[ nikolajd @ 04.03.2010. 15:59 ] @
Zdravo! Imam jedan veliki problem koji moram rijesiti sto brze. Zapravo, uradio sam jednu knjigu od 50 strana A5 formata u Adobe inDesign, export-ovao ga u PDF i sve je kako treba. Sa stamparom sam dogovorio da mu to donesem u corel formatu jer ga on prelama za stampu pomocu njega, ali kad ucitam PDFu corel tekst mi se skroz izmjesa negdje je zbijen negdje previse rasiren, sad zanima me gdje sam pogrijesio, da li prilikom export-a PDF iz indesign-a, ili vec ima neko podesavanje u corel-u? Molim Vas da mi pomognete.
[ koska @ 05.03.2010. 09:00 ] @
Malo je glupo da prebacujes iz PDF-a u Corel. Ne samo da taj pravac nije u potpunosti kompatibilan (primetio si problem sa fontovima), vec nekako i nema logike da se tako radi. Proveri jos jednom sa stamparijom da li mozes da im dostavis cist PDF kao pripremu. Nema razloga da ne mogu tako da sloze tabak.
[ skemamen @ 05.03.2010. 09:17 ] @
PDF u Corel...??? Da nisi mozda pogresno razumeo? Kako ce izracunati i montirati 50 stranica u Corelu?

(a i da je tako, probaj font da pretvoris u krive pa onda da exportujes sve to u Corel, mada opet... ne verujem da ce dati bolji rezultat).
[ missortr @ 05.03.2010. 18:07 ] @
nikolajd, ti nisi nigdje pogrijesio*. Vjeruj. Trazi drugog "stampara".

I da taj text prebacis u krive, isprintas u .pdf (sto je sigurnije od Export to PDF pri ubacivanju u corel) trebace mu 2 sata minimum da to slozi i niko ti ne garantuje da ti slike nece popucati, on pogrijesiti u redoslijedu stranica itd. ....................

Dobar .pdf dobar .pdf i to se nigdje ne ubacuje osim ako imas nesto da prepravis.
Moj savjet ti je:
-druga stamparija (ozbiljna,)
-dobar dan (dobar dan)
-imam nesto za isprintat
-sacekas (vrh) pola sata-sat, popij kafu (ako je mali tiraz npr. 1-10 kom)

i to ti je to. Ako je tvoja priprema u redu, prepusti, cajne, format?
Moj ti je savjet da preprintas u .pdf a ne Exportujes.

u onom prvom slucaju kod g. "stampara" to ce trajati cijeli dan , a vjerujem da ce ti naplatiti jos i prelom (bar probati).
[ vedranchi84 @ 02.04.2010. 10:18 ] @
Nije brz odgovor, ali PDF u Corel siguran je jedino ako ga pretvoris u TIFF. 400dpi, mislim da ce ti biti dosta, opet naravno zavisi kako si pravio PDF. Ali raditi ga kao editabilan, ne preporucujem nikako.
[ nikolajd @ 07.04.2010. 11:46 ] @
Svaki dobar odgovor je na vrijeme, no evo kako sam ja to rijesio. Instalirao sam driver za Virtual Pdf Printer(naravno licencirani da bih izbjegao watermark), i PDF sto sam napravio u InDesign-u sam preprintao pomocu virtual pdf printer-a opet u PDF i corel ga je ucitao u orginalu. Zvuci malo glupo ali tako je. Svakako hvala svima na savjetima!