[ milanche @ 10.03.2010. 07:02 ] @
Nedostatak opste informaticke kulture kod pojedinaca moze nekada da dovede
do krajnje cudnih i neocekivanih rezultata.

Pogledajte sta je napravio pripadnik generacije koja je potpuno van svih tokova
vestacke realnosti - niti prati filmove, niti igra video igre, drzi se prirodnog reda
kao pijan plota, brani svoj integritet kao poslednji krkan, ne obaziruci se na to
koliko je siledzija potencijalno opasan, naoruzan, krvolocan, spreman na sve.

Rezultat - potpuno urusena socijalna koreografija, naruseni stereotipi socijalno
prihvatljivog odnosa mladjeg prema starijem....jednom recju potpuna propast.

Uverite se i sami:

http://www.youtube.com/watch?v=TL3KfZ6RKiQ

Molim vas da potpuno zanemarite rasni faktor u celoj prici - meni je nebitan.



[ Kovacevic Vladimir @ 10.03.2010. 07:48 ] @
Postavljaš pitanje: šta raditi u datoj situaciji...

Mogao bi dati i svoje mišljenje, svoje rešenje...šta bi to trebalo da se uskladi i da li je to uopšte moguće?!
Tek da znamo...za (šta) koga da navijamo

Pozdrav
[ Rumpletstilskin @ 10.03.2010. 07:59 ] @
^ milanche:

Uopste mi nije jasno sta si hteo da kazes. Opsta informaticka kultura? Filmovi? Igre? Krkan? Propast cega? WTF?

Na snimku se samo vidi gospodin u godinama koji jedino hoce da se na miru preveze od tacke A to tacke B, i ne dozvoljava svakom idiotu da radi sta mu dune. IMHO, nazalost takvih je sve manje...
[ a1200 @ 10.03.2010. 11:03 ] @
Ja bih ovog, cim bi krenuo da mi prilazi ovako ratoborno, u fazonu: brate sta si mi rekao sad cu ja da ti pokazem (crnja), odmah odvalio. Deda je pogresio sto je sedeo kad ga je ovaj udario, da je crnja bio vestiji, deda ne bi imao sanse. Zato je trebao da ustane i da ga odvali iz stojeceg polozaja, sedeci polozaj je jako los u ovakvim momentima (crnja je mogao da ga drzi jednom rukom, a drugom da ga udara, da ga uhvati za glavu i udara ga o staklo iza, da ga navuce na koleno itd.).

Epilog: dobio je sto je zasluzio. Jos se deda iskontrolisao, ja bih ga udarao dok ne bi prestao da mrda. I odakle njemu uopste ideja da napada dedu?! Mislim WTF, ako si baja idi pa se tuci sa nekim svoje velicine i godina. Nego, izgleda da je deda trenirao box, ili bio street fighter u mladosti .

Ah... niko u busu nije ragovao, probao da ih razdvoji... ali to je tipicno i za BG. Nista cudno, nothing to see here, move along...

Edit: Evo sa nekom analizom sta je izazvalo incident



[Ovu poruku je menjao a1200 dana 10.03.2010. u 12:21 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 10.03.2010. 11:13 ] @
+1 za dedu :)

Ne vidim sta ovde ima da se lamentira, propast ovo ono... nevaspitani bezobrazni lik misli da moze sa "qrcenjem" da radi sta hoce. Jbg, ne moze :)
[ deerbeer @ 10.03.2010. 11:21 ] @
Hehe .. kakav kralj, samo da je jos ovaj siledzija leteo iz busa , bio bi slag na tortu :)
Redneck strikes back :)
Malo me likom podseca na uncle Alberta iz mucki :)

[ combuster @ 10.03.2010. 11:30 ] @
Thugs life is a saaaaad one :) DobiJo je po paaaa labrnji pred celim bus-om, oh the shame...
[ Kovacevic Vladimir @ 10.03.2010. 11:58 ] @
Mislim da milanche ima svoj stav i da nije sve samo + i - nego da ima i svoje nijanse.

Pozdrav
[ barakuda111 @ 10.03.2010. 11:59 ] @
Voleo bih da znam protiv koga je postavljac teme.

Mangup je dobio sta je zasluzio, medalju za EPIC BEARD MAN-a

Ovaj ganster se prvo ubacuje u razgovor koji uopste nerazume, deda mu objasnjava da nije u pravu, deda se povlaci, i onda ga ovaj prati da bi zapoceo tucu. U dva, tri poteza deda ga je naucio lekciju (u potpunosti iz samoodbrane).

Epic Beard Man flawless victory http://www.youtube.com/watch?v=A3LK1CChb08 MK stile
[ Mirko_C @ 10.03.2010. 12:05 ] @
+1 za "EPIC BEARD MAN-a". Inace EBM je bivse vojno lice.
[ karadima @ 10.03.2010. 12:13 ] @
Mozda je deda, ali je deda u odlicnoj fizickoj formi. Pogledajte mu ruke i ramena... pa izgleda kao da je sad izasao sa treninga u nekoj od obliznjih teretana :) jos se crnja napalio , kao fazon on ce da prestrasi matorog chichu...


Po meni , dobio je sta je trazio i sreca je sto napadnuti deka nije stvarno neki dekica koji bi verovatno umro od straha da ga je crnja napao.

Ovako nesto sam ja video i kod nas, samo sto je "deda" vozio kola a "crnja" vozio iza njega, pa ga je smaralo sto ovaj polako vozi i poceo da mu svira i na semaforu izadje napolje iz auta, dodje do "deke" a "deka" izadje iz auta , kad , gle cuda , "deka" ima 2 metra i ruku kao ovaj nogu hehehe... palo 2 - 3 samara od strane "deke" i razlaz... a ja sam bio u autu iza "crnje".

Poenta price je da ovo nema veze sa time da li "deka" gleda filmove ili ne, i da li surfuje netom. Jednostavno ima veze sa karakterom coveka koji ne zeli da dozvoli da mu neki idiot preti a da pritom i sam idiot sve sto ima od aduta jeste povisen glas. Cak da je crnja imao i pistolj, pitanje je da li bi stigao da ga potegne, a i da ga je potegao ko garantuje da deka ne bih isti oteo i nabio mu ga u D.pe.

[ Ivan Dimkovic @ 10.03.2010. 12:18 ] @
FINISH HIM!!!

ahahahahahahah
[ deerbeer @ 10.03.2010. 12:25 ] @
Citat:

Voleo bih da znam protiv koga je postavljac teme.

Milanche je sigurno za super deku :)
Nego mislim da je gadjao drugu poentu . Cini mi se da je bio protiv nemih "posmatraca" sa socioloskog stanovista .
Niko nije hteo da reaguje u autobusu iako se sve malo duze desavalo dok ga ovaj nije premlatio .

Svi su nemo posmatrali (ne mesaju se jer misle da je crnja mozda opasan) , vredja i verbalno napada starijeg coveka ,
premestio se cak u drugi kraj autobusa da bi izbegao svadju , a kad je uzeo stvar u svoje sake ,
svi su poceli da vicu i negoduju (neki su mozda i navijali) zbog nasilja u autobusu .
Cak se i vidi na kraju kako deda objasnjava i pravda se vozacu i ostalima kako ga je crnja prvi udario .
I na kraju je izasao iz busa (propade mu kupljena karta :) , iako je siledzija bio taj koji je trebao da leti napolje .

Tako da je pitanje bilo usmereno : Kako bi smo mi reagovali da gledamo tu situaciju ,
90% nas bi razmisljalo ovako :
1.) Ma njihov problem necu da se mesam
2.) Crnja je opasan , mozda cu i ja da nadrljam ako se umesam

Da je pola autobusa ustalo sa negodovanjem/dobacivanjem ovom crncu zbog verbalnog maltretiranja ,
sve bi se mozda zavrsilo na drugi nacin (mozda bez nasilja) jer bi se siledzija jednostavno povukao .
Ovako sutra ce crnja mozda da dovati nekog rahiticnog dedicu jer ce biti suguran da moze da ga odvali od batina,
a posmatraci bi opet bili nemi .











[Ovu poruku je menjao deerbeer dana 10.03.2010. u 13:38 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao deerbeer dana 10.03.2010. u 13:43 GMT+1]
[ a1200 @ 10.03.2010. 12:38 ] @
MK video je zakon
LOL


P.S. Onaj link mi izbacuje zahtev za login i proveru godina... dok ovaj radi bez problema (za sad )
[ Ivan Dimkovic @ 10.03.2010. 12:38 ] @
A sta su ljudi trebali tacno da rade?

Da uskoce i da se fajtaju? Ili da rizikuju - posto je moglo lako da se desi da lik nije neka 3.14ckica nego moskri i da je sa sobom vukao neku nozekulju ili nesto jos gore... :)

Ono... nije to SFRJ iz 70-tih ili sta znam Svedska ffs, to je motherfuckin' USA... land of the free, gde svako ima pravo da nosi stoljpi - pa vi rizikujte :)
[ Horvat @ 10.03.2010. 12:47 ] @
^^pa npr vozac je trebao da stane i da ga izbaci napolje...da ne idemo dalje ;)
[ Ivan Dimkovic @ 10.03.2010. 13:01 ] @
Secam se dok sam jos bio u srednjoj, ortak koji zivi u padinskoj skeli mi je pricao dozivljaje iz nocnog 101-ca... jedno vece, na nekoj stanici tamo posle Borce, upada ekipa... vade stangle i bukvalno URNISU nekog coveka u zadnjem delu busa...

Vozac nista nije uradio dok nisu izasli - i posle zvao muriju i hitnu pomoc.

Sta je trebao da uradi? Da se shiba sa njima? Onda bi trebao neko drugi da zove hitnu na kraju :)))

Nego jeste li culi ovu debelu sto je snimala "WHoop his white ass" hehe, a posle kada je TV stanica dosla da je intervjuise je birala reci "African American", "Caucasian" i ostali PC bullsh*t... naravno, takvi kao sto je ona ce prvi da se zale na "rasizam" i da ga vide svuda, cak i gde ga nema #)(@*@)#
[ Horvat @ 10.03.2010. 13:07 ] @
a odakle je zvao? verovatno nije preko mobilnog,da je zvao preko moba onda je mogao i pozvati ih dok je vozio/poslati nekom sms sa dogadjem i panduri bi napravi sacekusu na sledecoj stanici...

[ combuster @ 10.03.2010. 13:12 ] @
Covek se u tim situacijama boji za svoj zivot, ko ce posle da mu izdrzava porodicu i slicno, ne razmislja o tome kako da bude heroj :)
[ Horvat @ 10.03.2010. 13:15 ] @
^^u kakvim situacijama? kada nekog drugog mlate? ok...bojis se za zivot

a kako se bojis za zivot kad je neko drugi u nevolji [a ne mlate ga] pa da pomognes?nadam se da ne moram nabrajati primere i male i velike ;)

al kad treba u tudje dvoriste gledati,odmah se moze...
[ Ivan Dimkovic @ 10.03.2010. 13:20 ] @
Vidi, Horvat,

Pre nego sto krenes da budes heroj obicno odmeris situaciju.

U ovoj konkretnoj situaciji su sigurno ljudi mislili da je crnja neki moskri a da je ovaj deda isto neki pijani freak (sto i jeste)

Znas kako, vecina normalnih ljudi NECE hteti da se mesa u to, jer ocekuju nepredvidljivu reakciju - sto je sasvim normalno ako se pretpostavi sociopatija i intoksikovano stanje. I to >jeste< normalna reakcija uravnotezenog coveka - jer sve ostalo nadjacava sopstveni instinkt "odrzavanja".

Groblja su puna "heroja" koji su pogresno procenili situaciju - pa su zavrsili sa vise uboda kroz vitalne organe. Mislim mozemo svi na forumu da se igramo heroja i da pravimo "sta bi bilo kad bi bilo" price, ali poenta price je da je ispred tih ljudi u busu bio:

- Pijani matori grmalj
- Lik sa "gangsta" frizurom koji izaziva

To obicno salje signale da "gledas svoja posla"... mislim, nije deda napao neku bakicu, ili crnja neku devojku.
[ combuster @ 10.03.2010. 13:21 ] @
Navedi bilo koji, bojim se da te nisam razumeo :)
[ Horvat @ 10.03.2010. 13:23 ] @
najbanalniji primer - ljudi ne mogu da se isparkiraju jer je put zaledjen i trebalo bi neko samo malo da ih pogura da izadju

nikakva opasnost tu ne vreba [sem da ces se mozda okliznuti i uloviti zeca]

---

ivane tacno,heroji umiru prvi
nek je onda pozvao pandure,stao na cosku,pa nek oni resavaju,sta time moze da izgubi?
[ Ivan Dimkovic @ 10.03.2010. 13:28 ] @
Ovaj - starkelja >je priveden< na kraju. Neko jeste pozvao pandure.

Sto je i trebalo biti uradjeno. Sve vise od toga je uludo rizikovanje zivota zarad gluposti (freak on freak accident)

Da je u pitanju neka osoba koja ne moze da se brani, OK bi bilo da vise ljudi savlada napadaca tipa silovanje u pokusaju i sl... Ali ono, sukob "budala sa budalom" gde se ne zna ko je ludji... mislim da zivot vise vredi od toga :)
[ Horvat @ 10.03.2010. 13:29 ] @
lol,a ovog idiota nisu priveli?
[ Ivan Dimkovic @ 10.03.2010. 13:30 ] @
Nemam pojma da li su ga priveli ili nisu - posto su se vesti manje-vise bavile super-dekom.
[ combuster @ 10.03.2010. 13:33 ] @
Ja stvarno ne vidim povlacenje paralele izmedju guranja automobila i mlacenja na zadnjem sedistu motkama.

A sto se gurkanja trabanta tice, pomogao sam nekim likovima da poguraju trabanta jednom kao klinac (tek upisao srednju) i odzeparili me (ostao sam taj dan gladan, mada i nisu neke pare - za topli sendvic). Tako da vise i ne guram automobile, naci ce se vec neko da pomogne.

Secam se kada sam otisao u BG jednom na autobuskoj stanici (otisao da kupim parce hardware-a, davno bilo, nije bilo ovih online cuda) stari matori cica sedi i prosi i ja palim cigaru posle 3h putovanja i kaze mi dekica, jel' moze jedan cigar. Ja izvadim cigaru da viri malo iz pakle, pruzam mu je, on mene uvati za ruku, steze je i krece da mi se zahvaljuje kao i da me privlaci ka sebi, u tom momentu prilazi mi sa strane celavac mladji i u sekundi mi se javlja sledeca slika:

Cica me drzi za ruku, gura me, ja se uspanicim a celavac mladji prilazi sa ledja i krade torbicu sa kesom, licnom kartom, mobilnim telefonom. U sledecoj sekundi se okrecem i kazem "Ti celavi nemoj da si se priblizio slucajno a ti matori pusti ruku da ti je ne bih polomio". Tu oko mene jos sila ljudi, svi staju, cica pusta ruku a celavac stoji kao ukopan i gleda me. Opsujem im lepo sve po spisku i krenem svojim putem. Da ne odreagovah tako ostah sam u BG bez prebijene pare, nemam telefon da javim da su me pokrali a ni pare koje sam nosio nisu bile male za mene.

Iskustvo neko mozes da platis keshom, neke telesnim povredama a neke su free. Najbolje je uciti iz ovih koji su free...
[ Horvat @ 10.03.2010. 13:36 ] @
rekao sam tudja nesreca NEVEZANA za nasilje

zao mi je sto si tako prosao kad si hteo da pomognes

a sto se zicanja za cigaru [10-20 din i slicno] tice, moj savet ti je da ih u sirokom krugu izbegavas,ili samo odmahnes rukom i kazes "nemam" i produzis dalje
[ Bojan Basic @ 10.03.2010. 13:36 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ovaj - starkelja >je priveden< na kraju.

Otkud ti to? Ovde lepo piše „Neither man was arrested“.
[ Ivan Dimkovic @ 10.03.2010. 13:40 ] @
http://knowyourmeme.com/memes/epic-beard-man

Citat:

The day after the video was uploaded, CBS 5 caught up with Iyanna Washington and interviewed her. The video is available on CBS 5 site, and has been mirrored on Youtube (embedded below). In the interview, Iyanna alleges that both men may have been under the influence of drugs and/or alcohol. She also reveals that eventually, Bruso voluntarily put his hands behind his back, surrendering to his arresting officers. Some have criticized CBS 5 for failing to mention how Iyanna encouraged the black man in the video to “beat his (Bruso’s) white ass.”

[ combuster @ 10.03.2010. 13:45 ] @
@Horvat

Ma znam, nego do tad sam imao obicaj tako kad neko zica pljugu da dam. Sreca te se okrenuh i videh ovog drugog, ne znam kako su mi se sklopile kockice tad, jos sam mladji bio imao 21 godinu...

Uglavnom, ko sto Dimke rece, jedno je videti silovanje kao oni u Central Parku i gledati a ne pomoci a drugo je kad vidis likove kako se mlate motkama ili kako se dvojica pijanaca ili kretena tuku u javnom prevozu, u takvim situacijama samo zaobidjes, pozoves pandure ako je to moguce i to je to...
[ llux @ 10.03.2010. 14:28 ] @
Ma da. Gomila ljudi ne moze da savlada jednu osobu. Sta ako izvadi noz? Nemojte vise da se bojite samo nocu ili kad idete pustim ulicama, opasnost je jednaka i kada ima hiljade ljudi oko vas
[ musicmaster @ 10.03.2010. 15:58 ] @
This nigga is stupid. Ako ga je izlemao. Ovom se skupilo, heb'ga... :D
To su godine i godine života, možete misliti koliko je deda do sada poreza platio... ? Nekad mora da pukne, a ovaj mu se našao kao poručen..

Osim toga, jeste li čuli ono piskavo, kreštavo - "wHat?!?" kad je ustao da mu "pokaže" ... (kao devojčica neka).
[ combuster @ 10.03.2010. 16:00 ] @
Te krestave mozes da vidis na MTV-u kako se vrte po ceo dan, tzv R&B pevaci :)
[ musicmaster @ 10.03.2010. 16:03 ] @
Da, da.. :D :D :D
Neka, hvala najlepše.
[ Horvat @ 10.03.2010. 16:05 ] @
deda je ocito pokusao da izbegne fizicki sukob,da nije tako,vec bi se obracunali nazad u busu,a ne bi matorac onda odlazio da sedne napred

a ova debilka 'ijana je idiota pujkala na to...dok nije videla da matori nece popustiti,posle je bilo "ce ga tuzimo,BRE,imam ja to na video"
[ Ivan Dimkovic @ 10.03.2010. 16:07 ] @
Citat:
ilux
Ma da. Gomila ljudi ne moze da savlada jednu osobu. Sta ako izvadi noz? Nemojte vise da se bojite samo nocu ili kad idete pustim ulicama, opasnost je jednaka i kada ima hiljade ljudi oko vas


Vidis, postoji jedna fatalna greska u tvojoj logici - a to je da NECE ceo autobus skociti, vec ces to biti ti i max mozda jos jedna-dve osobe u ovakvoj situaciji - ako i toliko. To je jednostavno tako.

E sad, vidis - 2-3 osobe vrlo verovatno mogu savladati ovu dvojicu ako su dovoljno fizicki sposobne, ali >ukoliko< se radi o nekim sociopatama / ludacima koji se shibaju, postoje jako dobre sanse da se potegnu nozevi i sl... i tu ce neko MORATI da izvuce deblji kraj batine, kroz lakse ili teze povrede.

E sad, covek kao covek ce prihvatiti taj rizik ako se radi o njegovom zivotu (kao recimo onaj slucaj u avionu skoro kada su savladali onog Nigerijca - dakle, spreman si da prihvatis tu mogucnost zato sto je alternativa mnogo gora) ili ako je neka velika nepravda tipa silovanje devojke i sl... gde prorade neki drugi instinkti i osecaj za pravdu, koji nadjacavaju bilo kakav strah.

Ali da rizikujes svoj zivot ili teske povrede zarad 2 pijane/udrogirane budale koje se biju?

Nope... mislim da vecini ljudi zivot ipak malo vise vredi od toga.
[ milanche @ 10.03.2010. 17:14 ] @
@svi:

Niste primetili - temu sam nazvao 'Sta raditi u datoj situaciji', part 2
Vec smo imali temu sa istim naslovom (samo bez 'part 2, naravno), i ovo
bi bio kao nastavak te diskusije.

Deerbeer je vrlo priblizno odgovorio sta sam zapravo hteo da kazem.

Tacnije - shvatite onaj moj uvod pre linka kao ironiju.

Secate se mojih prica o bakutama u borosanama koje zavale provalnika
drskom od metle preko lica pri pokusaju pljacke "Postanske Stedionice"
nekih ranih osamdesetih ?

E, pa ovaj stari cika me je neodoljivo podsetio na niz generacija izmedju
generacije mog oca i moje, gde su ovakva resavanja problema bila
garantovana, narocito prema picanima i sitnim jajarama. Siledzijsko ponasanje
ovakve vrste, a narocito krsenje elementarnih pravila ponasanja nisu imala
dug domet.

Morao sam da vam ovim videom ilustrujem svoje navode.

Deda je komotno mogao da bude i sa Dusanovca ili Dorcola, nikakvu razliku
osim jezicke nisam primetio.

Voja Govedarica (zvani Voja Krstarica) kojeg mozete da gledate u filmovima
Jean Claude Van Damm-a (Lionheart - onaj stariji legionar koji uzvikuje u jednom
momentu filma '...da te karam') je svojevremeno (rane sezdesete, pre nego
sto je zbrisao u Holivud) na slican nacin razresio pokusaj silovanja u okolini
Knez Mihajlove. Cev pistolja kojim mu je preceno je zavrsio u dupetu napadaca.

Te neke stvari su se podrazumevale, premisljanja su dolazila tek kasnije.
[ Ivan Dimkovic @ 10.03.2010. 17:19 ] @
Citat:

Te neke stvari su se podrazumevale, premisljanja su dolazila tek kasnije.


Ne preterujmo. Porediti drustvo koje je bilo SFRJ sa USA je suludo. SFRJ je za USA bila hipi komuna sto se nasilja i kolicine ubistava tice, i naravno da je normalna reakcija na silovanje pokusaj sprecavanja istog bilo gde - a kamo li u SFRJ gde je bilo virtuelno nezamislivo da se neko raspuca u gradu. Ono, najtezi krimosi su tih godina bili neki klinci iz doma kojima si mogao da nalupas samare. Danas bi ti ti klinci prosuli mozak dok si rekao piksla sa vatrenim oruzjem - svi opasni krimosi su bili van SFRJ "na zadatku".

Medjutim ovde se radi o USA, drustvu gde je rokanje sasvim normalna svakodnevna pojava i gde se od malih nogu ljudi susrecu sa brutalnim naseljem + radi se o 2 budale. Dve budale, milanche - doticni deda uopste nije neki fini dekica vec neka luda pijandura koja je vise puta hapsena i koja ima prilicnu visinu i misicnu masu - ono... da skaces i rizikujes svoj zivot (da, svoj zivot - zato sto ne znas da crnja mozda nije 3.14ckica vec neki lokalni narko diler koji bi ti rado sasuo olovo u mozak ili deda mozda nije neki psihopata koji nosi sa sobom noz i samo ceka da nekog izbode) zbog >DVE BUDALE< je prilicno razlicito od pomaganja devojci koju neki moron pokusava da siluje.

Sasvim razlicite stvari, i naravno - reakcije ljudi bi bile prilicno drugacije.
[ Yoba @ 10.03.2010. 18:20 ] @
combuster je lepo apsolvirao stvar i dao free savet, evo da ga dopunim


od mog druga tzale (znachi "zlatna" SFRJ), vratzap se kuci iz blayka i u kanalu diwi matorog pijanog, zvidzi F1 F1, i on da bude ql, da mu pomogne da izadje iz kanala uhvati ga za ruku da povuce a matori vadi nozekalju i zaaaaaaaapppppppp. sreca, imao je dobre reflekse i izmakao se tako da ga je promasio, kick nogom i nastavio put kuce.

i dao nama free savet, kada diwis takvu blayku samo lagano isqliraj eventulano kickni ga nogom u glavu.


...uchiti na tudjim greskama ;-)



znate kada bih povezao stopera, NIKADA!


kada bih stao kolima da pomognem nekome, specijalno u nekoj vukojebini NIKADA!



a vama kako je volja :-)




//sada sam se setio da sam jednom stao neki chixovima da im pomognem, auto im bio nesto u downu, budala i naivan pa se zaleteo da pomognem, srecom nista nije bilo osim sto su me smarala da ih slepam, yeah right...posle kazem sebi, boodalo ionako oko auta nemas pojma, sta sam koji moj imao i da stajem....
[ llux @ 10.03.2010. 18:29 ] @
Nisam mislio na ovu konkretnu situaciju. Znam da ne bi svi krenuli nego ne znam zasto imam utisak da je nekada pre bilo drugacije. Nego gde je autor prve teme, obecao je da nam kaze sta se na kraju desilo al je tema zakljucana
[ Horvat @ 10.03.2010. 18:39 ] @
@yoba, je l' moze prevod tvog posta?!?!

[ vladd @ 10.03.2010. 19:25 ] @
Mozda neki strah od civilizacije. Ne prilaziti ljudima, a bogami ni gvozdenim konjima na celicnim stazama.

Licno sam prevezao na desetine stopera, i nikada nije bilo, ne problema, nego nisu propustili da kazu hvala


Sto se deke tice(bokca vam balavog, kakav deka, covek u ozbiljnim godinama) smatram da je pokazao previse tolerancije u odnosu na stepen proizvedene histerije doticnog repera i lozane situacije.

U Srbiji, ovako naspanovani i nadrndani(da ne kazem realniji termin), reper bi dobio slom facice u prvoj milisekundi bezobraznog obracanja, pa makar bio i triput veci.

Sto se ostalih tice, nije lako ocekivati reakciju, pogotovo ako je vec dozvoljena i razvijena prepirka, besmislena, i ako se nije reagovalo na pujdanje.

Bas ako se zalomilo da se u busu zatekne ekipa spremnih momaka, koji se vracaju sa treninga, pa da bude reakcije, ali nekako, carolijom, u takvim situacijama, kada je grupa ozbiljno sirokih momaka u prevozu, pojedinacne dijabole NEMAJU otvorenu zelju da se qrce.
Valjda neki instinkt

Poz
[ Ivan Dimkovic @ 10.03.2010. 19:27 ] @
Ne treba zaboraviti ni fenomen kafane... iz nekog razloga, ako pocne fajt u kafani, svi instiktivno krenu da se lese :-)))
[ llux @ 10.03.2010. 19:55 ] @
To samo na filmu
[ combuster @ 10.03.2010. 20:09 ] @
A hostesa ubacuje novcic u dzubox i pred njom sledeci izbor:

1. Soundtrack - Rawhide
2. Lukas - Licna karta
3. Soulfly - Boom

Sto se stopera tice - neka hvala. Niti stopiram niti sam kupio stopere...
[ gleb @ 10.03.2010. 22:35 ] @
Ja uopste ne razumem temu.
Jel tema nema vise heroja? Pa nema.
Jel si nesiguran i danju kao i nocu ko sto neko rece? Jesi.

Ko ce da se mesa ne razumem? Pa covek nema pravo sebe ni da brani jer posle ako uopste moze da se opravda / odbrani pred zakonom bice statisticka greska.

Nekada davno kad ti neko upadne nocu u kucu / na imanje / dvoriste i ti pripucas iz kubure, posle ga samo odnesu. Normalan covek je branio svoju kucu i gotovo.

Danas se pravi konfuzija i podela na navijacko, porodicno, decije isl nasilja, gde se i samoodbrana ili odbrana drugoga trpa u isti kos.

Zvuci konfuzno jer jeste.

Ako neko nekog mlati motkom recimo sto onda to ima razlicitu tezinu i naziv? Samo zato sto je jedno na stadionu, drugo kod kuce a trece na ulici? Valja je to isto?

Bice da nije. Jer ako se branis od nekog mentola na ulici to kvalifikuje kao ucesce u tuci. Za obojicu.
A da pripalis nekoga posteno braneci sebe ili komsinicu recimo na ulici, pa sava i dunav sa sve god proizvodnjom P&G te ne bi oprali.

Tako se postavlja sistem, naopako.
Pre koju god, je stariji covek izasao da opomene „nestasne“ momke u zemunu da ne lome i dobio noz. Da je u samodbrani potegao oruzje bio bi osudjen. Isto kao i ona nesrecna nastavnica od 40 kila koja je saterana u cosak lupila samar siledziji braneci se, a niko nije hteo nju da brani... pa je polovina komentara bilo – nedopustivo, ua nastavnica.

I tako u krug.
Dok neko kome to odgovara uporno ponavlja da imamo boze moj mil komada oruzja.
Samo ne kaze da je to ispod evropskog proseka.

Itd, itd...


[ vladd @ 11.03.2010. 00:08 ] @
Neki termini su pomesani. Postoje nuzne odbrane, i posebna kvalifikacija kod ucesca u tuci i remecenju javnog reda.

Ako nekoga oboris, ili onesposobis, pa se posle malo opustis gazeci doticnog, to je ucesce u tuci i potencijalni napad(iako je sve pocelo kao "samoodbrana").

Zato su ulicni sporovi malo komplikovani, retko ko planski i sa hladnom glavom ulazi u zonu "samoodbrane", pa je sudijama olaksan posao, i zaista je 99% samoodbrana ucesce u tuci.

Obicno se stegne pesnica, a to je vec "napad". Preostaje aikido, i udaranje otvorenom sakom, u meri onesposobljavanja i zaustavljanja napada, a ne premlacivanja napadaca..ta granica se olako, refleksno, u delicu sekunde preleti.

Zato je preporuka izbegavati konflikt, dok se moze, pa i vise.

Ali tema je, u sustini osionost i bahatost, koja je kaznjena na licu mesta, pa zadovoljava neki osecaj pravde.
Da je ta situacija cesta, ili bar u znacajnom procentu, ne bi bila senzacija, tako da, u praksi, u zivotu, napadac najcesce ispunjava nameru.

Po meni, ovo je primereniji primer "pravde"

http://www.youtube.com/watch?v=pNlQ9qVLuuw

li ovo

http://www.youtube.com/watch?v=_MFSkDHD3KU&NR=1


Poz

[Ovu poruku je menjao vladd dana 11.03.2010. u 01:18 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 11.03.2010. 00:31 ] @
Lepo je povezao levom, pa desnom, pa to 2 puta, precizno i efikasno,
posle su malo emocije odradile svoje za par dodatnih udaraca i to je to.

Zasluzeno.
[ Bleya2 @ 11.03.2010. 01:12 ] @
Matori je isto neka lajsna....



/modedit (Srdjan): ispravljen YouTube tag.

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 11.03.2010. u 03:33 GMT+1]
[ a1200 @ 11.03.2010. 05:57 ] @
Deda je ocigledno doziveo adrenalinski sok... pa je odlepio od besa. To se dogadja, posebno posle ovakvih tuca.

Secam se jednom u gimnaziji... igrali tako utakmicu sa nekom drugom skolom, i kao i uvek, dogodi se neki faul (mi smo ga ovaj put bili napravili) - u tom momentu 10 "odlucnih", sa "tribina" suprotnog tima, krene da ulazi na teren sa jasnim naznakama da ce svima da j*bu mater

E sad, tu sa nashe strane, samoinicijatvno, na teren momentalno uskace JEDAN lik, pre nego sto je bilo ko od nas stigao da reguje, koji je dobro gradjen - ali nista specijalno (prosek) - medjutim, izraz na njegovom licu i kolicina besa, nacin na koji se prodrao ("sta je bilo p*cke, mamu vam j*bem")... i dan danas to pamtim

Kad su ga ovi videli odmah su se povukli... 10 na 1... mislim, videlo se da je ovaj nash lik otishao od besa u zonu sumraka, i da ce nekog da raskomada rukama/zubima/cime god .

E sad, deda je ocigledno pop*zdeo, skocio mu adrenalin i ne razmislja vishe normalno... a u takvim slucajevima je najbolje pustiti da se stvari malo o'lade.
[ barakuda111 @ 11.03.2010. 07:32 ] @
Epic Beard Man's Punchout for Nintendo

http://www.youtube.com/watch?v=67XOc_xIA4U
[ deerbeer @ 11.03.2010. 13:45 ] @
Kako ih je otresao ko volove
http://www.youtube.com/watch?v=LM5hK9QaDrY&feature=related
[ Java Beograd @ 11.03.2010. 14:16 ] @
Citat:
deerbeer: Kako ih je otresao ko volove :D
Ovo je baš dobro ! A pazi govnara koji je na kraju dobio najveće batine kako je jako i podmuklo udario devojku !
[ Horvat @ 11.03.2010. 14:24 ] @


kakva debilcina! [ovaj sto je "slucajno" zakacio devojku]

a ovo je ocito neka sacekusa,jer ko bi tek tako snimao 2 lika koja pricaju?

jadna devojka
[ deerbeer @ 11.03.2010. 14:26 ] @
Ma klasični seoski đilkoši stoje i čekaju nekog da udare u prolazu "kao slučajno" .
Citat:

jadna devojka

Da, jadna . Jedva je odvojila ovog piCbula da ih ne rastrgne obojicu


[ a1200 @ 11.03.2010. 14:30 ] @
Da, ovo su namerno radili... ima duza verzija na netu, gde oni, pre ovog lika, to rade nekolicini parova i slucajnih prolaznika. Posle se kao "izvinjavaju", a kad ovi odu, spremaju se za sledecu zrtvu... to im je valjda vid zabave. Sve to naravno snima ortak sa terase.

...
I sve je bilo OK - dok ih ovaj lik nije malo ispresavijao :)
[ Horvat @ 11.03.2010. 14:42 ] @
nadam se da su ih kerovi malo "vaspitali" posle pojave snimka na netu...

a u kom je to mestu bilo?
[ zxstole @ 11.03.2010. 14:57 ] @
Nadam se da nije bilo.
Ne znam koji je razlog ali da se lik zna tuci..e svaka mu dala


http://www.youtube.com/watch?v=9ZoYw-RxOXk
[ Srđan Pavlović @ 11.03.2010. 15:00 ] @
Onog u beloj kosulji je tako lepo poslao na spavanje, milina jedna.
[ Horvat @ 11.03.2010. 15:18 ] @
zxstole to bas ne spada u ovu temu,i sam si rekao da ne znas razlog sto su se mlatili
[ zxstole @ 11.03.2010. 19:23 ] @
^

Da,jeste off,ali interesantno je koliko je lik miran i nije dozvolio emocijama i adrenalinu da mu udari u glavu(ili je ono, bas fighter)
ni jednom nije podignuo nogu da nekog udari..nego je zauzeo gard i sve sakama sredio..isto kao onaj, par postova vise sa djevojkom..

svi ostali lete da ga udare nogom i gube ravnotezu a on samo docekuje..

a za razlog..mislim da je Turski jezik..pa ako neko zna bilo bi dobro da i to saznamo :)..
[ milivoje t @ 11.03.2010. 19:44 ] @
Zato sto su i jedan i drugi profesionalni bokseri, a protivnici profesionalne budale.
[ gleb @ 11.03.2010. 21:24 ] @
Vladd,
Ja o pogresnim terminima i govorim. Zapravo o znacenjskoj zbrci. Ne govorim recnikom nekih forenzicara ili pravnika, mada sam njima okruzen stoga i znam ono sto me bas mnogo i ne zanima.
Pricam o mozgu / svesti / percepciji obicnog malog Micice.

Scena od pre mnogo god, jos pre cirkusa 90tih se odvija kod vukovog spomenika, tramv stanica ka zvezdari, 4 popodne, krkljanac, ja odustajem od cekanja i krecem peske kad u sporednoj ulici vidim sl scenu – dva tipa makljaju jednog a pored njih uplakana zena. Elem, tip je usao za njom i spopao je u ulazu zgrade. Ta dva momka su to videla, izvukla ga napolje i.. kao vola u kupusu. Zatim dolazi policija, posle dve recenice zene vade pendreke i rade svoj posao. Momci odlaze.
Danas je to nemoguce.

E taj deo mene zanima, gde nestadose ti ljudi. Zanima me zbog sebe i zato sto ce neko sutra da poraste i pita me isto. Sta se desilo da je takav soj nestao i da su ih zamenili oni vaspitani u duhu – libo me tuki za sve.
Razradjeni su, demontirani.
Tako vaspitani da onda pola populacije staje na stranu maloletnog siledzije koji bije svog nastavnika, tj nastavnicu, jos gore.

Znam za recenicu pravnika da pravo nema veze sa logikom, kao ni sa pravdom, samo mi se nesto cini treba da bude u sluzbi boljeg tj izgradnje.

Postoji jedan simbol / slika u reklami koji je verovatno br 2 u svetu vec preko 40g, i dugo mi je trebalo da skapiram kako. Simbol za pljuge sa govedarem – kaubojem, objasnjenje je prosto – slobodan covek. Mit koji se provlaci u svakom americkom filmu, ja pojedinac sam sad nesto ha, hu, ovo i ono.

Kao sto na starim slikama su svi muskarci bili sa nekim oruzjem. Zato sto su bili ludaci? Ne, bili su slobodni ljudi kojima je bila obaveza da brane sebe i svoje. Ono, cast, heroj.

Ne glorifikujem te sprave, voleo bih da ih uopste nema, samo demontaza je ocigledna.
Nemas pravo da se branis, ne smes dete da sljepnes po dupetu, manijak koji ti upadne u pola noci u kucu ima veca prava od tebe, ako se posvadjas sa zenom glasno mogu da te isele onako preventivno, isl stupidarije izmicu osnovne temelje.

Cega, valjda je jasno.
Pametniji od mene su to davno prepoznali i napisali.

[ deerbeer @ 11.03.2010. 23:00 ] @
Citat:

Danas je to nemoguce.
E taj deo mene zanima, gde nestadose ti ljudi. Zanima me zbog sebe i zato sto ce neko sutra da poraste i pita me isto. Sta se desilo da je takav soj nestao i da su ih zamenili oni vaspitani u duhu – libo me tuki za sve.
Razradjeni su, demontirani.

Nemas pravo da se branis, ne smes dete da sljepnes po dupetu, manijak koji ti upadne u pola noci u kucu ima veca prava od tebe, ako se posvadjas sa zenom glasno mogu da te isele onako preventivno, isl stupidarije izmicu osnovne temelje.


I sam si spomenuo da je to pre cirkusa 90 . Tako da si odgovor dao vec sam sebi .
Nestadose sa pojavom kapitalistickog drustva i poimanja "slobode", "demokratije",
kada sistem tj. zakon manje/vise pusta sa lanaca besne pse bas u ime ljudskih prava ,
pa se ulicama sve vise setaju ubice , siledzije , psihopate, ludaci, pedofili , narkodileri ,
a ovi normalni pocinju sve vise da zaziru od svoje sredine.

U ime te slobode i prava uplasene ljude (masu) je tako lakse drzati pod kontrolom ,
prepusteni sebi i uskraceni za prava i potrebe koje prirodno pripadaju svima koje sami kao pojedinci nikada nece ostvariti ,
a sve to pod nekim perfidnim prividom bezbednosti i vladavine zakona koje im se namece kao uzor.
Kao u USA : CIA , FBI, PD, Homeland security itd .., trose se milijarde i milijarde dolara na njihov rad,
a da paradoks bude veci , na ulici , samoposluzi , parku , skoli nisi nikad siguran za svoj zivot .
Ne znas koji ce to dan biti kada ces biti na pogresnom mestu u pogresno vreme.
Jos ako dodas na ovo glavne kapitalisticke principe u drustvu u cilju zadovoljenja iskljucivo licnih potreba ,
egoizma i sticanje materiajlne dobiti dolazis do one fraze "libo me tuki za sve" .




[ a1200 @ 11.03.2010. 23:36 ] @
@deerbeer - lepo sumirano :).

Pridodaj tome da ljudi pocinju da se druze iz ciste koristi ili ocekivanja neke koristi (napredka u karijeri, na primer). Pa jbt. ne samo sto radis ceo dan, nego ti je i ono malo vremena van posla zaokupljeno sa "druzenjem" iz koristi, glumom, laznim osmesima i tapkanjem po ramenu. Naravno, ima izuzetaka, ali karijeristi koji se probijaju i postaju shefovi su upravo takva sorta (sistem ih podrzava)... sto je najgore, primetio sam tu promenu licnosti i kod nekih mojih ranijih veoma dobrih prijatelja, uz potenciranje naj negativnijih osobina: zavist, ljubomara, osecanje velicine kad nekog spustis ili uvredis, pokusaji dokazivanja preko materijalnih stvari (kola, gde si letovao, gde si isao na rucak, koji TV imas...), ogovaranje onih sa kojima si navodno "dobar" iza ledja, laganje da bi se ti osecao vaznijim (tipa postacu partner uskoro, ja sam sada glavni za... itd.). Dodje ti da se zapitas kuda ide drustvo koje potencira takav karakter i vrednosti.
[ Stefan Markic @ 12.03.2010. 01:16 ] @
[ milivoje t @ 12.03.2010. 02:44 ] @
Da bradoniji nije sagoreo mozak od rata i droge, mogao je da iskoristi ovu priliku da zaradi dobre pare, skine se sa ulice, uvali u neku politiku i fotelju kod one Opre.
Covek je ispao americki heroj. Belac, vijetnamski veteran, strac, krenuo majci na sahranu.
A, ameri sigurno potajno svrsavaju sto je belac izlemao kriminalca crnca. Ali u potonjim intervjuima se zeznuo, kad je bio previse iskren ili previse pijan.

Ova nije losa:
[ milanche @ 12.03.2010. 05:27 ] @
Citat:
uvali u neku politiku i fotelju kod one Opre.


He, he...samo takve cekaju da ih uvale u politiku, da reprezentuju obicnog coveka u ovoj ili onoj formi.

U tu disciplinu ne mozes da priviris bez tri kile putera na glavi. Prvo - da imaju da te cime ucenjuju i drze
kao lutku na koncu. Drugo, da se ne izdvajas iz odabranog drustva. Trece - da siris dobar primer i licnim
primerom pomeras granice ljudskih ostvarenja.

Evo ga najsveziji primer: senator Massa iz NY state
http://www.amny.com/urbanite-1...ep-eric-massa-s-mess-1.1806791

Citat:
Massa hired a large number of young gay aides, according to the Daily News, and paid some
such paltry salaries that they were forced to live with him in the frat-like atmosphere


Iako u sustini homoseksualnost i nije sama po sebi nikakav problem sve dok je u okvirima privatnosti,
i verovatno ne bi imao nikakve politicke stete od tog detalja biografije, problem je sto je bio potpuno
pusten s lanca, nije birao ni priliku ni momenat, niti je razdvajao licne hirove od javnih sredstava.

Sve se to gomilalo polako, dok nije dostiglo kriticnu tacku. Od navoda se branio tako sto je izjavio da je
bio u mornarici, i da je slobodan ko god hoce da proveri sa ljudima koji su sluzili sa njim u jedinici da je
bio potpuno uzoran u smislu da je svoje opredelenje drzao u granicama privatnosti.

Medjutim, neko je resio da ide korak dalje, pa je otisao, pronasao ljude sa kojima je sluzio u jedinici, i
tek je tu imao sta da cuje, od epizode gde je nudio da 'pomogne' kolegama da se rasterete, pa nadalje.

Izgleda da je sa ovim nasim olosima sve jos uvek donekle lakse, jer su jos uvek uglavnom pitanju obicni
kleptomani.
[ vladd @ 12.03.2010. 11:03 ] @
Citat:
gleb: Vladd,
Ja o pogresnim terminima i govorim. Zapravo o znacenjskoj zbrci. Ne govorim recnikom nekih forenzicara ili pravnika, mada sam njima okruzen stoga i znam ono sto me bas mnogo i ne zanima.
Pricam o mozgu / svesti / percepciji obicnog malog Micice.

....

Kao sto na starim slikama su svi muskarci bili sa nekim oruzjem. Zato sto su bili ludaci? Ne, bili su slobodni ljudi kojima je bila obaveza da brane sebe i svoje. Ono, cast, heroj.

...


Ovo je tema za sebe. Primer koji si naveo je i dalje aktuelan, da nasilnici dozive ulicnu pravdu. Problem je u brzom transportu, pristigne se na neku lokaciju, ugleda makljaza, ne zna se ko je "kriv" a ko prav, da li biju da opljackaju, ili biju zarad "pravde", kako se mesati.


Ocigledno postoje ljudi koji kaznjavaju bahate i idiote(idiot je i svako ko misli da u "besu" moze da napadne treniranog borca, sa solidnom tezinom pride, kao ova tri "besna" turcina).
http://www.youtube.com/watch?v=9eDJgYITx94

Ili ovi prgavi, koji razvijaju orgiju valjda drogirani, ne primecuju koliko je tip kockast, smiren i uopste gadan. Sta su ocekivali da padne u nesvest od njihovog besa?
http://www.youtube.com/watch?v=hF8wNEormIg&feature=related

Ima i kod nas i smesnih i dobrih primera(pre neki dan sam se smejao novinskom clanku http://www.kurir-info.rs/clana...prodavacica-prebila-razbojnika).

Muka i gadan osecaj kada se ugleda orgijanje bahatosti, podize adrenalin, i ne slazem se da se ne dogadja da se neko i umesa..

Za zabavu, vezano za nosenje pracke
http://www.youtube.com/watch?v=RPofRQdREyU&feature=related

Poz
[ Horvat @ 12.03.2010. 12:29 ] @
deerbeer ma kakve veze ima kapitalizam,je l ima ovoliko sranja u npr svedskoj? svajcarskoj? obe su kapitalisticke zemlje
[zaebi ameriku i englesku...]

desilo se nesto drugo,propagande 90ih i pustanje naroda s lanca...
policija nema nadleznost da rastavlja tucu,alo?!? pa sta im je onda posao ako ne da se staraju o redu i miru?
[ deerbeer @ 12.03.2010. 13:04 ] @
Citat:

ma kakve veze ima kapitalizam,je l ima ovoliko sranja u npr svedskoj? svajcarskoj? obe su kapitalisticke zemlje

Jedno je kapitalizam kao ekonomska kategorija , a drugo je kapitalizam kao uticaj na stanje drustvene svesti .
Svedska jeste kapitalisticka zemlja po ekonomskom modelu, ali po stanju drustvene svesti je izrazito socijalisticka :)
Dakle, mesavina jednog i drugog u skladu sa lokalnim mentalitetom drustva je najbolji recept.


[ Horvat @ 12.03.2010. 13:07 ] @
pa ne moze biti kapitalisticki model razmiljanja "poubijaj sve,samo da ja postojim",jer time nemas kupce,dzabe se bavis prodajim kad nemas kome da prodas...
[ vladd @ 12.03.2010. 13:18 ] @
Ne nego je "premlati sve" da ne bi mislili svojom glavom i gledali svojim ocima. To nije dobro za kapitalistu.

Gradjani ne treba da veruju svojim ocima, vec onome sto kazu kapitalisti

Ako treba, da se potvrdi "naucnim dokazima" moze, ali se tada kalkulise, da li malo vise platiti naucnike za dobar izgovor, ili malo vise premlatiti slusaoce, pa ponuditi jeftiniji dokaz

Poz
[ Horvat @ 12.03.2010. 14:00 ] @
ne bih rekao da je to karakteristicno samo za kapitalizam
[ gleb @ 12.03.2010. 18:14 ] @
Horvat,
Odgovor nije bas tako jednstavan, mora malo i da se cita.

deerbeer ga je verbalizovao, hvala.

Imas recimo istoriju ekonomike gde je lepo objasnjeno nastanak akcionarskih drustava i motiv. Ono – nisam ja keve mi, ne trazite od mene pare, drustvo je propalo.
Neko bi rekao davno, samo od tog davno eto nam sada neke x na n, cifre koje niko ne ume ni da procita koje se navodno duguju / stvaraju / potrazuju.

Ali evo da ti kazem svojim recnikom. Upravo slusam svoju omiljenu pesmu od Bravo, pesmu o macki.
Jednu od najlepsih, od pop grupe o obicnoj macki. Ruska grupa svakako.

Ovi tamo koji nas lobotomiraju,zapravo ozveravaju imaju metod u istrazivanju predvidjanja slabljenja ekonomije, inflacije, prostim uvidom u broj lutalica koje uhvati sinterska sluzba. Ono, kad oslabe prihodi, prvo sto uradis je da izbacis zivotinju napolje.
Mislim, moj kucni ljubimac, evo ga lezi pored mene tesko da bi bio izbacen, nama to nije u prirodi. Kao sto nemamo ni istoriju mucenja istih, dokumentovanu kod drugih. (koridu da pominjem?)

Malkice smo drugaciji.
Upotrebi i baci, savij siju, ko ga hebe, tako je gazda… nismo mi.

A neko je to resio da promeni, vec pomenutim metodama. Da i od nas napravi lupeze.
[ vilil1 @ 12.03.2010. 19:42 ] @
Znaci za ono ludilo u narodu, nastalo devedesetih, je kriv kapitalizam!?

Nisu krivi ratovi, mediji, razni Vanje Bulici sa svojim emisijama - (crni)Biseri, razne Kleopatre, i Zorke, kao i onaj prvi - Raul Amon? Nisu krivi Pinkovi, Palme...Kada je forsirano sve ono sto je poremeceno, sve ono najgore u ljudima...Kada su nastale, i forsirale se u medijima izreke "kontroverzni biznismen", "zestoki momak", umesto kriminalac, gangster...

I tako dalje, i tako dalje...

Za sve ono sto nam se desavalo, i desava je kriv kapitalizam!?

Nesto definitivno nije u redu. Uzevsi u obzir kako se na ESu velicaju u dve teme neki prevaranti, i kako se oseca u raznim pisanjima zal sto su uhvaceni...A ovde se kao nalazi kvalitet i buducnost zemlje...

Nije nam nesto svetla ta buducnost.
[ Ivan Dimkovic @ 12.03.2010. 22:32 ] @
Drugi je kriv - a kapitalizam je odlican dezurni krivac :)

Ono, ja sam daleko vecu solidarnost i pomaganje ljudima video u "trulim kapitalistickim" zemljama nego u Srbiji.

Bice da to ipak nema puno veze sa ekonomskim uredjenjem zemlje koliko sa kucnim vaspitanjem i drustvenim normama. Kada krahiraju drustvene norme i sistem vrednosti, kao sto se desilo u Srbiji 90-tih - krahiraju i maniri i ophodjenje ljudi. Kada deca od roditelja mogu samo da nauce kako da se laktaju i da se "provlace" - mozemo da zaboravimo na neke "uzvisenije" stvari. Mali laktas misli samo na sebe.

A u Srbiji se to nije desilo zbog nekog tamo "kapitalizma" vec zbog nekih drugih stvari - vilil1 ih je pomenuo.

I bice potrebno puno vremena da se to popravi na bolje. A krivljenje nekog drugog ama bas nista nece pomoci niti pomeriti stvari sa mrtve tacke.

Svi vi znate jako dobro da je 90-tih sistem vaspitanja za mnoge bio "ako budes posten - ispasces budala". Ne, to nije "kapitalizam" - niti ima veze sa necim sto je ekonomsko uredjenje zemlje, vec spada u neke civilizacijske norme koje su se bukvalno slupale za svega nekoliko godina.

Nemojte kriviti "kapitalizam" i slicne apstraktne pojmove koji nemaju veze sa probleme - krivac ima ime, i prezime. Tj. mnogo imena i prezimena.
[ 3way @ 12.03.2010. 22:37 ] @
Cim vi na 4 strane raspredate o liku koji je dobio zasluzene batine, Srbiji nije dobro...pretpostavka je da je vecina locirana ovdi....
Ono...crnac lupao gluposti, bradonja ga izlup'o i u cemu je vest ili zanimljivost?
Da li vi zivite u atomskom sklonistu pa niste svesni da se ovo desava nonstop ili sta?
[ deerbeer @ 13.03.2010. 10:24 ] @
Aha , ratovi 90-tih se zavrsili, stasale generacije koje su rodjene sa padom vukovara koje sa ratom i onom bedom
nemaju nikakve veze niti je se secaju pa vidim da je ona tema dosta popunjena .

Nego nije poenta bila bas ekonomsko -uredjene kao i ni srbija 90-tih jer je ovde uglavnom sve nakaradno .
Citat:

Jedno je kapitalizam kao ekonomska kategorija , a drugo je kapitalizam kao uticaj na stanje drustvene svesti .

E taj uticaj je mene narocito interesantan koji je u americi jako liberalan i izrazen u negativnom kontekstu
(a dogadjaj je iz USA je taj koji je pokrenuo temu) a cela stvar se u srbiji preslikava na slican i mnogo gori nacin .

Da bi ste donekle shvatili o cemu sam pricao pogledajte intervju sa super dekicom do kraja ,
kada prica : Zasto siledzija i kriminalac nije u zatvoru vec se slobodno seta ulicom ?
Trebao je bude u zatvoru 10 god. a pusten je uslovno .
Da vas mozda to ne podseca na Srbiju i vesti koje citate svaki dan ?
Sloboda i ljudska prava .



[ vladd @ 13.03.2010. 12:10 ] @
Citat:
deerbeer:
Da bi ste donekle shvatili o cemu sam pricao pogledajte intervju sa super dekicom do kraja ,
kada prica : Zasto siledzija i kriminalac nije u zatvoru vec se slobodno seta ulicom ?
Trebao je bude u zatvoru 10 god. a pusten je uslovno .
Da vas mozda to ne podseca na Srbiju i vesti koje citate svaki dan ?
Sloboda i ljudska prava .



Ne vidim sta je problem sto je pusten uslovno. To bi uradio svaki sudija na planeti. Nisu bas ljudi toiko ispranog mozga, i ja bih ga pustio uslovno.

Ocigledno klinac nije nikakav kriminalac, vec obicni napaljenko i plagijator nekih ulicara, koji u delu svog razvoja nije dobio samar, koji bi ga zaustavio u razvoju takve "gang" licnosti.
Ocigledno se (smejuci ) sudija uverio da je nastupio trenutak vaspitanja, i to veci nego sto bi sud priustio, a uslovna kazna sluzi, da ne bi slucajno batine ispustile vaspitni efekat.

Ako ponovi agresiju, ili ucesvuje u ulicnoj proizvodnji adrenalina, sledi mu drzavno vaspitanje..sa sa svim blagodetima koje to donosi, registrovanje u dosijeu, otezan pristup poslu i raznim beneficijama...


U sustini je sve to pojam vaspitanja i izgradnje licnosti. Cinjenica je da surovosti laznog trzista kapitalizma malo vise iritiraju organizam, sa jedne strane, sa druge strane ga jacaju(ko prezivi), ali prosta podela na ove ili one drzave nije dobra.

Svaka drzava se u okviru svog sisteme-rezima razvijala sa nekakvom idejom opstanka i funkcionisanja zajednice. Do stremljenja drzave na planetarnom nivou.
A to na razlicit nacin utice na formiranje osoba, na coporativni karakter, i na pojedinacne devijacije.

Pa kako se prihvati na svaku pojedinu osobu...

Znaci, prosto, "univerzalno" pravilo ili recept ne postoji..da bismo pravili podelu, previse simplifikovanu kapitalizam(koji je veoma razlicit i razlicito razvijen) i socijalizam(koji je jos razlicitiji, pa delimicno ugusen).


Poz
[ Ivan Dimkovic @ 13.03.2010. 13:07 ] @
Evo kako danas prolaze "heroji":

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/london/8565737.stm

Citat:

Two teenagers have been arrested in connection with the murder of a man killed while chasing handbag-snatchers.

Sukhwinder Singh, 31, was stabbed on 8 January as he pursued two men who had mugged a 28-year-old woman in Barking, east London.

Mr Singh, an Indian national who had been in the UK for 10 years, died at the Royal London Hospital.


Dakle, covek je dosao u zemlju gde je normalno da se deca bodu nozevima (yep, to je UK danas)... i hteo da pomogne zeni u nevolji.

Zavrsio je na groblju. Verovatno zena nije dobila tasnu nazad - a dete od ovog coveka vise nema oca.

Tako je valjda... bolje?
[ Mikky @ 13.03.2010. 14:26 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Evo kako danas prolaze "heroji":


Jedno je kad glumis heroja svesno ulazeci u tako neku situaciju a sasvim drugo kada tebe neko prvi napada, kao sto je slucaj sa dedom iz ovog klipa.

Evo primer od sinoc dok sam u gradu oko 00h cekao da kupim nesto za klopu na jednoj maloj raskrsnici. 3 tipa prelaze pesacki prelaz na kome je semafor i zeleno za njih, dok druga 2 tipa prelaze drugu ulicu na istoj raskrsnici i naravno njima je upaljeno crveno za pesake (automobila nigde nije bilo). Od ta 3 tipa jedan dobacuje ovoj dvojci "vama je crveno, sto prelazite na crveno?". Ova dvojca ga samo pogledala i nastavila dalje. S druge strane ovaj sto dobacuje je (odaljivsi se jos 7-8 metara) malo glasnije "nemoj bre da prelazite na crveno mamicu vam j****". Ova dvojca nisu se ni okrenula i samo nastavila. U tom ovaj dobacivac dobija skok adrenalina i pocinje da skace oko svoja 2 ortaka "e ajde da ih polomimo molim te brate ajde ajdeeee", medjutim ortaci mu nisu bili raspolozeni za peglanje tako da je sve ostalo na tome.

I sta pametan covek da radi u ovakvim situacijama kad nevolja sama dodje kod njega? Mozda vec sutra neko drugi naleti na ovog idiota samo sto ce mu tad ortaci biti malo vise orniji da nekog izgaze onako just for shits and giggles.
[ Ivan Dimkovic @ 13.03.2010. 14:42 ] @
Pa uradis isto sto i deda - prvo izbegavas konflikt, a ako je neizbezno procenis situaciju i reagujes.

Primeti da deda >nije< nista radio, osim sto se sklanjao, pre nego sto je crnja odlucio da upotrebi fizicki kontakt.

A onda je deda odlucio da ga olupa, vrlo verovatno zato sto je u glavi imao procenu da moze da ga istambura bez prevelike muke. To se zove "fight or flight response", i svi ga imaju i u adrenalinskoj situaciji se on aktivira.

Da je umesto tog crnje bilo njih 3-4 - mozda bi reakcija bila drugacija, tj. "flight". Mozda i ne bi, ali onda bi bile vece sanse da deda dobije batine.

U tvojem scenariju - ako si sam, verovatno ima vise smisla da pripalis ako si sam protiv nekoliko budala... osim ako nisi bas dobar u shibanju ili imas neki cvrst "ergonomski" predmet blizu sebe.

Inace, bas zbog ovakvih stvari sam ja za legalizovanje nosenja oruzja - posto krimosi i ovako i onako ne haju za zakon, ali situacija se i te kako menja ako oni ne znaju da li ti imas ili nemas pistolj. Za zene je situacija jos izrazenija - zena je obicno uvek laka meta, ali zena sa pistoljem je druga stvar :)
[ Yoba @ 13.03.2010. 15:13 ] @
>>Inace, bas zbog ovakvih stvari sam ja za legalizovanje nosenja oruzja - posto krimosi i ovako i onako ne haju za zakon, ali situacija se i te kako menja ako oni ne znaju da li ti imas ili nemas pistolj. Za zene je situacija jos izrazenija - zena je obicno uvek laka meta, ali zena sa pistoljem je druga stvar :)


to bi bilo idealno ali juche...zamislim da svaka budala nosi pucu, zamisli da svakoj budali se pripuca (kao sto je pacijent iz Mikkyevog posta), ginuli bi neduzni/rikostetirani ko u Kosovskoj bitci....drzava mora da sprovede red i zakon a ne da se nosi puca "za slucahj da zatreba"....katastrofa...
[ Ivan Dimkovic @ 13.03.2010. 16:10 ] @
Problem je sto ludaci i ovako i onako mogu da nose oruzje.

A posten svet ne moze, osim u ono malo zemalja gde sme.

To je velika prednost za kriminalce i barabe.

Da stvari budu jos gore, u Srbiji se otislo jos dalje, tj. to je relikt socijalizma, bices kriv gotovo za vecinu stvari koje bi trebalo da budu sasvim normalna samoodbrana, cak i ako nemas vatreno oruzje lako moze da se desi da ti odgovaras za "prekoracenje nuzne samoodbrane"... to nije normalno.

Ne moze drzava da bude svuda i u svakom trenutku i da spreci svaki moguci kriminal. Sta ti imas od "drzave" ako ti neko upadne u stan? Da pozoves 92 - i ocekujes da ce moskri da se uplasi i pobegne?
[ Horvat @ 13.03.2010. 16:34 ] @
"posten" svet je onaj koji ne nosi oruzje?

slazem se ovde s yobom potpuno

evo ovi likovi sto su iz mikkyjeve price presli na zelenu su samo pijane budale,nisu ni neki banditi ni mafioze,a eto,da im se olako omoguci drzanje oruzja,oni bi ga sigurno u toj situaciji i potegli... a onda i ovaj crveni bi potegao oruzje i bio bi obracun kod "ok semafora" i mrtvih komada 5 [3 zelena i 2 crveni] i mozda cak usput i nas sagovornik mikky i ostali ljudi koji su cekali klopu bi stradali od zalutalih metkova...

Citat:

Da stvari budu jos gore, u Srbiji se otislo jos dalje, tj. to je relikt socijalizma, bices kriv gotovo za vecinu stvari koje bi trebalo da budu sasvim normalna samoodbrana, cak i ako nemas vatreno oruzje lako moze da se desi da ti odgovaras za "prekoracenje nuzne samoodbrane"... to nije normalno.

ovo je potpuno druga stvar,kakve ovo veze ima s slobodnim posedovanjem oruzja?
inace,zalostna istina :(
[ a1200 @ 13.03.2010. 16:49 ] @
@Horvat

Da svi imaju pravo na oruzje, ti likovi bi se zapitali da li im se isplati da napadaju ovu dvojicu bez razloga... jer kad neko izvuce pistolj, nije vishe bitno koliki su ti "bicepsi"

Upravo o tome se radi, pala bi stopa kriminala jer bi odgovor na takvo ponasanje bio trenutan i potencijalno fatalan. Krimosi ionako nose oruzje... tako da njih ta "zabrana" ne pogadja. Pogadja normalan svet - a pravi razlog za zabranu oruzja nije opasnost od koriscenja u afektu, nego upravo pokusaj drzave da ima apsolutnu kontrolu i da je odrzi primenom sile ako treba - a to jeste relikt sistema koji smo imali, odnosno koji imamo.

Zamisli situaciju gde policijski kordon krece da bije gradjane (kao u X situacija do sad), a od 2000 demostranata, 1000 izvadi utoke i uperi ih u kordon koji trci ka njima... zaj*bano zar ne?

Pitanje je sta bi proizvelo bojle rezultate:
-Zabrana oruzja u sistemu koji ne funkcionishe, i gde krimosi nose oruzje ne vezano za zabranu, postoji sijaset privatnih "security" firmi ili ti nauruzanih privatnih armija/placenika koji rade za pare...
-Dozvoljeno noshenje oruzja, gde su svi onda jednaki u potencijalnom sukobu
[ Horvat @ 13.03.2010. 17:45 ] @
hmmm,zavisi od drustva ponajvise

uzmimo za primer 2 [veeelike] drzave slicno liberalnih zakona o drzanju vatrenog oruzja - sad i kanada
1. ima mali milion ubistava iz istog godisnje,mali milion razbojnistva s vatrenim oruzjem
2. ima po neki zalutali slucaj

sad ce neki reci "ali usa ima xy puta vise stanovnika",ok,uzmimo procentualno,i dalje usa "vodi" u odnosu na kanadu

e sad,kakve ovo veze sa srbijom ima,jer se ja licno [moje subjektivno misljenje] bojim da bi situacija bila kao u sad, a ne kao u kanadi

---
a ni danas ne znas da li je neko budala s pistoljem i "klizavim" prstom,sta ce ti biti ako slucajno cusnes necija kola,ako zakacis nekog u krcatom kaficu...

a i druga stvar,mozda su jedan na jedan jednakih "bicepsa" u situacijama kada su svi naoruzani,ali kao sto svi znate,ferke su proslost ;)
ne ide jedan da se mlati s jednim,nego idu njih 10 da mlate [ne da se medjusobno tuku s jednim,nego da ugaze jednog] sa jednim,i sta tom jednom vredi da ima pistolj,ako i njih 10 ima? dok on pogodi jednog,njih 9 ce ga izresetati...

a treca stvar, stres i prpa i adrenalin su zajebani,jos ako tome pridodas vatreno oruzje...

sto se tice "treniranja strogoce",tu se recimo slazemo ;)
[ Ivan Dimkovic @ 13.03.2010. 17:55 ] @
@Horvat,

Ne mozes posmatrati 2 vrlo razlicite drzave i na osnovu jedne varijable praviti zakljucke. Nije jedina razlicita stvar izmedju USA i Kanade sloboda nosenja oruzja, ima mnogo drugih razlika koje i te kako mogu uticati na kolicinu nasilja. I u Svajcarskoj svaki muskarac koji je bio u vojsci zaduzuje pusku od vojske, pa Svajcarska ima mnogo manju stopu nasilnog kriminala - sto naci da oruzje mozda i nije stvar koja cini tu razliku.

Probaj da poredis, recimo, gradove u USA gde je zabranjeno nositi oruzje i gradove gde je te zabrane nema - i kako se to odnosi na stepen kriminala. Time bar eliminises ogromne razlike u socijalnom sistemu koje postoje izmedju Kanade i USA.

Citat:

sad ce neki reci "ali usa ima xy puta vise stanovnika",ok,uzmimo procentualno,i dalje usa "vodi" u odnosu na kanadu


Kao sto rekoh, pravis ogromnu gresku zato sto si se fiksirao na jednu varijablu i onda pravis zakljucke kako je ona odgovorna za nesto drugo.

Kanada ima potpuno drugaciji socijalni sistem od USA (i to daleko povoljniji za siromasne slojeve drustva), kao i gomilu drugih stvari koje nisu iste. Sve te stvari uticu na stopu nasilnog kriminala. Ne mozes ih ignorisati, i uhvatiti se samo za jednu stvar ignorisuci druge i nazvati je odgovornom za razliku.

Uzgred, tek od 1995-te godine je u Kanadi strozije regulisano posedovanje oruzja (potrebna dozvola) - a bice da je Kanada imala manju stopu nasilnog kriminala i pre uvodjenja regulacije oruzja.

Kako to objasnjavas?

Citat:

a ni danas ne znas da li je neko budala s pistoljem i "klizavim" prstom,sta ce ti biti ako slucajno cusnes necija kola,ako zakacis nekog u krcatom kaficu...


Niko normalan nece potegnuti oruzje zato sto mu je neko udario kola. To moze samo neki sociopata i takvima i ovako i onako oruzje ne bi trebalo da bude dostupno.

Medjutim, u situaciji koju imas danas - ako udaris kola nekom krimosu, on moze bez problema da potegne oruzje na tebe ako treba, jer njega zabole za zakon..
[ Horvat @ 13.03.2010. 18:02 ] @
ocito nisi dobro procitao post [ili ja ga nisam dobro srocio]

napisao sam da I SAD i KANADA imaju SLICNO LIBERALNE zakone vezane za oruzje - lako se dolazi LEGALNO do vatrenog oruzja,a da je upotreba oruzja vezana za "mentalitet" [pogresan izbor reci u ovom slucaju,ali trenutno ne mogu da smislim bolji,nadam se da razumes sta zelim reci]

i posle sam napisao zasto sam ovo i poredio,jer je po mom misljenju stanovnistvo u srbiji "sklonije" da se ponasa kao sto se ponasa stanovnistvo sada nego kanade

naravno da nije samo sloboda nosenja razlog,utice tu i siromastvo i svasta nesto,ali neka suma sumarum tih uticaja usa vs. kanada, sto se slicnosti sa srbijom tice, usa "vodi"

jasnije je na sta sam mislio?

sto se tice statistika sa/bez zabrana u usa ne mogu o tome nista reci [mozes nabaciti neki link?]

"Medjutim, u situaciji koju imas danas - ako udaris kola nekom krimosu, on moze bez problema da potegne oruzje na tebe ako treba, jer njega zabole za zakon.."

a odakle znas ko je krimos? pise mu na celu? jer vozi bembaru je krimos?

[ Yoba @ 13.03.2010. 18:13 ] @
Citat:

Problem je sto ludaci i ovako i onako mogu da nose oruzje.

A posten svet ne moze, osim u ono malo zemalja gde sme.

To je velika prednost za kriminalce i barabe.

Da stvari budu jos gore, u Srbiji se otislo jos dalje, tj. to je relikt socijalizma, bices kriv gotovo za vecinu stvari koje bi trebalo da budu sasvim normalna samoodbrana, cak i ako nemas vatreno oruzje lako moze da se desi da ti odgovaras za "prekoracenje nuzne samoodbrane"... to nije normalno.

Ne moze drzava da bude svuda i u svakom trenutku i da spreci svaki moguci kriminal. Sta ti imas od "drzave" ako ti neko upadne u stan? Da pozoves 92 - i ocekujes da ce moskri da se uplasi i pobegne?



Sve ovo sto se desada je posledica lose drzave. Ako ti upadne moskri u stan, u probleumu si....nije poenta u tome, poneta je da drzava treba da radi na prevenciji nasilja i kriminala. Kada resis TO (edukacija, skolovanje, posao, prosperitet...) onda ces imati daleko manje tih problema...

Posto cenim da u srbiji ima vise baraba nego postenih, isto tako cenim da bi vecina imama oruzje i da bi prtalo na sve strane. Da ne trazim na b92, mozda se neko seca vesti od pre par meseci (tipa 4 meseca) gde se desila saobracajna nesreca i onda su se ekipe iz kola _potukle_ i zavrsile u urgentom!?!?!? Ej, zamislim, prezivis saobracajku bez nekih vecih fizickih ostecenja a onda se pomlatite i polomite glave, ruke, sta vec...tuga...zamisli da su imali puce, pa prstalo bi na sve strane, i usput bi pogili mozda slucahnog prolaznika.

Tvoj argument da neko "ne bi krenuo" jer _mzoda_ drugi ima pucu ne stoji. Jer, budala je budala, i nema probiranja. U ostalom ko garantuje da taj durgi nema ilegalno oruzje. Pre godinu-dve bio sam licno pristuan. Ada, MissMonePenny i zakace se dve ekipe pijane i lick izvadi utoku, ovaj ga zabode i njemu ispadne puca (ej zamisli blama da izvadis pucu i neku ti lupi samar i tebi ispadne...), posle su se ekipe smirile. Iskreno, nije da se desava svaki dan, tnx God, ali nije mi bilo drago...


imho ova zemlja ima puno problema, previse, tone, ali sigurno da se problemi nece reseiti slobodnim drzanjem i nosenjem oruzja vec ce se produbiti!
[ deerbeer @ 13.03.2010. 18:49 ] @
Citat:

Sve ovo sto se desada je posledica lose drzave. Ako ti upadne moskri u stan, u probleumu si....nije poenta u tome, poneta je da drzava treba da radi na prevenciji nasilja i kriminala. Kada resis TO (edukacija, skolovanje, posao, prosperitet...) onda ces imati daleko manje tih problema...

Upravo to . Svuda se primenjuje isti sistem : resi posledice a za uzrok niko i ne mari jer je naravno sistemski i mnogo ga je teze resiti .
Ovako se svodi : tandzara na gajbi pa ko mi kroci u dvoriste ode glava .
Pa su tu onda slucajevi prekomerne upotrebe sile , raznih slucajnosti gde stradaju i krivci i nevini i slucajni prolaznici itd ,
ili da pustis tj. cekas pandure da dodju i pomolis se bogu za svoju sudbinu .