[ fanfon @ 05.03.2010. 20:21 ] @
Da li je moguce otvoriti u Hrvatskoj obican tekuci (debitni) racun kao nerezidentno lice(konkretno iz Srbije) a da mogu koristiti usluge online bankarstva i internet karticu za placanje po netu? Potrebna mi je usluga tipa kao u Intesi-da imam tekuci racun, da imam devizni racun internet kartice i da mogu uplacivati kune i prebacivati ih na devizni racun kartice da placam po internetu i da sve to mogu pratiti online iz Srbije.

Da li je tacno da u zakoni u Srbiji zabranjuju da drzavljanin Srbije kao fizicko lice ima racun u inostranstvu?(neko mi to rece).

Ima li ovde onih koji su vec otvorili ovakve racune?
[ Thetaworld @ 06.03.2010. 00:13 ] @
Citat:
fanfon: Da li je moguce otvoriti u Hrvatskoj obican tekuci (debitni) racun kao nerezidentno lice(konkretno iz Srbije) a da mogu koristiti usluge online bankarstva i internet karticu za placanje po netu?


Može, naravno. Samo ne sve banke pružaju Internet bankarstvo nerezidentima, ali zato kod Erste Bank, dobićeš Internet bankarstvo, VISA karticu za plaćanje na Internetu, MasterCard karticu, ako želiš za kunski račun, a plaćanja bankarskim doznakama možeš slobodno da radiš putem Interneta, da šalješ i firmama i fizičkim licima, da primaš i od firmi i od fizičkih lica. Banka neće razmijeniti informacije sa Srbijom, prema tome Hrvatska ti dođe skoro kao offshore država po tom pitanju.

Za Internet bankarstvo, moguće je da moraš da sačekaš par dana, isto tako za karticu, znači nemoj očekivati da dobiješ sve u jednom danu, ali račun će ti biti odmah i u jednom danu otvoren, barem možeš da primaš odmah novac.

Citat:
Da li je tacno da u zakoni u Srbiji zabranjuju da drzavljanin Srbije kao fizicko lice ima racun u inostranstvu?(neko mi to rece).


Tačno je. Obična glupost. Provjeri websajt Narodne banke Srbije, devizni poslovi, propisi i odluke.

Citat:
Ima li ovde onih koji su vec otvorili ovakve racune?


Pošto je to zabranjeno nekom državljanu Srbije, rezidentnom u Srbiji, ne preporučujem da neko po imenu i prezimenu na javnom forumu ostavlja dokaze protiv sebe.
[ ljm @ 06.03.2010. 00:13 ] @
Zabranjeno je da imas racun u inostranstvu samo ako si rezident Srbije. Ako imas prijavljen boravak u nekoj drugoj drzavi i ako u Srbiji provodis manje od 183 dana godisnje, naravno da mozes da imas racun u inostranoj banci. Kako bi inace primali svoje plate svi nasi iseljenici koji jos uvek imaju srpsko drzavljanstvo.
[ fanfon @ 07.03.2010. 02:49 ] @
Hvala na odgovorima. Moracu naci neku varijantu
[ Rankulja40 @ 06.11.2014. 09:18 ] @
Zamolio bih vas da nam napisete dali ste uspeli da rešite problem i na koji način?I meni je isto potrebno da otvorim račun u Hrvatskoj.Ja imam srpsko i bugarsko državljanstvo i imam stalno prebivalište u obe države.
[ Rankulja40 @ 06.11.2014. 09:19 ] @
Zamolio bih vas da nam napisete dali ste uspeli da rešite problem i na koji način?I meni je isto potrebno da otvorim račun u Hrvatskoj.Ja imam srpsko i bugarsko državljanstvo i imam stalno prebivalište u obe države.