[ Igor Gajic @ 20.03.2010. 17:55 ] @
Citat:

U kupovinu preko Drine


Gorivo je u proseku jeftinije za 20 dinara po litru, pa je na benzinskim pumpama u Bijeljini gužva. Ušteda kupovinom preko Drine postiže se i zbog povraćaja PDV-a, tako da se za kupljenu robu vrednosti preko 100 maraka štedi i do 23 konvertibilne marke.

Na parkinzima ispred prodavnica preko Drine teško je prebrojati automobile sa srpskim tablicama.

Naveliko se kupuje šećer i brašno jer je cena za desetak dinara po kilogramu niža nego u Srbiji. Osim na prehrambenim proizvodima, na vrećici "ariela“ od tri kilograma može se uštedeti i do 100 dinara.

"Dolazim iz Šapca i redovno kupujem sve što mi je potrebno. Cene su jeftinije od 20 do 30 posto“, kaže Nevena Lukić.

"Šećer, ulje, brašno i bela tehnika to je uglavnom jeftinije“, kaže Rajo Lazić.

U Bosni su jeftinije i mesne prerađevine u proseku za 10 odsto, a prodavci kažu da mušterije iz Srbije uglavnom kupuju prehrambene proizvode i kućnu hemiju.

"Kupuju deterdžent, ulje, šećer, brašno, voće i zimnicu koja je, kažu, ovde dosta jeftinija. Mnogi kažu da im se isplati doći ovde u mesečnu nabavku i da dosta uštede“, navodi Ljiljana Bajić.

Tekstilni proizvodi u proseku su jeftiniji za 30 odsto pa se tako za 1000 dinara može pazariti majica, cipele i dečje pantalone.

"Trideset posto Srbijanaca dolazi, vikendom najviše, i kupuju namirnice, tekstil, prehranu obuću i sve ostalo“, kaže Andrijana Stanišić.

Računica pokazuje da se Beograđanima, Šapčanima i komšijama iz Loznice isplati da za veće kupovine dođu u Bijeljinu.

"Mislim da dolaze, da 'Fis' nosi torbe para u 'Vitez'“ , pretežno iz Srbije dolaze ljudi, pretežno“, objašnjava Spasoje Mitrović.

Mnogi se za kupovinu preko Drine odlučuju zbog povraćaja PDV na kupljenu robu.

"Kupac za kupovinu robe preko 100 maraka dobija povraćaj PDV od 17 odsto, ako se učlani u Klub potrošača dobija još pet posto na kupljene proizvode. To znači, na 100 maraka mi mu odmah vraćamo 22 marke“, kaže Drago Jovanović, šef Poslovne jedinice "Fis“ u Bjeljini.

I na kraju kupovine, obavezno se puni rezervoar, jer gorivo u proseku jeftinije za 20 dinara.

Tako litar bezolovnog benzina košta 92 dinara, euro dizela 90,5 dinara, lož ulja 73, 50 dinara a auto gas 43 dinara.

"Uštedeo sam 1600 dinara otprilike. Pa 67 litara puta 26 dinara. Kupim nešto u Fisu, svratim u Etno selo sa pijateljem i lepo provedem dan“, rekao je Zoran Prokić.

U opticaju su sve tri valute, evro, dinar i konvertibilna marka.

Niko ne pita kupce odakle dolaze i zašto novac ostavljaju u drugoj državi jer su u ovom lancu sve strane na dobitku.



Jos jedan dokaz u nizu, koji pokazuje koliko je ova drzava pukla.

Samo ne znam koliko ce moci da nastave sa podizanjem akciza i nameta da bi odrzali plate u drzavnom sektoru. Ali cini mi se da ovim tempom, stvari ima da postanu jako zeznute do kraja godine.
[ Ivan Dimkovic @ 20.03.2010. 18:07 ] @
Ocekujte vrlo brzo inspekciju nivoa benzina u rezervoaru od strane srpske carine :-)

Lepo, na izlazu - uniformisano lice proveri stanje, i upise ga u pasos. Ako se vratote sa punijim rezervoarom, na razliku placate PDV + novu "mrkonjicevu taksu" koja ce sluziti za izgradnju 10000 km auto puta.

Zivi bili pa videli :-)
[ Srđan Pavlović @ 20.03.2010. 18:12 ] @
Hehe, pa ovde (uglavnom lokalni taksisti - divljaci) redovno sipaju pun rezervoar
(uzimaju aute sa velikim rezervoarima) goriva preko i onda ovde kod
nas vade iz rezervoara i prodaju gorivo... odu cak i par puta na dan
isprazne kuci / napune preko rezervoar i tako.... cveta posao :)

Ne sme kante da se prenose sa gorivom - ali zato napuni rezervoarcinu i napred :)
[ Horvat @ 20.03.2010. 18:22 ] @
^^ jos ako vozilo ide na gas ;)
[ Skandy @ 20.03.2010. 22:53 ] @
Posto sam 90-tih ziveo u tom regionu, koristio sam pogodnosti kupovine u Bosni. To sto je Ivan pomenuo belezenje novo goriva u rezervoaru, to je vec bilo i licno sam to iskusio. Na prelazu pandur te "zamoli" da izadjes iz automobila, on udje pogleda nivo i upise u svoj notes, zajedno sa ostalim podacima o vozacu i vozilu. Samo sto kreten posle tri sata ispise takvih 5 notesa i nema teorije da proveri kada si usao i sa kolikom kolicinom goriva. Plus skidanje zice sa meraca na rezervoaru...itd.
Nego druga paradoksalna stvar je sto se pored pomenutog Fisa nalazi Maxi Diskont i gle cuda svi ti jeftini proizvodi se mogu kupiti i u njemu, takodje po nizim cenama nego u Srbiji. I vrhunac svega je izjava ministirca Milosavljevica, da se drzava suocava sa nelojalnom konkurencijom u susednim drzavama. E pa ja vecu glupost u zivotu nisam cuo.
[ Ivan Dimkovic @ 20.03.2010. 22:57 ] @
Citat:
Skandy
Samo sto kreten posle tri sata ispise takvih 5 notesa i nema teorije da proveri kada si usao i sa kolikom kolicinom goriva. Plus skidanje zice sa meraca na rezervoaru...itd.


Ako to uvedu ponovo, bice im lakse - ovog puta imaju kompjutere :-)
[ Horvat @ 20.03.2010. 23:07 ] @
^^ja sam mislio da si se zjbavao

znaci ako predjes granicu ne smes da tankiras i da se vozas po toj drzavi ili sta?
[ Ivan Dimkovic @ 20.03.2010. 23:14 ] @
CEFTA na delu :-)
[ Shadowed @ 20.03.2010. 23:18 ] @
E, a govorio ja caletu da ne prodaje onaj auto sa rezervoarom od 220 litara...
Sto se tice nivoa goriva, mozes svakako da pokvaris menjac ili u boljem slucaju da ga namestis da mozes da ukljucis/iskljucis + kad je iskljucen da podesis sam koji nivo pokazuje :)
[ Skandy @ 20.03.2010. 23:25 ] @
@Horvat, bilo nekada, pre CEFTA u "zlatnim" '90-tim. Sto neznaci da opet nece biti, jer treba se boriti protiv nelojalne konkurencije u susednim drzavama.
[ a1200 @ 20.03.2010. 23:53 ] @
Ustvari, ta "nelojalna konkurencija" je kriva za "nenamensko trosenje" u Srbiji
Sad su stvari malo jasnije , kao u South Park-u, blame Canada...
[ deki77 @ 21.03.2010. 00:13 ] @
Citat:
Shadowed: E, a govorio ja caletu da ne prodaje onaj auto sa rezervoarom od 220 litara...
Sto se tice nivoa goriva, mozes svakako da pokvaris menjac ili u boljem slucaju da ga namestis da mozes da ukljucis/iskljucis + kad je iskljucen da podesis sam koji nivo pokazuje :)

dajte molim vas...vi se zezate..
Pa vreme je "Varošani" da se malko osvrnete oko sebe..postoji i ona druga Srbija osim BG i NS..
Ahh skočila cena "čorbe", pa ovi sa b92 otkiše toplu vodu.Ili nekom neodgovara da se kupuje gde je jeftinije...haha
Ljudi, ove pogodnosti... MI pored ili uz drinu(kako hoćete) koristimo već dobrih ohoho god.Baš sam iznenadjen što sad pomenuše pogodnosti.Još sam ja ranije pisao da je mleko jeftinije za 20din(kravica).A nemacko koštalo 50din.Kod nas 85.Diesel je bio rekordnih 26din jeftiniji.
Da LPG je kostao 44din. kada sam ja sipao.
kasnite..


[ Horvat @ 21.03.2010. 13:12 ] @
ma najmanji je problem napraviti fals pokazivac goriva

ali mi logika u "zapisivanju stanja goriva" nije jasna?!
[ Skandy @ 21.03.2010. 16:09 ] @
Pa to su panduri iz tog vremena zapislivali, prosecan covek to tesko moze shvatiti
[ ctrl alt del @ 24.03.2010. 02:10 ] @
Citat:
Shadowed: Sto se tice nivoa goriva, mozes svakako da pokvaris menjac ili u boljem slucaju da ga namestis da mozes da ukljucis/iskljucis + kad je iskljucen da podesis sam koji nivo pokazuje :)


Sreća da su u novom zakonu o saobraćaju zaboravili da uvrste na tehničkom obaveznu ispravnost i baždarenje pokazivača nivoa goriva...
[ Kovacevic Vladimir @ 24.03.2010. 08:09 ] @
Ne bih da Vam kvarim zadovoljstvo kupovine, ali...

Postoji jedna dobro uhodana i organizovana trgovačko-mešetarska shema: sve što ne ide (od robe) u unutrašnjosti, šalji na granicu

Počev od kozmetike, hemikalije za domaćinstvo, ulja za jelo i motorna vozila (gde je falsifikat obavezno pravilo), gde se čak i pravila "originalna" ambalaža od 0.9 litara umesto 1.0 l...pa do prehrambenih i konditorskih proizvoda, gde je moguće prepakivanje, ili prekrivanje datuma (roka) trajanja...
Čak je poznato i to da se mnoge sirovine za preradu i proizvodnju "salama", "viršli" i ostalih mesnih prerađevina, prave od otpada (najlošijeg ostatka) iz zapadnih zemalja i šalju mesnoj industriji, koja to posle prodaje baš na graničnim punktovima prema istočnim zemljama
Spisak svih navedenih artikala, koji ne podležu standardima, je poveliki...ne možemo ni pratiti inovacije i inventivnost plagijatora i prevaranata, pa ostaje samo da uživamo u trenutno "dobrom pazaru" i samozadovoljno trljamo ruke svojim, dobro organizovanim, ekonomisanjem i pogodnostima blizine granice.

Kada budete imali vremena, proverite...
Uđite dublje u gradove te susedne države i primetićete da je ta ista roba skuplja, ili da takve robe u unutrašnjosti uopšte nema.

Pozdrav