[ desert_eagle @ 01.04.2010. 17:44 ] @
Press centar:
Vipov signal pokriva 98 % populacije

Nakon manje od 3 godine poslovanja, Vipov signal danas pokriva 98% populacije. Vipov tehnički tim je brzim tempom razvio Vipovu mobilnu mrežu, prema najsavremenijim međunarodnim standardima. Jedan od razloga za odličan kvalitet Vipove mreže jeste pametno korišćenje dva frekvencijska opsega - 900 Mhz za optimalnu pokrivenost i 1800 Mhz za kvalitet i kapacitet, što je posebno korisno u naseljenim mestima.

"Zahvaljujući sofisticiranoj kombinaciji dva navedena frekvencijska opsega Vip mreža čvrsto stoji na dva stuba ili noge, što našim korisnicima obezbeđuje optimalni balans pokrivenosti i kvaliteta.", kaže Aleksander Šperl, predsednik Upravnog odbora Vip mobile.

Vipovi inženjeri koriste najmoderniji program za planiranje prilikom utvrđivanja optimalnih lokacija za postavljanje mrežne infrastrukture. Osim toga, prelazi se na stotine kilometara tokom kojih stručnjaci neprekidno mere kvalitet mreže. Oni vrše simulaciju poziva i preuzimanja podataka iz perspektive korisnika i kasnije analiziraju dobijene podatke. "Rezultate ovih testova koristimo kako bismo konstantno optimizovali i unapredili našu mrežu. Cilj nam je da korisnicima obezbedimo odličnu mrežu koja se iz dana u dan poboljšava.", ističe Darko Parun, član Upravnog odbora Vip mobile zadužen za tehniku.

Vipovi korisnici očekuju da mreža funkcioniše u svako doba dana ili noći. "Zbog toga imamo specijalne operativne timove zadužene za mrežu koji koriste najnoviji kompjuterski program koji predviđa moguće poteškoće čak i pre nego što se problem desi.", dodatno objašnjava Darko Parun.

U prvim godinama poslovanja Vip mobile je investirao 264 miliona evra, uglavnom u izgradnju sopstvene mreže koristeći opremu međunarodnih proizvođača kao što su Nokia Siemens Networks, Ericsson ili Alcatel-Lucent. Vip mobile je član Telekom Austria Grupe, vodećeg operatera koji posluje u 8 zemalja u regionu Centralne i Jugoistočne Evrope. Grupa je poznata po visokom kvalitetu i najnovijim tehnološkim rešenjima koja nudi svojim korisnicima svuda gde posluje. "Kada je reč o kvalitetu mreže i tehnologije, našim korisnicima u Srbiji je na raspolaganju stručnost celokupne Telekom Austrija Grupe.", zaključuje Aleksander Šperl.

Vipov signal se skoro svuda u zemlji prenosi putem sopstvene infrastrukture, dok se usluga nacionalnog rominga koristi samo u nekolicini oblasti gde, u ovom trenutku, vlastita infrastruktura nije dostupna.

Tekst preuzet sa:
http://www.vipmobile.rs/vip-uk...r.101.html?1=1&tekstId=145
[ VIDAKOVICV @ 01.04.2010. 18:39 ] @
He,he, s obzirom da svi uzimaju u obzir Beograd kada kažu Srbija, ovo možda i jeste tačno.
[ BaHua @ 01.04.2010. 21:11 ] @
Baš vala. Reklama je pomalo prerana... Gde ostale kartice imaju dometa, vip još uvek zaostaje..
[ MaxM @ 01.04.2010. 21:54 ] @
To da, da vip jos malo skripi sa signalom, ali s obzirom da je komerciajlni start bio u julu 2007. dosta su pokrili za ove dve i po godine.
[ Slobodan Milivojevic @ 01.04.2010. 22:24 ] @
A mene bas zanima sta planiraju po pitanju 3G mreze? Stvar koja mi se dopada je sto na svim GSM BS do jedne imaju EDGE.
[ MaxM @ 01.04.2010. 22:32 ] @
To i mene zanima. Imam Storma i sve ide preko EDGE, jer unutrasnjost nema 3G pokrivenost. Ono sto sam primetio da svaka bazna stanica ima i po mali 3G panel, ali se vidi da kabal nije zakacen nigde.

Nek oni prvo pokriju kako treba 2G mrezom kako treba, a posle moz se nadamo 3G.
[ nikola87 @ 01.04.2010. 22:53 ] @
Citat:
desert_eagle:
"Zahvaljujući sofisticiranoj kombinaciji dva navedena frekvencijska opsega Vip mreža čvrsto stoji na dva stuba ili noge, što našim korisnicima obezbeđuje optimalni balans pokrivenosti i kvaliteta.", kaže Aleksander Šperl, predsednik Upravnog odbora Vip mobile.


au koji kralj...

a mreza im stoji na jednom stubu, ili bolje receno nozi, zvanoj telekom, i drugom stubu, tj. drugoj nozi zvanoj telenor
[ zzviktor @ 01.04.2010. 23:34 ] @
Nemaju vise ni roaming sa mts
[ MilanTarot @ 02.04.2010. 00:11 ] @
Imaju.
[ zvezdasbg @ 02.04.2010. 02:08 ] @
Haha, svaka cast vipovci, ali nisu bas svi Srbi idioti :))))
Pokrivenost 98%? Tacno, al kad se nakacite na MTS i Telenor. Tako se ne racuna pokrivenost. Aj lepo priznajte da vam domet baca od bezanije do lipovackih shuma :)))
[ zzviktor @ 02.04.2010. 03:19 ] @
Postovani kada sam probao da odaberem mts nije hteo da je odabere! Kor
centar kaze da vise nemaju roaming sa mts!
[ avala100 @ 02.04.2010. 08:38 ] @
Citat:
VIDAKOVICV: He,he, s obzirom da svi uzimaju u obzir Beograd kada kažu Srbija, ovo možda i jeste tačno.


Upravo tako, jer vest kaze "98% POPULACIJE", znaci NE TERITORIJE, vec ljudi. Kako 70% POPULACIJE Srbije zivi u Beogradu, ostalo su drugi veci gradovi, tako da su lako namaknuli tih 98%. Pitanje je da li je to cak i 30-40% teritorije ili manje. Lepa igra reci i igra sa statistikom... Zasto ne postave jednostavnu mapu pokrivenosti? To nikada necete videti na njihovom sajtu...

Ja ih bas ne volim zbog tih stvari, ali je cinjenica da se svakim danom popravljaju i da su im usluge koje pruzaju i na mestima gde imaju domet, sve bolje i bolje. Testirao sam ih u nekoliko regiona u Srbiji, u nekoliko zemalja u Evropi (kako im radi roaming, da li ima nekih ispadanja), i moram da priznam da se nisam razocarao. Ima padova po Srbiji, jednostavno pukne, ali sve u svemu OK.

off.
Ono sto mi se posebno dopada je, da im je tarifiranje internet protoka 1kb, nema kradje sa zaokruzivanjem na 100kb, i svuda je EDGE...
[ MaxM @ 02.04.2010. 09:19 ] @
Meni se najvise svidja sto su prestali da furaju crno-beli fazon
[ Ivand @ 02.04.2010. 13:32 ] @

http://www.youtube.com/watch?v=KVbNN3BCads
Pljun'o ih MTS pravo u "crno beli svet"...
[ MilanTarot @ 02.04.2010. 13:43 ] @
A u novinama reklama: "Izgradili smo mrezu sa 98% pokrivenoscu VIP signalom". Wow.. U sopstvenj mrezi koju su sami izgradili, nemaju punu pokrivenost signalom...
[ burex @ 02.04.2010. 14:10 ] @
Citat:
avala100: Ono sto mi se posebno dopada je, da im je tarifiranje internet protoka 1kb, nema kradje sa zaokruzivanjem na 100kb, i svuda je EDGE...

Tako je i na MTS-u i Telenoru, osim kod data paketa uz koje se dobija 3G modem.
[ MaxM @ 02.04.2010. 14:50 ] @
Na mt:s i Telenoru nije bas tako. Naime gde god podjes van naseljenog mesta, u vecini slucajeva je GPRS, ponegde je EDGE. Dok po gradovima im je EDGE i 3G.
[ burex @ 02.04.2010. 16:21 ] @
Mislio sam konkretno na zaokruživanje na 100kb - to je samo za data pakete.
[ zemun88 @ 03.04.2010. 00:53 ] @
Nije nego. Signal im je krs i cesto puca veza. Mozda je pokrivenost 98% oko vip-ove zgrade :)
[ avala100 @ 03.04.2010. 09:07 ] @
Citat:
burex: Tako je i na MTS-u i Telenoru, osim kod data paketa uz koje se dobija 3G modem.


Na to sam i mislio, na data pakete. I nije samo uz 3g modem, tako je i kad kupis tarifni dodatak "dodaj internet".
A kod VIP-a imas taj tarifni dodatak (na vecim paketima) i ne zaokruzuje se na 100kb, i ne moras da ga placas 755,20 dinara mesecno...

Ispostavilo se da je to jos veca kradja nego 60+60, koristim i uverio sam se.
[ espresso @ 03.04.2010. 10:21 ] @
"Dodaj internet" se ne zaokružuje na 100kB. Znam i po listingu i po onome što piše na sajtu.
Citat:
Za prepaid korisnike tarifiranje se vrši zaokruživanjem na 10 KB, dok se za postpaid korisnike tarifiranje se vrši prema tarifnom paketu korisnika - na 100 KB za Telenor Internet tarifne pakete, a na 1KB za tarifne pakete namenjene govornom saobraćaju.


To je i logično. Paketi namenjeni govornom saobraćaju drugačije koriste internet. Recimo telefon može da se kači na mrežu svakih 10 minuta da proveri mejl što bi rezultovalo sa 14MB dnevno uz zaokruživanje naspram 500-700kB dnevno bez zaokruživanja.
Sa druge strane, tzv. dejta paketi su namenjeni baš za korišćenje na računaru i tu nema čestog spajanja na mrežu.
[ burex @ 03.04.2010. 12:22 ] @
Citat:
Sa druge strane, tzv. dejta paketi su namenjeni baš za korišćenje na računaru i tu nema čestog spajanja na mrežu.

To je zaštita od toga da neko uzme data paket (inače sa profesionalnom tarifom) za male pare (tj. manje od trenutnih cena za internet tarifne dodatke) i ubaci SIM karticu u običan mobilni telefon umesto u USB 3g modem, jer baš kao što kažeš - potrošiće se mnogo veća količina podataka nego inače zbog zaokruživanja.
[ avala100 @ 03.04.2010. 14:29 ] @
Citat:
espresso: "Dodaj internet" se ne zaokružuje na 100kB. Znam i po listingu i po onome što piše na sajtu.


Onda sam pogresio i nesto pomesao. Izvinjavam se za off.

A sto se tice teme, kako nagovoriti VIP da postavi mapu pokrivenosti?

[ zvezdasbg @ 03.04.2010. 14:39 ] @
Nikako. Mapa pokrivenosti VIP-a ne postoji ni na gsm world sajtu gde se bukvalno za svaki provajder moze videti koji deo drzave pokriva. Bitno je da se oni 'fale kako su pokrili nesto. Sta god to bilo. :))))
[ espresso @ 03.04.2010. 15:57 ] @
Citat:
kako nagovoriti VIP da postavi mapu pokrivenosti?

Oni, ljudi, neće da postave cenovnik dodatnih usluga a kamo li mapu pokrivenosti. Rade pod velom tajne još uvek. SMS i ostale usluge i dalje idu preko infrastrukture u Hrvatskoj, zar ne? Jel Hrvatski SMS centar?
[ goks @ 03.04.2010. 17:27 ] @
Ne radi vise roming sa mts-om,presli su da rade sa telenorom i u ovoj prici je dosta ljudi osteceno.Naime o cemu se radi???
Posto MTS ima najvecu teritorijalnu(pa i populacijsku) pokrivenost samim tim i VIP se dosta prosirio po odredjenim pasivnijim krajevima gde inace nebi imali koristi postavljati predajnike.Dostupnost VIP mreze je dosta ljudi privuklo kao i slatkorecive reklame da uzmu telefone,pretplate i slicno i sad kad je VIP raskinuo roming sa MTS ti ljudi nemaju nikakav signal a morace uredno da placaju racune koje nece biti u prilici da koriste.
Kada sam otisao do njihovog predstavnistva da ih pitam sta i kako sad,nema signal,domet i td gospodjica mi se ubijala da mi kaze da treba rucno da pretrazim mrezu i da je u tome problem.Posle pola sata raspravke ja je pitam "Jeste li raskinuli ugovor o romingu sa MTS-om?"-ona kaze stidno "pa jesmo"."I sta sad pitam ja?" jer nisam jedinka u celoj prici,dosta drugara ima VIP i svi uredno placaju a ona mi odgovara:"Pa u svakom slucaju moracete da isplatite sve pretplate sto su vam ostale do kraja ugovora i raskinucemo vam ugovor.A ja vam predlazem da je mozda najbolje kad vec nemate signal da date nekome na koristenje ko ima signal da ne propadne"-ovo ne moze da kaze jedna normalan sluzbenik al ajd,celi smo nenormalni.
I neki kukavni menadzer koji radi u centrali u BG je rekao da ce se javiti dok vidi sta se to dogodilo,dok proveri i njega nema
Elem,gledano po ovom njihovom gestu i postupku oni mogu da pogase sve predajnike po Srbiji a mi bi i dalje morali da placamo,pod ugovorom smo jelte.Ko ih pusti u zemlju Srbiju nikako mi nije jasno. . .
Jel' neko razume ovo zamesateljstvo????
pozzz
[ avala100 @ 03.04.2010. 19:53 ] @
Citat:
espresso:  Jel Hrvatski SMS centar?


Meni stoji +381610401, ali ne znam da li to znaci da ide preko nase mreze ili HR? Verovatno nase.

Citat:
goks
Kada sam otisao do njihovog predstavnistva da ih pitam sta i kako sad,nema signal,domet i td gospodjica mi se ubijala da mi kaze da treba rucno da pretrazim mrezu i da je u tome problem.Posle pola sata raspravke ja je pitam "Jeste li raskinuli ugovor o romingu sa MTS-om?"-ona kaze stidno "pa jesmo"."I sta sad pitam ja?" jer nisam jedinka u celoj prici,dosta drugara ima VIP i svi uredno placaju a ona mi odgovara:"Pa u svakom slucaju moracete da isplatite sve pretplate sto su vam ostale do kraja ugovora i raskinucemo vam ugovor.A ja vam predlazem da je mozda najbolje kad vec nemate signal da date nekome na koristenje ko ima signal da ne propadne"-ovo ne moze da kaze jedna normalan sluzbenik al ajd,celi smo nenormalni.
I neki kukavni menadzer koji radi u centrali u BG je rekao da ce se javiti dok vidi sta se to dogodilo,dok proveri i njega nema :(
Elem,gledano po ovom njihovom gestu i postupku oni mogu da pogase sve predajnike po Srbiji a mi bi i dalje morali da placamo,pod ugovorom smo jelte.Ko ih pusti u zemlju Srbiju nikako mi nije jasno. . .
Jel' neko razume ovo zamesateljstvo????
pozzz


Mislim da je dobro sto si uopste i dobio pravu informaciju, obzirom na to koji odgovori su dozvoljeni njihovim zaposlenima.
Bas steta sto se tako blamiraju, na svakom koraku i sto im briga o korisnicima u stvari znaci samo brigu o svom profitu.
Sve su oni to lepo izracunali, znaju oni koliko imaju pretplatnika na rubnim podrucjima, ili na onima koje je pokrivao iskljucivo mts. Onda su to ubacili u excel ili tako neki program i izracunali da ste im vi ipak nevazni...
Ako su im korisnici ipak vazni, nek vrate pare i posteno kazu, nismo vise u mogucnosti da pruzamo usluge koje smo vam nudili, zao nam je, evo vase pare i telefon na poklon i nadamo se da kad dignemo taj novi stub da cete opet biti nasi pretplatnici. (jel ovo realno ili ja to samo mastam?)
[ bachi @ 03.04.2010. 20:09 ] @
Ako bi neko nastavio da plaća pretplatu, iako nema signala, onda je on slučaj za posmatranje. :)
[ septimus @ 03.04.2010. 20:12 ] @
VIP je raskinuo sa MTSom roaming ali je potpisao sa Telenorom.

I kao i uvek moze da se bira signal, Telenor ili VIP.
[ goks @ 03.04.2010. 20:35 ] @
Citat:
bachi: Ako bi neko nastavio da plaća pretplatu, iako nema signala, onda je on slučaj za posmatranje.

prepisujem i potpisujem,istina je. . .
Ali sta raditi u konkretnom slucaju,ne vidim neko resenje a da to nije sud i ostalo a i nemam pojma kakvo je slovo u ugovoru o tome.Ja sam znao da su oni vuk u jarecoj kozi i da ce kad tad ispasti problem slican ovome i svima sam pricao da su samo sminka ali opet ti srbendi ne mozes dogovoriti
[ taneb @ 03.04.2010. 21:19 ] @
Pozdrav svima,
Ja radim u firmi koja ima 120 vipovih brojeva rasporedjenih po celoj srbiji,i koristimo ih preko godinu dana.Mogu da vam kazem da je signal krs teski kod vecine kolega,i da jedva cekam da nam istekne taj ugovor.Sa cenama su korektni ali sta mi vrede cene kad se iznerviram bar 5 puta svaki dan jer me zeza signal.Inace se dosta vozim po srbiji pa i za to mogu da kazem da cim se malo pomeris iz naseljenog mesta mozes telefon da stavis u ladicu.Zvao sam ih da dodju kod mene u gucu da izmere kakav im je signal,dosla neka dvojica (verovatno ovi inzinjeri iz reklame) gledali kao nesto i onda me posavetovali da kad sam u kancelariji odaberem rucno MTS signal(ovo je bilo jos dok su imali roming sa njima).A merni istrument im je telefon,cini mi se nekakav htc ili tako neka munja od telefona.Sve u svemu dobra su sminka!!!!
[ MP3MP3 @ 03.04.2010. 22:37 ] @
Prva ne crno bela reklama VIP-a.
Ne znam koga moze da navuce, nekakoo je besmisleno...

[Ovu poruku je menjao MP3MP3 dana 04.04.2010. u 15:27 GMT+1]
[ zvezdasbg @ 04.04.2010. 11:45 ] @
Ja kad pricam bezite od tih hoshtaplera VIP-ovaca, vi mi ne verujete....
[ Slobodan Milivojevic @ 04.04.2010. 18:51 ] @
Znam vec 5 ljudi koji koriste Vip, i nisu bas imali preterano negativna iskustva sa Vipom. Ovo ne mora nista da znaci, uzorak je vrlo mali.
[ anon70939 @ 05.04.2010. 13:30 ] @
Evo ja sam imao do pre nedelju dana odlicna iskustva sa VIPom. Imam domet svuda, doduse ponekad se desi da mi iz cista mira stigne poruka propustenog poziva kao da mi je bio iskljucen telefon ili kao da sam nedostupan, a domet je pun..

No, sadasnje nezadovoljstvo jeste s tim, da mi je otac otisao za australiju i da pokusava sa nekoliko australskih brojeva da mi posalje SMS i taj SMS mi nikako ne stize. Stize mi kad ubacim 064 karticu. Pozovem operatera i pitam o cemu se radi i kako to, i pocne da me ubedjuje kako moj cale nije podesio telefon, ili kako ja nisam podesio telefon za primanje SMSa. Na kraju kad sam joj pojasnio da je sve podeseno i da mi stize na 064 karticu i bratu da stize na o62, onda mi kao kaze da sacekam trenutak i pogleda i kaze da nemaju potpisane ugovore sa Australijom i da ne garantuju za stizanje SMSa. Da telekom i telenor verovatno imaju, ali oni JOS nemaju. Australija.... sitna zemljica...
[ goks @ 08.04.2010. 12:52 ] @
Jel ima neko konkretan predlog sta raditi u slucaju o kojem sam pisao???Napominjem da slucaj nije jedinstven i da u blizem okruzenju znam jos 5-6 ljudi koji su u istom problemu,signala nema niti ce ga biti a racuni uredno stizu Nesto sam se zainatio da ovo isteram,moram nadjam slovo ugovora da vidim sta tamo pise,ima li nesto o ovome,da li i oni imaju neku obavezu ili samo mi korisnici imamo obaveze
Svi predlozi su dobrodosli,
Unapred Hvala
[ septimus @ 08.04.2010. 13:01 ] @
Pa jel imas Telenor signal?

Ako imas, nista od toga.
[ goks @ 08.04.2010. 15:05 ] @
Nema Telenor signal niti ce ga biti. . . . Samo MTS. .Cak sam i za internet hteo nekog drugog provajdera a ne Telekom i rekli mi u EUnet-u da Telekom ne dozvoljava nikome drugom jer je to njihova novoizgradjena mreza . .Bog ce ga znati.. Uglavnom sa sigurnoscu tvrdim da ni jednog drugog signala nece biti osim MTS. . . . Da cekam da ponovo potpisu sa Telekomom .lol.
[ septimus @ 08.04.2010. 15:15 ] @
Pa kakva su to mesta gde ni VIP ni Telenor nemaju signal?
Sala naravno, tako se zalomilo. Mislim da tu ne mozes nista protiv ugovora osim da se ugovor raskine i celokupan VPN predje na MTS.
[ goks @ 08.04.2010. 15:39 ] @
Citat:
septimus: Pa kakva su to mesta gde ni VIP ni Telenor nemaju signal? :)

Ajd da ti kazem da su to mesta u okolini Ivanjice,Sjenice,Raske,Pazara,Nove Varosi koja su mahom ruralna i Telekom je u akciji pre tri-cetiri godine uradio celokupnu fiksnu i mobilnu mrezu.Korisnici su placali 260E fixni prikljucak a mobilna mreza je prosla free posto su ver imali stubove od fixne mreze. . .Da nije bilo viseg drzavnog interesa ni to nebi imalo. . Sad je mozda jasnije. . .
[ max82 @ 09.04.2010. 00:08 ] @
Mene interesuje kako to sada odjednom Telenor pristaje da pruza Vip-u uslugu nacionalnog rominga, a kada se Vip pojavio nisu hteli ni da cuju za to?
[ avala100 @ 09.04.2010. 14:04 ] @
Citat:
max82: Mene interesuje kako to sada odjednom Telenor pristaje da pruza Vip-u uslugu nacionalnog rominga, a kada se Vip pojavio nisu hteli ni da cuju za to?


Ne samo da nisu hteli da cuju za roming, nego su imali "tehnicke probleme" izmedju dve mreze, ne secam se sta tacno nije radilo, da li sms ili pozivi, ali je posle intervencije ratela, "proradilo". (na samom pocetku)

Od mrznje do ljubavi, linija je tanka...
[ max82 @ 09.04.2010. 19:46 ] @
Provereno znam da u Telenoru blago receno ne podnose Vip, mt:s i nekako, cak imaju zajednicki sporazum sa mt:s-om o koriscenju zajednickih stubova za bazne stanice, ali na Vip su jako alergicni, tako da me iznenadjuje sada potez Telenora. A drago mi je sto su prestali da parazitiraju na mt:s mrezi, ionako je bila najzagusenija... Mozda ih je Telekom sada "sutnuo" zbog najave pustanja u promet fiksne telefonije preko mobilnih baznih stanica da bi malo rasteretili mrezu? ;)