[ KizaBG @ 02.04.2010. 16:09 ] @
Pozdrav svima,

hteo bih da cujem vase iskustvo i savete u vezi gore navedenog pitanja.

Naime, kupac mog softvera, hoce da mu isporucim i web varijantu. Iako sam mu ponudi da aplikacija (C#, VS 2005, Windows forms) moze da se podesi da radi i kao Internet i kao Intranet, on hoce web aplikaciju. I hoce i da plati.

E sada, obzirom da web forma f-onise drugacije od Windows forme, onda sam mao u zbunu, kako na primer, formu koja u Windows aplikaciji, ima 5-6 Tab-ova (a ni to mi nije bilo bas pametno sto sam radio, ali ajde ) sada "preslikam" u Web formu, koja ce isto imati 5-6 Tabova, sa gomilom tekst, list view, itd kontrola ?

Kakva su vasa iskustva sa tabovima u web programiranju ? ili, kako resavate problem korisnika koji hoce sve da ima na ekranu, ali ne od 2 metra, vec 17":)

pozdrav,
hvala unapred za savete
[ jablan @ 02.04.2010. 16:45 ] @
Što da ne, tabovi su ok i na vebu. JS-om možeš da ih simuliraš klijentski tako da tvoja aplikacija ne mora da se bakće sa logikom, čuvanjem podataka između svičovanja tabova itd.

Doduše, bolje bi savete verovatno dobio kad bi izložio tačno šta treba da se prikaže u tim tabovima.
[ dejanet @ 02.04.2010. 17:47 ] @
Imas 3 varijante:

- da sve "sljustis" na web stranu i da ih razvojis tab-vima (zavisi koliko toga imas: kontrola i/ili sadrzaja)

- da klikom na tab, ajaxom pozivom dobijes sadrzaj pojedinacnog tab page-a (ovo zna da zaboli ako imas web formove za unos, a lako je resivo ako je sadrzaj u pitanju)

- ako hoces meni u tab varijanti(razdvojis funkcionalne celine) to je najlakse i radis preko css usminkanih linkova i pozivas posebne strane za svaki tab(form)..

Koliko sam shvatio ti si natrpao u win-u sve u jedan form, a celine radvojio preko tabova, tako da ti preporucujem 3. varijantu.
[ deerbeer @ 02.04.2010. 17:58 ] @
Napravis jednu aspx stranu sa tabelom i celijama koje imaju ulogu taba .
Za svaki tab napravi jednu .ascx user controlu koju ucitava aspx strana kada se promeni tab.
[ KizaBG @ 02.04.2010. 22:01 ] @
Pozdrav svima,

i puno hvala za odlicne savete !!

za sad mi se cine najboji Dejanet savet 3. da simuliram tabove, tako sto cu, na primer, ako forma treba da ima 5 tabova, napraviti 5 web stranica. To je super ideja.

Takodjer i DeerBeer je dao odlican predlog sa ucitavanjem user controla. Probacu i jedno i drugo, pa da vidim sta je brze, lakse za implementaciju.

@jablan: evo kako izgleda forma sa tabovima : podaci o zaposlenom

1. Tab - licni podaci : ime, prezime, jmbg, ulica, grad, telefon, mobilni, pa 5-6 padajuci lista : odsluzena vojna obaveza, bracni status, itd. itd
2. Tab - Istorija zaposlenja : 5-6 text polja, i jedno list (data grid view) kontrola koja pokazuje listu firmi gde je radio
3. Tab - Istorija skolovanja : takodjer 5-6 text polja , i data grid za prikaz liste skola koje je pohadjao
4. Tab - Odsustva: isto kao prethodni tabovi

naravno, svaki od ovih tabova ima dugme Snimi.

E sad, zasto je meni malo 'frka' od tabova, zato sto citam (dok ucim) da u web programiranju, kada se na nekoj kontroli omoguci "auto post back" opcija, da onda se prilikom aktiviranja kontrole, svi podaci sa forme sjure na server.

Sta hocu da kazem / pitam: ako na web formi, imam jednu drop-down listu, koja ima opciju : auto-post back setovanu na true, da li onda, kad god odaberem neku vrednost na ovoj kontroli, svi podaci koji se nalaze na formi se posalju serverskom delu, i vrate nazad ?

ako DA, e zato sam razmisljao, da se ne bakcem sa tabovima i na web formi, jer mogu samo da zamislim kako sadrzaj svih tabova putuje na server i nazad, svaki put kada se na nekoj kontroli, koji ima "auto post back" setovano na true, izmeni sadrzaj.

Pitanje je pocetnicko, i deluje smesno, ali od skora sam u ASP.NET vodama, pa ima dosta stvari koje mi nisu jasne :)

Pozdrav i hvala puno svima jos jednom na savetima !!
[ pl4stik @ 02.04.2010. 22:53 ] @
Citat:
KizaBG
Sta hocu da kazem / pitam: ako na web formi, imam jednu drop-down listu, koja ima opciju : auto-post back setovanu na true, da li onda, kad god odaberem neku vrednost na ovoj kontroli, svi podaci koji se nalaze na formi se posalju serverskom delu, i vrate nazad ?

ako DA, e zato sam razmisljao, da se ne bakcem sa tabovima i na web formi, jer mogu samo da zamislim kako sadrzaj svih tabova putuje na server i nazad, svaki put kada se na nekoj kontroli, koji ima "auto post back" setovano na true, izmeni sadrzaj.


Ne obavezno, to se zove partial page update. Proveri sta je i kako radi Toolbox->AJAX Extensions->UpdatePanel, ovde imash filmove o tome. To je Web 2.0
[ KizaBG @ 04.04.2010. 11:04 ] @
@pl4astik: hvala puno za link.

btw .. prvu web aplikaciju sam napravio pre 6 godina .. ali od onda, igrom slucaja sam radio samo windows aplikacije,a u medjuvremenu je web programiranje 'malo' napredovalo, pa ..... :))

@deerbeer: ti pomenu tabele. Jel dozvoljeno mesati HTML i ASP kontrole ? znam da je ranije bila preporuka da se to ne radi ?

sa druge strane, nikako da se odlucim kako da radim forme, u GridLayout modu ili Flow Layout ? ...

ubacivanje tabele bi resilo stvar :)

pozdrav svima i srecni uskrsnji praznici
[ dejanet @ 04.04.2010. 12:09 ] @
svi su ti dali dobre savete...

web formu, ako nisi siguran, najlakse radis tako sto zviznes html table:
<table...>
<tr...>
<td...> ovde smestas aspx kontrolu</td>
...
..
</table>

na kraju se poigraj sa dimenzijama,style-om i ponasanjem table-a

sve ti je to krajnje opustena varijanta, jer si zamislio button Snimi za svaki form...

samo cepaj..
[ KizaBG @ 04.04.2010. 12:15 ] @
@dejanet: da, sad m je jasno sta mi treba.

pitanje za tabelu sam postavio, jer citam nesto po netu, kao, da tabele vise nisu praksa dobrog programiranja, vec da se sve radi sa CSS stilovima.

no, sa druge strane, tabele mi se cine mnogo bolje resenje od Grid Layout moda.

pozdrav, srecni praznici svima.
[ dejanet @ 04.04.2010. 12:24 ] @
opustena varijanta..

ja volim da koristim i <div.. pa da manupilisem sa njim.. takodje mozes <div... staviti i u <td...

css file postavi u svakom slucaju, a te style-ove mozes da koristis i u table po zelji..