[ ooxoo11 @ 13.01.2004. 11:52 ] @
Molim da mi neko navede neku firmu koja je kažnjena zbog korišćenja nelegalnog softvera.
Znam da je BSA slala dopise kako su uspešno hvatali i zaplenjivali kompjutere, ali se nigde ne navodi tačan naziv firme koja je kažnjena i protiv koje se vodi krivični postupak.
[ dinke @ 20.01.2004. 11:44 ] @
Koliko sam ja upoznat, broj kaznjenih firmi je nula! Zbog toga se mnogi koji su pukli ogromne pare da bi postali "legalni" osecaju pomalo glupi u drustvu :(

Pozdrav
Dinke
[ pctel @ 20.01.2004. 15:29 ] @
Ja imam informacije o par kaznjenih firmi, ali sam obecao da necu siriti dalje...
[ NikolaVeber @ 20.01.2004. 15:34 ] @
Mozes li da das podatke tipa: velicina firme, visina i oblik kazne, lokacija (da li je Bgd)?

Ako ne, nema frke. Mislim da bi bilo korisno znati ovakve opste stvari. I da li se sumnja na neku prijavu, ili su samoinicijativno upali?
[ Goran Rakić @ 20.01.2004. 15:48 ] @
Dana Tue, 20 Jan 2004 12:44:40 +0000, "Dragan Dinic (dinke)" napisa:

> Koliko sam ja upoznat, broj kaznjenih firmi je nula! Zbog toga se mnogi
> koji su pukli ogromne pare da bi postali "legalni" osecaju pomalo glupi u
> drustvu :(
>
> Pozdrav
> Dinke

Ja sam u rukama imao dopis MS kancelarije većim dilerima sa izveštajem
BSA kontrola. Cifre nisu male ali ni velike. Otprilike su zaplenili 300
kompjutera, tuže 50tak firmi, još oko 100 je pred sudom. Pričaju kako
to ne mogu da kažu javno jer naši zakoni traže saglasnost svih strana u
postupku kako bi se izneli podaci u javnost. Ljute se na sudstvo jer
procesi idu sporo, ali najavljuju i nove kontrole u februaru i martu.
[ NikolaVeber @ 20.01.2004. 15:58 ] @
Ko najavljuje kontrole? MS? (kao Micro$oft?)
Da li MS huska nase drzavne organe u kontrolu?
[ pctel @ 20.01.2004. 17:07 ] @
Citat:
NikolaVeber:
Mozes li da das podatke tipa: velicina firme, visina i oblik kazne, lokacija (da li je Bgd)?


firma mala, kazna novcana + oduzimanje necega, lokacije Bgd + nije Bgd.
[ drbogi @ 20.01.2004. 21:23 ] @
Citat:
NikolaVeber:
Ko najavljuje kontrole? MS? (kao Micro$oft?)
Da li MS huska nase drzavne organe u kontrolu?


Ne radi se to tako. Oni daju lovu NGO-u, pa onda oni jure lobiraju itd.
U MS primeru to je BSA.
[ visualco @ 21.01.2004. 00:48 ] @
Totalno je debilno da se kaznjava bilo ko u ovoj drzavi za koriscenje nelegalnog softvera...kako da se povede to pitanje kada jos uvek nase drzavne institucije nisu "sredile" svoje racunare.

Konkretno, dobar deo Izvrsnog veca APV, kao i Skupstina APV nema cak ni sve licencirane windowse a da ne pricamo o ostalom softveru.

Jos smo mi prilicno daleko od legalizacije.
[ MilošV @ 21.01.2004. 09:22 ] @
Cao :)
Nije mi jasno kako mogu da oduzimaju kompjutere zbog nelegalnog softvera na njima?
Mislim, jesu li, onako usput, možda i ispendrečili nekog korisnika piratskog softvera?
[ broker @ 21.01.2004. 10:22 ] @
Citat:
tizza:
Niije mi jasno kako mogu da oduzimaju kompjutere zbog nelegalnog softvera na njima?


To je sredstvo kojim je ucinjeno krivicno delo.

[ ooxoo11 @ 21.01.2004. 12:08 ] @
Jasno je da svi pričaju kako kažnjavaju i zaplenjuju kompjutere, ali nigde ne navode tačno koga su kaznili.

Da li je u ovoj zemlji (Srbiji) javno dostupna informacija ko je optužen zbog nečega? Ako jeste onda nema razloga da se krije ko je optužen ili kažnjen.
[ pctel @ 21.01.2004. 12:09 ] @
Citat:
To je sredstvo kojim je ucinjeno krivicno delo.

Da, to je kao npr. udjes u samoposlugu i ukrades kutiju sibica. Uhvati te policajac i oduzme ti pantalone u cijem si dzepu drzao ukradene sibice. A za silovanje bi trebali da ti odseku... To je valjda po zakonu... ili nije?
[ pctel @ 21.01.2004. 12:33 ] @
Citat:

To je sredstvo kojim je ucinjeno krivicno delo.

Posto nemam tacnu informaciju, moze li mi neko reci da li se oduzimaju i monitori isli samo kompjuteri? A eksterni modemi? Stampaci? Skeneri? Flash diskovi? Zvucnici? Web kamere? Digitalni fotoaparati?
[ salec @ 22.01.2004. 09:18 ] @
Uzgred, sećam se maglovito da postoji nešto što se zove "princip neretroaktivnosti važenja zakona" (ili slično), tj. ako ste na računar instalirali softver u vreme kada kod nas nisu važile te kazne, trebalo bi da nemaju osnova da vas tuže? Firme i državne institucije bi mogle da se pozovu na tako nešto dok god drže stare krševe.

Mada, kod nas je godinama postojao neki zakon o tome, ali se nije primenjivao do 2000. ili 2001.

Ima li woođe na jESu neki advokat da razjasni situaciju?
[ Ivan Dimkovic @ 22.01.2004. 09:38 ] @
Hmm.. zakon o zastiti intelektualne svojine je uvek postojao, medjutim firma uvek moze da se pozove na cinjenicu da do ukidanja ekonomskih sankcija USA prema SCG Microsoft teoretski nije ni smeo da prodaje Windows drzavljanima SCG koji imaju prebivaliste na teritoriji SCG i SCG firmama :-)

U to posebno spada softver, gde je postojala eksplicitna zabrana.
[ TomaParComp @ 22.01.2004. 21:39 ] @
Negde početkom decembra/03 je bila akcija pod radnim nazivom "deder da vidimo dal igraonice imaju licenciran" u Paraćinu. Oduzeti su sam hard diskovi.

To što je softver instaliran pre nekog datuma ništa ne znači, ti ionako kupuješ pravo na KORIŠĆENJE istog, a pošto je to, kako ono beše, nesvršen glagolski oblik, znači da ga ti sve vreme KORISTIŠ što je nezakonito ako nemaš licencu.

Ponedeljak, 26.01.04. Opštinski sud u Paraćinu, ja svedok kao predstavnik firme koja je isporučila opremu.... Ke vidivme...

Mene malo zanima kakva je situacija u kompjuterskim firmama (pctel?). Šta nam je činiti?
[ tdjokic @ 22.01.2004. 22:45 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: firma uvek moze da se pozove na cinjenicu da do ukidanja ekonomskih sankcija USA prema SCG Microsoft teoretski nije ni smeo da prodaje Windows drzavljanima SCG

Pa, ne traze oni da se plati za TADA, nego za SADA. Sad se prodaje, pa ko hoce da koristi, mora da plati ili da reskira.
[ pctel @ 23.01.2004. 00:56 ] @
Citat:
TomaParComp:
Mene malo zanima kakva je situacija u kompjuterskim firmama (pctel?). Šta nam je činiti?


Pa to obicno ide ovako:
Prodavac: Zelite li neki software uz racunar?
Kupac: Da, ali ne onaj od 100 EUR-a!
Prodavac: Znaci da vam instaliramo Linux?
Kupac: A, ne, ja se i sa Windows-om jedva snalazim!
Prodavac: Ne smemo vam prodati racunar sa nelegalnim software-om.
Kupac: Onda ja odoh kod nekog ko sme...
Prodavac: Cekajte, instaliracemo Windows, ali ga obavezno sto pre izbrisite, razumete?
Kupac: Naravno...

Na dokumentu koji kupac potpisuje treba da stoji "Proizvod se isporucuje bez instaliranog software-a. Za upotrebu nelegalnog software-a odgovornost snosi kupac".
Time valjda prestaje svaki rizik za racunarsku firmu. Kazem valjda, jer mozda i nije, svako ko to radi treba da razmisli da li je u zatvoru tako lose kao sto se prica. Moje misljenje je da ne treba instalirati office, jer se instaliranje Windows-a objektivno u cilju testiranja racunara, pa ce u slucaju problema nadlezni verovatno imati vise razumevanja, sto se za office ne bi moglo ocekivati.

Ovako ponasanje ne steti, vec koristi Microsoftu, iz dva razloga:
1. Kupcu je omoguceno da kupi njihov proizvod.
2. Regrutovan je buduci kupac njihovog proizvoda.

Mislim da ovo drugo treba detaljnije pojasniti:
Prosecan kupac kompjutera ima 20 godina, i pred njim je jos npr. 40 godina aktivnog koriscenja kompjutera. Njegovo znanje o operativnim sistemima je oskudno, sto ce se promeniti za 5 godina kada ce najverovatnije postati rob jednog OS (sto bi im smetalo da to bude Windows?). Sa 25 godina, prosecan korisnik racunara vec radi nesto ozbiljno, i pogodite na kom OS ce to raditi? E, tad vise nema besplatno...

Zbog svega navedenog, Microsoft ce, pretpostavljam, i dalje precutno odobravati instaliranje nelegalnog software-a u kompjuterskim firmama, i svoju paznju ce usmeriti na velike firme, ili male za koje smatra da se nece vise siriti (nece duplirati broj kompjutera u sledecih godinu-dve).

Kompjuterskim (hardware oriented) firmama i nisu narocito potrebni kompjuteri za licnu upotrebu. Jos uvek se vecina komunikacija odvija putem telefona/faxa, podaci se cuvaju na papirnim medijima itd. Maloj firmi (do 5 ljudi) je dovoljan 1 racunar za koji je dovoljan i Linux. Naravno, uvek ima nekih sitnica zbog kojih zatreba Windows, a kupovina jednog WinXP nije nikakavi trosak.
[ Bojan Basic @ 23.01.2004. 01:56 ] @
Čekaj bre pctel, jesi li ti siguran da se kupci toliko razumeju da znaju da je "Linux komplikovaniji od Windows-a" i sl. Prošle godine sam ja bio mesec dana u jednoj firmi, i nisam mogao da verujem kakve sve gluposti ljudi pitaju.

Dođe jedan, nalakti se na monitor kompjutera za kojim sam radio, i kaže: "Pošto je jedan kompjuter otprilike kao ovaj?" pritom svojim laktom pokazujući na monitor na kojem se izležavao (samo radi informacije, kućište je bilo sa druge strane stola). Ja razmišljam šta da mu odgovorim, pa rekoh: "To nije kompjuter, to je samo monitor." On odgovara: "Aha, a koja je razlika?"

Dođe drugi, želi da iznajmi (ili da kupi) igru na disketi. Pretpostavljajući da korisnik ne zna razliku između diskete i CD-a, pružih mu katalog igara. Odabere on jednu (mislim da beše Red Alert 2 jer mu se svidela slika, nisam siguran), ja mu pružam CD, tek on meni: "Ne, ne, meni treba disketa!" Ja onako zatečen počeh da mu objašnjavam kako to više ne postoji, a on meni: "Pa dobro znaš li kako izgleda disketa?" Ja ispreturam po fioci, nađem neku disketu pokrivenu prašinom, i kažem mu: "Evo, ovo je disketa, jel tebi na tome treba igrica". "Da, da", reče on sav srećan što smo se konačno razumeli.

Da ne pominjem da su dolazile grupe od više ljudi, gde je onaj "najobrazovaniji" objašnjavao ostalima kako je skoro pronađen miš i njegove funkcije (videvši izloženog miša) i sl.

Ovaj post treba da pokaže mentalitet najvećeg (nažalost) dela populacije koja koristi kompjutere. Naravno, niko se nije naučen rodio, ali ovakvi verovatno nikad neće shvatiti zašto "pre nije moralo da se plaća, a sada mora", ili ukoliko pređu na linux "kako je pre sve bilo mnogo jednostavnije, ne znam zašto se sada ovoliko zakomplikovalo".
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2004. 09:06 ] @
Cela prica ce postati potpuno nebitna kad veliki prodavci racunara (OEM) budu kupovali Njindonz licence...

Cela akcija je u Srbiji pokrenuta kako bi se stekli neki elementarni uslovi za cenjenje vrednosti softvera - a ne da bi MS pokupio neke ne-znam-ni-ja-kolike pare. Ljudima u firmama treba da postane jasno da ne mogu da grade poslovne modele na kradji tudjeg rada (bilo MS-ovog ili rada nekog studenta koji je napisao program za knjigovodstvo) - evo bas vidim na forumu par puta su trazili crack za domaci program... mislim, ako ce neko u kuci da ga koristi, ajde ok.. ali ako neko to radi za firmu, bas bih zeleo da mu bar jednom ne plate za proizvod, cisto da vidi kako je - posto se ponasa krajnje neodgovorno.

Na kraju krajeva - ovo je i idealan momenat za velike Linux resellere da prodaju Lin + OpenOffice + Wine (za emulaciju) boxove sa jakim marketingom usresredjenim ka firmama - da im stede pare, itd..
[ Mihailo @ 23.01.2004. 11:52 ] @
Firma kod koje ja obično nabavljam sve i svašta već nekoliko meseci prodaje mašine uz legalan softver (čitaj: Windows). Cena je takva da kad sve sabereš Windows dobiješ za džabe (XP Home), a ako kupuješ bez Windows-a košta te isto. Jednostavno, ne isplati se kupovati bez, čak i ako nećeš da ga koristiš.

Ista je situacija i za firme. Realno gledano, Windows nije skup za ono šta nudi, čak ni za sprske uslove. Problem mogu da budu specijalizovani alati, koje male i novorođene firme teško mogu da plate, a slični OS programi ne zadovoljavaju potrebe.

Ja bih sve firme za koje su dokaže da su sistematski tj. organizovane koristile nelicenciran softver javno isprozivo, pa da vidiš čudo legalizacije. Falsifikuješ 100$ i odma' ti objave sliku u novinama, a firma ukrade softvera za 100k$, i štite je ko belog medveda ..

Citat:
Na kraju krajeva - ovo je i idealan momenat za velike Linux resellere da prodaju Lin + OpenOffice + Wine (za emulaciju) boxove sa jakim marketingom usresredjenim ka firmama - da im stede pare, itd..


Veliki Linux reselleri u Srbiji ?? $$ za marekting? Hm...
[ salec @ 23.01.2004. 13:08 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Hmm.. zakon o zastiti intelektualne svojine je uvek postojao, medjutim firma uvek moze da se pozove na cinjenicu da do ukidanja ekonomskih sankcija USA prema SCG Microsoft teoretski nije ni smeo da prodaje Windows drzavljanima SCG koji imaju prebivaliste na teritoriji SCG i SCG firmama :-)

U to posebno spada softver, gde je postojala eksplicitna zabrana.


Pa to je još gore! To je anti-odbrana, optužiti samog sebe za svesno kršenje sankcija.
[ NikolaVeber @ 23.01.2004. 13:22 ] @
U slucaju da ga tuzis za koriscenje softvera u vreme sankcija - da. Ali ne verujem da je ikada na sudu ili u nekoj prijavi pomenuto koliko vremena se koristi nelegalni softver. Ako ga koristis 10 dana ili 10 godina pre momenta kada te uhvate, isto ti se hvata.
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2004. 13:33 ] @
Citat:

Pa to je još gore! To je anti-odbrana, optužiti samog sebe za svesno kršenje sankcija.


Pa mislim da je tu "no-win" jer ni MS ne moze da polaze prava na to...

Recimo, sta sa sledecom situacijom..

- PC 486 DX
- Windows 3.1
i softver koji radi samo na Win 3.1 jer je custom-tailored 16-bitna aplikacija koja direktno "prica" sa hardverom

Kako naplatiti to? Kupovinom "Win3.1" licence si osakacen - jer ne dobijas support, koji je odavno zavrsen... sta onda?
[ TomaParComp @ 23.01.2004. 20:43 ] @
Citat:
pctel:

Zbog svega navedenog, Microsoft ce, pretpostavljam, i dalje precutno odobravati instaliranje nelegalnog software-a u kompjuterskim firmama, i svoju paznju ce usmeriti na velike firme, ili male za koje smatra da se nece vise siriti (nece duplirati broj kompjutera u sledecih godinu-dve).


E to me zanima, kakva je situacija po BGDu, pošto obične sve odatle počinje... Ne brine mene kako prodati, i ja na dokumentima imam "računar je preuzet bez instaliranog softvera", zanima me situacija "Dobar dan, mi smo ti i ti, evo legitimacije, mi bi do vašeg servisa da vidimo šta se tamo instalira"

Pitanje broj 2. OEM system bilderi imaju posebne pogodnosti prilikom paketne nabavke OEM softvera, jel neko zna kankretne cene, sadržaj paketa i sl.
[ pctel @ 24.01.2004. 02:03 ] @
Citat:
Čekaj bre pctel, jesi li ti siguran da se kupci toliko razumeju da znaju da je "Linux komplikovaniji od Windows-a" i sl. Prošle godine sam ja bio mesec dana u jednoj firmi, i nisam mogao da verujem kakve sve gluposti ljudi pitaju.

To ja iz licnog iskustva, jer najvise volim da radim (i radim) sa studentima, koji najmanje toliko znaju. Ne bih mnogo detaljisao o razlikama Windows-a i Linux-a, vec bih napomenuo samo jedno: Drzava je propisala nastavni program za specijalizovane skole racunara, gde se jasno kaze MS Windows, MS Office itd. Ista situacija je u skolama i fakultetima, namerno se forsira Windows. Racunari se najvise kupuju kako bi se znanje steceno tamo sistematizovalo i uvecalo. Prelazak na Linux za takve ljude znaci zaboravljanje tesko naucenih lekcija i kretanje od nule...

"Veliki Linux reselleri" bi mnoooogo para zaradili kad bi poklanjali svoje distribucije drzavnim i privatnim skolama, fakultetima i ostalim obrazovnim ustanovama.
[ nemesis @ 24.01.2004. 02:07 ] @
Meni sad nije jesno ...
... dal je iko do sad kaznjen ...
nije ?
[ flylord @ 24.01.2004. 02:25 ] @
Citat:
pctel:
Drzava je propisala nastavni program za specijalizovane skole racunara, gde se jasno kaze MS Windows, MS Office itd. Ista situacija je u skolama i fakultetima, namerno se forsira Windows. Racunari se najvise kupuju kako bi se znanje steceno tamo sistematizovalo i uvecalo. Prelazak na Linux za takve ljude znaci zaboravljanje tesko naucenih lekcija i kretanje od nule...
"Veliki Linux reselleri" bi mnoooogo para zaradili kad bi poklanjali svoje distribucije drzavnim i privatnim skolama, fakultetima i ostalim obrazovnim ustanovama.


Da a kako se probiti u ovoj drzavi sa Linuxom ili bilo kojim drugim alternativnim resenjem kad sama drzava gusi konkurenciju. Ja ne kazem da je MS los, ali smatram da je ovakav potez los za domacu IT industriju.
poz
[ Ivan Dimkovic @ 24.01.2004. 09:55 ] @
Citat:
pctel:
To ja iz licnog iskustva, jer najvise volim da radim (i radim) sa studentima, koji najmanje toliko znaju. Ne bih mnogo detaljisao o razlikama Windows-a i Linux-a, vec bih napomenuo samo jedno: Drzava je propisala nastavni program za specijalizovane skole racunara, gde se jasno kaze MS Windows, MS Office itd. Ista situacija je u skolama i fakultetima, namerno se forsira Windows. Racunari se najvise kupuju kako bi se znanje steceno tamo sistematizovalo i uvecalo. Prelazak na Linux za takve ljude znaci zaboravljanje tesko naucenih lekcija i kretanje od nule...


Ovo je doduse za novi topic, ali...

Ja mislim da se Windows ne forsira "namerno"

- Drzava u kriticnom momentu nije imala drugo resenje nego da prihvati MS deal (zasto? mnogo ilegalnih kopija windowsa po drzavnim ustanovama, fakultetima, skolama, itd... nije samo office sw u pitanju vec svi ostali sistemi koji su mozda razvijani inhouse a koji se oslanjaju na MS Win API, VBA, ... - momentalni prelazak na Linux ili bilo sta drugo bi paralisao drzavu i sve institucije)

- Ni jedna velika IT kompanija u Srbiji nije ponudila alternativno resenje, sa ciframa gde bi se dokazalo da je to jeftinije i sa biznis planom da se to odradi, drzava nije firma i ne moze sama to da radi...

- Cak ni danas ne postoji jasna IT strategija


E, ovaj nesrecni skup okolnosti je uticao i na sve drzavne obrazovne programe koji jednostavno forsiraju jedino sto imaju - a to je MS Windows + MS Office. Da neko ponudi alternativno resenje i stane iza toga.. mozda bi bilo drugacije.