[ noodle @ 02.04.2010. 13:20 ] @
da li je pametno imati ime domena bez naših latiničnih kvaka? npr. zurka.com ili superzurka.com od žurka ili imamcuku.com od ”imam čuku” itd.
nadam se da sam dobro objasnio...

koliko je dobro zbog pretrazivaca, a koliko je dobro zbog posetilaca?
šta bi bilo kada bi upisao domen sa kvakama bez pomoći google već direktno u adress bar? da li takav domen sa kvakama možda može da se normalno registruje?

meni se, lično, ne sviđa. nekako mi je neprirodno bez kvaka. kako reklamirati bez kvaka? čuo sam da google nepravi veliku razliku, ali opet...

(izvinjavam se ako postoji slična tema, nisam uspeo da je nađem.)
[ Dusan Filiferovic @ 04.04.2010. 23:58 ] @
Po meni je bolje imati domen napisan celavom latinicom. Ne vidim bas na oci trenutno pa da pisem ceo referat o tome ali ja ne bih uzeo domen sa naŠim slovima.
[ OK Comp @ 08.04.2010. 15:33 ] @
Ne secam se da sam negde video u nazivu domaceg veb sajta da ima nasih latinicnih kvaka, nisam siguran da li trenutno postoji mogucnost registrovanja takvih domena. Ljudi su navikli na domene bez nasih latinicnih kvaka, moguce da ce se nesto promeniti po tom pitanju u buducnosti.
[ websurfer @ 27.04.2010. 01:19 ] @
Citat:
OK Comp: nisam siguran da li trenutno postoji mogucnost registrovanja takvih domena


Postoji, npr. www.kuća.com

edit: sad vidim da ne moze da se linkuje sa ovog foruma prema sajtu koji u domenu ima npr. slovo "ć".
[ BroncoSRB @ 05.05.2010. 14:44 ] @
Ime domena je sekvenca karaktera (a-z), cifara (0-9) i crtice (-).Ime domena treba da
zadovolji sledeca pravila koja su definisana RNIDS pravilnikom:
• mora da ima najmanje 2 karakter i najvise 63 karaktera
• dozvoljeni karakteri su slova engleskog alfabeta (a-z), brojevi (0-9), i crtica (-);
crtica ne može biti na prvom i poslednjem mestu u nazivu domena
• crtica karakter nije dozvoljena istovremeno na trecoj i cetvrtoj poziciji u imenu
domena


Bottom line: domen www.kuća.com ne postoji registrovan već se radi fwd na neki domen .... kao kada uneseš neki pojam direktno u browser bez www i .com i on ti izbaci sajt vezan za taj pojam. Da li će u budućnosti biti moguća registracija domena sa našim latiničnim karakterom zavisi od RNIDS-a i ICANN-a i njihovog dogovora. Domeni na ćirilici su uveliko u pripremi.
[ websurfer @ 07.05.2010. 13:29 ] @
Citat:
BroncoSRB
Bottom line: domen www.kuća.com ne postoji registrovan već se radi fwd na neki domen .... kao kada uneseš neki pojam direktno u browser bez www i .com i on ti izbaci sajt vezan za taj pojam.


Nisi u pravu, nije isto - jer domen kuća.com postoji. Zbog toga i nije dozvoljeno da se registruju domeni sa crticom istovremeno na trecoj i cetvrtoj poziciji.

Citat:
BroncoSRB
• crtica karakter nije dozvoljena istovremeno na trecoj i cetvrtoj poziciji u imenu domena


Crtica istovremeno na trecoj i cetvrtoj poziciji u imenu domena nije dozvoljena jer su takvi domeni sa crticama na navedenim pozicijama potrebni za postojanje domena kao sto je kuća.com - ukucaj direktno xn--kua-rpa.com (dakle, to je domen koji u nazivu sadrzi crtice na zabranjenim pozicijama pa posto je to zabranjeno ne bi ni smeo da postoji - a ipak postoji) i videces da se radi o domenu kuća.com.

Svejedno je da li kucas kuća.com ili xn--kua-rpa.com
zato sto je
kuća.com = xn--kua-rpa.com
[ Brusnice @ 07.05.2010. 13:49 ] @
Kako postoji domen kuća.com??
[ MicrosoftCorporation @ 07.05.2010. 22:07 ] @
Nemojte da mestate RNDIS sa našim slovima u domenu. RNDIS je nadležan samo za *.RS ili u buducnosti *.SRB (ovo srb na cirilici ) ako bude bio taj nastavak.

A sve sto je *.COM nije nadlezan rnids vec se odavno moze registrovati "ŠČĆ-CIRILICNO SLOVO-ARAPSKOSLOVO itd.COM.

Većina registara to nudi a zove se IDN

http://en.wikipedia.org/wiki/Internationalized_domain_name

osim navedenog kuća.com ima ih još dosta registrovanih sa našim slovima evo ja na brzinu nadjoh paraćin.com i nekretnine.net

(sad vidim da je forum prepravio cirilicu u latinicu) dakle NEKRETNINE.net - "nekretnine" traba napisati cirilicom a "net" latinicom



[Ovu poruku je menjao MicrosoftCorporation dana 08.05.2010. u 01:00 GMT+1]
[ websurfer @ 07.05.2010. 23:29 ] @
Citat:
MicrosoftCorporation: Nemojte da mestate RNDIS sa našim slovima u domenu.


Naravno da ne treba mesati RNIDS sa postojanjem IDN (internationalized domain name).

Citat:
MicrosoftCorporation:RNDIS je nadležan samo za *.RS ili u buducnosti *.SRB (ovo srb na cirilici ) ako bude bio taj nastavak.


Tesko da ce moci taj nastavak posto ima 3 karaktera a trebalo bi da ima 2 kao sto je kod ostalih nacionalnih domena.

[ MicrosoftCorporation @ 07.05.2010. 23:56 ] @
Citat:
websurfer: Tesko da ce moci taj nastavak posto ima 3 karaktera a trebalo bi da ima 2 kao sto je kod ostalih nacionalnih domena.


Moci ce naravno cak je vrlo verovatan i izvestan tj vodeci :)

http://www.anketa.rnids.rs/
[ websurfer @ 08.05.2010. 09:41 ] @
Citat:
MicrosoftCorporation

Moci ce naravno


Nisam znao da moze. Bio sam ubedjen da ce dozvoliti samo 2 karaktera.
[ websurfer @ 12.05.2010. 15:04 ] @
Sad sam video na RNIDS forumu da je jedan od predloga bio i .roštilj