[ anjat @ 04.03.2010. 20:33 ] @
Imam Cisco Call Manager i par cisco telefona na par lokacija i to lepo radi. E, sad kad se ovaj sistem poveže na telefonsku centralu,
odnosno na njenu IP ploču, nastaju problemi. Na centrali može da se setuje G723.1 codec, a na CCM G711, pa.. Kad sa IP telefona
pozovem ,,obični'' telefon - lokal na PBX-u, sve je OK, ali obrnuto - ne radi. Naime, IP telefon zazvoni, dobijem i identifikaciju sa kog lokala
sam pozvana, ali od razgovora ništa.Nisam sigurna da li je setovanje IP ploče (LIOE ploča - Alcatel centrala) kako treba.Da li je neko imao
slične zahteve - iskustva ? Prilično je hitno...

[ aleksandar75 @ 07.03.2010. 13:36 ] @
U pitanju su kodeci.

Kodeci moraju biti podeseni. G711 na obe strane... ne mogu da poverujem da na centrali ne moze g711.

Da li ti je setovan voice-class codec u podesavanjima za taj dial-peer na ciscu? Ako nije podesi.

debug ccsip messages na ciscu da proveris da li su dogovoreni ispravni parametri ali 100% imas problem sa kodecima :)
[ Ve$eli @ 08.03.2010. 09:13 ] @
Cisco Call Manager ili Cisco Call Manager Express? Ako je CCM kao u prvom postu, onda pretpostavljam da komunikacija ide preko nekog SIP ili H323 trunka, pa bi se to malo drugacije troubleshootovalo.
[ anjat @ 09.03.2010. 21:49 ] @
Cisco i alcatel komuniciraju preko H323 protokola. Na cisco strani je podešen dial-peer sa g711 kodecom, i ponavljam, sa IP telefona mogu da pozovem
lokal - ,,običan telefon" bilo da je analogni ili digitalni. Medjutim, kad poziv ide u obrnutom smeru, sa digitalnog telefona, IP telefon zazvoni, a kad podignem slušalicu konekcija se prekine i IP ploča na alcatelu se resetuje !?! Neznam, pa skoro ništa o centralama, to u firmi rade drugi ljudi, ali ova situacija, i meni laiku, deluje vrlo zabrinjavajuće.Što se kodeka tiče, stvar je poprilično nejasna.Kad sa IP telefona pozovem ,,obični" i razgovor traje, mogu da vidim da razgovor ide po g711, ali obrnuto.. Imam informaciju da se na alcatelu može setovati g732.1, što moj CCM nemože da podrži...Da li se uopšte mučiti oko ovoga ? Obzirom na pomenuti ,,spontani" reset ? Da li iko ima iskustva u povezivanju Cisca sa IP pločom na alcatelu sa ili bez gatekeepera?
[ aleksandar75 @ 10.03.2010. 07:00 ] @
100% imaš problem sa kodekom. Kada pozivas sa analognog telefona, a nemas kreiran dial-peer za taj dolazni poziv onda dolazi do problema u uspostavi sesije.

Znači, na ccme (a isto i na ccm samo nisam siguran kako se tacno podešava pretpostavljam kroz web opcije) moraš imati nešto poput ovoga:


dial-peer voice 100 voip
description Veza ka Panasoniku
destination-pattern 1..
voice-class codec 1
session target ipv4:10.10.10.49
no vad

i obavezno i ovo:

voice class codec 1
codec preference 1 g711alaw
codec preference 2 g711ulaw
codec preference 3 g729r8


Znači kada stiže poziv sa panasonika koristi ove parametre izmedju ostalog i kodeke po navedenom prioritetu. S tim što se meni analogni telefoni na panasoniku nalaze na numeraciji 1xx. Ti ćeš tu staviti tvoju numeraciju.

Malo je teže ovako bez konfiguracije napamet ali mislim da imaš problem kodeka. Koji su telefoni u pitanju SIP ili SCCP?

[ anjat @ 13.03.2010. 06:46 ] @
Radi se o SCCP telefonima. Jos nesto : između Ciscove mreže i Alcatelove IP ploče (LIO E) je Cisco ruter. Kad je bio ,,stavljen" u funkciju gatekeepera - ploča se nije mogla registrovati, pa sam saznala da ona ne podržava eksterni gatekeeper, a nema ni svoj. Sada ona ,,juri" direktno call manager. Podsećam kada s Cisco strane zovem lokal - sve je OK, ali obrnuto ne valja. Kad ,,obični" telefon pozove IP - ovaj zazvoni, a kad odgovoriš na poziv - veza se raskine i LIO e ploča se resetuje. Imam informaciju da je ona i podešena tako da kad joj stigne neka greška - resetuje se. Kako da otkrijem šta joj to ,,pogrešno" stigne. Wire shark ne nudi neki odgovor ili ja ne znam šta da gledam. Help !
[ dragancili @ 22.03.2010. 15:58 ] @
Ajd polako :)...mozes li mi reci tacan tip Alcatel centrale? Na netu ima dosta uputstava kako se radi integracija izmedju CCM i PBX centrale drugih vendora. Iz iskustva mogu da kazem da to sigurno mora da radi...da li ti je na CCM ta PBX centrala i link ka njoj dobro definisana? Imas mogucnost da ides kroz Gateway opciju ili pak kroz Trunk, sto opet zavisi od rutera izmedju njih. Taj ruter ne mora da ima ulogu gatekeepera...dovoljno je da ima adekvatan interfejs na sebi a zatim taj interfejs kontrolises kroz CCM. Konkretno povezivao sam Erricson sa CCM i nisam imao nekih vecih problema. Zakljucak - to treba da radi!
[ dragancili @ 22.03.2010. 16:31 ] @
Izvini da se dopunim...definitivno bih isao na SIP realizaciju trunka ka Alcatelu umesto h.323 za pocetak. Ako jos uvek radis na ovome javi da ti posaljem detaljno uputstvo od strane Cisco za ovako nesto...tu imas sve od podesavanja Alcatela pa do definisanja trunk-a na CM. Malo sam istrazivao i video bas o kakvoj se to ploci radi na Alcatel strani...u konfiguraciji sa SIP-om Alcatel bi glumio SIP proxy server i to mora da radi u oba smera ne moz' da omane :)...pozdrav...
[ anjat @ 17.04.2010. 14:44 ] @
Posle nekog vremena....
Alcatel, odnosno njegova IP ploča koju imamo ne podržava SIP samo H323.....
Elem, ,,nađen" je stručnjak kome verujemo i koji je sve lepo pogledao pa kaže daizmeđu ova dva sistema postoji ,,generacijski jaz" i da IP ploča na Alcatelu služi za IP povezivanje na drugu Alcatel centralu, a ne za ovo što smo hteli. Rešenje ćemo tražiti na drugoj strani.Hvala svima na trudu!