[ dragansar @ 12.04.2010. 15:53 ] @
Inspirisan jednom temom na ES forumu i sam sam dosao u zabunu sta zapravo znaci uređaj koga nazivamo Router.
Danas svaki wireless AP ima oznaku ruter, ADSL ruteri......Imao sam iskustva sa Cisco i Mikrotik ruterima i znam tacnu primjenu tih uređaja u praksi.
Dali je isprvno takve uređaje tipa AP-ove...i ostale staljati pod isti krov sa Mikrotikom, Ciscom i sve ih nazivati ruterima?
Sta u stvari jedan uređaj treba da zadovolji da bi se zvao "Router"?
[ tdjokic @ 12.04.2010. 16:29 ] @
Evo kako ja to shvatam kao laik. Router je uredjaj koji samostalno uspostavlja vezu sa IP-om, bez pomoci OS-a sa racunara. Kao jedna od osnovnih njegovih upotreba je koriscenje za vise racunara, pri cemu ni jedan ne mora da bude neprekidno ukljucen, a sto je potrebno u onom suprotnom slucaju, kad uredjaj za povezivanje koristi podrsku OS-a sa nekog racunara.

A sto se tice toga sta kako zovemo, tu cesto ima nehoticne zbrke i netacnosti.
[ igor.vitorac @ 12.04.2010. 16:36 ] @
http://en.wikipedia.org/wiki/Router
[ mulaz @ 12.04.2010. 16:54 ] @
Bolje pitanje je... da li treba da radi routing, da bi ga zvali "router" :))

[Ovu poruku je menjao mulaz dana 12.04.2010. u 18:11 GMT+1]
[ dragansar @ 12.04.2010. 17:53 ] @
Pa da...malo mi je nelogicno da ruter ne podrzava ni jedan ruting protokol....a ipak se zove ruter.
[ maksvel @ 12.04.2010. 17:54 ] @
@ mulaz Hehe, baš to ;)
BTW, ovi home-uređaji spadaju pod Residental gateways
Imaju i oni podršku za RIP i to...
[ nkrgovic @ 12.04.2010. 18:14 ] @
Po meni, ako je vec enterparadajz tema, ruter je uredjaj koji radi dinamicko rutiranje.
[ dragansar @ 12.04.2010. 18:44 ] @
Dali je ovo ruter?
WT-2000R

Turbo-G 125Mbps Wireless Router
Share your broadband connection at 2X speed
WPA2, WDS, Hide SSID, and Access Control
Web, SNMP, Syslog, Scheduled Firewall
802.1x, 802.11e and WMM supports
[ armilian @ 12.04.2010. 19:12 ] @
Da i router i wireless access point u jednom ... mada imas mnogo kompleksnije npr. CISCO!
[ Mister Big Time @ 12.04.2010. 19:46 ] @
Generalno kod nas ruter je postao uredjaj za deljenje interneta na vise racunara. Ako to moz' da radi, onda je ruter..

Skoro je drugar isao da uzme ruter (naravno za ADSL) a oni mu dali obican router tj. pravi router... :P koji nema modem u sebi - pa je isao da menja kao sta ste mi ovo dali nema gde da se turi izlaz od tel. linije za ADSL


Citat:
dragansar: Pa da...malo mi je nelogicno da ruter ne podrzava ni jedan ruting protokol....a ipak se zove ruter.


Tako nekako :P
[ dragansar @ 12.04.2010. 19:53 ] @
Tako i ja mislim, ali evo ubijedise me da jo ovo gore ruter :-)
[ Zekica @ 12.04.2010. 22:02 ] @
Ruter je svaki uređaj koji prosleđuje IP pakete iz jedne u drugu mrežu.

L2 uređaji (switchevi, hubovi i wireless ap-ovi) nisu ruteri zato što oni ne prosleđuju IP pakete, već prosleđuju cele ethernet frejmove.

Ukratko, da bi uređaj bio ruter, on mora imati minimalno dva mrežna interfejsa, i prosleđivati pakete između njih u zavisnosti od ogovarajućih routing tabela, koje mogu biti statične ili dinamičke (korišćenjem nekog od routing protokola).

I, da, svi uređaji koji omogućavaju "deljenje interneta na više računara" jesu ruteri, jer prosleđuju IP pakete (uglavnom radeći i NAT, i uglavnom imaju statične routing tabele, ali to nije bitno za ovu priču). Oni svakako nisu enterprise ruteri zato što su veoma ograničeni.
[ Brodoplovac @ 12.04.2010. 22:09 ] @
Za kućne korisnika dobra definicija rutera bi bila ova:

Ruter je uređaj koji može da se poveže i na WAN i na LAN mrežu.


[ nkrgovic @ 13.04.2010. 09:17 ] @
Citat:
Brodoplovac: Za kućne korisnika dobra definicija rutera bi bila ova:

Ruter je uređaj koji može da se poveže i na WAN i na LAN mrežu.

Ne, ne bi. Jer takav uredjaj je bilo koji racunar koji ima modem - a opet on nista ne rutira.

Strogo tehnicki gledano ruter je uredjaj koji usmerava pakete izmedju vise mreza, na osnovu nekih pravila. Sve dodatne funkcionalnosti su opcione (NAT npr.). S'druge strane, kako ovo nije strogo formalno pitanje - vec se tice enterprise networking-a, ja bi insistirao na tome da se ruterom zovu samo uredjaji koji podrzavaju dinamicko rutiranje (RIP v2 i OSPF minimum, BGP pozeljan).
[ dragansar @ 13.04.2010. 09:27 ] @
@nkrgovic
U potpunosti se slazem.
[ dhcp_max @ 13.04.2010. 13:02 ] @
Da, ali je problem sto se routerima nazivaju routeri koji nemaju dynamic routing protocole.
Router koji imaju dhcp klijent-server, nat, i static route- dovoljno je da ga kinezi zovu ISP router ili wireless ISP router ako ima wireless:)


Mislim da je glavni problem vezan za to.
[ Majestic @ 13.04.2010. 13:20 ] @
Ruteri su uredaji koji rade na mreznom sloju IP/TCP ili OSI modela a posjeduju
dvije osnovne funkcije:

1. prosljedivanje (forwarding)
2. usmjeravanje (routing)

Sama izvedba uredaja je nebitna.
[ zemun88 @ 13.04.2010. 13:36 ] @
Evo da prevedem na najprostiji jezik i razumljiv onima koji ne znaju sta je ruter. Ruter je spravica u koju gurnes kabl od neta, i gurnes kablove od svakog racunara u kuci pojedinacno. Znaci od prihvati net preko kabla provajdera i usmerava preko kablova do svakog racunara u kuci pojedinacno. Imas i rutere koji imaju i antenu za bezicnu mrezu, tako da racunari mogu da istovremeno koriste internet od rutera, i preko bezicne mreze (WAN) i preko kablova (LAN).
Svaki ruter ima i razna podesavanja - za torente, za razna ogranicenja, za mac adrese, bezicni pristup.... Svasta nesto razlicito

A da imas switch, kod koga je razlika od rutera u tome sto samo jedan racunar moze da koristi net odredjenom trenutku, ne dva ili vise racunara istovremeno. Naravno switch je jako glupa stvar pa ga treba izbegavati u sirokom luku.

To ti je jednostvno objasnjenje bez nekih fraza i pametovanja,
[ dragansar @ 13.04.2010. 13:46 ] @
@zemun88 :))
Citat:
A da imas switch, kod koga je razlika od rutera u tome sto samo jedan racunar moze da koristi net odredjenom trenutku, ne dva ili vise racunara istovremeno. Naravno switch je jako glupa stvar pa ga treba izbegavati u sirokom luku
:))
A zasto kralju...?
Ponekad je bolje cutati :-)


[ uth0x000092 @ 13.04.2010. 14:19 ] @
Afaik, ruter (skretnica) sluzi za usmjerivanje mreznih paketa, bilo da to vrsi koristeci neka staticka ili dinamicka pravila, njegova funkcija i dalje ostaje usmjeravanje paketa na odredjenu stranu, odnosno na next hop lokaciju, te se i dalje zove ruter... :)

offtopic
@dragansar
pozdrav za Pale ;)
[ nkrgovic @ 13.04.2010. 14:20 ] @
Citat:
Majestic: Ruteri su uredaji koji rade na mreznom sloju IP/TCP ili OSI modela a posjeduju
dvije osnovne funkcije:

1. prosljedivanje (forwarding)
2. usmjeravanje (routing)

To smo se vec slozili... Problem je u tome sta danas ima smisla zvati ruterom u kontekstu enterprise networkinga. Danas nemas da kupis nijedan ruter koji radi samo ovo, samo na osnovu statickih pravila.
Citat:
zemun88: Evo da prevedem na najprostiji jezik i razumljiv onima koji ne znaju sta je ruter. Ruter je spravica u koju gurnes kabl od neta, i gurnes kablove od svakog racunara u kuci pojedinacno. Znaci od prihvati net preko kabla provajdera i usmerava preko kablova do svakog racunara u kuci pojedinacno. Imas i rutere koji imaju i antenu za bezicnu mrezu, tako da racunari mogu da istovremeno koriste internet od rutera, i preko bezicne mreze (WAN) i preko kablova (LAN).
Svaki ruter ima i razna podesavanja - za torente, za razna ogranicenja, za mac adrese, bezicni pristup.... Svasta nesto razlicito

A da imas switch, kod koga je razlika od rutera u tome sto samo jedan racunar moze da koristi net odredjenom trenutku, ne dva ili vise racunara istovremeno. Naravno switch je jako glupa stvar pa ga treba izbegavati u sirokom luku.

To ti je jednostvno objasnjenje bez nekih fraza i pametovanja,

Vaistinu konza... Ajde nemoj da objasnjavas vise? To da je switch glupa sprava mozda ima veze sa onime sto si TI video - ali ne sa onime sto se, u ovom "enterparadajz" konceptu naziva switchem. Komercijalni nazivi pod kojim se nesto prodaje su jedno, teorija drugo - a dogovorena zanatska terminlogija nesto trece. Izvini, ali ovde se, valjda, prica o necemu malo ozbiljnijem od kucnih sprava i masovne potrosnje.

Doduse ovo sto si napisao je super da ljudi pokapiraju zasto je glupo koristiti tu terminologiju: Danas ima jako puno L3 switcheva (uredjaja koji se prodaju pod komenrcijalnim nazivom switch) koji mogu da rade sve ovo sto je zemun88 naveo kao funkcije rutera.

Upravo zato i insistiranje na dinamickom rutiranju. Danas enterprise korisnici cesto imaju uredjaje koji su kupljeni kao switch, ali imaju cak i BGP. O raznim core uredjajima koji su nit baba nit devojka (ni ruter ni switch) bolje i da ne pocinjemo. Nas zato ja i (uslovno) insistiram na tome da se, u ovom kontekstu, termin ruter odnosi samo na namenske uredjaje za spajanje vise mreza, koji podrzavaju dinamicko rutiranje.

[ mulaz @ 13.04.2010. 15:18 ] @
E... pa imas i "glupe" switche i "pametne" switche :)))

[ bttp @ 13.04.2010. 15:39 ] @
dragansar je pokrenuo ovo pitanje zato što se on ne slaže s tim da se kućni uređaji koji služe kao Internet gateway nazivaju ruterima.

I zaista Internet gateway obavlja samo najosnovnije rutiranje, kako je već i predviđeno za kućne korisnike. Evo ruting tabele mog rutera u režimu gateway.



No taj isti uređaj može da radi i u režimu Router, gde se mogu praviti i kompleksnije ruting tabele. I to zaista jeste ruter. E sad, što ga krajnji korisnici nazivaju ruterom, i kada radi u režimu Gateway, što se dragansaru ne sviđa, to je druga priča.
[ nkrgovic @ 13.04.2010. 15:44 ] @
Ne kapiras ti mene.

Ne sporima ja da to jeste ruter. Da, moze da rutira pakete, tako sto mu rucno uneses tableu rutiranja - i da to jeste ruter.

Ali, majka mu stara, ovo nije Home networking. Pise u naslovu foruma neko enterparadajz.... E, ono sto ja hocu da kazem je: Da bi, u enterprise okruzenju, nesto zvao "ruter" to nesto mora da ima mogucnost dinamickog rutiranja.

Mozes ovo drugo zvati gateway, kucni ruter ili kako vec hoces. Ali mislim da je neprimereno zvati to ruter - ako pricas u kontekstu velikih mreza.
[ bttp @ 13.04.2010. 15:46 ] @
Da, problem je u tome što je dragansar diskusiju iz Home Netoworking podforuma preneo u Enterprise Networking :)

@zemun88 - WAN nije bežična mreža već Wide Area Network. Bežična mreža je WLAN.

BTW. ovaj moj "kućni" ruter, ima i mogućnost dinamičkog rutiranja, pored statičkog. Da li ga to svrstava u Enterprise klasu?

[Ovu poruku je menjao bttp dana 13.04.2010. u 17:18 GMT+1]
[ nkrgovic @ 13.04.2010. 16:40 ] @
Citat:
bttp:BTW. ovaj moj "kućni" ruter, ima i mogućnost dinamičkog rutiranja, pored statičkog. Da li ga to svrstava u Enterprise klasu?

Svrstava ga u rutere.

Znaci, to je uredjaj za koji u svakom kontekstu mozes da kazes "ruter" i da te niko ne svrati pogresno. Ove kucne igracke pre ima smisla zvati "residential gateway" ili tako nesto... Zato ja i ne volim kad neko u kontekstu mreze kaze ruter za neku bas igracku.

A sad - sta je enterprise klasa - to ti reci meni. Odnosi li se to na brzinu (paketa u sekundi, sta vec...), broj ili tip interfejsa, RAS... ? Nikada nisam gotivio te "enterparadajz klasa" fore...
[ Majestic @ 13.04.2010. 17:30 ] @
Citat:
zemun88: Evo da prevedem na najprostiji jezik i razumljiv onima koji ne znaju sta je ruter. Ruter je spravica u koju gurnes kabl od neta, i gurnes kablove od svakog racunara u kuci pojedinacno. Znaci od prihvati net preko kabla provajdera i usmerava preko kablova do svakog racunara u kuci pojedinacno. Imas i rutere koji imaju i antenu za bezicnu mrezu, tako da racunari mogu da istovremeno koriste internet od rutera, i preko bezicne mreze (WAN) i preko kablova (LAN).
Svaki ruter ima i razna podesavanja - za torente, za razna ogranicenja, za mac adrese, bezicni pristup.... Svasta nesto razlicito

A da imas switch, kod koga je razlika od rutera u tome sto samo jedan racunar moze da koristi net odredjenom trenutku, ne dva ili vise racunara istovremeno. Naravno switch je jako glupa stvar pa ga treba izbegavati u sirokom luku.

To ti je jednostvno objasnjenje bez nekih fraza i pametovanja,


Mislim da ovu temu treba prebaciti u Home networking.....

Citat:
mulaz: E... pa imas i "glupe" switche i "pametne" switche :)))


Unmanaged i managed.
[ nkrgovic @ 13.04.2010. 18:49 ] @
Citat:
Majestic: Unmanaged i managed.

Pa cak i to ne znaci nista...

Sta znaci managed? Ima VLAN-ove? A QoS? A traffic shaping? A L3 support? A L4-L7 (load balancing / proxy-ing)? Autentifikaciju na 802.1x?

Danas imas uredjaje koji lice na switch (imaju npr. 24 ili 48 gigabitnih portova), rade kao switch (ubodes dva racunara unutra i vide se) - cak se i zovu switch ("nesto nesto switch") a rade sve i svasta pored onoga sto radi "managed switch".
[ Majestic @ 13.04.2010. 19:36 ] @
Citat:
nkrgovic: Pa cak i to ne znaci nista...

Sta znaci managed? Ima VLAN-ove? A QoS? A traffic shaping? A L3 support? A L4-L7 (load balancing / proxy-ing)? Autentifikaciju na 802.1x?

Danas imas uredjaje koji lice na switch (imaju npr. 24 ili 48 gigabitnih portova), rade kao switch (ubodes dva racunara unutra i vide se) - cak se i zovu switch ("nesto nesto switch") a rade sve i svasta pored onoga sto radi "managed switch".



Managed znaci da ima sucelje na koje se moze spojit preko ip adrese, serial porta....

Medutim nije mi namjera bila ta vec da skrenem pozornost da postoje adekvatni nazivi za te vrste switcheva, a ne da
se koriste nazivi glupi i pametan. Upravo zato sam prije toga naveo da se tema prebaci u drugi forum jer je diskusija
poprimila pomalo amatersku razinu gdje se switchevi nazivaju glupim stvarima i treba ih zaobilaziti u sirokom luku itd...
Capisci?
[ nkrgovic @ 13.04.2010. 20:10 ] @
Kapiram ja tebe Majestic, ali zelim reci da ima mnogo toga sto spada u kategoriju "managed switch" - a da pri tome vecina onoga sto valja cak i nema tu sintagmu u nazivu. To sto se nesto zove "managed switch" ne znaci nista. Imao sam neke koji rade kao djubre, iako su kostali fino i zovu se tako.

A to da ces nekome dokazati da je switch glupa sprava time sto ces mu reci da postoji managed switch... M'da. To je ipak samo ime.
[ djk494 @ 13.04.2010. 20:31 ] @
Ivan Pepelnjak ima interesantan tekst na temu naziva network uredjaja, pa ko ima zivaca:

http://blog.ioshints.info/2009...ies-and-product-marketing.html


Pozdrav,
Vedran
[ yandex @ 14.04.2010. 01:10 ] @
Citat:
Po meni, ako je vec enterparadajz tema, ruter je uredjaj koji radi dinamicko rutiranje.


moze i staticko..
[ dragansar @ 14.04.2010. 06:50 ] @
@Majestic
Citat:
Mislim da ovu temu treba prebaciti u Home networking.....

Naravno da ne treba, tema je i otvorena sa namjerom da se neke stvari Home network-ga odvoje od Enterprise Networking-ga
Citat:
diskusija poprimila pomalo amatersku razinu gdje se switchevi nazivaju glupim stvarima i treba ih zaobilaziti u sirokom luku itd

To je samo jedan zalutali post.
Iz iskustva i prakse cesto vidim da dolazi do zabuna u terminologiji, i to jos kod ljudi i IT prodavaca.
Primjer:
Organizacija, firma koja koja je prije neko vrijeme upotrebljavala 2 racunara narasla je na 30, sistemom ubodi u switch i radi.Dobili su internet, i posle nekog vremena imaju probleme strasne sa virusima u mrezi.
Dobili su predracun sta treba da se uradi....znaci i treba da se ugradi neki od smart switcheva (da se izoluju klijenti) + ruter da , izfilterise neke portove, postavi neke prioritete, podijeli mrezu na nekolike logicne cjeline i podigne VPN kao opciju za remote administraciju.
Na ovaj predracun je njihov "haker" rekao da oni vec imaju switch-eve i cak dva Rutera (naravno obicne switch-eve i 2 igracke na kojima pise router)

Od IT prodavaca kada trazim ponudu rutera dobijem uvijek ponude "igracaka"
Dali je ispravna rijec Router for Enterprise Network ili neka druga da bi se sa nekim laikom razumio o cemu ustvari pricamo?



[ Majestic @ 14.04.2010. 07:46 ] @
Citat:
dragansar

To je samo jedan zalutali post.
Iz iskustva i prakse cesto vidim da dolazi do zabuna u terminologiji, i to jos kod ljudi i IT prodavaca.
Primjer:
Organizacija, firma koja koja je prije neko vrijeme upotrebljavala 2 racunara narasla je na 30, sistemom ubodi u switch i radi.Dobili su internet, i posle nekog vremena imaju probleme strasne sa virusima u mrezi.
Dobili su predracun sta treba da se uradi....znaci i treba da se ugradi neki od smart switcheva (da se izoluju klijenti) + ruter da , izfilterise neke portove, postavi neke prioritete, podijeli mrezu na nekolike logicne cjeline i podigne VPN kao opciju za remote administraciju.
Na ovaj predracun je njihov "haker" rekao da oni vec imaju switch-eve i cak dva Rutera (naravno obicne switch-eve i 2 igracke na kojima pise router)


Neznam di ti vidis zabunu u terminologiji, jel nesto ruter ili nije ne odreduje netko tko kaze ovo je igracka pa to zato nije ruter, vec jel ta igracka posjeduje
funkcije koje ruter mora moci odraditi. Drugo je pitanje jel ta igracka odraduje posao ili ne ali je ona ruter.


Citat:
dragansar:
Od IT prodavaca kada trazim ponudu rutera dobijem uvijek ponude "igracaka"
Dali je ispravna rijec Router for Enterprise Network ili neka druga da bi se sa nekim laikom razumio o cemu ustvari pricamo?


Ti si navian ako mislis da ce ti prodavac pomoci u kupnji takvih stvari, svaki system/network admin/integrator s iskustvom vec zna
sta treba ili prolista specifikacije uredaja renomiranih firmi.
Neznam kakve veze ima sporazumijevanje sa laicima jel opis ovog foruma je:
Stručna diskusija o mrežama. Optičke i kablovske mreže. Protokoli, napredni servisi i mrežni alati. Cisco, Nortel, HP, IBM, Juniper, Extreme Networks, Allied Telesyn, 3COM.

Upravo zato kazem da se tema premjesti jer nije mi se jednom dogodilo da mi netko tupi o necem
i kaze kako je to sigurno tocno jer eto procitao je to na nekom Enterprise networking forumu. Hocu
reci da ovdje stari trebaju biti napisane na razini kako bi netko ko jos nije svladao sve stvari vezane
za networking mogao to ispravno nauciti.

Pozdrav!
[ dragansar @ 14.04.2010. 08:05 ] @
OK Majestic slazem se sa tobom, ali da sam postavio ovu temu u Home Network onda bi dobio neke tupe odgovore tipa "switch je jako glup" :-)
Ovako smo dobili neke odgovore od @nkrgovic i @Majestic i jos ponekih, a velika je mogucnost da pomenuti i ne posjecuju Home Network.
[ uth0x000092 @ 14.04.2010. 12:49 ] @
Pa dobro, ako cemo rutere dijeliti na igracke i na ozbiljne uredjaje, zasto uopste razmatrati ikakva pitanja o tim igrackama u enterprise networking vodama? ;) A sto se tice onog primjera koji je naveo dragansar, onaj koji vrsi administraciju te mreze trebalo bi da zna koje sve tehnicke uslove treba da zadovolji taj neki ruter, tako da bi znao sta da trazi...

Zamisli samo kad bi trazio od nekog veceg distributera mrezne opreme da kupis "ruter", a da pri tome ne navedes karakteristike istog, kao odgovor bi 'ladno mogao da dobijes listu sa ogroooomnim brojem uradjaja, a da svi oni u sustini "ruter". Tako da, valjda se zna kakav ruter treba za kakvu mrezu :) Pustimo mi rutere da se i dalje zovu ruteri :)
[ dragansar @ 14.04.2010. 13:01 ] @

Ja ovo nikad necu zvati ruterom.
[ uth0x000092 @ 14.04.2010. 13:05 ] @
Dobro, izgleda da me nisi shvatio... Ko kaze da to cudo ima ikakvog posla u enterprise networkingu? :) Drugo, to je tvoja licna stvar kako ces sta zvati, samo ne znam da li ce te ostali razumjeti bas najbolje :)
[ optix @ 14.04.2010. 13:36 ] @
Ok, mislim da je sve sto je bilo potrebno na ovu temu vec receno. Ako ne ovde, pricalo se o ovome i ranije:

http://www.elitesecurity.org/t120337-0
http://www.elitesecurity.org/t29966-0
...

Tema zadire u nesto sto bi moglo da prodje i pod 'enterprise', zato je nisam ranije pomerio, ali ako cemo objasnjavati tako i da laicima bude jasno, onda svakako nije za ovaj forum.

Kada neko ovlada OSI modelom, zna koje su osnovne funkcije switch-a (bridge-a) a koje router-a, nece imati problema da zna koju ce spravu gde upotrebiti, niti koja za sta sustinski sluzi. Da li ce neko ruterom zvati iskljucivo sprave koje podrzavaju routing protokole, ili je potrebno da pored toga imaju i odredjenu propusnu moc, broj portova, vrste interfejsa i sl. je stvar o kojoj mozemo da raspravljamo nasiroko, bez neke preterane koristi...