[ SlaughterGirl @ 03.03.2010. 11:15 ] @
Komp se s vremena na vreme restartuje. Tj, odjednom se ugasi (kao da je nestalo struje) i krene posle toga da se pali.
Probala sam sa reinstalacijom sistema ali se problem i dalje javlja, dakle nije softverski.

Instalirala sam program Sandra Lite 2010c, ni ona ne javlja nikakav hardverski problem.
Predpostavljam da je nesto do napajanja ili do napona struje u stanu.
[ radekursinovic @ 03.03.2010. 12:32 ] @
Za početak proveriti memoriju. Ona ume ako je neispravna da izaziva nasumična restartovanja. Za testiranje memorije mozes koristiti Goldmemory i MemTest83. Ako se ispostavi da je ispravna probati zamenu napajanje računara pa ćemo videti dalje.
[ dendic @ 03.03.2010. 16:55 ] @
kako se ponasa racunar kad su oni elektrolitski kondenzatori oko procesora napuhani?
[ SlaughterGirl @ 03.03.2010. 17:06 ] @
Citat:
radekursinovic: Za početak proveriti memoriju. Ona ume ako je neispravna da izaziva nasumična restartovanja. Za testiranje memorije mozes koristiti Goldmemory i MemTest83. Ako se ispostavi da je ispravna probati zamenu napajanje računara pa ćemo videti dalje.


Goldmemory sam skinula odavde: http://www.goldmemory.cz/download.php
Raspakovala sam rar fajl ali program izgleda ne radi ili ja ne umem da ga koristim. MemTest83 ne mogu da nadjem.

Citat:
dendic: kako se ponasa racunar kad su oni elektrolitski kondenzatori oko procesora napuhani?


Ne razumem se bas oko hardvera. I kako to mislis napuhani?
[ savgardns @ 03.03.2010. 19:00 ] @
Goldmemory radi pod dos-om, barem ona verzija koju ja imam.
Savet je da to odneses u neki servis racunara, jer ako nije software problem, resavanje problema ce te svakako kostati, a nagadjanje istog moze da bude samo jos skuplje, tipa kupis napajanje, a nije u njemu problem...
Drugo resenje, drugarica ili drug s slicnim racunarom, pa pokusaj razmene komponenata u cilju eliminacije problema. Naravno ako nisi najbolje upoznata s hardwareom ovo ne preporucujem.
[ radekursinovic @ 03.03.2010. 19:27 ] @
Citat:
dendic: kako se ponasa racunar kad su oni elektrolitski kondenzatori oko procesora napuhani?


Sa obzirom na naduvane elektrolite, oni se neponašaju normalno to jest ne filtriraju napon kako treba. Mogući su padovi napona a samim tim procesor ne radi kako treba.
Zamena elektrolita je moguća. treba voditi računa da je štampa višeslojna tako da to treba odraditi kako treba to jest neko ko to zna.
[ dendic @ 04.03.2010. 13:08 ] @
Pa daj digni sa CD-a neki linux npr.. Knopix pa vidi hoce li se restartovat da si siguran u ispravnost windowsa ili imas nekih konflikta medju komponentama.Od kada se javlja taj problem,jel bilo nekog ubacivanja u racunar neke nove komponente DVD npr itd..?Ja bih prvo provjerio sa Knopixom,pa provjerio memoriju,napajanje,vizuelni pregled kondenzatora oko procesora ili mozda fleshat BIOS..
[ JOJO847 @ 04.03.2010. 15:00 ] @
Citat:
Komp se s vremena na vreme restartuje. Tj, odjednom se ugasi (kao da je nestalo struje) i krene posle toga da se pali.


Opiši detaljnije, ovo je malo nedorečeno. Kad se komp isključuje sam to je jedno, a kad se resetira to je drugo.
Ako se racunalo gasi prvo treba krenuti od mogućnosti da se CPU pregrijava i testirati napajanje (probati sa provjereno ispravnim i odgovarajućim).
Resetiranje sliči najčešće na memoriju i tu doista (ako je već sumnja na HW) prvo treba krenuti od testova memorije.
[ SlaughterGirl @ 04.03.2010. 23:36 ] @
Citat:
savgardns: Goldmemory radi pod dos-om, barem ona verzija koju ja imam.


Da, da tu verziju sam i ja nasla, otvori se prozorcic i odma se zatvori.

Citat:
dendicOd kada se javlja taj problem,jel bilo nekog ubacivanja u racunar neke nove komponente DVD npr itd..?


Menjana je optika, ail se problem javljao i pre toga.

Citat:
JOJO847: Opiši detaljnije, ovo je malo nedorečeno. Kad se komp isključuje sam to je jedno, a kad se resetira to je drugo.
Ako se racunalo gasi prvo treba krenuti od mogućnosti da se CPU pregrijava i testirati napajanje (probati sa provjereno ispravnim i odgovarajućim).
Resetiranje sliči najčešće na memoriju i tu doista (ako je već sumnja na HW) prvo treba krenuti od testova memorije.


Ne znam kako drugacije da objasnim, jer se ovaj komp tako ponasa kad nestane struje. Kad god je nestalo struje, pali se sam kad dodje struja. Pa, sad ne mogu da znam da li se restartuje ili gasi. CPU je kontrolisan sa SpeedFun programom i ne prelazi 60 stepeni.

Da li mogu da uticu USB-ovi? Danas sam raskacila ADSL internet sa kompa i nije se ceo dan restartovao.

[ savgardns @ 05.03.2010. 09:38 ] @
Tvoja poslednja recenica ukazuje na viruse... Ali ako i posle reinstalacije imas problem, onda mora da je hardware-ske prirode. Ako se racunar sam pali posle nestanka struje, to se regulise u BIOS-u, gde on po gasenju zapamti zadnje stanje racunara, i po povratku struje ga vrati na to.
Savet je i dalje da ako nisi vicna dijagnostici i nemas potrebnu opremu da odneses u servis...
BTW, ne znam koji je procesor u pitanju, ali ako u IDLE-u drzi 60 stepeni, puno je!
[ SlaughterGirl @ 05.03.2010. 10:44 ] @
Citat:
savgardns: BTW, ne znam koji je procesor u pitanju, ali ako u IDLE-u drzi 60 stepeni, puno je!


Procesor je Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 2 2.80GHz
Komp je Fujitsu Siemens Scenic, nisam sigurna koji je model lici na N320 ali nema USB-ove napred, ploca je D1931

Probala sam danas da premestim kabal od net-a na neki drugi USB, opet isto. Znaci, normalno radi samo kad nije ukacen net


[Ovu poruku je menjao SlaughterGirl dana 05.03.2010. u 12:12 GMT+1]
[ JOJO847 @ 05.03.2010. 19:13 ] @
Citat:
Kad god je nestalo struje, pali se sam kad dodje struja


To je definirano u BIOS-u, dali da se komp automatski ukljucuje nakon nestanka struje, dali da ostaje ugasen ili da bude u stanju kakvom se nalazio prije nestanka struje.

Ovisno od BIOS-a ova opcija se zove Restore on AC/Power Loss, Power Loss State/Action...itd. Kod tebe je vjerojatno ostalo postavljeno da se uključuje. Zaviri u BIOS i isključi. Moraš najprije definirati što se doista dešava, potom tražiti uzrok - redom.
[ SlaughterGirl @ 06.03.2010. 12:07 ] @
Citat:
JOJO847: To je definirano u BIOS-u, dali da se komp automatski ukljucuje nakon nestanka struje, dali da ostaje ugasen ili da bude u stanju kakvom se nalazio prije nestanka struje.

Ovisno od BIOS-a ova opcija se zove Restore on AC/Power Loss, Power Loss State/Action...itd. Kod tebe je vjerojatno ostalo postavljeno da se uključuje. Zaviri u BIOS i isključi. Moraš najprije definirati što se doista dešava, potom tražiti uzrok - redom.


BIOS je PhoenixBIOS. Imam opcije Main, Advanced, Security, Power i Exit. U okviru Power opcije ima:

APM Interface: Enabled
APM Power Saving: Disabled
Stendby Timeout: Disabled
Suspend Timeout: Disabled
Hard Disk Timeout: Disabled
APM Resume Timer: Disabled
APM Resume Time: 00:00:00

ACPI Save to Ram: Enabled
Safe Standby: Disabled

Power On/Off
[ SlaughterGirl @ 07.03.2010. 12:15 ] @
Vrlo verovatno da su USB-ovi u pitanju jer je mis (koji je isto na USB kao i net) danas bio prestao da radi, pa sam morala da ga premestim na drugi USB. Sad radi.

I dalje se problem javlja samo kad je kabal of modema zakacen za komp.
[ SlaughterGirl @ 07.03.2010. 17:50 ] @
Vodjena sumljom u ispravnos USB-ova premestila sam USB kabal od neta na laptop, a komp ukacila preko mreznog. Komp radi bez problema, ali je sad laptop poceo da se restartuje. Pregledala sam USB kabal od modema i otkrila da je ostecen (ima malu posekotinu korz koju se vide zice).

Zar je moduce da on uzrokuje restartovanje? Logicnije bi bilo da se, ako je kabal ostecen, konekcija prekida, a ne da se komp restartuje (cak i kad se nista ne radi na internetu, samo kad je ukacen u komp)

Ako je on uzrok svega, interesuje me da li takav kabal ima da se kupi, ili moram u Telekom da pitam da mi zamene?
[ Binary Mind @ 07.03.2010. 19:04 ] @
Moguce je da ostecen USB kabl prouzrokuje takve probleme. Takav kabl moze da se kupi u bilo kojoj bolje opremnjenoj radnji koja se bavi prodajom informaticke opreme. Samo odnesi taj osteceni da bi na osnovu njega nasla ono sto ti treba. Sa jedne strane je ili B muski ili mini B muski tip USB konektora dok je sa druge strane klasicni A tip muski USB konektor, mada da se nebi izgubila sa strucnim terminima kad te prodavac bude pitao sta ti treba, nosi kabl sa sobom i na osnovu njega uzmi adekvatan novi. Savet je da gledas debljinu kabla kada budes birala...
[ JOJO847 @ 07.03.2010. 21:00 ] @
Pitanje je sto se u kablu doista desava, ti vidis samo ostecenu izolaciju a pitanje je dali nesto i u kratkom ili bar parcijalnom spoju (to golim okom nevidis). Ako je doista to problem, onda super i dobro se zavrsilo sto se komp samo resetirao.
[ SlaughterGirl @ 08.03.2010. 18:47 ] @
Zamenila sam kabal i vise nema restartovanja. Hvala svima na savetima.
[ AK 99 @ 27.11.2010. 10:11 ] @
Imam windows 7 i kada pritisnem shutdown komp se restartuje, da li neko zna u cemu je problem?
[ sonic11318 @ 27.11.2010. 18:23 ] @
Citat:
AK 99: Imam windows 7 i kada pritisnem shutdown komp se restartuje, da li neko zna u cemu je problem?

A kako ti radi kad stisneš reset dugme da ti nisu pogrešno vezani kablovi.Dugme za gašenje reaguje tako što se malo zadrži kad se stisne i onda ugasi komp.Inače probaj da ga gasiš iz win a..
[ AK 99 @ 27.11.2010. 21:01 ] @
izgleda da nisam bio jasan, kad stisnem shutdown u start meniju komp se restartuje.unapred hvala