[ Ivan Dimkovic @ 09.03.2010. 21:11 ] @
Ovo nije bilo lako... definitivno podvig :) Mada, nista ne moze da nadmasi virusne MP3 fajlove (DirectShow vuln. u Windowsu) ili opasni kursor - courtesy of MSFT :)

Ali ipak... portable dokument format koji ce vam inficirati mrezu, nije lose. Adobe treba poslati na security vecernju skolu, a u medjuvremenu koristiti neki drugi PDF reader, koji implementira samo ISO 19005-1 a ne nove Adobe-ove bagovite sarenise :)

Citat:

It's official: Adobe Reader is world's most-exploited app

Adobe's ubiquitous Reader application has replaced Microsoft Word as the program that's most often targeted in malware campaigns, according to figures compiled by F-Secure.

Files based on Reader were exploited in almost 49 percent of the targeted attacks of 2009, compared with about 39 percent that took aim at Microsoft Word. By comparison, in 2008, Acrobat was targeted in almost 29 percent of attacks and Word was exploited by almost 35 percent.

"Why has it changed?" F-Secure asks here. "Primarily because there has been more vulnerabilities in Adobe Acrobat/Reader than in the Microsoft Office applications."

Underscoring the surge of Reader attacks, online thugs recently unleashed a new malware campaign that exploits vulnerabilities patched three weeks ago in the widely used program. The attacks target financial institutions with a PDF file with a name that refers to the so-called Group of 20 most influential economic powers. F-Secure and Microsoft have additional details here and here.

When victims click on the file with unpatched versions of Reader, the file installs a backdoor that causes their system to connect to a server at tiantian.ninth.biz.

Other applications included in Microsoft Office also experiences sharp declines in exploitation. PowerPoint attacks dropped from almost 17 percent in 2008 to less than 5 percent last year. Excel fell from about 17 percent to less than 8 percent. ®

[ Sapphire @ 09.03.2010. 21:41 ] @
Ne samo da su uspjeli ovo napraviti, već je i sam reader spor, pun bugova, te redovno ruši i sve za sobom na šta naiđe. Sve dok nisam instalirao Foxit Reader, bilo mi je normalno da pokušam u Firefox-u otvoriti PDF, te da se isti sruši ...
[ z@re @ 09.03.2010. 21:42 ] @
Cujes...razumijem da je Word tamo devedeset i neke dostigao vrhunac sta se tice tipkanja dokumenata na kompjuteru, pa da Microsoft mora izvodit raznorazne budalastine i prodavat ih kao feature u novim verzijama, ali PDF reader? Pa kvragu, standard je otvoren i reader je besplatan vec eonima...pokusavam nac komercijalnu poantu iza pakiranja milion gluposti tipa remote spajanje u Acrobat Reader. Ne bi da im generira profit...

U svakoj megakorporaciji postoje IT manageri koji preferiraju debilane i kretenizme, i struka sa druge strane. Onda vrh odluci sta ce donijet vise $. Interesira me gdje je $ izmedju Acrobat Readera 7 i ovih novih.

[ abitbp6 @ 09.03.2010. 23:15 ] @
Citat:
z@re: Interesira me gdje je $ izmedju Acrobat Readera 7 i ovih novih.

Ja bih rekao "4 i ovih novih".
[ Ivan Dimkovic @ 09.03.2010. 23:29 ] @
Citat:
z@re
U svakoj megakorporaciji postoje IT manageri koji preferiraju debilane i kretenizme, i struka sa druge strane. Onda vrh odluci sta ce donijet vise $. Interesira me gdje je $ izmedju Acrobat Readera 7 i ovih novih.


$$$ je u valjanju alata za kreiranje "aktivnog sadrzaja" i sl...

Mozes misliti - ideja PDF-a je da bude WYSIWYG dokument format, koji mozes lepo i da odstampas i lako da prenosis.

A onda su krenuli da dodaju kojekakve JavaScriptove i slicne budalastine - praveci od necega jednostavnog totalnog frankenstajna.

Meni se dize kosa na glavi kada vidim te "aktivne" PDF-ove... a najjace je kada se neki mid-level IT manager doseti, pa krene da ubacuje te bloat-ovane PDF-ove i u stvari gde nema ama bas nikakve potrebe za istim... kao recimo, Deutsche Post. Tacno se vidi da je projektant zavrsio neki "media informatics", "informatics management" i sl... da veze sa vezom nema, ali da je imao dobar sastanak i obavezno opijanje sa nekim Adobe sales droidom, i onda je svoje novo "znanje", "killer collaborative features", "next-gen web experience" i sl... odlucio da primeni u praksi.

Tako da, ako zelis da kupis online postansku marku za Deutsche Post / DHL - mozes da biras kako da ti dostave jedan A4 papir na kome je bar-kod i adresa primaoca:

a) Aktivni PDF, koji moze da se odstampa samo ako imas Adobe Reader i iskljucivo Adobe Reader
ili
b) Java Applet (!!!)

I sve to zbog cega? Zato sto u dokumentu koji dobijes kad kupis "markicu" postoji combo-box sa "Test-print" i "Print" (gde je test-print pritanje dokumenta bez prave adrese) a print... je li, stampa dokument sa adresom... i za to im treba Java ili JavaScript PDF - naravno iskljucivo sa Adobe feature-ima, ISO PDF nikako ne bi mogao da uradi posao.

Brate.. samo jos nedostaje i podrska za Shitter i Crapbook... tj. ako to vec nisu ubacili, PDF i Social "Media", marriage made in heaven.
[ w3bl0rd @ 10.03.2010. 07:08 ] @
Dimković nešt ne voli adobe :D , doduše s pravom, izzvađaju gluposti nakon adobe readera 5 su sve ostalo gluposti, ako me sječanje služi od onda je počeo heavy bloating :D
[ Nedeljko @ 10.03.2010. 10:37 ] @
Već sam navodio svrsishodnije upotrebe aktivnih PDF-ova (JavaView, zatim pravljenje šahovskih dijagrama u LaTeX-u, koje možeš da premotavaš napred-nazad), ali se slažem da treba da postoji opcija za uključivanje/isključivanje takvih mogućnosti i da treba da budu podrazumevano isključene.
[ Ivan Dimkovic @ 10.03.2010. 10:55 ] @
Ma super je sve to za sah i sl... ali u mom slucaju pricamo o >jednoj A4 strani< na kojoj je odstampana postanska marka, znaci:

a) Bar kod
b) Adresa
c) Par pravougaonika

I za to su momci odlucili da koriste "aktivni PDF"... kako bi imao opciju "Sample-print" gde je "sample" isto to, samo sa netacnim adresama i velikim natpisom "SAMPLE" preko toga...

Ono... sta im je bio problem da stave 2 A4 strane, jedna sample, druga "prava" - PDF da generise server-side skripta i da to moze da se koristi na svim OS-evima i sa svim ISO kompatibilnim PDF citacima?

Ali ne... neko je bio na nekom sajmu i imao pijanku sa Adobe sales droidima, gde su upuceni u magiju i moc Adobe PDF-a sa NjavaSkriptom... naravno vodka red-bullovi ili long island ice-tea su pomogli da se sto bolje razumeju te napredne tehnicke mogucnosti.

Sa svim tim, nije ni cudo sto nam treba bar 4 jezgra sa 3 GHz, SSD-ovi i sl... da bi stampali postanske marke, nego sta.
[ Horvat @ 10.03.2010. 11:15 ] @
stvarno upropascavaju jedan [po mom subjektivnom misljenju] odlican format sa ovim raznim glupostima :(
[ Nedeljko @ 10.03.2010. 12:03 ] @
Ivane, ti si se uhvatio za to što je jedan bolid nesvrsishodno upotrebio JavaScript mogućnost PDF-a kao za argument da ta mogućnost ne treba da postoji.

Kažem lepo, imaš i nešto ovako

http://www.javaview.de/demo/PaAnimation.html

što se sasvim lepo može ubaciti u PDF. E, sad, većini korisnika to ne treba i predstavlja potencijalnu rupčagu, pa treba da postoji mogućnost o(ne)mogućavanja.
[ Ivan Dimkovic @ 10.03.2010. 12:09 ] @
Nisam ja rekao da "ne treba da postoji" - vec da se trpa gde mu nije mesto i sprecava ljude kojima NE TREBA bloat da, na primer, kupuju elektronski paketne marke u DE i koriste jednostavan i mali PDF reader.

AKo neko hoce da poredi sahovske table iscrtava geometrijska tela, eto mu Adobe Reader, Java SE/EE/ME/BEEEE i sav ostali bloat...

Ali mi se ipak cini da je >90% upotrebe PDF-a u prostim read-only dokumentima koji se jednostavno i lako stampaju, i na ekranu izgledaju isto kao i na stampacu. Mislim da bi mi koji spadamo u tu vecinu trebali da budemo postedjeni Java bloat-a i dodatno smanjene bezbednosti zbog rupetina u Adobe-ovom kodu.
[ Rumpletstilskin @ 10.03.2010. 12:16 ] @
Nedeljko, pretpostavljam da znas kakva sve cudesa mogu da se izvedu makroima za word i excel - (skoro) ista prica je i sa mlatimudijalnim mogucnostima u pdfu. Niko ne osporava da takve stvari mogu da imaju pametnu namenu, jedina razlika je sto su makroi jako brzo prepoznati kao enormni bezbednosni rizik i po difoltu su iskljuceni, dok adobe odbija da prizna da problem uopste postoji.
[ Nedeljko @ 10.03.2010. 16:48 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Nisam ja rekao da "ne treba da postoji" - vec da se trpa gde mu nije mesto i sprecava ljude kojima NE TREBA bloat da, na primer, kupuju elektronski paketne marke u DE i koriste jednostavan i mali PDF reader.

AKo neko hoce da poredi sahovske table iscrtava geometrijska tela, eto mu Adobe Reader, Java SE/EE/ME/BEEEE i sav ostali bloat...

Ali mi se ipak cini da je >90% upotrebe PDF-a u prostim read-only dokumentima koji se jednostavno i lako stampaju, i na ekranu izgledaju isto kao i na stampacu. Mislim da bi mi koji spadamo u tu vecinu trebali da budemo postedjeni Java bloat-a i dodatno smanjene bezbednosti zbog rupetina u Adobe-ovom kodu.


Čekaj, ko je tu onda kriv? Adobe koji je ostavio takvu mogućnost ili ceponje koje su nepotrebno napravile dokument takvim? Uzgred, JavaView ne počiva na Java BEEE, već na JavaScript-u.
[ Nedeljko @ 10.03.2010. 16:54 ] @
Citat:
Rumpletstilskin: Niko ne osporava da takve stvari mogu da imaju pametnu namenu, jedina razlika je sto su makroi jako brzo prepoznati kao enormni bezbednosni rizik i po difoltu su iskljuceni, dok adobe odbija da prizna da problem uopste postoji.


O tome pričam. Problem je dakle rešiv.
[ Ivan Dimkovic @ 10.03.2010. 17:06 ] @
Ma daj Nedeljko... pogledaj koliki je Adobe Reader.

Monstrum bre - jok i nisu krivi, oni bre "ohrabruju" ljude da turaju sto vise u PDF.
[ xtraya @ 10.03.2010. 18:32 ] @
Acrobat Reader 1.0 for DOS (2.5 MB)
Acrobat Reader 2 (1.4 MB)
Acrobat Reader 3 (3.9 MB)
Acrobat Reader 4 (5.2 MB)
Acrobat Reader 4.05 (5.5 MB)
Acrobat Reader 5.0 (8.4 MB)
Acrobat Reader 5.0.5 (8.6 MB)
Acrobat Reader 5.1 (13.0 MB)
Acrobat Reader 6.0 (15.9 MB)
Acrobat Reader 6.01 (16.3 MB)
Acrobat Reader 7.05 (31.5 MB)
Acrobat Reader 7.07 (20.2 MB)
Acrobat Reader 7.08 (20.3 MB)
Acrobat Reader 7.0.9 (20.2 MB)
Acrobat Reader 8.11 (22.3 MB)


a onda

Adobe Reader 9.3 Windows 7, English 26.1 MB



carski :) , svetlucajuci meni , sve shljasti...

[ Ivan.Markovic @ 10.03.2010. 18:38 ] @
Btw, probajte ovo: http://seclabs.org/origami/ ja sam napravio zanimljiv PDF POC za proslu Sinergiju (koji iz nekih razloga nije radio iako sam testirao 5 min pre) ;)

Citat:
origami is a Ruby framework designed to parse, analyze, and forge PDF documents. This is NOT a PDF rendering library. It aims at providing a scripting tool to generate and analyze malicious PDF files. As well, it can be used to create on-the-fly customized PDFs, or to inject (evil) code into already existing documents.
[ Nedeljko @ 10.03.2010. 19:27 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ma daj Nedeljko... pogledaj koliki je Adobe Reader.

Monstrum bre - jok i nisu krivi, oni bre "ohrabruju" ljude da turaju sto vise u PDF.


Dvadesetak megabajta, pa šta. Niko te ne tera da trpaš dodatke gde im nije mesto.
[ Nedeljko @ 10.03.2010. 19:59 ] @
Molio bih te da ovu odvratnu sliku makneš. Ne služi ničemu i povraća mi se od nje. 37.5 MB, barem meni, nije problem. Kapaciteti su mi mnogo veći.
[ bachi @ 10.03.2010. 20:00 ] @
Zato je tu http://www.foxitsoftware.com/pdf/reader/

A ti pošalji mail momcima za te poštanske markice, možda te i poslušaju.

35MB je instalacija, koja je heavy kompresovana, koliko zauzima mesta kada se instalira?

Poslednja normalna verzija je 5.x, od 6 pa nadalje, Adobe reader postaje klasičan bloatware koji se učitava 5000 godina.
[ Nozzlezator @ 10.03.2010. 20:17 ] @
Dugo sam koristio Adobeov PDF Reader,a onda mu je trebalo po pola sata da ucita neki veci pdf,onda sam presao na Foxit koji mi radi mnogo mnogo brze.I sve to na P III 1GHz.
[ tdusko @ 10.03.2010. 20:48 ] @
Citat:
Nedeljko: Molio bih te da ovu odvratnu sliku makneš. Ne služi ničemu i povraća mi se od nje. 37.5 MB, barem meni, nije problem. Kapaciteti su mi mnogo veći.


Identicno kako se ja osecam kada vidim i kada mi neko pomene Adobe Reader, znaci slika ubada u srzh. AR ima najmanje 3 stvari zbog kojih ne mogu da ga zamislim na svojoj mashini:
1) Zakucava browser redovno
2) Malo malo pa uvaljuje neki update, samo se pojavi ona ogavna ikonica u tray-u i dobijam triper instant
3) Preveliki je i dize se 100 godina

Foxit reader se apsolutno ne primecuje na masini.
[ Pali zari @ 10.03.2010. 21:23 ] @
adobe 9 professional zauzima 2.1 gb na hardu pa ti gledaj.
[ night-shift @ 10.03.2010. 21:31 ] @
Sa Foxitom imam problema prilikom štampe da izvrće tekst i slično...
[ maksvel @ 10.03.2010. 21:54 ] @
Meni redovno zablokira FF kad se otvara embedovan pdf u Foxitu. Obično pomogne ubijanje Foxit.exe (koji se pojavi, kao sam za sebe). Ima još tih alternativnih readera, a možda je najbolje koristiti neki malo stariji Adobeov?!
[ Ivan Dimkovic @ 10.03.2010. 22:06 ] @
Ma ja nikad ne koristim nikakvo embedovanje u browser... samo priziva probleme, pogotovu kada je Firefox u pitanju - koji je, btw, isto tako postao bloat #@)*(&#@

Ja koristim Foxit 2.2 koji i nema embedovanje u browser... niti mi tako nesto uopste treba :) Cak sam sacuvao Foxit 2.2 installer na backupu - cisto ako nestane sa neta. Nemam problem sa vuln-ovima posto foxit teram sa specijalnim nalogom (kao i FF) :))

A kad se samo setim muka sa Adobe Reader-om koji svako malo zablokira browser (IE / FF, nebitno...) - od kako sam ga se resio pre par godina, lakse se dise... prosto je neverovatno da je od necega tako malog i jednostavnog Adobe uspeo da napravi invalida.

Isto kao i Winamp.. o boze, kad se samo setim - Winamp vuln. malformed MP3 fajl moze da uzurpira sistem :) Foobar2k ftw :)

Recite ne bloat-u!

Zbog toga drzim osisani Win Server 2008 R2 kao desktop OS + foxit + foobar 2k i tako to... sve radi u trenu, i nikad se nista ne blokira, zastajkuje... onda kod prijatelja vidim neki laptop koji se vucara kao prebijena macka, naravno Adobe Reader, Vista, neki AV, Winamp, ludilo... koliko to moze da se vucara covece... i ljudi ne primecuju, a gube sigurno bar jedan dan godisnje na cekanje na racunar :)
[ combuster @ 10.03.2010. 22:37 ] @
Dok sam koristio Windows i FF koristio sam PDF downloader extenziju, uvek svucem na hd pdf pa onda iz Adobe Reader-a otvarao isti. Naravno da sam ubijao one startup zezancije koje je Adobe postavljao a update sam rucno pokretao. Na linuxu vec nemam tih problema, Chromium svuce pdf na hd kao i bilo koji drugi fajl a zatim ga otvorim u Evince-u (ili kad sam na KDE-u u Okularu).

Inace od obicnog pdf readera koji bi trebao da bude brz, lagan, napravise cudoviste. Bez ikakve potrebe. I Winamp sto spomenu Ivan, OMG ej covece koliko se promenio tamo od '98-me ono je strasno, vise nisam znao sta mu sve gasim. Eto i Nero-a da se dotaknem, nisam mogao da ga smislim posle verzije 5, imgburner ftw :)
[ Srđan Pavlović @ 11.03.2010. 03:30 ] @
[puke] E, ne pominjite Adobe Updater... [/puke]
[ darkonsm @ 11.03.2010. 07:00 ] @
Kad se samo setim ranije 2006 ili 7 imao sam sve stadarno adobe reader , nero , Winamp, adobe photoshop .Onda sam poce da menjam jedno po jedno .
Adobe reader -foxit reader .Nero -MagicISO photoshop -corel- Winamp -vlc player bs player nedavno izbacio i realpalyer i zameno dodacima na browersu .
Sta se desilo zasto stalno ubacuju mogucnosti koje meni apsolutno nisu potrebne i samo mi smetaju .
Ja i sumnjam da preterano dobro posluju imaju sve uzi krug ljudi koji kupuju sve teze i teze i sve vise ofarbane proizvode .
Kao microsoft za vistu moraju poceti uskoro kao sto je misrosoft sa win 7 ili da potpuno ustupe nekom drugom mesto
Ps moj kmpjuter ima 3 gb rama i veoma dobar procesor Phenom II X3 720 i nije zato sto mi je kompjuter slab uz to grafika mi je gornja klasa ati 4850
Jednostavno necu da imam program koji ima 1000 mogucnosti a meni treba jedna ,radije cu uzeti zamenu koja radi samo to.
Adobe reader je samo jedna prica u nizu.
[ Horvat @ 11.03.2010. 11:23 ] @
ja jos uvek nisam nasao adekvatnu zamenu nero burner r-u,probao sam vise besplatnih,koje su kotirali na raznim stranicama u top 5 ali kad sam to u praksi isprobao bilo je ;puke: ... jedan dvd rw koji mi nero za par min nareze/sprzi ovi su rezali i po pola sata...

jako velika steta sto su tako dobar sw unistili s raznim dodacima,kad bi barem postojao samo nero burning rom :)
[ Sir_Oliver @ 11.03.2010. 12:11 ] @
Citat:
Horvat: ja jos uvek nisam nasao adekvatnu zamenu nero burner r-u,probao sam vise besplatnih,koje su kotirali na raznim stranicama u top 5 ali kad sam to u praksi isprobao bilo je ;puke: ... jedan dvd rw koji mi nero za par min nareze/sprzi ovi su rezali i po pola sata...

jako velika steta sto su tako dobar sw unistili s raznim dodacima,kad bi barem postojao samo nero burning rom :)

A zašto ne Nero Lite? Podržava samo osnovne funkcije i ništa više. I naravno, potpuno je besplatan.
[ bachi @ 11.03.2010. 14:08 ] @
Pa kod Winampa bar možeš da isključiš prilikom instalacije one dodatke koje ti ne trebaju, tako da to + classic skin = nomalan, ne-bloatware winamp.

Nero je isto postao teški bloatware, ali srećom, tu je ImgBurn, a za one koji ne mogu bez Neroa, tu je Nero lite ili micro.

Takođe, pre neki dan kolega kupio HPov štampač, ALL in One inkjet i da mu instaliram drajver. Odem na sajt i vidim da je drajver veličine 220MB, a kad se instalira, zauzima skoro 1GB!!! Pa jesu li oni normalni? 1GB prostora za fraking štampu i softver za skeniranje?
[ Suns @ 11.03.2010. 14:25 ] @
Citat:
darkonsm: Onda sam poce da menjam jedno po jedno .
Adobe reader -foxit reader .Nero -MagicISO photoshop -corel- .


Photoshop je krš i zamenio si ga vektorskim programom?
[ darkonsm @ 11.03.2010. 15:09 ] @
Citat:
Suns: Photoshop je krš i zamenio si ga vektorskim programom? :D

Meni obavlja bolje posao a samo to gledam umesto adobe uzeo sam corel
[ Srđan Pavlović @ 11.03.2010. 15:13 ] @
"Vektorski program" .... :)
[ Horvat @ 11.03.2010. 15:45 ] @
sir olivere,nisam ni znao da postoji nero lite,sad cu to potraziti

@bachi,mislim da sam i imgburn probao,ali nisam sto posto siguran po imenu...
da nema mozda i neki ocr sw tamo bundleovan?
---
cemu ce mu ovo??! [nero lite]
Citat:
#
# ~270MB hard drive space for a typical installation of all components.
# ~500MB hard drive space temporary for the installation


nero [full] 7 instaliran mi je ~200mb,a ovaj kao lite je ~270 :S:S:S

ali instaliracu ga bas da vidim sta je skresano u njemu i koliko ce mi zauzeti mesta
[ BBS @ 11.03.2010. 16:16 ] @
@Suns
Pre nego što napišeš nešto i pokušaš nečije izneseno mišljenje da devalviraš, pitaj, goglaj da ne bi bilo "pravio se pametan lupio žestoko" a lupio žestoko može dase zameni i onom narodnom.

Kad na Googlu kucaš corel prvo što ćeš dobiti je: Graphic design software, photo editing software, video editing
Corel već dugo proizvodi programe i za vektorsku ali i za rastersku grafiku,


A što se PDF tiče tu je čak 1,2 MB veliki Sumatra PDf - A PDF Viewer for Windows
[ [REaS0n] @ 11.03.2010. 18:16 ] @
Citat:
Dok sam koristio Windows i FF koristio sam PDF downloader extenziju, uvek svucem na hd pdf pa onda iz Adobe Reader-a otvarao isti. Naravno da sam ubijao one startup zezancije koje je Adobe postavljao a update sam rucno pokretao. Na linuxu vec nemam tih problema, Chromium svuce pdf na hd kao i bilo koji drugi fajl a zatim ga otvorim u Evince-u (ili kad sam na KDE-u u Okularu).

Kad već neko pomene Okular...kakvo je to tek smeće, nema teorije 3-4 pdf dokumenta da koristim(na 1 GB ram, 2.2GHz CPU) u isto vreme a da ne zablokira sistem.Zato mi je neizbežno da koristim osiromašeni Foxit reader na Linuxu, ali radi posao i to vrlo efikasno.
[ Nedeljko @ 11.03.2010. 18:48 ] @
Kad su ceponje izbacile KPDF.
[ Zeljko Mitrovic @ 11.03.2010. 18:56 ] @
Citat:
Suns: Photoshop je krš i zamenio si ga vektorskim programom? :D


Photoshop ima identicnu pricu kao i ovaj Reader. Svakom verzijom je sve gori. Usporedimo recimo UI od 7.0 sa CS serijom. Bloat. A broj novih mogucnosti nije bas da kazete "wow".

Meni najdrazi dio je stabilnost Photoshopa na Macovima. CS 3/4 se poprilicno cesto rusi (pricamo o legalnim verzijama ovog softvera). Usporedite to sa Flashom na Macu. Jel vidi tko ovde slicnost?

[offtopic] Bitno da je Mac platforma za dizajnere i kreativne ljude ;-) [/offtopic]
[ Goran Mijailovic @ 11.03.2010. 22:07 ] @
Citat:
Sir_Oliver: A zašto ne Nero Lite? Podržava samo osnovne funkcije i ništa više. I naravno, potpuno je besplatan.


Narezi sa njim ISO fajl ;)
[ danijell @ 11.03.2010. 22:41 ] @
Zamjena za Nero
CDBurnerXP
Reže i ISO :)
A instalacija zauzme 11mb na HDD
[ Nedeljko @ 11.03.2010. 23:32 ] @
Ashampoo?
[ Shadowed @ 12.03.2010. 01:34 ] @
Ili ako imas Sedmicu, ne moras nista da instaliras :)
Reze i fajlove i .iso sam od sebe.
[ w3bl0rd @ 12.03.2010. 06:49 ] @
Citat:
Shadowed: Ili ako imas Sedmicu, ne moras nista da instaliras :)
Reze i fajlove i .iso sam od sebe.

baš sam to htio reči :) jedino još nisam probao iskopirati cd, ali sve radi savršeno i ne pada mi napamet instaliravat neki 3rd party software za nešto što sam OS radi odlično :)
[ Horvat @ 12.03.2010. 14:32 ] @
evo instalirao sam [ne sad,ranije,ali zaboravih odgovoriti] nero 9 lite...instalirana verzija ipak nije preko 200 mb,nego nekih 30-40 mb [malcice vece nego instalacioni file]
utisak...kao da je samo za reklamu pravljeno ovo,taman mi je onda trebalo nesto da narezem,srecom suvi dvd disk i proslo je sasvim ok [ne svidja mi se sminka inace] i primetih da ima i dvd video i svasta nesto...dok nisam pritisnuo na jedan od ponudjenih izbora i procitao "ovo mozes da koristis ako kupis full verziju"... i to ne samo one dzidzabidze nevezane za rezanje diskova,nego i rezanje dvd-a i iso fileova i ostalo...

tako da,bas i nije neka alternativa

---
cdburnerxp sam probao,on je cini mi se kotiran kao top 1 na listama besplatnih "przilica" i ocekivao sam neku ozbiljnost,ali on je rezao dvd rw pola sata [za razliku,kako sam vec i rekao,od nera koji je taj isti disk rezao par minuta]
[ danijell @ 12.03.2010. 17:23 ] @
:)
Da, ako ima Sedmicu.
Mada ja bih radjie sedmu od devet :)

CDBurnerXP instaliram svima u zadnjih godinu dana.
A što se tiče brzine,
npr juče sam pustio u komšiluku da reže 6-7 Gb na DL brzinom 4x. I to je završio za nekih 23 minute.
Ali i ako sporije reže. Dok se podigne NERO na slabijim konfiguracijama CDBurnerXP već počeo i verifikaciju :)
Odošmo debelo u offtopic :)


[ Ivan Dimkovic @ 12.03.2010. 22:25 ] @
Ja na svom kompu jedino drzim ImgBurn, posto je jedini posao koji imam sa optickim diskovima poneko rezanje ISO fajla... mali je i radi posao bez problema :-)

Sto se Adobe-a i unistavanja aplikacija tice - najbolji primer sta Adobe uradi je CoolEdit... CoolEdit Pro je bio mali, kompaktan i izuzetno mocan audio editor... Radila ga je firma Syntrillium.

Onda je jednog dana dosao Adobe, otkupio CEP od Syntrilliuma za $16 miliona (kikiriki) i preimenovao ga u "Adobe Audition".

Naravno, nisu stali samo na menjanju imena - ubacili su svoje standardno salo i bloat tako da je Audition postao jos jedna u nizu sporih i prenatrpanih Adobe aplikacija.

Na svu srecu - neki od nas jos i dalje imaju stare CEP licence... instalaciju cuvam ko malo vode na dlanu :)
[ Srđan Pavlović @ 12.03.2010. 22:32 ] @
Cuvacemo mi i DOS 6.2 ako ovako svi nastave.
[ combuster @ 12.03.2010. 22:36 ] @
Ja ga imam u ddi :D Joj, diskdupe, disketice, sad jos malo pa Acrobat Reader na BR-u a pre sta je sve stajalo na floppy... Jbm ti progres...
[ Ivan Dimkovic @ 12.03.2010. 22:42 ] @
@Srđan Pavlović,

Cuvacete i vi stare Linux kernele i distroe :)

Nemoj sad da pravim screenshot sta Ubuntu 9.10 pokrece pri startupu... jos je Ubuntu i dobar, KDE distroi su jos ludji.... bloat do zore.

Jbte... znaci mi moramo da radimo pod zahtevom da od pritiska dugmeta u autu do pustanja fakin. muzike ili videa ne sme da prodje vise od 2 sekunde. Yep, to je cold-boot - znaci treba ceo OS da se vozdigne, da se svi drajveri ucitaju, inicijalizuje GUI i da media playback nastavi tamo gde je stao.... i to sve na masini koja bi bila uporediva sa slabim netbookom :) Yep, x86 i normalni OS sa OpenGL GUI-jem - ne neki DSP bshit.

Ali, zato - ako imas PC korisnika... udri do zore. Jos sam ja odavno prestao da koristim HDD-ove pa i dalje primecujem bloat... mogu misliti kako je kada u laptopu neko ima 4200 rpm HDD.
[ Horvat @ 13.03.2010. 11:28 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Jbte... znaci mi moramo da radimo pod zahtevom da od pritiska dugmeta u autu do pustanja fakin. muzike ili videa ne sme da prodje vise od 2 sekunde. Yep, to je cold-boot - znaci treba ceo OS da se vozdigne, da se svi drajveri ucitaju, inicijalizuje GUI i da media playback nastavi tamo gde je stao.... i to sve na masini koja bi bila uporediva sa slabim netbookom :) Yep, x86 i normalni OS sa OpenGL GUI-jem - ne neki DSP bshit.

eh da je ovako i u pc svetu :((

kako ide razvoj racunara,nista se ne poboljsava brzina programa [dobro,nije bas nista,ne moze da se meri autocad iz 90e i autocad iz 2005.],odnosno,dzaba ti superkompjuter,koji bi po nekoj logici i zahtevnije programe terao bez da se i malo "oznoji",nego moras cekati po par minuta samo da se program pokrene,pa onda otvaranje datoteke,pa drljanje kad nesto radis...

Citat:
Jos sam ja odavno prestao da koristim HDD-ove

nego sta koristis? ssd?

[Ovu poruku je menjao Horvat dana 13.03.2010. u 12:39 GMT+1]
[ Čedomir Krsmanović @ 17.03.2010. 12:08 ] @
Šta drugo očekivati do sigurnosnih rupa od programa koji je vrhunac funcionalnosti doživeo pre 5 revizija, a u koga trpaju sve više featura orijentisanih ka webu i izmišljaju nepotrebne gluposti samo zarad obrtanja verzije?

Citat:
Ivan Dimkovic: Ja na svom kompu jedino drzim ImgBurn, posto je jedini posao koji imam sa optickim diskovima poneko rezanje ISO fajla... mali je i radi posao bez problema :-)


Takođe, videh samo još jednu preporuku za ovaj program kao alternativu Neru, pa citiram jer smatram da je obavezan za isprobati. :)
[ Ivan Dimkovic @ 17.03.2010. 12:17 ] @
Citat:
Horvat
nego sta koristis? ssd?


Yep, SSD svuda :) Jedino mesto gde imam HDD-ove je kucni server gde se koriste za skladistenje content-a... ali sto se radnih kompova / notebooka tice, HDD is dead as disco sto se mene tice.

Pazi kada se nekad neke stvari vucaraju i na SSD-u... mogu samo da zamislim tugu na 4200 rpm laptop HDD-u tada... I ljudi to trpe.
[ mulaz @ 20.03.2010. 21:39 ] @
argh!!!

manual za tv:



http://www.p4c.philips.com/cgi...nuals&hlt=Link_UserManuals

tinyurl: http://tinyurl.com/yfwxelo

feking manual?!
[ Zoran Milovanovic @ 21.03.2010. 15:31 ] @
Cekaj ti ne znas TV da koristis, a hoces na racunaru da da se obucis? :)

Znaci ne verujem, mozda tv koristi neku addobe tehnologiju pa zato moras da koristim addobe reader ;) Uzas.
[ mulaz @ 21.03.2010. 17:28 ] @
^^
kupujem tv, i specifikacije na netu su uzasno napisane, pa me zanima sta sve moze da se gleda preko ugradjenog usb porta (u specsima na netu pise Photos, slideshows and music, a u uputstvima pomenut je i video) :)

A posto sam cuo da neki LG lcd televizori nemaju mogucnost podesavanja kanala na DVB-T/C (znaci pomeranje brojeva kanala), hteo sam i to da proverim.
[ mrle 011 @ 24.03.2010. 07:16 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ja koristim Foxit 2.2 koji i nema embedovanje u browser... niti mi tako nesto uopste treba :) Cak sam sacuvao Foxit 2.2 installer na backupu - cisto ako nestane sa neta. Nemam problem sa vuln-ovima posto foxit teram sa specijalnim nalogom (kao i FF) :))


stavi ti u stek verziju 3.0 build 1817.
ima je tamo negde na www.oldapps.com ili www.oldversion.com itd.

1. bolja je.

2. glupava reklama u gornjem desnom cosku se trajno iskljucuje regularnim putem - destikliranjem u meniju.
nije potrebno mucenje i hakerisanje.

3. portable je - settinge pise u "ini" fajl.

4. embedovanje u web browser se po potrebi ukljucuje i iskljucuje u opcijama.
... mada mislim da je to moglo i pre, u toj tvojoj v2.0 itd.... al' nisam siguran.
ustvari, ja nemam FF, pa ne znam dal' se ta opcija odnosi i na FF ili samo na IE, ali u svakom slucaju te tokom instalacije pita dal' 'oces da instalira FF plugin ili neces.


btw i ...

5. exe ni jedne verzije nije UPX-ovan.
npr. ova v3.0 moze lepo da UPX-uje sa svojih oko 7 MB u 2,5 MB.

-----------------------

iskljucivanje reklame i portabilnost su bili moguci mislim jos samo u jednoj verziji, tj. build-u, pre ovog "1817".
uglavnom, posle toga je sve vraceno na staro - da bi trajno iskljucio reklamu moras da se mucis i hakerises, a settinzi su opet vraceni u registry.
(barem je tako bilo do verzije 3.2 .... nisam gledao dal' se posle nje pojavilo nesto novo i ako jeste, kakva je situacija).


EDIT:

sad sam gledao ... na oldversion.com nema nikakav foxit 3.0, a na oldapps,com ima jedan "build 1120" - taj je isto portable, al' glupa reklama se ne iskljucuje normalnim putem.

evo ima ovde ovaj "build 1817" ---> http://www.filehippo.com/download_foxit/5804/

[Ovu poruku je menjao mrle 011 dana 24.03.2010. u 08:27 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao mrle 011 dana 24.03.2010. u 08:33 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 24.03.2010. 15:33 ] @
Hvala Mrle za tip - instalirano :)
[ mulaz @ 31.03.2010. 22:20 ] @
http://it.slashdot.org/story/1...hdot%2Fslashdot+%28Slashdot%29

Citat:
"A security researcher has managed to create a proof-of-concept PDF file that executes an embedded executable without exploiting any other security vulnerabilities. The PDF hack, when combined with clever social engineering techniques, could potentially allow code execution attacks if a user simply opens a rigged PDF file. With Adobe Reader, the only thing preventing execution is a warning. Disabling JavaScript will not prevent this."
[ Ivan Dimkovic @ 31.03.2010. 23:56 ] @
Adobe Acrobat treba zabraniti...

@edit - koliko vidim, nije Acrobat u pitanju vec PDF specifikacija koja ima "/launch" tag.

Pod hitno dodati opciju za zabranu interpretiranja ovog taga... ja ne zelim da mi PDF fajlovi budu u stanju da "izvrsavaju" @_)&*@#)

Dokument format koji se ponasa kao shell-skript jezik... sve bolje do boljeg.
[ Shadowed @ 01.04.2010. 00:01 ] @
Sad samo jos da se pojavi (ako vec nije) tool gde odaberes .pdf fajl, .exe fajl i on ih ukombinuje u .pdf fajl koji pri otvaranju izvrsi .exe koji je u njemu :)
[ Ivan Dimkovic @ 01.04.2010. 00:02 ] @
Ja sam zbog tih idiotarija kreirao specijalnog usera, i dao mu prava za i/o u samo jedan folder... i u njegovom kontekstu pokrecem foxit (i nekada Firefox)
[ Srđan Pavlović @ 01.04.2010. 00:03 ] @
Citat:
PDF fajlovi budu u stanju da "izvrsavaju"


%#^(*#^%*!^@#&*(^$*!@ !!!
[ staticInt @ 01.04.2010. 02:33 ] @
Ja odavno ne koristim Adobe reader jer je bloated totalno, ovo sad sto prave je katastrofa, ovaj Foxit reader zavrsava posao cak i on po meni ima previse opcija, na kraju cu morati da napisem sam svoj reader...
[ Boris B. @ 06.09.2010. 20:37 ] @
Znam da je tema bajata pola godine, ali hteo bi da preporučim svim fellow-Reader hejterima NitroPDF reader. Koristim ga vec par meseci i prezadovoljan sam, meni lično je mnogo bolji i lepši od foxita sa daleko više mogućnosti (anotacije, export images, itd.), i nije adware kao foxit. Jos uvek je beta mada ga koristim bez ikakvih problema. Imaju cak i neku open-development politiku gde korisnici bete daju predloge i developeri implementiraju ili diskutuju o idejama.

Posto je neko pre pominjao da nema dobrog programa za rezanje diskova, check out ImgBurn - samo 5Mb a zna sve sto i bloated programi, samo compact&free. Za muziku naravno stari dobri WinAmp2.99, ima ga na oldversion.com zajedno sa svim starim verzijama svih ostalih popularnih softvera.
[ Srđan Pavlović @ 06.09.2010. 20:51 ] @
Citat:
hteo bi da preporučim svim fellow-Reader hejterima NitroPDF reader.


E jeb.. mislim da je vreme da i ja roknem Adobe šajze sa Windows instalacije, i
stavim neku alternativu. Jos neka iskustva sa ovim NitroPDF u odnosu na Foxit?

ImgBurn je pomenuo Ivan negde iznad. Rezem iz Linux-a sa free alatima, ali sam
ranije koristio ImgBurn na Windowsima i sasvim je dovoljan za namene rezanja.
[ Nedeljko @ 06.09.2010. 21:17 ] @
Zna li neko za manji PDF čitač od ovog.
[ Srđan Pavlović @ 06.09.2010. 21:33 ] @
Wow, 1,43MB - treba videti sta njemu "fali"...
[ Ivan Dimkovic @ 06.09.2010. 21:35 ] @
SumatraPDF je tu isto negde oko megabajt-mega ipo... EXE fajl, ne installer ili nesto slicno.

A ne 'fali mu nista. Doduse, rendering bi mogao biti brzi kada bi se kesiralo malo vise, ali na brzoj masini to odavno nije problem, osim za neke gadne PDF-ove bas.
[ Stefan Markic @ 06.09.2010. 21:41 ] @
Sumatra here.
[ Stefan Markic @ 06.09.2010. 21:46 ] @
Preporučujem i Evince.
[ mkoscevic @ 07.09.2010. 13:34 ] @
Citat:
Nedeljko: Zna li neko za manji PDF čitač od ovog.


Da.

Veličine instalacijskih paketa:

InstallSlimPDFReader.exe -----1.43MB
SumatraPDF-1.1-install.exe ---1.66MB

Nakon instalacije:

SlimPDF Reader.exe -- 3.40MB
SumatraPDF.exe ----- 1.61MB

Osim glavnog binarya, popratne stvari na SlimPDF-u, po defaultu, zauzimaju 1.26MB.
Kod Sumatre to iznosi 50.5KB.

SlimPDF koristi registry, Sumatra koristi .DAT.

Nakon godine dana i gro PDF-ova, Sumatrin DAT (sumatrapdfprefs.dat) dosegnuo je čitavih 167KB.

[ Srđan Pavlović @ 07.09.2010. 13:46 ] @
Znaci Sumatra ipak winner :)

Sacu da maknem onaj Adobe bloat, pa da vidm kakav je malisa...
[ Nedeljko @ 07.09.2010. 13:56 ] @
Citat:
mkoscevic: SlimPDF koristi registry, Sumatra koristi .DAT.


Pa?

Citat:
mkoscevic: Nakon godine dana i gro PDF-ova, Sumatrin DAT (sumatrapdfprefs.dat) dosegnuo je čitavih 167KB.


Što ne govori apsolutno ništa dok se ne isproba konkurencija.
[ Nedeljko @ 07.09.2010. 13:56 ] @
Ozbiljno, zna li neko za PDF čitač manje veličine za preuzimanje?
[ jablan @ 07.09.2010. 14:08 ] @
Koja je poenta u traženju PDF readera manjeg od 1.5 mega?!
[ mkoscevic @ 07.09.2010. 14:08 ] @
Citat:
Nedeljko: Pa?


Informativni podatak.

Citat:
Nedeljko: Što ne govori apsolutno ništa dok se ne isproba konkurencija.


Informativni podatak.


Uozbilji se. Nema nikakvog natjecanja.
[ Srđan Pavlović @ 07.09.2010. 14:11 ] @
@jablan - i jos manje treba da bude. Poenta je ukazati na to koliko je
zapravo bloatovan ovaj drugi, koji je tezak 30mb, a radi ISTI posao.

Od kada su resursi postali jeftini (HDD, RAM) - programi se pisu kao nogama.
[ Srđan Pavlović @ 07.09.2010. 14:30 ] @
Stavio sam ovaj SlimPDF Reader ipak, i radi sasvim OK. PDF od 80mb ucitava brzo i nema seckanja kod skrolovanja.
[ mkoscevic @ 07.09.2010. 14:33 ] @
Citat:
Nedeljko: Ozbiljno, zna li neko za PDF čitač manje veličine za preuzimanje?


Cool PDF Reader 3.x

650KB. Vrlo sličan feature set kao Sumatra i SlimPDF.

upd:

Cool PDF Reader 2x

626KB.

[Ovu poruku je menjao mkoscevic dana 07.09.2010. u 15:57 GMT+1]
[ Nedeljko @ 07.09.2010. 16:09 ] @
Ja uopšte ne mislim da je adobijev rider prenatrpan, a misliću to onda kada o tome budu pisali oni koji kupuju adobijeve komercijalne PDF alatke.

Kapirate? Niste vi kojima treba da otvorite poneki PDF dokument adobijeva ciljna grupa. Nijedan drugi PDF čitač osim adobijevog ne podržava 100% PDF format, a on se pravi za firme koje kupuju adobi akrobat, a ne za vas.
[ jablan @ 07.09.2010. 17:02 ] @
To ti rekao direktor Adobija lično?
[ Odin D. @ 07.09.2010. 18:54 ] @
Ima istine u tome.

Prosle nedelje u okviru neke dokumentacije stigne mi pdf jednog elektromotora od znamenitog proizvodjaca, da ga sad ne reklamiram.
Elem, citam ja pdf (u Adobe-u, posto firma ima citavu Adobe-ovu paletu programa kupljenu) kad vidim kursor poprima cudne oblike. Kliknem ja i povucem, kad li se motor okrece u 3D.
Svakako interesantna stvar za one koji se bave tehnikom, a recimo vjerujem i da bi za medicinu (anatomija) moglo biti poprilicno interesantno.
[ Ivan Dimkovic @ 07.09.2010. 20:59 ] @
Citat:
Nedeljko
Ja uopšte ne mislim da je adobijev rider prenatrpan, a misliću to onda kada o tome budu pisali oni koji kupuju adobijeve komercijalne PDF alatke.


BWAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAHA

Pa ti isti ljudi, citaj korporativni IT droidi, nemaju problem da im logon procedura u Windowsu traje 5-6 minuta (nekad i duze) dok gomile antivirusa i apdejta proveravaju i maltretiraju sistem.... Ili da im odjednom u sred rada laptop pocne da drlja po disku i max. trosi bateriju dok se ne isprazni zato sto u pozadini trci neki "enterprise paket" pisan nogama.

Njima nista ne moze biti prenatrpano - a ako jeste, trazice jos jedan gigaherc od Intela (mada Intel vec par godina pokusava da im to izbaci iz glave i zameni sa jezgrima) i sve ce biti OK.

Zato je gomila B2B softvera tuga i cemer za gledati, ali naravno da obavljaju posao - posto alternative i nemaju, a cak i da je imaju nikog nije briga niti "konsultanti" imaju pojma o tome.

Zalice se oni na prenatrpan Adobe Acrobat... otprilike tu negde kada ispari crna rupa u centru nase galaksije.

Na svu srecu, pa ima ljudi koji ne moraju da se zlopate sa tim korporativnim idiotizmima... Na mom racunaru nema Adobe softvera, nema Jave, nema najnovijeg .NET-a... ako mi neko posalje neki "aktivni PDF" za to imam specijalnu virtuelnu masinu nazvanu "kanta" u kojoj trci sav taj "enterprise malware".

Iskreno - zalim ljude kojima je sudbina da moraju da koriste sve te gluposti + nemaju izbora jer im je IT dept. dodelio masinu kojoj je pucano u kolena (citaj: instaliran enterprise AV, Java, Adobe ovo ono...)
[ galahad @ 07.09.2010. 21:04 ] @
U potpunosti se slažem sa Ivanom. Kad pogledam na šta softver počinje da liči, muka me uhvati. Sad odjednom i najgluplji kalkulator mora da ima online update checker, jer bože, možda će neko izmisliti novu matematiku u međuvremenu, pa da ne ostaneš uskraćen za istu. A nemojmo zaboraviti ni na plaćenu verziju istog, u kojoj dobijaš da koristiš i memory funkcije! Ha! I sve to u mizernih 30MB instalacionog fajla, i samo 50MB potrebnog prostora.

Bljak!
[ Nedeljko @ 07.09.2010. 21:36 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: BWAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAHA

Pa ti isti ljudi, citaj korporativni IT droidi, nemaju problem da im logon procedura u Windowsu traje 5-6 minuta (nekad i duze) dok gomile antivirusa i apdejta proveravaju i maltretiraju sistem.... Ili da im odjednom u sred rada laptop pocne da drlja po disku i max. trosi bateriju dok se ne isprazni zato sto u pozadini trci neki "enterprise paket" pisan nogama.

Njima nista ne moze biti prenatrpano - a ako jeste, trazice jos jedan gigaherc od Intela (mada Intel vec par godina pokusava da im to izbaci iz glave i zameni sa jezgrima) i sve ce biti OK.

Zato je gomila B2B softvera tuga i cemer za gledati, ali naravno da obavljaju posao - posto alternative i nemaju, a cak i da je imaju nikog nije briga niti "konsultanti" imaju pojma o tome.

Zalice se oni na prenatrpan Adobe Acrobat... otprilike tu negde kada ispari crna rupa u centru nase galaksije.

Na svu srecu, pa ima ljudi koji ne moraju da se zlopate sa tim korporativnim idiotizmima... Na mom racunaru nema Adobe softvera, nema Jave, nema najnovijeg .NET-a... ako mi neko posalje neki "aktivni PDF" za to imam specijalnu virtuelnu masinu nazvanu "kanta" u kojoj trci sav taj "enterprise malware".

Iskreno - zalim ljude kojima je sudbina da moraju da koriste sve te gluposti + nemaju izbora jer im je IT dept. dodelio masinu kojoj je pucano u kolena (citaj: instaliran enterprise AV, Java, Adobe ovo ono...)


Ti ljudi, o kojima pričaš, su ciljna grupa, svideli se oni tebi ili ne i šta god ti mislio o njima. Adobijev rider se pravi za njih i dokle god oni, takvi kakvi jesu, ne misle da je prenatrpan, on jednostavno nije prenatrpan, jer su upravo oni merodavni da daju sud o tome.
[ Goran Rakić @ 07.09.2010. 21:41 ] @
Citat:
galahad:Sad odjednom i najgluplji kalkulator mora da ima online update checker, jer bože, možda će neko izmisliti novu matematiku u međuvremenu, pa da ne ostaneš uskraćen za istu.


http://worsethanfailure.com/Ar...t-Week-Conclusion--Voting.aspx

Citat:
In case you missed that, the FileSystemHashMapNotepadCalculator calculation engine works by loading Windows Calculator (how else could one guarantee a correct calculation?), copying the answer to the Clipboard, loading notepad, pasting it into notepad, saving a file to the folder with the appropriate Hash Key (C:\1.0000-ADD-2.0000 in this case), and then reading the resulting file to display the answer. It couldn’t be simpler!


Citat:
In short, the estimator client sends a message to one of the estimator server’s sixteen open ports (each on its own IP address) that corresponds with the button clicked. The message is queued on the server until an operation button is pressed (e.g. “=”), at which point a LISP expression is constructed, parsed, and then calculated. The server then sends the client an XML string with the answer by setting an X11 property. Phew!
[ Srđan Pavlović @ 07.09.2010. 21:48 ] @
^
Citat:
In case you missed that, the FileSystemHashMapNotepadCalculator calculation engine works by loading Windows Calculator (how else could one guarantee a correct calculation?), copying the answer to the Clipboard, loading notepad, pasting it into notepad, saving a file to the folder with the appropriate Hash Key (C:\1.0000-ADD-2.0000 in this case), and then reading the resulting file to display the answer. It couldn’t be simpler!


[ Ivan Dimkovic @ 07.09.2010. 21:49 ] @
Citat:
Nedeljko
Ti ljudi, o kojima pričaš, su ciljna grupa, svideli se oni tebi ili ne i šta god ti mislio o njima. Adobijev rider se pravi za njih i dokle god oni, takvi kakvi jesu, ne misle da je prenatrpan, on jednostavno nije prenatrpan, jer su upravo oni merodavni da daju sud o tome.


Netacno - sve dok bude bilo potpuno nepotrebnih guranja tih Adobe tehnologija koji >meni licno< otezavaju zivot, ja imam pravo da dajem sud o tome zato sto sam na ovaj ili onaj nacin nekada primoran da ih koristim.

Pomenuo sam primer Deutsche Post / DHL printanja online markice - imate 2 izbora:

a) "Aktivni PDF" - koji se otvara samo u tom hororu od softvera
b) Java dokument

Za nesto sto je apsolutno staticna stvar, nesto cemu APSOLUTNO ne treba nikakva "aktivnost"... zasto? Zato sto je neki IT droid konsultant odlucio da primeni svoja znanja sa poslednjeg Adobe seminara i siri taj mediokritet gde mu apsolutno nema mesta, ni potrebe za njim...

Sta da kazem za to? Idiotizam a sta drugo...

I onda moram da imam negde taj Adobe Reader kako bi mi odstampao "aktivnu" markicu na vrlo aktivnom papiru... i da mi truje sistem i otvara mogucnosti exploita, pa makar to bila i virtuelna masina.

DALJE - Adobe je poznat po nepotrebnom bloatu i to mogu da potvrdim kao strucno lice za Cool Edit audio editor koji je Adobe kupio i UNISTIO svojim bloatom.

Moje misljenje deli gomila drugih audio profesionalaca koji i dan danas koriste poslednju verziju Cool Edit editora - iz vremena pre nego sto je Adobe kupio taj odlican softverski paket i pretvorio ga u jos jednu bloatovanu nakazu u svom arsenalu bloatovanih nakaza.
[ Nedeljko @ 07.09.2010. 22:54 ] @
Pa, ti lepo štampaj u sumatri ako možeš. Naravno da ne možeš i onda ti je kriv program koji može da odštampa markicu, a ne onaj koji ne može.

Taj program, adobi rider, nije pisan za tebe. Adobi ima pravo da kao i svaka druga kompanija juri za profitom i zabole ih patka za sud onih koji njihov softver ne plaćaju.
[ maksvel @ 07.09.2010. 23:00 ] @
Pa jesu dali besplatan Reader?? I ja ga skinuo i mislim da je bloat.
Što ne daju samo uz plaćeni softver - kao gratis-viewer, ali prikačen uz Acrobat Pro?
Tja..
[ Nedeljko @ 08.09.2010. 00:08 ] @
Sve su to uradili zbog para naravno, a ne zbog tebe i Ivana. Njima je cilj maksimizacija profita i sve što rade, rade u tom cilju.
[ VladimirCDT @ 08.09.2010. 07:27 ] @
Ovde su svi u pravu, na neki nacin. I oni koji su ljuti na bloatovan sw, ali i oni koji brane takvo ponasanje proizvodjaca.
U stvari, nisam siguran koliko je ljudi koji razumeju sta je bloat, koji o tome uopste razmisljaju i koji mu se protive.

Cini mi se da veliki broj ljudi voli da ima gomilu opcija na svom sistemu, makar ih nikada ne koristili. Posebno kada su dzabe.
Prisetimo se zlatnog doba piraterije kod nas, kada su racunari bili zatrpani obavezno Photoshop-om, Corel-om, Mayom ili 3d Max-om ili kakvim drugim sw-om slicne namene & snage, pa onda celokupnim MS Office paketom sa sve Accessom, itd. Zato mi i izgleda da veliki broj korisnika zapravo voli da ima tako prenabudzen program, bez obzira sto nikada nece ni koristiti date opcije. Sve je to prilicno iracionalno, pa cak i neprakticno i stetno u krajnjoj liniji, ali eto... tako stvari izgledaju. Verovatno bi tu koju mudriju znali da daju psiholozi, ali ocigledno je da timovi koji se bave marketingom i prodajom, znaju sta rade.

Mi, ostali korisnici, koji ne vole i ne zele bloat, mozemo samo da se nerviramo i trazimo alternativna resenja.
[ jablan @ 08.09.2010. 07:38 ] @
Mistifikujete celu priču. Kakav marketing, kakvi bakrači. U pitanju je nesposoban menadžment.

Ako hoćeš feature richness, uvek možeš da ponudiš bazičan program, mali za download, i uz njega milion pluginova koje korisnik može a i ne mora da instalira.
[ Nedeljko @ 08.09.2010. 11:08 ] @
I onda će neki, kako ivan kaže, IT droid, da vodi računa o tome koji mu trebaju. Ovo je jednostavnije rešenje i za proizvodnju (nema plag-in arhitekture) i za upotrebu. Dokle god se ciljna grupa ne žali, nema potrebe nešto menjati. Ostali imaju alternativne čitače i eto rešenja i za njih.
[ Angelico @ 08.09.2010. 12:10 ] @
Imao sam Adobe Reader lite. Zamenio sam ga sa slimpdf-om.

Sećam se kad je Adobe počeo da progoni lika na msfn forumu koji je pravio adobe reader lite... već tada sam dobio želju da ga više nikad ne koristim, ali sam imao nezgodna iskustva sa nekim drugim readerima pa je potrajalo.

Hvala svima na komentarima i predlozima.
[ jablan @ 08.09.2010. 12:31 ] @
Citat:
Nedeljko: Ovo je jednostavnije rešenje i za proizvodnju (nema plag-in arhitekture) i za upotrebu.

Prenesi svom insajderu iz Adobija da AR već ima plugin arhitekturu.
[ Nedeljko @ 08.09.2010. 13:22 ] @
Nemam insajdera, ali se sada sećam da sam viđao neki komercijalan plagin za adobi akrobat. Nisam siguran za rider, ali ako ti tako kažeš, u redu.
[ VladimirCDT @ 08.09.2010. 13:43 ] @
Vidi, Acribat Reader se cesto pojavljivao naraznim instalacionim diskovima, da bi ljudi mogli da citaju manual-e. Takve dokumentacije ima i diljem interneta. E sada, kada bi neko morao da s vremena na vreme instalira neki novi plug-in da bi procitao dokument koji ga zanima (manual, katalog, izvestaj...), to bi ispalo neprakticno.

I tu nema neke mistifikacije. Cim se neki program deli besplatno, onda je u pitanju marketing. Sta je cilj tog marketinga, sta je u stvari potrebno da se bolje prodaje, to je druga stvar.

Na kraju krajeva, velika je stvar sto je zajednici data mogucnost da pravi i izbacuje na trziste besplatna resenja koja ce biti dizajnirana onako kako ko voli, pa ti zato imas sada veci izbor tih reader-a.
[ Nedeljko @ 08.09.2010. 17:47 ] @
Jasno. Adobi očigledno zna šta radi, a oni kojima se njihov čitač ne sviđa, imaju druge čitače.
[ Shadowed @ 08.09.2010. 21:39 ] @
Meni uopste nije ocigledno da znaju sta rade. Vise mi izgleda da vise ne znaju sta da rade pa rade sta god mogu.
[ Ivan Dimkovic @ 08.09.2010. 22:05 ] @
Citat:
Nedeljko: Jasno. Adobi očigledno zna šta radi, a oni kojima se njihov čitač ne sviđa, imaju druge čitače.


Nije samo do "drugih citaca".

Adobe ulaze ogromne marketinske napore kako bi bundlovao svoje djubre sa drugim aplikacijama + "obucio" gomilu "konsultanata" da guraju to djubre i tamo gde nema nikakve potrebe za njim.

Sto je, naravno, sasvim legalna i validna stvar, oni su for-profit entitet i to je njihov posao. Niko ih ne moze kriviti zbog toga. Koliko oni dobro rade taj posao je stvar za njihove investitore i korisnike.

Medjutim, svi mi ostali koji sebe smatramo ostecenim na ovaj ili onaj nacin tim guranjem Adobe djubreta tamo gde mu nije mesto imamo pravo da to javno komentarisemo, pored koriscenja alternativa.

Sta znas, mozda to za mikrometar utice da neko ne poslusa "adobe konsultante" i generise ISO, a ne "aktivni" PDF tamo gde nema nikakve potrebe za "aktivnim".
[ xenox @ 08.09.2010. 23:41 ] @
Da se pridruzim i ja pljuckanju po Adobe malware-u. Ne koriste ga ljudi koji nesto znaju, vec oni koji se slabo razumeju, a ako nemaju gde da procitaju "pozitivne" komentare o Adobe-u normalno je da ce, sto neko rece, "upucati u koleno" svoj racunar.

Zato i djubre od software-a treba nazvati pravim imenom - djubre. Zvrckaju ga da bi maznuli kintu, a ne da pametno koristite racunar. Kojim tempom idu, Photoshop ce da edituje zvuk i sliku u sledecoj verziji... UNISEX software - sex kako se okrenes.

Ja korisitm foxit reader, videh ovde jos neke pa cu ih isprobati. Adobe acrobat sam zadnje priznao 7-icu, ovo ostalo... (ove zadnje se nisam ni trudio da pogledam - u 1GB instalacije ne moze nista pametno da bude).

Sve u svemu - Adobe je presisao i Corel sto se djubrenja tice (oni su bili krs jos u proslom veku). U pravu je cika Steva sto nead flash na mac. Pa nece covek da ima lose performanse, kada su se vec ptrudili da sve lepo sljaka...
[ Impaler @ 09.09.2010. 08:27 ] @
još jedan cavao u ljes : http://www.theregister.co.uk/2010/09/08/adobe_reader_0day/



[Ovu poruku je menjao Impaler dana 09.09.2010. u 15:46 GMT+1]
[ Devanagari @ 09.09.2010. 16:30 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Iskreno - zalim ljude kojima je sudbina da moraju da koriste sve te gluposti + nemaju izbora jer im je IT dept. dodelio masinu kojoj je pucano u kolena (citaj: instaliran enterprise AV, Java, Adobe ovo ono...)

Živa istina… tačno tako, za žaljenje. Odem ti ja tako u našu IT službu nešto da oposlim i onako usput ih pitam zašto sve nove mašine dolaze sa preinstaliranim Acrobloat Readerom u kojem je uključen javascript. Računam ako sam ja čitao o tome onda oni znaju 100% o čemu govorim. A oni se samo pogledaju između sebe i počnu da se klibere kao deca u drugom osnovne, u fazonu: „vidi ovoga što pokušava nama da soli pamet”. Jbg, velika firma, troma, inertna, svašta se nataloži…
[ Srđan Pavlović @ 09.09.2010. 16:45 ] @
Citat:
The malicious PDF, which also exploits Adobe Acrobat, uses some highly sophisticated techniques to ensure success. It contains three separate font packages so it works on multiple versions of the Adobe programs, and it also has been designed to bypass protections such as ASLR, or address space layout randomization and DEP, and data execution prevention, which are built in to more recent versions of Microsoft Windows.


Haha... znaci kako se Adobe popisa na ASLR, DEP... sta god treba
[ Dejan Lozanovic @ 09.09.2010. 17:52 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Haha... znaci kako se Adobe popisa na ASLR, DEP... sta god treba


O da super je kad je "legit" software busi sistem da bi se izvrsavao kako on hoce, to je ekvivalent kao da imas recimo tetris koji pokusava da pokrece neke local root expolite kako bi mogao da upisuje u highscore tabelu a da korisnici regularno ne mogu. Zaista divno nema sta Neciji software se uzima zdravo za gotovo
[ galahad @ 09.09.2010. 18:09 ] @
Ah, pa to je samo Adobe, oni su dobri, neće oni da povrede nikog Ipak je u pitanju proverena firma

Christ on a stick, šta sve neće da smisle...
[ Ivan Dimkovic @ 09.09.2010. 18:11 ] @
Adobe vec ima dugu istoriju totalnog zaobilazenja sigurnosnih mehanizama i dobre sigurnosne prakse. Zbog takve prakse su sve te rupetine u Readeru opasne po sistem, sto je tragedija da jedan glorifikovani pregledac teksta moze toliko da naskodi sistemu.

Mada, to je vise Microsoftov problem zato sto su se povinovali apsolutnom market-shareu i gledaju kroz prste prekrsiocima.

Imali su sansu da sa Vistom totalno preokrenu to, ali se menadzeraj u MSFT-u verovatno us*ao da jos vece zatezanje sigurnosnih pravila moze da nanese veliku stetu u pogledu prihvatanja novog OS-a - a to se pokazalo u praksi i sa onim sto je Vista vec donela.

Sa druge strane, mogli su komotno jos vise da zategnu zahteve u 64-bitnim verzijama Windowsa - zato sto tu nema bojazni zbog kompatibilnosti, jer je i ovako i onako moralo da se dosta toga pegla i menja da bi radilo pod 64-bitnim Win-om.

--

To bi komotno moglo da se resi obaveznim Microsoftovim digitalnim potpisom u EXE/DLL fajloviima (kao obavezni Authenticode sa MSFT-ovim kernel-mode kljucem za 64-bitne drajvere) - da bi aplikacije dobile taj digitalni potpis moraju da prate sve zahteve u pogledu sigurnosti.

Za ostale lepo moze da se napravi opcija da mogu da se izvrsavaju, ali samo ako korisnik to dopusti i uz veliko obavestenje da mogu da kompromituju sistem.

Mada... sa poslovne tacke gledista ovo jos i dalje nije preko potrebno... vecina ljudi trpe... moraju da plate porez (antivirus) i to je cena Microsoftovog ne preteranog angazovanja u SPROVODJENJU sigurnosne prakse van njihovog sopstvenog sofvera (mada i kod njih to nije kompletno - ako se izadje van kernela, pitanje je da li je ostatak MSFT-ovog softvera striktno pisan po novoj SDL praksi... one rupetine u SMB protokolu ne ulivaju puno poverenja...)

Lepo je sto postoje DEP, ASLR, sto postoje nizi nivoi privilegija za servise, itd... ali sta to vredi kada niko ne OBAVEZUJE 3rd party ISV-ove da to koriste... Dodjavola, pa i dalje ima aplikacija koje >zahtevaju< administratorske privilegije iako im ne bi trebale da su pisane kako treba :) Kada se to i danas tolerise (mada, 'fala bogu pa sve manje) sta tek reci o drugim dubljim stvarima.

[ Ivan Dimkovic @ 10.09.2010. 20:54 ] @
http://www.theregister.co.uk/2010/09/10/adobe_security_analysis/

Citat:

The criminals behind the Adobe exploit worked around this feature by piggybacking their attack on a Reader file known as icucnv36.dll, which because of an oversight at Adobe, doesn't make use of ASLR. With a single mistake, a protection Microsoft spent years developing was undone. An Adobe spokeswoman said the company will “perform a thorough review of each vulnerability and our response” – including the lack of ASLR protection for the DLL file – so that changes can be made to the development process.


^ Prilicno lep opis ovog EPIC FAIL-a.

Microsoftova strategija zvana "fair play" sa ISV-ovima je jednostavno pogresna kada je sigurnost u pitanju.

Kao sto rekoh, pri tranziciji na 64-bita su lepo mogli sve to da proglase za obavezno... znaci, bas kao sto je DEP obavezan u 64-bitnoj verziji, tako je mogao i ASLR da bude obavezan... nema enable/disable, mora. Kraj price.

Ista stvar i za potpisivanje programa - po defaultu su trebali da zabrane teranje nepotpisanih programa u administratorskom kontekstu - sa jasnim upozorenjem korisniku ako to zeli da uradi da ce kompromitovati sigurnost. Ne sa "OK / Cancel" vec da mora da se ide negde u control panel da se to ukljuci. Pa samo to bi otezalo propagaciju gomile wormova... Tacno, bice budala koji ce za "free porn" otici i u taj hipoteticki control panel i us*ati bezbednost - ali broj takvih dileja je verovatno znacajno manji.

A evo kako to danas izgleda... Mojoj majci sam lepo pripremio stari Vaio VGN-Z, instalirao sve lepo, i naravno njoj ostavio samo user nalog.

Zove me danas da mi kaze da "ne radi internet"... kako bre "ne radi internet"? Firefox nece da se startuje kaze...

Sta se desava? Ne moze da se apdejtuje pacov... treba mu admin nalog iz nekog razloga za update... ma genijalno #(@*&@#
[ boki @ 13.09.2010. 15:36 ] @
Pa ne moze da se updatuje bez admina jer je instaliran u program files i nema write privilegije...
[ Nedeljko @ 13.09.2010. 16:04 ] @
To što Miki Maus neće da se apdejtuje bez admin privilegija je sasvim normalna stvar. Zabrinjavajuće je ako ne može da nastavi da radi sa starim drajverom.