[ niko_normalan @ 07.04.2010. 11:54 ] @
kako funkcijonise wifi na telefonu?dali to znaci da mogu besplatno da idem na face i youtube kad god hocu ili se nesto placa ili moram da se prijavim...ili...ne znam vise ni sam :)
ako znate pomozite mi duduk sam za te stvari :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.04.2010. 12:17 ] @
Wireless je način prenosa. Besplatan je ukoliko si u nekom kafiću koji je hot-spot. Može se i plaćåti, ali se onda u svakom slučaju ne možeš zakačiti na njega dok ne platiš (tako da nemaš bojazni da že ti stići neki račun).

Ako imaš wi-fi ruter kod kuće, onda ti on bežičnim putem prosleđuje internet koji već imaš na kompjuteru (tvoj ADSL ili kablovski net). I u tom slučaju je besplatno, u smislu da ne plaćaš ništa posebno za Wi-Fi, već plaćaš uopšte za ADSL ili kablovni internet na kraju meseca.

Kako god da okreneš, trebaš imati neki otključan wi-fi ili znati šifru za pristup nekom zaključanom, da bi se na njega zakačio i išao na net. Često neki bude otključan, ali nema neta, tako da ne lupaš glavu ako se to desi.
[ niko_normalan @ 07.04.2010. 12:23 ] @
izvini ali ja tebe nista ne razumem :)
slusaj,ja kuci imam adsl 1mb(ako je od koristi ova informacija) i sad ja gledam na netu hocu da menjam moj fon za e61 koji ima wifi...e sad moje pitanje dali ja mogu da odem na face besplatno dok sam na casu?drugo pitanje sta znaci OTKLJUCAN a sta ZAKLJUCAN net i kakva sifra?!
hvala unapred i izvini na smaranju :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.04.2010. 12:34 ] @
Wi-Fi posmatraj kao internet putem žice, samo što nemaš žicu, ali opet moraš imati mesto (kuća, kafić i sl.) koje će ti pružiti takav internet.
U školi ga verovatno ne pružaju tako da, ukratko, ne kupuj E61 da bi na času išao na Face. To što neki telefon ima Wi-Fi tebi ništa ne znači.

Za više informacija o wirelessu pogledaj http://sr.wikipedia.org/wiki/WiFi ili http://en.wikipedia.org/wiki/Wi-fi.

Ti kao vlasnik neke pristupne tačke internetu (pre svega Wi-Fi-u) imaš mogućnost da staviš šifru na taj internet kako se niko drugi ne bi neovlašćeno kačio na tvoj net. To je zaključan Wi-Fi. Otključan je kad nema šifre i kada se bilo ko može nakačiti.
[ noreniou @ 07.04.2010. 12:35 ] @
lepo ti objasnio covek,
Dakle, ako kuci imas wifi ruter (koja je oznaka modela koji imas?) adsl-a, mozes po kuci i blizoj okolini koristiti njegov signal da preko telefona pristupas netu i radis sta hoces.
Otkljucana mreza - znaci da ti se na ruter moze kaciti ko god hoce tj. ko god hvata signal i koristiti net free.
Zakljucana mreza/ruter - znaci da mozes videti signal ali da bi se konektovao na mrezu moras znati password za istu.

Na casu u skoli skora da nikako neces moci da se kacis na net preko wifi-a, osim ako skola nije u blizini nekih zgrada pa budes srece da prilikom pretrage wifi-a naletis na neki nezasticeni signal tj. nezasticenu mrezu.
[ niko_normalan @ 07.04.2010. 12:41 ] @
aaa...znaci patka...dobro,hvala u svakom slucaju :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.04.2010. 12:47 ] @
Pa nije patka. Jedna moja poznanica se u školi kači na FB jer je tamo u blizini našla neku nezaštićenu mrežu.
Ali je verovatnoća da ti se to desi prilično mala. Umsto toga razmisli o kupovini, recimo, 066 broja, sa 66MB protoka mesečno, koji će ti biti dovoljni da se klackaš na FB-u preko GPRS/EGDE/3G-a.
[ qazqaz @ 07.04.2010. 13:42 ] @
Moje iskustvo:

U Nisu ima nezasticenih mreza koliko hoces. U gusce naseljenim delovima potreban je samo jedan korak da pronadjete mrezu na koju se mozete nakaciti.
Jbg ko god da je tu nepismen ili plemenit hvala mu. HG520S connect FTW
[ Cvele_ks @ 09.06.2010. 20:49 ] @
ja sam podesio sve parametre za wifi. mogu da koristim skype, msn, vreme i tako te aplikacije ali ne mogu operu ili facebook i ne mogu da otvorim google. ne mogu na cist net da odem
[ argonaut @ 12.12.2010. 21:28 ] @
Pojedine skole (kao skola u kojoj radim) imaju otvorenu wireless mrezu :)