[ zeMsko @ 30.03.2010. 02:05 ] @
pozdrav svima

tek sam se prijavila ovdje, pa ukoliko sam pogriješila s temom, molim moderaciju da mi je ne briše ako može.

ovako

bila sam moderator na jednom forumu tri godine, s tim da sam imala ovlasti kao admin, ali sam samo uređivala forum i korisnike, a vlasnik stranice se brinuo za domenu, hosting i ta čuda što su za mene španska sela.

uglavnom, to je nekako guralo 3 godine, ali je problem što je admin bio budala, pa sam napokon odlučila da odem i da napravim mali forum za nas 15-20 koji su dijelili moje mišljenje da je admin beskičmenjak.

napravila sam besplatni forum i zasad ide dobro ali mi rekoše da su besplatni forumi "osjetljivi" i da je dovoljno da neko prijavi zloupotrebu, pa da se forum obriše. a iskreno rečeno bojim se da ovaj admin nešto ne pokuša napraviti jer je večeras na njegovom forumu izbila velika svađa u vezi mog odvlačenja forumaša. forum je malen tj novi, napravljen 23.3. i ima trenutno 20 i nešto registrovanih članova ali je mana što se ne može naći na googlu bez domene

e sad

htjela bih kupiti domenu i hosting ali ne znam ništa o tome.
našla sam na netu sarajevsku firmu koja nudi te usluge ali ne znam koliko je dobra, pa se bojim da me moje neiskustvo ne košta malo previše. domena i hosting su 15 eura za godinu dana, što nije skupo, ali me nervira što bi se stranica zvala ___co.ba a ja bih samo .ba i na njihovom sajtu imaju svi podaci o klijentima, a ja ne bih da mi ime i prezime budu tamo (ili to mora biti tako?). ako bih sad odlučila da od njih kupim domenu i hosting kako to ide, kakve su procedure, jer ja ne znam ništa o tome. najlakše je dati pare za to, ali šta dalje. isto me zanima hoće li se izgubiti podaci, teme i postovi koji su dosad napisani na forumu.

ako neko može da mi to malo opširnije objasni ili, što je još bolje, da dođe na moj forumčić pa da mi pomogne

znam da tražim nemoguće al eto........nada zadnja umire

živjeli
[ Buldozer Diplomatija @ 30.03.2010. 09:30 ] @
Najkraće moguće objašnjenje.

1. Odeš u banku i otvoriš internet karticu (RF ili koja već ima u Sarajevu ili gde živiš)

2. odeš na sajt www.godady.com i sama kupiš domen sa promo kodom koji nađeš na internetu za 7,6$ godišnje. Godady ima pristojan i lak panel da sama upravljaš sa svojim domenom, okrećeš DNS na hosting i slično. Dobri su još i Dynadot (Pogledaj koji su vodeći svetski registri u ovoj oblasti). Najvažnije: Domen zlata vredi i samo kod vodećih kupuj.

3. Kupiš hosting kod koga želiš. i onda odeš u panel domena i preusmeriš DNS na taj hosting. DNS podatke ti daje administrator tamo gde kupiš hostring.

4.Pročitaj malo teme iz oblasti Hosting i Domeni na ES
[ zeMsko @ 01.04.2010. 12:54 ] @
a zanima me hoće li se obrisati podaci, postovi, teme, korisnici koji su trenutno na besplatnom forumu i može li se kupiti domena i hosting a da vlasnik ostane anoniman tj mogu uzeti moje podatke oni od kojih kupujem domenu ali da to ostane samo kod njih, da drugima nije dostupno
[ Stefan Jocic @ 01.04.2010. 13:15 ] @
Zavisi. Ako si koristila besplatne hostinge kao Forumotion (kod kojih već dobiješ instaliran forum) i sl. oni ne dozvoljavaju bekap baze. A ako je na običnom besplatnom (gde imaš pristup bazi i fajlovima) onda je moguće odraditi backup i to preneti na hosting koji budeš kupila.
[ zeMsko @ 01.04.2010. 13:54 ] @
samo još jedno pitanje

šta misliš da ipak kupim od freeforums.com jer sam kod njih napravila forum. bi li mi se onda obrisali svi podaci. na admin panelu ima opcija UPGRADE i samo platiš paypalom ili kred.karticom.. a pošto je poskupo kontam da sad kupim domenu a hosting nekad kasnije





[ Stefan Jocic @ 01.04.2010. 14:20 ] @
Kontaktiraj ih i pitaj da li bi ti dali bekap tvog foruma i za koju cenu. Tako je ipak najbolje, ovako ćeš opet biti vezana za njih, a i puno je isplativije da sama obezbediš hosting i domen.