[ bogdan.kecman @ 10.04.2010. 21:44 ] @
google mi je vratio 576 hiljada beskorisnih rezultata pa reko da pitam, mozda neko ima iskustva

hocu da napravim (znam da mogu da uzmem za 200E nov) digitalni, unimer
- otpor
- napon (dc, ac pp, ac rms)
- frekvencija
- kapacitet
- induktivnost
- hFE
- struja

e sad, ja osim hFE sve znam kako da napravim (vec sam pravio) ali nemam bas odlicne ideje kako da napravim da to bude "auto range" a za hFE nisam siguran ni kako da napravim (imam neke ideje koje cu da probam) pa reko ako neko zna za neki pic based free semu koju bih mogao da uzmem kao pocetnu stanicu za daljnji razvoj - to bi bilo extra :) .. (pic zato sto imam cudo picova kod kuce, atmela i msp-a nemam toliko, gurno bi neki dsPic verovatno) .. mada i neka atmel varijanta bi verovatno radila posto svejedno hocu da iskoristim samo onaj deo "van" uC-a ... taj "auto ranging" mi pravi problem :( pa sam rad da vidim kako je to neko vec uradio pre nego se bacim da ga pravim sam
[ rsinisa @ 11.04.2010. 01:25 ] @
Za početak pogledaj ovo:

http://members.cox.net/berniekm/super.html

Pozdrav.
Sinisha
[ bogdan.kecman @ 11.04.2010. 06:23 ] @
napravio 2 komada :) super je stvar ali

napon meri 0-5V DC .. ja hocu 0-100V AC/DC autorange
LC deo ume da se "zadangira", cak stavise, zadangira se u 60% slucajeva
nema dela za otpor (ovde mi je isto autorange bitan)

EDIT: btw, nasao sam: http://www.circuitcellar.com/microchip2007/winners/third.html pre nekog vremena tako da bi mozda budzio dalje nesto od ovoga ...

[Ovu poruku je menjao bogdan.kecman dana 11.04.2010. u 07:44 GMT+1]
[ rsinisa @ 11.04.2010. 13:32 ] @
Nedavno sam taj link video ovde, pa je moguće da si ga ti postavio, ali ko će sve da pamti ;).
HFE je Ic/Ib pa ti za merenje treba izvor poznate struje za bazu i merenje struje kroz kolektor. Merenje struje radiš praktično merenjem napona na otporniku kroz koji prolazi merena struja. Ne znam koliko cifara planiraš na tom instrumentu, verovatano će to biti 4 jer ti je i sa 12-bitnom AD to dovoljno. Ako ti je za hfe dovoljna rezolucija 10, onda ni auto-range ne treba. Ako ipak hoćeš rezoluciju od 1 za hfe, onda su ti dovoljna 2 opsega što znači da moraš da obezbediš dve struje za bazu. Pošto se merenje otpora radi na istom principu, merenjem pada napona pri poznatoj struji, znači da sa obazbedjivanjem izvora konstantne struje nekoliko vrednosti možeš da meriš i R i hFE.
Auto-range se lako rešava - postaviš prvo na najveći opseg pa izvršiš merenje i na osnovu rezultata postaviš potreban opseg, uz eventualno korekciju nakon novog merenja.
Eto, to je onako na brzinu i bez mnogo detalja, shvatićeš suštinu.

Pozdrav.
Sinisha
[ bogdan.kecman @ 11.04.2010. 14:03 ] @
verovatno jesam ja .. volem tog malisu (rekoh napravio sam 2) ... za "princip" - znam, teoretski sam mislio tako, no reko, mozda je neko vec radio pa .. :)
[ Odin D. @ 29.04.2010. 22:13 ] @
Gledam review za neku spravicu, pa se sjetih ove teme, pa reko ajde da nakacim to ovdje mozda neko dobije inspiraciju da napravi nesto slicno.
Elem, pomenuti review se se nalazi na sledecoj adresi:

http://www.eevblog.com/

pod nazivom EEVblog #81 – Smart Tweezers LCR Meter Review And Teardown.
Inace, spravica izgleda ultra jednostavna, a vrlo korisna za ljude koji poput mene nemaju ormarice sa 16000 pregrada za svaku velicinu kondenzatora, otpornika i slicnih zezalica. Iznenadjujuce je samo da braca Kanadjani prodaju to za 315$ komad, i to ih prodaju dobro. Eto primjera kako se uz malo maste moze dobro zaraditi. Inace, uz dodatak jos nekih 200$ moze se kupiti dvokanalni digitalni osciloskop na 50MHz, 1GS i memorijom od 1MB koji se jednostavnim trikom "krekuje" na 100MHz-cni osciloskop, sto sam takodje saznao na ovom blogu ( pogledati filmice za "RIGOL DS1052E"), kao i npr. da Fluke multimetar moras baciti na beton sa visine od 100m da bi ga djelimicno pokvario.

Inace, pomenuti video blog nalazim sasvim zanimljivim, te mogu da preporucim i gledanje ostalih blogova. Ako nista, sigurno je zanimljivije od tv-dnevnika :)

Pozdrav!


edit: Bogdane, odgledaj review ovih test-makazica do kraja, na kraju imas objasnjenje kako pomocu mikrokontrolera i mjerenja struje odziva na sinosoidalnu pobudu napona mozes odrediti sve moguce karakteristike.
Sto se tice auto-range, jednostavno uzmes neki operacioni pojacavac kroz koji ces da pustas struju koju mjeris natrag u uredjaj, a njegovo pojacanje kontrolises npr. digitalnim otpornikom. I onda krenes od najmanje vrednosti pa pojacavas pojacanje op-ampa dok se signal ne priblizi granicama mjerenja.
Znaci, kljucni princip svega je u testiranju sa naizmjenicnim naponom.


[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 29.04.2010. u 23:30 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 29.04.2010. 22:34 ] @
ja sam krenuo da pravim ovo: http://www.youritronics.com/lcr-meter-with-lcd/

samo sam krenuo da ga preradjujem .. za sada jos uvek nisam preneo celu semu u eagle .. kada to zavrsim krecem sa prepravkom .. prvo hocu da mu turim txt display posto nema nikakve potrebe za ovim grafickim ... drugo ocu da preradim malo i ostatak kola ... malo to sve smanjim... upotrebim drugi dsPic (imam dosta od druge fele koji su "isto to samo sa 40 pinova") sa vise pinova i dodam jos po nesto ..

kada bude gotovo podicicu ovde sve slicke / seme / source ... da, njegov originalni sors je vrlo polovican, fali mu cudo stvari ...
[ bogdan.kecman @ 30.04.2010. 14:14 ] @
btw, ovaj Dave, kad bi malo obradio zvuk i ubio ove visoke tonove iz svog glasa bi bio super za slusanje :)

sto se tice progresa na mom lcr metru ... za sada se sumira sa "izem ti eagle i dan kada sam kreno u njemu ovo da radim" al valjda cu da se naviknem
[ Odin D. @ 30.04.2010. 15:56 ] @
Pa sto pobogu po Eagle-u, meni se ne cini nesto zapetljan.
Broj problema sa Eagleom konvergira ka nuli kad se procita onaj tutorialcic od 70-tak strana, sto i nije tako tesko, jer ima dosta slika :)
[ bogdan.kecman @ 30.04.2010. 16:18 ] @
nije zapetljan, otprilike sam sve provalio ... (rekoh da sam taj 70strana tutorial procitao vec vise puta :D ) ... nego ..

1. use flow (nemam ideju kako se to kaze na srpskom) - je pravio neko ko mnogo drugacije razmislja u odnosu na mene, altium designer, isis, stari protel, stari pcad ... svi su 5 klasa iznad sto se tice use flow-a
2. biblioteke, sve i jednu bubasvabu sam morao da pravim, ni jednu jedinu nije imao u biblioteci ..
3. preglednost je nula
4. manipulacija objekata je nula
5. manipulacija semom je nula

i to je sve na schematic delu ... semu jos nisam zavrsio .. imam jos desetak procenata .. onda tek treba da zagrizem pravljenje pcb-a (sto nisam do sada u eagle-u radio na vise od 2x3cm jednostrano manuelno) a nisam ni citao manual deo za to ... prvo cu naravno da iscitam pa da krenem al .. videcemo .. za pocetkak, sema je "sramotna" ... dakle bice sve spojeno "kako treba" ali je izgled i organizacija seme sramota na kvadrat a nisam uspeo uz njegove alate za manipulaciju to prisredim "kasnije" .. videcemo ...

sve u svemu, ne vezano za eagle, projekat je dobro zamisljen, momak koristi programabilni (spi) function generator za generisanje testnih signala, koristi op sa programabilnim gain-om (ni ovo ne znam kako se kaze na srskom) da uzima vrednosti sa dela koji meri struju i napon... zanimljiv i za mene nov deo je anti aliasing deo koji je izgenerisan sa "Filter Lab v2.0" ... ovaj deo mi je totalno nejasan (jasno mi je sta radi, nije mi 100% jasno kako, a jos nisam poterao taj filter lab, ne znam ni dal je dzaba) al time se necu baviti, samo cu da ga iskoristim takvog kakav je :D ... trula fora, al bavicu se time kad napravim celu spravu da radi ...
momak je sw napravio da radi samo rudimentarno ... sto mi se generalno svidja posto onda ne moram da brisem gomilu njegovih ideja da bi dodao ono sto hocu ... glavna prepravka ce biti izbacivanje onog port extendera i ubacivanje karakter display-a umesto grafickog preko port extendera ... dodavanje konfiguracije etc ..
[ veselinovic @ 30.04.2010. 16:54 ] @
Bogdane,
nisam koristio eagle 3 godine, i bas sam se pozelio.
Ako zapne salji semu pa da se prisjetim starih dobrih vremena.
Moze i na msn [email protected]
[ Odin D. @ 30.04.2010. 17:47 ] @
Eagle ima malo drugaciju "logiku" koriscenja od one koja je uobicajena u vecini windows aplikacija. Slicno iskustvo bi imao kad bi prvi put uzeo da radis sa npr. AutoCad-om ili IsoDraw-om. Prvih 10 dana bi se pitao "o cem' su mislili ti debili dok su to pravili", a u sledecih 10 bi ti postalo jasno zasto je to br. 1 u toj bransi.

Ne kazem da je Eagle br. 1, ali ako bi se osim jedne ruke koja je na misu, ona druga, koja u vecini Windows aplikacija obicno sluzi za cesanje ledja, stavila na tastaturu - onda bi primjetio znacajnu razliku u User Experience-u :)

Meni je pregledsnost u Eaglu odlicna. Zoom je uradjen kao npr. u Autocadu - vrcenjem tockica napred-nazad na misu (od)zumiras tamo gdje je trenutno strelica misa, a semu/layaot mozes povlaciti drzanjem pritisnutog srednjeg dugmeta (tockica za skrolovanje). U vecini slucajeva ova dinamika mi omogucava da bez problema dodjem do detalja koji me interesuje ili da pratim signal na semi dosta brzo.

Sto se tice biblioteka... pa, sem onih koje postoje na zvanicnom sajtu, postoji dosta drugih iz raznih drugih izvora koje se uz malo guglanja lako pronalaze...

E sad taj anti aliasing filter, nisam neki strucnjak za DSP, poznajem onako samo neke osnove... u opstem slucaju sluzi da iz signala koga samplujes npr. AD konvertorom, prije semplovanja uklonis frekventne komponente koje su iznad oblasti semplovanja. Nikvistova teorema kaze da ako semplujes sa frekvencijom fs=A KHz, onda ces od dobijenih semplova moci tacno rekonstruisati samo one komponente orginalnog signala koji nisu na vecoj frekvenciji od A/2, a ostali ce dati ko zna kakve brljotine.
Ako to ne uradis, onda se prilikom semplovanja i daljnje matematicke obrade tih samplova u procesoru javljaju neke druge posljedice zbog kojih signal koji se nakon tog DSP-ovanja rekonstruise iz tih sampleova ima neka odstupanja od onoga sto si ti zamislio. Ako se radi o zvuku to moze biti neki sum, ako se radi o slici onda gubitak ostrine, neki 'blur' i tome slicni marifetluci.
Ako npr. imas audio sistem koji obradjuje zvuk u opsegu od 0-16KHz, onda ces analogni signal sa mikrofona prvo propustiti kroz low-pass filter koji odsjeca sve preko 16KHz, pa ces ga tek onda samplovati AD konvertorom (sa minimalnom frekvencijom semplovanja od 32KHz), zato sto iz samplova koji su uzeti na 32KHz ne mozes korektno da obradjujes komponente samplovanog signala koji trce na npr. 19KHz.

U sustini, u ovom primjeru, posto je testni signal obicna sinusoida na nekoj frekvenciji, onda se samplovanje tog signala odziva radi na minimum dva puta vecoj frekvenciji od tog testnog signala (Nykvistova teorema o odabiranju), a taj anti alising filter je vjerovatno low-pass filter cija je gornja propusna granica upravo frekvencija testnog signala (a moguce je da je u pitanju i band-pass filter podesen usko oko tog frekventnog opsega testnog signala).

Znaci, to je u sustini obicni filter koji sluzi da ocisti signal koga snimas od svega onoga sto tvoj sistem nije u stanju da korektno snimi/obradi, da ne bi kasnije imao neke brljotine u rezultatu. A to sto ima fancy ime "Anti Aliasing"... vjerovatno zato sto se te brljotine koje se javljaju ako ga ne upotrebis strucno zovu "aliasing" :)
Znaci, srspki naziv za to bi bio "protiv-brljotina" filter.

To su neka moja razmisljanja, ne garantujem za tacnost. U svakom slucaju, na forumu "Elektronika" vrzma se ovih dana @milanche, pa priupitaj njega, sigurno ce znati vise o tome.

[ bogdan.kecman @ 30.04.2010. 19:13 ] @
@veselinovic, samo da zavrsim pocetnu semu pa cu da pustim ovde ... onda cu da radim promene, pa cu i njih da pustim ovde, pa kad prodje X iteracija promena (I nadam se po neki komentar :D ) onda cu tek da idem na pcb

@odin .. autocad koristio od verzije 2.2 :) i koristio sam ga redovno negde do verzije 10 .. (to je valjda poslednja dos verzija) .. posle to ga nisam imao potrebe za njim a isodraw nisam trosio nikad ... i ma koliko mi je autocad nacin rada extra, eagle mi je i dalje "spor"

sto se tice biblioteka, skino sam cudo i karate biblioteka, sto tudjih, sto dobrih, sto losih ... pretrazivanje istih je zastrasujuce glupo napravljeno ... ceo taj sistem sa bibliotekama je 1000x bolje odradjen u altiumu na primer (koji isto ima gomilu biblioteka koje se tesko pretrazuju, ali ipak mozes da ih pretrazis)

no ... sta je tu je, za te pare, ima da se naviknem :D .. posto za altium para nemam

vezano za ovaj anti-alias:

Citat:
The anti-aliasing filter was designed using the wizard within Microchips Filter Lab v2.0. The result is a 6th order Butterworth filter. Each filter requires three op-amps to implement.


tako da si bio 100% u pravu .. obican filter da pocisti sum i ostavi samo ono sto je signal generator pustio.
[ bogdan.kecman @ 01.05.2010. 20:14 ] @
evo je sema .. (eagle) .. pa .. ako neko hoce da se igra sa njom neka izvoli ... to je original sa
- zamenjim mcu-om (stavljena verzija sa 40 pinova posto taj imam kod kuce i vata prasinu)
- izbacen GLCD i port extender (da bude zamenjeno karakter lcd-om, 2x16 ili 4x16)
- ispravljeno nekoliko gresaka na originalu (par naopacke okrenutih elektrolita, zamenjena mesta za ulaz i izlaz etc)

link na original je u nekom od prethodnih postova

sad cu polako da razmislim sta i kako ovde menjam :)

EDIT: kao sto rekoh - sema je nepregledna zato sto ja jos uvek nisam skroz navikao na eagle pa mi nije lako da polozim sve kako bih ja hteo / kasnije promene su nezgodne. Sema je dodatno nepregledna posto sam ja aljkav :D al to je druga prica :D