!!
[ Milos911 @ 13.06.2010. 13:17 ] @
http://www.internetdownloadmanager.com/
[ zentriks @ 14.06.2010. 13:24 ] @
hvala veliko!!!!!!
[ gorankx @ 14.06.2010. 13:51 ] @
A evo i zadnja beta
dodati su geolocatio i webm + jos neke sitnice

Verzija
10.60 Beta

Sklop
3419

Opera 10.60 Beta
[ zentriks @ 18.06.2010. 23:11 ] @
jbti kako je ovo cudo brzo, klick i stranica vec otvorena!!!!!!!!!!!!
[ Stranger2 @ 03.07.2010. 17:47 ] @
Izasla je opera 10.60

changelog: http://www.opera.com/docs/changelogs/windows/1060/

Od vaznijih promena je to da podrzava novi format videa WebM u HTML 5 stranicama... Prvi takav browser.
[ stil @ 03.07.2010. 18:02 ] @
Probao sam je i vratio se na 10.10

Zbog čega više ne postoji opcija da se veći broj snimljenih strana otvori odjednom. Stranice koje zahtevaju flash užasno sporo rade. Kada se ukucava u pretraživač iskače dodatak sa izborom pretraživača i ta opcija ne može da se isključi. Bezveze.
[ R A V E N @ 03.07.2010. 18:14 ] @
Postoji još Sessions mogućnost, dakle može. A to za brzinu... da vidiš kako je kod mene brza Opera 9.nn, a tek 8.nn, ali sam morao da napravim kompromis, ako neću da kupujem novi PC svake dvije godine (a mogu tako sve dok "operaši" ne ukinu podršku za Windows XP ).

Ma mislim da je Flash največi "gutač" resursa i krivac za sporost kod svih browsera. Valjda će integrirana podrška za video to donekle riješiti.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 03.07.2010. u 19:37 GMT+1]
[ stil @ 03.07.2010. 18:22 ] @
Ma znam ja za sesije ali ne radi se o tome. Ja snimim web strane u neki folder i posle ih offline otvaram tako što zahvatim 5-6 i kliknem open. To u 10.10 radi najnormalnije a u ovim novim verzijama ne ? I onaj skin sa transparentnim svim i svačim - ništa se brate ne vidi šta se gde nalazi u Personal baru. Ergonomija 0.

Ista strana sa flashom brže radi sa starijom verzijom na istoj mašini. 2 giga rama i dva jezgra na 1.8 GHz.
[ R A V E N @ 03.07.2010. 18:34 ] @
Onda preko Open dijaloga otvori te datoteke i otvoriće ih sve (odabereš sve odjednom).

Kakve to videe otvaraš pa da je i na takvoj konfiguraciji sporo?

I ukini skinove, biće i Opera malo brža (mislim).

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 03.07.2010. u 20:29 GMT+1]
[ X Files @ 03.07.2010. 18:42 ] @
Dogodilo mi se nekoliko puta u poslednje vreme (sa najnovijom zvanicnom Operom) da mi opera.exe ostane aktivna u Task manageru nakon zatvaranja programa. Ne secam se da mi se to dogadjalo ranije... Da li neko imas slicnih skustava?
[ R A V E N @ 03.07.2010. 19:02 ] @
Ja imam sličnih iskustava, i to naročito poslije stranica sa Flashom i puno JavaScripta, uključujući tu i Elitesecurity, sve dok nisam blokirao sadržaj.

Mislim da je to zbog malenog RAM-a.

U Taska Manageru (u tipičnom slučaju) piše da Opera koristi ogromnih oko 150 MB memorije i iako sam je zatvorio, Opera se jako sporo gasi, odnosno tih 150 MB se jako sporo smanjuje.

Veoma često se i ne smanjuje, nego oscilira oko neke vrijednosti, pa počne i da raste, iako je Opera zatvorena!

Imam samo 256 MB RAM-a, a čudi me da ljudi na mnogo moćnijim konfiguracijama prijavljuju sporost, osim ako ne otvore pet-šest stranica istovremeno sa Flash filmovima.
[ stil @ 03.07.2010. 19:20 ] @
Citat:
R A V E N: Onda preko Open dijaloga otvori te datoteke i otvoriće ih sve (odabereš sve odjednom).

Kakve to videe otvaraš pa da je i na takvoj konfiguraciji sporo?


E da sad sam je instalirao na virtuelnu mašinu i skontao sam šta je u pitanju. Opera mora da bude pokrenuta da bi mogao da otvorim više strana odjednom. Sa starom verzijom ne mora. Opet bezveze je što su to isključili. Umesto da dodaju opcije oni ih izbacuju.

Što se tiče fleša u pitanju su neke aplikacije na fejsbuku.

Citat:
X Files: Dogodilo mi se nekoliko puta u poslednje vreme (sa najnovijom zvanicnom Operom) da mi opera.exe ostane aktivna u Task manageru nakon zatvaranja programa. Ne secam se da mi se to dogadjalo ranije... Da li neko imas slicnih skustava?


I meni se to sve češće dešava od skoro, ako je ugasim a ostao je neki aktivan tab. Moram proces da gasim ručno da bi je ponovo pokrenuo.
[ Nozzlezator @ 03.07.2010. 20:06 ] @
To sa negasenjem u task menadzeru je kod mene bilo redovno na PIII sa 512MB rama a desi se i ponekad na novom kompu ali ne cesto.Isto tako flash najvise opterecuje Operu,mada sa ovom najnovijom verzijom cini mi se da radi kako valja.
9.XX verzije su bile odlicne - samo da im je flash bio optimizovan bile bi jos bolje.
[ R A V E N @ 03.07.2010. 21:15 ] @
Flash je naravno odgovornost Adobea, tj. tamo gdje počinje Flash sadržaj, prestaje Opera. Usput, sjeća li se iko kada je Windows Media Video djelimično imao ulogu koju danas ima Flash, tj. kao video za Internet, još iz doba Windowsa 98? Bilo je veoma bugovito i jedva da je radilo.
[ Stranger2 @ 04.07.2010. 16:24 ] @
Razlika izmedju 9.x verzija i novih 10.60 nije samo u brzini i optimizovanosti. Mnogo vise web standarda je sada ukljuceno u browser nego sto je bilo pre dve godine. Jednostavno je nemoguce da nove verzije browsera sa podrskom za sve nove standarde budu manje zahtevni.
Dakle nije stvar samo u brzini. Proizvodjaci browsera moraj uda rade na novim verzijama jer se web standardi menjaju i uvode se novi. Iz istog razloga i korisnici "moraju" polako da prelaze na nove browsere bez obzira sto su mozda malo sporiji.

Takodje brzi internet je sve dostupniji i sve jeftiniji pa se i web stranice prave sve glomaznije i zahtevnije. Za godnu dve hteli ne hteli moracete preci na najnovije verzije jer vam neke web stranice jednostavno nece raditi.

Flash nije toliko kriv za usporenje nego je krivo to sta ne nekoj stranici bude previse zahtevnih flash reklama i svega ostalog. Na takvim web stranicama bi isto bilo i kada bi izbacili flash jer bi stavljali video reklame i kojesta pomocu nekih drugih tehnologija.

Ja inace ne primetim nikakvo pogorsanje nicega kod nove verzije. Sve radi najbolje sto moze.

Citat:
Dogodilo mi se nekoliko puta u poslednje vreme (sa najnovijom zvanicnom Operom) da mi opera.exe ostane aktivna u Task manageru nakon zatvaranja programa. Ne secam se da mi se to dogadjalo ranije... Da li neko imas slicnih skustava?

Pa to se desi ponekad sa bilo kojim programom. Sa operom kod mene jako retko i to samo na starom racunrau. na novom nikada.

Citat:
U Taska Manageru (u tipičnom slučaju) piše da Opera koristi ogromnih oko 150 MB memorije i iako sam je zatvorio, Opera se jako sporo gasi, odnosno tih 150 MB se jako sporo smanjuje.

Veoma često se i ne smanjuje, nego oscilira oko neke vrijednosti, pa počne i da raste, iako je Opera zatvorena!

Imam samo 256 MB RAM-a,

Nema veze sto imas 256 Mb rama i dalje mogu ad rade i programi koji traze vise rama samo sto se onda javljaju usporenja jer windows prebacuje deo rama u virtualnu memoriju koja je na hard disku.

Inace, naravno da su nove verzije programa namenjene novijim kompjuterima. Kod mene na novom kompjuteru Opera radi prosto besprekorno. od verzije 10.53 ne secam se ni jednog baga ni problema...

Citat:
čudi me da ljudi na mnogo moćnijim konfiguracijama prijavljuju sporost, osim ako ne otvore pet-šest stranica istovremeno sa Flash filmovima.

Video je zahtevna stvar ne samo zbog memorije vec procesa dekodiranja, filtriranja itd. Svaki browser se uspori u takvoj situaciji. Uostalom niko nije ni predvideo da ces otvoriti 5-6 videa odjednom.
[ stil @ 04.07.2010. 17:06 ] @
Ja sam poredio verziju 10.10 sa verzijom 10.60. Primetno je usporenje kada se koristi fleš na istoj mašini. 2giga rama i dva jezgra od 1.8 GHz Treba to još optimizovati. Takođe i skin koji ima uključenu transparentnost pa se ništa ne vidi. Trebaju ljudima da ostave opcije pa da sami podešavaju kako im odgovara. Da se sad ne ponavljam već sam napisao moje mišljenje u ranijim postovima..
[ R A V E N @ 04.07.2010. 17:07 ] @
Ja sam potpuno onemogućio Flash i JavaScript i od tada lakše "dišem", a to preporučujem svakome ko ima problema sa brzinom:



Čak se za stranice koje korisnik često otvara može namjestiti da samo za njih radi JavaScript i(li) Flash, ako im već treba to za funkciju.

Većina stranica na koje naletim radi bez problma i bez JS-a i Flasha, a ako baš treba, lako ih je omogućiti, kao što pokazuje slika gore i ponovo osvježiti.

Citat:
Stranger2: Nema veze sto imas 256 Mb rama i dalje mogu ad rade i programi koji traze vise rama samo sto se onda javljaju usporenja jer windows prebacuje deo rama u virtualnu memoriju koja je na hard disku.


Da, upravo to... tom prilikom se odigra monstrouzno usporenje Opere, a time i cijelog PC-a.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 04.07.2010. u 18:28 GMT+1]
[ stil @ 04.07.2010. 17:13 ] @
Nije problem u reklamama za to postoji opcija da se blokira to i koristim. Kada se uđe na sajt koji ima fleš aplikaciju, ne reklamu 10.10 radi lepo a 10.60 koči. Znači nešto nije urađeno kako treba.
[ R A V E N @ 04.07.2010. 17:39 ] @
Možeš li dati primjer te stranice, a i ostali neka dadnu primjere problematičnih stranica sa Operom.
[ stil @ 04.07.2010. 18:14 ] @
Naravno

http://apps.facebook.com/treasureisle
[ gorankx @ 04.07.2010. 20:09 ] @
Pa to je igrica na fejsu !
poznato je da one prave probleme ne samo operi.
[ stil @ 04.07.2010. 21:02 ] @
Da, radi lepo na Firefoxu, Safariju, IE, Chrome-u i Operi 10.10 . Svi su instalirani na istoj mašini.
[ R A V E N @ 04.07.2010. 22:59 ] @
Šta nije u redu sa tom igrom? Ja sam samo primjetio da se muzika "zagrcnula" (ponavlja se neprestano prvih par sekundi), lik igrača je prvih par sekundio bio bijel i tab se nije mogao zatvoriti sa Ctrl+W (morao sam kliknuti negdje drugo da Flash izađe iz fokusa). Isto tako, za igru piše da je u beti.
[ Stranger2 @ 05.07.2010. 01:34 ] @
Citat:
Takođe i skin koji ima uključenu transparentnost pa se ništa ne vidi.

ja koristim Windows Xp i kod mene to nema. Kada se opera instalira na windows 7 moguce je da se onda pojavi i odgovarajuca podesavanja za te windows 7 fore... (U tvom profilu pise Windows 7 pa pretpostavljam da si na njemu instalirao)
[ stil @ 05.07.2010. 03:13 ] @
@ Raven Koči, to se primeti kad se ode kod nekog igrača ko ima sve i svašta na ostrvu. Kažem kod ostalih brauzera pod istim uslovima nema tih problema. @ Stranger Da koristim Win7. Da napomenem, Opera mi je glavni brauzer već duže vreme, ostale koristim po potrebi, stvarno bih voleo da tako i ostane. Poz.
[ newtesla @ 05.07.2010. 06:54 ] @
Kod mene na Xubuntuu se sama updateovala na 10.60, i od tada na pojedinim sajtovima neće da učita flash prozor unutar pojedinih sajtova, ako sam slučajno skrolovao tokom učitavanja strane... a flash sada trosi mnogo vise CPU ciklusa. I secka.
[ Jericho @ 05.07.2010. 14:32 ] @
10.60 je kod mene dvostruko brzi od prethodne verzije. Cini mi se da trosi znatno manje resursa, sto me je dosta obradovalo, jer je prethodna verzija (pre 10.60) bila prva od svih Opera ikad koja mi je redovno kocila, za razliku od sadasnje. Sve u svemu, pravo olaksanje, vec sam se bio uplasio.
[ stil @ 05.07.2010. 18:41 ] @
:)

Da baš mislim :) I koja je optimalna konfiguracija za Operu ? :)

Lakše mi je da pređem na drugi brauzer. Takvim stavom se gube korisnici :) ali dobro vreme će pokazati da li je to dobar potez.
[ Nozzlezator @ 05.07.2010. 19:02 ] @
Meni je Opera najbolje radila od ostalih browsera na PIII.Firefox je jeo memoriju a Chrome je stalno opterecivao CPU na 100% a isto to je radio i Safari...
[ stil @ 05.07.2010. 19:27 ] @
Ja sam pre dve godine prešao sa FF na Operu zbog toga što je tada bila najbrža, trebalo mi je par dana da se naviknem. Tako da redovno pratim i imam poslednje verzije svih brauzera, nije problem preći sa jednog na drugi.
[ bachi @ 06.07.2010. 08:57 ] @
Pa ista je priča i sa drugim browserima, svaka nova verzija je zahtevnija od stare. Stavite Operu 5 da vidite kako leti. :D
[ stil @ 06.07.2010. 11:01 ] @
Ne, ja poredim trenutno aktuelne verzije svih brauzera. Ne poredim verziju Opere 10.xx sa verzijom 5.xx .
[ R A V E N @ 07.07.2010. 18:05 ] @
Suludo je zbog jedne greške napustiti cijeli program. Meni je Opera trenutno toliko dobra da je omjer dobrih osobina kod nje nasuprot onim lošim toliko povoljan (a i u usporedbi sa drugim preglednicima) da i ne pomišljam na ništa drugo. U najmanju ruku tu je integrisani mail program, dok kod drugih preglednika toga nema (ispravite me ako ima kod nekog).




Uspoređivao sam HTML 5 video i audio u Operi i Firefoxu i moram reći da se na mojoj lošoj konekciji i slabom PC-u Firefox pokazao bolje; problem sa Operom je taj što nema indikatora koji pokazuje dokle je učitavanje sadržaja stiglo, a ni podrške za full screen - kod Firefoxa ima. Isto tako, kontrole kod Firefoxa su nekako veće i praktičnije.

Nedostatak kod oba programa je to što nijedan ne pamti iznos podešene glasnoće.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 07.07.2010. u 19:18 GMT+1]
[ bachi @ 07.07.2010. 18:22 ] @
Strpljenja raven, dok se html5 video uhoda, Opera će ga odavno pravilno podržavati.
[ Stranger2 @ 11.07.2010. 17:23 ] @
Citat:
Nedostatak kod oba programa je to što nijedan ne pamti iznos podešene glasnoće.

To je vec do same stranice i nejnog programea. Da je napravljena da podatak o glasnoci ostavlja u cookie onda bi pamtilo. Mislim da nema veze sa browseroma.
[ bakara @ 11.07.2010. 21:21 ] @
Citat:
R A V E N: problem sa Operom je taj što nema indikatora koji pokazuje dokle je učitavanje sadržaja stiglo, a ni podrške za full screen - kod Firefoxa ima. Isto tako, kontrole kod Firefoxa su nekako veće i praktičnije.

Opera ko zna od kad vec ima status bar, a ima i full screen (F11) a kontrole zavisi od izabrane teme.
[ gorankx @ 11.07.2010. 21:50 ] @
[ R A V E N @ 12.07.2010. 22:02 ] @
Mislio sam u kontekstu HTML 5 videa da full screen i download progress bar nisu podržani u Operi.

Ali šta mislite, hoće li ta video/audio HTML 5 implementacija dati mogućnost da onaj ko postavlja audio/video na svoju stranicu ukloni iz right click izbornika onu opciju Save Video.../Save Audio...? Ili da dopusti sakrivanje direkne adrese sadržaja unutar stranice nekim komplikovanim kôdom kako je to kod Flasha?

Ako ne bude tako, sumnjam da će zaživjeti HTML 5 media puno na Internetu, mada je moguće "ukrasti" Flash i iz cachea i preko stranica kao što su KeepVid.com.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 12.07.2010. u 23:16 GMT+1]
[ Stranger2 @ 13.07.2010. 18:51 ] @
Citat:
Ali šta mislite, hoće li ta video/audio HTML 5 implementacija dati mogućnost da onaj ko postavlja audio/video na svoju stranicu ukloni iz right click izbornika onu opciju Save Video.../Save Audio...? Ili da dopusti sakrivanje direkne adrese sadržaja unutar stranice nekim komplikovanim kôdom kako je to kod Flasha?

Ako ne bude tako, sumnjam da će zaživjeti HTML 5 media puno na Internetu, mada je moguće "ukrasti" Flash i iz cachea i preko stranica kao što su KeepVid.com.

Pomocu javascripta je moguce iskljuciti mani na celoj stranici ili pojedinim delovima. Znaci moze se toi primeniti i na taj novi vide oelemnt. Ako autor sajta ugradi takav script onda ce biti tako a ako ne onda ce zavisiti od browsera.

Citat:
mada je moguće "ukrasti" Flash i iz cachea i preko stranica kao što su KeepVid.com.

Ta stranica keepvid ne uzima video iz cachea vec dolazi do url adrese od videa na toj stranici pa ti pruza direktan download. A inace mozes sam pronaci video u cache folderu od browsera sa kojim si taj video gledao. Medjutim postoje i takvi video snimci koje je nemoguce ukrasti, uopste se ne pojavljuju u cacheu i ne moze se url presresti ni jednim programom koji "spijunira" te protokole... Pretpostavljam da flash u tim slucajevima samo smesta delice videa u ram memoriju i odatle prikazuje...

[ hejejj @ 14.07.2010. 16:52 ] @
moze li neko da mi obbjasni kako da je skinema da mi bude srpski jezik? :(
[ black dragon @ 14.07.2010. 18:02 ] @
Citat:
hejejj: moze li neko da mi obbjasni kako da je skinema da mi bude srpski jezik? :(


Sa ove stranice mozes preuzeti Operu: http://www.opera.com/browser/download/ , kada ti otvori stranu odaberi "Advanced options" odmah iznad velikog dugmeta za download i tu odaberes "International" verziju.

Kada je instaliras, u Operi preko CTRL+F12 ili preko Settings/Preferences, u General tabu postoji opcija za menjanje jezika.
[ hejejj @ 15.07.2010. 16:29 ] @
ook ali izbrisao sam operu jer kad je pokrecem moram da kliknem ono yes ili no imam windows 7 pa znas li kad trebas neki program da pokrenes pa ti se pojavi nesto gde trebas da kliknes na yes ili no da bi ti se pokrenuo program ustvari kad kliknes no ne moze se pokrenut :D da li neko zna kako to da maknem? :/ ako je neko uopste shvatio ovo sto sam napisao :D
[ gorankx @ 15.07.2010. 17:33 ] @
mislis na User Account Control ili ti UAC ???
to mozes iskljuciti tako sto ces kliknuti na start dugme i ukucati UAC i potom kliknuti na Change User Account Control setings i tu imas slidebar gde vrsisi podesvanja sigurnosti, spusti ga dole skroz i restartuj PC i to je to.
Inace to za Operu nebi trebalo se desavati.
[ hejejj @ 15.07.2010. 18:24 ] @
pa pokusao sam da ga spustim samo 1 dio dolje jer ne bih do kraja pise da se ne preporucuje da se to spusti skroz znam da ne bi trebalo to da se desava ja sam nesto cackao i odjednom se to desilo i pokusao sam da je izbrisem pa ponovo instaliram ali opet treba da se prihvata to o.O

[Ovu poruku je menjao hejejj dana 15.07.2010. u 19:41 GMT+1]
[ R A V E N @ 20.07.2010. 04:28 ] @
Citat:
Stranger2: Ta stranica keepvid ne uzima video iz cachea vec dolazi do url adrese od videa na toj stranici pa ti pruza direktan download. A inace mozes sam pronaci video u cache folderu od browsera sa kojim si taj video gledao.


Upravo sam to i mislio. A inače, ko hoće da isproba WebM, neka ode na http://www.youtube.com/html5 i odredi HTML 5 prikaz. Onda će se samo neki filmovi prikazati u tom formatu, na primjer http://www.youtube.com/watch?v=HOfdboHvshg
[ s!c @ 08.08.2010. 21:01 ] @
Moze li se u Operi 10.60 omoguciti da dvoklikom na prazan prostor u Speed Dialu dode do otvaranja pocetne stranice?

U prethodnim verzijama je bilo moguce, medutim unazad dvije sam primjetio da nema.
[ s!c @ 10.08.2010. 11:58 ] @
Ovo nitko ne zna ili ne koristi?
[ Jericho @ 10.08.2010. 16:08 ] @
Ja mislim da niko ne koristi. Nemas dovoljno speeddial-ova, pa ti treba i ovo?
[ bakara @ 10.08.2010. 17:54 ] @
Citat:
s!c: Moze li se u Operi 10.60 omoguciti da dvoklikom na prazan prostor u Speed Dialu dode do otvaranja pocetne stranice?

U prethodnim verzijama je bilo moguce, medutim unazad dvije sam primjetio da nema.

A cemu bi to sluzilo?
Imas ikonicu home pored adress bara a mozes i u speed dialu namestiti adresu koju hoces, a mozes namestiti i home page...i sve to za istu stvar.
[ s!c @ 10.08.2010. 22:03 ] @
Iako sam misljenja da nije uopce relevantna, udovoljit cu tvojoj znatizelji:

1) najbrzi nacin za doci na pocetnu stranicu
2) navika

Iako 2) nije toliko bitno, 1) je.
[ Nozzlezator @ 10.08.2010. 22:06 ] @
Jel ti ukljucen mouse gestures?
http://www.opera.com/browser/tutorials/gestures/ - Odavde vidim da je to samo jedna funkcija mouse gestures-a.
[ s!c @ 11.08.2010. 00:50 ] @
Jesu, ali nema postavljenu tu gestu - pronalazim naredbu pod actions (Go to homepage), ali ne znam sintaksu kojom bih izrazio da se odazove na dvoklik na praznom prostoru unutar speed diala.
[ Jericho @ 11.08.2010. 08:27 ] @
Ako ti vec toliko znaci taj homepage, sto ne podesis da ti npr. Gesture Up bude homepage? Ne verujem da inace koristis tu precicu (po defaultu je to Stop)? I vuk sit, i ovce na broju.
[ stil @ 11.08.2010. 10:05 ] @
Jedno pitanjce.

Kad se želi skinuti neka aplikacija tj. exe fajl opera ne daje opciju sa pitanjem gde da se snimi već počne da prikazuje nekakve kuke kvake i burgije :))) i kad završi kao skinula je i hoćeš da snimiš te kvake ona ti ponudi opciju htm tako da to posle moraš da preimenuješ u exe da bi radilo. Zbog čega se to dešava?

Desni klik pa Save Linked Contet as... radi kako treba ali je mnogo lakše samo kliknuti levim nego kliktati desnim pa tražiti opciju.

Recimo neki bezveze link na kojem se to dešava.

http://www.avantbrowser.com/download.aspx?uil=sr-RS




Ovde je objašnjen problem takođe:

Citat:
Hi

I've got a problem when I click on a link to download an .exe the url come
up in the address bar and the progress bar shows it as downloading but I
don't get the option to save the file where I want, presumably the file
gets put in a temp folder somewhere. But if I right click and "save linked
content as" I get the option to save the file where I want.

The main problem arises when the download link isn't a direct link to the
exe and when I try right clicking and "save linked content as" all I end
up is the option to save a html file instead of the exe I want.

Basicly I cant figure out why Opera is doing this and only with .exe files.

I've tried are re-installing opera, cleaning out every Opera related file
I can find before reinstalling and i'm using the most recent version of
Opera. If it helps im using XP SP3.

Any help would be appricated.

Kevin


i odgovor

Citat:
Go to Tools|Preferences... select the Advanced tab, and then Download on the right, type exe in the searhc box, and untick the hide types handled by Opera.

There should now be 2 mime-types listed, on each click edit and check that "Show download dialog" is selected, or that "download to disk" is selected, but "don't ask for folder" isn't.



Al' kod mene to ne pomaže.
[ Nozzlezator @ 11.08.2010. 11:50 ] @
Kod mene taj link radi bez problema a najnovija mi je verzija...Inace nasao si odgovor - Opera automatski otvara u sebi taj fajl sto skidas,zato i dobijas te karaktere.Da probas da obrises operu preko revo-uninstallera pa da je ponovo instaliras?Naravno ako budes ovako odradio izgubices sve sifre,bookmarkove i history list u operi.
[ s!c @ 11.08.2010. 12:03 ] @
Citat:
Jericho: Ako ti vec toliko znaci taj homepage, sto ne podesis da ti npr. Gesture Up bude homepage? Ne verujem da inace koristis tu precicu (po defaultu je to Stop)? I vuk sit, i ovce na broju.


I jesam, ali duzi je put desni klik - lijevo, nego sto li je dvoklik.
[ stil @ 11.08.2010. 12:53 ] @
Citat:
Nozzlezator: Kod mene taj link radi bez problema a najnovija mi je verzija...Inace nasao si odgovor - Opera automatski otvara u sebi taj fajl sto skidas,zato i dobijas te karaktere.Da probas da obrises operu preko revo-uninstallera pa da je ponovo instaliras?Naravno ako budes ovako odradio izgubices sve sifre,bookmarkove i history list u operi.


Probao baš sa tim programom i opet isto, najnovija verzija i opere i revo-uninstaller a.








PS

Rešeno

Otići na na link čekirati i snimiti podešavanje i to je to











[Ovu poruku je menjao stil dana 11.08.2010. u 14:10 GMT+1]
[ Jericho @ 11.08.2010. 14:03 ] @
Mislim da je u pitanju dodeljivanje default programa za pokretanje *.exe aplikacije. Tools-Preferences-Advanced-Downloads i tu nadjes exe, i obrises taj red.

Ti si resio problem drugacije, ali u slucaju da jos nekome zatreba.
[ stil @ 11.08.2010. 14:11 ] @
Kod mene su ova podešavanja.





Ali dok nisam odradio ono što sam objasnio u prethodnom postu nije bilo kako treba.
[ Stranger2 @ 17.08.2010. 15:11 ] @
Nesto u vezi tog prikaza binnnary podataka je ispravljeno u verziji 10.61, citao sam u changelogu. Pa probajte
[ srdjanm3 @ 19.08.2010. 07:35 ] @
Jedno pitanje, vezano za operu 10.61 (ovu poslednju)... I u prethodnoj verziji je to bio problem, ali sam ga resio, a sad ne mogu... Middle Click sa misem, hocu da mi otvara moje precice sa toolbara kao "new tab in background"...medjutim ne radi, kad uradim middle click, on mi otvori novi tab ali je odmah i aktivan... Kad odem u opcije, izabrano je lepo to sto treba,...U prethodnoj verziji sam problem resio tako sto sam izabrao nesto drugo, pa ponovo izabrao ovo sto hocu, i onda je radilo. Medjutim sad ne moze. SAd sta god izaberem on otvara u new tabu i odma je aktivno

Pozz

[ Jericho @ 19.08.2010. 10:10 ] @
Hm, izgleda da se razlicitio ponasa na raznim racunarima. Sad sam proveravao, kod mene radi srednji klik, tj. otvara tab u pozadini.
Ja imam problem sa ponovnim pokretanjem Opere. Kada zatvorim program sa nekoliko otvorenih tabova, pri sledecem podizanju mi otvara samo speed dial, nijedan tab ne pamti. U podesavanjima sam proverio, "continue from last time". Probao sam cak i sa "show start-up dialog", ne nudi opcije pri podizanju, uvek otvara blank page.
[ ekof9 @ 05.09.2010. 21:26 ] @
Jel ima za Operu neki adblock kao za FF i ako moze link?
[ lonelyrider_44 @ 05.09.2010. 21:37 ] @
Operi ne treba dodatak. :) Desni klik na stranicu pa "Block content..."
[ gorankx @ 05.09.2010. 21:42 ] @
Imas operin add block, desni klik na wb stranicu - blokiranje sadrzaja a ima i users js skripta
instaliraj ovu unite aplikaciju http://unite.opera.com/application/401/ , ona olaksava proces instaliranja skripti
a zatim samo otvori ovaj link u operi i trebalo bi da dobijes ppciju da je instaliras

Takodje ima i neki add block kao za FF ali ne znam da ga nadjem.
[ ekof9 @ 05.09.2010. 21:57 ] @
Hvala,momci.:)
Jos jedno pitanje:kako da ukljucim bookmarks traku?
[ Jericho @ 05.09.2010. 23:06 ] @
Postoje adblock-ovi za operu, vrlo proste skripte. Nisam siguran koji ja koristim, cini mi se da je ovaj http://www.fanboy.co.nz/adblock/opera/urlfilter.ini
Block content se podrazumeva, bez toga nista

Sto se tice bookmarks trake, pored panela levo (ili desno), mozes "premostiti" uz pomoc View-Toolbars-Personal bar. Oznacis personal bar, i u detaljima biras gde zelis da ti stoji. Imas ovde i detaljnije uputstvo, ako si uopste na to mislio http://superuser.com/questions/25450/opera-bookmarks-toolbar.
[ ekof9 @ 06.09.2010. 08:35 ] @
Mislio sam da bude kao kod FF.Ovaj personal bar je ok,nego kako da prebacim sve bookmarks koje sam uvezao iz FF da se tamo vide?
[ lender @ 08.09.2010. 13:18 ] @
Prevuces bookmark ili tab na bar i pritisnes shift, na taj nacin mozes da iskoristis svako prazno mesto na bilo kom baru u operi.
[ R A V E N @ 11.09.2010. 21:47 ] @
Nisam pobornik tih gotovih lista. One možda dobro dođu nekome ko otvara dosta tematski različitih stranica.

Nisam pobornik iz razloga zato što imaju ogroman broj unosa i sa dijelom tih reklama koje su navedene tu, korisnik, čije se svakodnevno surfanje većinom sastoji u otvaranju pet ili šest istih stranica (a takva je većina korisnika, mislim), se vjerovatno i ne susreće. E sad, vjerovatno je implementiran dobar algoritam a i računari su brzi, ali ipak Opera za svaki element, kad učitava stranicu, mora da provjeri da li je na toj dugačkoj listi.

Najbolje je za svakog korisnika da sam sebi izradi što optimalniju listu unosa za tih pet, šest stranica i to je to.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 11.09.2010. u 23:54 GMT+1]
[ ekof9 @ 11.09.2010. 22:16 ] @
Dva pitanja,za sada.:)
1.Kako da podesim da slike budu "fit width",da ne moram da skrolujem gore/dole,levo/desno kad su velike?
2.Ima li dodatak za operu kao ovaj i ako moze link?
[ R A V E N @ 11.09.2010. 22:47 ] @
Što se tiče tog "fitovanja", imaš komandu u donjem desnom uglu... ili pronađi shortcut. Na žalost, ne može se podesiti u opcijama stranice da je Opera automatski "fituje", a neke stranice imaju problem sa tim lijevo-desno razvlačenjem - uključujući i ovu, tj. Elitesecurity.

Pritisni Ctrl+F12, pa na Webpages tabu odaberi Fit to width. Sad će sve stranice biti "fitovane". Samo ne znam da li će biti onda problema sa stranicama koje se obično ne razvlače. Valjda ne bi trebalo.

Što se tiče toga drugog, pogledaj u Widgetsima, nešto mora biti. Samo sumnjam da je toliko moćno koliko je za FF. Za svaku popularniju audio/video stranicu postoji već neka druga stranica koja nudi skidanje sa nje. I ti dodaci kontaktiraju takve stranice da od njih dobiju link za preuzimanje sadržaja. Možda ti je praktičnije da koristiš takvu stranicu.

Najbolje je da odeš na stranicu za preuzimanje sadržaja i od polja gdje zalijepiš adresu audia/videaa kreiraš Search. Onda, samo kasnije u to polje za pretragu zalijepiš link audia/videaa sa Paste and Go i on ga otvori sa već stvorenim linkom za preuzimanje.

Eto... zakomplikovah ovo.

[ stil @ 12.09.2010. 01:03 ] @
Za preuzimanje videa koristim VideoCacheView. Kad odgledaš video pokreneš program i on pretraži keš svih brauzera pa i Opere za video fajlovima .
[ Jericho @ 12.09.2010. 01:09 ] @
Evo ga widget http://widgets.opera.com/widget/9402/, nadjen za 3 sekunde. Ja takodje koristim pomenuti Video Cache View, ali vrlo retko, tako da mi nije ni pao na pamet ovaj widget.
[ Stranger2 @ 12.09.2010. 13:53 ] @
Citat:
Za preuzimanje videa koristim VideoCacheView. Kad odgledaš video pokreneš program i on pretraži keš svih brauzera pa i Opere za video fajlovima .

Tako pise. Medjutim ja nisam imao nesto srece sa VideoCacheView-om. Nesto je slabo nalazio.

Kod Opere mozete ukucati
Citat:
opera:cache
i mozes direktno da pregledas sadrzaje iz cachea. Ima razna olaksanja mada mogu jos puno toga tu da ubace...
[ ekof9 @ 12.09.2010. 17:42 ] @
Hvala.

@Jericho
Nasao sam i ja to za 3 sec :),ali slozices se,nije to ni blizu kao FF addon,ali sta da se radi.

@R A V E N
Ukljucio sam Fit to width,ali opet moram da skrolujem slike,tj.ne vrsi prilagodjavanje velicine ekranu monitora.
[ stil @ 12.09.2010. 17:53 ] @
Možda da mu ubaciš putanju

C:\Users\ime naloga pod kojim si ulogovan\AppData\Local\Opera\Opera\cache

za Windows 7

i fajl mora da se skroz učita. Tek tada se pojavi u kešu. Ja ga obično odgledam skroz pa ako mi je potreban uključim pretragu i nađe ga.
[ Jericho @ 12.09.2010. 18:07 ] @
Citat:
ekof9: Hvala.

@Jericho
Nasao sam i ja to za 3 sec ,ali slozices se,nije to ni blizu kao FF addon,ali sta da se radi.


Slozicu se na nevidjeno, jer FF ne koristim uopste

Sto se tice pregledanja cache-a, koristan je i Opera Cache View, iz iste kuhinje odakle je i Video Cache View - http://www.nirsoft.net/utils/operacacheview.zip

Pored video sadrzaja, mogu se bez problema "ukrasti" svi drugi sadrzaji (slike, flash igrice...) Naravno, takodje je potrebno oznaciti direktorijum cache-a Opere u podesavanjima.
[ bachi @ 12.09.2010. 18:24 ] @
Evo .js koji rešava problem za resize slika...
[ ekof9 @ 12.09.2010. 20:11 ] @
Citat:
bachi: Evo .js koji rešava problem za resize slika...


Sry,ali sta da radim sa ovim?
[ bachi @ 12.09.2010. 22:33 ] @
Sorry, na brzinu sam kucao, pa nisam stigao od A-Š.

Prvo što treba da uradite u Operi jeste da odete na Menu, pa na Settings, pa na Preferences (ili CTRL+F12), zatim na Advanced, pa na Content, zatim kliknete na JavaScript Options i pod User JavaScript folder stavite neki folder gde u kome ćete stavljati ove .js-ove (među kojima je i ovaj što sam ja poslao).

Odete na Ok, pa na Ok, izađete iz Opere, prekopirate fajl što sam ga okačio u taj folder, startujete operu i svaka samostalna slika će se automatski resizeovati na vašu desktop rezoluciju.
[ ekof9 @ 13.09.2010. 14:22 ] @
Radi.Fala vi mlogo.:)

A jel ima greasemonkey za operu?
[ IonX @ 27.10.2010. 23:39 ] @
Zna li neko da li postoji widget za automatizovano uploadovanje više slika na npr imageshack?
[ gorankx @ 27.10.2010. 23:45 ] @
Sta ce ti witget kada ima imageshack-ova zvanicna aplikacija, multi upload tool
http://imageshack.us/content.php?page=uploader