[ Vlajkovic @ 12.01.2004. 08:38 ] @
Evo, pretrazivao sam malo ovaj forum o Perlu i nisam uspeo da nadjem odgovore na nekoliko pitanja koje me muce. Naime u edukativne svrhe me zanima razvoj nekoliko sitnih DESKTOP aplikacija za win.Hteo bih da ih napisem u Perlu ili da me posavetujete sta je bolji izbor.
Perl mi se prilicno svideo - imam i neku knjigu - a pretresao sam i ovaj forum a muci me sledece:

1. Korisnicki interfejs i razvoj istog - video sam da postoji neki Tk , - koliko zavrsava posao i sl.
2. baze podataka - znam da se mogu koristiti razne baze za PERL ali koliko je ovo primenljivo u nekoj win aplikaciji recimo evo prost primer prg za video klub?
3.kako stoje stvari sa llicencom - da li programi u perlu mogu distribuirati i pod kojim uslovima?
4. Da li svaki komp ma kome bi se izvrsavao perl program mora ima instalirani isti ili se moze napraviti neka instalacija pomocu koje bi se na korisnickoj masini instaliralo sve sto je potrebno?
5. kako je sa stampom izvestaja , odnosno kako je to reseno - ide preko drajvera za stampac , ili kako?
6.Da li je podrzan SQL

Ukratko koliko je efikasno ( da li je to neko uradio ) razvijati win aplikaciju koja koristi neku bazu podataka u Perlu ?

Alternativa mi je c# - Da li je i ovo okruzenje dobro za razvoj ovog ili mi savetujete nesto sasvim trece.

Unapred se zahvaljujem svima na odgovorima ,
[ Free_Sex @ 12.01.2004. 10:36 ] @
Kao prvo ja nisam radio win aplikacije u PERL-u. Barem ne one sa GUI-em !

E ali posto kazes da se radi za win, ako uzmes C#, predpostavljam da se to onda radi sa MS Visual Studiom. A to kosta ..... mnogo vise nego perl (koji je besplatan :)

Baze podataka mogu biti bilo kakve. Za tako nesto, relativno prosto kao sto je video klub. Mozes da koristis i obican flat text format. Veruj mi to u perlu radi neverovatnom brzinom. Pogotovo ako koristis hash-ove (niz koji se poziva po imenu tj. stringu a ne po rednom broju) .... A uz pomoc perl modula mozes da koristis bilo koju bazu ! Dakle mysql, access, ms sql .... oracle ...

Licenca .... pa PERL besplatan je. Naravno ti tvoj program mozes da naplacujes, najnormalnije.

Hm. Sto se tice instalacije. Pa pazi, ako radis za lokalne firme, ti im lepo pored instalacije tvog programa, instaliras i perl. I moze da se podesi u propertisu od programa da ga startuje klikom da ikonu.

Postoji i proram perl2exe i slicne stvari. Samo ime kaze sta to radi. Dakle pravi exe fajl. Potpuno ga kompajlira. Dakle ne treba ti perl uopste uz njega. Ali to proveri, ne znam kako radi u kombinaciji sa TK-om i slicnim stvarima. Mada ga neki bas i ne preporucuju

Stampanje. Ne znam tacno ali u knjizi koju ima (Perl detaljan izvornik) se pominju neki izvestaji. Pa mislim jezik je i pravljen sa obradom podataka kao glavnom svrhom. Pogledaj malo to na www.cpan.org. To ti dodje kao direktorijum raznih biblioteka (perl modula *.pm). A oni su ti nesto kao dll-ovi za win. Samo sto rade i na win-u, linux-u ....

Vec sam rekao SQL podrzava u zavisnosti od baze podataka.

Pazi, da je lakse praviti programe u Visual Studiju jeste. Da je mnogo skuplje, jeste. Da sve to moze samo da radi na Win platformi, tacno je. Ali opet. Perl je besplatan, meni se mnogo vise svidja od C-a :) Radice ti na raznim platformama sto i nije tako lose jer lokalni narod bas i nece da daje pare za legalan win, a linux po defaultu ima perl instaliran :)

Inace perl v6.0 koja treba da izadje (ili mozda vec jeste ?!?) treba da dobije i podrsku za kompajler. Pravi pravcati. Dakle da pravi exe. A ako je tebi problem oko davanja source-a. Ima i drugih resenja. Koja meni nikako da prorade ali ... :)
Napravis bytecode. Nesto slicno kao sto JAVA ima. Dakle nije source, a opet radi na svakoj masini. Tj nije kompajliran. Opet treba da prodje kroz perl interpretetor.

Ajde ako se odlucis za PERL. Javi se na personal message. I mene interesuje cela ta prica oko pravljenja win i linux aplikacija u perl-u.
[ Branko @ 12.01.2004. 12:19 ] @
Ja upravo radim desktop aplikaciju u Perl/Tk i bazom podataka Firebird 1.0. Iskustva su mi pozitivna. Program radi zadovoljavajuće i pod win98/XP i Linux-om , mada se mora voditi računa o nekim razlikama. Kako sam do sada godinama radio u Clipper-u na brzinu razvoja se ne mogu požaliti. Što se tiče generisanja EXE i perl2exe i perlapp rade savršeno i sa Tk, ali ja uvek distribuiram i source uz programe pa ih i ne koristim.
Jedina mana koju sam do sada primetio je izvesna egzotičnost alata pa sam osuđen da sve probleme rešavam praktično sam ( u stvari ne sam , moj sin koji ima 17 godina završava mi sve začkoljice oko regularnih izraza i bazičnih funkcija).
Put do prve aplikacije je dug, ali očekujem i da mi se isplati. A zadovoljstvo programiranja u Perlu je samo dodatni bonus. Programiranje podrazumeva punu kontrolu, a Perl to pruža na jednostavan način.
[ Free_Sex @ 12.01.2004. 14:40 ] @
Nego kako ide dizajniranje formi tj prozora kod TK-a ?

Koliko sam video, sve se radi rucno, odnosno sve se ukucava u sam perl skript/program. Nije da nisam navikao posto se slicna stvar radi i za Palm OS, ali opet .... :(

I sama instalacija. Posto sigurno koristis neke module i sl. Kako sve to zajedno distribuiras sa perl-om ? Jer je moguce koristiti neki vizuelni instaler, koji se koristi kod ms visual studija ili nesto slicno.
[ VRider @ 12.01.2004. 15:05 ] @
Pisao sam GUI-je koristeci Tk i GTK i pravo je uzivanje.
Nije nikakav problem. To, doduse, samo pod linuxom, pod windowsom nikad nisam probao.
Ja sam jos jedan perl freak, i sve zivo sto programiram, radim u perlu.
Trenutno radim informacioni sistem za skolu (GIMFOZIS), i to mi jede 5-6 sati dnevno. Ali isplatice se, jer planiraju da ga otkupe.
Ajde kontaktiraj me na neki IM, imali bi toga da kazemo jedan drugom.
[ Vlajkovic @ 12.01.2004. 19:49 ] @
Hvala na brzim i opsirnim odgovorima.

Vidim da je tema i drugima interesantna. Ono na sta ja nisam konkretno naisao a to je da je neko vec uradio gore navedenu aplikaciju pa da prenese neka konkretna iskustva.Vidim da VRider tek radi jedan IS pa ce biti veoma interesantno ubuduce da prenese probleme na koje je naisao i sl. Ja sam nazalost poprilicni pocetnik u Perlu, zato i pitam sve ovo a muci me da ne krenem sa ucenjem i onda nakon 6 meseci ukapiram da uopste nije zgodno raditi ovakve stvari u perlu. Znam da ima boljih alata za ovo Delphi, VB i sl. ali mi se na prvom mestu Perl dopada (ovo je subjektivno) , zatim na drugom mestu lako se portuje na razlicite OS, besplatan je :) itd..

Zbog ovih nekoliko stvari gore navedenih spreman sam da zrtvujem malo tezi razvoj GUI , itd.. ali mi je bitno kao sto rekoh da se posle izvesnog vremena ne zaglavim pa ponovo ispocetka sa nekim drugim jezikom. Kao alternativu sam naveo C# mada ne znam ni on koliko je zgodan za desktop aplikacije ( ili mozda gresim) , cini mi se da ipak VB6.0 i Delphi vode na ovom polju?
Ali, zbog ovog sto rece Branko "Programiranje podrazumeva punu kontrolu, a Perl to pruža na jednostavan način." nekako osecam da mi je Perl blizak :)
[ VRider @ 12.01.2004. 20:26 ] @
Ako bi radio pod linuxom bilo bi ti lakse. To ti garantujem. Ima i dosta alata koji ce ti ubrzati posao pod linuxom (glade npr.), lakse se radi sa modulima (barem je meni bilo lakse), a i svaki editor ima highlight za perl kod.
U svakom slucaju, mogu ti poslati i par knjiga za perl (na mail), nece ti skoditi, bice ti lakse.
Perl Izvornik je takodje vredna investicija (a koja investicija u knjigu nije?).
[ leka @ 21.01.2004. 10:23 ] @
Elem, taj "neki Tk" je GUI koji postoji godinama pre svih "danas dobro
poznatih" GUI sistema. U pitanju je TCL-ov (odlican programski jezik,
www.scriptics.com) GUI koji se koristio, koristi i koristice u hiljadama
ozbiljnih aplikacija sirom sveta.

Kakve sada veze ima Tk sa Perl-om?
- Tk kao i sam Tcl su dve veoma lako "embeddable" stvari. U prevodu,
veoma lako se ubace u bilo kakvu aplikaciju, a samim tim i u neki jezik.
Svi moderni interpreteri uglavnom prvi GUI koji imaju je TK bas iz gore
pomenutog razloga.

Sto se tice pitanja da li postoji vizuelni editor - postoji, ali ne znam
da li postoji za Perl/Tk, za TCL/Tk postoji gomila, od kojih se meni
najvise dopada VisualTCL - http://vtcl.sourceforge.net .

Puno pozdrava

Leka
[ Shadow Warrior @ 08.02.2004. 06:54 ] @
ja sam tek poceo da radim u Perlu, pa ti povodom toga ne mogu dati neki bolji savet, sem da sam cuo da perl i nije bas sjajan za cuvanje sorsa,
ali, ako si se pitao za C# a potrebno ti je da radis legalno, imas nekoliko opcija,
obzirom da je M$ dao celokupnu dokumentaciju za razvoj .NET okruzenja, mi smo na faxu radili ove godine C#, dali su nam neku legalnu verziju VS.NET-a, ali zbog nekih sigurnosnih razloga nije bio instaliran na faxovoj mrezi, koristili smo SharpDevelop, to je besplatan, open source IDE za C# i VB

http://www.icsharpcode.net/OpenSource/SD/

potreban ti je samo Framework (besplatan, sa microsoftovog sajta). SD izgleda isto kao i VS, jedino sto ima nesto vise bagova, u krajnjem slucaju, mozes razviti aplikaciju u VS-u (koji si "kupio" u neproftine svrhe, evaluaciju proizvoda.... :) a onda ga samo buildovati zbog kompajlerskog potpisa u sharpdev-u.

ako zelis da pravis aplikacije za linux, postoji projekat pod nazivom go-mono, za sada koliko znam je jos u test varijanti (ne znam tacan link, vidi u google-u),
C# kod bi trebao da bude portabilan kao i java i perl jer ima framework kao VM izmedju sebe i hardvera.

ne znam da li si ovu temu postavio i na C#, ali se nadam da sam ti koliko toliko pomogao...
[ Free_Sex @ 08.02.2004. 10:03 ] @
Vidis ta prica sa beslatnim mi je malo cudna. Prosto ne mogu da verujem da bi Microsoft tako nesto dozvolio ?!? I sta kao skines framework sa njihovog sajta. Skines ovaj besplatan VS (kopiju) i picis tako. Pravis aplikacije za win ?

Inae sto se prela tice. Pogledaj www.perl.com i www.perl.org.
Koliko sam ja skapirao verzija 6 perla ce da ima i kompajler. A u svakom slucaju ce da se ocisti od bugova i moci ce da se salje dalje binarna verzija. Dakle nesto kao JAVA. To vec radi i mozes da isprobas .... samo je problem kod malo komplikovanijih programa.

Pogledaj malo na ovom forumu vec sam pisao sta "zakucava" kompajler u tom trenutku.

Inace nisam radio u C#, ali posto sadrzi C u imenu otprilike imam predstavu kakav je. Cekam da nas Laslo prvo "ubije u mozak" sa C++ pa posle polako ... Java, C#.

Ali veruj mi PERL je zakon ! Mnogo je dobar za pisanje programa, vrlo lako se pisu, dobro rade .... perl je besplatan pored svega !

Znas kako, kreni pomalo sa oba. A sacekaj da vidis kada izadje PERL v6.0 pa se onda odluci. To ti je najbolji savet.

Ali moj je favorit PERL :) !
[ Shadow Warrior @ 08.02.2004. 13:30 ] @
mozda sam malo konfuzno napisao,
.NET Framework je nezavisna celina, on ti je kao Java Runtime Environment, koju mozes za dzabe da downloadujes da bi mogao da ravijas aplikacije, ali i da bi mogao da ih startujes ili surfujes po web stranicama koje koriste Java script, ergo besplatan je, novije verzije wina ce u startu dolaziti sa njim.
VS je samo razvojna sredina za aplikacije, isto kao i JBuilder recimo, ili Sunov J2EE (mislim... :), elem, MS-u su svi drobili da se monopolizuje, pa su kao da bi ispali good guys, ali i da bi .NET tehnologija usla u sto siru primenu, dali specifikacije CLR-a (Common Language Specification - glavni deo .NET-a), pa sada mozes da napises ili portujes bilo koji jezik, dok se on uklapa u datu specifikaciju.
naravno, ako ne zelis da das nekih 900$ za MS mozes da koristis spomenuti SharpDevelop ili go-mono na linuxu i time dobijas sasvim legitimne aplikacije.
nemoj da te plasi C u C#, obzirom da je slicnost pre sa Javom (sve posmatra kao objekte), ali po jednostavnosti sa VB-om (sto u neku ruku i nije bas pohvalno)
+ postoji ogromni help u vidu MSDN-a (nema gotovih primera kao na perlovom CPAN-u, ali je dosta koristan)
iskreno ni ja nisam neki ljubitelj MS-ovih resenja, ali sam hteo cisto da vam dam pregled mogucnosti, obzirom da je ipak lakse point'n'clickovati GUI nego ga crtati rucno
[ leka @ 09.02.2004. 08:01 ] @
Ja bih samo rekao nesto u ovoj diskusiji - PERL je jezik specificne
namene i za ono za sta je PERL napisan je DOMINANTAN. - Dakle nema
boljeg jezika (po meni) za procesiranje teksta od njega. Problem je sto
PERL programeri, kao i programeri koji koriste sve popularnije jezike,
ovaj jezik koriste i za stvar za koje on nije namenjen, pa odatle nekom
pada na pamet da poredi C# i PERL. Ova dva jezika samo na nekoliko mesta
imaju (opet kazem - po meni) dodirne tacke, i tu je PERL nedostizan takodje.
Naravno, takodje se ovde namece i pitanje ukusa - C/C++ (pa i PHP)
programer ce svakako da se odluci za C# u bilo kakvoj dilemi.
[ Free_Sex @ 09.02.2004. 15:31 ] @
Leko ne bih se slozio sa tobom. Recimo ja pre sebe mogu da nazovem C programerom nego PERL programerom. Da vise sam ja radio (sve ukupno) u PERL-u nego u C-u. Ali sta vredi kad sam koristio samo osnovne stvari, dakle : petlje, print, open, split,. Nista od malo komplikovanijih stvari ja nisam radio u perlu. Kao sto su strukture. Niti sam ja recimo koristio previse neke module i sl. Pa onda neki pandan pokazivacu (toga valjda ima u perlu, predpostavljam).

A opet perl je zavrsio toliko posla za mene da je to nesto neverovatno. Pa u C-u bi mi trebalo 100 godina da to odradim.

Dakle ja to vidim ovako C - igrice i drugi programi kojima je prvenstveno vazna brzina. Sve ostalo PERL. Dakle da se razumemo u ovo sve ostalo sto zahteva brzinu spadaju neki 3d rendering programi i sl.

Serveri (mail, web, chat) sve se to vrlo lako pises u perl-u. A ne moze se reci niti da je brze, niti da je sporije od onog napisanog u C-u posto koristi iste biblioteke (koje su najverovatnije napisane u C-u :). Naravno cim imas neku obradu podataka dakle teksta, baza (i one su od teksta, a ostatak i onako radi rdbms). Dakle uopste svih vidova poslovnih aplikacija ..... PERL je zakon (kako rece : DOMINANTAN).

Eh video sam jedan qoute na nekom perl sajtu kaze otprilike.

PERL - when you need something done fast, cheap, but reliable.

E toliko o tome (za sada).
[ leka @ 10.02.2004. 08:21 ] @
Free_Sex, ocigledno nisi uopste shvatio moj prethodni tekst. :(
[ Free_Sex @ 10.02.2004. 08:45 ] @
Dobro ajde objasni ..... a inace i to je bilo moje misljenje.

ps. Ja sam inace plav .... :)
[ leka @ 10.02.2004. 09:20 ] @
Evo kratkog objasnjenja jer sam na poslu. Citiram sebe: "PERL je jezik
specificne namene i za ono za sta je PERL napisan je DOMINANTAN". Sasvim
je normalno da ti kao C programer odradis stvari za koje je PERL
tatamata u PERL-u, a ne u C-u.
[ Free_Sex @ 10.02.2004. 10:49 ] @
Hm pa da.

Samo sto ja jos nisam nasao u cemu je C tatamata.
Sem mozda :

for(i=0;i<10000;i++){
// nesto radi
}

To je otprilike jedino sto u C-u radi brze .... :)
[ Shadow Warrior @ 10.02.2004. 11:53 ] @
kada ti treba da preneses program u neku ogranicenu sredinu, tipa mikrokontrolera ili bilo kojeg embedded okruzenja, koristices pre C, zato sto je optimizovan i zauzima malo mesta i nema interpreter, cuo sam da su neki likovi hakovali XboX Perlom (ispravite me ako gresim...), alikada pravis program koji komunicira sa hardverom na niskom nivou, a najcesce nije ASM zbog kompleksnosti i umanjene portabilnosti, koristices C. isto tako, nisam siguran (naveo sam da sam tek poceo sa perlom) da bi u perlu mogao neko ozbiljnije sistemsko programiranje da odradis ili multimedijalnu aplikaciju.
a naravno tu je i spomenuta brzina :)
koliko ja shvatam perl, on ima veze sa C-om (funkcionalno, a ne sintaksno) koliko i shishach ovaca sa cherupachem pilica, tj svaki je namenjen za drugi posao u kom su nenadmasni (sto i leka rece)
[ leka @ 10.02.2004. 12:11 ] @
Nemoj da dzaras mecku ... :) Mozemo bez problema da pocnemo da dajemo
primere sta C moze, a sta PERL ne moze, ili radi drasticno losije.
Covece, to su dva totalno drugacija tipa programskog jezika! - Ne
pokusavaj uopste da ih poredis tamo gde nemaju dodirnih tacaka, pokusaj
da ih poredis tamo gde imaju i tu PERL krasi jedino (mozda) jednostavnost.
Ja licno PERL i C nikada ne bih mogao da poredim. Jedno je interpreter a
drugo je jezik koji se kompajlira na maltene svemu sto ima procesor u
sebi...
Citat:
To je otprilike jedino sto u C-u radi brze .... :)
[ Free_Sex @ 10.02.2004. 12:57 ] @
Pa to i kazem. Ali sad kad izbace 6-icu zajedno sa kompajlerom,
to ce biti veoma zanimljivo #:-))

Nego zar nema u svim knjigama o programiranju i onaj deo gde kazu,
da racunari toliko napreduju, da su toliko brzi, da je zanemarljivo ako
je program(ski jezik) interpretiran ?

Dakle najbolje se sa perlom moze porediti recimo VBasic.
Dobro perl nema tako lep IDE i sl. (Mada mi se dosta svidja Open IDE)
Ali su oba interpretirani i namenjeni su hm hm ajde da kazem za slicne stvari
- obradu podataka. Naravno VB je WIN only.

Dobro da zakljucimo, ako pravis neke mini desktop aplikacije ja
mislim daje bolje/ lepse/ lakse da ih radis u perlu. Jedini ti je problem
oko instalacije jer bi trebalo da saljes i perl zajedno s tvojom aplikacijom
ako je u pitanju WIN. Mada imas i kombinacije sa Perl2Exe i sl.

A da ne pominjem koliko je C skup (ako pricmo o reg. Microsoft Verziji VS-a).

[ leka @ 10.02.2004. 13:00 ] @
Free_Sex,
tek Parrot se nece moci meriti sa C-om, vise ce se moci porediti sa
..NET-om ili JAVOM. Pogledaj i zasto. :)

Citat:
Dobro da zakljucimo, ako pravis neke mini desktop aplikacije ja
mislim daje bolje/ lepse/ lakse da ih radis u perlu.


Tek sa ovim se ne slazem! Mini-desktop aplikacije je bar duplo bolje
pisati u Python-u! Ali ovo je PERL diskusiona grupa pa necemo o tome...
[ Free_Sex @ 10.02.2004. 21:45 ] @
Citat:
leka:
Free_Sex,
tek Parrot se nece moci meriti sa C-om, vise ce se moci porediti sa
..NET-om ili JAVOM. Pogledaj i zasto. :)

Citat:
Dobro da zakljucimo, ako pravis neke mini desktop aplikacije ja
mislim daje bolje/ lepse/ lakse da ih radis u perlu.


Tek sa ovim se ne slazem! Mini-desktop aplikacije je bar duplo bolje
pisati u Python-u! Ali ovo je PERL diskusiona grupa pa necemo o tome...


Cekaj bre ! Pitanje je bilo C(#) Ili Perl .... ja sam pajto nspomenuo samo zato sto
ze parot moci da "pokrece" i PERL i Pajton ...
[ leka @ 11.02.2004. 10:33 ] @
Odluci se pricas li o C-u ili o C#-u. Jer sam sada zbunjen, ne znam o
cemu pricas zapravo...

Citat:
Cekaj bre ! Pitanje je bilo C(#) Ili Perl
[ Free_Sex @ 11.02.2004. 11:30 ] @
Ma bre leko nije ni bitno. Vazno je d smo malo aktivirali ovj forum :) Vidis da niko nista ne pita/pise o perlu. ;)
[ alex @ 11.02.2004. 11:34 ] @
Malkoc offtopic, ali nadam se interesantno:

Parrot virtuelna masina je bila jedna od boljih prvoaprilskih sala (ne tako davne 2001. godine) koja je stekla toliku popularnost da su se ljudi stvarno odlucili da je implementiraju.

Sve je pocelo izvestajem za stampu, praceno sa knjigom i interjvuom sa Larijem i Gvidom, da bi se skoro nedelju dana kasnije pojavilo i priznanje autora sale, gde objasnjava kako mu je pala na pamet ideja.

Interesantno je podsetiti se

Pozdrav,
alex.
[ Gojko Vujovic @ 11.02.2004. 11:59 ] @
Slažem se sa Lekom da je perl idealan za procesiranje teksta. Posebno zbog nenadmašnog regexp engine-a.
[ Free_Sex @ 11.02.2004. 13:02 ] @
:) Da da citao sam to negde. Valjda na perl.com. Pazi zamisao je odlicna,
a koliko vidim i ide im. Inace vec se pojavila knjizica za perl 6 !

Skinuo sam je sa kazaa mreze....
[ leka @ 11.02.2004. 14:18 ] @
Ja sam Parrot probao pre C#-a i JAVE...
[ Free_Sex @ 11.02.2004. 14:48 ] @
Pa dobro mogao si da kazes kako ti se cini a ne samo ......