[ R A V E N @ 22.03.2010. 23:15 ] @
Na Preferences > Advanced > History po osnovnim postavkama veličina Disk cache iznosi 20 MB. Ako sam ja dobro razumio, prilikom surfanja, ako ta veličina pređe 20 MB, Opera će obrisati automatski najstariji sadržaj sa diska ili će prepisati preko njega najnoviji sadržaj.

Kako je onda moguće da se učitavaju Flash Video datoteke velike po 30 MB? Je li se dio učitava u RAM?

Druga stvar, što i jeste moj stvarni problem ovdje, je to da i kada završim sa tom 30 MB velikom datotekom i zatvorim tab u kome je bila, ona i dalje ostane zabilježena na disku. Ako otvorim još adresa sa sadržajem od par desetina MB, to se sve nakuplja i par puta mi se desilo da mi je slobodni prostor na disku pao na 0 KB!

Može li se kako to spriječiti? Pade mi na pamet da se nekako konfiguriše da Opera automatski briše datoteke u Disk cacheu koje su veće od 1 MB u trenutku kada se zatvori tab u kojem su bile učitane, ali koliko znam, takva opcija ne postoji...
[ Milos911 @ 22.03.2010. 23:38 ] @
Mislim da se vecina fajlova koji se kesiraju za vreme surfovanja sacuva u jedan tmp cache, koji se prilikom gasenja opere prebaci u ovaj "normalni". U isto vreme se verovatno brise visak fajlova. Ukoliko ti je problem to sto ti opera popuni sistemsku particiju ukucaj u adress bar opera:config, pa u quick find ukucaj cache, pa na dnu nadji opciju User Prefs. Tu promeni lokaciju "Cache Directory"-ja u neku na drugoj particiji, na kojoj imas dovoljno prostora. Takodje mozes da kliknes na tools, delete private data, detailed options i cekiras samo delete entire cache.
[ bobiska @ 23.03.2010. 08:48 ] @
Pametnije od ovoga, za sada mi ne pada na pamet...
[ bachi @ 23.03.2010. 12:03 ] @
Pa memory cache je na automatic, što znači da će on trpati i u RAM cache, odatle odgovor na Ravenovo pitanje.

Tj. deo pitanja. :D
[ Stranger2 @ 23.03.2010. 12:53 ] @
Citat:
Kako je onda moguće da se učitavaju Flash Video datoteke velike po 30 MB? Je li se dio učitava u RAM?

I to se kesira na disk. Nema veze kako je podeseno. Takva je procedura za prikaza takvog fajla i nema veze sta je podeseno. A kada napustis tu stranicu onda ce taj fajl verovatno biti obrisan jer je veci od maksimuma.

A st ose rama tice sve bi se moglo kesirati u RAM i browser bi verovatno radio jos brze. Medjutim odmah bi se digla panika "browser guta RAm memoriju!!!" pa znog toga nece. Inace posto uvek imam preko dav gigabjta slobodne RAM memorije ne bi imao nista protiv da opera kesira oko 1GB u RAM.