[ boogi @ 03.04.2010. 20:16 ] @
Pozdrav svima na forumu

Imam jednu dilemu u izradi mašine a to je:

kolica sa profilisanim linearnim vođicama ( http://www.hiwin.de/index.php?scriptlet=&id=30 )

VS.

linearni ležajevi sa šipkama ( http://www.hiwin.de/index.php?scriptlet=&id=34 )

Može li neko da mi objasni šta je bolje (kvalitet,cijena,koja se gdje koristi.....)?

Hvala
[ cnc backa palanka @ 04.04.2010. 20:18 ] @
Iskreno ako mene pitas ja bih ti bez dileme preporucio linearne lezajeve i obicne svetlo vucene sipke! To ti je najjeftinija i najprostija varijanta.Ne znam sta tacno radis, ali verujem da ces dobiti sasvim zadovoljavajuci kvalitet.
[ grozni2 @ 04.04.2010. 20:36 ] @
Podjednako su dobri zavisi samo za čega hoceš da ih koristis.
[ boogi @ 05.04.2010. 16:06 ] @
Pa neka manja mašinica je u fazi prikupljanja dijelova pa se dvoumim za koju varijantu vođica da se opredjelim.
Zna li ko ima li gdje u Bg ili negdje u BiH da se nabave(vođice)? Znam za Lagerton ali Niš mi nije baš blizu...
Da,i još jedno pitanje.
Koja debljina ,recimo, šipke?
Pretpostavljam da imaju nekakvi proračuni ili šta već.Nisam mašinac pa ne znam kako bih to odredio.
Nešto sam našao i otprilike nešto takvo bi pravio(tih dimenzija).
http://www.cnc-router-routers....e_list_cnc_milling_machine.HTM (S-400)
Vidim da su kod njih 22mm za x i y i 16mm za z osu.
I može li ko da mi objasni šta je HRC(vezano za čelik)?
Pretpostavljam da je u pitanja tvrdoća ali vidim da ih ima različitih (61,63...) Šta znače ti brojevi?

[Ovu poruku je menjao boogi dana 05.04.2010. u 17:19 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao boogi dana 05.04.2010. u 17:19 GMT+1]
[ grozni2 @ 05.04.2010. 21:04 ] @
Ako imaš predstavništvo FAG-a u blizini oni ti mogu to odraditi ustvari svi veći proizvođači ležajeva ih imaju.
Moj savet ti je da se posavetuješ sa nekim mašincem koga poznaješ jer ovde ti niko nemože pomoć, to da je neka manja mašina nama neznači ništa
morali bi znati koja su opterećenja po osama da bi mogli odrediti koje ležajeve i vođice da kupiš.
Znam da ti nisam pomogao ali to je jednostavno tako.
Pozdrav.
[ KBDNK @ 21.03.2011. 21:28 ] @
Mislim da je moguće da se nadovežem na ovu postojeću temu da ne bi otvarao novu.
I ja pokušavam da napravim nešto slično kao i boogi. Pitanje nije skopčano sa izborom debljine klizne šipke ili profilisane vođice već u nečem drugom. Ja sam se već odlučio za klizne šipke prečnika 20 mm. Postojaće 2 klizne šipke postavljene paralelno na međusobnoj udaljenosi od 150 mm, obe dužine 880 mm. Na jednoj kliznoj šipki bi postojao jedan klizni ležaj a na drugoj 3. Na ta četiri klizna ležaja bi se učvrstio klizni sto širine oko 220 mm i dužine 880 mm koji bi se kretao po ovim šipkama. Ova TRI klizna ležaja na ovoj jednoj šipki bi bili raspoređeni tako što bi jedan bio na idealnoj sredini, a druga dva na samim krajevima klizne šipke. Onaj jedan klizni ležaj koji je sam na drugoj kliznoj šipki bi bio na idelanoj sredini. To bi bio, da ga tako nazovem nulti položaj kliznog stola.
Ukoliko zanemarimo opterećenje koje se vrši na kizni sto i pretpostavimo da je klizni sto od materijala koji obezbedjuju njegovu krutost, želeo sam da pitam upućenije da li će ova dva krajnja klizna ležaja od ukupno 3 na ovoj jednoj od kliznih šipki trpeti neko posebno opterećenje zato što će prilikom kretanja stola "klizna šipka izlaziti i ulaziti u klizni ležaj". Napominjem da bi u krajnjem položaju kliznog stola, isti bio uvek fiksiran uz šipke uz pomoć 3 klizna ležaja i to 2 klizna ležaja na jednoj šipki i onaj jedan na drugoj kliznoj šipki dok bi jedan klizni ležaj "visio u prazno". U zavisnosti da li je klizni sto izvučen nazad ili gurnut napred jedan od ona tri klizna ležaja na jednoj šipki ( i to jedan od krajnjih) bi bio van klizne šipke. Početak i kraj te klizne šipke na kojoj se nalaze tri klizna ležaja bi zaoblio kako bi šipka što lakše ulazila u klizne ležaje.
Uf, nadam se da sam ovo sve dobro objasnio i da je inžinjerima jasno.
Pitanje je da ponovim, da li to što šipka ulazi i izlazi iz kliznih ležaja prilikom kretanja kliznog stola posebno utiče na habanje kliznog ležaja i kasnije na njegovu preciznost?