[ filmil @ 12.01.2004. 21:28 ] @
=?UTF-8?B?cnNrdSBmaXJtdT8=?=
X-Enigmail-Version: 0.76.7.0
X-Enigmail-Supports: pgp-inline, pgp-mime
Content-Type: text/plain; charset=UTF-8; format=flowed
Content-Transfer-Encoding: 8bit

Posle toliko vremena obitavanja u neznanju, konačno počeh da pratim i
ovu grupu.

Vidim traže se programeri, nude se poslovi itd. Ali niko izgleda ne
govori šta je potrebno da bi se pokrenula sopstvena firma. Da li to
znači da su vlasnici firmi do njih došli na neki nadzemaljski način ili
da prosto ne žele da otkrivaju tajne uspeha?

Pretpostavimo da imam lepu želju da osnujem (uspešnu) softversku ili
softversko-hardversku firmu. Ako nemam nikakav proizvod (program) da
ponudim na samom početku, čeka me bar nekoliko meseci rada — bez ikakve
zarade.

Ako još uposlim i nekoliko prijatelja ili poznanika, onda ćemo se svi
krčkati na istoj vatri. Kako isplatiti sebe za to vreme i kako biti
siguran da će proizvod moći da opstane na tržištu kada, posle izvesnog
broja meseci, bude gotov? Ovo mi malo liči na problem kokoške i jajeta.
Ukratko, pitam biznis stručnjake kako je moguće osnovati firmu zasnovanu
na nekakvom znanju - a ne na preprodaji koječega.

Zahvalan,
f

[ alex @ 13.01.2004. 01:22 ] @
Koliko je meni poznato, postoje bar dva nacina, za jedan od njih je preduslov postojanje odredjenog biznis plana, odnosno ideje koja se moze konkretizovati i pretociti u komercijalni proizvod.

Prvi nacin je osnivanje softverske konsalting firme, na bazi contract poslova. Kod tog pristupa, dotok novca u firmu zavisi od kolicine contract poslova i sposobnosti nadleznih u firmi da te poslove nabave. Ukoliko menadzer (ili ko vec) uspe da nabavi nekoliko vremenski duzih poslova, onda firma moze vrlo uspesno da posluje, narocito ako je broj prodatih sati zaposlenih veci od (recimo) 50%. Ostali (neprodati) sati mogu se uloziti u neke in-house projekte ili neku ideju (komercijalni proizvod). Posto je obicno prodat sat zaposlenog nekoliko puta veci od njegovog placenog sata, firma moze da opstane.

Jedini problem u prvom nacinu je dovoljan priliv contract poslova kako bi firma stala na noge (skupila dovoljno kapitala da moze da prezivi duzi manjak poslova).

Drugi nacin je da firma (odnosno osnivac) prezentuje svoj biznis plan (baziran na nekoj ideji) nekom investitoru (ili vise njih) u kome ce detaljno razraditi project roadmap, troskove razvoja i slicno i traziti ili investiciju ili nekakav venture loan sa grace periodom od par godina (tacnije, onoliko vremena koliko je potrebno da se proizvod dovede do neke faze pri kojoj ce biti moguce prezentovati i/ili prodati proizvod).

Problem u drugom nacinu je ideja - potrebno je ne samo imati dobru ideju (primamljivu za investitore) vec i jako dobar biznis plan.

Naravno, ovo je moje misljenje - ne mora biti da sam u pravu. :)

Poz,
alex.
[ Reljam @ 13.01.2004. 02:28 ] @
Odgovor je jednostavan: small business loan - podignes kredit od banke za firmu, to moze da te odrzava neko vreme, investiras malo svog novca, i tako se startuje posao. Varijante 'moja ideja, tvoj benzin' su kod nas dosta popularne, ali nazalost ne uspevaju bas najbolje.
[ broker @ 13.01.2004. 11:36 ] @
Kod nas je firma dosta skupa, pogotovo ako imaš i zaposlene, i sa ekonomske strane to predstavlja prilično veliko opterećenje.

Trenutno, za jednog zaposlenog mesečno državi treba da plaćaš između 12 i 17 hiljada dinara za doprinose, zdravstveno i poreze. Tek preko toga ide plata i ostali troškovi.

Zbog toga je kod nas najčešći recept da imas neki konkretan izvor prihoda (studiras, zaposlen si u nekoj firmi, imaš ćaleta koji te izdržava..) a paraleno s tim radiš na svom projektu. Kad uspeš da ga prodaš počneš ozbiljnije da ga razvijaš, angažuješ još nekoga da radi s tobom a kad se stvori dovoljno para, registruješ firmu.
[ Goran Rakić @ 13.01.2004. 16:32 ] @
porezi na zarade, zdrastveno, socijalno,... su valjda određeni procentualno?
[ pctel @ 13.01.2004. 21:43 ] @
Citat:
Odgovor je jednostavan: small business loan - podignes kredit od banke za firmu...


Koja to banka daje kredit na "dobar dan"? Ali stvarno, ne samo kao daje a ustvari ne daje? Za osnovanje firme potreban je osnivacki kapital ~5.000$. To garantuje da ce firma moci da radi neko vreme i ako nema posla.

Moja firma radi uspesno vec treca godina, i ako bi zatrazila kredit bilo bi povuci-potegni, a u prvoj godini U prvoj godini nema ni govora o kreditu. Inace, potraznja kredita je mnogo veca od ponude, pa ce vam u vecini banaka reci: "sada ne moze, dodjite za... 3 meseca", s tim da ce i posle 6 meseci odgovor biti isti. Sva sreca da nam krediti nisu stvarno potrebni, vec smo u trenucima dokolice proveravali banke ako slucajno zatreba, a onom kome su potrebni, zelim mnogo srece, trebace mu.

Citat:
porezi na zarade, zdrastveno, socijalno,... su valjda određeni procentualno?


Nisu oni bas toliko naivni, postavili su donju granicu, tako da ako je zarada manja, onda se racuna procenat od toga. Svaki knjigovodja moze da ti izracuna mesecne troskove.


Sve u svemu, moj savet je da prvih 5 godina svako treba da radi u tudjoj firmi, pa tek onda da otvara svoju. Svaka cast onima koji su uspeli da se bez iskustva uspesno organizuju, ali takvih je svega par procenata...

Evo i jednog linka, dokument je star 2 godine pa cene mogu biti 2-3 puta vise, ali sto se kaze, ne moze da skodi:
http://www2.ifc.org/seed/publi...anja_i_poslovanja_u_Srbiji.pdf
[ broker @ 14.01.2004. 10:13 ] @
Citat:
Goran Rakić:
porezi na zarade, zdrastveno, socijalno,... su valjda određeni procentualno?


Da ali minimalnu osnovicu ti oni propisuju i to tako sto uzmu prosecnu mesecnu zaradu za opstinu u kojoj ti je registrovana firma pa je pomnoze sa koeficijentom koji odgovara tvojoj strucnoj spremi. Mozes da imas vecu osnovicu ali manju od te propisane ne. Na to ti onda racunaju poreze, doprinose i ostalo.

Njih cak i ne zanima da li zaposleni dobijaju platu. Jedino ih interesuje da platis poreze i doprinose za sve zaposlene.

Interesantno je da je po poslednjem zakonu upravo uvedena ova obaveza placanja kako bi se navodno zastitili zaposleni jer je raniej bilo sasvim normalno da zaposleni dobijaju neki minimalac ali da im doprinosi nisu uplacivani. Mislim da postoji i stav da ukoliko firma ne uplati poreze i doprinose radnicima odmah joj dolazi finansijskaa ako u nekom roku ne namiri dug zatvaraju firmu. To izgleda ne funkcionise jer znam za vise slucajeva gde ljudi imaju probleme upravo zato sto im poslodavci i dalje ne uplacuju doprinose.
[ Reljam @ 14.01.2004. 15:17 ] @
Citat:
pctel:Koja to banka daje kredit na "dobar dan"? Ali stvarno, ne samo kao daje a ustvari ne daje? Za osnovanje firme potreban je osnivacki kapital ~5.000$. To garantuje da ce firma moci da radi neko vreme i ako nema posla.
Pod pretpostavkom da imas dobru kreditnu istoriju, dizanje kredita nije problem. Tacno je da trebas da imas i neki osnivacki kapital, ali desetak hiljada ovde i nije bas toliko velika suma. U najgorem slucaju mozes da pozajmis od samog sebe: home equity loan, ili da pozajmis od sopstvenog 401k fonda (penzije). Sa tim kesom i sa dobrom istorijom stvarno nije tesko dobiti krediti.

Takodje postoji i varijanta personal loana (ili line of credit), gde relativno jednostavno skoro svako moze da pozajmi do 20-30 hiljada dolara.
[ noctua @ 14.01.2004. 18:13 ] @
Pozdrav !
Citat:
broker:
To izgleda ne funkcionise jer znam za vise slucajeva gde ljudi imaju probleme upravo zato sto im poslodavci i dalje ne uplacuju doprinose.

Video sam ovo pa samo da dodam par reci...
RTB BOR nije uplatio svojim radnicima socijalno i zdravstveno skoro 3 godine! Pazi RADNICIMA (nije to nekolicina, to su 1-2 hiljade radnika!!!) I... nikom nista. Malo njih je to i saznalo. Zapravo saznali su samo oni koji su dali otkaz i zaposlili se (za stalno) u nekoj drugoj firmi pa su isto prilikom i videli da nemaju cak ni radni staz za 3 godine...
Normalno, sada se tuze sa firmom i dobijaju procese... Ali to je tek sada a i pitanje je kada ce to sve da se resi...
Poenta ove moje price je:
Prijatelju, vidi ti koga poznajes na vlasti, pa ako znas dovoljno mocne ljude, onda mozes i da prolongiras uplate drzavi... dok ne stanes na noge...
A sto se tice kredita... pa... po mom nekom iskustvu... kod nasih banaka... neces se leba najesti postenjem... Da bi ti dali neki kredit treba ti tona papirologije (nesto tipa: potvrda koju je overio pomocnik pomocnika zamenikovog zamenika i na kojoj pise da je tvoja ideja isplativa, pa onda misljenje psihijatra tetke ministrove komsike o necemu, pa bla, bla, bla...)
I za kredit ti vazi ista prica... Ukoliko znas prave ljude na pravom mestu...
Mozda ja gresim ali... J.b. .a kad je ovo takva zemlja...

PS. Za RTB Bor ne gresim sigurno! Inace sam poreklom otuda i znam situaciju...
PPS. Ja naprica o izbegavanju obaveza prema ljudima/drzavi... Kako stojis sa moralom? ;)
[ Goran Rakić @ 14.01.2004. 23:10 ] @
banka uvek posluje kao savršeno logična institucija. kredit možeš dobiti pod raznim osnovama ali ne na način "Treba mi taj kredit..." nego sa papirima, idjeom, biznis planom, planom razvoja,... e sada što to treba da uradi neko stručan, pa ti i on to naplati to je druga priča. Možda je ipak lakše naći investitore koji mogu biti zainteresovani da otkupe deo akcija prve emisije (doduše za to treba savezna direkcija za hartije od vrednosti da da dozvolu, a ona od rasformiranja toga Saveznog.. radi do usvajanja novog tela pa je to malo teže)?
[ Neflernis @ 25.01.2004. 22:27 ] @
pa ne znam za preko, ali u Srbiji nije nimalo lako poceti bilo koji biznis ako se nema para.

Banke uglavnom interesuje likvidnost pozajmica. Postoje razni nacini da se banka obezbedi i shodno tome razni tipovi kredita. Sto se tice mnogo spominjanog biznis plana on ima dve svrhe: prvo da samog preduzetnika uveri u izvodljivost citavog poduhvata, a drugo - da banci da dodatnu garanciju.

Sam biznis plan banci ne znaci mnogo i ona ce vrlo tesko dati kredit ako nije obezbedjena raznim hipotekama i zirantima. Drugo je kad firma ima odlican bonitet tj. kreditnu istoriju. Onda banke, pogotovo ako su vec odobravale kredit veoma rado i da kazem rizikuju. Inace gledao sam jedan prirucnik za pravljenje biznis plana za odobravanje kredita. Majko mila kakva je to dokumentacija. Mislim, ne samo po obimu - to svakako ! - nego vi tu banci otkrivate celokupno prethodno poslovanje, stanje na racunima, poslovne kontakte i sve planove !!! Ideje, projekte ! Sluzbenici banke nekad su neverovatno bezobrazni i traze i najneverovatnije podatke pa se svaki zdrav razum upita - pa dobro sto vi banka ne sprovedete ovu investiciju za sebe !?

Pocetnicima koji nemaju nikakvu istoriju pa shodno tome ni ocenu boniteta banke preporucuju da prvi kredit uzmu preko mehanizma hipoteke. To je malo bolno i mnogi se plase, ali sto da ne ! Ako ste zaista sigurni u vas plan i mogucnosti to moze biti lep nacin da firma i biznis zivne !

Ja se divim svim mladim preduzetnicima u bilo kojoj oblasti a o IT i da ne govorim. Pa zamislite molim vas, koliko treba vremena i umeca samo da se prati sama struka, jedan njen segment, recimo java. Pored toga morate biti sam svoj pravnik i ekonomista, strateg, takticar. O pracenju razvojnih trendova, zakonske regulative da ne govorim...
[ pctel @ 25.01.2004. 23:46 ] @
Evo pitanja na koji sigurno mnogi zele odgovor:
Navedite mi 3 banke koje:
1. daju kredit uz hipoteku, bez mnogo papirologije, pregovaranja i odavanja poslovnih tajni?
2. imaju dovoljno para da ne mora da se ceka 3 meseca za to?
Ako takve kod nas postoje, pozeljno bi bilo ako moze i neki info o kamatama, a ako ne, nije bitno.
[ xbox @ 26.01.2004. 01:12 ] @
Citat:
pctel:
Evo pitanja na koji sigurno mnogi zele odgovor:
Navedite mi 3 banke koje:
1. daju kredit uz hipoteku, bez mnogo papirologije, pregovaranja i odavanja poslovnih tajni?
2. imaju dovoljno para da ne mora da se ceka 3 meseca za to?
Ako takve kod nas postoje, pozeljno bi bilo ako moze i neki info o kamatama, a ako ne, nije bitno.


1. Manje vise sve banke iz A grupe daju hipotekarne kredite (Delta, RF, SG, Komercijalna...)
1.1 Prvo pitanje je procena hipoteke - sve one u najboljem slucaju daju procenu 1:3 (citaj za vrednost 90,000 E mozes da dobijes oko 30,000 E), vecina trazi ucesce od 10-30% od iznosa kredita (grejs period - HAHAHAHA). Placas oko 1% od iznosa odobrenog kredita na ime odobravanja kredita pri transferu novca na racun. Pre toga potrebno je da platis taksu na upis hipoteke (5% od procenjene vrednosti nepokretnosti koju dajes pod hipoteku).
1.2 Drugo pitanje je papirologija - osim svega prethodno nabrojanog potrebno je da predas overen poslednji sestomesecni obracun, kao i sestomesecni promet preko racuna. Neke od njih traze i jamca-ziranta, koji takodjer treba da skup istu papirologiju i ostavi blanko menicu kao zalog.
1.3 Trece pitanje je "poslovne tajne" osim ProCredit Banke koja ti kredit odobrava i na osnovu uvida u 'crne knjige' sve ostale traze belo poslovanje. A sto se tice poslovnih tajni - to ih apsolutno ne interesuje...

2. Sto se tice para sve banke ih imaju dovoljno, cak i previse! Pouzdano znam da su neke bile prisiljene da plate penale na ne realizovane kredite (pare) koje su dobile kao pomoc za razvoj malih i srednjih firmi od medjunarodnih institucija...

Vezano za kamate...
Krecu se od 7,5 do 12% na godisnjem nivou, zavisno od hipoteke, jamaca i roka otplate...

ZAKLJUCAK:
Kod nas se kredite isplati dizati iskljucivo radi pravljenja takozvanog 'kreditnog portfolija' koji se moze isplatiti kada u skorije vreme banke budu prisiljene da rade prema trzisnim uslovima, odnosno kada nasa (?!) zemlja udje u medunarodne institucije za osiguranje investicija, pa strane pare pocnu da dolaze u zemlju. Tada je dobar kreditni portfolijo dovoljna garancija za odobravanje kredita...

Nadam se da je bilo od pomoci...
[ ronga @ 21.02.2004. 19:35 ] @
kako da napisem biznis plan,
da li mozda neko ima uradjen da vidim kako to izgleda
[ McKracken @ 21.02.2004. 19:50 ] @
Samo da updejtujem :)

Upis hipoteke je oko 1.5%, a prihvata se procena 1:2 barem kada je u pitanju ProCredit banka. Kamata je 1.75% mesecno na kredit do 24 meseca.

@pctel: ProCredit ispunjava sve tvoje zahteve.. osim on eprice o "poslovnim tajnama" kakovim crnim poslovnim tajnama? Koja je to banka zahtevala?