[ AstroDule @ 13.03.2010. 01:23 ] @
Do skoro sam imao Canon fotoaparat i uz pomoc njegovog softvera prebacivao sam sve sa aparata na komp tako sto sam podesio program da mi za svaki datum napravi folder na kompu. Tako sam imao putanju do slika ...\SlikeCanon\2009\10\2009_10_17 .
To mi odgovara i navikao sam se.

Novi Fuji aparat, tj njegov softver, skida sav sadrzaj u jedan folder sto mi ne odgovara.

Windows-ov Scanner and Camera Wizard takodje ne mogu da nateram da mi radi kao Canonov Camera Window softver.

Probao sam da opet koristim Canonov softver tako sto stavim karticu u komp, medjutim ne skida mi video klipove (sa Canon-a je prebacivao sve fajlove).

Jel' postoji neki softver koji radi isto kao i Canonov (pa makar morao da prvo sve prebacim u jedan folder, pa da onda pokrenem taj drugi program koji bi mi sve iz tog foldera prebacio u nove foldere imenovane po datumu. Mozda svemocni Total Commander ima tu opciju)?

Jos kad bi moglo da se malo modifikuje pravilo pravljenja foldera (tj prebacivanja slika) tako da mi u folder koji bi softver napravio za odredjeni datum, prebacivao sve slike koje su snimljene od npr 4AM tog dana do 4AM narednog dana, a ne od ponoci do ponoci)...


[Ovu poruku je menjao AstroDule dana 13.03.2010. u 02:46 GMT+1]
[ Take 5 @ 13.03.2010. 08:04 ] @
Probaj odličan besplatni program za pregledanje, organizovanje i obradu fotografija Picasa
[ AstroDule @ 13.03.2010. 15:04 ] @
Probao sam Picasu nekad davno, pa sam odlučio i sada da joj pružim priliku. Ista stvar kao i nekada, puno jede resurse računara.
Prilikom ubacivanja kartice sa slikama nudi mi mogućnost samo da sve skinem u jedan folder, a to mi ne odgovara.
[ Catch 22 @ 13.03.2010. 22:08 ] @
Biće da si je prebrzo diskvalifikovao(?)

[att_img]
[ AstroDule @ 14.03.2010. 15:30 ] @
Video sam to, ali mi ne odgovara jer ne pravi folder za mesec, nego sve dane trpa u jedan folder.
Navikao sam (i savrseno mi odgovara) da ja mogu da definisem strukturu (kao u Canonovom softveru), tako da imam npr, folder 2010 u njemu svaki mesec i tek tu da mi budu datumi.
Sa Pikasom bih imao problem da ako imam slike iz 2 meseca da mi sve trpa u isti folder.
Mada, ko zna, mozda se i naviknem na to :(
[ pajaja @ 14.03.2010. 17:04 ] @
Ne znam za besplatna resenja ali Adobeov Lightroom ima to sto tebi treba.
[ AstroDule @ 16.03.2010. 01:28 ] @
Citat:
pajaja: Ne znam za besplatna resenja ali Adobeov Lightroom ima to sto tebi treba.

Uf, em skup, em glomazan.
Navikavam se na Pikasu, mada kada bi Irfan imao opciju da uzme fotke sa kartice, ili aparata...
[ grozda @ 13.04.2010. 08:40 ] @
Ma lepo kreiras folder po zelji, krstis ga po dogadjaju koji si fotografisao i tu prebacis slike ... ne vidim kako ces se snaci posle kad napravis foldere po datumima kad ih budes imao 100-inak i vise, i kako ces znati sta si kog datuma fotografisao posle par godina ... Svaka fotografija i onako ima datum kreiranja., kroz total commander uvek mozes pretrazivati po datumu ALT+F7 (date between). Pa kad ih nadjes sa F6 prebacis gde zelis.
[ AstroDule @ 18.04.2010. 11:32 ] @
Citat:
grozda:ne vidim kako ces se snaci posle kad napravis foldere po datumima kad ih budes imao 100-inak i vise, i kako ces znati sta si kog datuma fotografisao posle par godina ...


Tako sto dodam opis dogadjaja posle tog datuma u ime foldera.
Tako imam ono na sta sam navikao (npr ovo su imena foldera)
2010-03-21 Ada
2010-03-21 Vidjanje sa drustvom
2010-03-22 Izlet
...
...
...
[ grozda @ 20.04.2010. 19:49 ] @
Moje resenje za takav naziv bio bi opet Total Commander i komnda CTRL+M,

1. Prebacis slike u folder ADA
2. Stanes na folder ADA
3. Pritisnes CTRL+M na tastaturi
4. U polju Renama mask upises: [D].[M].[Y] - [N]
(to ti kasnije ostaje u History pa ga uvek izvadis iz liste za ubuduce) i upisace ti tekuci datum.
Mada ako koristis Total Commander folderi su vec sa datumom i mozes ih i sortirati po datumu.

Od navika se tesko odvikava :) Za neku bolju automatizaciju ne znam.
[ Catch 22 @ 20.04.2010. 23:56 ] @
Besplatni utility Adebis Photo Sorter
(File size: 637 KB)



Citat:
Adebis Photo Sorter is a powerful, flexible and extremely fast photo sorting tool that will enable you to quickly turn a completely disorganized photo collection of any size into a neat set of folders containing relevant photos grouped according to the rules you define.

No matter how serious you are about keeping your photo collection in perfect order, it will eventually start growing so fast that you will not be able to control it any longer. Meaningless folder names created in a rush, photos copied from several cameras into a single folder, parts of the same photo session scattered across the hard drive - all of these problems are quite common among users who often download lots of digital images from their camera and other media. Adebis Photo Sorter is a one-stop shop for automatic reorganization of your photo collection on the basis of the EXIF data found in digital photos and the sorting criteria you define.

The program supports the majority of popular image formats, including JPEG, TIFF, DNG (Adobe); NEF, NRW (Nikon); CR2 (Canon); ARW (Sony); PEF (Pentax); ORF (Olympus); RW2, RAW (Panasonic). Apart from photo sorting, this tool enables you to quickly rename multiple photos using a mask, form groups of photos on the basis of the time difference between them and sort images of specific formats that were created within a certain time frame.

Adebis Photo Sorter solves the following typical tasks:

* Sorting and structuring of the entire photo collection on the user's system
* Batch renaming of photos with the help of user-defined masks
* Creation of chronologically sorted photo series from multiple source folders
* Inclusion of EXIF data into filenames during batch renaming

We attempted to make the interface of the program as simple and unambiguous as possible. Just choose the necessary options and hit "OK" - the program will take care of the rest!
[ grozda @ 21.04.2010. 21:14 ] @
Ovaj Adebis Photo Sorter radi super, jedino sto ne premesta fajlove vec ih kopira pa ako imas hiljadu fotografija to ce potrajati ...

Mozda je ovo pravo resenje ... radi bas ono sto trazi

http://fenixproductions.dcmembers.com/tmp/MRTpatch.zip (raspakuj u MRS Folder na primer)

1. Iskopiras sve fotografije u privremeni folder (sve sto zelis da sortiras)
2. Startujes MRS.exe
3. Prevuces misem sve fotografije
4. u polje Filename mask upises: [D].[M].[Y]\[N] ili ono sto zelis, putanju gde da postavi napr: c:\SLIKE\[D].[M].[Y]\[N] ako zelis na c:\slike da prebacis



5. Klik na start i kreirace ti foldere po datumima slika i prebaciti sve tamo.

ili

Imas opciju u MRS kad kliknes na ? eneble shell extension tako da ti kasnije moze raditi i desni klik iz explorera
- selektujes fotografije koje su ti u zeljenom folderu desni klik i izaberes Multi Rename Tool i upises u polje Filename mask: [D].[M].[Y]/[N]
Ili u Total Commnaderu izvuces ikonicu za MRS.exe u Comand Line opcijama





i program Directort Opus ima te mogucnosti za rename:

- opcija Move To Year...



[Ovu poruku je menjao grozda dana 21.04.2010. u 23:20 GMT+1]
[ rbasic @ 27.10.2010. 18:29 ] @
Pustite priče , softvere i programe,jedina prava stvar je da
fotoaparat ili mobilni sa kamerom stavite da upiše datum
kad je fotografija napravljena.Problem pogrešnog datuma na desktopu ili
laptopu je veoma nezgodan,nema toga tko će pogoditi kad je uslikano
ako je obrađen sa pogrešnim datumom.Ako vam kasnije smeta taj datum onda ga izrežite sa nekim programom.
[ BiiigMuzzy @ 28.10.2010. 01:28 ] @
@rbasic: Ako je potrebno da precizno znas kada je fotka napravljena (precizno u sekund) mozes samo da pogledas u exif fotografije. Koliko ti je precizno podeseno vreme i datum na aparatu/telefonu, toliko ce biti precizan i podatak u exif-u. Nije saranje po fotki nista preciznije (takodje koristi sat iz aparata/telefona) a samo bezveze "ostecujes" fotku ispisivanjem kojecega. Evo kako najobicniji ACDSee iscitava exif:



Saranje po fotki nije "prava stvar" svakome.

Pozdrav!

[ ajajajajajaj @ 04.12.2010. 18:38 ] @
nije isti problem,ali ajde da ptiam,jer ne znam sto da radim... Imam Canon ixus75,dok nijesam reinstalirala comp normalno sam prebacala slike sa aparata,spojim preko USB kabla,comp prepozna i ja samo COPY - PASTE,medjutim nakon reinstalacije vise nece da mi prepozna aparat i javlja da je doslo do neke greske,pa hardwer mozda nece dobro raditi,dok ostale USBs prepoznaje... probala sam na drugi comp,normalno otvara sve. Zna li neko sto to moze da bude i ako imate neki savjet da mi date? Hvala unaprijed!