|
[ Ivan Dimkovic @ 17.03.2010. 12:54 ] @
| Citat:
Microsoft has been ordered by a US federal jury in Texas to pay nearly $106m to VirnetX Holding Corporation for infringing two internet communication patents.
Under the ruling Microsoft will be required to cough up $71.75m for infringing a virtual private network patent, and $34m for violating a patent intended for setting up a VPN using a secure domain name service.
Sto vise ovakvih presuda - to bolje.
Pretpostavljam da su USA korporacije faktor blokade reformi patentnog sistema... ako nastave da pucaju lovu na ovakve stvari, mozda se taj otpor smanji :-) |
[ Dejan Lozanovic @ 17.03.2010. 13:42 ] @
Ja mislim da patente treba ukinuti, jer je patentni sistem poprilicno spamovan , sa druge strane jako mali stepen inovacije postoji od proizvoda do proizvoda , sad se vrtimo na nekim procentima od 2-5%, pa ima li smisla tako nesto za patent, mislim da generalno nema.
[ Horvat @ 17.03.2010. 13:52 ] @
@ivan,a sta su u stvari ukrali,nije mi bas najjasnije?
@dejan,nikako ne treba ukidati patente,to sto neki "spamuju" patentni biro nije opravdanje za taj potez
[ superbaka @ 17.03.2010. 14:02 ] @
ne poznajem ovu materiju ali mi se cini da ovakav patentni sistem nije dobar, jer, ako hocete neku tehnologiju:
1. morate da proveravate nije li neko to patentirao pre vas, i samim tim ste u njegovoj nemilosti da li hoce, i za koju cenu da vam je proda...
2. ne mozete sami da je razvijate paralelno jer ju je neko vec patentirao...
[ Dejan Lozanovic @ 17.03.2010. 14:07 ] @
Citat: Horvat: @dejan,nikako ne treba ukidati patente,to sto neki "spamuju" patentni biro nije opravdanje za taj potez
O da jesu i te kako veliki, primer je amazon sa svojih desetak patenata koje je iskoristio na sudu da bi blokirao ostale prodavnice, i ako su svi patenti jednostavno bili osporeni na sudu, rezultat svega je da su igrali prljavo i gusili konkurenciju na nekorektan nacin, jer dok je spor trajao amazon je gradio svoju poziciju dok su drugi imali zabranu rada. Sad im ne mozes nista jer su veoma jaki i postali lider.
[ Horvat @ 17.03.2010. 15:19 ] @
ma ne mislim uopste na ove "programske patente",nego na "prave patente"
npr izmislis neki motor [kao sto je gosn dizel svojevremeno] koji ce biti xtra dobar i prodajes licencu za koriscenje toga raznim proizvodjacima - suprotno od toga je da ti "ukradu ideju" i da prave isto to,samo ti ne placaju globu,nego si ti prakticno u minusu jer ne dobijas apsolutno nista s time sto si to izmislio
@superbaka,ni meni to nije najjasnije,da li ja npr mogu da razvijem nesto [mislim da sam jedini] i patentiram to na svoje ime,a ispostavi se da je neku u tadzikistanu [potpuno nebitna lokacija,samo da nije ista drzava] vec nesto slicno osmislio i patentirao tamo - ko ima pravo da prodaje taj patent?
[ Nedeljko @ 17.03.2010. 16:51 ] @
Citat: Dejan Lozanovic: O da jesu i te kako veliki, primer je amazon sa svojih desetak patenata koje je iskoristio na sudu da bi blokirao ostale prodavnice, i ako su svi patenti jednostavno bili osporeni na sudu, rezultat svega je da su igrali prljavo i gusili konkurenciju na nekorektan nacin, jer dok je spor trajao amazon je gradio svoju poziciju dok su drugi imali zabranu rada. Sad im ne mozes nista jer su veoma jaki i postali lider.
To se ne rešava ukidanjem patentnog sistema, nego tako što će amazon da obešteti one koje je oštetio.
[ superbaka @ 17.03.2010. 16:56 ] @
Citat: @superbaka,ni meni to nije najjasnije,da li ja npr mogu da razvijem nesto [mislim da sam jedini] i patentiram to na svoje ime,a ispostavi se da je neku u tadzikistanu [potpuno nebitna lokacija,samo da nije ista drzava] vec nesto slicno osmislio i patentirao tamo - ko ima pravo da prodaje taj patent?
ti ne mozes da prodajes u Tadzikistanu a on u Srbiji...
[ Horvat @ 17.03.2010. 17:19 ] @
a ako hoces da uzmes "medjunarodni" patent? ko ima pravo za njega?
i sta ako ukrades neki patent,npr. iz usa i registrujes ga ovde pod svojim imenom? npr ukrades patent za jabukin ipod? mozes ih tuziti ako probaju da prodaju "tvoj" patent?:D
[ Ivan Dimkovic @ 17.03.2010. 18:29 ] @
@Horvat,
Ne postoji "medjunarodni patent". Postoji nesto sto se zove PCT (Patent Cooperation Treaty) sto je protokol koji ti omogucava da jednostavno zastitis svoj izum u svim zemljama PCT clanicama, ali taj proces na kraju opet zahteva da registrujes patent u svim tim zemljama.
Dakle, ako imas patent u zemlji A, a ne u zemlji B - zastita vazi samo za zemlju A.
Citat:
i sta ako ukrades neki patent,npr. iz usa i registrujes ga ovde pod svojim imenom? npr ukrades patent za jabukin ipod? mozes ih tuziti ako probaju da prodaju "tvoj" patent?:D
To ne mozes da uradis, zato sto se prilikom registracije patenta vrsi proces analize da ne postoji prior-art. Strana koja je prva registrovala patent je ujedno i strana koja je objavila pronalazak, tako da ti ne mozes vise da zastitis taj isti pronalazak.
Jedina fora je da uspes da saznas nesto dok je jos u proceduri - medjutim sve ozbiljne kompanije podnose odmah PCT aplikaciju, sto im daje prioritet u svim zemljama PCT clanicama od momenta podnosenja aplikacije, tako da su ti izgledi slabi.
[ Horvat @ 17.03.2010. 19:49 ] @
na to sam mislio [nisam znao tacan naziv]
ja sam mislio da time dobijas vec i "resenje" da ti je zasticeno u svim tim drzavama potpisnicama tog sporazuma...svasta,na kraju da zastitis na citavom svetu te izadje ko svetog petra kajgana
Citat: Ivan Dimkovic:
To ne mozes da uradis, zato sto se prilikom registracije patenta vrsi proces analize da ne postoji prior-art. Strana koja je prva registrovala patent je ujedno i strana koja je objavila pronalazak, tako da ti ne mozes vise da zastitis taj isti pronalazak.
pa ako [u ovom primeru] apple nije podneo pct [recimo da nije,iako je to malo verovatno],kakva ga onda zastita cuva od nekog da isto to zastiti u drugoj drzavi?jer si i sam napisao:
Citat: Ivan Dimkovic:
Dakle, ako imas patent u zemlji A, a ne u zemlji B - zastita vazi samo za zemlju A.
i na koji nacin oni vrse proveru autenticnosti? da li ima nesto od reci do reci takvo ili sta?
[znam da debilno zvuce pitanja,ali nije mi najjasniji njihov proces]
[ Ivan Dimkovic @ 17.03.2010. 21:45 ] @
Pazi ovako, Horvat...
- Patentnu zastitu imas u zemljama u kojima si zavrsio patentnu proceduru i oni ti odobrili patent
- U drugim zemljama nemas zastitu ALI ako si vec patentirao nesto preko PCT procedure, imas prioritet - i nemoguce je da neko patentira to isto, jer ce prilikom analize doci do nalazenje prior-arta (tvog patenta)
Sta to prakticno znaci u tvom prmeru gde neka firma jeste registrovala patent, ali ne u tvojoj zemlji?
To znaci da oni NECE imati zastitu u tvojoj zemlji, dakle, ti mozes da krsis taj patent u tvojoj zemlji (i ne samo ti, vec bilo ko). Ali ne mozes "preuzeti" taj patent i registrovati ga u tvoje ime u tvojoj zemlji, jer vec postoji prior-art i patentni zavod tvoje zemlje nece hteti da ti odobri patent, jer ce vrlo lako pronaci prior-art.
Jasnije?
Citat:
i na koji nacin oni vrse proveru autenticnosti? da li ima nesto od reci do reci takvo ili sta?
Ne, procedura je kompleksnija. I, da, vrlo proveravaju i to ne glupom pretragom teksta - skoro za svaku od mojih aplikacija sam dobijao pitanja/misljenja i pronadjene neke radove/patente koji nisu bas glupi vec prilicno relevantni. Da ne objasnjavam sad ovde celu proceduru.
[ dragancesu @ 17.03.2010. 23:24 ] @
Citat: i sta ako ukrades neki patent,npr. iz usa i registrujes ga ovde pod svojim imenom? npr ukrades patent za jabukin ipod? mozes ih tuziti ako probaju da prodaju "tvoj" patent?:D
Ne patentira se uredjaj nego tehnologije na osnovu kojih je napravljen. Pogledaj neki elektronski uredjaj pa ces videti na njemu pise nesto u stilu ovaj proizvod sadrzi tehnologije patentirane pod brojem i onda sledi bar desetak US i ostalih patenata.
Na jednom sajmu elektronike su kinezima pokupili mp3 plejere jer nisu platili licencu za koriscenje te tehnologije, to nije skupo mozda 1 eur ili manje po komadu, ali mora da se plati. Da recimo hoces da pravis mobilne telefone morao bi za svaki proizveden ili prodat primerak da platis nekoliko dolara posto mobilni ako zadovolji gsm specifikacije mora da koristi tehnologiju koja je patentirana.
[ Horvat @ 18.03.2010. 10:49 ] @
jasnije ivane,samo mi nije jasno odakle sad opet u toj 1. racunici pct zastita,ako [uzmemimo tako] primer nije podneo taj zahtev,odnosno da li podnosenjem zahteva za patent i patentiranjem u bilo kojoj drzavi potpisnici pct-a,patent postaje "zasticen" i u ostalim drzavama potpisnicama?
pa opet,ima mali milion patenata,ali ako ti kazes da imaju efikasnu proceduru za utvrdjivanjem "duplikata",ja cu ti verovati :)
dobro dragance,ja sam to skratio,samo primera radi,znam da neki uredjaj stiti mali milion patenata,sto sa ovo,sto za ono
edit:pct
[Ovu poruku je menjao Horvat dana 18.03.2010. u 12:04 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 18.03.2010. 11:01 ] @
Citat:
jasnije ivane,samo mi nije jasno odakle sad opet u toj 1. racunici rct zastita,ako [uzmemimo tako] primer nije podneo taj zahtev,odnosno da li podnosenjem zahteva za patent i patentiranjem u bilo kojoj drzavi potpisnici rct-a,patent postaje "zasticen" i u ostalim drzavama potpisnicama?
Ne.
Kad podneses PCT aplikaciju, imas odredjeno vreme za koje imas tzv. "PRIORITET" u svim tim zemljama. Od tog momenta kada podneses PCT aplikaciju do momenta kada istice prioritet, ne moze neko da podnese istu takvu negde drugde i da ti napravi problem.
To je jedina "zastita" koju imas dok ne zavrsis proceduru koja se sastoji od ispitivanja i odobravanja (uz, naravno - placanje).
Posle toga, za odobren i registrovan patent patentnu zastitu imas u zemljama u kojima si registrovao patent. PCT ti daje mogucnost da to uradis jednostavnije sa mnogim zemljama - ali na kraju opet moras da platis i registrujes patent u svakoj od tih zemalja ponaosob.
--
Ako to ne uradis - u zemljama gde NISI registrovao patent, svako moze da koristi taj izum bez da ti plati bilo sta. Medjutim, to i dalje ne znaci da neko moze da registruje TVOJ izum tamo, jer postoji "prior art" - tj. tvoj patent u drugim zemljama.
Kapiras?
[ Horvat @ 18.03.2010. 11:06 ] @
da,ako negde patentiras imas "zastitu" [zato sam pod navodnike stavio,jer nisam mislio na zastitu od koriscenja] od toga da neko drugi patentira tvoj patent u nekoj drugoj zemlji
hvala
cisto informativno,koliko kosta jedna patentizacija i koliko vremena[otprilike] prodje od predaje zahteva do dobijanja dokaza o patentiranju?
[ Ivan Dimkovic @ 18.03.2010. 11:52 ] @
Zavisi od zemlje do zemlje.
Za razvijene zemlje racunaj nesto od 3-10K po zemlji ako to radis preko patentnog advokata. Ako radis sam, to moze biti jeftinije jer placas samo obavezne takse, ali onda moras da sam radis sve a to moze prilicno da se zakomplikuje ukoliko ispitivac ima primedbe.
Patentni advokati ovde (Nemacka) uzimaju 200-250 EUR na sat. Medjutim, imaj u vidu i da dobar patentni advokat ima daleko vece sanse da "progura" tvoj izum, tj. ima daleko vece iskustvo kako srociti tvrdnje u patentu. Ja sam radio (tj. radim) sa najboljim patentnim advokatom u Nemackoj (ekipa koja je radila MP3 patente) i mogu ti reci da je to velika pomoc tj. da ljudi stvarno znaju znanje.
Ako zelis da pristedis, mozes da podneses PCT aplikaciju u Srbiji za nekoliko stotina EUR sa sve lokalnim advokatom - pa onda nastavis odatle.
Velike firme jednsostavno imaju listu zemalja u kojima uvek registruju sve svoje patente. Obicno su to sve EU zemlje + USA + Japan + Kanada + Australija + Singapur + Kina obavezno, a opciono i ostale "bitne" (Rusija, Meksiko, Brazil). To zavisi i od trzista - znaci, za firme koje se bave, sta znam, kozmetikom - normalno je da ce registrovati patente u svim zemljama gde posluju.
Bila je prilicna navala u Srbiji - sve velike firme su potrcale da registruju svoje patente i u Srbiji - mozes misliti kako je to bilo lose za lokalne patentne advokate, to im je bukvalno glavni biznis u Srbiji posto se ne bi leba najeli od pronalazaca :-))
[ Dejan Lozanovic @ 18.03.2010. 13:15 ] @
@nedeljko
Pa sad to je mnogo teze da se uradi, posto ovako realno koliki su market share imali onda, kad je i amazon pocinjao, malo je to teze naplatiti, sa projekcijom onoga sta je amazon sada. Realno za amazon je kikiriki da im plati odstetu na osnovu njihovog market share-a koji su imali.
[ Zoran Milovanovic @ 18.03.2010. 14:09 ] @
A sta se dogadja kada ti svoj patent zastitis u zemlji u kojoj nije bio zasticen do sada? Recimo da si patentirao u USA i toliko. Kasnije provalis da Kinezi stancaju neke proizvode "krseci" tvoj patent i odlucis da isti objavis i tamo. Da li ce u ovom primeru Kinezi morati da plate ista za taj patent (za proizvode koje su vec napravljeni) ili tek od tada na dalje pocinje da vazi? Ili nesto trece?
Mislim, moja logika je ovo drugo, odnosno tek nakon sto objavis patent u toj zemlji, tek od tada pocinje da "vazi". Ali da proverim.
[ Horvat @ 18.03.2010. 14:13 ] @
^^pa ne bi imalo smisla da se primenjuje retroaktivno [al u nekim zemljama smisao,tj logika ne postoji]
auu ivane,prilicna cifra,pogotovo za nekoga ko tek pocinje [tebi sad i nije neka cifra]
dok skupis sve "bitnije" zemlje ode cetvrt milionceta na "nista"
a da li placas nekom "licencu za patent" ako se u svom patentu pozivas na neciji tudji,odnosno "nadogradjujes" tudji patent?
[ Ivan Dimkovic @ 18.03.2010. 14:18 ] @
Citat: Zoran Milovanovic
Mislim, moja logika je ovo drugo, odnosno tek nakon sto objavis patent u toj zemlji, tek od tada pocinje da "vazi". Ali da proverim.
Zapravo, odredjena zastita vazi od momenta podnosenja aplikacije u toj zemlji, a puna zastita naravno od momenta od kada patent postane vazeci. Nema retroaktivnosti.
Ako nemas patent u nekoj zemlji - nemas ni zastitu.
Citat: Horvat
auu ivane,prilicna cifra,pogotovo za nekoga ko tek pocinje [tebi sad i nije neka cifra]
dok skupis sve "bitnije" zemlje ode cetvrt milionceta na "nista"
Jeste, patenti su skupa stvar - jos je gore sto u EU moras da fajlujes patent u svakoj drzavi posebno zato sto moroni ne mogu da se dogovore oko zajednickog patentnog sistema. Tako te trosak patenata za SAD kosta 10-tak hiljada $, dok u EU ima da ti ogule kozu sa ledja. I posle se zale zasto je EU manje konkurentna od USA za startupe...
To je ozbiljna lova za neku malu firmu... pogotovu sto je seed kapital obicno uvek u N stotina hiljada $/EUR... i sad, tu imas recimo pronalaske za 10 patenata... bices oguljen, sto predstavlja dobar deo tvog originalnog investicionog kapitala. Idiotizam cisti.
Citat:
a da li placas nekom "licencu za patent" ako se u svom patentu pozivas na neciji tudji,odnosno "nadogradjujes" tudji patent?
[/quote]
Ne placas ti nikom nista, osim patentnom advokatu i drzavi za takse za podnosenje patenta. Nebitno da li je taj patent 100% originalan pronalazak, ili unapredjenje nekog starog.
Ono sta se placa su prava na koriscenje - i tu vec moras da se dogovoris sa vlasnikom originalnog patenta.
[ Horvat @ 18.03.2010. 14:29 ] @
da,na to sam mislio,koriscenje tudjeg patenta zajedno s tvojim,da li je nekako definisano,ali sam kazes da se u dogovoru s vlasnikom resava
a kakva je situacija ako je vlasnik pokojnik i nema naslednika?
pa to,mesto da ulozis u proizvodnju,ti puknes na patent i posle se ceses,a ako pocnes proizvodnju bez patentiranja velika je verovatnoca da ce ti neko [onaj koji ima love] ukrasti resenje i patentirati te,tek si onda u minusu
[ Srđan Pavlović @ 18.03.2010. 14:41 ] @
Citat: a kakva je situacija ako je vlasnik pokojnik i nema naslednika?
E Horvat... jel ti stvarno planiras da sta patentiras, ili zapitkujes onako bezveze? :)
[ Horvat @ 18.03.2010. 15:35 ] @
trenutno samo iz radoznalosti :)
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|